Dekens voor Algerije U bij? Een miljoen leden voor Het Roode Kruis Verenigingsnieuws uit de IJmond Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! IS RAIFFEISENBANK C0R OLY Iets van Gymnastiek in Driehuis Bromfietsrijders Havenberichten Nieuwe melodieën voor het carillon POLITIERECHTER DONDERDAG 6 OKTOBER 1966 Veertienduizend gulden elsen-IJ muiden Beverwijk I IS V? liyg I Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken Voor de Onder invloed ,Lokale woesteling Een extra koopje vindt u altijd bij COR OLY Kom eens langs BREESTRAAT 108 BEVERWIJK Circuitkaartjes WmB. Reeds gedurende enige maanden laten tientallen bejaarde dames in de IJmond even enthousiast als in tensief haar breinaalden tikken, met als resultaat duizenden kleu rige lapjes van 20x20 cm die, ge breid als „rechte ribbels", vervol gens tot warme wollen dekens wor den samengevoegd. Via de Vrien denkring van de Quakers worden zij tenslotte naar Algerije verzon den, om hier onder de daarvoor in aanmerking komende gezinnen te worden uitgereikt. Want de nach ten in dit, als warm bekend staande Afrikaanse land, zijn dikwijls hoogst onaangenaam koud en om dat verreweg de meeste Algerij nen zich voorlopig het hoofd nog niet over de welvaartsstaat zullen behoeven te breken, moeten talloze kinderen het hier in deze koude nachten met onvoldoende dekking stellen. De reeds genoemde orga nisatie, welke zich al geruime tijd met bepaalde voorzieningen voor Algerije bezighoudt, heeft aldus ook een actie voor wollen dekens ontketend, in welk verband enige maanden geleden in IJmuiden de raad voor Samenwerkende Vrou wenorganisaties (SAMVRO) door mevrouw A. S. H. HoekFeenstra met een verzoek om actieve steun werd benaderd. Dit verzoek werd door de dames vrijwel onmiddellijk ingewilligd, waarna zij zich op haar beurt tot de federatie „Be jaardenzorg" in Velsen hebben ge wend, met de bedoeling de dames leden daarvan bij een eventuele actie in te schakelen. En dit bleek niet eens een onverstandig besluit De heer en mevrouw Hekman aan het werk voor Algerije. te zijn geweest, want na een enkele oproep meldden zich al direct tien tallen vrijwilligsters, die thuis en op de bejaardensociëteit bereid waren haar breinaalden voor de kens voor Algerije te gaan han teren. Een tweede oproep verschafte deze dames vlot het benodigde materiaal in de vorm van oude truien, sokken, jum pers en andere wollen kledingstukken, die eerst zorgvuldig werden uitgehaald, om vervolgens in de voorgeschreven maten tot lapjes te worden gebreid. Tenslotte werden deze lapjes tot frisse kinderdekens aan elkaar genaaid en naar Algerije verzonden. Een van de redenen dat de dekens in betrekkelijk klein formaat worden gehouden schuilt in de douanebepaling, dat wollen stof fen in deze afmetingen vrij van invoer rechten zijn. Dit is overigens geen en kel bezwaar, want moeten zij eventueel aan volwassen personen worden uitge reikt, dan zal het aan elkaar zetten van twee of meer exemplaren de Algerijnse huisvrouw immers niet de minste moei lijkheid kunnen opleveren. Tot de meest enthousiaste medewer kers aau deze actie behoren ongetwij feld de heer en mevrouw H. Hekman uit de De Lethstraitt 3 in Velsen-Noord, waarvan de -heer Hekman al jarenlang een soort éénmans-organisatie voor di verse charitatieve instellingen „runt". Hjj heeft hiervoor namelijk een karre- tje op luchtbanden vervaardigd, dat ge makkelijk achter zijn rijwiel kan wor den bevestigd en met deze combinatie trekt hij er bijna dagelijks door weer en wind op uit om overal in de gemeen te oude kranten en vodden op te halen, waarvan de dikwijls niet geringe opbrengst dan door hem aan verschil lende verenigingen en instellingen wordt afgedragen. Op deze wijze wist hjj in de loop der jaren reeds verschil lende organisaties met niet minder dan veertienduizend gulden gelukkig te ma ken. Geen wonder dat hij aldus door talrijke penningmeesters geregeld met vreugde wordt begroet. De laatste tijd houdt hij bij zijn op haaldienst de verzamelde wollen stoffen apart, die dan prompt door zijn vrouw worden verwerkt en over de verschil lende adressen gedistribueerd, waar weer andere dames zich met het breien hebben belast. Dit systeem werkte steeds voortreffelijk, maar dezer dagen is hier enige stagnatie in ontstaan, om dat er voor de vrijwillige breisters niet meer voldoende materiaal voorradig is. Via deze rubriek wordt dan ook thans door de SAMVRO en de federatie „Be jaardenzorg" een beroep gedaan op alle vrouwelijke ingezetenen van de IJmond met het verzoek haar lappenmanden eens te inspecteren en de daarin aan wezige wollen kledingstukken aan deze organisaties te willen afstaan. Zij zul len er dan wel voor zorgen dat een en ander tot dekens voor Algerije wordt verwerkt. Men kan zich hiervoor wenden tot de federatie „Bejaardenzorg", gebouw „Cusa" Hoofdstraat 117 te Santpoort (telefoon 02560-8014), of tot de dames Affourtit, Pelsstraat 12; Diemer, Satur- nusstraat 20; De Jong, P. C. Hooftlaan 85 (Driehuis) en Van der Zee, IJssel- straat 73. Ook de heer Hekman, De Lethstraat 3 in Velsen-Noord, zal zich gaarne met het afhalen der kleding stukken of wolresten belasten. Het automatisch speelwerk van het Velsense raadhuiscarillon is weer van nieuwe melodieën voorzien, zodat ge durende de eerstvolgende drie maan den op de hele uren een herfstliedje van Carl Maria von Weber en ver volgens om het kwartier „Op slapers wordt toch wakker", ,,'s Nachts ras ten meest de dieren" en ,,'t Ros Beij- aard" ten gehore zullen worden ge bracht. Het programma voor het carillon concert door beiaardier Hein de Ligt op zaterdag 8 oktober luidt als volgt; 1. Improvisatie, Hein de Ligt; 2. Im promptu, Ferd. Timmermans; 3. Drie Nederlandse liedjes; 4. Sonata 3, Val. Nicolaï; 5. Drie Engelse liedjes; 6. Sonatina, W. Vogel; 7. Drie Duitse liedjes; 8. Nocturne, Wouter Paap. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: jack, bankbiljet, twee sleutels en mesje aan ring, kindertruitje, he renportemonnee, driewielig kinderfiets je, fietspompi e, kinderbroekje, trui, trainingspak, étui met zes sleutels, ring met vier sleutels, kindersandaal, hoofddoek, damesportemonnee, dames regenjas, portemonnee met inhoud, hondenketting, wit kinderschoentje, bal pen, autoped, muntbiljet, verzekerings plaatje van bromfiets: PPN 641, VW- wieldop met sierrand, broche, verze- keringsplaatje van bromfiets: PQD 411 speelgoedbeertje, grote sleutel, nsalm- boekje, étui met drie sleutels, paar dameskousen, aktetas met overall en gereedschap, damesring met inscrip tie, dameshorloge, windjack, hond, ring met vier sleutels. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks te verkrijgen op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Het initiatief van de turnvereniging „Santpoort", om in de gymnastiekzaal bij de Jan Campertschool aan de Wa- terloolaan in Driehuis onder het motto „Gymnastiek voor iedereen" een serie lessen te beginnen heeft zoveel be langstelling ten gevolge gehad, dat het bestuur reeds overweegt het aantal lessen uit te breiden. Voor de lesuren voor jongens van 7 tot en met 11 jaar en voor de „Blijf fit-groep" voor heren kunnen nog enkele nieuwe leden worden aan genomen, evenals voor de overige les sen. Men kan zich hiervoor elke woens dag tijdens de volgende uren bij de gymnastiekzaal komen aanmelden: 14-15 uur, meisjes en jongens van 5 tot en met 7 jaar; 15-16 uur, jongens van 8 tot en met 11 jaar; 16-17 uur, meisjes van 8 tot en met 11 jaar; 19-20 uur, „Blijf fit-lessen" voor heren en 20-21 uur, „Blijf fit-lessen" voor da mes. Voorts worden onder de nummers 02550-8199 en 02560-7331 telefonisch en bij het adres Duinweg 40, Santpoort- Zuid schriftelijke informaties verstrekt 111 Zoals wel of niet hekend, bestaat het Nederlandsche Roode Kruis in 1967 honderd jaar, welk jubileumfeest de verschillende lan delijke afdelingen gaarne zouden benutten om gezamenlijk de in schrijving van het miljoenste lid voor deze nuttige instelling te be reiken. Uiteraard wenst de afdeling Velsen-lJmuiden bij deze campag ne niet achter te blijven, zodat het plaatselijk bestuur eveneens van deze gelegenheid gebruik maakt om het Roode Kruis nog eens in de algemene aandacht aan te bevelen. Een dezer middelen is de propa- gandakraam, welke vandaag op de Velsense weekmarkt door een aan tal leden van de colonne wordt be zet. Deze propaganda is voor Velsen niet geheel overbodig, omdat in deze ge meente het opmerkelijke feit kan wor den geconstateerd, dat het ledental ten opzichte van het landelijk gemid delde altijd vrij laag is gebleven. Wel staat daar tegenover, dat de Velsena- ren bij collectes en andere evenemen ten ten bate van het Roode Kruis steeds blijk geven van veel sympathie, hetgeen dan ook altijd door behoorlij ke opbrengsten tot uitdrukking is geko men. Vandaar dat het afdelingsbestuur in Velsen het ledental bij het naderen de eeuwfeest aanzienlijk zou willen op voeren. Hierbij behoeft de contributie Henri Dunant".fijne vakanties voor chronisch zieken. geen enkel bezwaar te zijn, omdat de minimum bijdrage per jaar slechts één gulden bedraagt. In verband met deze campagne wordt er door het bestuur dan ook nog even aan herinnerd, dat men het door deze contributie gezamenlijk mogelijk maakt dat de vele duizenden vrijwilligers, waar het Roode Kruis over mag be schikken, hun werkzaamheden op veler lei gebied kunnen blijven voortzetten. In de eerste plaats bestaan deze taken uit het exploiteren en in stand houden van dertien kringmagazijnen, die op alle strategische punten van een vol ledige inrichting voor noodhospitalen, voor welke ramp dan ook, zijn voor zien. Daarnaast beschikt het Roode Kruis over ruim negentig rampende pots, die elk vierennegentig bedden met toebehoren, plus verpleegbehoef- te, en brancard bevatten. Bekend zijn voorts de uitgebreide bloedtrans fusiedienst en het „Welfare-werk", on der meer bestaande uit het houden van vakantieweken voor invaliden in het Dunanthuis in Zeist, de boottochten met de „Henri Dunant" voor chronische zieken welk drijvend hospitaal on langs ook IJmuiden nog heeft bezocht en andere charitatieve ondernemin gen, waarvan het in stand houden uiteraard met hoge kosten gepaard gaat. Vandaar het beroep op de Vel- senaren zich als contribuant voor het Roode Kruis op te geven, hetgeen hier onder meer kan geschieden op het bureau van de V.V.V., dat op het Marktplein in IJmuiden is gevestigd. DONDERDAG 6 OKTOBER Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, IJ- muiden-Oost, 17-19 uur: Receptie pater Heribertus. Cultureel Centrum, 17 uur: Ontvangst kinderkoor uit Herzberg door Velser Gemeenschap. Filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan; geopend van 19 tot 21.15 uur. VRIJDAG 7 OKTOBER Ver. Chr. Onderwijs, Eenhoornstraat 4. IJmuiden, 19.30 u.: Officiële opening van de Dr. J. Th. Visserschool; na de opening er een receptie in de Prins Bemhard HBS, Venusstraat 4. t Braambos, Zeeweg. IJmuiden-Oost, 20 uur: Begroetings- en zangavond kinderkoor uit Herzberg. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Wykerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-N., gebouw „Spaarn berg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.-k. Openb. leeszaal en bibliotheek, WillemS' beekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. Openbare leeszaal en bi bliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13; 14-17 en 19-21 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DONDERDAG 6 OKTOBER Verenigingsgebouw, Dommelsingel, 20 u.: Contactavond voor Aquariumvereni- ging Kennemerland. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge' opend van 20.15-21.30 uur. VRIJDAG 7 OKTOBER Herv. Verenigingsgebouw De Schans. 20 uur; Clubavond voor Beverwijkse Ama teurfotografen Vereniging. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstr 70, geopend van 15-17.30 uur en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61. geopend van 10-13 uur, 15-18 uur en 19-21 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 uur Oosterwijk, Amstelstraat 44, geopend van 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat geopend van 15-17 en 19-21 uur. Woensdag te IJmuiden aangekomen: Angola van Aiïtwerpen Free Enterprise, Dover; Daph nis. Rotterdam: Jannie, Sputhend: Silesia, Sunds vall; Guineekust, Hamburg: Finnlark; Kemi Zaandam; Amra. Kemi, Velsen: Arvirisjaur Lulea. IJmuiden: Jana-E Londen: Berkelstroom Goole. Trigon. Londen: Carola, Hamburg: Ank T., Stocka. Zaandam; Mare Liberum, Dagenham Woensdag vertrokken van IJmuiden: Dorset naar Le Havre: Ramena, Hull; Solon, Parama ribo. Buitenhuizen; Spray, Lowestoft, IJmuiden Rijnstroom, Shoreham; Thyella, Perzische Golf Hontestroom, Sheerness: Marttha Friesecke, Lon den. IJmuiden; Theresie. Pepel. IJmuiden: Mari Pindo, Lissabon; Basel, Delfzijl: Dinkelstroom Londen: Gersom. Roenskaer; Warfleth, Bremen Kamerun. Bremen: Musketier. Ipswich: Geest dijk. Portsmouth. IJmuiden; Tumlaren. Aarhus Santa Helena. Uddevalla; Trito. Rotterdam Drind, US Gulf: Gouweborg, Delfzijl: Gennon Piraeus; Equator, Londen; Dinslaken, Vlaar dingen. Donderdag te IJmuiden aangekomen: West Riding. Goole. Regina, Vlaardingen; Dintelborg, Sandvik: Nerlandia. Gothenburg: Realta, Dagen ham: Sieberstein. Antwerpen: Zeeburgh. Ant werpen; Plover, Felixtowe. Simonsburn, Seven Islands. IJmuiden. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Strabo naar Rotterdam; Magas. Rotterdam; Sarpedon New York; Errol, Leith. (Indien na de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aandui ding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) ADVERTENTIE 1 - Voor mishandeling van een taxi-chauf feur heeft de Haarlemse politierechter woensdag een 28-jarige los arbeider uit Haarlem veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf. De officier van justitie had twee maanden geëist. De los arbeider ontkende de hem ten laste gelegde mis handeling. De 39-jarige taxi-chauffeur vertelde als getuige hoe hij op de avond van 10 mei de los arbeider in zijn taxi naar Benne- broek had gebracht. Op het opgegeven adres was alles donker en de taxi-chauf feur weigerde aan te bellen omdat het in middels al half twaalf was. Maar in plaats van uit te stappen en de verschul digde vier gulden te betalen stompte de los arbeider de chauffeur in zijn gezicht en nek. Tengevolge van de klappen werd een tand uit het gebit van de chauffeur geslagen. „Het is niet waar, ik zei dat hij me terug moest brengen naar Haarlem", zei de los arbeider. De politierechter las de lange straflijst van de man voor en de verdediger, mr. B.W. Stomps, kon in dit geval niet anders doen dan een mildere straf vragen. „Ontstellend", zei een 53-jarige Haar lemse bedrijfsleider toen hij de eis van de officier van justitie hoorde. Voor rij den onder invloed werd een maand ge vangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Op een vakan tiedag in juni was de bedrijfsleider gaan vissen en was af en toe eens bij een café aangegaan. Die dag bezocht hij zes ca fés en dronk er bier en jenever. Af en toe dronk hij ook wat uit zijn eigen fles jenever. Aan het einde van die vissers dag reed de bedrijfsleider met zijn auto naar huis, via de Bronsteeweg in Heem stede. Maar volgens de Dolitie slingerde hij zo dat een patrouillewagen hem niet kon inhalen. „Voelde u zich nog in staat om te rijden?" vroeg de politierechter toen de man dit slingerend rijden ontkende. „Ik rijd 32 jaar schadevrij" zei de be drijfsleider. In het proces-verbaal was sprake van een „waggelende gang en het spreken van wartaal". De politierechter veroordeelde de man tot een maand ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Na een eis van zes weken werd een 20-jarige timmerman uit Lisse bij ver stek veroordeeld tot drie weken gevan genisstraf. De officier van justitie noem de de timmerman een „lokale woeste ling". De man had, onder invloed van drank, aan de koplamp van een brom fiets staan rukken en was toen bij pro testen van de eigenaar met zijn vuisten in diens gezicht gaan slaan. De koplamp kreeg een beschadigd afschermkapje. Een 18-jarige kraandrijver uit Zand- voort was op 22 juni van dit jaar in een boze bui en koelde zijn woede op een bloembak en een verkeerszuil van de ge- ADVERTENTIE meente Zandvoort. De kraandrijver sloeg de glazen van de verkeerszuil kapot en smeet de bloembak die in de Louis Da- vidsstraat stond, op de grond. De officier van justitie eiste voor de ze vernielingen twee weken gevangenis straf. De politierechter maakte er echter nog een week voorwaardelijk met een boete van 75 van. Een 28-jarige kelner uit Haarlem en zijn 23-jarige collega uit Heemstede wa ren op 4 juli in Zandvoort cafés aan het bezoeken. Tenslotte was het zo laat geworden dat er geen bus terug meer reed. De Heemstedenaar probeerde toen of hij in een auto kon komen die gepar keerd stond. Hij schopte een ruitje ka pot en opende het portier. Hij werd be trapt toen hij trachtte te starten. De Haarlemse kelner probeerde ondertussen zijn geluk bij een bromfiets, maar ook die poging mislukte. De Haarlemmer werd veroordeeld con form de eis tot honderd gulden boete. De Heemstedenaar kreeg honderdvijftig gulden boete, na een eis van twee weken gevangenisstraf. Vier inwoners van Zandvoort moesten terecht staan omdat dj geknoeid hadden met de toegangskaartjes voor het circuit in hun woonplaats. De vier mannen de den af en toe dienst als kaartenverkoper» en controleurs. Zij hadden soms afgege ven kaartjes voor de tweede maal ver kocht. Alleen de controlestrook ontbrak, maar dat viel niet zo gauw op. Het geld dat zij op die manier extra kregen was ongeveer drie gulden per kaartje. Alle vier verdachten hadden een blanco strafregister. De officier van Jus titie sprak van „misbruk van vertrouwen" en eiste tegen elk een boete van honderd gulden en drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. Con form de eis veroordeelde de politierech ter het viertal. aooooooTOTXYioroooroooooonoooooooofrooooroororoooooooqf WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE UQUX)CXXXXX)COOOUOUOUOUUOUUOUUUUUL*JLM-»-X .ULHA UJUA»

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7