Roemeense initiatieven voor ontspanning Toerisme op hoog schept wat opener op de Balkan niveau situatie Ons Huis" in Heemskerk is laatste jaren goed op weg KEM benzine IN KA Gemeentebibliotheek van Veisen 4 Van Swaay wil Osewoudt overnemen Nederlandse piloten willen naar Canada Indonesië vraagt om buitenlands kapitaal Gestrand in het zich van Rio Vooruitgang bij Ford met elektrisch aangedreven auto Juttersbuit ging niet door Nu ook cheques in Polen Vechtstraat 2 Umuiden II •f»ll WOENSDAG 5 OKTOBER 19 6 6 COÖP.BOERENLEENBANK De (spaar)bank voor iedereen AL UW BANKZAKEN Ideale samenwerking met gemeente hij woningbouw N.V. VERENIGDE BENZINE MIJ PER LITER CENTEN VOORDELIGER PER TANKVULLING SERVICE STATION SUPERBENZINE NORMAALBENZINE DIESELOLIE MENGSMERING MOTOROLIE DROGISTERIJ DE CEDER' WASAUTOMATEN AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER I dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - UMUIDEN - TEL. 42621 (Van onze correspondent) ATHENE Hoe vinnig het de afgelo pen zomer ook is toegegaan op andere fronten, wat de Balkan betreft kan men zeggen dat dit jaargetijde een uitgespro ken idyllisch karakter heeft gedragen. Wanneer we het aantal vriendschappelijke bezoeken dat werd uitgewisseld de po litici verkenden hun buurlanden ook in de vorm van „vakantie" zouden gaan be schrijven, dan zou daarmee alleen al dit hele artikel zijn gevuld. Vooral als we er, behalve de interne-balkaniale missies, ook de contacten met andere communistische landen als Polen en Hongarije bij zouden betrekken. de tot het surrealistische verschijnsel dat dè betrekkingen tussen Turkije en Albanië zo innig zijn geworden. Albanië, dat ook zijnerzijds wordt geconfronteerd met de resten van het Griekse irredentisme (claim op Noord-Epirus), steunt veel sterker dan de andere communistische landen het Turkse standpunt en geldt nu in Turkse kringen als een „trouwe bondgenoot". Waardoor ook plotseling weer gemeen schappelijke (mohammedaanse) geloofs- banden worden ontdekt. Deze zomer wer den culturele en commerciële missies uit gewisseld en veel vriendelijke woorden werden gevonden voor het weinige wat de twee landen overigens gemeen hebben. Maar het is Roemenië, dat de meeste blijven, op wier grondstoffen het is aan gewezen. Maar stellig zijn er deze zomer enige bescheiden pasjes gezet in de „zuidoost- gaullistische richting" die in juni door de Roemenen werd aangegeven. Reeds eer dit jaar had Ceauscescu in een gesprek met de Franse minister van Buitenlandse Zakenn, Couve de Murville gezegd: „er wordt steeds gepraat over ontspanning en dan richt men zijn aandacht op Duitsland, de laatste plaats waar ontspanning waar schijnlijk is. We moeten in ander termen denken". De Balkan, die als probleemge bied zoveel bijdroeg tot de eerste wereld oorlog, en een vrijwel passieve rol speelde de voorgeschiedenis van de tweede, zou zij in staat zijn het „goede voorbeeld" te geven bij de verhindering van de derde? - j i - -1 I en stoutste initiatieven heeft genomen tot Langzamerhand wordt ^het<duidelyk^dat sarnensme(jing van een nieuwe balkani- ale eenheid. Sinds partij-secretaris Ceau scescu in zijn mammoetspeech van 7 juni het denkbeeld opwierp van een Balkan en Adriatische zone die, vrij van nucleaire wapens en onafhankelijk van verschillen de sociaalpolitieke systemen, zou bijdragen tot een ontspanning in de wereld, zijn de Roemeense leiders als ware handelsreizi gers op pad gegaan om dit idee verder plaatselijk te „verkopen". Ceauscescu zelf bracht, 'samen met zijn aantrekkelijke echtgenote, een zeer nadrukkelijke vakan tie door in Bulgarije, een land dat veel meer moeite heeft met het idee van een onafhankelijke buitenlandse politiek. En de Roemeense premier Mauer bezocht van alle omlijnde „kwesties" die de Bal kan verdeeld houden, de Cypruskwestie de ernstigste is. Natuurlijk zijn de betrek kingen tussen Albanië en Joegoslavië allerakeligst en die tussen Albanië en Griekenland bestaan zelfs niet maar het meest „vergiftigd" zijn toch te betrekkin gen tussen Griekenland en Turkije, dus van twee NAVO-landen in het ook overi gens zo heterogene gezelschap, waarin Roemenië, Bulgarije, Joegoslavië en Alba nië elk hun eigen vorm van communisme vertegenwoordigen. Maar zelfs dit Cypri sche gif trachtte men de afgelopen maan de te besrijdén in de vorm van geheime onderhandelingen op ambassadeursnivea (jie waarschijnlijk in Wenen nu al enkele maanden aan de gang zijn. Het is ook het Cyprus-conflict dat leid- ADVERTENTIE te Santpoort, Hagelingerweg 69, tel. 8173 Bijk.: Umuiden, Wijk aan Zeeërweg 4. tel. 2356 Bankgiro l'/t Spaarrente tot 4Vt Vreemde valuta Effekten en gunstige orenstellingsuren (ook des avonds) voor De besturen van n.v. technisch bureau Osewoudt en de maatschappij voor indus triële ondernemingen gebr. Van Swaay n.v. hebben overeenstemming bereikt over een samenwerking tussen beide be drijven. Van Swaay zal binnenkort een bod doen op de uitstaande 930 aandelen Ose woudt van nominaal 500 elk, aldus een gezamelijke mededeling. Het bestuur van Osewoudt zal zijn aandeelhouders in een vergadering adviseren het bod te aanvaar den, omdat het gunstig wordt geacht en voor de verdere ontwikkeling van de ac tiviteit noodzakelijk. begin augustus Turkije en begin septem ber Griekenland. Reeds negen jaar geleden, in de dagen van Georgiu Dej, probeerde Roemenië een initiatief tot een Balkan-entente met inschakeling van de NAVO-landen Grie kenland en Turkije. Griekenland wees de uitnodiging tot een desbetreffende con f eren tie toen koeltjes af en Turkije ant woordde niet eens op de brief. Thans lijkt het alsof Turkije ten aanzien van Roemenië's streven juist iets welwillen der staat dan Griekenland. Waarschijnlijk speelt hier de eeuwige Cyprus-kwestie ook weer een rol: landen als Roemenië en Bulgarije steunen de Turkse these dat er „twee nationale eenheden" leven op het eiland. Dat Maurer een maand eerder in Tur kije werd uitgenodigd dan in Grieken land is veelbetekenend. Turkije heeft meer behoefte uit een diplomatiek isole ment te geraken. Genoteerd moet ook worden dat het tegenbezoek aan Roemenië Turkse zijde zal worden gebracht door het staatshoofd, generaal Sounay. terwijl het van Griekse zijde beperkt blijft' tot de premier. Niettemin zijn deze maand in Griekenland dingen gebeurd die enkele jaren geleden nog onmogelijk wa ren. De communistische prfemier werd op Korfoe ontvangen door koning Konstantijn in diens zomerverblijf Mon Repos, en ver richtte zijnerzijds eën pelgrimage naar de hoofdkerk van het eiland waar hem de relieken van de beschermheilige Spyrion werden getoond. En Griekenlands vice- premier, Novas, een naam die vorig jaar in linkse kringen werd gelijkgesteld met Judas, kreeg van de Roemeen als eerste buitenlander de belangrijkste Roemeense onderscheiding. Van meer feitelijk belang was dat de hardnekkigste hangende kwesties tussen de twee landen, die van de schadevergoe De houders van alle prioriteitsaandelen en van de meerderheid van de gewone ding aan uit Roemenie gevluchte GrieKen aandelen Osewoudt hebben zich bereid ver- voor de nationalisatie van hun bezittingen. klaard hun stukken te verkopen. Van Swaay zal echter het aanbod niet gestand doen als niet een voldoen aantal der over- rige aandelen wordt aangeboden. Jn dit ge val zal Osewoudt tot liquidatie moeten overgaan, omdat de middelen tot voortzet ting van de activiteiten ontbreken. Verwacht wordt dat de aandeelhouders bij liquidatie geen uitkering zullen ont vangen, aldus de mededeling. De n.v. Ose woudt zal na een overneming door Van Swaay blijven voortbestaan. Voor het per soneel (tussen de 30 en 35 man) zal de overeenkomst met Van Swaay de integra le voortzetting van het bedrijf betekenen, aangezien Van Swaay bereid is gevonden de hiervoor benodigde middelen 'e ver schaffen. Diverse Nederlandse vliegers, van wie de meesten in dienst zijn bij de charter- bedrijven M.A.C. en Schreiner, hebben ge reageerd op een wervingscampagne van de Canadese luchtvaartmaatschappij CPA, die tijdens de afgelopen weken behalve in Nederland ook in andere Europese landen is gehouden om het Canadese vlieger korps uit te breiden. Terwijl vele luchtvaartmaatschappijen zelf met tekorten zitten, hebben zich in Engeland, Zweden, Denemarken en Ne-1 derland in totaal 325 piloten aangemeld. De Canadese luchtvaartmaatschappij, heeft thans ook aanvullend cabineperso neel nodig, dat zij eveneens in Europa hoopt aan te werven, doch vooral in I Nederland. Vanwege hun opleiding en talenkennis hebben de Nederlanders een goede naam in Canada. Een derde van het korps stewards van de CPA bestaat uit Nederlanders, die dienst doen op alle trajecten van de luchtvaartmaatschappij. ADVERTENTIE zonder meer werd opgelost. Er werden voorts nog zeven andere verdragen geslo ten, op verkeerstechnisch, cultureel en commercieel gebied Hetzelfde was een maand tevoren met Turkije gebeurd. En de „onderhuidse" idee: de Balkan entente die, in plaats van de tot nu toe heersende Oost-West-tegenstelling in Eu ropa, een Noord-Zuid tegenstelling zou kunnen brengen van „gebonden" staten het Noorden en „ongebonden" staten in het Zuiden? Er werd in de slotcommu nique's in Ankara noch in Athene met zo veel woorden op ingegaan. De regerings gezinde pers in beide landen toonde zich ook uiterst behoedzaam. Vooralsnog lijkt in het bijzonder de Griekse regering haar huidige positie de NAVO strikt trouw te zullen blijven. De Turkse betoont zich in diverse opzichten („losmaking" van een deel van haar strijdmacht ujt NAVO-ver band) wat vrijmoediger. Een land als Bulgarije van zijn kant zal voorlopig nog wel onder de vleugels van de Sovjet-Unie Sultan Hamengku Buwono, de Indone sische minister van Economische Zaken, heeft in een rede voor de Amerikaanse raad voor handel met het verre oosten gevraagd om buitenlands kapitaal om de nieuwe regering te helpen het land weer gezond te maken. Hij kondigde aan dat de regering van plan is grote fiscale her zieningen in te voeren om de inflatie te bestrijden. Inflatie is het voornaamste probleem van Indonesië en gedurende zeker twee jaar zal de uiterste economi sche soberheid in acht genomen moeten worden om het Indonesische monetaire stelsel te saneren. Hij zei dat zijn regering niet langer buitenlands kapitaal als een kwaad be schouwt, maar dit toejuicht als „een nood zakelijke factor" voor de ontwikkeling van Indonesië. „Wij hopen zoveel mogelijk buitenlands kapitaal aan te trekken". De r.k. woningbouwvereniging „Ons Huis" te Heemskerk beleeft dit jaar haar tiende verjaardag. Op de jongste leden vergadering heeft de voorzitter, de heer A. Kramer de activiteiten sinds de op richting onder de loep genomen en vast gesteld. dat men de laatste drie jaar ze ker op de goede weg is. Al is het dan zo, dat in de loop der jaren het oorspronkelijke doel van woning verenigingen enigszins is gewijzigd, deze verenigingen staan nog altijd op de bres voor de woningbouw. Zij hebben een belangrijke adviserende stem in de wetten die de minister van Volkshuisvesting hiervoor ontwerpt. In de zo genoemde Woningwet heeft de minister uitdrukkelijk op de eerste plaats de woningcorporaties belast met het bou wen van woningwetwoningen voor de fi nancieel minder draagkrachtigen. Indien deze corporaties in gebreke zouden blij ven, wordt deze taak door de minister naar het gemeentebestuur overgeheveld. Volksvijand nummer één, de woning nood, zal verslagen moeten worden en in deze strijd heeft de gemeente Heemskerk door middel van de Woningbouwvereni ging een belangrijk steentje bijgedragen. Dit jaar bestaat de woningbouwvereni ging „Ons Huis" na de koninklijke goed keuring tien jaar; de laatste drie jaren hebben de activiteiten zich echter pas goed ontwikkeld. Dank zij de steun van het gemeentebestuur en de positieve in breng van. hef toenmaals voorlopig ge vormde bestuur kon worden overgegaan tot de bouw van 160 woningen. Veel heeft „Ons Huis" hierbij te danken aan het ge meentelijk apparaat, waarvan twee amb tenaren deel van het bestuur uitmaken. Inmiddels is het woningbezit uitgebreid tot 320 woningwetwoningen in etagebouw, 91 eengezins- en 21 bejaardenwoningen Binnen niet al te lange tijd worden 75 luxe flats met centrale verwarming en lift opgeleverd, terwijl nog 192 van deze woningen in aanbouw zijn. Van de rondvraag werd een dankbaar gebruik gemaakt. Er werden onder an dere vele wensen geuit, mogelijke verbe teringen werden ter sprake gebracht en ADVERTENTIE er werden ook suggesties voor toekom stige woningen gedaan. Ook onderhouds- kwesties en eventuele voorzieningen in het openbaar groen behoorden tot de lan ge lijst van vragen. Op de meeste vra gen kregen de leden een afdoend ant woord van de voorzitter; waar een direct antwoord nog niet mogelijk was, werd een terugkomen op de ter sprake gebrach te problemen toegezegd. ADVERTENTIE (in pand v.h. Van Oosten) tf CEDERSTRAAT 31 TEL. 5610 Havensleepboten proberen de Rus sische tanker Maurice Thorez van een zandbank te slepen in de Gua- nabara Bay, die toegang geeft tot de haven van Rio de Janeiro, de vroegere hoofdstad van Brazilië. De tanker, die maandag vastliep, is ge noemd naar de overleden leider van de Franse communistische partij. (Telefoto). x-xv A»,-, .v- ïis&S ai De Ford Motor Company heeft bekend gemaakt grote vooruitgang te hebben ge boekt bij de ontwikkeling van een batterij voor de aandrijving van een auto. De vice-president voor wetenschappelijk on derzoek van de maatschappij, Michael Ference, heeft maandag medegedeeld dat de nieuwe accu vijftien maal zoveel ener gie kan opnemen als de huidige lood/ zuur-accu's. De Amerikaanse en de Britse Ford zul len twee prototypes van de goedkope stadswagen bouwen. Het eerste is in Groot-Brittannië in aanbouw. Het gebruik van dergelijke wagens zal te zijner tijd mogelijk binnen tien jaar het pro bleem van de verkeersopstopping en de luchtvervuiling minder moeilijk maken, maar de tegenwoorige automotor zal voorlopig wel de meest praktische vorm van aandrijving blijven voor rijden over lange afstanden. De „Point Thatcher", een patrouille boot van de Amerikaanse kust wacht, strandde dezer dagen in de buurt van Miami Beach. Twee man nen probeerden vrijwel onmiddellijk na de stranding aan boord te ko men van het vaartuig. Zij wilden daardoor de bergingsrechten ver dienen. De politie stak er echter een stokje voor en arresteerde ze op de valreep in de branding. (Telefoto). Volgend jaar wordt het in Polen op be perkte schaal mogelijk per cheque te betalen. Op 1 januari zal de Poolse spaarbank beginnen chequeboekjes uit te reiken aan spaarders van 24 jaar en ou der, die minimaal drie jaar bij een en hetzelfde bedrijf hebben gewerkt. De che ques zullen door staatsbedrijven worden aanvaard. Nieuwe aanwinsten van de Gemeente bibliotheek Velsen zijn de volgende boe ken. Nederlandse en vertaalde romans en novellen: Caidin, Gemini roep Mercury; Coste, De maan heeft tanden; Damen, Ik ga niet mee; Duras, O half elf op een zomeravond; van Dijk-Has, Gespannen boog; Gordon, De zomer van Sir Lance lot; Hemingway, En de zon gaat op; Lowry, Onder de vulkaan; Noll, De avon turen van Werner Holt; Pope, Luitenant Ramage; Queen, Uw liefhebbende moor denaar; Renaud, De dood van een an der; Spark, Meisjes met een smalle beurs; Steinbeck, Het onrecht van de sterkste; Thorn, Dokter Cranford; Vos, Het ultieme salvo; Wallace, Het meisje en het eenzame huis; de Wohl, De laat ste kruisvaarder; Kazakov, Het station netje; van Kerkwijk, De stervende dode; May, Het dubbelspoor; Veen, Jacht in de diepte. Buitenlandse romans en novellen: Geissler, Kalte Zeiten; Regler, Das Ohr des Malchus; Braithwaite, Choice of straws; Christie, The pale horse; Miche- ner, The source; Apesteguy, Ici radio Venus; Escoula, Histoire de parler. Studieboeken,- Gemengd huwelijk; Ge meente in meervoud; Schutz, Tevens- moed en gemeenschap; Ruppert, De wel vaartsstaat; Stakingsrecht; Spanje en het Westen; Heilbroner, Economische ont- wkikeling; Vecht, Onderneming en jaar verslag; Cahn, Psychiatrische problemen van de oude dag; Parreren. Peeck en Velema, Effectief studeren; Fry, Wat is geprogrammeerde instructie?; Durell, D# relativiteitstheorie; Honderd jaar Men del; Musaph, Hessen en Kooy, Partner keuze en huwelijksverwachtingen; Rut ten, Knippen, naaien, verstellen; Drewes, Centrale verwarming; Alles over uw Ba- tavus 3 versnellingen; Alles over uw Mo- bylette type fiets-o-matic; Olyslager, Vraagbaak voor uw BMC Mini; Olysla ger, Vraagbaak voor uw DKW 1000, 1000 1000SP; Olyslager, Vraagbaak voor uw Mercedes-Benz 190 c; Olyslager, Vraag baak voor uw Mercedes-Benz 190 Dc; Olyslager, Vraagbaak voor uw NSU Prinz 1000; Closset, Herwig Hensen; Ha- zeu; Dichter bij Achterberg; Aafjes: De toverfluit; Loggem, Jeugdproces; Miller, Na de zondeval; Poliakow, Auschwitz; Sijes, De arbeidsinzet; Buitenweg, Soos en samenleving in Tempo Doeloe; Meyer- Ranke, De rode farao; Fahrenfort, India /Pakistan; Campbell, Kersebloesem en kapitaaL

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9