Spionnen vrees in Sovjet-Unie doorkruist werk van Intourist Russische burgers gevraagd op hun hoede te blijven ïm la Moeilijke koninklijke trappen „Vrienden" en „Vijanden" trekken volle zalen in Weense schouwburg Dezelfde speler in beide stukken in de - tegengestelde - hoofdrol Voorrang geven is een absolute verplichting IJmuider Courant L J 13 weken IJmuider Couranti J Kort IJmondnieuws Duits bezoek voor De Jonge Stem Het rattestaartje tv hTI hm RUSSISCH STAATSCIRCUS MOSKOU VOORVERKOOP VANAF HEDEN CHEQUE WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 11 Examens Dwergstaat Borrelpraat HERENMODE MET EEN APART KARAKTER APOLLOHAL - A'DAM v.a. 28 october I I Volleyballers in IJmond vrijdag weer van start Recht, wet en praktijk Ir. C. A. baron Bentinck Naam Üf* iL, %c§g - denten op te leggen. Hij zou het dan im mers met „Intourist" aan de stok krij gen. De toerist, die de taal van het land niet spreekt, die zich in de vreemde-valutabars ophoudt en zich ook elders aan de door Intourist zorgvuldig voorbereide reisrou te houdt, hoeft zich van dit alles niets aan te trekken. Daar hij nauwelijks con tacten kan leggen, hoeft hij zelfs niet al te „waakzaam" te zijn. En wanneer hij toch ergens aan de biertafel een gesprek over het thema Vietnam wil houden, dan doet hij er beter aan de personalia van zijn gesprekspartners niet te vragen, om dat hij daarmee bij deze of gene de ver denking zou kunnen oproepen, een we tenschapsman te zijn Donderdag 6 oktober viert de heer P. E. J. Oosterbaan, voorman van de afdeling opmaak advertenties van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Cou rant en IJmuider Courant, het feit dat hij vijfentwintig jaar in dienst is. De heer Oosterbaan was aanvankelijk werkzaam als advertentiezetter. Na eni ge tijd werd hij belast met het uitschrij ven van de advertenties en het in or de brengen van het clichémagazijn. Voorts werd hij opmaker van de ad vertentiepagina's. Wageningen. Geslaagd voor het in genieursexamen bodemkunde en bemes tingsleer J. van der Maarl, Nieuw-Vennep Amsterdam. Geslaagd aan de gem. uni versiteit voor het doctoraal examen biolo gie: P. L. M. Huygen (Haarlem). (Van onze correspondent) MOSKOU In de bar van het pas gebouwde hotel „Dniepro" in Kiev, bij de ingang waarvan het in de Sovjet-Unie steeds vaker voorkomende bord met de tekst „slechts verkoop tegen Westelijke valuta" staat, verveelde het personeel lich dodelijk. Niet één buitenlandse be- loeker had zich deze avond laten verlei den de Russische specialiteiten wodka, kaviaar en champagne, of de hier ver krijgbare alcoholsoorten uit liet Westen te bestellen. Een etage hoger, in een bar waar wel roebels rolden, was daarentegen nauwelijks een kruk vrij. Hier vloeide geen whisky of gin, maar toch was de ruimte gevuld met bruisend leven. Men kan zich er lang het hoofd over breken, of alleen maar de Russische de- viezenhonger ervoor verantwoordelijk is, dat in de bars waar vreemde valuta het enige betaalmiddel vormen, de Russen zorgvuldig van de buitenlanders geschei den blijven. De problematiek van contac ten met bezoekers uit het Westen is, speciaal wat het toerisme betreft, voort durend aan de orde. Sinds tien jaar houdt het staatsreis- bureau Intourist zich er met toenemend succes mee bezig toeristen uit het Wes ten tot een bezoek aan de Sovjet-Unie te bewegen. Ruim een miljoen buitenlanders hebben in 1965 metterdaad de Russische grens overschreden, zakenlieden en dele gaties, die onder de hoede van Intourist werden genomen, meegeteld. Het grootste deel hunner was nog af komstig uit de communistische landen. De reislustige Duitsers waren het vorig jaar met 30.000 man vertegenwoordigd. Maar zelfs bij deze bescheiden aantallen zijn er genoeg problemen, omdat de buitenlanders zich op slechts enkele reisdoelen concen treren en het Russische hotelwezen al lesbehalve groots is opgezet. Behalve de organisatorische kant van de zaak, is er nog een veel belangrijker probleem, dat wel zo ongeveer verklaart waarom het reuzenland toeristisch bezien nog een dwergstaat is: toerisme is hier nog altijd gebonden aan de politiek. Maar al te vaak herinneren onaange name voorvallen en artikelen in de Rus sische pers daar nog aan. Waarschuwin gen voor buitenlandse toeristen, die de spreekwoordelijke gastvrijheid van het Russische volk misbruiken, zijn aan de orde van de dag. „Het is niet onze schuld", schreef dezer dagen het jeugdblad „Kom somolskaja Pravda", „dat wij behalve het woord „gastvrijheid" ook dat van „waakzaamheid" niet mogen vergeten". Een artikel van een halve pagina wees te zeer op contact beluste Russische bur gers erop, hoezeer men voor niet zelden met spionageopdrachten naar de Sovjet- Unie gekomen buitenlanders op zijn hoe de moet zijn. Deze keer gold de aanval in de eerste plaats de Amerikanen, in het bijzonder wetenschapsmensen en stu denten. De onderkop van het artikel „Ame rikaanse universiteiten in dienst van de spionage" laat aan duidelijkheid niets te wensen over. In het stuk wordt beweerd, dat vele Amerikaanse universiteiten in direct contact staan met de geheime dienst de CIA, die dikwijls met instituten, die relaties met de Sovjet-Unie onderhouden, vaste afspraken heeft, om van hen in lichten te kunnen kopen. Tegen de achtergrond hiervan wordt vervolgens bericht over de activiteiten die gepaard gaan met het in Amerika zozeer in zwang zijnde verschijnsel van groeps reizen voor studenten. De schrijver van het artikel toonde zich over de werkzaam heden van deze groepen op Russische bo dem zo goed geïnformeerd, dat men ér als journalist jaloers op is. De voornaamste opdracht van de, meest al Russisch sprekende, studenten, zou zijn, met zoveel mogelijk Russische bur gers contacten aan te knopen en hun personalia en meningen nauwgezet te re gistreren. Voor de redacteur van „Komso- molskaja Pravda" zijn de vragen die daar bij gesteld zijn, aanleiding tot de grootste bezorgheid: „welke stappen moeten naar uw mening, de Verenigde Staten in Viet nam nemen?" „Kunnen de betrekkingen tussen de twee landen zich ontwikkelen onafhankelijk van een uitbreiding van de oorlog in Vietnam?". „Zullen de burgers van de Sovjet-Unie als vrijwilligers naar Vietnam gaan?". „Gelooft Rusland dat de oorlog in Vietnam tot een derde wereld oorlog zou kunnen leiden?" Borrelpraat, zou men dit ergens anders noemen. Maar het Russische blad ziet er een laakbare poging in, de publieke opinie in de Sovjet-Unie te doorgronden. De auto riteiten achtten het voorval echter klaar blijkelijk niet van voldoende gewicht om de met name genoemde toeristen te arres teren. De waarschuwing „waakzaam" te zijn. gold derhalve in eerste aanleg de Russi sche burgers. Het advies, buitenlanders geheel te mijden, werd hun niet gegeven, want dat zou aan de zo vaak aangehaalde gastvrijheid afbreuk doen. Ook legde de schrijver van het artikel er de nadruk op, dat het verre van hem is, een reisverbod aan groepen wetenschapsmensen en stu- ADVERTENTIE Het kinderkoor „De Jonge Stem" kr\jgt morgen het kinderkoor uit Herzberg op be zoek. De Duitse kinderen zullen tot maan dag logeren bij gezinnen in IJmuiden. Morgenmiddag om vijf uur zullen de Duitse gasten in het Cultureel Centrum in IJmuiden worden ontvangen door de heer G. W. F. de Man, cultureel ambtenaar van de gemeente Velsen. Vrijdagavond zal er een zang- en be groetingsavond worden gehouden in de vrijzinnig-hervormde kerk „De Braambos" aan de Zeeweg, waar beide koren zullen zingen. Aanvang acht uur. ADVERTENTIE aan de KASSA'S APOLLOHAL, AMSTERDAM, tel. (020) 7610 60-72 07 02. UMUIDEN Reisbur. "De Magneet", Kenne- merlaan 25, tel. 0 2550-83 06. BEVERWIJK: Reisbur. "De Magneet", C.H. Moensstraat 13, tel. 02510- 2 6842. HAARLEM t Reisbur, "De Magneet", Koning straat 44, tel. 025 00-2 0896, Bureau V, V. V.Stationsplein 1, tel. 025 00-11100. Reductieregeling voor groepsbezoek mogelijk. Uitsluitend aanvragen aan bureau Apollohal, Vrijdagavond gaat de volleybalcompe titie in de afdeling IJmond weer van start met 30 teams onderverdeeld in 4 klassen, die elkaar in de sporthal van Heemskerk zullen bekampen. In de heren eerste klasse zijn VCK 1, ODIN 1, Schorpioen 1, Typhoon 2, Ty phoon 3, Dynamo 1 en Smash 2 onder gebracht. De laatste twee teams zijn ten gevolge van een reorganisatie uit de af deling Alkmaar naar de afdeling IJmond overgestapt. De heren tweede klas start met elf teams. In deze klas is Schorpioen met drie teams, Typhoon met twee en Kenne- mers eveneens met twee teams vertegen woordigd. Ook DEM I maakt deel uit van deze klas. Op verzoek is dit team een afdeling lager geplaatst wegens zwaar ledenverlies. Bij de dames is niet veel veranderd. De eerste en tweede klasse bestaan beide uit zes teams. In de eerste klas zien we Dynamo 1 en DEM 2 als nieuwelingen en in de tweede klas Dynamo 2 en Smash 1. Buiten de afdelingscompetities worden er ook wedstrijden voor de overgangs klasse gespeeld. De afdeling IJmond is nu met vier teams in de overgangsklas se vertegenwoordigd. Dit zijn bij de he ren Typhoon 1 en Smash 1 en bij de da mes DEM 1 en Kennemers 1. Prinses Alexia van Griekenland is één jaar geworden. Geholpen door haar vader, koning Konstantijn en haar moeder, koningin Anne-Marie leert zij de moeilijke trappen van het koninklijk paleis beklimmen. (Van onze correspondent) WENEN. NA DE VAKANTIE is het opera- en toneelseizoen in Wenen weer begonnen. Zoals landgenoten mij telkens verzekeren is het Weense repertoire wel niet spectaculair, maar de manier waar op men in Wenen opera's opvoert en to neel speelt, vinden de meeste bezoekers uit ons land eenvoudig superieur. Het re pertoire van het Burgtheater en van de andere schouwburgen is inderdaad niet indrukwekkend door nieuwheid of moed. Des te meer trekt Helmut Qualtinger de aandacht in het theater van de Josef- stadt. Hij treedt hier op in twee stukken van slechts één bedrijf, geschreven door de genaturaliseerde Amerikaan van Rus- VOOR EEN optrekkend leger is een goede flank dekking onontbeerlijk. Ook bij het wegverkeer kan een flankdekking een zekere rol spelen. Zo zal een wielrijder op een kruis- punt van gelijksoortige wegen ondanks de na dering van autoverkeer van links veilig recht door kunnen rijden indien zijn linkerflank gedekt wordt door een eveneens rechtdoor rijdende auto. Minder solide is de flankdekking, welke voet gangers op een voet- gangersoversteekplaats kunnen vormen. Als een automobilist op een kruis punt van gelijksoortige wegen rechtdoor wil rij den, zal voetgangersver keer op een voetgangers oversteekplaats over de rechter zijweg hem een zekere bescherming geven tegen van rechts naderend motorverkeer. De veilig heid van deze flankdek king zal vaak evenredig zijn met de drukte van het voetgangersverkeer. Als de bestuurder van een van rechts komende auto geen onbelemmerde doortocht verleent aan een aarzelende voetganger op de voetgangersoversteek plaats, kan er een aanrij ding volgen met de van links gekomen auto. Zal de van links geko men automobilist, wiens rechter flankdekking waar deloos bleek te zijn, nu aansprakelijk gesteld kun nen worden? Of zal hij vrijuit gaan, omdat de van rechts komende automobi list een fout heeft gemaakt door niet te stoppen en niet te wachten, totdat de treu zelende voetganger einde lijk zou zijn doorgelopen? De vraag, of de verplich ting om voorrang te geven aan een ander opgeheven wordt, omdat de ander op zijn beurt verplicht is te stoppen voor een derde, zal over het algemeen ont kennend beantwoord moe ten worden. Degene, die voorrang moet geven, zal als regel slechts mogen doorrijden, indien hij uit de wijze van rijden of door een handgebaar van de voorrang hebbende mag afleiden, dat hij kan door rijden. TER VERDERE oriëntatie zullen wij twee gevallen uit de praktijk trachten weer te geven, eerst een strafzaak en daarna een civiele zaak. In Utrecht botste een be stelauto op een kruispunt tegen het midden van de rechterzijde van een kolen- auto. De chauffeur van de ko- lenauto werd strafrechte lijk vervolgd, omdat hij geen voorrang had gegeven aan de van rechts komende bestelauto. Hij werd door de rechtbank veroordeeld tot een boete van 25. Voor de Hoge Raad be toogde de chauffeur, dat uit de tegenovergestelde richting een motorrijder naderde. Deze kwam voor de bestelauto van rechts en had dus voorrang op de bestelauto. De bestuurder van de bestelauto had dus het kruispunt moeten vrij laten, aldus de chauffeur van de kolenauto. Maar de Hoge Raad ver wierp zijn beroep. Aan de verplichting van de chauf feur om voorrang te ver lenen aan de van rechts komende bestelauto kon niet afdoen een eventuele verplichting van de be stuurder van de bestelauto om zijnerzijds voorrang te geven aan verkeer, dat voor hem van rechts kwam. In Dordrecht werd op een kruispunt een wiel rijder, die rechtdoor reed, aangereden door een van links komende personen auto. De wielrijder, een ambtenaar van de gemeen te Dordrecht, werd ge wond, waardoor hij gedu rende geruime tijd geen dienst kon doen. Op grond van het Ambtenarenregle ment droeg de wielrijder zijn rechten op schadever goeding over aan de ge meente Dordrecht. De gemeente eiste voor de rechtbank schadever goeding van de automobi list. Achter de wielrijder reed een autobus. Deze kwam voor de automobilist van rechts en had dus voorrang op de personen auto. De chauffeur van de au tobus verklaarde, dat hij bij het kruispunt rechtsaf moest slaan. Bij de na dering van het kruispunt had hij zijn snelheid ver minderd met het oog op de wielrijder, die ongeveer drie meter vóór de bus reed en kennelijk recht door wilde gaan. De rechtbank was van oordeel, dat de wielrijder redelijkerwijs mocht ver wachten, dat de automobi list tijdig zou stoppen om de achter hem rijdende autobus en dus ook hem te laten voorgaan. Aldus werd de automobilist tot schadevergoeding veroor deeld. DIT VONNIS WERD door het gerechtshof te 's-Gra- venhage bekrachtigd. Het feit, dat de wielrijder door gereden was, levert een fout van dusdanige geringe betekenis op, dat geen reden bestaat op grond hiervan het bedrag der schadevergoeding te beper ken, zo besliste het ge rechtshof. In cassa'tie wees de ad vocaat-generaal bij de Ho ge Raad erop, dat de auto mobilist uit de vaartver mindering van de autobus zij het ten onrechte had kunnen afleiden, dat het de bedoeling van de chauffeur van de autobus was hem te laten voorgaan. De Hoge Raad vernietig de echter het arrest van het gerechtshof met de volgende motivering. Aan de voorrang, welke de automobilist had op de wielrijder, kan niet afdoen, dat de achter hem rijden de autobus voorrang had op de automobilist. De wielrijder had zich dus niet mogen laten leiden door de verwachting, dat de auto> mobilist de autobus zou la> ten voorgaan. Met het oog op de mogelijkheid, dat de automobilist tóch voor de autobus langs zou rijden had de wielrijder bedacht moeten zijn op de in dat geval op hem als wielrijder rustende verplichting de doorgang voor de per sonenauto vrij te laten. sische afkomst Arkady Leokoem. Het zijn twee vertolkingen van eenzelfde the ma: het geestelijke sadisme waarmee de mensen elkaar treiteren. De titels luiden Vrienden" en Vijanden". IN HET EERSTE STUK, „Vrienden", speelt Qualtinger de pedagoog die op een internaat gekweld en geplaagd wordt door een bijna satanische, maar intelli gente student. Het is een exhibitie van het zuiverste sadisme waarvan de leraar, in de persoon van Qualtinger, het slacht offer wordt. Zijn interpretatie is vooral daarom zo meesterlijk, omdat men hem nog nooit in zo'n rol van een totaal ver nederde mens had gezien. Het knappe van zijn optreden bestaat daarin dat hij in het tweede stuk „Vijan den", juist een tegenovergestelde rol speelt. Hier is hij de stamgast van een restaurant waar hij de ober tot het aller uiterste kwelt en vernedert. Hij smijt met fooien, maar tegelijkertijd trapt hij op de menselijke waardigheid van de ober die zich niet mag of kan verzetten. Qualtinger speelt een wellustige sadist die zich alles kan veroorloven terwijl de ober, als symbool van de getrapte mens, zich alles laat welgevallen, maar tenslot te toch één ding weet te bewaren: zijn echte humaniteit. Er zijn kringen in Wenen die bezwaren hebben tegen Qualtinger omdat hij de Oostenrijkers graag critiseert en „de vui le was ophangt'". Dat gebeurde onder meer in zijn one-man-voorstelling „Herr Karl", een stuk dat hij zelf heeft ge schreven. Het is een persiflage op de karakterloze Wener die met alle stromin gen meezwemt en Qualtinger is in deze rol ook in Duitsland en zelfs in Amerika met het grootste succes opgetreden. Na tuurlijk generaliseert hij, doch dit zit nu eenmaal vast aan een satire en afgezien van de uitzonderingen is het toch wel waar dat de doorsnee-Wener niet graag aan het verleden wordt herinnerd. Juist daarom frist Qualtinger het geheugen op wanneer hij als „Herr Karl" aan de in tocht van Hitier terugdenkt en zegt: „Slechts bij uitzondering krijgt de Wener een pleziertje, een reuzenschouwspel je kreeg toen iets te zien. Nou ja, we hebben allemaal ik weet het toch ergens op de Ringstraat en op het Hel denplein gestaan we waren niet te tellen en je voelde: nu zijn we echt on der elkaar. Het was net als in een wijn lokaal, bij een Heuriger, ja het was een reuzen-Heuriger, maar dan in het Dlech- tige. Het was duizelingwekkend". Helmut Qualtinger als „Herr Karl". Om een einde te maken aan de rat- tenplaag in zijn gemeente bepaalde de burgemeester van Plomodiern in Bre- tagne onlangs dat ieder die een ratte- staart inleverde gratis een bioscoop plaats zou krijgen. Tegen de verwach ting in vermenigvuldigde zich sindsdien het leger der knaagdieren en de dorps bewoners hebben op het ogenblik de handen vol aan de bestrijding van de plaag. De oorzaak is heel simpel: de jon gelieden van het dorp, die ingenomen waren met het gratis vertier, fokten in het geheim ratten, die de vereiste staarten en jongen leverden. veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK 90 cent. Adres Gemeente Deze cheque is alleen geldig voor hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11