VS en Sovjet-Unie nader tot elkaar over ruimteverdragen Astronautisch congres in Madrid kijkt naar sterren n ij m a n Man dood op dak gevonden Inkomen van koningin voorlopig niet hoger HET WEER Spanning aan grens tussen Syrië en Israel F rans-Russische samenwerking Regering, treed af zegt CHU Vlaamse studenten protesteren ruggelings morris UST pi Ziekenfondsen spraken met dr. Veldkamp Nieuwe gevallen van polio op Veluwe Man met dolk in hoofd gevonden J. Mellegers directeur van Olymp. stadion In Tweede Kamer: Voor modieuze dames- en teenerkleding aanqs Ntiumm m - msihioen 51e JAARGANG NUMMER 289 DINSDAG 11 OKTOBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 i*. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodevvijks WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje A rtsenhonoraria Strenge straffen voor onwillige BB-ers pagina 2 MADRID. De Verenigde Staten sn de Sovjet-Unie zijn het eens over een aantal belangrijke bepalingen voor een internationaal verdrag over het gebruik van de ruimte. Dit is van ochtend op het ruimtevaartcongres in Madrid bekendgemaakt door een af gevaardigde van de Verenigde Naties, de Egyptenaar Abdoel-Ghani. Onder andere zijn beide landen het eens over het veelbesproken punt dat nooit wapens voor massale vernieti ging in de ruimte zullen mogen wor den gebracht. ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME Fantasieën Het woord is aan Regering vraagt advies Raad van State Weerrapporten 1, 2 Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de vishal en op zee4 Ferdinand4 Uit stad en omgeving 5, 7 Kunsttl Radio en tv 11 Topsy12 Beeldverhalen 13 Feuilleton13 Beurs 15 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Luidsprekers 8, 9 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Iets lagere temperaturen Koningshuis SUEDE - NAPPA JASJES aparte stijl lage prijzen modehuis IJmuider Courant ||WWVVWWMUWUWIIWWUI«IIUIWIWWWIIWIIMIIWtWIWW If^HHAilfl/WlUfWWWWWWVWIAiVIHmJWUWIA/WIIWWVIAAAAAAAAIW Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties (GOZ) heeft minister Veldkamp van Sociale Za ken nog niet gevraagd om bemidde ling of ingrijpen in het conflict met de huisartsen. Dit heeft gisteravond een woordvoerder van de zieken fondsdelegatie meegedeeld na een ge sprek met de heer Veldkamp over de nieuwe moeilijkheden ontstaan door de honorariumvoorstellen van de artsen. Minister Veldkamp heeft bepaalde wet telijke bevoegdheden om in te grijpen, maar of de noodzaak daartoe aanwezig is kan officieel pas blijken na het volgen de gesprek tussen ziekenfondsen en art sen. Zoals bekend hebben de ziekenfond sen verzocht het voor vandaag vastge stelde periodieke overleg af te gelasten. De eerstvolgende vergadering zal daarom ongeveer eind oktober plaats vinden. De ziekenfondsen zijn overigens niet van plan dan met tegenvoorstellen te ko men. Zij houden vast aan hun al eerder ingenomen standpunt: een trendmatige aanpassing, gebaseerd op het uitgangs punt van 1955 (het salaris van een be drijfsarts), waarvan zij nog steeds menen dat het een juist uitgangspunt is. Over een verdubbeling van de honoraria zoals de artsen die willen valt volgens hen niet te denken. Wel zijn de ziekenfondsen bereid te praten over de „franje" zoals de ver goeding voor praktijkassistente en een oudedagvoorziening. Inmiddels hebben de vakbonden het C.N.V. en N.K.V. een ver klaring afgelegd over de situatie die is ontstaan na de honorariumvoorstellen van de artsen. Informatie hierover vindt de le zer op de pagina economie en financiën. (Van onze ruimtevaartmedewerker') De Verenigde Naties zijn van plan op oktober van het komende jaar (op de verjaardag van de eerste Spoetnik-lance ring) in Wenen een grote internationale conferentie te houden om te onderzoeken welke voordelen de wereld uit de proeven in de ruimte haalt. Terwijl dit V.N.-plan echter het voor bereidende stadium nog moet bereiken, houdt de „International Astronautical Fe- ADVERTENTIE SPAARNE 34, HAARLEM - TEL. 15758 deration", die in Madrid bijeen is, al haar zeventiende congres. De eerste vergader dag, bijgewoond door enkele duizenden ge delegeerden uit ongeveer dertig landen, le verde gisteren al onmiddellijk interessant nieuws: Overwogen wordt volgens Ameri kaanse deskundigen, om in januari of februari, tijdens de tweede be mande vlucht van een Apollo-capsu- le, drie Amerikaanse ruimtevaarders een tocht om de maan te laten ma ken en zonder landing op die satelliet naar de aarde te laten terugkeren. Het is bekend dat de Amerikanen ho pen al in 1968 hun eerste man op de maan neer te zetten. Twee Amerikaanse communicatiesa tellieten hebben elkaar anderhalf jaar geleden in de ruimte geraakt. Beide kunstmanen bleven echter goed func tioneren. Hun antennes hadden elkaar stevig beet. De botsing gebeurde op een hoogte van negenhonderd kilome ter. De kans op zo'n botsing wordt één op één miljoen geschat. V Op het dak van een garage aan de Oudenoord in Utrecht is vanochtend om streeks zeven uur het stoffelijk overschot gevonden van de 53-jarige alleenwonende Utrechter C. A. Witkamp. De man is waarschijnlijk tijdens een nachtelijke geveltoer van het balkon van een van de zeven verdiepingen hoge flats gevallen. In de flats wonen vrijgezellen. Wat de man daar deed, is de politie niet bekend. Zij heeft inlichtingen van moge lijke getuigen gevraagd. Er bestaat voor de internationale ruim- tevaartcongressen nu grote belangstel ling. Tijdens het eerste congres, zeven tien jaar geleden, waren mensen die over de ruimtevaart spraken in het oog van de rest van de wereld fantasten. Negen jaar geleden werd dit jaarlijkse congres voor het eerst in Spanje gehouden en wel in Barcelona. In die tijd werd dus de eerste Spoetnik gelanceerd. In de voor drachten die in Barcelona werden gehou den werd gewag gemaakt van plannen om mensen in de ruimte te brengen en zelfs op de maan te laten landen. Nu de fantasieën van het eerste con gres werkelijkheid gaan worden, spreekt men tijdens dit tweede Spaanse congres al over veel verdere doelen, bijvoorbeeld een vlucht van een onbemand vaartuig naar de omgeving van de dichtstbijzijnde ster om vandaar uit te berichten of die ster planeten heeft. J ean Girardoux: De sport is het enige middel om, in de mens de deugden van de primitieve mens te bewaren. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Overwegend droog weer met plaat selijk mist en enkele opklaringen. Iets lagere temperaturen. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk uit westelijke richtingen, later veran derlijk. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de par lementaire behandeling van het voorstel tot verhoging van het inkomen van de ko- ngin voorlopig laten rusten. Minister-pre sident Cals heeft de Tweede Kamer laten weten dat de regering eerst het oordeel van de Raad van State over de verho ging wil weten. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de minister-president dat de rege ring van mening blijft dat het inkomen van de koningin te laag is en iets omhoog moet. Evenals in het wetsontwerp, waarin werd voorgesteld het huidige bedrag van 2,5 miljoen gulden per jaar te verhogen tot 5,2 miljoen gulden per jaar, wordt in de brief de opvatting verkondigd dat de verhoging niet kan wachten op een moge lijke grondwetswijziging. Maar voordat de regering definitief be paalt wat er binnen de huidige grondwet gedaan kan worden wil ze eerst het oor deel van de Raad van State weten. Met toestemming van de koninin is daarom aan de Raad van State de vraag voorge legd in hoeverre de ontwikkeling van de staatsrechtelijke positie van het staats hoofd leidt tot andere inzichten omtrent het inkomen en de vergoeding van de ambtskosten. In aansluiting daarop wordt in de Raad van State de vraag voorgelegd of het mogelijk is om binnen de huidige grond wettelijke bepalingen de regeling van het inkomen aan eventuele andere inzichten aan te passen. Als het antwoord van de Raad van Sta te binnen is zal de regering zo spoedig m gelijk haar standpunt aan de Tweede Ka mer bekend maken. Zolang dit antwoord niet binnen is wil zij niet aandringen op spoedige behandeling van het deze zomer ingediende verhogingsvoorstel. TEL AVIV (AFP). Bij de Sy risch-Israëlische grens is vanochtend door Syrische militairen geschoten. Aan de Syrische zijde van de grens heerst grote bedrijvigheid, „alsof men een Israëlische aanval verwacht", al dus melden correspondenten. Het wegverkeer in Syrië is zeer druk. Men gelooft dat versterkingen naar de grens worden aangevoerd. In de Nederlands hervormde school in Elspeet is men gisteren begonnen met het uitdelen van suikerklontjjes met serum tegen polio. De foto toont hoe de klontjes onder toezicht van dokter D. Brouwer worden uitge deeld aan de kinderen, die toestem ming van hun ouders hebben gekre gen. Voor vanavond moeten in Els- peet achtduizend personen zijn ge vaccineerd. Naar alle waarschijnlijkheid is het aan tal poliogevallen op de noordelijke Veluwe tot zeven gestegen. In Uddel werden gis teren bij twee kinderen symptomen van kinderverlamming geconstateerd. De kin deren zijn in een ziekenhuis opgenomen In het dorp Elspeet (gemeente Ermelo) waar onder de schooljeugd vijf gevallen van polio zijn geconstateerd, is gisteren een aantal kinderen van de hervormde school tegen polio ingeënt. Van de her vormde school werden 191 leerlingen in geënt. Elf leerlingen waren absent en de ouders van 61 leerlingen weigerden hun kinderen te laten vaccimeren. Van de kleuterschool, die wordt bezocht door kinderen van hervormde zowel als van gereformeerde ouders, zijn 49 van de 30 leerlingen ingeënt. In Elspeet was het gisteravond bijzon der rumoerig, nadat „mensen van elders" in drie auto's een bezoek aan het dorp hadden gebracht om op vele plaatsen aanplakbiljetten te bevestigen. Op deze aanplakbiljetten, die onder andere op de muren van de gereformeerde kerk waren te vinden, prijkte het portret van dominee Wisse met het onderschrift: 10.000 gulden beloning voor aanhouding van de moorde naar Wisse." De politie slaagde er niet in de daders te vatten. MOSKOU (AFP) Frankrijk en de Sovjet-Unie hebben vanochtend in Mos kou een overeenkomst inzake het gebruik van een Franse protonversneller in het Russische centrum Serpoechov onderte kend. Bij Serpoechov. honderd kilometer ten zuiden van Moskou, zal een Frans dorp voor ongeveer honderd technici worden gebouwd. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Op het Kruisplein in Rotterdam is vanmiddag omstreeks twaalf uur een auto aangetroffen met een man erin, die met een dolk door het hoofd was gestoken. De politie stelde direct een uitgebreid onderzoek in, maar kon nog geen nadere bijzonderheden bekend ma ken. De heer J. H. Mellegers uit Rotterdam is door de algemene vergadering van aandeelhouders benoemd tot directeur van het Olympisch Stadion als opvolger van de heer D. J. Bessem, die op 1 april 1967 met pensioen gaat. De heer Mellegers maakt thans deel uit van de staf van de koninklijke marechaussee in Den Haag. DEN HAAG. Mr. H. K. J. Beer- nink, voorzitter van de Christeljjk- Historische fractie, heeft vanmiddag bij de algemene politieke beschou wingen onomwonden gezegd, dat het kabinet dient heen te gaan. De troon rede was een vaag stuk met een teleurstellende inhoud. Dit kabinet heeft bij de uitvoering van zijn plan nen gefaald. Mr. Beernink erkende dat in deze tijd heel wat moet worden gedaan aan col lectieve voorzieningen. Maar wat het ka binet op dit punt doet dreigt de indivi duele burgers van ons land in moeilijk heden te brengen, zei hij. Aanvechtbaar vond de heer Beernink de passage uit de Troonrede, dat de eco nomische groei van onze volkshuishou ding niet onbevredigend is. Naar zijn me ning veroorzaken de ontzettend zware belastingdruk, de loonsverhogingen, die vaak uitgaan boven de arbeidsproduktivi- teit, en de hoge rentestandaard grote eco nomische moeilijkheden. „En ik zie die economische moeilijkheden bij de huidige koers van het kabinet groter worden". Naar het oordeel van de C.H.-fractie be hoort aan de inflatiebestrijding de aller hoogste voorrang te worden gegeven. Van de belastingmaatregelen vond mr. Beernink dat de voorgestelde verhogingen weer zeer eenzijdig drukken op één on derdeel van het maatschappelijk leven, namelijk het vervoer. In de tweede plaats noemde hij de versnelde invordering van de inkomstenbelasting geen solide maatre gel. „Hier is sprake van het verlaten van beproefde en vertrouwde wegen der fi nanciële politiek". Bovendien leidt het kabinetsbeleid er toe, dat de Kamer zich reeds nu moet uitspreken over een verhoging van de omzetbelasting in 1968, terwijl men nog geen enkel inzicht heeft in het sociaal- economische klimaat, waarin die belas tingverhoging in feite gaat werken. Mr. Beernink zei geen voorstander te zijn van spaarloon. Dit komt neer op ge dwongen sparen en van een dergelijke dwang zou slechts sprake kunnen zijn, wanneer deze voor iedereen en niet alleen voor de werknemers zou gelden. De in voering van een speculatiewinstbelasting wees hij met klem af. De C H.-fractieleider daagde de Partij van de Arbeid uit duidelijker te zijn over de houding ten opzichte van de monarchie. „Juist bij het naderen van de verkiezin gen, waarbij men overal om duidelijkheid vraagt en de P.v.d.A. daarom het hardst roept, mag deze zaak niet onopgelost blijven. Bij de vorming van een nieuw kabinet moeten de partijen het toch ze ker over de grondslag van ons staatsbe stel eens zijn". De CHU kiest duidelijk voor de monarchie onder het huis van Oranje en tegen de republiek, aldus mr. Beernink. De heer Beernink drong er bij de rege- I ring op aan, tegenover de Amerikaanse regering uiting te geven aan zijn bezorgd heid over het lot van de burgerbevolking in Vietnam. „De terreur van de Vietcong blijkt uit vele dingen. Ten aanzien van de Amerikanen vervullen mij de berichten »ver voedselvernietiging in de door de Vietcong beheerste gebieden met zorg". ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BRUSSEL Tweeduizend rijkswachters, dat is ongeveer eenderde van het aantal waarover België beschikt waren maandag in Leuven en omstreken om te kunnen optreden wanneer Vlaamse studenten de orde zouden verstoren bij de opening van het academisch jaar. Veertig waterkanonnen ston den gereed om eventueel verhitte gemoederen af te koelen. Rijkswachters noch waterkanonnen behoefden in actie te ko men. De studenten hebben zich gehouden aan hetgeen zij „hun geweldloze actie" noemen. Toen de stoet, met buitenlandse studenten aan het hoofd en alle 650 professoren en andere do centen van het gebouw van de universiteit naar het kathedraal I en vandaar naar de stadsschouwburg trok, schaarden de Vlaamse betogers in totaal drieduizend van de ongeveer twaalfduizend Vlaamse studenten zich langs de weg, maar ze keerden hun ruggen naar de stoet toe. Van het effect ging wel wat verloren, omdat velen e enspiegeltje bij zich hadden en daarmee toch keken. Er werd gezongen: o.a. „De Vlaamse leeuw" en „We shall overcome" en er werd natuurlijk geroepen o.a.: vóór democra tie en tégen kardinaal Suenens. Tot wanordelijkheden is het nergens gekomen. Tegen de I verwachtingen, in is het studiejaar in Leuven rustig begonnen. I Gen. Cronjéstraat 48 ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1