Belgische regering staat voor enkele zeer zware problemen Toekomst zware industrie hangt van arbeidsrust af 80-110 km/h Ckefariite .4" IE TWEE NOTA'S iw matras i/ ii i n o r i I/nu „Grap" van Nederlands meisje in Rome Twintig jaar Kleutertje luister 9 Haarlems matrassenhuis lekker lopen 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! ii ii i r gbLunHB i lekker lopen DINSDAG 4 OKTOBER 1966 7 Seizoen begint zo boeiend is nu PANORAMA Financieel beleid Lerarenopleiding nieuwe stijl Rotterdams burgemeester terug uit Rusland Huizing „Geestelijke volksgezond heid geschaad door publikaties over Lages" Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. De Nederlandse regering heeft twee nota's het licht doen zien die een visie geven op de toekomstige ruimte lijke ontwikkeling in Nederland. In le nota over de ruimtelijke ordening wordt een globaal beeld geschetst van Nederland in het jaar 2000, in de zee havennota wordt een nadere indruk gegeven van de situatie in de Neder landse zeehavens, zoals die in de toe komst zal kunnen zijn. Huizing (Van onze correspondent) BRUSSEL. België kent niet, zoals Nederland, een „prinsjesdag". Wat voor ons land de derde dinsdag in september is, wordt voor het Belgische parlementaire leven gevormd door de tweede dinsdag in november. Op die dag komen Staat en Senaat voor het eerst na het zomerreces weer bijeen. Er gebeurt dan niets bijzonders. Men kiest een voorzitter en gaat over tot de orde van de dag. De voorzitterskwestie wordt van te voren geregeld door de politieke partijen. De laatste jaren is het steeds zo geweest dat de beide grote partijen, CVP en BSP, ieder een voorzitter hadden. Het is niet onmogelijk dat deze keer de liberalen een kandidaat zullen stellen oor het voorzitterschap van de Kamer en de CVP een voor de Senaat. Het zou betekenen dat Achiel van Acker, de socialist, zou heengaan als voorzitter van de Kamer en dat wordt nu reeds door vele Belgische politici betreurd. Men kan zich afvragen waarom de volksvertegenwoordiging zo laat in het najaar met haar werkzaamheden begint. Het antwoord is eenvoudig: in vroeger jaren, zo rondom de eeuwwisseling, be hoorden in België leden van Kamer en Senaat op enige uitzonderingen na tot de gegoede standen. Zij wilden niet ten behoeve van de politiek afzien van hun jaarlijkse jachtpartijen. En zo is de in de Belgische gro ïdwet vastgelegde tweede dinsdag in november gehandhaafd. Wel iswaar gaan er ieder jaar weer stemmen op om de beide Kamers vroeger bijeen te roepen, doch tot nu toe is dit niet voorgekomen. Toch begint het politieke seizoen in Brussel zo langzamerhand op toeren te komen, ook al zijn er kamerleden en senatoren, die tijdens de weekeinden of door de week wel eens een haas of pa trijs verschalken. Verscheidene kamer commissies hebben al vergaderd, waar onder de gemengde militaire commissie. De conclusies van deze laatste hebben nogal wat stof doen opwaaien. De commissie heeft namelijk aan de regering gevraagd, binnen het kader van de NAVO te onderhandelen over „het toewijzen van andere taken aan de Belgische strijdkrachten". De minister van defensie, Poswick, heeft verklaard dat hij de zienswijze van de commissie volkomen kan delen. Het advies heeft nogal wat speculaties over de mogelij khe den van inkrimping van de dienstplicht, ADVERTENTIE Deze week: Waar ligt de sleutel tot de moord op president Kennedy? Amsterdamse jongen van zes tien jaar is jongste grootmeester dammen uit de geschiedenis: onthoudt feilloos de ongeveer 1600 zetten uit een toernooi. Nog één stootje en hij is provo. De man met de gouden tanden, die de volgende week vijf hon den gaat afranselen met een ijslolly, vindt dat iedereen moet komen, omdat het hoogst be langrijk is. Wat betekent bord met de aanduiding dat blauwe mysterieuse op de snelwegen? Een gaatje in het hoofd een elektrisch draadje er in. Pijn? Druk op de knop.Weg pijn! DIT IS GEEN DWAAS GRAP JE, maar een serieus opzienba rend artikel overeen Amerikaan se medische, wetenschappelijke vinding! Ligt er een bisschop begraven in de moestuin? DE HELD VAN DE DRU INDE NOR Lief en leed van de moeders der zwarte kindertjes in Afrika (1e van een serie): een biertje voor een slippertje. maar er staat nog véél meer in dan deze kleine greep uit de in houd van deze week! Panorama is overal verkrijgbaar voor 55 cent. Verstandige mensen ne men een abonnement. Dan kost die schatkamer van ontspanning, boeiende lectuur en talloze kleu renfoto's maar 45 cent per week. Een briefkaart aan Panorama- Haarlem met uw naam en adres maakt u abonnee. uitbreiding van het aantal vrijwilligers d. tengevolge gehad. In ieder geval staat het vrijwel vast dat het gehele pro bleem de regering niet al te veel moei lijkheden zal bezorgen. Er zijn echter andere, die dat zeker wel zullen doen. Er zijn politieke onder werpen, die in België nu eenmaal perma nent aan de orde zijn en die dat nog wel enige jaren zullen blijven, zoals bijvoor beeld de taalkwestie en de streekontwik keling. Een ander onderwerp, dat niet van vandaag of gisteren dateert is de dokterskwestie het conflict tussen ge neesheren en regering over de medewer king van eerstgenoemden aan de zieken fondsen en meer in het bijzonder over de belastbaarheid van hetgeen zij van deze aan honoraria ontvangen. Er zijn thans drie organisaties, die de artsen vertegenwoordigen. Over hun aan hang bestaat enige onduidelijkheid. Er is een organisatie van de „richting-Wijnen", een algemeen syndicaat en een van de richting-Henrard". De eerste twee zou den samen zo ongeveer evenveel aan hang hebben als de derde. Alleen de der de heeft in antwoord op een brief van premier Vanden Boeynants geantwoord dat zij voorwaarden wil stellen voor nieuwe onderhandelingen over de honora ria binnen het raam van de wet op de ziekteverzekering. De andere twee zijn bereid er zonder restrictie aan deel te nemen. Men volgt in Brusselse politieke krin gen het doktersconflict nog steeds met bezorgdheid. België is in dit opzicht trou wens niet anders dan sommige andere landen. Een regering struikelt er vaak over een in wezen klein probleem, omdat de oppositie het niet eens is met haar politiek in grote vraagstukken. Die laatste zijn er zeker ook. De finan ciële en economische toestand is minder rooskleurig dan het opgewekt beeld van de welvaartsstaat, dat België aan de bui tenzijde biedt, doet veronderstellen. Met name de socialistische oppositie houdt zich de laatste weken uitvoerig bezig met lonen en prijzen en vooral ook met de toestand in de staalindustrie, waar zij on der de werknemers een zeer groot deel van haar aanhangers vindt. De begro tingspolitiek van de regering kan in de ogen van de socialisten geen genade vin- Achiel van den Acker den en ook in katholieke kringen bestaat critiek, omdat zoals men zegt de regering enerzijds leent in buitenlandse deviezen en anderzijds reeds thans be schikt over de opbrengst van leningen in Belgische franken, die moeten dienen voor toekomstige financieringen. Wat de toekomst van de industrie be treft, vreest men niets zo als gebeurte nissen zoals die zich in Zwartberg hebben voorgedaan bij het sluiten van niet-ren dabele kolenmijnen. Er bestaat echter wel goede hoop dat voor de oplossing van die problemen gerekend kan worden op de hulp van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die binnen het Eu ropa van zes, dus met steun van alle partners, naar oplossingen zal zoeken. Veel, zo niet alles, zal daarbij afhangen van de discipline van de Belgische werk nemers in de staalindustrie. Wanneer sta kingen en onlusten, zoals die van Zwart berg, kunnen worden vermeden zal de regering minder kans lopen er door ten val te komen. Het politieke seizoen begint echter al met al niet onder zeer geruststellende omstandigheden. De Belgische Socialis tische Partij heeft nog dezer dagen bij monde van haar voorzitter, Collard, on omwonden verklaard dat zij de regering zal blijven bestoken. De ervaring heeft geleerd dat zij in zulke gevallen woord houdt. haar De staatscommissie Opleiding Leraren (commissie-Drewes) heeft een interim- rapport uitgebracht aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen. Zij conclu deert daarin, dat de opleiding voor de akten van bekwaamheid van de drie gra den voor het voortgezet onderwijs zoveel mogelijk als één geheel moet worden ge zien. De commissie meent, dat de studie voor de akten van bekwaamheid in het algemeen twee vakken moet omvatten naast de studie die zij onmisbaar acht voor elke leraar. Volgens de commissie zal de lerarenopleiding nieuwe stijl cur sussen omvatten van drie, vier en vijf jaar, die achtereenvolgens opleiden voor een derdegraads- een tweedegraads- en een eerstegraads bevoegdheid. In het laat ste studiejaar heeft de pedagogisch-didac tische scholing plaats, gedeeltelijk in de praktijk. De commissie acht een systema tische opzet van de bij- en nascholing een onmisbaar onderdeel van de beroepsop leiding van de leraren. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weter. prijsopgave aan huis s morgens 9 uur gehaald s avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie 10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant In Rome werd zondag een briefje op straat gevonden, dat door de vinder naar de politie werd gebracht. Het luidde: Lees dit, smeek ik u. Help mij. Ik kan sterven. Aline Drewes. Help mij, ik ben het slachtoffer van een ontvoering. Red mij. Schrijf naar mijn moeder: Busken Huetplein 13, Hilversum. Holland, Marij ke Drewes. Alsjeblieft, alsjeblieft. De politie van Rome stelde direct de Nederlandse autoriteiten van het briefje op de hoogte. Een onderzoek wees uit dat in Hilversum op het genoemde adres inderdaad een familie Drewes had ge woond. Deze was echter enkele jaren ge leden naar Wassenaar verhuisd. De Was- senaarse recherche ging bij de familie informeren. Zij trof daar de 18-jarige dochter Marijke, die deze zomer met va kantie in Rome was geweest. Aanvanke lijk zei het meisje, geen verklaring voor het briefje te kunnen geven, maar later bekende zij, dat zij een grap had willen uithalen. De burgemeester van Rotterdam, de heer W. Thomassen, is van een kort be leefdheidsbezoek aan Rusland teruggeko men. Bij zijn aankomst zei de burge meester: „Wij zijn elkaar menselijk be paald veel nader gekomen, zonder de po litieke verschillen uit het oog te verlie zen." De burgemeester maakte zijn reis in gezelschap van twee wethouders, zijn chef-kabinet, zijn echtgenote en een tolk, Het gezelschap reisde via Helsing- fors naar Leningrad. Ook werd een be zoek aan Moskou gebracht. In Lenin grad heeft de heer Thomassen zijn Rus sische ambtgenoot uitgenodigd voor een tegenbezoek. In de toekomst zijn spor tieve en culturele uitwisselingen tussen Leningrad en Rotterdam waarschijnlijk, ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem, Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura Het enige weken geleden door de mi nister van Justitie genomen besluit tot niet-hervatting van de tenuitvoerlegging van de aan de Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages bij wijze van gratie opge legde levenslange gevangenisstraf in ver band met diens gezondheidstoestand, is voor het bestuur van de Nationale Fede ratie voor de Geestelijke Volksgezond heid aanleiding geweest zich te richten tot de Tweede Kamer, om uitdrukking te geven aan zijn ernstige verontrusting over bepaalde verschijnselen in de pu blieke discussie rond het besluit van de minister. Het wijst op berichten, waarin gedetailleerde onthullingen worden ge daan over de ziekte, waaraan Lages zou lijden. Het bestuur beluisterde daarin twijfel aan de irtegriteit van de medi sche adviseurs van de minister van Ju stitie en hoorde ook de eis, een ernstig zieke terug te voeren naar de strafcel. Het bestuur ziet gevaren in deze onge nuanceerde publieke reacties, die naar zijn mening deels de mens tot een lou ter biologisch verschijnsel stempelen Ziekte, levenskansen en dood vragen om de grootst mogelijke ingetogenheid. Ui tingen van afschuw van hetgeen de ene of andere mens de mensheid heeft aan gedaan mogen zijn ziekte en zijn eventu eel overlijden niet vergezellen. Elke vorm van strafexecutie, waarbij afschuw om de misdaad de humaniteit tekort doet wijst het bestuur als strijding met de geestelijke volksgezondheid van de hand. Het twintigjarig bestaan van de radiorubriek „Kleutertje luister" van de AVRO is gisteren gevierd met een extra feestelijke' uitzending. Herman Broekhuizen en Lily Pe ters maakten er een vrolijke boel van in de studio. ADVERTENTIE m WlSMi »T»wy/»ii?i«: De nota over de ruimtelijke ordening wordt in de LEEUWARDER COURANT wel een 'indrukwekkend werkstuk ge noemd, maar één, waaraan op het be slissende punt wel wat ontbreekt: wan neer er geen sluitend complex van wet telijke maatregelen komt om de ontwik keling van ons land in gewenste banen te leiden zal die ontwikkeling haar eigen wegen (blijven) volgen. Het blad vindt wel dat er nog te weinig aandacht wordt besteed aan de ontwikkeling van het noor den. Ook het NIEUWSBLAD VAN HET NOORDEN heeft dit bezwaar. Uitvoerbaarheid Is dit bezwaar er een van een bepaal de groep, de bezwaren van het PAROOL zijn meer algemeen. Dit blad noemt tal van maatregelen uit de nota vrijwel on ontkoombaar, maar „De grootste twijfel rijst, wanneer de vraag van de uitvoer baarheid met name vanwege de finan ciële offers, die de ruimtelijke ordening in de praktijk zal vergen, aan fe orde komt." Het blad twijfelt aan de bereidheid van het Nederlandse volk, dat „op ieder mo ment te porren is voor belasting veria ging, maar zodra er moet worden bijge dragen om de maatschappij op essentië le punten „leefbaarder" te maken rijn de protesten niet van de lucht." In DE WAARHEID wordt op deze laat ste opmerking ingehaakt. „Een ander punt ie dat Het Parool en de regering al tijd te porren zijn voor een verhoging van de militaire uitgaven, waardoor de maat schappij op essentiële punten steeds „on leefbaarder" wordt." tronie DE TIJD wijst erop dat de ironie wil dat juist de minister van Ruimtelijke Or dening met zijn staf in noodgebouwtjes zit aan de Haagse Van Alkemadelaan. Het blad zegt: „De nota is nog maar een verzamel werk, een federatie van streekplannen overgoten met een sausje „algemene vi sie". De kern van het probleem is dat de ruimtelijke ordening nog een jungle is van instanties en overheden, die elk voor zich menen, dat zij de hoofdschakel in de ketting zijn" Ook de financiering acht het blad een probleem. ,Men bouwt wel de huizen, maar moet de bijbehorende parken, clubhuizen, zwembaden en andere voorzieningen la ten vervallen wegens geldgebrek. De ver wachtingen, gewekt door het kabinet-Cals zijn ook in dit opzicht helaas nog niet voldoende beantwoord. Het wordt oppas sen dat de volgende generatie ons niet terecht een gebrek aan moed zal verwij ten". De HAAGSCHE COURANT wijst erop dat de verwezenlijking van de toekomst visie meer afhankelijk is van de goede wil van de gemeentebesturen dan van de intenties van de rijksoverheid. Het zal nodig zijn dat de gemeentebesturen zelf de noodzaak van een goede ruimtelijke ordening onderschrijven, vindt het blad. En ook dit blad wijst op het zwakke punt van de financiering. Veel geld DE VOLKSKRANT staat zeer positief tegenover de nota: „Het zal geld kosten. Véél geld, maar hoeveel weet niemand. Zeker is wel dat het regelrecht ten koste wordt gelegd aan de welvaart en het welzijn van.neen, niet pas onze kindskinderen, maar ook aan hopelijk onszelf. Nog niet in de mo gelijkheid zijnde om met exacte bedragen te komen, stelt de regering ons reeds wél voor de keuze: belastingverhoging of meer besparingen. Consumptie-offers. Dat woord klinkt wel raar in tijd van wel vaart. Maar van de andere kant: wan neer kunnen besparingen beter gedaan worden? Van de geplande voorzieningen zullen de meeste er moeten komen; zij het niet op stel en sprong, want het ge heel is een plan op lang zicht. Zoveel is echter wel zekerzónder plan zal het een pan worden. En laten we ons die in ieder geval besparen." Beklemmend HET VRIJE VOLK noemt de nota een beklemmend werkstuk, omdat zij ons land tracht te schetsen als er zeshonderd in woners per vierkante kilometer wonen Het blad acht de nota ook inspireren, om dat zij taken stelt waaraan de huidige jon ge generatie de handen vol zal hebben. „De bedragen die deze herschepping van Nederland zal vragen zijn kolossaal groot. Het zal een enorme inspanning vra gen om met zoveel mensen boven op el kaar het evenwicht tussen vrijheid en el kaar ontzien te vinden." Maar het blad waarschuwt dat er ter- wille van die vrijheid meer voórschriften nodig zullen zijn. Zeehavennota De commentaren op de Zeehavennota zijn over het algemeen minder hoogge stemd en meer gericht op de specifieke belangen van bepaalde zeehavens. Rotter damse bladen zijn bang, dat de belangen van hun haven zullen worden geschaad, juist zoals ir. Den Toom al critiek op de nota had geleverd, omdat Rotterdam en Amsterdam terrein dreigen te verliezen aan andere gebieden. In andere delen van het land klaagt men er echter over dat de hulp aan havens buiten Rotterdam en Amsterdam meer theoretisch dan prak tisch belooft te zijn. Een zeer critisch commentaar vindt men in het ROTTERDAMSCH NIEUWS- BLAD, dat zegt dat de nota voor Rotter dam weinig aantrekkelijk is, maar ook verder teleurstelt omdat beleidslijnen ont breken. „De enige beleidslijn die te ontdekken valt is dat het huidige beleid dient te worden voortgezet. En wie durft dat een beleid te noemen? „Men kan er vrede mee hebben als de regering stelt dat een gezonde wedijver tussen Rotterdam, en Amsterdam inherent is aan het stelsel waarbij de havenexploi tatie zoveel mogelijk in handen ligt van de direct belanghebbende publiekrechte lijke lichamen. Maar de suggestie dat de betrokken havenbeheerders in onderling overleg moeten trachten de ongezonde elementen in de onderlinge verhouding weg te nemen is een lachertje". Het blad vindt dat de zeehavennota he lemaal buiten de werkelijkheid staat door de havengebieden van Rotterdam en Amsterdam qua importantie steeds op één lijn te stellen. „Met geen woord wordt herinnerd aan de unieke positie van Rotterdam als grootste haven ter wereld" klaagt het blad. Kiem van achteruitgang DE NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT constateert dat de ministers een beleid wensten te voeren dat het einde van de havenuitbreidingen in het Rotter damse rayon in het verschiet brengt. „Men zal zich terdege moeten afvragen of dit verantwoord is. Een krachtcentrum als het Rotterdamse kan men niet straf feloos de mogelijkheden voor expansie en aanpassing aan nieuwe ontwikkelingen ontnemen. Een dergelijke politiek draagt op zijn minst' de kiemen van achteruit gang in zich". Het blad zegt dat zich bij de ministers een visie manifesteert, die voornamelijk is ingegeven door beduchtheid voor de ver ontreiniging van lucht en water en voor een voortschrijdende verzilting van de bo dem. „Voor die beduchtheid past begrip, zij het onder voorbehoud dat de regering zich met de beoogde uitschakeling van ontwikkelingsmogelijkheden op de weg van de minste weerstand begeeft. Er is ook een andere weg denkbaar. De weg van de beschermende maatregelen". Niet actueel Het ALGEMEEN DAGBLAD acht de no ta niet actueel. Dat er weinig of geen be leid uit de nota spreekt, acht het blad geen ramp, omdat elke vorm van ruim telijke ordening in de kortste keren door de praktijk wordt achterhaald. „Hoe snel de ontwikkelingen gaan, be wijst de nota, waar de regering zegt dat zij overleg tussen de havens wil hevorde ren om overinvesteringen en doublures te voorkomen. Zij zegt niet hoe dat overleg tot stand moet komen. Daarover hoeft zij zich in Zuidwest-Nederland ook al geen zorgen meer te maken. Dat overleg is er al en het wil tot veel méér komen dan alleen voorkomen van doublures. Het wil tot één groot havengebied komen. En dan klinken opmerkingen in de nota als zou „Rotterdam" al praktisch uitverkocht zijn met haventerreinen weinig actueel". Dat de (niet-Rotterdamse) VOLKS KRANT een heel ander geluid laat horen is niet verbazingwekkend. „Dat Nederland zijn positie als Euro pa's eerste en belangrijkste havengebied dient te versterken is verklaarbaar, maar ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem, Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura niet dat het kabinet zich daartoe con centreert op de uitbouw van de haven gebieden van Rotterdam en Amsterdam. De geplande nieuwe havenbekkens in de Oosterschelde en aan de Eems bij Delf zijl worden naar een latere toekomst ver schoven. Dit is onbegrijpelijk en betreu renswaardig". Aldus de Volkskrant, die hier natuur lijk bijval krijgt van de noordelijke bla- den.Het blad wijst ook nog op de buiten landse concurrentie en stelt zich daarbij op naast de Nieuwe Rotterdamse Cou rant, die ook als een gebrek in buiten lands beleid in de nota constateert. En verder En verder.Een paar luchtige uit smijter tj es: Leonard Huizinga's kikker-pad heeft in de TELEGRAAF een equivalent ge kregen: bij een bericht over een pinguïn die werd vermist, prijkte een fraaie fo to ter illustratie. Maar het was helaas een postduif. Verwarring over dieren is ook gebleken bij de aggressieve tijger in Artis. De WAARHEID sprak tenminste van een panter, het PAROOL van een jaguar. Het Nederlands Talen Instituut, dat al tijd zo op het belang van een goede voor opleiding wijst, heeft in een advertentie om een magazijnchef gevraagd. In de tekst trof ons vooral deze zin: „Bent u tussen de 30 en 40 jaar en meent u deze afdelingen met ongeveer 25 meisjes soeoel te kunnen leiden hier op zal meer worden gelet dan op Uw vooropleiding dan gelieve u direct tt solliciteren". Hoe nu, Brutus? Graag willen we nog even de WAAR HEID citeren, die dit schreef over de miljoenennota: „Hoeveel er ook gepraat wordt over de „leefbaarheid" van Nederland, het wordt beslist onleefbaar wanneer de staat denkt precies te kunnen voorschrijven hoe de inhoud van ieder loonzakje mag zijn, waaraan een willekeurige burger zijn geld mag besteden en zoals nu dreigt in welk soort huis hij mag wonen. In i erband mei de door de regering ge wenste „doorstroming" zijn namelijk maatregelen in voorbereiding om zodani ge druk uit te oefenen op bewoners van woningwetwoningen, dat mensen, die wel wat meer huur kunnen betalen naar de sector van de particuliere bouw gedreven worden. Maar hoe lang duurt het dan nog voordat de staat gaat voorschrijven in welk ledikant (van welke prijs en welk merk) deze of gene mag slapen, in welke zakdoek (van katoen of zijdehij r'n neus mag snuiten?" Als we dit gced lezen krijgen we in eens de indruk dat de WAARHEID doods benauwd is dat het wel eens een rode zakdoek zou moeten worden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7