MODE en in zijn Lages-beleid Alleen CPN, PSP en Boerenpartij tegen .EXTRA Ssso Spanning in Bonn stijgt, Erhard buigt (nog) niet haar journaal Confectie bedreigt bestaan van Spaanse modebuizen KWALITEIT 49.50%S§v? RUIMTEVAART WANDKAART Geïllustreerde" lakens en slopen 15 ziï- POSTSPAARBANK RENTE TOT Prof. Van Rhijn overleden 7enlenkd Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! Harmonieus Magere show WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 Rode Kruisvergadering begint met een rel T ristan-rattenvangster RECHTSTREEKSE VERKOOP AF EIGEN ATELIERS. TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL REGEN MANTELS voor ieder die belangstelt in ruimtevaart en maanreizen slechts ct J Fraaie kleurenkaart (63x95 cm!) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. Tijdelijk bij de Esso dealers 9 die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen. (Van onze correspondent) De opening van de Spaanse tex- tieljaarbeurs in Barcelona is door de grote moeilijkheden, waarmee de Spaanse modewereld te kampen heeft met veel minder luister dan andere jaren gevierd. Verscheidene modehuizen zijn gesloten, manne quins ontslagen en couturiers heb ben geweigerd in eigen land hun voor- en najaarshows te houden. Zij beklagen zich over de hoge be lastingen die hen het werk on mogelijk zouden maken. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Samkalden (Justitie) heeft gis teren bij een grote meerderheid van de Tweede Kamer steun gevonden voor zijn beleid in de kwestie-Lages. Een motie van de liberaal Berkhouwer, waarin de strafonderbreking van deze tot levens lang veroordeelde Duitse oorlogsmisdadi ger werd betreurd, kreeg slechts de stemmen van de V.V.D., de P.S.P., de C.P.N. en de Boerenpartij. Alle andere fracties aanvaardden het standpunt van de minister dat de toestand van Lages verdere strafuitvoering onmogelijk maakt, ook nu de strafonderbreking van maximaal drie maanden verstreken is. Het voornaamste argument van de mi nister was dat de beslissing om de straf van Lages wegens levensgevaarlijke ziekte te onderbreken beoordeeld moet worden naar de omstandigheden waaron der die beslissing is genomen niet naar de situatie zoals deze zich nu heeft ont wikkeld. Mr. Aalberse (K.V.P.), prof. Versteeg (A.R.) en mevrouw mr. Singer-Dekker (P.v.d.A.) bleken het met deze stelling eens te zijn. De woordvoerster van de C.H.U., jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, vond de juridische argumentatie van de bewindsman niet sterk maar stemde wel met het beleid in omdat verdere straftoe passing zinloos is. Voortzetting van de straf zou een wraakoefening worden, vond Minister Samkalden liet er geen twijfel over bestaan dat het lot van de drie nog zittende Duitse oorlogsmisdadigers (Ko- talla, Ausderfünten en Fischer) niet be ïnvloed zal worden door de beslissing ten aanzien van Lages. Op de vraag wat er zou moeten gebeu ren indien de gezondheidstoestand van Lages eventuele strafvoortzetting weer mogelijk zou maken wilde de bewinds man nauwelijks ingaan. Hij verklaarde zich in een dergelijk geval bereid om overleg te plegen met de Tweede-Kamer commissie voor Justitie, maar wees er nu al op dat vrijwel geen enkele land bereid is om eigen onderdanen aan een ander land uit te leveren. Dat zou derhalve be tekenen dat de Bondsrepubliek waar schijnlijk weigert Lages uit te leveren als Nederland dat eist. De grote tegenspelers in het debat wa ren evenals tijdens de interpellatie van 21 juni ook nu weer de liberale woord voerder mr. Berkhouwer en de commu nistische fractievoorzitter Bakker. Mr. Berkhouwer vond dat minister Samkalden de uitvoering van het rechterlijke vonnis tegen Lages buiten toepassing heeft ge bracht door een maatregel te nemen (de strafonderbreking van drie maanden maximaal) die daar niet voor geschapen is. „Door een administratieve achterdeur wordt Lages nu onttrokken aan het Ne derlandse rechtsbereik", aldus mr. Berk houwer. pe heer Bakker noemde het beleid van de ^minister onvergeeflijk. „Alleen al uit politieke zindelijkheid had dit niet mogen gebeuren", zei hij. Hij merkte op dat de ADVERTENTIE In de ouderdom van 78 jaar is te Bilt- hoven overleden prof. dr. M. van Rhijn, emeritus hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. GENEVE (AP) De jaarvergadering van de Liga van Rode Kruisverenigingen is dinsdag met een rel begonnen, toen een afgevaardigde van communistisch China beledigingen aan het adres van de VS en de Sovjet-Unie schreeuwde voor hij demonstratief de zaal verliet. Wang Min assistent-secretaris-generaal van het Chinese Rode Kruis, protesteerde krach tig tegen de aanwezigheid van een waar nemer uit Zuid-Vietnam, dat geen lid van de bond is. Toen hij ging schelden ston den andere afgevaardigden op om luid te protesteren. KAAPSTAD (Reuter). Een 32-jari- ge ambtenares bij het Britse ministe rie van Landbouw vertrekt morgen naar het eiland Tristan da Cunha, waar het wemelt van ratten. Zij heeft tot taak het ongedierte uit te roeien met vergif, waarvan zij een flinke hoeveelheid zal meenemen. De ratten vermenigvuldigden zich sterk nadat het eiland, dat in 1961 door een vul kaanuitbarsting werd getroffen, door de bevolking was verlaten. Later kwa men de bewoners, door heimwee ge dreven, weer naar hun inmiddels door ratten beheerste eiland terug. minister in zijn beleid nu afhankelijk ge worden is van mededelingen van Duitse artsen. Mr. Slotemaker de Bruine (P.S.P.) vond dat de feiten de minister ongelijk hebben gegeven, een opvatting waar mr. Samkalden zich later heftig teven ver zette. De strafonderbreking wordt toegepast uit respect voor het rechtsstelsel, niet omwille maar ondanks Lages, aldus de redenering van de minister. „Een redelij ke straftoepassing geeft meer in plaats van minder mogelijkheden bij de bestrij ding van fascisme en andere totalitaire uitingen. We moeten de strijd daartegen voeren bij ons zelf, in andere westelijke landen en ook in Duitsland. De kiem van de oorlogsmisdaden zit vrees ik in vrij wel ieder mens", aldus de minister. Bij herhaling betoogde de minister dat de situatie, waarin Lages nu verkeert, niet uitzonderlijk is. Het is eerder voor gekomen dat de gezondheidstoestand van delinquenten de strafhervatting, ook na onderbreking van drie maanden, niet rechtvaardigde. Voor een merkwaardig intermezzo zorg de de Boerenafgevaardigde P. Voogd, die het beleid van de regering veroordeelde maar helemaal in verwarring raakte toen een paar Kamerleden hem herinnerden aan de houding van zijn partijgenoot Adams, die juist op datzelfde tijdstip in de Eerste Kamer op de korrel werd ge nomen. „Ik ben een felle Nederlander en een felle Oranjeklant", zei hij. „Ik heb als Nederlander mijn plicht gedaan". Daar na haalde hij uit zijn portefeuille een oranjestrikje te voorschijn dat hij zich vol trots op de revers speldde. „Door deze vrijlating komen de neo fascistische krachten weer naar voren", vervolgde hij onder hoongelach van de Kamer. „In meerdere landen steekt het nazidom de kop weer op." SORTERING DESSINS EN MODELLEN MANTELS EN PAKJES vakkundig gemaakt uit de fijnste wollen stoffen met Ivoor tiener, twennie en voor alle dames van elke leeftijd. MET OF ZONDER BONT MET EDELBONT GARNERING HAARLEM Grote Houtstraat 180 - hoek Raamvest telefoon 20817 ROTTERDAM DEN HAAG LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT ADVERTENTIE STOP'N TIJGER IN UW TANK! BONN. Bondskanselier Erhard heeft met nadruk verklaard dat in zijn kabinet geen veranderingen zullen worden aan gebracht. De Westduitse regeringsleider laat het bij de benoeming van een nieu we chef voor het „Bundeskanzleramt". De post is toegewezen aan de 54-jarige directeur van de Bondsraad, de jurist Al- bert Pfitzer. De benoeming van deze ambtenaar, die de rang van staatssecre taris zal krijgen, was voor de politici in Bonn een verrassing. Dezelfde rang als Pfitzer krijgt Erhards vertrouwensman van vele jaren, Carl Hohmann. Beide benoemingen zijn het gevolg ge weest van het aftreden van minister zon der portefeuille, Westrick, die als naaste medewerker van Erhard de heftige cri- tiek op de kanselier als ook op hem ge munt opvatte. Westrick vond bovendien dat hij de verantwoording niet kon dragen voor Erhards optreden, dat de huidige regering snel naar de afgrond brengt. Het dagblad „Die Welt" meldt dat de beslissing om veel veranderingen in het kabinet aan te brengen zoals al lang van verschillende kanten is geëist een beslissing zou zijn die vooruitloopt op het aftreden van kanselier Erhard zelf. Een groep invloedrijke CDU-politici is erop uit Erhard tot aftreden te dwingen als hij 4 februari 70 jaar wordt, aldus het blad. De groep zou bestaan uit oude tegen standers van Erhard, met name de vroe gere minister van Defensie, Franz-Joseph Strauss, oud-kanselier Konrad Adenauer, Bondsdag-voorzitter Eugen Gerstenmaier en de voorzichtige overloper, de voorzit ter van de CDU, Rainer Barzel. Gerstenmaier, Strauss en Barzel had den onlangs in het kantoor van laatstge noemde een ontmoeting met kanselier Erhard en minister van Buitenlandse Za ken, Schroder. Tijdens deze bespreking herhaalde Gerstenmaier zijn in een op zienbarend interview gegeven standpunt, dat hij weliswaar loyaal tegenover kan selier Erhard staat, maar dat het lands belang in geval van gevaren voor per soonlijke loyaliteit gaat. Ook kwam de tweespalt weer tot uiting tussen de groep Adenauer, Strauss, Ger stenmaier enerzijds en de kanselier en zijn minister van Buitenlandse Zaken an derzijds, over de te voeren politiek tus sen Frankrijk en de Verenigde Staten. Het televisie-interview van oud-kanselier Adenauer van zondagavond kwam op de stormachtige bijeenkomst der CDU-lei- ders eveneens ter sprake. De oud-kanselier had duidelijk als zijn mening gegeven dat het met de regering zo niet langer meer gaat. Opgevallen was in het interview dat Adenauer zijn stand punt tegenover de Sovjet-Unie welk land volgens Adenauer tijdens een toe spraak op een CDU-congres afgelopen voorjaar voortaan als „vredelievend" moest gelden weer had gewijzigd. De Sovjet-Unie is er nu op uit militair ge bruik te maken van een eventueel terug trekken van de Amerikaanse troepen uit Europa, aldus Adenauer. Naar in Bonn verluidt had kanselier Er hard zijn voorganger na de openbaarma king van diens met de officiële politiek strijdige vredelievendheidtheorie inzage gegeven van de geheime militaire rappor ten. Erhard moest tot zijn verdriet erva ren dat de sluwe Adenauer de vrucht van deze tegemoetkomendheid als belastend materiaal tegen Erhards eigen politiek je gens de NAVO-plannen van de Verenigde Staten gebruikt. Een feit is echter, dat de Spaanse haute couture door de opkomst van de confecti-industrie een groot deel van zijn vertrouwde clientèle heeft verlo ren. Tot voor kort was confectie zowel voor mannen als vrouwen volslagen onbekend. Tot 1960 was elke Spanjaard op zijn kleermaker en elke Spaanse op haar couturier of haar eigen naaima chine aangewezen. Sedert Spanje zijn grenzen voor buitenlandse invloeden heeft geopend is daarmee ook de con fectie het land binnengeslopen. Daar door zijn de topzware particuliere mo dehuizen met hun neus op een nieuwe realiteit gedrukt. In de toekomst zullen zij zich op een veel selecter publiek moeten richten. De crisis, waarin zij zich thans be vinden is dan ook wellicht alleen een overgangsfase. Als het nieuwtje van de relatief goedkopere confectie er af is, zullen veel Spaansen terugkeren tot haar oude gewoonte en weer de ex clusiviteit zoeken. Want de beter gesi tueerde Spaanse vrouw wil het als modieus verschijnsel opnemen tegen elke buitenlandse Zij valt op door haar uiterst stijlvolle en modieuze manier van kleden. De bijzonder mooie kwaliteit van de stoffen die zij ge bruikt accentueren niet alleen de goe de snit, ook de warme, aparte kleuren zijn een lust voor het oog. De Spaanse vrouw verstaat nog de kunst de nieuwste modesnufjes toe te passen zonder dat zij daarbij haar vrouwzijn uit het oog verliest. Haar opvoeding en verdere levenswandel wijzen haar steeds op haar vrouwe lijke waardigheid, op haar taak als vrouw en deze vrouwelijkheid uit zij in haar kleding. De natuurlijke élegan- ce, de dure stoffen en de bijpassende accessoires vormen een harmonieus geheel, overeenstemmend in kleur en stijl. Dat onderscheidt haar van de buitenlandse vrouwen op modegebied, die tegenwoordig graag het mannelijke karakter op de voorgrond schuiven en meer naar de jongensachtige, brutale stijl neigen. De Spaanse modewereld heeft de laatste jaren niet alleen in Europa, maar ook in Amerika een vaste plaats verworven. Pedro Rodriquez, Carmen Mir en Pertegaz Rovira Vargaz beho ren al jaren tot de internationale haute couture. Hun namen zijn voor ieder een begrip. Toch maakt de Spaanse couture-wereld een ernstige crisis door. De Spaanse vrouw, tot voor kort uitsluitend op de couturiers aangewezen, prefereert steeds meer de vele modewinkels. De confectie magazijnen rijzen uit de grond en de Spaanse vrouw laat zich verleiden in de talloze rekken te snuffelen, waarbij zij de couturiers dreigt te vergeten. Prinses Irene is voor de Spaanse modekoningen een dankbare ambassadrice. tegenstelling tot de Italiaanse en Fran se buitensporigheden, de nadruk gelegd op kwaliteit en draagbaarheid. Maar bij de laatste grote show in Barelona was de glans van de Spaanse mode wereld er duidelijk af. Welk een belangrijke plaats de Spaanse haute couture in de wereld heeft ingenomen, kwam naar voren bij het huwelijk van prinses Beatrix. De gehele aanwezige adel had zich door de meest beroemde internationale mo dekoningen laten kleden. Prinses Ire ne stak iedereen de loef af door haar Spaanse haute couture-modellen. Deze creaties werden door iedereen gepre zen en zij werd als de best geklede vrouw van het feest beschouwd. In haar hebben de Spaanse modekoningen een niet te onderschatten ambassa drice gevonden. De haute couture is een internatio nale aangelegenheid geworden. De mo dekoningen en hun mannequins vragen officiële steun, die volgens hen het prestige van het land ten goede zal komen en er toe bij zal dragen, dat de gezamenlijke Spaanse haute coutu re met volgende shows weer als van ouds de internationale belangstelling opwekt. y> Zelfs de grootste Spaanse modehui zen hebben hun mannequins naar huis moeten sturen. Bij de laatste grote modeshow, gehouden op de vooravond van de textieljaarbeurs in Barcelona, showden maar drie van de meest on belangrijke modekoningen. De groot sten ontbraken. Er werd zeer weinig nieuws getoond en behalve enkele fan tasierijke uitspattingen overheersten kwaliteit en eenvoud. De nadruk werd gelegd op de rijke stoffen en diepe, gloedvolle kleuren. Schokkende nieuw tjes of extravagante modellen waren niet te bewonderen. Jammer, de be langrijkste modekoningen waren hier duidelijk gemist. Spanje heeft altijd, in Janet Wagner, een blonde Ameri kaanse van 29 jaar, is op het idee ge komen op kussenslopen en de randen van de lakens van kinderbedjes leer zame plaatjes en teksten te laten drukken. Tegen de tijd, dat de kleuters rijp zijn voor moeilijker dingen, hoopt zij lakens en slopen klaar te hebben die voorzien zijn van afbeeldingen en teksten over geschiedenis, Engelse taal en goede manieren. Janet denkt ook aan gemagnetiseer de lakens, die de baby in bed houden en lakentjes, die wiegeliedjes ten ge hore brengen. Lichtgevende lakens zouden een uitkomst kunnen zijn voor kinderen die bang zijn in donker of voor kinderen, die onder de dekens le zen als het licht uit is. Een staaltje van „hippe" brilmon turen werd gisteren in Rome ge toond. Mannequins Jill en Do rothy showden tijdens een recep tie in een beatclub deze drie „op- pop"-optiekjes, vermoedelijk niet voor alledag.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15