Studiedag Economisch Instituut Winkeltje op de hoek heeft nog een economische functie Bedrijfsgrootte neemt toe in midden- en kleinbedrijf TRIUMPH DEALER Rotterdam reageert op Zeehavennota Levering aardgas aan België door storing vertraagd Israel vraagt om associatie bij EEG Landen op het nieuwe Schiphol fors duurder Fokker plaatste 1200 nieuwe aandelen Scholten Carton verwacht meer dividend Pater - uitvinder Rotterdam klaagt bij KLM over lijn naar Londen Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN Vergadering EMS op 18 november Besparingen bij RPS aanzienlijk lager Produktie Bervoets licht teruggelopen Reclamestunt een kansspel? i WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 21 T'erschijnselen HARRY OOMEN Kleintjes verdwijnen Filiaalchef TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! BUS Gisteren op het Damrak WALL STREETLicht in herstel Winkeltjes op de hoek behoren wel grotendeels tot het verleden, maar dit neemt niet weg dat er steeds een zeer reële behoefte zal blijven aan winkels op geringe afstand. Die behoefte zal zelfs sterker worden, wanneer door het toenemende autobezit de bereik baarheid van winkelcentra nog moei lijker wordt. Kleinere vestigingen zullen een economische functie be houden, zodanig zelfs dat een wat hoger prijsniveau, dat noodzakelijk Is door de relatief lage omzet, zeer wel economisch verantwoord kan zijn. Hiertegenover staat het ver schijnsel van de toenemende bedrijfs- grootte dat vooral de laatste jaren te constateren valt. Het aantal vaste verkooppunten in de detailhandel is ondanks de groeiende bevolking in de jaren 1950-1965 met 5 percent ver minderd. De consumptieve bestedingen, berekend in constante prijzen, stegen in deze peri ode van 15 jaar met bijna 100 percent. Aangezien het aandeel van de consump tieve bestedingen in het nationaal inko men in de loop der jaren vrijwel con stant is gebleven en het aandeel van de ambulante handel eerder zal zijn afgeno men dan toegenomen, kan worden ge concludeerd dat de omzet per vaste ver koopplaats zich ruim heeft verdubbeld. Tijdens een door het Economisch In stituut voor het Midden- en kleinbedrijf (E.I.M.) bèlegde studiedag heeft de di recteur van het instituut, drs. P. M. van Niewenhuyzen, erop gewezen dat vele ondernemingen in detailhandel en ambacht regelmatig groter worden. De belangrijkste verschijnselen hier van zijn: Het aantal ondernemingen neemt re- 'atief af ten opzichte van de bevol king. die jaarlijks toeneemt', rn bepaalde branches is ar zelfs sprake van een absolute verminde ring van het aantal ondernemingen,; Het stichten of overnemen van be drijven die een grootte hebben, die duidelijk onrendabel is te achten, vindt nog slechts in geringe mate plaats; Vergroting van de omzet is nodig om de stijgende kosten op te vangen. Door de sterk toegenomen koopkracht worden ook hogere eisen gesteld aan de omvang van het assortiment, aan de uit stalling en aan de inrichting van de win kel. Daarbij komt de neiging van een deel van de consumenten om, althans voor de dagelijkse levensbehoeften, zo veel mogelijk onder één dak te kopen. Dit wordt mede bevorderd door het steeds toenemende autobezit. Al deze factoren werken mee in de richting van grotere bedrijfseenheden. Voor de ambachtsves tigingen is een globale raming gemaakt, waaruit een nog sterkere stijging van de reële omzet blijkt dan die in de detail handel. In de periode 1950/1965 zouden ambachtsvestigingen namelijk ruim 2'/t maal zo groot zijn geworden. Achter de bedrijfsvergroting schuilt een aanzienlijke verscheidenheid: vele kleine bedrijven zijn opgeheven, een niet gering aantal van de nog bestaande be- ADVERTENTIE voor Haarlem en Omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19 000 In Rotterdam is gisteren de eerste of ficiële reactie bekend geworden op de vo rige week verschenen zeehavennota van de ministers Suurhoff en Bogaers. Dit eerste commentaar kwam van de Rotter damse Kamer van Koophandel en Fa brieken tijdens de maandelijkse openbare vergadering. „De zeehavennota heeft zowel naar in houd als naar opzet teleurgesteld", aldus reageerde dinsdagmiddag de vice-voorzit- ter van de Kamer drs. E. Driebeek. De Kamer van Koophandel betreurt ook, zo zei drs. Driebeek, dat de nota in de loop der jaren van voorbereiding aan eigen karakter heeft ingeboet en duidelijk door de planologie is overwoekerd. Volgens hem is daarbij de problematiek van de ruimtelijke ordening op de voorgrond ge komen. „De nota heeft een sterk introvert ka rakter gekregen waardoor de internatio nale aspecten in het gedrang zijn geko men. De zeehavennota is een stuk uit ba lans geraakt" meende de vice-voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koop handel. De korte reactie van drs. Driebeek moet, zo kon uit zijn woorden worden op gemaakt, niet gezien worden als een de finitief Rotterdams standpunt. Het is de bedoeling dat de Kamer van Koophandel op korte termijn in overleg zal treden met de gemeente Rotterdam en de Scheepvaart Vereeniging Zuid voor de be paling van een voorlopige gedragslijn. drijven kennen onvoldoende groeimoge lijkheden en worden dan ook geconfron teerd met een moeilijke en onzekere toe komst, de snel gegroeide of nog groeien de bedrijven hebben voor een deel hun problemen van bedrijfsvoering, die inhe rent zijn aan die groei. De problematiek noemde drs. Van Nie wenhuyzen niet somber, want het zijn problemen die verbonden zijn aan het on dernemerschap in de grotere en moder ne ondernemingen. Voor dit stuk nroble- matiek is vooral ook een collectieve aan pak nodig, samen te vatten in de eis van goede opleiding, goede algemene en individuele bedrijfseconomische voor lichting, steunend op bedrijfseconomisch en sociaaleconomisch onderzoek op ruime schaal, goede voorzieningen voor krediet verleningen. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat het aantal der kleinste bedrijven, waarvan de omzet beduidend lager ligt dan de mini male omzet waarbij een rendabele exploi tatie mogelijk is. de laatste tijd sterk is afgenomen. Er is een duidelijke toene ming van het aantal middelgrote onder nemingen, waaronder een groeiend aan tal met filiaalvestigingen. De bedrijfsveigroting binnen de sector midden- en kleinbedrijf heeft een onder nemingsconcentratie tot gevolg, waarbij het element van economische macht van weinig betekenis is te noemen wanneer men de ondernemingen afzonderlijk be ziet. Wel wordt echter economische macht gevormd ten gevolge van de versterking van commerciële samenwerking, mede door de tendens tot bedrijfsvergroting, welke daarvan zcwel op groothandels- als op Kleinhandelsniveau uitgaat In het algemeen zijn kleine bedrijven minder rendabel dan de grotere. In de kleine omzetklassen is het economisch resultaat veelal negatief, hetgeen bete kent dat het inkomen van de ondernemers in deze bedrijven kleiner is dan de be loning van een eerste verkoper, eerste gezel of filiaalchef. In de hogere omzet klassen ligt het economisch resultaat ge middeld beduidend gunstiger. Uiteraard ligt er een verschil in omzetgrootte waar op de diverse branches tot rentabiliteit komen. Vaak wordt de klacht gehoord dat voor de grotere ondernemingen niet voldoen gescnikte ondernemers te vinden zijn. Niet alleen de bekwaamheid van de onder nemers zelf is in het spel, doch ook de financiële draagkracht, vooral wanneer zoals in de nieuwe winkelcentra de hoge kosten eerst na de aanloopperiode goed gemaakt kunnen worden. Dt bekwaam heden om een goed ondernemer te zijn in de grote bedrijven, tezamen met de nood zaak om over een behoorlijk bedrag aan eigen kapitaal te beschikken, vormen voor het vestigen als zelfstandig onder nemer een hindernis, waar men vaak niet overheen kan komen. De levering van Nederlands aardgas aan België, die vanochtend zou beginnen, is door een technische storing enkele dagen uitgesteld. De storing, mede veroorzaakt door de regenval van de laatste dagen, is niet van ernstige aard, maar in ver band met de veiligheidsmaatregelen die moeten worden genomen, zal de kraan vermoedelijk pas vrijdagochtend kunnen worden opengedraaid. De bedoeling is ge weest dat reeds morgen 120 Belgische huisvrouwen in het plaatsje Grimbergen, tussen Antwerpen en Brussel, bij wijze van experiment op het Slochterense gas zouden kunnen koken. Israel heeft in Brussel officieel verzocht om een associatie-verdrag met de Europe se Economische Gemeenschap. Het ver zoek was vervat in een nota, die de Is raëlische vertegenwoordiger bij de Euro pese gemeenschappen, A. E. Najar, over handigde op het secretariaat van de Euro pese ministerraad. ADVERTENTIE Nu de uitbreiding van het nieuwe Schip hol 100 miljoen gulden duurder is uitge vallen dan aanvankelijk was begroot, zullen ook de landingsgelden worden ver hoogd. Hierdoor zal het nieuwe Schip hol tot de duurdere luchthavens in de wereld gaan behoren. Er zijn diverse landen, waar de prijzen hetzelfde zijn of zelfs hoger, maar op de meeste luchtha vens wordt minder betaald. Het landen van een Douglas DC-8 of een Boeing-707, die gemiddeld 120 tot 140 passagiers kun nen vervoeren, kost op het huidige Schip hol ƒ1 750. Op het nieuwe areaal wordt dit bedrag met ruim 200 gulden ver hoogd. Op andere luchthavens wordt soms beduidend minder betaald. Dit blijkt uit een door de Internationale Organisatie voor Luchtvaartmaatschappijen (IATA) samengesteld overzicht, waarin de voor naamste luchthavens ter wereld zijn op genomen. Opvallend is, dat er enorm grote ver schillen bestaan in het heffen van lan dingsgelden. Het is voor de Internationa le Organisatie voor de Burgerluchtvaart (ICAO) dan ook onbegonnen werk om hier een zekere eenheid in te brengen. Reeds jaren wordt over deze chaos in heffingen door diverse instanties gediscus sieerd, echter zonder resultaat. Wanneer een vier-motorig straalver- keersvliegtuig neerstrijkt in Uruguay, is de betrokken luchtvaartmaatschappij de luchthaven slechts ƒ1 28,75 schuldig. Landt een dergelijk toestel in Australië, dan moet voor de gastvrijheid ƒ1 2612,80 wor den neergeteld. De Fokker Vliegtuigenfabriek heeft van de door de algemene vergadering van aan deelhouders van 21 februari gegeven machtiging tot uitgifte van ten hoogste 3000 gewone aandelen zonder recht van voorkeur, voor 1200 aandelen gebruik ge maakt. De uitgifte der aandelen heeft plaats gevonden in verband met het samengaan met de S.A. Beige de constructions Aero- nautiques Sabca, waarin Fokker door aan delenruil een belang van ongeveer 93 pet heeft verkregen. Northrop Corporation, de Amerikaanse aandeelhoudster in Fokker die in novem ber 1965 20 pet van het gewone aandelen kapitaal overnam, heeft in de thans plaats gevonden kapitaaluitbreiding gepartici peerd, zodat het Northrop deel ongewij zigd 20 pet blijft. Voor 966 aandelen is reeds beursnote ring verkregen, terwijl voor de resterende 234 aandelen een noteringsaanvraag zal worden ingediend. Het geplaatste kapitaal van Fokker bedraagt thans 19.250.000 met inbegrip van 50 preferente aandelen. Scholten Carton en Papier N.V. heeft een goed jaar achter de rug, zo delen commissarissen en directie mee over de gang van zaken in het op 31 augustus af gesloten boekjaar 1965/66. Het laat zich aanzien dat over 1965/66 een dividend van veertien procent uit de beschikbare winst kan worden betaald. Over 1964/65 werd twaalf procent dividend uitgekeerd Het aandelenkapitaal werd via een her- kapitalisatiebonus van vijftig procent met de helft verhoogd. Van 11 oktober af zullen de gewone aandelen van AKU genoteerd worden op de effectenbeurzen van Zürich, Bazel en Genève. Tot dusverre is het AKU-aandeel genoteerd op de Amsterdamse beurs, de Parijse beurs en de American Stock ex change in New York. Kt <S -30 »R«t Sfih 1 „.flfa Tl Of 4 W3< \M Vtaükfthft a TtVi 51* .»*- 34* M S3M4 I De 38-jarige Jezuïetenpater C. Hu- bers SJ is na twintig jaar denken en experimenteren met verschillen de typen motoren als uitvinder in de openbaarheid getreden, nu voor Nederland octrooi is verleend op zijn nieuwe verbrandingsmotor, die naar het oordeel van de pater een revolutie op het gebied van mo toren kan worden. Het octrooi is verleend op het aspect „verbrandingsmotor met tussenoplader". Deze „oplader" is nog niet geheel ontwikkeld. Volgens de pater heeft het Verolme-concern juist voor dit onderdeel belangstel ling en wordt er thans in de fabriek van Verolme in IJsselmonde aan de technische uitwerking van de plan nen van de pater gewerkt. Deze op lader wordt voorgesteld als een bij zondere constructie, ontwikkeld uit een oud idee van een „draaizuiger- motor". De Stichting Rotterdams Luchtvaart syndicaat is niet erg tevreden over de wijze waarop de KLM de laatste tijd de diensten tussen Rotterdam en Londen uit voert. In een brief aan de directie van de KLM spreekt het RLS van aanzienlij ke vertraging en het niet uitvoeren van vluchten tussen Rotterdam en Londen. Zo werden, nog steeds volgens de RLS in haar brief aan de KLM-directie, o.m. vanwege technische storingen, vluchten op 9 en 10 september in het geheel niet uitgevoerd en had een vlucht op 9 sep tember een vertraging van vijf en een half uur. Diezelfde dag landde het laat ste toestel uit Londen zo laat op Zestien hoven dat doorgaande reizigers hun trein- aansluitingen misten. Het RLS wijst de KLM-directie er op dat deze voorbeelden nog met vele zijn uit te breiden. Volgens de briefschrijvers zou het aanbeveling verdienen op Schiphol een reservetoestel voor de dienst Rotterdam-Londen be schikbaar te hebben opdat geannonceer de vluchten steeds en zonder vertraging kunnen doorgaan. Het RLS is van mening dat met name de invoering van de Electra op de lijn Rotterdam-Londen een goede gelegenheid kan zijn om deze wat minder gevoelig te maken voor technische storingen. Syrië heeft een aanbod van de Sovjet-Unie aanvaard tot deelneming aan de exploitatie van de Syrische olievelden. De produktie van Syri sche olie zou daardoor tot vijf miljoen ton per jaar kunnen stijgen. De heer A. C. C. Baxter te Londen, die sinds 1956 lid is van de raden van bestuur van Uni lever N.V. en Unilever Limited, zal tegen het einde van 1966 als zodanig aftreden in verband met de aanvaarding van het hem aangeboden presidentschap van Mars Incorporated Washing ton. Aagtekerk 5 te Aden. Acila 4 v. Geelong n. Adelaide. Alhena pass. 4 Quessant n. Rotterdam. Alkes 4 v. Marseille n. Genua. Aludra pass. 4 Fernando Noronha n. Las Palmas. Ameland 4 t.h.v. Perim n. Abadan. Ammon 5 te Georgetown. Amstelland 4 v. Buenos Aires n. Montevideo. Amstelsluis 4 v. Mauritius n. Aden. Amstelstad 4 v. Fremantle n. Durban. Anco Spray 4 v. New Orleans n. Donges. Angolakust 3 v. Monrovia n. Abidjan. Archimedes 4 v. Paramaribo n. Rotterdam. Aristoteles 3 v. Curasao n. Cristobal. Bawean 5 te New Orleans. Batu 4 v. Suez n. Akaba. Blitar 6 te Marseille verw. Borneo 5 te Marseille verw. Caltex Gorinchem 4 te Grays. Caltex Nederland 4 v. Dumai n. Yokohama. Caltex Pemis 4 ten anker Pladju. Caltex The Hague 4 v. Pakning n. Pladju. Camitia 5 te Punta Cardon. Ceres 5 te Punta Cardon Chiron 6 te Ponta Delgada verw. Dahomeykust 4 te Antwerpen. Doelwijk pass. 4 Straat van Messina n. Mersin. Eumaeus 4 v. Djakarta. 5 te Palembang verw. Forest Hill 5 v. Auckland n. Whangarel. Gaasterkerk 4 te Bremen. Gabonkust 4 te Dakar. Ganymedes 5 te Barbados. Grebbedijk 4 v. Antwerpen n. Charleston. Guineekust 4 v. Hamburg n. Amsterdam. Gulf Swede 4 v. Dover n. Escravos. Ittersum 5 te Jacksonville. Ivoorkust 4 te Freetown verw. Jagersfontein 4 te Kaapstad verw. Katelysia 4 v. Hamburg n. Oslo. Kerkedijk 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Kloosterkerk pass. 4 Gibraltar n. Messina. Kossmatella 3 v. Pulu Bukom n. Balikpapan. Krebsia 4 v. Punt Arenas n. Punta Cardon. Liberiakust 4 ten anker Bonny. Limburg 4 te Penang verw. Loppersum 5 te Corpus Christi. Maas Lloyd 4 v. Kitimat n. Los Angeles. Marne Lloyd 4 te Tanga verw. Memnon 4 te Port of Spain. Mentor 5 te Lissabon. Moerdijk 4 ten anker rede Balboa. Munttoren 3 v. Cabedelo n. Curasao. Musi Lloyd 4 v. Kuwait n. Khorramshar. Neder Rhone 4 v. Hamburg n. Bremerhaven. Neder Weser 5 te Port Said verw. Nestor 4 te Hamburg. Palamedes 5 te Le Havre verw. Poeldijk 5 te New Orleans. Polydorus 4 te Hamburg. Prins Alexander 5 te Londen. Prins Casimir 5 v.Londen n. Piraeus. Prins Maurits 3 v. Montreal n. Toronto. Prins Philips Willem 5 v. Hamburg n. Rotter dam. Prins Willem George Frederik 4 te Liverpool. Radja 4 v. Genua n. Port Said. Senegalkust 4 v. Bordeaux n. Freetown. Sinoutskerk 4 v. Antwerpen n. Amsterdam. Socrates 5 te Antwerpen. Stad Utrecht 4 v. Livomo n. Macapa. Stad Vlaardingen 4 te Rijeka verw. Stad Zwolle 4 te Augusta. Steenwijk 5 te Kaapstad. Straat Chatham 6 te Auckland verw. Straat Colombo 4 te Colombo verw. Straat Frazer 4 v. Port Elizabeth n. East London. Straat Freetown 5 tena nker te Yokohama. Straat Fremantle 5 te Freetown Straat Mozambique 4 v. Pointe Noire n. Port Harcourt. Straat Rio 3 v. Kobe n. Yawatta. Straat Torres 5 v. Adelaide n. Fremantle. Tahama 4 te Palermo, Tjinegara 4 v. Port Swettenham n. Penang. Towa 5 te Kaapstad. Ulysses 5 te Callao. Vitrea pass. 3 Kaap Leeuwin n. Geelong. Wieldrecht 4 ten anker Calcutta. Woltersum 5 v. Antwerpen n. Le Havre. Zaria 4 te Port Said. De Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen (EMS) zal op 18 november in het Kurhaus de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders houden. Het jaarverslag is vanaf 31 oktober ver krijgbaar. De nettobesparingen bij de Rijkspost spaarbank waren dit jaar in seDtember aanmerkelijk lager dan in september van het vorige jaar te weten 1,1 min gulden tegen 13,2 min gulden in 1965. In totaal werd in september ingelegd 109,8 min (1965: 110.7 min) en opgenomen 108,7 min (1965: 97,5 min). Het inleggerstegoed be droeg ultimo september 4323,5 min gulden (sept 1965: 4065,4 min). Nadat de effectenbeurs maandag reeds merendeels lagere koersen had laten zien is er gisteren in geen enkel opzicht enige verbetering ingetreden. De Europese beurzen stonden namelijk voor de onaan gename verrassing, dat maandag in Wall Street de verkoopstroom een zodanige omvang heeft aangenomen dat een koers verlies van niet minder dan 8"/s miljard dollar werd geleden. Dit liet niet na grote indruk te maken zodat de Europese mark ten over de gehele linie zwak gestemd waren. Dit was ook het geval in Amster dam en in tegenstelling tot maandag, toen althans Kon. Olie nog vraag ont moette en opliep tot bijna 121, leed nu ook het hoofdfonds onder aanbod, zodat Kon. Olie een verlies van twee gulden moest incasseren. Overal was de handel minimaal. AKU ging terug naar 64, Philips moest twee gulden prijsgeven en Unilever ging na een opening op 84 terug naar 83,60. Kon. Olie was en bleef de gehele middag zwak gestemd. Hoogovens werd geadviseerd op 314 tegen gisteren een gedane koers van 317. Het zware verlies van KLM in Amerika waar dit fonds bijna twaalf dollar moest prijs geven, resulteerde hier in een koersver lies van ca. 35 gulden. De hevige fluc tuaties in de KLM-aandelen duren onver minderd voort en zoals bekend is de grote markt voor het fonds niet in Amsterdam, maar in New York gelegen. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 455-461 1ste tijdv. 64 119.70-120.40 86.40-87.50 84-84.60 2de tijdv. 120.00 87.10 84.00 460 VERHANDELDE FONDSEN 3 okt. Totaal392 Hoger 136 (34.6»/«) Lager 140 35.9#/o) Gelijk 116 (29.5®/») 4 okt. 382 86 (22.5®/») 210 (55®/i>) 86 (22.5®, AVONDVERKEER VAN GISTEREN AK.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 64 119gb-119.80 85.80-86.70 84-84.40 440 Slot- koersen 4 okt. A.K.U 64.00 gl 312 Van Gelder Zn. 85.60 Gelderl.-Tielens Unilever 83.90 Gist- en Sp.fabr. Kon. Petroleum 119.30 Grasso Amsterd. Rubber 70'/» v. d. Grinten H.V.A 123 Hagemeijer 80 Hatema Holl.-Am. Lijn 102'/» Havenwerken K.L.M 440 Heineken Bier K.N.S.M 80'/, Hoek's Machinef. Kon. Paketvaart 1637» Holec Van Ommeren 166'/» Holl. Beton Ned. Sch. Unie 130'/» 5»/» Ned. 1964 87 5'/»°/o Ned. 1964-11 89s/» Kempen-Begeer 57»®/o Ned. 1965 941/» Key en Kramer 6»/o B.N.G. 1965 94/g Kon. Ned. Papier 57»®/o Ned. Gas 927» Kon. Zout-Ketien 4'/,»/, A.K.U 96 Koudijs 5V4®/o Hoogovens 96 Leidsche Wol Alk. Bank Nederl. 244 Lindeteves-J acob Amro Bank 47.10 gb Meneba Holl. Bank Unie 185 Muller Co Nat.-Nederlanden 455 Chem. F. Naarden Ned. Midd.st. B. 84 Ned. Dagbl. Unie R.V.S 3717» Ned. Kabel fa br. 187.30 Ned. Sch. Mij 151 Van Nelle 72 Nijverd. Ten Cate 89 Oranjeboom Bier 405 Overz. Gas Albert Heijn 712 William Pont Alg. Norit 165 Rijn-Schelde Amstel Brouwerij 341 Sch. Expl: Mij Amsterd. Ballast Scholten Honig Amsterd. Droogd. 827» Schuttersveld Bensdorp 4001 Smit Transform. Van Berkel 187 Spaarnestad 373 Stokvis Zn. Blaauwhoed 331 gb Technische Unie Bredero 323Va Texoprint Brocades-Stheem 634 Thom. en Drijver Bühr.-Tetterode 495 Ver. Glasfabr. Bijenkorf 436 Ver. Machinefabr. Centr. Suiker Mij 288 Vredest. Rubber Curag. Handel Mij 1457. Wessanen Elsevier 190 Wilt Fijen.-B. Erdal 355 Wyers 267 Zwanenberg-Org. Slot- koersen 4 okt. 925 93 379 gb 407 148 805 gb 91 178 132'/» 373 405 b 255 31 245 321 186 432 126 312 126 292 297 365 1901 287 gb 737» 241 b 81 252 81 200 163 145 gb 83 110 204 595 115 276 89 83.50 133 115'/, 395 159 397'/, 165.00 3 okt. 4 okt. 3 okt. 4 okt Atch. Topeka 2778 277s Amer. Motors 97, 9 Baltimore 29 b 28'/, Int. Harvester 35 35 Can. Pacific 50'/» 497» 76 76 Illinois Cent 657» 64 Int. T. and T. 62</b 62 N.Y. Centr 57'/» 577» 31'/, 317» Pennsylvania 447s 44'/» Mont. Ward 25 24 28»/s 29'/» 407. 40'/» 35'/. 3571 31®/b 31'/, Allied Chem. 347s 34®/, Royal Dutch 347b 337, A.C.F. Ind 47'/» 46'/, Sears Roeb. 487» 487» 39'/. 385/3 62 61'/. Am. Smelting 527» 52'/» Soc. Vacum 42 41 Am. T. and T. 50'/. 51 29 287» Am. Tobacco 30 30 Stand. Oil N.J. 617b 62». 677» 717b Studebaker 327» 33'/» 287s 287/8 Texaco 65 647, 487« 49'/» Un. Aircraft 70 697. 35 34® b 8'/» 8'/» 44'/» 44®/s 30 32'/» Cons. Edison 32'/» 32'/» Us. Rubber 397» 387, Dougl. Aircr. 347s 35'/» 37 36' Dup. de Nem. 1527» 156 Westingh 457» 4554 Eastm. Kodak 108 110 Wool worth 20 20'/, Gen. Electr 83'/. 85'/» Ford 41 42 Gen. Motors 727b 727b K.L.M 123 126»'» Goodyear T 457» 46 Vs Bij een zeer zware handel (de omzet steeg met 2.4 miljoen shares tot ruim 8.9 miljoen) heeft Wall Street zich gisteren hersteld van de forse verliezen. Het her stel werd toegeschreven aan een aantal technische factoren. De grootste verande ring kwamen voor bij luchtlijnen, en ruimtevaartfondsen. Het meest verhan deld werd Fairchild Camera. Het fonds daalde V/s tot 114a/s. Polaroid steeg 4®/«, Texas Instruments 2Vs en Du Pont 37/«. De Dow Jones gemiddelden: sporen 763.19 5.23); sporen 189.54 0.34); openbare nutsbedrijven 123.69 0.54). De produktie der confectie-ateliers van de N.V. Gebr. Bervoets' Kleedingbedrij- ven heeft, blijkens het verslag, over het per 30 juni 1966 geëindigde boekjaar 1965-1966, het bereikte niveau niet kunnen handhaven en liet een lichte teruggang zien. De moeilijkheden in de personeels bezetting maakten het onmogelijk het beschikbare produktie-apparaat ten volle te benutten. De omzetten in de detailbe- drijven vertoonden daarentegen wederom een bevredigende toeneming. De totale bedrijfsresultaten van het con cern stegen tot 1.66 (v.j. 1.63) min. De winst, zijnde dividend op deelnemingen, tot ƒ324.000 (ƒ313.000). De moedermaat schappij ontving aan dividend op deelne mingen ƒ324.000 (ƒ313.000) en aan inte rest ƒ63.916 (f 61.272). Voorgesteld wordt 6.8 percent dividend (onv.) op de cum pref. winstdelende aandelen b, alsmede tien percent (onv.) op de gewone aande len. Afgeschreven werd tot een bedrag van 0.74 0.68) min. Een automobielbedrijf in Rotterdam heeft een stunt bedacht die de bij het be drijf tankende automobilisten een gratig gevulde tank kan opleveren. Chauffeurs, die hun auto willen laten bijvullen bij een van de benzinepompen van het bedrijf, krijgen van de bedienden een formulier waarop zij kunnen aangeven hoeveel ben zine bijgevuld moet worden om de tank vol te maken. De automobilist moet de hoeveelheid tot ééntiende liter nauwkeu rig invullen. Als dat gebeurd is wordt de teller afgedekt. Als de tank vol is en blijkt dat de automobilist de hoeveelheid benzine die werd bijgevuld goed heeft ge raden dan kan hij zijn portemonnaie in zijn zak houden. De directie van het bedrijf dat de stunt uitdacht is heeft echter niet aan de Wet op de Kansspelen gedacht. Functionarissen van de afdeling bijzon dere wetten van de Rotterdamse gemeen tepolitie echter wèl.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21