en „Teveel vitamine D gevaar voor baby s" PANDA EN DE MEESTEE-ETER POLLE, PELLI EN PINGO ECHTER TIE I KAMMETJE FOK Kinderartsen waarschuwen Ons vervolgverhaal DINSDAG 11 OKTOBER 1966 13 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Cor sari Europa moet voorbeeld van Nederland volgen WW Bijenkoningin Snoep verstandig eet 'n appel Natuurlijke afweer Snoep verstandig eet 'n appel „Stootkuur" veroordeeld Buurjongen luistert mee Snoep verstandig eet 'n appel 8 MP VWWWUWWVAAA/W Charles Het had moeite gekost, maar het mocht en zo'n kans kreeg je niet zo vaak tegenwoordig. Charlotte luisterde zwijgend. Het was haar, alsof zij een groot ge bouw door een aardschok in elkaar zag storten in enkele seconden. De toekomst, die zij zich gedroomd had voor Chris, die hij zelf had ge wenst „Ik heb je nooit over die Blakers horen spreken", zei ze. „Ik ken hem toch al een tijdje. Een aardige, betrouwbare kerel. Ik dacht als je mij een som inééns zou willen geven.dan was je meteen van me af". Hij glimlachte flauwtjes, in een stuntelige poging tot schertsen. Ze zweeg lange tijd. Toen zei ze op vlakke toon: „Je zult er later spijt van heb ben, Chris. Je had je iets anders voorgesteld van je toekomst, dan een garage te houden". Omdat hij wist, dat zij gelijk had, omdat hij het niet kon verdragen te worden herinnerd aan zijn toekomst dromen, viel hij uit: „Het is geen schande om eenvou dig werk te doen. Ik verbeeld me niets. Ik ben niet beter dan Dirk of wie ook. Al die hoogdravende ideeën zijn uit de tijd. Ik ben liever een garagehouder, die voor zijn gezin kan zorgen en kan doen en laten wat hij wil, dan een ingenieur, die eerst jaren nog bij moeders pappot moet zitten en dan misschien nog niet eens zijn brood kan verdienen". „Hoeben je aan die Blakers ge komen?" Hij ontweek haar blik. „Heel toevallig". „Ik zou hem in elk geval willen ontmoeten". „Natuurlijk", zei hij, „ik zal hem meebrengen". Hij stond haastig op, streek on handig over haar hoofd en zei: „Het spijt me, als je teleurgesteld bent De volgende zondag bracht hij Dirk Blakers mee, een stoere jon gen met goede, zachtblauwe ogen in een grof gezicht, verlegen met zijn houding en zijn werkhanden. Char lotte wist hem vlug op zijn gemak te stellen. Hij begon over het plan. Had wat geld van een oom geërfd en wou voor zichzelf beginnen, tot nog toe werkte hij in een garage. „Nou, mijn meisje is een vrien din van Marjo en toen Marjo het hoorde zei ze dadelijk: dat is iets voor Chris. En ik dacht ook. zo voor het zakelijke, daar ben ik niet sterk in.en dan die woning is voor Marjo en Chris natuurlijk een bui tenkansjezo bij je familie in wonen dat is niks, zeg u zelf, je ziet er overal narigheid van Charlotte keek naar haar zoon. Hij was rood geworden bij het verhaal van Dirk en ontweek haar blik. „Het was dus een idee van Mar jo", zei ze langzaam. „Ja, zij sprak er met mijn meisje over en zodoende./., begrijpt u. Charlotte „Ik begrijp het," zei Charlotte en glimlachte. Ik zal er over denken". „Ja ziet u, dat is een kans, omdat de eigenaar ziek is geworden, en zo gauw mogelijk er af wil „Ik zal morgen besluiten", zei Charlotte- De volgende morgen ging zij naar boven. Marjolein kleurde, toen zij haar zag en vroeg angstig: „Wat denkt u van -dat plan van Chris, over die garage?" „Interesseert het jullie, wat ik daar over denk?" De kleine was naar haar toe ko men waggelen en zij nam hem op en keek in zijn lichte ogen. Charles, dacht zij, hij had Charles moeten heten. Marjolein sloeg haar gade. Soms, als het kind haar aankeek, was het haar of het Charlottes ogen waren, die zij zag. Dan zei ze heftig: „Je bent van mij, alleen van mij en je pappie, al lijk je ook nog zoveel op haar". Nu zei ze zachtjes: „Chris wil het zo graag". „Ik heb meer de indruk gekregen dat jij het wilde", zei Charlotte kort. Marjolein keerde zich af en begon iets nodeloos te doen bij het buffet. „Ik doe wat Chris wil", stamelde zij. „Wil hij werkelijk graag zijn stu die opgeven en al zijn toekomstplan nen?" Marjolein mompelde: „Ik moet Erik eten geven". Ze nam het kind zo bruusk van Charlotte af, dat het begon te hui len. „Hou je mond", ze ze, „je bent nu al verwend. Het is niet goed, als iedereen maar met een kind solt". Ze ging naar het keukentje en be gon het kind te voeren, maar het trappelde en huilde en keerde zich om naar Charlotte, die in de deur opening was komen staan. Marjolein slikte. „Neemt u me niet kwalijk", zei ze en haar stem was wat schril, maar ik kan het kind niet voeren als u hem zo onrustig maakt". Charlotte ging naar beneden, zon der een woord. Diezelfde avond schreef zij Chris, dat het in orde was: zij zou het nodige geld geven. Een maand later was Chris met zijn gezin verhuisd naar Rotterdam. De eerste maal dat Charlotte hen be zocht in de nieuwe woning, twee kleine kamers, waarvan de achter ste altijd donker was, doordat de vensters op een binnenplaats uitza gen, had Marjolein zich veel moeite gegeven, een goed dinertje te ma ken. Toen Charlotte binnen kwam. riep zij: „Kijk Erik, wie daar is?" Zij was spraakzaam en opgewekt, omhelsde Charlotte en dankte haar innig, dat zij hen weer had geholpen en bleef ook vrolijk, toen de kleine Erik bij Charlotte op schoot klom en met zijn handjes langs haar gezicht streelde. Een ogenblik, toen Marjo lein in het keukentje was, zei Chris vertederd: „Ze vindt het zo heerlijk, dat ze nu ook 'es gastvrouw is". (Wordt vervolgd.) V-- 'V v BREMEN. Sedert onlangs op een congres voor kindergeneeskunde in Bremen professor A. J. Beuren ernstig heeft gewaarschuwd tegen de totnogtoe in Duitsland gebruikelijke preventie van Engelse ziekte (rachi tis) door het toedienen van een vitamine D-„stoot'zijn de medische gemoederen danig in beweging. Ter voorkoming van rachitis worden Duitsland al sedert dertig jaar alle zuigelingen met vitamine D in behandeld, door toediening van zg. „vigantol-olie en ook wel door een stoot-therapie. Prof. Beuren vertelde dat hij bij een aantal zuigelingen ernstige misvormingen van hart en vaatstelsel heeft aangetroffen, met name van de aorta en de grote slagaderen. Ook komen gebitsmisvormin gen, doofheid en stoornis in de geestelijke ontwikkeling met de daarbij behorende typische gelaatsveranderingen voor. Telkens werd in dergelijke gevallen massieve verkalking en verdikking van de betrokken organen geconstateerd. De hoogleraar wijt dit aan een teveel van het in 19J2 door de Nobelprijsdrager professor Windau gewonnen zuivere vitamine D. DE HOOGLERAAR wees erop, dat soort gelijke verschijnselen ook door een aantal artsen in Nieuw-Zeeland en Engeland zijn vastgesteld. Naar zijn mening is in derge lijke gevallen sprake van „hypercalcae- mie": een te hoge kalkspiegel in het bloed. Er bestaat volgens prof Beuren geen twij fel aan, dat dit een gevolg is van te hoge Lora Ellard, een elfjarig schoolmeisje uit de Amerikaanse stad Dallas (Texas) zag op een landbouwtentoon stelling een foto van een imker met een „bijenbaard". Zij wilde graag eens proberen, hoe zo'n krioelend bijen volk je „aanvoelt". Welnu, dat kon. Een zwerm bijen werd om haar hals en schouders gedrapeerd om daar een kwartier lang vrijelijk rond te kruipen en hoewel Lora het maar een naar gekriebel vond, doorstond zij de be proeving moedig. Geen bij heeft haar gestoken. ADVERTENTIE <WWWIIVWWWMWWWW>VWWWWWWWIWWIIMWWWWWWWWVWWWWWV»WW>WVWWWUWVUWWVVUUVWV 1. Op een goede dag was Panda een verre wandeling gaan maken om te proberen of hij zijn geldzorgen kon vergeten. „Ik zou eigenlijk weer een baantje moeten hebben," mompelde hij in zichzelf, terwijl hij peinzend ten paadje insloeg, dat een duister bos invoerde. „Een eerlijk leerzaam baantje met goede vooruitzichten en kans op promotie! Maar waar vind ik zoiets? En waar ben ik nu eigenlijk? Ik ben verdwaald'. En er is nie mand waaraan ik de weg kan vragen.Bah, wat vervelendMaar het woud was niet zo verlaten als hij wel had gedacht. Want uit de duistere diepten klonk een vreemd geroep dat langzaam verstierf in het don kere struikgewas. Dat geluid werd veroorzaakt door een geheimzinnig vrouwtje, dat op een rotspunt stond, niet ver daarvandaan. „De runen hebben gesmoken!" prevelde het oudje, een stafje naar de hemel heffend. „Er is een dwaler in het woud! Heil, als hij het pad van mijn zoon doorkruist! De elementen zullen hem leiden! NIMBUS!!!!" J£ BE(^ V. HEF, PIN60 15 DE ENI6E, Die ECHT GOET MET M1JM NICHTJE KAN OPSCHIETEN! OH, PIN60, WAT IS DAT IEKKER US! 46 ZIET ER Veet BETER UIT MET EEN IAN6E, BENT OOK 70 miuie! HEEFT OOK EEN KWARTJE GEKOST, SE 2x29'h. doses vitamine D de zogenoemde „stoot- therapie". NU GAAT het bij vitamine D in feite i e t om een vitamine, maar om een che mische substantie „ergocalciferol" ge naamd. Bij de leek bestaat maar al te vaak de gedachte, dat vitaminen onmisbaar voor het menselijk lichaam zijn in die zin dat hoe meer'men er van inneemt, des te beter. Dit is een van de redenen waarom zwangere vrouwen vaak te veel vitamine D innemen en jonge moeders geneigd zijn hun zuigelingen te veel anti-rachitismidde- len toe te dienen. Maar zoals zo vaak: overdaad schaadt! Een normale baby wordt door de natuur al tegen Engelse ziekte beschermd, wanneer hjj voldoende zonlicht krijgt. „Een gebruin de zuigeling krijgt geen Engelse ziekte' zei een van de aanwezige kinderspecialis ten. Worden te grote doses vitamine D- preparaten toegediend, dan wordt het na tuurljjke afweermechanisme in het lichaam van de zuigeling verstoord en kunnen de genoemde gevolgen optreden. OMDAT het niet de bedoeling is het kind met het badwater weg te gooien door ge heel met toediening van vitamine D aan jonggeborenen en kleuters te stoppen, vroeg prof. Beuren waarom men niet het Nederlandse voorbeeld zou gaan vol gen. In Nederland is speciale zuigelingen voeding verkrijgbaar, waaraan wettelijk nauwkeurig vastgestelde doses vitamine D zijn toegevoegd. Hiermee heeft men uit muntende ervaringen opgedaan. Volgens prof. Joppich, directeur-geneesheer van de universiteits-kinderkliniek van Göttingen, zou door gebruik van dergelijke babyvoe ding de rachitis-profylaxe vrijwel zonder gevaar worden. BIJ DE DISCUSSIE waarschuwden an- ADVERTENTIE dere artsen tegen onverhoeds staken van rachitis-profylaxe, omdat deze ziekte toch nog altijd veel voorkomt. Stoottherapie is niet hetzelfde als overdosering. Zij stelden, dat een standaard-therapie niet mogelijk is, omdat de behoefte aan vitamine D bij kin deren onderling zeer verschillend kan zijn. Zij zagen de door prof. Beuren genoemde gevallen als gevolg van veel te sterke over dosering. Dat hypercalcaemie echter zon der meer tot ziekelijke veranderingen van het vaatstelsel en andere misvormingen zou leiden, wilden zij niet zonder meer aan nemen, omdat naar hun mening ook andere tot dusver onbekende factoren een rol kunnen spelen. Uiteraard kan ook over gevoeligheid van sommige kinderen voor vitamine D een factor zijn. HOE HET ZIJ de discussie over het al cf niet vasthouden aan de gebruikelijke profylaxe is in volle gang. De opvattingen lopen sterk uiteen. Zo wordt er bijvoor beeld op gewezen, dat in de Verenigde Sta ten, waar aan melk- en melkprodukten vitamine D mag worden toegevoegd, rachi tis nafenoeg niet meéï voorkomt. Toevoe ging van vitamine D aan melk en melk produkten is zowel in Nederland als in West-Duitsland verboden. In ons land mag alleen een nauwkeurig bepaalde dosis aan zuigelingenvoeding worden toegevoegd, die als profylaxe ruim voldoende is. De vraag is nu of hiertoe ook in Duits land zal werden besloten. In de „codex ali mentarium", een poging, althans voor het Europa der „Zes" tot een uniforme levens middelenwet te komen, is deze materie nog niet geregeld. Onze correspondent in Washington heeft onlangs op deze pagina uit de doeken gedaan hoe in de Verenigde Staten zélfs de gewone burger in eigen huis niet meer veilig is voor de afloer en afluisterapparaten van buren en andere nieuwsgierigen. Een treffende illustratie tan dit euvel toont de hier afgebeelde achtjarige Steve Stoltesz uit Detroit met zijn eigengebouwd elek tronisch oor, waarmee hij alle ge sprekken binnens- en buitenshuis tot op afstanden van circa zestig meter kan beluisteren. Buren van het gezin Soltsz hebben een formele klacht tegen deze inbreuk op hun „privacy" inge diend, maar zowel de politie als de federale recherche en de officier van justitie staan machteloos, aangezien er geen., toet tegen dét soort apparaten bey staat. ADVERTENTIE JtVifr'fn 27. Tsjiao Tai loopt in de richting die de houthakker hem gewezen heeft en ziet al gauw een herberg liggen tussen het geboomte. Een vreemde plaats voor een herberg, denkt hij. Er zullen hier weinig reizigers passeren. Maar dan schiet hem te binnen dat de herberg pre cies op de route ligt van rovers en smok kelaars, die naar het naburige district willen ontkomen. Plotseling maakt een onrustig gevoel zich van hem meester, en als hij om zich heen tuurt om te zien of iemand hem soms bespiedt, ziet hij iets tussen de struiken liggen dat zijn aandacht trekt. Hij loopt er heen, buigt de takken uiteen en schrikt heftig. Het is een menselijke gestalte die daar ligt, gekleed in een oud, opgelapt gewaad dat met bloed is besmeurd. Het gezicht van de dode is onherkenbaar verminkt. Tsjiao heeft heel wat gezien in zijn leven, maar zelden een lijk dat zo toegetakeld is. Voorzichtig betast hij het been van de dode man. Het lijk is nog niet koud, zo dat de moord hoogstens een paar uur ge leden gepleegd kan zijn. Zouden de rovers hier soms ook de hand in hebben ge had? Plotseling valt zijn blik op een ro de halsdoek die wat terzijde ligt. Tsjiao Tai pakt hem voorzichtig op. Misschien kan hij nog te pas komen om de onbe kende te identificeren. Nu moest hij de herbergier maar eens aan de tand gaan voelen. 648. Terwijl iedereen nog radeloos rondliep en niet wist, wat te doen, had Bram zijn plan al gereed. Kort overleg met zijn trouwe metge zellen was voldoende. De Schotten wisten niet, wat ze zagen, toen de papegaai Tutu eensklaps Bram bij het nachthemd greep en door de lucht, over de slotgracht, naar de bovenzijde van het kasteel voerde. Heimelijk genoot Bram wel een beetje van de verbazing van de Schotten, die hem tot dusver niet al te vriendelijk had den behandeld. Maar hij liet van zijn triomf niets blijken. Kalmpjes wuifde hij vanaf de trans naar de menigte, alvorens een dakluik te zoeken om naar binnen te gaan. In het kasteel zélf klonk de doedelzak- muziek nog luider dan buiten. Baron Schampschot scheen geheel buiten zich zelf geraakt te zijn. Als hij al een melo die speelde, dan was het er één, die hij pas had uitgevonden. Voor Bram had dat lawaai evenwel het grote voordeel, dat niemand hem naar beneden hoorde ko-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13