Revolutionaire Philips-motor met ongekende eigenschappen Allerlei oliesoorten zijn bruikbaar als brandstof HET WEER Dierendag in IJmuiden Massa-ontslag bij Chrysler Meer Russische hulp voor Noord-Vietnam Herten redden in Florida 1 1 m ANMB critiseert te hoge betaling van buitenlanders moms n i j fn a n UST NA JARENLANG EXPERIMENTEREN Prof. G. van den Bergh overleden Van Nederlanders is 4 atheïst en 33 onkerkelijk Zeker duizend doden bij stammen- oorlog in Nigerië Twaalf oktober wordt Soebandrio gevonnist McNamara bezoekt eind deze week Zuid-V ietnam In Djakarta heerst gespannen sfeer Nieuwe roofoverval in Brussel AAtm mimi* m ümuiden Voor modieuze dames- en teenerkleding 51e JAARGANG NUMMER 283 DINSDAG 4 OKTOBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Mansfield steunt president Johnson pagina Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Ferdinand6 Topsy 8, 12 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 25 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Nog regen Enquête wijst uit: m. Het woord is aan Achtduizend man v SUEDE - NAPPAJASJES ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME IJmuider Courant (Van onze correspondent) EINDHOVEN. In het natuurkundig laboratorium van de Philips- fabrieken in Eindhoven is een revolutionaire supermotor ontwikkeld met zeer bijzondere mogelijkheden. De heetgasmotor of Stirlingmotor, zoals de motor is genoemd, is ontwikkeld uit de heteluchtmotor, die een Schotse predikant in 1816 uitvond en waarmee Philips reeds vele jaren experimen teerde. Volgens een woordvoerder van het laboratorium zijn alle kinder ziekten reeds overwonnen. Het is op het ogenblik al mogelijk motoren te maken met vermogens an tien tot vijfhonderd p.k. per cilinder. Eén van de grote voordelen van de motor is dat hy kan lopen op petroleum, olijf olie, dieselolie, huisbrandolie, kerosine, ruwe olie, smeerolie, sla-olie en alcohol. (gMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMIIAMi In Amsterdam is op 76-jarige leeftijd overleden prof. mr. dr. G. van den Bergh, oud-hoogleraar in het staats- en admini stratieve recht aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Van den Bergh, die van 1923 tot 1932 lid was van de Amsterdamse ge meenteraad en van 1925 tot 1933 lid van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P., is vooral bekend geworden door zijn „uitvin dingen", zoals het „boekje-half-om", een typografisch systeem voor het gebruiken van het wit tussen de regels, en door zijn systeem voor een klokhervorming, dat er op gebaseerd was de dag ook in de tijd aanduiding te laten beginnen met het op komen van de zon. Hij heeft altijd zijn grote twijfel uitgesproken aan de moge lijkheid, dat mensen op de maan zouden kunnen landen. De crematie geschiedt vrijdag te Drie- huis-Westerveld. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen. Overwegend matige wind, draaiend naar richtingen tussen west en noord. Lagere middagtemperatu- ren. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het nieuws over de nieuwe motor is bekendgemaakt door ir. R. A. J. O. van Witteveen van het Philipslaboratorium tijdens de slotbijeenkomst van een drie daagse internationale conferentie over elektrische energie, die in het Engelse Harwell, het Britse centrum voor kern energie-onderzoek, werd gehouden. Vol gens ir. Witteveen heeft de Stirlingmotor, het levenswerk van dr. ir. J. Meijer van het laboratorium, naast een zeer hoog rendement verschillende eigenschappen die de motor voor vrijwel alle doeleinden bruikbaar maakt. 1 de motor is vrijwel geluidloos 2 smering Is niet nodig, het onderhoud is gering. 3 de uitlaatgassen zijn „schoon", allerlei vloeibare 4 de motor kan op brandstoffen lopen. De motor is o.m. te gebruiken voor de voortstuwing van zeeschepen, voor op wekking van elektrische energie, en voor militaire doeleinden. Voorlopig echter zal de Stirlingmotor de conventionele motoren niet van hun plaats verdringen. Volgens ir. Witteveen zal de motor eerst worden toegepast voor bepaalde doeleinden die de hoge aanloopkosten wettigen. Pas als de supe rioriteit onder alle omstandigheden is bewezen, kan hij op bepaalde gebieden duurdere conventionele motoren verdrin gen. Het principe van de nieuwe motor is gebaseerd op dat van de heteluchtma- chine van de Schotse predikant. Het be stond uit een met lucht gevulde cylinder, waarin zich een zuiger bevond die heen en weer bewoog als het ene eind van de cylinder aan warmte werd blootgesteld. De warmte deed de lucht uitzetten, waarna de zuiger zover bewoog totdat de druk aan beide kanten gelijk was. Door de samen persing aan de ene zijde van de zuiger koelde de lucht aan de andere kant af, waardoor de zuiger terugbewoog naar zijn uitgangspunt. Bij de experimenten van Philips werd onder meer de cylinder met helium ge vuld. Door middel van warmtewisselaars en een bepaalde regeling van de bewe ging van twee zuigers, een vondst van ir. Meijer, werden opzienbarende resul taten bereikt. Jarenlang heeft men ge- experimenteerd totdat men tot de huidi ge constructie kwam. (Van onze redacteur geestelijk levend Slechts vier percent van het Neder landse volk is het eens met de uitspraak dat er geen God of hogere macht bestaat. Drie-en-dertig percent van datzelfde Ne derlandse volk is geen lid van een kerk genootschap. Dat zijn twee van de resul taten van een enquête, die in Nederland is ingesteld onder het motto „God in Nederland". Op een persbijeenkomst in het RAI- gebouw heeft de directie van de Ge- illustreerde pers, die de opdracht tot het onderzoek gaf, een uiteenzetting gegeven van de voornaamste resultaten van dit onderzoek, dat door Attwood Statistics is verricht. Enkele andere belangrijke antwoorden zijn, dat 89 "/o van de ondervraagden van mening was dat iemand een gelovig mens kan zijn zonder ooit naar de kerk te gaan, dat 57 van de rooms-katholieken een trouwverbod voor priesters onjuist vindt en dat 58 °/o van het Nederlandse volk vindt dat politiek en godsdienst los van elkaar moeten staan. Dit geldt ook voor de meerderheid van de r.k. ondervraag den. Uit de enquête blijkt ook dat slechts 7 pet van gereformeerden en rooms- katholieken en 3 pet van de hervormden vindt dat de kerken zich tegen de „pil' moeten uitspreken. Van de Nederlandse bevolking meent 81 pet dat de kerken op het gebied van de geboortenregeling geen bindende voorschriften aan hun le den mogen geven. 59 pet vindt verder dat een omroepvereniging niet moet uit gaan van een godsdienstig beginsel. (Zie verder pagina 9) y - x:-; Kardinaal De Retz: Men overtuigt de mensen het best van die dingen, waarvan zij geen verstand hebben. LAGOS (Reuter) De stammenoorlog in Noord-Nigerië heeft in de afgelopen dagen minstens duizend mensenlevens ge ëist. De slachtoffers zijn allen leden van de Ibo-stam, die in het noordelijke ge bied van de Hausa's wonen en werken. De Ibo's hebben maandag wraak geno men. In Nigeria's voornaamste oliecen trum, Port Harcourt, werden de huizen van Hausa's aangevallen en geplunderd. Er zouden 25 Hausa's zijn gedood. De Amerikaanse Chrysler-autofabrie- ken hebben achtduizend arbeiders in De troit ontslagen in verband met een sta king bij een aanverwant bedrijf. Chrys ler heeft gewaarschuwd, dat als deze sta king voortduurt, er binnen een week 38.000 man ontslagen zullen worden. De viervoetige bewoners van het Ker- bertasiel aan de Heerenduinweg in IJmui den zullen voorlopig geen gebrek hebben aan lekkere hapjes, want zij zijn heden morgen in dit opzicht door bijna honderd leerlingetjes van de kleuterschool „De Paddestoelen" danig verwend. Ter gele genheid van „Dierendag 1966" brachten zij met hun leidsters namelijk een mas saal bezoek aan het asiel, waarvoor zij door hun respectieve moeders rijkelijk van honden- en kattenbrood, kluiven en ancjere lekkernijen voor dieren waren voorzien. De bezoekertjes werden door de dieren met een dikwijls bijna oorverdo vend lawaai begroet, zodat zij zich soms aarzelend, maar toch wel kennelijk ver tederd langs de onderkomens begaven. De foto toont één der voor de kinderen hoogtepunten van het bezoek, toen een makke hond voor enkele ogenblikken uit zijn kooi werd gehaald, om door de kleu ters te worden gestreeld en van een sma kelijk hapje voorzien. DJAKARTA Het bijzondere militaire tribunaal in Djakarta zal twaalf oktober vonnis wijzen in het proces-Soebandrio. De zitting is maandag tot vrijdag ver daagd met het oog op de viering van de dag der strijdkrachten. In de Everglades in de Amerikaan se staat Florida worden duizenden herten bedreigd door het hoge taa ier. Reddingsploegen werken met man en macht om zoveel mogelijk (Telefoto). herten te redden. De dieren zijn angstig, zodat het werk van de red ders er niet eenvoudiger op wordt. Er zouden reeds tweeduizend herten de verdrinkingsdood zijn gestorven. MOSKOU (Reuter). De Sovjet- Unie heeft gisteren een nieuw pio- gramma voor hulp en kredieten aan Noord-Vietnam bekendgemaakt in aanvulling op de hulp die al is be loofd. Volgens het persbureau „Tass" zijn de overeenkomsten gisteren ge tekend na besprekingen tussen vice- premier Novikov en de Noordvietna- mese vice-premier Le Tanh Nghi, die twaalf dagen hebben geduurd. Waaruit de hulp zal bestaan is niet be kendgemaakt, maar verondersteld wordt dat de overeenkomsten in hoofdzaak be trekking hebben op de levering van mili taire goederen. Bekend is dat de Russen luchtdoelraketten en „Mig"-straaljagers leveren. Aantallen zijn nooit bekendge maakt. Novikov zei dat uit de overeen komsten blijkt, dat de Russische regering „geen inspanning te veel is om haar in ternationale plicht ten opzichte van Hanoi na te komen. De Sovjet-Unie zal de nood zakelijke hulp aan het (Noord)-Vietname se volk blijven geven, waarbij rekening "te DJAKARTA (Reuter) In Djakarta is het thans rustig. Er heerst wel een ge spannen sfeer. Bij de botsingen tussen studenten en militairen hebben zeker vier studenten bajonetsteken opgelopen. Een woordvoerder van het garnizoen van Djakarta heeft bekendgemaakt dat 62 studenten en scholieren, onder wie ook meisjes, gewond zijn. 22 van hen lig gen in ziekenhuizen. Het paleis van president Soekarno wordt bewaakt door tweeduizend solda ten, die ook een zone van ongeveer twee kilometer rondom het gebouw hebben af gesloten met prikkeldraadversperringen Ook de universiteit van Djakarta is door een kordon zwaarbewapende soldaten omringd. Soldaten met bajonetten op het geweer houden voertuigen en voetgangers aan in de buurt van het paleis en contro leren identiteitsbewijzen. In de straten patrouilleren pantserwagens. Vele win kels zijn gesloten. BRUSSEL Bij een roofoverval op een postkantoor in de Belgische plaats Aalst hebben twee mannen 370.000 Bel gische frank buitgemaakt, maar een mil joen frank 70.000 gulden over het hoofd gezien. De gewapende en gemaskerde bandie ten graaiden in enkele seconden pakjes bankbiljetten uit de openstaande brand kast en maakten zich uit de voeten. De gestolen auto, waarmede zy de overval pleegden, werd later in Brus sel teruggevonden. gehouden wordt met de behoeften die ont staan door het nieuwe stadium waarin de oorlog in Vietnam verkeert." Ook werden documenten betreffende het handelsverkeer in 1967 getekend- De Amerikaanse minister van Defensie Robert McNamara zal eind deze week naar Zuid-Vietnam vertrekken voor een bezoek van een week aan de oorlogszone. Hij zal daar overleg plegen met de Amerikaanse ambassadeur Henry Cabot Lodge en generaal William Westmoreland, de opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. Dit wordt zijn achtste reis naar Vietnam, waar hij ook gevechtseenheden zal inspecteren. Hij zal vergezeld worden door gene raal Earle Wheeler, voorzitter van de commissie van stafchefs en de onder-mi nisters van Defensie Arthur Sylvester en John McNaughton. De democratische senator J. W. Ful- bright heeft gisteren zijn leedwezen uitge sproken over het stilzwijgen van de Ame rikaanse regering over de uitbreiding van de militaire macht in Thailand. Hij is van mening dat het Congres gevaar loopt een werktuig van de president te worden. Regeringsfunctionarissen hebben gewei gerd in het openbaar te getuigen voor de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen van Fulbright omdat de Thai se regering geen ruchtbaarheid wil over de aanwezigheid van Amerikaanse troepen en bases in dat land. Bovendien heeft een aantal leden van de commissie verklaard huiverig te zijn voor deze openbare be handeling gezien de oorlog in Vietnam. Volgens de A.N.M.B. (Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en de Elektrotechnische Industrie) heeft een aantal constructiebedrijven in het Botlek-Europoortgebied met een Joe- goslavisch bedrijf contracten afgesloten inzake de tewerkstelling van arbeiders uit het land van Tito, waarvan de inhoud de vakbonden reden tot verbazing geeft, om dat zij in vele opzichten afwijkt van de in Nederland geldende C.A.O.'s en de ar beidswetgeving. Zo is er volgens de A.N.M.B, een werk tijd van vijftig uur per week overeenge komen, terwijl de werkgevers voorts per man uur bedragen zullen moeten uitbeta len, die zeer ver uitgaan boven dat wat in de Nederlandse metaalindustrie gebrui kelijk is. Inclusief het kostgeld kunnen de totale wekelijkse kosten per werknemer de vijfhonderd gulden dicht benaderen en zelfs overschrijden. In geval van ziekte, ongeval en sterfte hebben de Nederlandse opdrachtgevers zich verplicht tot alle onkostenvergoedin gen, die niet door de Joegoslavische socia le verzekering worden gedekt. Dagelijkse reiskosten worden eveneens door de op drachtgevers vergoed. Als de loonkosten niet op de overeengekomen tijd aan de vertegenwoordiger van de Joegoslavische onderneming worden uitbetaald, kunnen zeer hoge „vertragingskosten" (boeten) in rekening worden gebracht, aldus ver neemt de A.N.M.B. uit zeer betrouwbare bron. In de Metaalkoerier zegt de bond onder meer: „Het behoeft geen betoog, dat het gemanipuleer met werkuren en met (veel al buitenlandse, maar ook binnenlandse) werkmensen een uitdaging is aan degenen, die de arbeidsrust moeten handhaven Daarbij is het ook een tarten van de vak bonden, van wie men toch onmogelijk kan verlangen, dat zij dit systeem bij hun le den als gerechtvaardigd aanprijzen. Indien ondernemers spreken over „de explosieve expansie in het Botlek-Euro- poortgebied," vergeten zij wellicht, dat zij door andere maatregelen wel erg het „ex plosieve" stimuleren... ADVERTENTIE Bartel jorisstraat - Haarlem - Tel. 15S5S leidcestraat (bij Koningrpleln) Telefoon (020) 22 35 W - Amsterdam ADVERTENTIE SPAARNE 34, HAARLEM - TEL. 15758 ADVERTENTIE Cronjé straat ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1