voor en de Den Haag wil internationaal toezicht op kernreactor Mol Conflict tussen en cineast burgemeester bijgelegd Vrachtauto-chauffeur tijdens rit in Groningen overleden en bondig Fa. B. ENGELENBERG Euratom-autoriteiten verontwaardigd KVP-jongeren willen jonge Kamerleden Ir. Stam begint nieuwe partij Fabriek afgebrand Benzine gebruikt bij brandend kacheltje mode bewuste mannen dragen HAZEWIND J. Smallenbroek geen Kamerlid Apenspel Aanvaring voor Waterweg Bomen in Israel voor Penseel Verzending van zeepost m - Weer kans op regen sa DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 2 'rouw verbrand Nieuwe burgemeester van Noordwijk ADVERTENTIE r i r t i Burgemeesters met pensioen V M - - Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk GERO OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN z Zürich n i (Van onze correspondent) DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft zich de woede van de Brusselse Euratom-autoriteiten op de hals gehaald door de zes landen van de Europese ge meenschappen in overweging te geven splijtbaar materiaal voor de kernreactor bij de Belgische plaats Mol, even over de Nederlandse grens, onder toezicht te stel len van de internationale commissie voor atoomenergie (I.A.E.A een instelling van de Verenigde Naties. De installaties bij Mol, „Eurochemic" genaamd, staan thans geheel onder controle van Euratom. Eurochemic, dat op grote schaal ura nium zuivert, bevindt zich op het grond gebied van Euratom, maar is een bezit van dertien Europese landen. De Neder landse regering vraagt zich nu af of het politiek juist is splijtbaar materiaal, dat bijvoorbeeld uit Zweden afkomstig is en viel onder de controle van de I.A.E.A., onder Euratomcontrole te plaatsen zodra het de grens van „de zes" overschrijdt. Men kan de activiteiten van de inter nationale commissie onder meer zien als een bijdrage in de strijd tegen de proli- (Van onze parlementaire redactie) De jongerengroepen van de Katholieke Volkspartij zullen proberen jonge KVP- ers op de kandidatenlijst voor de komen de Tweede-Kamerverkiezingen te krijgen Na overleg tussen de kring jongeren groepen is een lijstje opgesteld met na men van mensen, die volgens de KVP- jongeren een verkiesbare plaats moeten krijgen. De kandidaat-Kamerleden, die door de KVP-jongerengroepen naar voren worden geschoven, moeten beloven dat ze geen nevenfuncties ambiëren naast het Kamer lidmaatschap. Het Kamerlidmaatschap vraagt zoveel inspanning dat het niet ver antwoord is er nevenbetrekkingen bij te hebben, menen de KVP-jongeren, die bo vendien het salaris van een Kamerlid ze ker voor jongeren ruim voldoende vinden. (Van onze parlementaire redacteur) Ir. W. Stam, de Castricumse politicus die de vorige week de Boerenpartij ver liet in verband met de kwestie-Adams, wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij publiceerde gisteren te Amsterdam een „Progressief rechts appèl" waarin om steun wordt gevraagd voor de oprich ting van een partij, die de rol van de Boerenpartij als „rechts alternatief" kan overnemen. Ir. W. Stam In het appèl wordt de mening verkon digd dat het huidge partijenstelsel ver stard is, dat het „linkse blok van Pv.d.A. en de vakbondsfracties van K.V.P. en A.R." in feite geen kiezersmeerderheid heeft en dat de sociaal-economische poli tiek van het kabinet-Cals ons land aan de rand van een ernstige economische re gressie heeft gebracht. Het appèl pleit voor grotere economi sche vrijheid voor het bedrijfsleven, her ziening van de fiscale politiek, afstem ming van de overheidsuitgaven op de re delijk te verwerven fiscale inkomsten en bestrijding van de overheidsbureaucratie door inschakeling van onafhankelijke effi- ciency-deskundigen. Volgens ir. Stam moeten de gemeen schapsvoorzieningen worden getempori seerd. Zij berusten op dikwijls gebrekkige prognoses en zullen over enkele tientallen jaren met minder inspanning tot stand kunnen worden gebracht. Verder wil hij de defensie-uitgaven verlagen door het formeren van een specialistisch beroeps leger en een diensttijdverkorting tot twaalf maanden. Het particulier initiatief op de bouwmarkt moet worden hersteld, de subsidies voor de woningbouw moeten beperkt worden tot een klein maar zwaar der gesubsidieerd deel van de woningpro- duktie. (Van onze correspondent) In Lomm (Noord-Limburg) is door tot nog toe onbekende oorzaak een metaal- warenfabriek van de N.V.Aluminium Ma trix afgebrand. De schade beloopt ongeveer één mil joen gulden. feratie, het verder verspreiden van kern wapens. (Het gaat om toezicht op kern reactoren voor vreedzame doeleinden). Het gevaar bestaat nu, aldus de redene ring van de Nederlandse regering, dat men een precedent schept door materiaal, afkomstig uit een land buiten de gemeen schap, aan de internationale controle te onttrekken zodra het op grondgebied van de gemeenschap arriveert. Deze visie is in Brussel door de Neder landse permanente vertegenwoordiger aan de orde gesteld en zal binnenkort op de agenda van de Euratom-ministerraad worden geplaatst. Volgens deskundigen van Euratom zal de Nederlandse staats secretaris Van der Stoel (zij zijn van me ning dat minister Luns nauwelijks voor de zaak is geïnteresseerd en het idee dan ook niet persoonlijk zal toelichten) in de ministerraad geen been aan de grond krijgen. De 62-jarige mevrouw A. van den Berk in Tilburg is het slachtoffer geworden van het gebruik van benzine in de nabij heid van een brandend elektrisch kachel tje. De kleren van de vrouw, die alleen thuis was, vatten na een explosie vlam, waardoor zij zeer ernstige brandwonden opliep. Toen haar echtgenoot thuiskwam bleek zijn vrouw te zijn overleden. Tot burgemeester van Noordwijk is be noemd mr. J. M. Bonnike, thans burge meester van Maasdriel. Hij is 41 jaar en r.-k. Hij studeerde rechten in Utrecht en was van 1951 tot 1958 voor de Stoomvaart maatschappij Nederland werkzaam in In donesië en Singapore. Daarna was hij twee jaar werkzaam bij het kabinet van de com missaris der koningin in de provincie Gel derland. Op 16 september 1960 werd hij benoemd tot burgemeester van Maasdriel in de Bommelerwaard. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het verschil van me ning tussen de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall, en de Ameri kaanse cineast A. H. Carbe, die voor de Bayerische Rundfunk in Amsterdam een documentaire over de provo's vervaar digt, is bijgelegd. Gisteren hadden de REGENKLEDING HAZEWIND: modeaangevend in Regen-en K Sportkleding van kreukherstellend "JZilenka voor Heren. Jongens en Kinderen. De oud-minister van Binnenlandse Za ken de heer J. Smallenbroek heeft de be noeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. Reeds eerder bedankte de heer Smallen broek voor een benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature dr. J. Meu- Iink. Op 16 september werd hij opnieuw tot Kamerlid benoemd nu in de plaats van de heer P. C. Elfferich, die lid van de Eer ste Kamer was geworden. twee op initiatief van de burgemeester een gesprek, waarin beiden hun stand punten nader uiteenzetten. „Wij zijn als vrienden uit elkaar gegaan", verklaarde mr. Van Hall later in een gesprek met een aantal verslaggevers. De burgemeester had de heer Carbe en zijn medewerkers er in een brief aan de Bayerische Rundfunk van beschuldigd een eenzijdig en vertekend beeld te ge ven van de provo's. De heer Carbe rea geerde hierop met een woedende pro testbrief. Mr. van Hall zei uit het giste ren gevoerde gesprek de indruk gekregen te hebben dat de heer Carbe, die de provo's op hun aandringen voor het mo gen filmen van hun activiteiten betaald heeft, geen rellen heeft willen uitlokken. Afgelopen zaterdag kwam het bij 't Lieverdje voor het eerst sinds enkele we ken weer tot ongeregeldheden. Hierbij maakte de filmploeg van de heer Carbe opnamen. De heer Van Hall heeft de heer Carbe in dit verband gewezen op eerdere moeilijkheden, die naar zijn me ning ontstaan zijn doordat tv-opnamen werden gemaakt. Alleen als de tv er was werd met rookbommen gegooid. „Omdat hierdoor in het buitenland de indruk ge wekt kan worden dat dit regelmatig ge beurt, heb ik mijn brief aan de Bayeri sche Rundfunk geschreven", aldus de heer Van Hall. 4 Pinocchio de chimpansee en Bam boo te gorilla mogen elke dag een tijdje samenspelen in de dierentuin van Philadelphia. De verzorgers zeggen dat het noodzakelijk is ze regelmatig met elkaar te laten spelen. Als ze in aparte kooien zit ten zien ze alleen mensen en dan beginnen ze zelf ook als mensen te handelen. Op het Emmaviaduct bij de Parkbrug in Groningen is een vrachtauto van Van Gend en Loos in plaats van rechtsaf over de Parkbrug rechtdoor gereden. De wa gen botste tegen een partij rioolbuizen, schoot rakelings langs een viskraam en raakte een wielrijder. De chauffeur van de vrachtauto, de 55-jarige heer D. Groenveld uit Gronin gen, bleek te zijn overleden. De man was tijdens het rijden onwel geworden. De wielrijder werd licht gewond. Op de Vestdijk in Eindhoven is de 59- jarige mevr. T. Vergeest-Otte met haar fiets onder het achterwiel van een vracht auto gekomen. De vrouw was vrijwel op slag dood. Gisteravond is op de Vaartweg in Donge de 16-jarige Walschots uit Tilburg ver ongelukt. De jongeman werd, toen hij met zijn bromfiets plotseling overstak, door een bestelauto aangereden. Hij was op slag dood. Tijdens slecht zicht heeft zich vanmor gen vroeg op 6 mijl van de Waterweg een aanvaring voorgedaan tussen het Franse schip Ville de Bordeaux en het uitgaande Duitse schip Treuenfels. Beide schepen liepen zware schade op maar bleven drijven. Zij keerden naar de Wa terweg terug. Op de weg Berlikum-Ried, even buiten de bebouwde kom van Berlikum (Fr), is de 69-jarige A. Bouma uit die plaats door een auto aangereden en om het leven gekomen. Op het kruispunt Goudenregenstraat- Laan van Meerdervoort in Den Haag heeft zich woensdagmiddag een ongeval voor gedaan, dat het leven heeft gekost aan de 61-jarige mevrouw E. J. van den Nou- weland-Mattheyer uit Den Haag. Een be stelauto botste op een personenauto, sloeg over de kop en raakte het slachtoffer. Op de Hoensbroekse Schuureikenseweg heeft een personenwagen in een flauwe bocht twee voetgangers, die aan de rech terkant liepen, geschept. Een van hen, de 41-jarige H. J. Hermes was daarbij op slag dood. Zijn metgezel, liep een been breuk op. De tachtigjarige G. Huberts uit Venlo is op de Kaldenkerkerweg te Venlo aan gereden door een uit Duitsland afkom stige personenauto. De man werd ernstig gewond en is later in het ziekenhuis te Venlo overleden. Op de Bredaseweg in Oosterhout is de 59-jarige mevrouw A. L. Timmers-Pieper uit die plaats om het leven gekomen, toen zij aarzelend de weg overstak en werd aangereden door een busje. Zij werd zwaar gewond en overleed ter plaatse. De achttienjarige L. J. V. uit Wees- perkarspel is met zijn auto op de provin ciale weg te Ankeveen verongelukt. Hij kwam met tamelijk grote snelheid uit een zijweg en raakte daarbij in de berm. Daarbij verloor hij de macht over het stuur en kwam hij in botsing met een tegenligger. (Van onze correspondent) ARNHEM De verjaardag van de heer J. Penseel, die gisteren tachtig jaar is ge worden, is voor hem een onvergetelijke ge beurtenis geworden. De heer Penseel was tijdens de laatste wereldoorlog een belang rijk man in de illegaliteit. Samen met zijn zoons Johannes en Marinus, die begin 1945 in het kamp Ludwigcust om het leven kwamen, heeft hij voor honderden joden onderdak verzorgd. Ook tijdens de slag om Arnhem speelden Penseel en zijn beide zoons een belangrijke rol. In het joods be jaardentehuis „Beth-Zikna" kreeg hij als verjaardagscadeau 24 bomen, die op zijn naam in ïkföel zullen worden geplant. Het totaal aantal bomen dat nu bijeengebracht is gedurende de actie „Bomen voor Pen seel" is gestegen tot 47. Het gironummer 9 11 9 00 staat nog tot het eind van deze maand open. Men dient op het strookje te vermelden: „Bomen voor Penseel". Eervol ontslag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is ver leend aan: mr. H. C. A. Muijser als bur gemeester van Bakel en Milheeze, aan de heer A. H. Vermeulen als burgemeester van Brouwershaven en de heer W. J. A. F. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo als burgemeester van Duiven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Cap San Augustin" 9-10: Australië: ms „City of Brisbane" 10-10; Brazilië: ms „Cap San Augustin" 9-10 en ms „Cap San Nicolas" 12-10; Ca nada: ms „Franconia" 9-10 en ms „Cana- dia" 12-10); Chili: ms „Stuttgart" 9-10; Indonesië: ms „Victoria" 9-10; Kenya, Oeganda en Tanganjika: ms „Africa" 14-10; Ned. Antillen: ms „Sinon" 11-10; Nieuw-Zeeland: ms „ftakaia" 11-10; Su riname: ms „Hercules" 11-10; Verenigde Staten: ms „Mormaclynx" 10-10 en ms „Kerkedijk" 12-10; Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" 9-10 en ms „Zaankerk" 12-10. i sjöilfpïi m Aik v f Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: To neelgroep Studio met „Niet doen Sneeuw witje" van Anton Koolhaas. Regie: Kees van Iersel. Vrijdag 20 u.: Optreden door het Nederlands Dantstheater. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Fan- tomas slaat weer toe", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „James Bond contra Dr. No", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „Muiterij op de Boun ty", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Ik, een Vrouw", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Huwelijk in Italiaan se stijl", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Nach telijk spel", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Slavinnen der liefde", 14 j. Studio, 14 en 20 u.: „La Dolce Vita", 18 j. TENTOON STELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Tot 10 okt.: „Boek en Papier" expositie van H. Voorn. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113)- Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 uur. Dinsdag gesloten. Expositie van werk van oude meesters. Tot 9 okto ber. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober expositie van tekeningen en aquarellen van Jan Loots. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16); Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Èxpositie van etsen van Rembrandt. Woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg): geopend op donderdag .van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. DONDERDAG 6 OKTOBER City, 20 u.: „Verslaafd aan het leven". De Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Sant poort-Zuid, 19-21 uur: Expositie aquarel len en tekeningen van Henk Ames en Wil de Bie. Tot en met 9 oktober. VRIJDAG 7 OKTOBER City 20 u.: „Geheim Parijs". Stadsschouwburg 20 u.: Toneelvoorstel ling door de toneelgroep .Ensemble"; op gevoerd wordt „De Astrakan jas". De Kanstanjeloot, Wüstelaan 32, Sant poort-Zuid, 10-18 en 19-21 uur; Expositie aquarellen en tekeningen van Henk Ames en Wil de Bie. Tot en met 9 oktober. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 19-21 u.: Bewegingsmotieven vervaardigd door Frits Vanèn. Tot en met 9 oktober. Kennemer Great Race". DONDERDAG 6 OKTOBER Theater, 19.30 uur: „The Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Beau Geste". VRIJDAG 7 OKTOBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „The Great Race". Luxor Theater 19 en 21.15 uur: „Beau Geste". W.B.-Theater, 20 u.: „Zeven ratten in de val". Stadskantoor, Kennedyplein: Tentoon stelling moderne religieuze kunst, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. ADVERTENTIE ZILVIUM ZILDURO ZILMETA Een uitgebreide collectie in onze speciale showroom. IJ-tunnel. De IJ-tunnel zal over twee jaar klaar en in gebruik zijn. Van de tunnelstukken liggen er nu al verschei- denen op hun plaats, de overige zul len in het komend jaar gelegd worden. Inmiddels is men op enkele punten al aan de «afbouw begonnen, zodat er zelfs al een stukje tunnel is, dat hele maal klaar is. Vier jaar voor moordaanslag. De recht bank te Maastricht heeft een dertigjarige Italiaanse in Hoensbroek wonende mijn werker veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens poging tot moord op zijn echtgenote. Nieuw Kamerlid. Als lid van de Tweede Kamer is beëdigd drs. M. W. J. M. Peynenburg. Hij zal in de fractie van de Katholieke Volkspartij dr. A. M. Lu cas opvolgen. Eervol ontslag prof. Reinders. Met in gang van 1 februari 1967, kort voor dat zij vijfenzestig jaar wordt, heeft mevrouw prof. dr. C. J. Reinders-Gou- wentak, hoogleraar in de plantkunde aan de landbouwhogeschool, ontslag ge vraagd. Zij maakt dus geen gebruik van haar recht op een ambtstermijn tot haar zeventigste jaar. Vrouw commandeert. Ófficier-Marva der tweede klasse O. C. M. C. Massizzo is gisteren geïstalleerd als commandant van het marva-schip „Schorpioen". Ze is de eerste vrouw die het bevel over een Nederlands marinevaartuig voert. Snelste vrachtschip. Het Japanse schip „Bremen Maru" (12.050 ton), een der snelste vrachtschepen ter wereld, komt zaterdag Rotterdam aandoen. Het schip heeft een dienstsnelheid van 21 knopen, zodat het per dag ruim 800 km kan af leggen. Het schip kan de terugreis Rot terdamJapan in 25 dagen afleggen. Weer vervoer naar Spanje. De Nederland- sche Internationale Wegvervoer-organi- satie heeft een bescheiden aantal Spaan se vervoervergunningen ontvangen. Het Spaanse ministerie van Openbare Wer ken heeft meegedeeld, dat dit een voor schot is op het niet nader gepreciseerde contingent voor 1966-1967. Voorlopig zijn er dus weer transporten van en naar Spanje mogelijk. ADVERTENTIE Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 3 m. WATERPROOFSCHUURPAPIER k Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedruk- gebied verplaatste zich van de Noordzee aar Scandinavië. Tijdens opklaringen wam daar in de afgelopen nacht plaat selijk 8 graden vorst voor. Een front, dat zich gisteren boven ons land bevond en dat de scheiding vormde tussen voch tige lucht en polaire lucht, kwam boven België tot stilstand. Een zich westelijk van Schotland bevindende oceaandepressie die 'n de richting van Scandinavië trekt, is er echter oorzaak van dat 't front boven België zich weer naar het noorden be weegt. Een nu boven de Britse eilanden gelegen frontensysteem, dat in Ierland en Schotland veel regen bracht, zal net ko mende etmaal ook in ons land de regen kansen doen toenemen en de wind doen aanwakkeren tot matig of vrij krachtig uit zuid tot zuidwest. De temperaturen zullen morgen dezelfde zijn als vandaag of iets hogere. WEERRAPPORTEN Maximum-tempei a tui en Q0 C 00 -3 a c binnen- en buitenland. c* O. c S- C flj C Neerslag: laatste 24 uur. B o U c X Den Helder motregen ZO 14 0.1 Ypenburg mist ZO 13 0.1 Vlissingen motregen zo 16 0.1 Eelde geh. bew. ozo 13 0 De Bilt mist ozo 13 0.5 Twente geh. bew. O 12 4 Eindhoven mist ozo 16 4 Z.-Limburg mist windst. 17 6 Helsinki licht be v. wnw 9 6 Stockholm mist windst. 11 0 Oslo licht bew. windst. 11 0 Kopenhagen half bew. ono 14 0 Aberdeen regen zzo 10 30 Londen zw. bew. zw 18 0 Amsterdam mist zo 14 0 Brussel mist ozo 17 0.1 Luxemburg regen wnw 21 0.1 Parijs mist 18 2 Bordeaux mist windst. 21 0.3 Grenoble geh. bew. ono 28 0 Nice onbewolkt n 26 0 Berlijn geh. bew. ono 24 0 Frankfort zw. bew. no 25 0 München motregen w 23 0.1 mist windst. 24 0 Genève licht bew. windst. 25 0 Locarno mist nnw 23 0 Wenen onbewolkt verand. 25 0 Innsbruck onbewolkt zw 25 0 Belgrado zw. bew. windst. 27 0 Athene half bew. nno 27 0 Rome licht bew. no 28 0 Barcelona regen nno 23 17 Madrid zw. bew. windst. 21 0 Mallorca half bew. windst. 25 2 Lissabon zw. bew. 21 0 Vrijdag 7 oktober Zon op 6.50 uur; onder 18.05 uur. Maan op 22,20 uur; onder 15.25 uur. Maanstanden Laatste kwartier. 7 oktober 14.09 uur Nieuwe maan 14 oktober 4.52 uur Eerste kwartier.21 oktober 6.35 uur Volle maan 29 oktober 11.01 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 oktober Hoog water 7.16 uur en 19.36 uur. Laag water 2.56 uur en 15.12 uur. Vrijdag 7 oktober Hoog water 8.09 uur en 20.33 uur. Laag water 3.37 uur en 15.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2