Amsterdammers konden twee keer trainen Haarlemmer Roelof Kroon de steun van Ajax in Is tanboel Drie schakers delen kansrijke derde plaats Dr. ir. Rademaker wachten nog lastige opgaven Ko Prins niet opgesteld voor duel met Besiktas Trainers toto-tips BEN TROMP ALS NAAR HAARLEM COACH NICOLS 0 Dukla Praag ronde verder in Europa Cup-toernooi Van Straaten van Telstar brak kuitbeen Bakker (Telstar) in jeugdselectie JAN HEIN DONNER KLOM OP IN HET FIDE-ZONETOERNOOI - OLYMPISCH ATTACHÉ IN MEXICO - Bittere teleurstelling voor Ajacied Russische dames veel te sterk WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 23 Zege voor Ottenbros Post start niet in Berlijn Alles op tijd F. van Dooyeweerd in Hilversum eerste Nederlandse dames leden verlies in EK basketbal (Van onze speciale verslaggever) Op de tribunes van het Ali Sami Yen stadion, de trots van voetballend Istan- boel, zitten enkele honderden Turken. Het is tien uur in de morgen. Als kenners vol gen zij de beweging van Ajax' Europa cup-voetballers en hun commentaar roe zemoest over het beton en de weinig ge bruikte atletiekbaan. De zon brandt fel, de temperatuur bedraagt 28 graden Cel sius. Langs de lijn staat een lange, blonde man, met een zonnebril. Hij behoort niet tot de officials rond de ploeg. Die dragen in de voetballerij bekende namen, hebben vertrouwde gezichten. Toch is hij in deze dagen een onmisbare steun voor de Am- stredamse formatie, die zo'n 3000 km van huis is. De heer Roelof H. Kroon woont al sedert 1947 in Istanboel. „Ik ben Haarlemmer van geboorte. Vroeger heb ik daar bij HFC gevoetbald. Ik ben trouwens nog altijd donateur van de Koninklijke. Evenals twee jaar ge leden bij DWS heeft de Nederlandse ver eniging in Turkije mij gevraagd Ajax ge durende het verblijf in Istanboel te bege leiden en dat vooral in figuurlijke zin. Het idee ging destijds ook van de Neder landse vereniging uit. Er wonen ongeveer 120 landgenoten, alles en iedereen inbe grepen, in de stad aan de Bosporus, waar ook een consulaat-generaal gevestigd is. DWS was maar twee dagen hier en we hebben toen alles voor ze geregeld." „Toen eind juli bekend werd dat ook Ajax in Istanboel zou moeten spelen, was er al spoedig contact. De club stuurde me een uitgebreide vragenlijst waarop ik zo veel mogelijk informaties heb verstrekt. Later is trainer Micnels een weekeinde hier geweest. Samen zijn we op die zater dagavond naar een wedstrijd van Besiktas geweest. Niet voor de gewone competitie, waarin Besiktas tot dusver twee keer won en een keer gelijk speelde, maar voor een extra serie wedstrijden, die de voetbal toto draaiende moet houden. We hebben toen ook meteen de hotelaccommodatie ge regeld, afspraken gemaakt over het mee nemen van een eigen kok, trainingsfacili teiten besproken, etc." Ajax kon kort voor de wedstrijd twee Ajax mocht een keer meer trainen dan Besiktas. De Amsterdammers hadden het warm in de 28°. keer in het stadion oefenen, terwijl Besik tas alleen dinsdagmorgen vroeg toestem ming kreeg van Galatasaray, aan wie dit stadion toebehoort. Om acht uur al nam trainer Spajic, die de afgelopen dagen met zijn spelers in een trainingskamp ver bleef, in het bijzonder Gueven, Yusuf en Sanli onder handen, die allen licht ge blesseerd waren. De heer Kroon (48 jaar) is directeur van de Hollandsch-Turksche Tabaksmaat schappij, die haar hoofdkantoor in Rot terdam heeft en zich bezig houdt met de verkoop van het halfklare produkt. Kort na het einde van de oorlog kwam hij naar Istanboel. Als voetballiefhebber zag hij geregeld Turkse voetbalclubs in actie, maar „ik vind het voetbal, zoals dat in Nederland wordt gespeeld en ook in de andere westeuropese landen, toch heel wat aantrekkelijker. Hier wordt veelal einde loos gecombineerd zonder dat er iets uit komt. In Nederland zijn de aanvalsacties directer en wordt er meer geschoten, wat veel boeiender is om naar te kijken." Toekomstige Nederlandse vertegen woordigers in de Europa Cup-toernooien die ooit in Turkije zouden moeten spelen kunnen gerust zijn. In deze immense me- tropole, waarvan het aantal inwoners in tien jaar tijds toenam van 800.000 tot 2,5 miljoen, is de heer Kroon een voortreffe lijk voetbalconsul. In het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen heeft Dukla Praag in de Tsjechische hoofdstad de Deense voetbalclub Esbjerg met 4-0 verslagen De ruststand van deze ontmoeting was 2-0. Door deze zege heeft de Praagse ploeg zich gekwalificeerd voor de tweede ronde, omdat de uitwedstrijd reeds met 2-0 was gewonnen. Harm Ottenbros uit Alkmaar zegevier de gistermiddag in de amateurronde van Hulst. Hij legde de 101 km af in 2 uur 31 min 20 sec. Met tien seconden achter stand arriveerde Tony Barten uit Klun dert, terwijl Piet Kettenis uit Den Haag op de derde plaats beslag legde. Peter Post zal vrijdag niet in de Ber- lijnse zesdaagse starten. De Nederlander is nog niet geheel hersteld van de me dische ingreep als gevolg van een steen puist. Dit ongerief zorgde ervoor dat hij in de zesdaagse van Montreal van ver dere deelneming moest afzien. (Van onze sportredactie) Naar pas later is gebleken heeft linksbuiten Van Straaten in de wedstrijd tegen DOS een breuk in een kuitbeen opgelopen. De negentienjarige speler, die zondag voor de tweede keer meespeelde het eerste elftal, zal uiteraard voor geruime tijd uitgeschakeld zijn. De blessure van Ger Althoff hij moest zondag in de wedstrijd tegen DOS uitvallen laat zich ook vrij ernstig aanzien. Hij heeft een trap tegen de knie gekregen en heeft daardoor waar schijnlijk een „meniscus" opgelopen. Het meespelen van Clement en Van Eg- mond, wiens enkelblessure hardnekkiger is dan was verwacht, tegen NAC is ook onzeker. Onder leiding van oefenmeester Arie de Vroet zal vanaf vandaag elke week in Zeist de centrale training van de UEFA- jeugd (16 tot 18 jaar) gehouden worden. Na een uitvoerig selectiesysteem zijn voor de eerste centrale training de vol gende 19 spelers uitgenodigd: Heutink (P.W.) Bloem (DWS) Jansen (Sparta) De Man (Zaanstreek) Weiman (ADO) Gerritse (HVC) Van Gelder (Feijenoord) Bond (Volendam) Boskamp (Feijenoord) Geijzeiaars (Sitterdia) Meeuwisse (Blauw Wit) Van der Lei (Go Ahead) Karelse (Blauw Wit) Aardoom (Velox) Peeters (Elinkwijk) Bakker (Telstar) Hoekema (Go Ahead) Mulders (FC Den Bosch) en London (De Graafschap). SPORT. In Nijmegen is maandagmiddag het universitair sportcentrum geopend ten behoeve van toegepaste sport-fysiologi- sche onderzoekingen. Er is een aantal sporthallen in ondergebracht (één grote en enkele kleine). In een spannende vijftiende ronde is de Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner er in het FIDE-zone- toernooi in Den Haag, gisteren in ge slaagd tot de gedeelde derde plaats op te klimmen. Het gaat in deze krachtmeting om drie plaatsen, die recht geven op deelneming aan het interzonale toernooi 1967. Er zijn nog twee ronden te spelen. Donner won een knappe aanvalspartij tegen de Fransman dr. Mazzoni, terwijl de Engelsman Lee de Joegoslaaf Velimi- rovic een halt toeriep. Hij won met wit, na een scherpe Siciliaanse opening. De Tsjech Kavalek, die halverwege het toernooi ook in mindere positie lag, is praktisch gelijk met Donner opge klommen Hij versloeg de Portugees Durao en deelt thans ook die omstreden derde plaats. Tenslotte is het waarschijnlijk, dat de afgebroken partij Tringov-Pfleger in re- mise eindigt. Dat zou betekenen, dat liefst 3 meesters gelijk met Donner staan. Indien twee of meer spelers gelijk uit komen moet een beslissingswedstrijd wor den gespeeld. Het is nog niet bekend of een dergelijke verlenging onmiddellijk aan de orde zal komen, of dat een later tijdstip zal worden aangehouden. De koplopers, de Joegoslaaf Gligoric en de Hongaar Bilek, hebben nog een ongelijk rest-programma. Op papier heeft Gligoric het gemakkelijk, terwijl voor de Hongaar de morgen te spelen partij te gen Pfleger een struikelblok zou kun nen worden. Uitslagen vijftiende ronde: Lee (Eng) -Velimirovic (J. sl.) 1-0, Del Corral (Sp.)-Boey (België) remise, Garcia (Sp.) -Honfi (Hong.) 0-1, Donner (Ned.)-Maz- zoni (Frankr.) 1-0, Tringov (Buig.)-Pfle ger (W.Dld.) afg., Bilek (Hong.)-Conrady (Luxemb.) 1-0, Kavalek (Tsj. sl.)-Durao (Port.) 1-0, Roth (Zwitserl.)-Littleton (Ierl.) remise, Gligoric was vrij. Stand na 15 ronden: 1/2 Bilek (Hong.), Gligoric (J.sl.) 10'A, 3/5 Donner (Ned.) Kavalek (Tsj.sl.) Velimirovic (J.sl.) 9'/2, 6. Pfleger (W.Dld.) 9 en 1 afg., 7. Del Corral (Spanje) 8Vz, 8. Tringov (Buig.) 7 en 1 afg., 9. Lee (Eng.) 7, 10. Garcia (Spanje) 6',2 en 1 afg., 11/12 Boey (België) en Honfi (Hong.) 6, 13/14 Maz zoni (Frankr.) Roth (Zwitserl.) 5, 15. Durao (Port.) 4'/2 (15), 16. Conrady (Luxemb.) 3 (15), 17. Littleton (Ierl.) 2. ATLETIEK. De Nederlander Rudie Mol heeft de zaterdag in Essen gehouden ma rathon gewonnen in een,,tijd van twee uur 34 minuten 17,6. De uitslag: 1. Mol (Al tis, Amersfoort), 2 uur 34 min. 17,6 sec. 2. Kruus (Mönchen-Gladbach) 2.35.04, 3 Camitzki (Krefeld) 2.42.05. (Van een speciale verslaggever) Dr. ir. R. Rademaker, de pas be noemde Olympische attaché voor Ne derland te Mexico-City, woont in een bijzonder fraai huis in de onmiddel lijke omgeving van de universiteits gebouwen van de stad. Ons spiedend oog langs de muren van de woning deed de heer Rademaker glimlachen. Een paar dagen geleden waren de leden van de Nederlandse ploeg, pre cies om middernacht, wakker geschud door een aardbeving, die ramen en deuren in hotel Geneva had doen klepperen. Het centrum van de aard- (Van onze speciale verslaggever) Alleen en met de handen in de zak ken verliet Ko Prins gisteravond om half negen het voor de Ajax-spelers gereserveerde eetzaaltje in het Hilton- hotel van Istanboel. Zijn gezicht stond strak en hij schopte ballorig naar een in de weg staande stoelpoot. Trai ner Michels had zojuist de opstelling voor de tweede wedstrijd tegen Besik tas bekend gemaakt. En hij, Ko Prins, was er niet bij. Hetzelfde elftal dat vorige week in Amsterdam speelde, zal ook in Istan boel binnen de lijnen komen, dus met Henk Groot in het midden-duo. Het betekende een bittere teleurstelling voor Prins, die voor het „intermezzo duel" van zaterdag tegen Sittardia wel werd aangewezen en er op gerekend had, nu ook te zullen spelen. Trainer Michels deelde mee, een aantal factoren te kunnen opnoemen, die tot het niet-verkiezen van Prins hadden geleid, maar gaf er de voor keur aan alles samen te vatten in de ze ene zin: „Prins is de laatste tijd niet in zijn beste vorm. Het is zeer be slist -niet zo dat ik Prins niet heb op gesteld, omdat hij door zijn felheid de tegenstander misschien onnodig zou ir riteren". „Jammer, ik vind het verschrikke lijk jammer", zei Prins toen hij ver weg van de anderen de klap probeer de te verwerken. „Voor iedere voetbal ler is het een belevenis voor de Euro pa cup te spelen. In 1960 toen Ajax in de eerste ronde we.d uitgeschakeld door het Nocse Frederikstad ben ik er bij geweest en zes jaar heb ik moe ten wachten op een volgende kans. Dit seizoen heb ik in vrijwel alle competi tiewedstrijden meegedaan, op twee na, KO PRINS toen ik geblesseerd was. Maar tegen Sparta, drie dagen voor Ajax-Besiktas. was ik er weer bij. Voor mijn gevoel heb ik het toen echt niet slecht ge daan. Maar meneer Michels gaf drie dagen later toch de voorkeur aan Groot. Ik word kennelijk wel geschikt geacht voor de gewone competitie, maar niet voor de Europa-cup. Ik ben nu 28 jaar en al is dat niet oud voor een voet baller, de kans is toch groot dat dit voor mij het laatste jaar is om voor de Europa-cup te spelen". beving lag veertig kilometer ten zui den van de stad, verwoestingen noch schade waren aangericht. Ook niet in de woning van de heer Rademaker. Met veel genoegen en groot enthou siasme heeft dr. ir. Rademaker zijn be noeming door het N.O.C. aanvaard. Hij zal als verbindingsman optreden tussen het organisatiecomité van Mexico en het Nederlands Olympisch Comité, waarbij hij Nederland van advies zal dienen op het gebied van vervoer, onderdak en ver blijf van de deelnemers en de officials. Zijn bemoeiingen strekken zich vooral uit tot zaken, die het N.O.C. van Den Haag uit moeilijk kan overzien, laat staan kan regelen. De heer Rademaker, een veertiger (hij is op 23 juli 1923 te Leiden geboren) be gon zijn studie in de scheikunde in 1940 in Delft. Hij maakte zijn studie na het einde van de oorlog af en verVulde het hoofdredacteurschap van het studenten blad „De Spiegel". Hij trad in 1950 in dienst van Organon Oss als secretaris van de directie. Een jaar later promoveerde hij tot doctor in de technische weten schappen- Vervolgens vertrok de heer Rademaker naar de Verenigde Staten, werkte bij verscheidene grote chemische concerns en is onlangs benoemd tot vice- president van Syntex Internationale, een wereldomvattend farmaceutisch bedrijf. Laat men niet menen dat deze weten schapsman, die over grote gaven be schikt als organisatorisch en financieel des kundige, weinig of niets van de sport weet. Het tegendeel is het geval. Hij speelde voetbal, cricket en waterpolo. Gedurende zijn studententijd was hij lid van „Merwede" uit Dordrecht, speelde later als aanvoerder in het interacademi ale waterpoloteam, tegelijk met mr. Cor Brasem. In de periode, welke hij te Oss werkzaam was, vervulde hij functies in de kring Noord-Brabant van de K.N.Z.B. (Van onze sportredactie) De heer Gosen van Haarlem is een uitstekende „kopman" in de to torubriek. Hij handhaaft zich op be kwame wijze op de eerste vlaats. De afgelopen week versterkte hij zijn positie weer door een punt verder weg te lopen van De Visser (8 pt.)zijn gevaarlijkste belager. De leider van Haarlems betaalde afdeling liet 9 punten inboeken. Klijn van EDO (9) deed't niet min der, waardoor hij langzaam oprukt naar de tweede plaats. Puck de Vos (6) van RCH had een tijdelijke inzinking, waardoor hij op de vier de plaats belandde. De komende week kan de ranglijst echter weer met de twee toto's danig ge wijzigd worden. De Visser, die toch wel veel pech heeft met zijn Telstar-spelers (uitgeschakeld zijn Althoff, Van Egmond, Van Straaten, Clement, Van Kampen) heeft natuurlijk winst voor zijn team voorsveld te gen NAC. De andere drie zien het er niet in. Klijn voorspelt een ze ge van EDO in Heerenveen „het wordt toch eens tijd, dat we ook uit winnen" maar zijn drie toto collega's laten hem in deze prog nose alleen. Dat geldt ook al voor De Vos, die als rechtgeaard RCH- er uiteraard winst-voorziet in het duel met Blauw Wit in Amster dam. Hij staat alleen in deze me ning. (Tussen haakjes: De Vos trekt zaterdag met zijn vroegere teamgenoten de voetbalschoenen weer aan om met oud-RCH tegen Schoten te spelen). Gosen kreeg wel steun als profeet voor een win nend Haarlem. De Visser is l et met hem eens evenals De Vos. Klijn, die PEC zondag tegen EDO zag spelen, houdt het op een gelijk spel. De stand van zaken in de toto competitie met als inzet een reis naar Engeland voor de cupfinal luidt momenteel: l. Gosen Haar lem75, 2. De Visser (Telstar) 73, 3. Klijn (EDO) 71, 4. De Vos (RCH) 69. De prognoses voor het komende weekeinde (resp. van Gosen, De Visser, Klijn en De Vos): TOTO 12 Go Ahead—DOS 1 1 1 1 FeijenoordWillem II 1 1 1 1 Ajax—PSV 1 1 1 1 GVAV—Sittardia 3 3 3 3 FortunaSparta 3 2 1 3 ADO—MW 1 1 1 1 Xerxes—DWS 2 2 3 2 ElinkwijkFC Twente .13 11 Telstar—NAC2 1 2 2 Zwolse Boys—VVV 2 2 2 2 WageningenHVC 3 3 2 2 Roda JC—ZFC - 1 1 1 3 HaarlemPEC 1 1 3 1 TOTO 13 RBC—FC Den Bosch 1 2 3 2 SC DrenteVitesse 1 1 3 3 Blauw Wit—RCH 1 3 1 2 ZaanstreekSW 1 1 1 1 VolendamHolland Sp. 1111 HeraclesAlkmaar 3 3 3 3 GraafschapCambuur .13 3 2 NECVolewijckers 113 1 Velox—DFC - - 3 3 1 1 EindhovenDHC 1 1 1 1 HeerenveenEDO 1 1 2 1 LimburgiaHilversum .1111 WilhelminaExcelsior 3 3 3 3 Voorziet de heer Rademaker nog spe ciale moeilijkheden? „Nee ik ben ervan overtuigd dat in Mexico alles op tijd in orde zal komen, al twijfelt men daar in Europa wel eens aan. Een groot pro bleem, dat om een oplossing vraagt, is het transport van de bezoekers naar en tussen de diverse Olympische complexen. Verder zal ik moeten nagaan hoe het zit met de regeling, dat niemand toegangs kaarten kan kopen zonder een hotelkamer te hebben besproken. De organisatoren houden een slag om de arm met de be doeling de toeloop volledig in de hand te houden. Bespreekt de toekomstige bezoe ker weinig hotelkamers, in gezelschaps- verband, dan zullen er ook relatief wei nig kaarten voor de betrokkenen te ver krijgen zijn. Een dergelijke regeling is niet eenvoudig van opzet en er zal nog wel het een en ander moeten gebeuren, alvorens de organisatie soepel en vlekke loos loopt". Dr. ir. Rademaker bleek grote belang stelling te bezitten voor de wetenschap pelijke problematiek, welke aan de or ganisatie van Olympische Spelen op mid delgrote hoogte zijn verbonden. Hij hoopt nauw samen te werken met het bestuur Dr. ir. Rademaker van het N.O.C. en in het bijzonder met ir. A. Paulen, de directeur, die in de Mexicaanse hoofdstad één van de meest gewaardeerde gasten is. Dag in, dag uit spoedt Paulen zich in een wagen „met chauffeur" van de ene plaats naar de andere om de Mexicaanse organisato ren met zijn deskundige adviezen te hel pen. De uitslagen van de dinsdagavond in Hilver sum gehouden draverijen luiden: Condor-prijs (2400 m): 1. Empereur Mac (F. van Dooyeweerd) 3.29.5, 1.27.3: 2. Checkmate; 3. Domina II. Toto win. 3.90, pl. 1.90, 3.10, 5.60, cov. 7,koppel 4.20, trio 341.40. IJsvogel-prijs (2000 m): 1. Egyptian Princess (B. de Vries i 3.00.0, 1.30.0; 2. Excellent Narciso; 3. Eros Kinley. Toto: win. 6.50, pl. 2.30, 2.60, 2.80, cov. 5.90, koppel 7.60. Dodaars-prijs (2400 m): 1. Dakoto (J Wage naar Jr.) 3.26.8, 1.26.2; 2. Dirk de V.; 3. Baro nesse Rosa. Toto: win. 2.30, pl. 1.20, 1.10, 1.40, cov. 3.30, koppel 5.30, trio 31.10, Totalisator-omzet 148.046.50. Na de overwinning op Italië heeft het Nederlandse damesbasketbalteam dins dag in Boekarest, waar de Europese kampioenschappen worden gehouden, een nederlaag geleden tegen Rusland. De Russische dames zegevierden met 76-45, terwijl zij bij de rust reeds een 34-20 voorsprong hadden genomen. Tsjechoslovakije won met 87-33 (45-12) van West Duitsland en Polen versloeg Italië met 73-48 (34-20. Roemenië-Honga- rije 73-45 (39-21), Bulgarije-Joegoslavië 67-55 (31-29), Oost Duitsland-Frankrijk 72 45 (27-19). Klassement poule A: 1 Rusland en Roemenië 6 pnt, 3. Polen 4 pnt, 4. Ne derland 2 pnt., 5. Hongarije en Italië 0 pnt. Klassement poule B: 1. Bulgarije en Tsjechoslowakije 6 punten, 3. Oost-Duits- land 4 pnt, 4. Joegoslavië 2 pnt, 5. Frank rijk en West Duitsland 0 pnt. MOTOCROSS. De Zweed Torsten Hall- mann, die als derde eindigde in de grote prijs van Oostenrijk, is daarmee wereld kampioen 1966 motocross 250 cc gewor den. Hij won de titel met 61 upnten. Twee de werd de Belg Robert met 50 punten en derde de Tsjech Peter Dobry met 40 pnt. (Van onze honkbalmedewerker) Tijdens de overschrijvingsperiode heb ben zich in de honkbalwereld geen op zienbarende dingen afgespeeld, afgezien dan van het uiteenvallen van de hoofd klasser HVA. Geen enkele speler van het Nederlands team verwisselde van club. Haarlem Nicols kreeg in Harry van de Vaart een aanwinst en met hem keerde ook Ben Tromp Schiedam de rug toe. Tromp zal het komend seizoen gaan coa chen. Henk Vissers verliet Haarlem Ni- cols en ging naar ABC. Ook de HVA-ers Ruud Geestman, Arnoud Blom en Peter van Klooster kwamen ABC versterken, evenals Slaman (Ajax), Beenders (Scho ten) en Meyer (OVVO). Ge Oosterbaan ging van ABC naar HVGA waar hij als coach zal gaan optreden. Ook Mink Ferwerda gaat naar HVGA, evenals de ex-Ajaeieden Schnitker en Rob Tromp. Roel Hopman kwam van ABC naar Schoten en ook Van Ham (Ajax) gaat bij Schoten spelen. Erik Hendrikse verlaat Schoten en keert terug naar HHC, evenals Sodekamp na een mislukt OVVO- avontuur. Ton Kollard en John Busch gaan naar Thamen, terwijl Jan Molleman naar Lijnden gaat. Adelina zal het komen de seizoen weer voor Quick-A gaan spe len. Tweedeklasser Bloemendaal krijgt versterking in de persoon van Niemeyer die wat hoofdklasse-ervaring heeft opge daan bij HVA.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 23