Traditionele instelling beheerst nog steeds de moderne bijbelse kunst bender Verenigingsnieuws uit de IJmond WARTBURG 5750,- ZWANENBURG OLIEHANDEL DCIJ en HDC boekten zege goedkope petroleum Een goed idee op de valreep beloond Onderzoek naar buitenlandse werknemers Kort IJmondnieuws Nieuwe hekkotter „Cornelis Gerrit" Vlootbezoek Voor ons aanbod: ons assortiment: uw garantie: uw warmte adres t WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 In het stadskantoor van Beverwijk Christendom en/of religiositeit 15 jaar! lelsen-IJmuiden Beverwijk Gematigd modern -c - i U..M+ GARAGE ZENITH BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Damcompetitie OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN Drukkerij P. W. Nijssen „Engel", een beeld van Henk van den Idsert, opgesteld als blikvanger in de benedenhal van het stads kantoor. De tentoonstelling is in de bovenhal. Het is een goed werk, waarin Van den Idsert het materiaal uitstekend laat samenwerken met de vormgeving. Negen kunstenaars exposeren tot 31 oktober in het Stadskantoor te Beverwijk. „Moderne religieuze" is de titel van de tentoonstelling, met als ondertitel „Kunstenaars lieten zich inspireren door religie en bijbelver haal". Die nadere precisering door de organisators, de Culturele Raad van Noord-Holland en de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk is wel nood zakelijk, want het is voor alles christelijke kunst, die hier te zien is, of zo men wil bijbelse kunst. Die kunst kan religieus zijn, maar dat behoeft niet, in sommige gevallen blijft ze zuiver illustratief, terwijl de religiositeit ontbreekt. Over de kwaliteit van het werk zegt dat overigens niets. Het bezitten van religiositeit is geen waarborg voor groot kunstenaarschap, het belijden van de christelijke godsdienst evenmin. i Een tentoonstelling als deze levert voor de beschouwer een zeer bepaald probleem op. Elk van deze kunstenaars heeft een „boodschap", anders zou hij aan deze ex positie niet deelnemen. Welke boodschap? Het kan de algemeen aanvaarde christe lijke boodschap zijn, een zoveelste voor stelling van een kruisiging, een madonna, ofwel de illustratie bij een willekeurig bijbelverhaal. Het kan ook een veel per soonlijker boodschap zijn, waarvan de bijbelse voorstelling slechts een begelei ding is. Een kunstenaar kan. om maar een voorbeeld te noemen Kaïn en Abel duizendvoudig gestalte doen krijgen üoor de oorlog in Vietnam te schilderen met de bedoeling om de zinloosheid van de oorlog in beeld te brengen, de waanzin van het afslachten, het gebrek aan liefde van de mensen onderling en ten opzichte van het goddelijke. Een ander uiterste is dit: een universeel denkend religieus mens zal het goddelijke (het onzienlijke, het onkenbare), waarvan hij zich afhan kelijk acht of verbonden mee weet, kun nen schilderen als Vondels „grondeloze licht" of het „licht der lichten" uit een kersthymne, maar evenzeer het innerlijke licht waarvan alle mystici spreken, of het nu christenen, islamieten, boeddhis ten of hindoes zijn. Die schilder komt uit bij het puur witte vlak en houdt daarbij op schilder te zijn, hoewel hij misschien een grotere kunstenaar is dan iemand, die aan voorstellingen blijft vasthouden. Ik wil dus dit zeggen: binnen het beoefe nen van religieuze kunst is alles mo gelijk, vanaf het bidprentje tot aan het meest non-figuratieve werk. Met dit ver ruimde inzifcht zijn de moeilijkheden van de beschouwer nog altijd niet opgelost, want hij zal blijven trachten het religio- liteits-gehalte te peilen. Doet hij dit niet, ADVERTENTIE ONZE ZAAK BESTAAT Wie voor 35.- of hoger koopt krijgt een waarde vol geschenk. jo«f ding LidLiU WOENSDAG 5 OKTOBER Cultureel Centrum, 20 u.: Bijeenkomst van N.V.V.-Vrouwenbond. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur. Huishoudschool, Troelstraweg, 20 u.: Voorlichting over „Behang en interieur". DONDERDAG 6 OKTOBER Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, IJ-1 muiden-Oost, 17-19 uur: Reeceptie pater Heribertus. Cultureel Centrum. 17 uur: Ontvangst kinderkoor uit Herzberg door Velser Gemeenschap. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 u.; uit leen post IJmuiden-West, bovenzaal „De I Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 u.; filiaal Gem. bibliotheek en r.-k. biblio theek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan". Willem de Zwijgerlaan: 14.30- 17.30 en 19-21.15 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting: spreekuur leidster van 9.30-12 u. J in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-7715. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 5 OKTOBER Statenhuis, Velserweg 12, 20 u.: Lezing met dia's over vogels, vissen en vlinders, door A. J. de Looze voor Aquarium Socië teit Tropica. Sportfondsenbad. Kuikensweg 84, ge opend van 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstr. 70, geopend van 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21.30 uur. Gebouw Wijkerbaan, Kennedyplein 3, 20 u.: Instuif N.V.V.-jongeren. DONDERDAG 6 OKTOBER Verenigingsgebouw, Dommelsingel, 20 u Contactavond voor Aquariumvefeni- ging Kennemerland. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. dan blijft voor hem slechts het „plaatje" over, min of meer goed geschilderd. In dat „peilen" kan ik de toeschouwers niet voorgaan, omdat ieder mens de ter men „christelijk" en „religieus" op zijn eigen wijze interpreteert. Wat de één op dit terrein een gruwel is, kan voor de ander een bron van innerlijke verrijking betekenen. Ieder ziet voor zich. Artistieke maatstaven kan men iets al gemener aanleggen, hoewel er evenmin absolute regels op dit terrein zijn. Hieronder een bespreking van het werk van de verschillende kunstenaars. Van Nico Berkhout uit Bergen hangen er goede doeken en gpuaches. Ik ken zijn werk al jaren en kan dus nu constateren, dat hij niet evolueert, maar wel rijper is geworden binnen zijn persoonlijke stijl, gematigd expressionistisch, waarbij de voorstelling gebonden blijft aan de reali teit. Goed van opzet en kleurwerking is zijn olieverf „Verloochening" met Petrus en de haan, maar in een hedendaagse omgeving. Het is alles in een goed afge wogen stijl, kundig in kleurwerking en vormgeving, maar eerder christelijk- traditioneel, dat doorgloeid van religieuze gedrevenheid. Een volgeling van Berkhout is Kees den Tex, die ook in Bergen woont. On danks de invloed is er toch een persoon lijke stijl ontstaan, wat moderner, vrijer en minder aan de traditie gebonden. Frans van Steenhoven uit Heiloo schil dert heftig, met wat weinig vormgevoel, maar in een fel koloriet, dat invloeden van de Cobra-beweging en latere „ismen" verraadt. Het is wel overtuigend, vooral zijn „Kaïn en Abel", die bij hem een werkelijk „ten hemel schreiende" gebeur tenis is geworden. Een stijl als deze en de vaak nogal barbaarse bijbelverhalen, waarin moord en doodslag, wellust en echtbreuk evenmin ontbreken als felle profetische bewogenheid en stille contem platie, liggen elkaar inderdaad na. Er niet op gelijkend, maar toch ver want is „De gekruisigde" van Chrs. G. van Voorst uit Amsterdam, die Christus schildert in een techniek, die stamt uit de Cobra beweging, of meer populair ge zegd, a la Karei Appel, ^ijn werk onder streept, wat ik hierboven opmerkte. Volkomen persoonlijk en naar mijn smaak nog altijd het beste aangepast bij het begrip „religie" is het werk van Wally Elenbaas, kleurenlithografieën. Elenbaas heeft een moderne en toch archaïsche stjjl, waarin hij werkt met schematisch aangegeven figuren, eerder symbolen, heel sober in vormgeving en kleur, maar dieper gravend dan vele anderen. Men vindt er weinig christelijke traditie in terug maar wel veel mystiek, die schijn baar eenvoudig op het blad verschijnt, doch alleen ontstaat als vrucht van een lang geestelijk proces. Karei Gomes uit Amstelveen stelt mij weer onmiddellijk voor het probleem om trent het grondprincipe. Hij heeft daar onder meer een uitstekend brons, een moeder met een baby op schoot, die ze zo straks gaat voeden. De voorstelling is qua kleding tijdeloos, de vormgeving gema tigd modern. „Madonna" heet het beeld. Is het Maria, of zo maar een willekeurige vrouw? Het werk is uitstekend, echt iets om te willen bezitten, maar op een vol gende tentoonstelling zal het wel „Moe- m - - SaJ V s' ..t der en kind"' heten. Méér expressionis tisch, maar toch niet ver verwijderd van de traditie zijn z'n „Duivel" en „Laatste oordeel", waarin zijn fantasie vrij spel had. Heel goed en „universeel-religieus" als u begrijpt wat ik bedoel is zijn „Lazarus ontdoet zich van zijn windse len", de bijbelse dode die, opgestaan, zijn grafdoeken aflegt. Hierin voel ik een werkelijke tevens innerlijke weder geboorte. Werk van dezelfde aard zijn de bronzen van Renze Hettema, duidelijk geïnspi reerd door zijn leermeester prof. Esser. Zijn expressionistische trant met groot gehouden en wat ruwe vormen leent zich niet voor een etherisch gegeven als „Ma ria en de engel", maar wel weer voor zijn „Johannes de doper", een gaaf stuk werk. Henk van den Idsert uit Bergen is veel zijdig. Hij werkt in brons en hout, maar heeft ook goede penseeltekeningen han gen, alles binnen de traditie, die voor hem tot in de middeleeuwen terug gaat. Wat losser van die traditie is zijn uitstekende „Engel", een houten beeld, waarin hij het materiaal prachtig -laat samenwerken met vormgeving en innerlijke bedoeling. Het is zijn meest vergeestelijkte werk. Houtsneden hangen er van Gene Eggen uit Ulestraten in Zuid-Limburg, de enige niet-Noordhollander in dit gezelschap. Zijn werk, waarin het hout sterk mee spreekt in de drukken (het nerfachtige van hout) is expressief, maar valt binnen ADVERTENTIE het nieuwe model staat in onze showroom FRANS NAEREBOUTSTRAAT 2 - 4 Telefoon 4155 - 5196 GEBOREN: Paul S„ z.v. S. E. Stienstra en N. J. van der Werff; Mike z.v. E. Ges goski en J. W. Schaeffer; Franciscus H. J z.v. J. W. Numan en A. M. Koek; Linda A. J. d.v. F. C. A. Klorijn en W. A. J Harsveld; Maria E. d.v. C. P. Groen en E. M. Schaaper: Johannes J. z.v. J. J Putter en K. G. M. Kuiper; Marianne C d.v, F. W. J. M. Hendnka en S. A. S. Hen drïks; Wichard z.v. E. M. Mulder en J Maat; Alfred J. G. z.v. J. M. van Egmond en F. van Schinkel; Miranda M. J. H. d.v J. A. Smit en M. H. Stokman; Franciscus E. z.v. F. Keijzer en J. E. Sterkx; Johan nes T. z.v. H. Weijer en A. M. Dijkstra Marco P. M. z.v. S. Duin en W. G. Dek ker; Johannes P. z.v. W. Schipper en C C. Raaijmakers; Cornelis P. M. z.v. C Kuiken en L. G. C. Duijn; Klazina d.v, M. Mersonides en A. Folkerts; Georgina J. W. d.v. G. van der Leden en C. G, Backer; Maria C. d.v. C. Betjes en L. C Buur; Kerstin z.v. N. J. A. Scholten en E. E. M. Postma; Cornelis C. z.v. A. Ro meijn en H. H. M. van Oostrum; Simone d.v. J. Malestein en M. J. Broers. ONDERTROUWD: Hermanus Leijten en Henrica Veenstra; Arie C. A. Schep en Renske Wielinga. GETROUWD: Jacobus J. P. van der Heijden en Maria Tuijn. OVERLEDEN: Margaret J. Walls, 65 jaar; Derk Werkman, 62 jaar; Agatha Sinneger, 63 jaar; Helena Admiraal, 83 jaai\ de traditie, eerder illustratief dus, dan een eigen boodschap uitdragend. Wel is het technisch verantwoord werk, soms toch ook wel treffend, zoals de opwek king van het dochtertje van Jaïrus en de opwekking van Lazarus. In haar totaliteit bezien is dit een ex positie, die belangstelling uit veel ruimere kring dan Beverwijk alleen volop waard is. Hein Steehouwer ADVERTENTIE (Van onze dammedewerker) Dam Club IJmuiden bevestigde zijn goede vorm door de lastige uitwedstrijd tegen Ons Genoegen met 12-8 te winnen in de tweede rende van de provinciale hoofdklassecompetitie. DCY staat met vier punten aan de kop. De persoonlij ke resultaten waren: K. BruinH. Laros 1-1, O. Westerveld sr.B. Dukel 1-1, B. HeeringaP. v.d. Berg 1-1, J. Kuyper K. Pippel 1-1, C. Westerveld jr.—H. Swier 2-0, Jac. WalsJ. van Straaten 1-1, J. v.d. WalA. W. Beukema 0-2, P. SchaapL. Binkhorst 0-2, G. Bosschieter H. Winter 0-2, J. BrouwerD. Ott 1-1. Op overtuigende wijze heeft de Haar lemse Dam Club in de tweede ronde van de provinciale hoofdklassecompetitie aan getoond een belangrijke rol te willen spe len in de strijd om het afdelingskam pioenschap. Leden de HDC'ers in de eer ste ronde een onfortuinlijke nederlaag te gen Dam Club IJmuiden, deze week zege vierden zij met 16-4 over damclub Tref punt. Een overwinning welke op een vol ledig herstel wijst en als volgt werd op gebouwd: HDCTrefpunt: H. de Groot H. v. Nieuwkerk 1-1; J. BusA. v. Nieuw- kerk 2-0; J. B. SluiterA. Luyt 2-0; Ch. SchelfautA. Mayenburg 2-0; J. H. Meu- reJ. Verburg 2-0; H. Teunisse—H. Berk jr. 1-1; G. de 1» RieP. v.d. Poel 2-0; J. KorenTh. Bakker 2-0; G. Hekelaar Th. Luyt 2-0; B. G. ZwaabG. Koningh 0-2. Totaal 16-4. Het team van damclub Heemstede on dervond in Diemen sterke tegestand van DDV, resulterende in een voorlopige sco re van 9-7 in het voordeel van de tegen stander. De twee uit deze ontmoeting res terende afgebroken partijen bieden Heemstede evenwel nog uitzicht op een 10-10 gelijkspel. KDA bracht DDD, kam pioen 1965, met 14-6 een gevoelige neder laag toe. Zaandam boekte zijn tweede overwinning op Schagen, dat met 12-8 ten onder ging. Met elk 2 gewonnen wedstrijden wordt de leiding gedeeld door DCIJ en Zaan dam. Heemstede bezet met 3 uit 2 de der de plaats op de ranglijst. Leeuweriklaan 35 - IJmuiden-O. Telefoon 5404 ADVERTENTIE u krijgtelke warmte die u wenst! Wij willen u deze winter precies de warmte geven die u wenst van precies de soort die u het best past (ook financieel). bestaat uit de beste soorten antraciet en andere vaste brandstoffen, prima huisbrandolie (PAM) en vloeibaar gas (de veilige Calpam-flessen). Wij zijn als grote warmte-expert, teverancter van zowel de haarden en kachels als de brandstoffen. Onze deskundigheid op dit gebied garandeert u zorgenvrij stoken, volledige service en de meest voordelige warmte. Kennemerlaan 44 - IJmatden - Telefoon (02550^-4643 De heer J. A. P. Slootjes uit Bever wijk heeft, na ruim 42Vz jaar bij Hoog ovens IJmuiden te hebben gewerkt, af scheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Toen de heer Slootjes in juni 1924 solliciteerde werd hij aangenomen als handlanger bij de toenmalige kleine afdeling kooksovens. Nu, aan het eind van zijn carrière, nam hij afscheid als opzichter bij deze afde ling, waar enkele honderden personeels leden werken. Dat de heer Slootjes zijn ovens door en door kent blijkt uit het feit, dat hij op de valreep een beloning van 400 in ontvangst mocht nemen voor een goed idee. Het idee betrof een behandeling van de deuren van de ovenkamers. De staatssecretaris van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, de heer C. Egas, en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer, hebben aan de Nederlandse stich ting voor statistiek een opdracht verstrekt voor een onderzoek, dat betrekking zal hebben op de buitenlandse werknemers in Nederland. Bij dit onderzoek zal aandacht besteed worden aan de werk- en woonsituatie en de maatschappelijke omstandigheden van de buitenlandse werknemers en hun posi tie op de arbeidsmarkt. Ook worden hun opvattingen over en hun inpassing in de Nederlandse werk- en leefsituatie onder zocht. Er zullen enquêtes worden gehouden bij bedrijven en instellingen, die met buiten landse arbeidskrachten te maken hebben. Voorts zullen gesprekken worden gevoerd met een voor de steekproef representatie ve groep uit de buitenlandse arbeiders. Beide staatssecretarissen achten dit on derzoek van belang voor een beter inzicht in de problemen, die een gevolg zijn van de aanwezigheid hier te lande van buiten landse werknemers. Het onderzoek zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Afscheid- Na een ruim 33-jarige loopbaan bij de overheid heeft de heer C. van Vreede met pensioen de dienst van de gemeente Velsen verlaten. Sinds 1959 was de heer Van Vreede als tech nisch ambtenaar werkzaam bij het ge meentelijk waterleidingbedrijf, nadat hij tevoren op verschillende standplaatsen de Rijkswaterstaat (Zuiderzeewerken) had gediend. Bij zijn afscheid, dat hij in alle stilte voorbij heeft laten gaan, ver tolkten bloemen en sigaren hem te zij nen huize overhandigd door de wethou der voor gas en water de erkentelijk heid van het gemeentebestuur. Ook het personeel van 't bedrijf drukte zijn waar dering voor de scheidende collega uit in enige geschenken. Geen spreekuur. De wethouder voor onderwijs te Velsen, de heer H. de Boer, houdt op woensdag 12 oktober 1966 geen spreekuur. ADVERTENTIE KlONUtGSTLBlN M TKuerooM De heer Slootjes (links) kreeg van de heer J. Geluk een gewaardeerd afscheidsgeschenk overhandigd. De hekkotter GO 11 „Cornelis Gerrit", die in opdracht van de firma C. en J. Tanks te Goedereede op de scheepswer ven D. Boot N.V. te Alphen aan den Rijn werd gebouwd, is overgedragen. Daar mee leverde de werf haar vierde hekkot ter af. De GO 11 is met afmetingen van 22.50 x 6.20 x 3.20 m het grootste schip beneden de 50 brt, dat tot nog toe werd gebouwd. Het wordt voortbewogen door een 6 D 41 HDN Industriemotor van 450 pk bij 750 t.p.m., reductie 2%:1. Het visruim heeft een inhoud van 40 kubieke meter en is voorzien van een Sabroe-koelinstallatie. Radio Becker le verde een Capella-radiotelefonie-installa- tie, een Therma-radar en een echolood. Het schip heeft een Seffle electrohydrau- lische stuurmachine. Het is bovendien bestuurbaar door middel van twee kolom men, terwijl de motor bediend kan wor den door twee telegrafen. De firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse leverde een van de brug be- dienbare pneumatische vierkopslier. Voor de elektrische installatie zorgde de firma Van Duivenbode te Katwijk aan Zee. Tot de verdere uitrusting behoort een elektrische loskop, een elektrische dek- waspomp, een elektrische olietrimpomp en een 20 pk Lister havenset. Het schip is geheel uitwendig gestaal- straald en voorzien van een roestweren- de zinkverflaag. Binnenkort wordt op de werf wederom, ditmaal voor de firma Reedert te Goe dereede, een hektrawler te water gelaten, die beneden de 80 brt. blijft en waarvan de afmetingen zijn 25 x 6.50 x 3.30 m. BEVALLEN: M. Sitters-Hinse, z., Ker- kerinklaan 22, Santpoort; J. Sijbranda- Schulp, z., Koopmansgracht 13, Sneek; J. H. Sparrius-van der Veldt, z. Heeren duinweg 85, IJmuiden; O. A. A. Hogen- kamp-de Vries, d., Meeuwenlaan 48, IJ muiden; C. Hoorns-Gravemaker, d., War- menhovenstraat 56, IJmuiden; W. J. van Nieuwenhoven-Bazuin, z., van Ewijckweg 6, Bloemendaal; M. Mooij-Paulissen, z., M. K. Hofstedestraat 4, IJmuiden; L. van der Meer-van den Berg, d., Wijk aan Zeeër- weg 49, IJmuiden; C. Bulters-Starink, z., Maasstr. 12, Haarlem; W. v. Esch-van der Linden, d„ Woonwagenkamp, Velsen-Z.; A. Broekman-Lust, z„ Bloemendaalseweg 9, Bloemendaal; E. M. Waterman-Fleur- baaij, z., Steenbokstraat 31, IJmuiden; A. Koster-Snieder, d., Plein 1945, no. 24, IJ muiden; M. G. Post-Zorgdrager, d„ Burg. Weetsplantsoen 90, Santpoort; G. M. B. Mandemaker-Deen, d., Ampèrestraat 29, IJmuiden; G. N. Starken-Scholder, z., Breesaapstraat 78, IJmuiden; M. Meijer- van der Plas, d„ Noorderdorpstraat 3, Velsen-Z.; G. J. K. van de Ketterij-Apelt, z., Mercuriusstraat 8, IJmuiden; R. Drag- stra-van der Veen, z„ Schulpweg 400, Velsen-N.: A. M. W. Steenbeek-Everink, d„ Wijkerstraatweg 189, Velsen-N. OVERLEDEN: T. J. G. Dam, 34 j., echt genoot van: J. G. M. van Soest, Pegasus- straat 5, IJmuiden; H. Maks, 70 j„ weduw naar van: W. Jutten, Trompstraat 18, IJ muiden; J. Schmidt, 43 j., echtgenoot van: E. de Reus, van Leeuwenstraat 75, IJmui den. ADVERTENTIE GEBOORTE- VERLOV1NGS- HUWELUKSKAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ ..NUKO" OOSTERDUINWEG 31. UMUIOEN - TEL 2029 De drukker die er tevens woont, ook 'savonde geopend Het Britse fregat H.m.s. „Aurora" zal van 7 tot 12 oktober een informaal bezoek brengen aan Amsterdan. Het schip zal worden gemeerd aan het Stenen Hoofd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5