Slachtoffertjes niet ingeënt Uw huid vraagt méér dan slaap VELSEN HET WEER Minister Veldkamp in tegenaanval „Ondernemers beslissen zelf mee over de sociale lasten" Vissen vanuit de ruimte Nieuwe Duitse kustvaarder na slagzij in IJmuiden Kinderverlamming veroorzaakt ongerustheid op de Veluwe morris UST Johnson naar Australië en Nieu w-Zeeland weekend-systeem Schoenen van dode man gevonden SCHERK Nieuw gebouw voor Hoogovens NV V-bestuurders willen uit de P.v.d.A. treden overgenomen Overdag bommen, 's avonds herstel Gedeeltelijke pauze in bombardementen op Vietnam Kapiteinsvrouw met dochters door Kon. Wilhelmina Herman Mulder Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij 51e JAARGANG NUMMER 285 DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks verlovingsringen DEZE KRAKT IN Het woord is aan Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Topsy 19, 21 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Meer wind Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 16 Langs sluizen en havens5 Kennemer Kruimels7 Radio en tv 9 Kunst9 Ferdinand10 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 REGENKLEDING LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Om helemaal voor uw plezier te schilderen! IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van onze correspondent) AMERSFOORT. Het uitbreken van kinderverlamming op de Noord en Midden-Veluwe heeft in deze om geving grote ongerustheid teweeg ge bracht. Vijf kinderen die verschijn selen van de gevreesde kinderverlam ming vertonen zijn opgenomen in ziekenhuizen te Harderwijk, Ermelo en Apeldoorn. Twee patiëntjes zijn afkomstig uit Uddel, twee uit Elspeet en een uit Harderwijk. Deze kinderen waren niet ingeënt, omdat hun ouders religieuze bezwaren hebben. De gereformeerde ouders vinden dat het menselijk lichaam Gods tempel is waaraan de mensen zelf niet mogen knoeien. Uit medisch oogpunt bezien is hierdoor in het district Noordwest-Veluwe een ernstige situatie ontstaan. Het virus kan hier vrij ronddwalen omdat zoveel mensen niet zijn ingeënt. Men wil nu de bezwaren omzeilen door toediening van het vaccin door de mond. Dit vaccin van dr. Sabin, dat geleverd wordt door het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Bilthoven, zal worden toegediend in suikerklontjes en snoepjes. De vaccinatie heeft betrekking op de ge hele bevolking omdat wel-ingeënte men sen evengoed het virus bij zich kunnen dragen zonder er zelf ziek van te worden. Zij fungeren dan als tussenpersoon bij het overbrengen van de gevreesde ziekte. Wel-ingeënte kinderen lopen uiteraard minder gevaar, maar men is hierop ook nog niet helemaal gerust. De geneeskundig-inspecteur van de volksgezondheid, dr. Dijkhuis uit Arnhem, noemde het vaccinatiebestel in Apel- ADVERTENTIE Horloger - Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem HOENSBROEK Het raadsel rond het gevonden lijk van de 72-jarige C. de Cock uit Hoensbroek achter een heg bij een oprit van een brug in Geulle is gisteren niet opgelost. Wel zijn meer aanwijzingen gevonden dat de bejaarde man op de Schuureikenweg in Hoensbroek bij een auto-ongeluk is omgekomen. Wanneer dat is gebeurd en hoe zijn stoffelijk overschot in de Geulle is ge komen ruim twintig kilometer van de vermoedelijke plaats van het ongeluk vandaan blijft voorlopig nog een raad sel. Natuurwaehter H. Mulder uit Hoens broek leverde woensdagmorgen bij de po litie in Hoensbroek een paar zwarte he renschoenen in, die hij op de Schuureiken weg, vlakbij de woning van de heer De Cock, had gevonden. Het bleken de schoe nen van de omgekomen man te zijn. Een nauwkeurig onderzoek van de wegberm leverde daar ook nog een aantal glasscher ven en de nikkelen ring van een autokop lamp op. Al die „stille getuigen" zijn naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag gezonden om nauwgezet te worden onderzocht. ADVERTENTIE Wanneer u 's nachts slaapt, moet ook uw huid vrij kunnen ademen. Daarom moet u *s avonds uw huid behandelen met Scherk Gezichtslotion. Dan verwijdert u alle stof en make up, terwijl de bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Alleen zó blijft uw huid gezond en stralend mooi. In flacons v.a. f2.95. Gebruik ook Scherk crèmes (tubes 3,- tn 3,SS) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40). Vanmorgen is op het terrein ten westen van het Opleidingscentrum van Hoogovens aan de Wencke- bachstraat in Vélsen-Noord de eer ste paal geheid voor een nieuw ge bouwencomplex van het Hoogoven- bedrijf. Op deze plaats namelijk komt een centrum voor Personeels zaken en de Bedrijfsgeneeskundige Dienst. Op de foto de maquette van het L-vormige gebouw. De langste noordelijke vleugel meet 75 bij 14 meter, de oostvleugel 40 bij 14 meter. doorn, Harderwijk en Ermelo redelijk. Cijfers hiervoor zijn echter per gemeen te en niet per dorpskom. De vaccinatie is hier steeds 70 a 80 percent geweest. Dit neemt echter niet weg dat er binnen de gemeenten kommen zijn, zoals Els- peet en Uddel, waar de vaccinatie onder de vijftig percent ligt. Dr. Dijkhuis meende dat als iets der gelijks zich bijvoorbeeld in Arnhem had voorgedaan er niets aan de hand was geweest. Een besmetting was dan wel stukgeslagen op de vele ingeente perso nen. Ook hij vond de situatie in Noord en Midden-Veluwe echter vrij ernstig, omdat men mag aannemen dat er per poliogeval tussen de 50 en 100 personen besmet zijn, ook al zijn ze er zelf niet ziek van. Van de vijf gevallen die tot dus verre zijn geconstateerd vertonen zich bij drie patiënten verlammingsverschijn selen. (Van onze correspondent) Een aantal bestuurders van bij het NVV aangesloten vakbonden overweegt uit de Partij van de Arbeid te treden. Aanleiding is de benoeming van een communist, de heer A. A. Verheij, in het cellege van B. en VV. van Amsterdam. De heer C. F. Coersen, bestuurder van de Algemene Bedrjjfsbond voor de Metaalnij verheid en de Elektrotechnische Industrie, verklaarde desgevraagd dat nog niet valt te zeggen of men inderdaad zijn lidmaat schap van de party op zal zeggen. Er zijn op het ogenblik besprekingen gaande tussen de ontevreden vakbondsbe stuurders en het partijbestuur. Behalve de kwestie van de CPN-wethouder komen hierin ook een aantal andere punten ter sprake, waarop de vakbondsbestuurders het niet eens zijn met het beleid van de partij. Welke deze punten zijn wilde de heer Coersen niet zeggen. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat men vóór de leden vergadering van de P.v.d.A., die in no vember in Rotterdam wordt gehouden, een besluit zou nemen al dan niet uit de par tij te treden. De vakbondsbestuurders zijn voorstan ders van het doortrekken in de politiek van de door het NW aangegeven lijn, dat communisten geweerd moeten worden als lid. Bij het partijberaad, dat aan de be slissing dat de P.v.d.A.-fractie in de Am sterdamse gemeenteraad de benoeming van een communistische wethouder zou steunen voorafging, heeft een aantal van de vakbondsbestuurders zich zonder succes fel tegen deze steun verzet. Bernard Shaw: De liefde is een krasse overdrijving van het verschil tussen een persoon en alle andere. Het zal dan misschien mogelijk zijn met infrarooddetectoren de temperatuur van het zee-oppervlak te bepalen, met radar golven die door een school vissen worden veroorzaakt te ontdekken en te meten, scholen vissen op chemische wijze op te sporen en grote zoogdieren met behulp van fotografie vanuit de ruimte te ontdekken. 'X.' De Duitse kustvaarder Realta, op weg van Dagenham naar Amsterdam met een lading staafijzer, is gistermiddag ter hoogte van het lichtschip Noordhinder in het zuidelijk deel van de Noordzee, in moeilijkheden geraakt, doordat de lading was gaan schuiven. Nadat de kapitein noodseinen had doen uitgaan, kwam de Koningin Wilhelmina van de Mij Zee land bij het schip in nood en slaagde er in de echtgenote van de gezagvoerder en haar twee dochters, alsmede drie tech nici over te nemen. De Realta wees alle verdere hulp af en is op eigen kracht via IJmuiden naar Amsterdam doorgevaren. Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: In het algemeen veel bewolking met af en toe enige regen. Zwakke tot matige, in de kustgebieden nu en dan vrij krachtige, wind tussen zuid en zuidwest. Vannacht iets hogere, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) is op een niet mis te verstane wijze in de aanval gegaan tegen de beschul digingen van de ondernemerswereld dat hij op een verhulde manier het land voor 1967 uiterst zware sociale lasten oplegt met zijn sociaal verzeke- ringsbeleid. De minister kaatste de verantwoordelijkheid voor een be langrijk deel van die lasten terug naar het bedrijfsleven. Ondernemers en werknemers, redeneert hij, hebben zelf de ontwikkeling van de kosten van loon bij ziekte en verzorging bij ziekte in handen. Die leiden in 1967 alleen al tot een kostenverhoging van naar raming bij elkaar f 775 miljoen. De minister wijst voorts de beschuldi ging van de hand dat hij de SER niet om advies zou hebben gevraagd over de wenselijkheid van invoering van de diver se sociale verzekeringen. Hij stelt dat hij WASHINGTON (AFP en Reuter) De Amerikaanse regering heeft voor het oostelijke deel van de gedemilitariseerde zone in Vietnam een pauze in de bom bardementen gelast om de internationale controlecommissie in de gelegenheid te stellen een onderzoek naar schendingen van de zone in te stellen. Een woordvoerder van het Witte Huis weigerde te spreken van een „opschor ting". Ook wilde hij geen verband leggen tussen deze maatregel en een eventuele nieuwe Amerikaanse poging om weder zijds in Vietnam tot vermindering van de oorlog te komen. Het staken van de bombardementen in de genoemde sector zou er al toe hebben geleid, dat de internationale controlecom missie op beperkte schaal patrouilles in de ruim 55 kilometer lange en negen kilo meter brede zone heeft hervat. Van deze commissie maken Canada, Polen en India deel uit. Dit is een van die weinige foto's van de andere zijde van het front die het "Westen zo nu en dan via Warschau bereiken. Noordvietna- mese technici zijn in vallende duis ternis bezig met herstelwerk aan het elektriciteitsnet in de provincie Son La. „Ondanks de herhaalde Amerikaanse luchtaanvallen", aldus het bijgeleverde onderschrift, „wordt het hoofdvoedingsnet dag en nacht in goede conditie gehouden". Vier mannen met fakkels klonteren hier samen in een elektriciteitsmast. (Télefoto). Er stond een flinke deining en de kapi tein maakte zich zorgen voor de veilig heid van zijn schip en de opvarenden, zodat hij besloot noodseinen uit te doen gaan. Op deze seinen verzocht Scheve- ningen Radio in IJmuiden alle schepen in de nabijheid van de Duitser hulp te verlenen, waarop verscheidene schepen, ook sleepboten, op zoek gingen naar de Realta. De Koningin Wilhelmina was het eerst bij de Duitser. Kapitein Pikkart liet een motorboot strijken, die ondanks de hoge deining er in slaagde langszij te komen van de Realta. Nadat de kapiteinsvrouw, haar doch ters en drie technici waren overgenomen, is de Realta met de overige bemanning naar IJmuiden gekoerst. Kapitein Mahler en zijn mannen slaagden er nmiddels en zijn mannen slaagden er inmiddels weer zodanig te verplaatsen dat de slag zij werd opgeheven. Toen de Realta IJmuiden had bereikt, is rijkshavenmeester Hindriks aan boord van de Duitser gegaan. Na een inspec tie en een onderhoud met de kapitein bleek de havenmeester geen enkel be zwaar te hebben, dat het schip, om streeks drie uur vanochtend, de reis naar Amsterdam voortzette. Daar is de Realta enkele uren later veilig aangekomen. Kapitein Mahler hoopte vandaag in Amsterdam weer te worden herenigd met zijn vrouw en dochters, die gister avond in Hoek van Holland arriveerden met de Koningin Wilhelmina, welk schip enkele uren vertraging had ondervonden door het avontuur in volle zee. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam ADVERTENTIE J DAMESKAPSALON ~e'ef8166 PORTLAND, (MAINE) (AP) In de toekomst zal de mens misschien gebruik maken van ruimtevaartuigen om de vis vangst te vergroten. Dat heeft de Ameri kaanse staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Charles Luce, verklaard. Luce deelde de Atlantische Visserij Commissie mee dat er al proeven op dit gebied wor den genomen. De Realta is een nieuw schip van 299 bruto register ton. Het schip maakte een week geleden zijn eerste reis met be stemming Dagenham. Gistermiddag om streeks drie uur ging de lading schuiven en het schip maakte vrij zware slagzij. ADVERTENTIE CANBERRA (Reuter) President Johnson zal negentien en twintig oktober Nieuw-Zeeland bezoeken en van twintig tot tweeëntwintig oktober Australië. Dat hebben vanochtend in Canberra de Austra lische premier Holt en in Wellington de Nieuwzeelandse premier Holyoake be kendgemaakt. Holyoake deelde mee dat de Amerikaanse president ook naar Thai land, Maleisië en Zuid-Korea zal <?aan en eveneens naar de Philippijnen, waar hij aan een topconferentie over Vietnam zal deelnemen. Minister Veldkamp richt, als reactie op de nota die de raad van bestuur in arbeidszaken (industriële werkgevers, middenstand en landbouwondernemers) vorige week heeft uitgestuurd, een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij „om misverstand te voorkomen" een aantal aanvullende opmerkingen maakt op wat hij reeds in de officiële stukken heeft ge steld. Hij geeft daarbij toe dat er inder daad in enkele premie-percentages kleine wijzigingen zijn gekomen, doch dat dit te wijten is aan het feit dat de stukken voor Prinsjesdag nooit de meest recente ge gevens kunnen bevatten. Dat er echter sprake zou zijn van 3 percent premiestij ging voor 1967 inplaats van 1 percent, be strijdt hij ten stelligste. Uit kosten, voort vloeiend uit de interimwet invaliditeits- trekkers en de ziekenfondswet, kan de extra,2 percent zijns inziens niet worden ontleend, omdat over deze regeling nog niets bekend of beslist is. de raad al in 1962 heeft gevraagd om een voorrangs-keuze, maar dat daar nooit een advies op is gevolgd Dat hij aan de andere kant van de raadgevingen van advieslichamen is afgeweken, acht hij zijn goed recht. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1