Kloof tussen Frankrijk Verenigde Staten zeer en de breed De Gaulle wil zijn handen helemaal vrij hebben Kongo breekt met Portugal Zweedse marine joeg met bommen onderzeeër weg Erhards reis becritiseerd Stakingen en onrust in Genua door malaise in scheepsbouw Van nu af aan heet lijm Van dag tot dag President Soekarno veroordeelt septemberbeweging Onbekend schip was waarschijnlijk Rus Doodvonnis tegen Ruby vernietigd Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel amm DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 3 V oorstellen NA VO Loze vissertje Deense kroonprinses officieel verloofd BETROUWBAAR W. G. TWEEHUYSEN naar Verenigde Staten de nieuwe Engelse superlijm voor al uw karweitjes Bostik 1 lijmt hout op glas, glas op staal, op plastic, op hardboard, op papier.... op alles l Bostikl met de handige uitsmeerdop. Met het platte vlak van deze dop smeert u de lijm uit. De Tweede Kamer heeft dus besloten weer communisten op te nemen m alle commissies, ook die van Buitenlandse Za ken, Defensie, Binnenlandse Zaken en Kernenergie. Dit betekent: de communis ten worden niet meer als staatsgevaarlijk beschouwd. De liberalen en de anti-revo lutionairen waren tegen en natuurlijk ook de staatkundig-gereformeerden. De overi ge nartijen waren verdeeld, maar in meerderheid voor „integratie" van de communisten, in de bedoelde commissies, die de Kamer van advies dienen, worden voorstellen van de regering bestudeerd door Kamerleden, die geacht worden spe cialisten te zijn in de desbetreffende ma terie. Zij krijgen vaak vertrouwelijke mededelingen. Ook de communisten wor den nu dit vertrouwen weer waardig ge acht. Nadat zij zendtijd voor de radio hebben gekregen, en een wethouder in de hoofdstad, zijn zij dus weer als „vader landers" erkend. Men moet dit, zo niet juichend, dan toch instemmend aanvaarden. Geen natie heeft er be'ang bij een minderheid noe klein ook uit te sluiten. Een sterke demo cratie vreest de oppositie niet. Onver draagzaamheid is een uiting van gevoel van zwakheid. Als de communisten een deel van „het proletariaat" vertegen woordigen, moet hun stem gehoord wor den. Dat is één kant van de zaak. De an dere is de gewijzigde positie van de Ne derlandse communisten. Voorheen kon men zeggen, dat zij in dienst stonden van „het internationale communisme onder leiding van de Sovjet-Unie". Maar dat bestaat niet meer. De zogenaamd „com munistische wereld" is uiteengevallen in met elkaar strijdende groeperingen: Rus sen, Chinezen, Joegoslaven, Albanezen en zovoort. Indien iets is bewezen, dan is het dat het onderscheid tussen naties sterker is dan welke theorie ook. Men kan ge rust spreken van „nationaal-communis< me" in elk land, waar een communist! sche partij regeert. En waar zulk een par tij niet regeert, is haar arbeidsveld meer en meer nationaal geworden. In ons land heeft de Communistische Partij zwh in gespannen, dit te onderstrepen. Zij heeft zich bijvoorbeeld gedistantieerd van de camoagne tegen de dynastie en de mo narchie en niet minder van de provo's. Wie twijfelt aan de oprechtheid van deze bekering, en met name de front veranderingen van de opperste leiding griezelig vindt, kan aannemen dat de banden met Moskou toch zijn blijven be Btaan. Welnu, dan is het besluit van de Kamer een bewijs, dat zij vertrouwt op voortgaande ontspanning in de verhou ding tussen West- en Oost-Europa. Een in •lk geval moedgevend teken des f.ijds. «AAAAfVWVAAAAAAAAAM/VWWUWWWMIAAMMMIMIAAAAAAA/W maaam/vwvwwuvwvmammvwvwvwwvvwwwwwwwm/wvw DJAKARTA „Verraad van de revó- Iutie en de republiek" noemde president Soekarno gisteren de mislukte staats greep van vorig jaar. Voor het eerst ver oordeelde de Indonesische president scherp de zogenaamde 30-september be weging. President Soekarno riep het Indonesi sche volk op de eenheid te bewaren, voor al drong hij aan op eensgezindheid tus sen leger en politie. Een twintigtal Indonesische mariniers heeft gisteravond in Djakarta het hoofd kwartier van een studentenorganisatie aangevallen, en daarbij schoten in de lucht gelost. Vijf studenten liepen ver wondingen op. Het schijnt dat de mili tairen wraak wilden nemen voor drie soldaten, die eerder op de dag op het ter rein van de universiteit waren mishan deld. Studentenleiders hebben bekend ge maakt, dat zij hun campagne om presi dent Soekarno tot aftreden te dwingen tot morgen hebben onderbroken. Dit was besloten na overleg met militaire leiders met het oog op de viering van de dag der strijdkrachten. Samenwerking. Spanje en Westduitsland gaan samenwerken bij het kernonder zoek. Dat heeft de West-Duitse minis ter voor Wetenschappelijk Onderzoek, dr. Stoltenberg, meegedeeld. De mi nister heeft in Spanje een week lang be «prekingen gevoerd. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De regeringen van de Verenigde Staten en Frankrijk nemen ten aanzien van de oorlog in Vietnam en de NAVO-crisis onoverbrugbare standpunten in. Dit is weer eens gebleken door de be sprekingen die Frank rijks minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, de afgelopen dagen in Washington heeft gevoerd. Het gesprek dat Couve ander half uur lang met president Johnson had, is zelfs „een oefening in onbenulligheid" genoemd. De Franse minister, die ontspannen en vriendelijk was, bepleitte meermalen de Franse visie op de Vietnam-strijd, zeg gende dat het conflict primair een burger oorlog is, waaraan ook thans op rond 300.000 communisten niet meer dan rond 40 tot 50.000 infiltranten uit Noord-Viet- nam deelnemen. De Fransen zien zelfs de regelrechte troepenhulp van Hanoi eerder als een gevolg van de Amerikaanse interventie dan dat zij de oorzaak daar van zou kunnen zijn, zoals officieel het Amerikaanse standpunt luidt. Volgens Couve is de Amerikaanse paniek voor het uiteindelijk onder communistische invloed raken van een herenigd Vietnam onge grond, omdat het Vietnamese communis me eigen teelt is en het gevaar klein is dat het aan de leiband van Peking zal willen gaan lopen. Couve zou de voorstellen, die president De Gaulle in Cambodja heeft gedaan, hebben herhaald. Deze houden in dat het aan de Verenigde Staten is door het stopzetten der bombardementen en door een tijdschema op tafel te leggen voor terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam, een vredesinitiatief te nemen. De Franse minister zou hierbij hebben betoogd dat de communisten begrijpelij kerwijs de Amerikaanse doeleinden wan trouwen en dat bovendien voor de Viet- cong-guerrill'as en de Noord Vietnamese communisten, die ervan overrtuigd zijn dat de huidige oorlog een gewone voort zetting is van de meer dan twintig jaar geleden begonnen strijd tegen de Wester se overheersing, moeilijk is als eerste concessies te doen. Voor zover bekend zouden Couve's Amerikaanse gesprekspartners hierop slechts met de oude argumenten hebben gereageerd, maar zekerheid wat het ge sprek tussen Couve de Murville en presi dent Johnson betreft, is wat dit aangaat moeilijk te krijgen. Bekend is dat John son met het oog op zijn dalende popula riteit het verhaal wil dat hij na elke ongunstig uitgevallen opiniepeiling minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, bombardement met missiven in de stijl van „maak onmiddellijk vrede in Viet nam" gretig naar elke vredesmogelijk- heid luistert en dat hij minder dan de De Gaulle-haters op het State Department bevooroordeeld is tegenover de Franse denkbeelden. De Franse redenering, aldus is in Washington te horen, zou zijn dat het Vietnam-conflict als dit niet gauw vreed zaam wordt opgelost zal leiden tot een ernstige verscherping van de tegenstel lingen tussen Moskou en Washington. In dit verband is interessant dat ook de Ame rikanen over dit perspectief steeds be zorgder zijn, vooral sinds bekend is dat de Russen militair trainingspersoneel in Noord-Vietnam hebben, dat de Russische hulp daar weer is uitgebreid en dat een eventuele Amerikaanse blokkade van de Noordvietnamese haven Haiphong tot een Russisch-Amerikaans conflict zou kunnen leiden, waarbij de Russen niet van plan zouden zijn voor de Amerikaanse blokka- Over de NAVO zouden de opinies even eens ver uiteenlopen. Er zijn aanwijzin gen dat Frankrijk zelfs in geval van oor logstoestand zich uitdrukkelijk het recht wil voorbehouden over een militaire sa menwerking met de NAVO en het ter be schikking stellen van luchtmachtbases te beslissen tot aan het moment dat Parijs zelf officieel de oorlog zou hebben ver klaard. Dat Frankrijk in geval van een internationale crisis meteen weer mili tair zou samenwerken met de NAVO- bondgenoten, zoals de Amerikanen graag zouden zien, lijkt Parijs vooral te ver werpen, omdat het beslist wil vermijden automatisch betrokken te worden in con flicten tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, die hun eigenlijke oorzaak buiten Europa en buiten de directe Fran se belangensfeer hebben. KINSJASA (AFP) De Kongolese re gering heeft de diplomatieke betrekkingen met Portugal verbroken. Ze heeft Portu gal ervan beschuldigd, dat er in Portu gees Angola huurlingen worden opgeleid die tot taak hebben het huidige Kongolese bewind omver te werpen. Angola grenst aan Zuid-Kongo. Portugal heeft de be schuldiging tegengesproken. de te buigen, zoals vier jaren geleden in de Cuba-crisis. Met het oog op deze gegevens pleitte ook de zojuist teruggekeerde Amerikaan se ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, tegen zo'n blokkade zowel als tegen het bomborderen van Noordvietnamese ste den. Hoe dan ook, de Franse minister van Buitenlandse Zaken toonde zich sceptisch over de Amerikaanse buitenlandse poli tiek en liet blijken dat De Gaulle er niet aan denkt zich in een Europees conflict te laten sleuren dat het gevolg zou zijn van Amerika's Vietnambeleid. Dit bete kent dat, als de Russen de Berlijnse si tuatie zouden aangrijpen als hefboom om Amerika, waarmee Moskou in Vietnam in direct conflict zou zijn gekomen in het nauw te brengen, Frankrijk zich alsnog het recht voorbehoudt te beslissen, of het meedoet aan een reactie op de Ber lijnse prik. Met andere woorden: een diepere kloof dan thans tussen de Ameri kaanse en de Franse politiek is moeilijk voorstelbaar. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Met diepzee- bommen heeft de Zweedse marine getracht een duikboot van onbekende nationaliteit te verdrijven, die zich de afgelopen dagen in de Zweedse territoriale wateren heeft opgehou den. Afgelopen zondag kreeg men voor de eerste maal contact met een onderzeeër, waarvan de herkomst on bekend was en die tijdens een grote vlootoefening voor de Zweedse west kust, ter hoogte van de stad Goten- burg, in de territoriale wateren ont dekt werd. Marinehelikopters die aan de oefening deelnemen en die zijn uitgerust met de meest moderne sonar-peilinstalleties, lo kaliseerden zondagmorgen een onderzee boot die, na uitgebreide controle beslist niet tot het eigen vlootverband bleek te behoren. Aangezien de onderzeeër zich in het gebied bevond waar op dat moment een grootscheepse vlootoefening aan de gang is, met zestig vaartuigen en 2000 marinesoldaten, was het voor de marine leiding zaak dit vaartuig uit het oefen- gebied te verwijderen. De helikopters, die de onderzeeër had den ontdekt, kregen opdracht enkele klei ne springladingen, ter grootte van een handgranaat ongeveer, in de buurt van de onderzeeër en onder water tot ontploffing te brengen, om op deze manier een waarschuwing te geven. Volgens de inter nationale regels is het dan gebruikelijk dat een dergelijk vaartuig aan de opper vlakte verschijnt en zich kenbaar maakt waarop het uit de territoriale wateren geleid wordt. In dit geval echter dook de onderzeeër niet op, maar verdween in westelijke richting, om zodoende buiten de territoriale zone te komen. Hetzelfde herhaalde zich zondagavond, maandag avond, dinsdag tweemaal en tenslotte woensdagavond. Toen was het geduld van de marineleiding uitgeput. Men begon echte diepzeebommen te gebruiken, om de boot naar de oppervlakte te dwingen. Men slaagde hierin echter niet en de na tionaliteit van de onderzeeër is nog steeds een vraagteken. Het vermoeden bestaat echter dat het een van de Russische onderzeeërs betreft van het type U-10, die regelmatig aan de Zweedse kust gesignaleerd worden. Ook een enorme vloot van zogenaamde „vis sersboten" van Russische nationaliteit is regelmatig een niet erg graag geziene gast in de Zweedse wateren, waarbij het altijd weer frappant is te zien, hoeveel techni sche apparatuur dergelijke scheepjes aan boord hebben. De laadbomen zijn bezaaid met antennes, terwijl deze „loze visser tjes" over de meest geperfectioneerde fo- to-apparatuur beschikken. Het is tegen woordig heel normaal dat verschillende vloten elkaar min of meer openlijk be spioneren, maar dat dit in territoriale wateren gebeurt is iets heel nieuws. Bij de momenteel gehouden oefeningen worden verschillende nieuwe aanwinsten van de Zweedse kustverdediging uitge probeerd en men neemt aan dat de ge heimzinnige onderzeeër daarvoor zijn hardnekkige nieuwsgierigheid aan de dag legt. Ondanks het feit dat men er steeds in slaagde de onderzeeër te lokaliseren, is men in de Zweedse marineleiding niet zo erg tevreden met de behaalde resultaten Enkele weken geleden werd eveneens een onderzeeër gesignaleerd voor de ha ven van Malmö, waar zich toen het Zweed se marine-opleidingschip bevond, met aan boord de Zweedse kroonprins, die daar zijn opleiding kreeg. Hij slaagde erin enkele foto's van de aan de oppervlakte varende onderzeeër te nemen. KOPENHAGEN (DPA) Koning Fre- derik van Denemarken heeft de verloving van zijn oudste dochter, kroonvrinses Margrethe, met de Franse diplomaat graaf Henri de la Borde de Monpezat be kendgemaakt. Dat gebeurde nadat de uit de koning en het kabinet bestaande Staatsraad de bij de Grondwet vereiste toestemming voor het huwelijk had ver leend. Dinsdag had het parlement de ver loving van de 26-jarige prinses goedge keurd. Heel Denemarken vlagde woens dag. Toen het verloofde paar op het bal kon van het paleis in Kopenhagen ver scheen werd het door duizenden Denen enthousiast en hartelijk toegejuicht (Telefo to). ADVERTENTIE ADVERTENTIE RIJDEN RIJDEN Bloemendaalseweg 200 - Overveen Zoekt u een goede Volvo - occasion Belt u ons even Tel. 55602 AUSTIN (AFP) Het hof van beroep in de Amerikaanse staat Texas heeft gis teren het doodvonnis tegen Jack Ruby vernietigd en een nieuw proces gelast, in een ander district dan Dallas. De nacht clubeigenaar Ruby werd in maart 1964 ter dood veroordeeld op beschuldiging n moord met voorbedachte rade op Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy. Naar schatting 140 miljoen televisiekijkers za gen hoe Ruby op 24 november 1963 Oswald, die van de stadsgevangenis naar de dis trictsgevangenis van Dallas zou worden overgebracht, neerschoot. BONN (Reuter) „De Verenigde Sta ten hebben geweigerd toe te geven bij een geschil over deviezencompensatie voor de legering van 210.000 man Ameri kaanse troepen in West-Duitsland". Dit zei Bondsleider F.rhard gisteren in de Bondsdag, waar hij verslag deed van zijn recente besprekingen met president John son. Tijdens het debat leverde de socialis tische oppositie heftige critiek op de bondskanselier, die onbekwaamheid bij de behandeling van veiligheidszaken werd verweten. Als woordvoerder voor de christen-democraten uitte fractievoorzit ter Barzel een krachtig protest tegen de ze persoonlijke aanvallen. De woordvoerder van de Liberale par tij, coalitiepartner van de christen-demo craten, distantieerde zich van de rege ringsstandpunten inzake de kemverdedi- ging. Hij verlangde dat Bonn afziet van het scheppen van een collectieve nucleai re strijdmacht. De huur van het vliegtuig waarmee bondskanselier Erhard en zijn gezelschap naar de Verenigde Staten zijn gereisd, bedroeg 215.000 DM., zo lichtte minister van Buitenlandse Zaken Schroder de Bondsdag in. Een socialistische vragensteller wilde ook weten of het van politiek nut was geweest dat de echtgenote van minister Schroder en de echtgenote, de dochter en de schoonzoon van de bondskanselier de reis hadden meegemaakt. Schroder ant woordde dat het „onmogelijk was het politieke nut daarvan in marken uit te drukken". Het uit drie leden bestaande hof van appèl oordeelde, dat de rechtbank in Dal las destijds ten onrechte verklaringen van politefunctionarissen over gesprek ken met Ruby kort na de moord op Os wald als bewijsmateriaal had toegelaten De verdedigers van Ruby hebben steeds gesteld dat hun cliënt niet toerekenings vatbaar was ten tijde van de moord. ADVERTENTIE •yx-,. (Van onze correspondent) ROME Verkiezingsbeloften kunnen wel eens nare gevolgen hebben, wanneer ze niet worden nageleefd. Dat blijkt op het ogenblik in Italië, waar niet nage komen beloften hebben geleid tot een al gehele staking in de stad Genua. Trams en bussen reden gisteren niet, alle win kels waren gesloten. De treinen naar of uit Frankrijk die door Genua moeten rij den, om Milaan of Rome te bereiken, kwamen moeizaam verder, omdat er aan de twee stations van Genua en in de gro te tunnel onder het stadscentrum geen personeel aanwezig was. Alle huisdeuren waren ten teken van rouw slechts half geopend. Van het vlieg veld van Genua vertrokken geen vliegtui gen, met het gevolg dat de post en dag bladen uit Turijn en Genua niet naar an dere steden konden worden verzonden De oorzaak van dit alles was de belofte, dat in Genua het centrale kantoor zou worden gevestigd voor de scheepsbouw- werven van geheel Italië. Dat is wel zo ongeveer het minste wat men aan de grootste havenstad van Italië kon beloven. Tot nu toe werden daar reeds grote sche pen gebouwd en de scheepswerven van ADVERTENTIE Bostikl Geen lijm meer aan uw vingers. Ansaldo en San Giorgio zijn niet alleen in Italië beroemd. Maar sedert ruim een jaar worden er bijzonder weinig schepen gebouwd en in het geheel geen grote, zodat men perso neel heeft moeten ontslaan. Ook de haven van Genua verkeert in zeer grote moei lijkheden, omdat er te weinig ruimte is voor schepen en er niet' kan worden uit gebreid. Het gevolg is dat schepen een week of tien dagen, en soms nog langer, buitengaats moeten blijven liggen, voor zij kunnen worden gelost of geladen. Het gevolg hiervan is dat rederijen vaak de voorkeur geven aan andere havens, zoals Marseille. Thans is echter het besluit genomen dat kantoor niet in Genua te vestigen, maar in Triëst. Onredelijk is dit besluit niet, omdat Triëst er nog veel slechter aan toe is dan Genua. Vóór de eerste wereldoorlog was Triëst een bijzonder be langrijke havenstad, de aangewezen ha ven voor Oostenrijk en Bohemen. In de periode tussen de twee wereldoorlogen was dat al heel wat minder, maar de stad kon zich toch nog bedruipen. Zoals de grenzen nu getrokken zijn heeft Triëst in het geheel geen achter land. Het ligt voor het Italiaanse indu striegebied van Milaan en Turijn bijzon der ongunstig. Bovendien heeft de haven te kampen met grote concurrentie van Venetië, dat sedert 1918, maar vooral sinds 1946, steeds meer de grootste haven van de Adriatische kust van Italië wordt. De tweede sterke concurrënt van Triëst is het Joegoslavische Rieka, vroeger Fiu me, dat op het ogenblik meer verkeer heeft dan Triëst. Ook in Triëst zijn twee grote scheeps werven, die aan tienduizenden arbeiders werk verschaffen, er sedert kort toe over gaan arbeiders te ontslaan. In de stad heerst thans een ernstige werkloosheid. Er is in verband daarmee dan ook een proteststaking geweest, een staking die eerst drie uur zou duren, doch na on handig optreden van de politie, waarbij vier mensen werden gewond, werd uit gebreid tot een algehele werkstaking van 24 uur. De regering tracht nu een oplossing te vinden. Dat is heel moeilijk, omdat men zowel aan Genua als aan Triëst toezeg gingen heeft gedaan over de vestiging van dat centrale bureau voor de scheeps bouw. Men wil de gehele raad van de scheepsbouw centraal organiseren en in één lichaam onderbrengen. Natuur lijk zijn de twee steden, die de grootste scheepswerven van het land hebben, er beide op gebrand dat centrale bureau te huisvesten. In Genua wordt gestaakt. De werk loosheid in de stad neemt snel in omvang toe, doordat het werk op de scheepswerven is verminderd. De stakers en vele middenstanders ongeveer een half miljoen men sen trokken in optocht door de stad en droegen leuzen mee waarop de bevolking werd opgeroepen ie „staken om de stedelijke economie te verdedigen". (Télefoto). ADVERTENTIE Uitwijzing. Egypte heeft Yves Cuau, correspondent van een Frans dagblad uitgewezen, omdat hij „geen eerlijke journalistiek" bedrijft. Werken. Lynda Johnson, de 22-jarige dochter van de Amerikaanse president, heeft een baantje voor enkele dagen per week aangenomen bij McCall's maga zine. Traangasbom. In een van de kantoren van de Italiaanse premier Aldo Moro is woensdagavond een traangasbom ge gooid waaraan pamfletten waren be vestigd. Docenten. Een internationale conferentie over onderwijzend personeel heeft in Parijs een „Magna Carta voor docen ten" aangenomen om hun maatschap pelijke positie met het onderwijs zelf, te verbeteren. Pokken. De Indonesische gezondheids dienst heeft het Zuidsumatraanse dis trict Lampoeng tot door pokken besmet gebied verklaard. Een medische groep trekt van dorp tot dorp om de mensen te vaccineren. Vorige maand werden delen van Djakarta tot besmet gebied verklaard. Reis. President Tito gaat in de tweede helft van maart 1967 een bezoek aan Japan brengen. Doodvonnis. Een rechtbank in de Oekra- ine heeft een man ter dood veroordeeld, omdat hij tijdens en na de tweede we reldoorlog honderden Russen had ge dood. Slordig. Een luitenant van de Deense marine is woensdag tot twee weken militaire detentie veroordeeld, omdat hij onder invloed van sterke drank een tas met geheime dokumenten bij een worstjeskraam had laten staan.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3