AMSTERDAMMERS EEN RONDE VERDER Na 2-0 thuis ook uit winst 2-1 Ajax bleef zeer koelbloedig nadat de Turkse heksenketel losbarstte MICHELS: Sparta „wandelde tweede ronde in de Donner raakte achterop Onze ploeg heeft getoond mentaal aan kracht te winnen Istanboel zien Nog drie clubs ronde verder Hulde voor de overwinnaars Toernooi van bekerwinnaars a/s tjonge "moet z/jn Baltimore Orioles goed van start in World Series Drink 1966 OKTOBER DONDERDAG v> Swart J aarbeursvoetbal Ook basketbalnederlaag tegen Poolse ploeg van de Nederlandse dames licht en tintelfris! WVWWWWVWWVWWWWWWWWVWWWWWVWV fWAn/W iWWWWVWWWi/WWWWVWWWWVWWWW* Dp kleedkamers in de duistere cata comben van het Galatasaraybezit Ali Ai Yen zijn uiterst eenvoudig van inrich ting. Voor elke speler is er een krukje om op te zitten en een ijzeren kast die doet denken aan soldatenkamers. !n het vertrek waar Aiax, dat in trainingspak van hotel naar stadion kwam, enkele ogenblikken nam om bij te komen, was tien minuten na afloop van het duel niets meer te bespeuren van de uitgela ten stemming ten velde. Er heerste wel duidelijk waarneembare tevredenheid. „Ik vond dat Besiktas na ons eerste doelpunt als geslagen was. De manier waarop de Turken toen gingen spelen viel me erg tegen", zei een als altijd zeer rustige trainer Rinus Michels. Maar zijn ogen schitterden en verrieden hoe blij hij was met dit succes. „Onze ploeg heeft getoond mentaal aan kracht te win nen en dat is een heel belangrijk punt. Het is mij geweldig meegevallen zoals de jongens de klap van dat doelpunt van Besiktas hebben opgevangen. En nu kun je natuurlijk wel zeggen dat een elftal dat een doelpunt heeft gemaakt, kwets baar wordt, omdat dan het verlangen naar meer goals komt, vooral in een wedstrijd als deze, en dat dan de voor zichtigheid in de verdediging uit het oog wordt verloren. Maar denk er even aan dat er altijd nog veel beheersing nodig is om daar gebruik van te maken". Of de heer Michels zijn team opdracht gaf verdedigend te spelen? „Nee, de af spraak was blijven voetballen zolang het kan. Besiktas heeft in Amsterdam be- (Van een speciale verslaggever) De stilte viel over het Ali Ami Yen-stadion met het geluid als van een lekgeraakte ballon die langzaam leeg loopt. Er was een kwartier gespeeld in de tweede helft in de returnwedstrijd tussen Besiktas Jimnastik Khibii Linksbuiten Faruk, de man die naar algemeen werd aangenomen voor het tweede Cup-duel bij Besiktas niet herkozen zou worden, had de Turkse landskampioen een voorsprong van 10 gegeven. Onmiddellijk dreunde toen de geelgekleurde arena aan alle kanten, schalden de trompetten, sproeide een regen van lege flesjes uit de dichtbezette rangen op het veld en kwamen tientallen politie mannen en militairen in actie, om de orde te herstellen. En terwijl de spe lers van Besiktas de kostbare gras mat zuiverden van het glaswerk, wachtten de elf Ajacieden in uiterste kalmte, elk op zijn eigen plaats, op het hervattingssignaal van de Bul gaarse scheidsrechter Dinov. Mis schien waren er hij, die diep in hun hart de verbijstering over wat zich hier afspeelde voelden. Maar al dit spektakel scheen hen niet te deren. Ook niet toen prompt daarop Ajax op het nippertje een tweede Turkse treffer ontliep, toen de overigens goed spelende Suurbier enkele tien tallen centimeters buiten het straf schopgebied een zware overtreding beging, die de arbiter terecht overigens niet met een strafschop honoreerde. Dit alles voltrok zich binnen enkele honderden seconden. en Ajax, over Istanboel glansde de avondzon. De 38.000 toeschouwers, die na een trage eerste periode ietwat in gedommeld leken, waren nog maar even tevoren los gebarsten in een schier uitzinnige geluidsexplosie, waar aan geen einde scheen te komen. Het leven van een beroepsvoetbal ler is bepaald geen aaneenschakeling van uitstapjes en pleziertjes. Ajax speelde woensdag zijn vierde wed strijd binnen elf dagen en voor zondag staat ai weer competitievoetbal tegen PSV op het programma. Het verblijf in Istanboel was zeer nauwkeurig van uur tot uur ingedeeld en alles wat de spelers tussen de aankomst op maandagmiddag en het vertrek donder dagochtend van het fascinerende Istan boel en omgeving hebben gezien, was geconcentreerd in een bustochtje van drie kwartier op de morgen van de wedstrijd. De rest was rusten, con centreren, wat lichte training en kaar ten. Zelfs TV-kijken was er niet bij, want zover is men hier nog niet. En vanmorgen stond het vliegtuig al bij tijds klaar voor de terugreis naar Nederland. Ook CSKA Sofin, Celtic Glasgow en Nantus bereikten gisteren de tweede ron de van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De Bulgaren yer- loren in Athene weliswaar van het Griek se Olympiakos Pyraeus met 1-0, maar CSKA had thuis al met 3-1 gewonnen. Celtic Glasgow versloeg FC Zürich, op eigen terrein nog wel, met 3-0. In Glas gow was het al 2-0 geweest voor de Schot ten. Nantes kwam op eigen terrein tot 5-2 op Reykjavik. In IJsland hadden de Fransen al met 3-2 gewonnen. Vasas Boedapest won met 5-0 van Spor ting Lissabon. De returnwedstrijd is op 19 oktober in Lissabon. VOELBAL. Het Zweedse nationale elf tal zegevierde woensdag in Stockholm met 41 over Oostenrijk. Een juichende Muller na afloop van de wedstrijd. paald negatief gespeeld. Wij hebben dat hier niet gedaan. De jongens was opge dragen geen stemming te maken en te genstanders en publiek niet te prikkelen Maar vooral: blijven voetballen. En ik vind het geweldig dat wij het op deze manier hebben gedaan". „Wij hebben ze taktisch goed gepakt vond Sjaak Swart. „Misschien was er bij ons heel even paniek na dat doelpunt van Besiktas. Maar niet lang. Daar hadden we van tevoren over gepraat. Ook als die knapen er een maken, moeten er al tijd nog twee bij komen voor we er uit liggen, was er gezegd. Ja, dat doelpunt, Ik speelde naar Cruyff, want ik dacht de bal veel eerder te krijgen. Ik was er van overtuigd, die goal die maak ik. En om dat er behalve de keeper ook nog een achterspeler op de lijn stond, heb ik de bal rustig stil gelegd voor ik schoot", al dus ifcchtsbuiten-baek Swart. Tonny Pronk en Bennie Muller waren beiden nogal geteisterd. Pronk: „die San li trok me eerst onderuit en ging toen boven op mijn arm staan. Ik dacht eerst dat-ie gebroken was, zo'n pijn deed het Muller: „het was de zwaarste optater die ik kreeg zolang ik voetbal speel en dat is nu toch al een hele tijd". Henk Groot, bepaald niet ontevreden, gelooft nog be ter te kunnen. „Ik heb mijn vorm van Feijenoord, waar ik ook achter de voor hoede opereerde, nog lang niet. Misschien als ik bij Ajax het hele seizoen in het eerste had gestaan. Maar het kan nog' Bij Besiktas bleef de deur lang geslo ten. De Joegoslavische trainer Spayic schroomde niet zijn spelers zijn misnoe gen duidelijk kenbaar te maken. Dat was eigenlijk overbodig. De tranen die hier volop stroomden zeiden voldoende. Buiten stonden honderden toeschouwers te wach ten. De politiebewaking was niet nodig. Men juichte en applaudisseerde toen de triomferende Amsterdammers in de bus stapten. Toen kwam die bewuste vijftiende mi nuut, wairrfde Turken vleugellam wer den gemaa/t. De zwarte adelaar van Besiktas zou niet verder vliegen in dit Europa-Cup-toernooi, zoals heel Istanboel dagenlang zelfverzekerd had verkondigd. Sjaak Swart, die één van de beste wed strijden uit zijn reeds lange carrière speelde, scoorde koelbloedig uit een goe de voorzet van Cruyff. Het was alsof de duizenden Turken die kort daarvoor nog zo verschrikkelijk tekeer waren gegaan, het doelpunt niet eens waarnamen. Op het moment dat zij Besiktas bijna naast Ajax hadden gewaand, werd die illusie stukgeschoten en een diep stilzwijgen was de ongekende reactie. Er waren reeds 49 minuten verstreken na het begin van de tweede helft, toen Piet Keizer aan Besiktas' derde Europa- Cup-droom een volledig einde maakte. Even later bracht het bijna volle stadion dat de Nederlanders bij hun entree en ook daarna dikwijls had uitgejouwd, de Ajax- ploeg een ovationeel applaus. De hulde van de verslagenen voor de overwinnaars. Traag, alsof zij bang waren voor een ongetwijfeld wachtende reprimande, be gaven de spelers van Besiktas zich in de richting van de duistere tunnel. Een ver nietigend fluitconcert maakte deze gang alleen maar zwaarder. Het publiek is wreed en grillig, ook hier in Turkije. Terwijl de verdediging van Besiktas wederom zeer krachtig bleek, had de Turkse vertegenwoordiger op het midden veld niet de beschikking over potentiële grondleggers voor aanvalsacties, terwijl het in de voorhoede zelf evenmin vaak vlot draaide. Natuurlijk hebben de Turken ditmaal wel zeer dikwijls de weg naar het Amsterdamse doel gevonden. Keeper Bals kreeg het aanzienlijk drukker dan in het Olympisch Stadion, en had het daarbij vaak ook erg moeilijk, maar van impo nerend niveau was het Turkse aanvals spel bepaald niet. Henk Groot, die in de beginfase overigens nog wel eens mistast te, bepaalde zich echter geheel tot zijn defensieve taak. Evenals, in iets mindere mate, Muller, de andere man uit de „2" en ook Nuninga. Ajax speelde dat verde digende voetbal veel beter dan Besiktas in Amsterdam. Het zag geregeld kans vanuit die verdediging zelf aan te vallen. Nadat uren van tevoren het Ali Ami Yen-stadion al vrijwel was volgestroomd de toeschouwers met de uitreiking van de kampioensbekers aan vele clubs uit het regionale voetbal waarvoor 25 elftallen zich compleet presenteerden waren be ziggehouden, reserve Ko Prins het publiek vermaakte met een Besiktas-vlaggetje, ter wijl zijn clubgenoten aan lichaamsbewe ging deden, had de eerste helft een tegen vallend verloop. Het lage tempo van bei de ploegen noodzaakte scheidsrechter Di nov vrijwel niet de wandelpas te onder breken. Bij Ajax kwam het meeste gevaar van rechtsbuiten Swart, die tegen Fehmi be paald meer ruimte kreeg dan Keizer op links van de kalende, weer bijzonder ijverige maar niet sympathiek spélende Yavuz. Keizer leverde in de 22ste minuut van de achterlijn na drie Turken te heb ben gepasseerd, een pass waarna Nuninga raak schoot. Scheidsrechter Dinov, die een bekwaam wedstrijdleider was veel over tuigender optrad dan zijn Engelse collega Taylor in Amsterdam had evenwel waargenomen dat Keizers pass van ach ter de lijn kwam. In het laatste deel van de eerste helft toen de Turken een periode doormaakten waarin zeer slecht werd geplaatst, kreeg (Van onze sportredactie) Een kwartier lang heeft Sparta zenuw achtig de return wedstrijd tegen Floriana (Malta) voor het Europa-Cup-toernooi voor bekerwinnaars gespeeld. Toen dook Anthonie Borg, de Maltezer loelman, ovér een hard, van ver ingeschoten, maar houdbaar, schot van Kemper heen. Het was het begin van de bijeenkomst voor Rotterdamse prijsschieters in het Feijenoordstadion, waar 14.000 toeschou wers dit spelletje gisteravond bijwoon den. Voor rust drukten na Kemper Vermolen (27ste minuut), Bosveld (32ste minuut) en Vermolen (43ste minuut) het SDarta- overwicht in goals uit. Na rust kwamen daar nog treffers van Bouman (47ste mi nuut) en Kemper (49ste minuut) bij. Er hadden nog veel meer doelpunten kunnen komen voor Sparta, dat echter bijzonder tolerant met Floriana omsprong. De eni ge, die tegenstand van betekenis kon ge ven was de Engelse speler Ted Philips, oud-speler van Ipswich Town, en thans trainer-speler op Malta van dit elftal, dat toebehoort aan een rijke garagehouder. De eerste wedstrijd tussen beide elftal len was geëindigd in een 1-1 resultaat. De wedstrijd op Malta werd onder ver schrikkelijke terrein- en weersomstandig heden gespeeld. Behalve Sparta plaatsten zich het Zwitserse Servette, Vasas Györ, Spartak Moskou, Slavia Sofia, Sporting Braga, Shamrock Rovers, Glasgow Ran gers en Bayern München voor de tweede ronde. Servette won in Turku (Finland) met 2-1 van Kamraterna. De eerste wed- Keizer heeft en duel gewonnen van Yavuz. Ajax kansen een licht overwicht effectief te maken. Maar Keizer kwam na goed samenspel met Cruyff niet tot een schot, terwijl deze speler zelf een felle diagonale kogel zag afstuiten op een voet van Kaya, waarbij doelman Necmi, wiens doel ove rigens wel heel wat minder talrijk onder vuur werd genomen dan in het eerste duel, al naar de hoek dook. Besiktas begon na de rust onmiddellijk met een krachtig offensief, waarbij ook het tempo werd opgevoerd. Ajax kwam toen heel moeilijk aan de bal en na acht minuten stelde een fout van Soetekouw de Turken in staat tot een snelle, ver doorgevoerde driemanscombinatie Sanli- Yusuf-Faruk. Bals raakte de van dichtbij en hard ingeschoten bal nog wel aan, maar was in feite kansloos. Een van de (niet-gehelmde) politiemannen werd aan het hoofd getroffen door een vanaf de tribune gegooid flesje, en werd onmiddel lijk afgevoerd, terwijl zijn collega's in linie de trappen opstormden om de opge zweepte herrieschoppers te kalmeren. Maar een uittrap van Bals bereikte de dikwijls naar links zwenkende Cruyff, die handig enkele vasthoudende tegenstan ders passeerde en vervolgens een voorzet losliet, waarvoor Keizer en Swart zich meldden. Laatstgenoemde verkeerde in de beste positie, legde even de bal stil en passeerde Necmi onhoudbaar. Dat doelpunt maakte van Besiktas eigen lijk toen al een verslagen elftal. De Tur ken ondernamen weliswaar nog vele po gingen, maar verhoogden tegelijk hun agressiviteit in negatief opzicht. Nadat daarvoor geen blessures van betekenis waren voorgekomen, moest het spel nu keer op keer worden onderbroken, waar bij steeds de Ajacieden slachtoffer waren en met name linksbinnen Sanli de schul dige was. Soetekouw was, nadat hij eerst nog voor een dreigend moment had ge zorgd door even buiten het strafschopge bied hands te maken, de eerste die moest capituleren. Een veel te harde charge van Sanli deed hem wankelend naar de rechts buitenplaats verhuizen. Toen begon de periode-Swart. Eerst ge woon wat teruggetrokken, even later, toen ook Pronk met een van pijn vertrok ken gezicht rond stapte, als rechtsback. Opnieuw Sanli achtte het nodig een voet te stampen op een van de armen van Pronk, toen deze na een gewonnen duel op de grond lag. Sjaak Swart verzette als rechtsachter, terwijl Suurbier naar bin nen doorschoof, in korte tijd een ongelofe lijke hoeveelheid werk. En dat kwam goed van pas, omdat ook Muller vrijwel werd uitgeschakeld na een zware botsing met wederom de onbeheerste Sanli, De officiële speeltijd was al verstreken, maar de heer Dinov had de tijd die voor het behandelen der blessures verloren was gegaan bijgeteld, toen Suereyya op rechts de fout maakte die hem minuten lang met het hoofd tussen de handen op het gras deed knielen. Een volkomen on schuldige verre trap van Pronk had hem in het bezit van de bal gebracht. Een kleine aarzeling, een mistrap, een tegen stander die toesnelde: Piet Keizer, einde lijk los van Yavuz. Alleen kwam hij voor Necmi, die tegen de lage inzet weerloos was. De Amsterdamse triomf was compleet De zwarte adelaar van Besiktas zal niet vliegen. En de naam van Ajax gaat in de hoed als volgende week in Florence wordt geloot voor de tweede ronde. Voor het toernooi om de Europese be ker voor Jaarbeurssteden plaatsten zich gisteren de volgende clubs voor de twee de ronde: Eintracht FrankfortDrumcon da 6-1 (eerste wedstrijd 2-0), Valencia FC Nurnberg 2-0 (2-1), SevillaDynamo Pitesti 2-2 (0-2), BordeauxFC Porto 2- (1-2, het lot besliste dat Bordeaux over gaat naar de tweede ronde), Ferencvaros Olympia Ljubljana 3-0 (3-3), Dynamo ZagrebSpartak Brno 2-0 (0-2, door het lot gaat Dynamo Zagreb naar de tweede ronde). strijd was geëindigd met 1-1. Vasas Györ versloeg op eigen terrein het Italiaanse Fiorentina met 4-2. De eerste wedstrijd was in een 1-0 overwinning voor de Ita lianen geëindigd. Spartak Moskou klopte OFK Belgrado met 3-0. In Joegoslavië was het 3-1 voor de Russen geworden, Slavia Sofia schakelde Swansea Town uit. Het won met 4-0 in Sofia, na in Fngeland 1-1 »e hebben gespeeld. Sporting Braga won met 3-2 van AEK Athene. In Grie kenland was het al 1-0 voor de Portuge zen geweest. Spora Luxemburg kreeg geen kans tegen het Ierse Shamrock Ro vers, dat in Luxemburg met 4-1 won en thuis ook. Bayern München won met 3-2 van het Tsjechische Tatran Presov. In Tsjecnoslovakije was het nog 1-1 geweest. Glasgow Rangers klopte het Noordierse Glentoran met 4-0. In Glasgow werd deze wedstrijd gespeeld. De eerste wedstrijd was geëindigd in 1-1. Voorts speelde het Franse Racing Stras bourg tegen de Roemeense bekerhouder Steaua Boekarest. Strasbourg won op eigen terrein met 1-0. Het was de eerste wedstrijd van beide teams. Donner, de Nederlandse grootmeester, die de schaakwereld verraste met een der de plaats na de vijftiende ronde van het zone-schaaktoernooi, heeft de kans op een plaats in het interzonale toernooi 1967 niet aangegrepen. Gisteren kwam de Neder lander niet verder dan een remise tegen Honfi, terwijl zijn grote rivalen Kavalek en Velimirovic, die eveneens op de derde plaats stonden, respectievelijk Conrady en Littleton bedwongen. Donner heeft nu een halve punt achterstand met nog slechts één ronde te spelen. De uitslagen: Velimirovic (Joegosl.)Littleton (Ierl.) 1-0, Gligoric (Joegosl.)—Roth (Zwitserl.) 1-0. Conrady (Lux.)Kavalek (Tsj.sl.) 0-1, Pfle- ger (W.-Dld.)Bilek (Hong.) remise, Maz- zoni (Frankr.)Tringov (Buig.) 0-1, Honfi (Hong.)—Donner (Ned.) remise, Boey (Bel gië)Garcia (Spanje) remise, Lee (Eng.) Del Corral (Spanje) 1-0. Afgebroken partij 15de ronde: Tringov (Buig.)—Pfleger (W.- Dld.) remise. Stand na voorlaatste ronde: 1. Gligoric 11!/j; 2. Bilek 11; 3. en 4. Kavalek, Velimi rovic 10V»; 5. en 6. Donner, Pfleger 10; 7. en 8. Del Corral, Tringov 81/«; 9. Lee 8; 10. Garcia 7; 11. en 12. Honfi. Boey 61/!; 13. en 14. Mazzoni, Roth 5; 15. Durao (Port.) 4 16. Conrady 3 (uitgespeeld); 17. Littleton 2 punten. Nederland heeft in het Europese bas ketbalkampioenschap voor dames met 76-50 verloren van Polen. Bij rust was de stand al 34-21. Na vier speeldagen bezet Nederland met Italië een gedeelde vier de plaats in groep A. De uitslagen gisteren: Frankrijk-West Duitsland 76-50, Rusland-Roemenië 76-65 Oost-Duitsland-Joegoslavië 88-74, Italië- Hongarije 60-45, Tsjechoslovakije-Bulga- rije 65-55. Groep A: 1. Rusland 8 pnt, 2. Roeme nië en Polen 6 pnt, 3. Italië en Neder land 2 pnt, 6. Hongarije 0 pnt. Groep B: 1. Tsjechoslowakije 8 pnt, 2. Oost Duitsland en Bulgarije 6 pnt, 3. Joegoslavië en Frankrijk 2 pnt. West Duitsland 0 pnt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De eerste wedstrijd van de World Se ries 1966, de strijd om het officieuze we reldkampioenschap honkbal professio nals, heeft Baltimore Orioles een 5-2 ze ge opgeleverd. Dank zij homeruns van Frank en Brooks Robinson in de eerste innings kwamen de Orioles met 3-0 voor en deze voorsprong bleek beslissend. De verliezende werper was Don Drysdale, winnaar de Orioles-reliefpitcher Dra- bowski. Don Drysdale had een zwakke start tegen de Orioles-slagploeg. Russ Snyder kreeg 4w en Frank Robinson sloeg een homerun, waardoor de Orioles met 2-0 voorkwamen. De volgende slagman Brooks Robinson sloeg eveneens een homerun en het was 3-0. Ook in hun twee de slagbeurt scoorden de Orioles. Nu door Etchebarren die na 4w profiteerde van een honkslag van Russ Snyder (4-0). In de gelijkmakende innings sloeg Jim Lefe op het werpen van McNally een homerun voor de Dodgers, waarna de Dodgers nog meer kansen kreeg op tegen treffers. McNally die bijzonder nerveus was tijdens zijn eerste optreden in World Series, herstelde zich door Maury Wills 3sl. te geven. In de derde Dodgers- slagbeurt kreeg McNally last met zijn controle en toen Lou Johnson, Tom Davis en Jim Lefebvre achtereenvolgens 4w. kregen, werd de jonge Orioles-werper ver vangen door Moe Drabowski. Deze wist de schade te beperken tot een run en zo bleef Baltimore met 4-2 voor. Drvsdale was al gauw door een pinch-hitter ver vangen en de Orioles scoorden op Joe Moeller via hun tweedehonkman Dave Johnson 5-2. Deze run werd gescoord in de "ierde innings en daarna hielden de Dodgers-werpers de Orioles-aanval in be dwang. De Baltimore-reliever Moe Drabowski maakt daarna grote indruk door en in de vierde en in de vijfde innings zesmaal achtereen een tegenstander op 3sl. uit te schakelen. Drabowski werd dan ook de grote man: met 11-2-1 in 62/s innings kwam hij geen moment in gevaar. De 5-2 overwinning van Baltimore betekende de eerste Dodgers-nederlaag op eigen veld in World Series. Vanavond wordt de tweede wedstrijd gespeeld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17