L VAN DAG TOT DAG Gibraltar-onderhandelingen zijn gekomen in crisissfeer UITNO DICING 1 Britten willen niet praten onder pressie van Spanje a* var ss nieuwtjes kijken bij Maranka IHaranka meubelen In Zuid-Vietnam dreigt crisis voor regering-Ky Russen vóór bij ruimtevaart Erhard zou van Pfitzer afzien Leeuwejacht in Frankrijk Surveyor-1 zendt weer maanfoto's Studenten moeten nu aan het werk Zes ministers bieden ontslag aan Bolender pleegt in cel zelfmoord amm l^orster beschuldigt de Liberalen rLGibraltar DINSDAG 11 OKTOBER 1966 CHINEES VERDWEEN IN NEW DELHI icldëllandse= TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 Bevel in Djakarta Scharnier Sobibor-proces over 'n béste geiser gesproken...! Wanneer men vrijwel elke dag berich ten leest over het nationaal-socialis tische verleden van hooggeplaatste func tionarissen in de Westduitse Bondsrepu bliek is men toch geneigd zich af te vra gen: „Waar blijven de jongere Duitsers, die vrij zijn van nazi-smetten? Waar om zoekt de regering in Bonn nu einde lijk, twintig jaar na de oorlog, haar ver antwoordelijke ambtenaren niet eens uit de niet-gecompromitteerde generaties? Het is waar dat de echte tegenstanders van Hitier van geestelijke „standing"' en boven de vijftig jaar schaars zijn; die zijn grotendeels omgekomen in de concentratiekampen, of toch niet van een zodanig „gewicht" dat zij in aanmerking komen voor hoge posten. Maar waarom reserveert „de oude garde" nog altijd voor zichzelf de leidende posities? In de Bondsrepubliek heeft de kanse lier, de eerste-minister dus, een eigen kabinet met deskundigen op allerlei ge bied, die de premier kunnen voorlichten De chef van dit kabinet heeft een hoge rang: hij is staatssecretaris. Toen Ade nauer aan het bewind was koos hij voor dit ambt de heer Globke. Deze had on der Hitier het eerste commentaar geschre ven op de Jodenwetten. Dat wil zeggen: hij had uiteengezet, wie nu precies als Jood moest worden beschouwd, uit de ge meenschap moest worden uitgedreven en naar concentratiekampen moest worden vervoerd. (En naar later bleek' moest worden gedood.) Men kan toch moeilijk geloven, dat een tegenstander van de Jodenvervolging zo'n boek met richtlijnen voor de vervolgers had kunnen schrijven. De heer Globke had zijn gezaghebbend geschrift in dienst der nazi's opgesteld en met Hitiers hoogste goedkeuring heeft het jarenlang als leidraad gediend. Toch hand haafde Adenauer zijn staatssecretaris, tot dat deze pensioengerechtigd was. Na hem werd Erhard kanselier. Hij koos zich als secretaris de man, die ja renlang zijn economische medewerker was geweest, Dr. Westrick. De heer West- riek werd te oud en te eerwaardig geacht om de rang van staatssecretaris te krij gen: hij werd minister. Geen gewezen nationaal-soeialist, maar iemand uit de industrie. Deze „manager" uit de alumi- niumnijverheid had echter in de oorlog in het Derde Rijk en de bezette gebieden alle bauxiet (de grondstof voor alumini um) en alle „lichte metalen" bijeenge gaard, opdat de luchtmacht haar aanval len men denke aan Rotterdam, Coven try, Warschau enz.) kon voortzetten. In zijn levensbeschrijving, uit de Westduitse pers, leest men dat hij onder andere) op 30 november 1941 zei: „Zolang nog de oorlogsfanfaren klinken heeft de Duitse nijverheid der lichte metalen maar één taak en één doel waarop alle maatrege len gericht moeten zijn: de eindoverwin ning van Duitsland!" De heer Westrick ging heen om, naar hij zeide, een reorganisatie van het kabi net niet in de weg te staan. Nu koos Erhard een opvolger voor hem, Albert Pfitzer. En prompt moet deze bekennen sinds 1933 lid te zijn geweest van de par tij van Hitler, van de S.S. en in 1939 te zijn ingedeeld bij de luchtmacht. De pre sident van de Bondsrepubliek, Lübke, moet de benoeming goedkeuren. Presi dent Lübke wordt echter door democrati sche kunstenaars en de vereniging van gewezen gevangenen ervan beschuldigd, dat hij als architect en ondernemer con centratiekampen heeft gebouwd en dwang arbeiders heeft laten samenbrengen in Peenemünde, waar raketten (V-l en V-2) werden vervaardigd. Het bewijsmateriaal tegen hem is inderdaad zeer compromit terend. De Bondsrepubliek, die pas in 1949 werd geschapen, is officieel niet de voortzetting van het Derde Rijk. Maar men zou wen sen, dat haar anti-nazi-karakter en haar democratische mentaliteit nu eindelijk eens duidelijk in het licht worden gesteld door een grote schoonmaak te houden on der de kopstukken en de ex-medewerkers van het Hitler-regime naar lagere regio nen te verwijzen. Zij zijn te talrijk om ze allemaal te pensioneren. Maar daarom behoeven zij toch niet op de ereplaatsen te zitten. \AAAA/MWMWMMW\A/UMUMUWVMMWmA#UWIAimAA*MUWWMWWWV PASADENA (AFP) De Survevor-l, de Amerikaanse camerarobot die op de maan is geland, heeft maandag nog zes foto's naar de aarde overgeseind. Toen de Surveyor dertien juli, nadat men in totaal ruim 11.000 opnamen van het maanopper vlak had ontvangen, zweeg, meenden de deskundigen dat de batterijen van het toestel leeg waren. De uitzending van maandag duurde twintig minuten. Of de foto's geslaagd zijn, is over een week be kend. NEW DELHI (Reuter) De Chinese ambassade in New Delhi heeft meege deeld dat een lid van de ambassadestaf, die geen diplomatieke status heeft, in de Indische hoofdstad is ontvoerd. De 25-ja- rige Soen Wei-Koeo, is 29 seotember gaan wandelen en niet teruggekeerd. Met veel omhaal van woorden probeert de minister-president een psychologische misser van de eerste orde alsnog wat af te zwakken. Het vragen van advies aan de Raad van State als reden voor uitstel van de parlementaire behandeling van het voorstel tot verhoging van het inkomen der koningin is nauwelijks een serieus argument. Men mag toch immers wel aannemen dat de Raad van State reeds voor de indiening van het verhogings- voorstel zijn licht over dit netelige on derwerp heeft laten schijnen. Het geven van een oordeel over de verhoging van 2,5 tot 5,2 miljoen gulden mag dan wat praktischer zijn dan de vraag of de ont wikkeling van de staatsrechtelijke positie van de koning leidt tot andere inzichten omtrent de regeling van het inkomen, in wezen is er natuurlijk nauwelijks ver schil. Wie over het ene zijn advies geeft (en dat moest de Raad van State doen, zoals hij ingevolge grondwettelijk voor schrift over elk wetsontwerp advies geeft) kan het'andere niet laten rusten. (Van onze correspondent) LONDEN Op de eerste dag van de besprekingen in Londen over de toekomst van Gibraltar vormde het Britse voorstel om bepaalde legale kanten van het vraagstuk naar het internationale hof in Den Haag te verwijzen, zoals was te verwachten, een struikel blok voor de Spanjaarden. De korte ochtendzitting werd verdaagd om de Spaanse delegatie gelegenheid te geven het voorstel te bestuderen en ruggespraak met Madrid te plegen. In de middagzitting leverden de Spanjaarden hun eerste voorlopige commentaar. Zij verwierpen het voorstel niet, maar aanvaardden het evenmin. De zaak ligt natuurlijk heel anders. Aan de vooravond van de algemene poli tieke 1 eschouwingen in de Tweede Kamer die voor het kabinet toch al niet gemak kelijk zullen werden, heeft het kabinet alsnog geprobeerd tenminste één poli tieke tijdbom te verwijderen. Ook tot de minister-president zal het inmiddels wel doorgedrongen zijn dat de grondwettelij ke meerderheid van 2/3, die voor dit voorstel nodig is, onhaalbaar is. De socia listische fractievoorzitter, drs. Neder- horst, heeft bij meer dan één gelegenheid zijn doorslaggevende bezwaren tegen het voorstel, zoals het er nu ligt, kenbaar gemaakt. Het was dan ook heel wat eervoller geweest als de egering dat gewoon had erkend, het voorstel had teruggenomen of met zulke sterke, gedetailleerde argu menten was gekomen dat de bezwaren wel moesten verdwijnen. Met het vragen van advies aan de Raad van State schuift zij de omstreden materie echter op de lange baan. Het valt bij dit alles dan bo vendien nog op dat de adviesaanvrage alleen maar betrekking heeft op het in komen van de koningin en niet op de in komens van andere leden van het konink lijk huis, waarvoor ook een verhoging werd voorgesteld. tflMfVWWWWWUVWVWWWWWX/X/WVXAAAA/WXAAAAAA/ /X/MUWWUWUWN/WWMMWWWWMWWWWWUMMUWWWWWWWWWWWWWWWt Valencia NEUTRALE ZONE VLIEGVELD Cordoba o P TA DE- EUROPA- 0 km 1 MAROKKO Spaanse ADVERTENTIE de buitenwereld een eventuele blokkade kan weerstaan. Een democratisch Spanje zou voor Gi braltar waarschijnlijk aanvaardbaar zijn Maar Engeland voelt er niets voor om het vrije Gibraltar tegen de wil van zijn inwoners aan het Franco-regime uit te leveren. Londen wil wat het handels- en schijnlijk om „e slechte Mrut v.n a,|tagf„*i gisteravond in een verklaring dat het moeilijk zijn een oplossing voor de rots Britse voorstel in strijd is met de aan- te vinden, bevelingen van de Verenigde Naties, vol- gens welke Groot-Brittannië en Spanje I Merkwaardig het geschil onderling moeten oplossen. Hierbij kunnen wij nog aantekenen dat Als aan de bevolking van Gibraltar het het vraagstuk van de in het Verdrag van recht van zelfbeschikking zou worden ge- Utrecht van 1713 zonneklaar vastgelegde geven, ZOu volgens een vroegere redena- Britse soevereiniteit over Gibraltar niet tje van Madrid dit gelijk staan met het in het geding is, maar de Britse regering einde van het verdrag van Utrecht waar wil kwesties welke zijdelings met de soe- Spanje zich dan niet langer meer door vereiniteit zijn verbonden en welke door verbonden zou achten. de Spaanse obstructie tegen het gebied merkwaardige standpunt heeft de van Gibraltar acuut zijn geworden voor- gritse regering al in het beginstadium leggen aan het hof in Den Haag, want van bej conflict krachtig bestreden. Het zonder de oplossing hiervan kunnen er js n0g niet bekend welke detailkwesties onmogelijk vorderingen in de onderhan- de Britse regering aan het hof wenst delingen worden gemaakt, waarvan nu in v00r je leggen. Eventueel zou Engeland Londen de vierde ronde is ingegaan. bej hof kunnen verzoeken te bevestigen Groot-Brittannië voelt er weinig voor dat he Britse soevereiniteit over Gibral om nog langer onder toenemende Spaan-1 jar nog altijd van kracht is. se pressie te praten. Indien de Spaanse regering de zaak niet aan het internatio nale hof voorgelegd wil zien, waarvoor ook haar toestemming nodig is en verder wil onderhandelen, zou het moeten op houden met de speldeprikken tegen Gi braltar. Schrijftafel met kunststof blad bedekking, keuze uit 6 laden- kleuren Anegang39-Haarlem-Tel16340 Geopend van 9-6 uur - 's maandags van 1 -6 uur. ADVERTENTIE RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN (t.g.o. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA DE HANDEL Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags DJ AKARTA. De militaire autoritei ten van Djakarta hebben vanochtend de studenten en de leden van anti-commu nistische jeugdgroepen gelast onmiddel lijk aan het werk te gaan en hun beto gingen te staken. „De gespannen toestand die op het ogenblik in de hoofdstad heerst, zal niet langer worden getolereerd, want hij on dermijnt de pogingen van de regering om het politieke en economische leven in het land te stabiliseren", aldus een rege ringscommuniqué. Voorts wordt aangekondigd dat maat regelen zullen worden genomen tegen al len die nog demonstreren. Gibraltar eens de scharnier van het Britse verdedigingssysteem in het bin nenlandse zeegebied is nog slechts een symbool van het trotse Engelse verleden want voor de beperkte NAVO-taak die het vervult is het niet langer onmisbaar. SAIGON (AFP) In de Zuidvietname- se hoofdstad Saigon hebben zes ministers vervult is net mei ïciiigei uuuuaua«jse nooiuMau oaiguu ucuucu Vroeger was de Britse kolonie nodig voor premier Ngoejen Cao Ky collectief hun de basis. Thans gebruikt Groot-Brittan- ontslag aangeboden. Nog geen twee we- nië in zijn argumentatie de basis ten be- ken verwijderd van de topconferentie in hoeve van het zelfbeschikkinsgrecht der Manilla en uitgerekend op de dag van Tl I kleine niet-Spaanse bevolking. Die bevol- aankomst van de Amerikaanse minister 11? TTlOt" i tl fl tl ^fltl king is honderd percent pro-Brits. Gi- van Defensie, McNamara, is nu het ge- y_T I \J Il y KkJ O IJl Ltlv ff AC-#- J OIUWL/I» braltar beseft dat het te klein is om on- vaar van een Zuidvietnamese regermgs 'afhankelijk te zijn. En wenst met Groot- crisis ongedoemd als uitvloeisel van de Brittannië geassocieerd te blijven en te- arrestatie, tien dagen geleden, van de vens op voet van vriendschap met Spanje bureauchef van de minister van Gezond- te leven. Het weet dat het met hulp van heid. Aan het conflict binnen het kabinet I schijnen regionale tegenstellingen ten grondslag te liggen. De ministers die wil len aftreden zijn uit het zuiden afkom stig, evenals de gearresteerde bureau chef, dr. Loc genaamd, die overigens in tussen op last van premier Ky is vrijge laten. Loc werd beschuldigd van „sepa- I ratistische handelingen". Op zijn beurt heeft hij de minister van Gezondheid HAGEN (DPA) De voornaamste (een noorderling) van een samenzwering verdachte in het proces tegen twaalf met bet hoofd van de Zuidvietnamese voormalige functionarissen van het Duit- veiligheidsdienst beschuldigd. De vervan- se vernietigingskamp Sobibor in Polen, de ging van de minister heeft de zuidelijke 54-jarige ex-SS'er Kurt Bolender, heeft in kabinetsleden, die ook vinden dat de mili- zijn cel zelfmoord gepleegd. tairen het in de regering te veel voor het De verdachten worden beschuldigd van zeggen hebben, niet tevreden gesteld. moord en medeplichtigheid aan moord op Qe bestuurscommissie van het Interna - minstens 250.000 joden. Bolender was tionale Rode Kruis heeft er gisteren bij moord in 360 gevallen en medeplichtig- I ajje bij de Vietnamese oorlóg betrokken heid aan moord in 84.000 gevallen ten regeringen op aangedrongen „zo spoedig laste gelegd. mogelijk een einde te maken aan de strijd die voortdurend wreder wordt". In een resolutie spreekt het Internationale Rode Kruis zijn diepe bezorgdheid uit over het voortduren van het conflikt. NEW YORK (Reuter) De Russen zijn de Amerikanen op verscheidene pun ten in de ruimtevaart minstens twee jaar voor. Dat heeft het hoofd van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart James Webb, maandag aan ver slaggevers in New York verklaard. Als voorbeelden noemde Webb de stuwkracht van raketmotoren en het draagvermogen van lanceerraketten. Webb voorspelde dat er binnenkort een einde zal komen aan de lange periode van Russische inactiviteit op het gebied van de bemande ruimtevaart. De laatste Russische bemande ruimtevlucht vond ruim anderhalf jaar geleden plaats. Woensdag negen november zal het Amerikaanse ruimtevoertuig Gemini-12 van Kaap Kennedy gelanceerd worden. 98 minuten daarvoor zal er een Atlas- Agenaraket de ruimte worden ingescho ten, waarmee de astronauten James Lo- vell en Edwin Aldrin diverse ontmoe- tingsmanoeuvres moeten uitvoeren. De Gemini-12 zal vier dagen in de ruimte blijven. Aldrin zal in die tijd twee ruimte-uitstapjes" ondernemen. President Johnson en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, hebben gisteren bijna twee uur in het Witte Huis gespro ken over wereldvraagstukken. In een korte verklaring werd het ge sprek dat in een zakelijke sfeer was gevoerd „openhartig en veelomvat tend" genoemd. Na de bespreking stelde president Johnson de demo cratische fractieleiders in het Con gres aan Gromyko voor. (Van onze correspondent) BONN De nieuw benoemde leider van De Amerikanen hebben hun troepen in het gebied van de Noordvietnamese grens aanzienlijk versterkt. Er is de laatste da gen hevig gevochten met eenheden uit Noord-Vietnam die via de neutrale gede militariseerde zone Zuidvietnam binnen komen. Minister McNamara pleegde gisteren in Saigon intensief overleg met Amerikaan se diplomaten en militaire commandan ten. De Amerikaanse ambassadeur, Ca bot Lodge, vertelde hem dat hij „optimis tischer was over de militaire vorderingen dan over de gang van zaken bij de pacifi catie-campagne of op het burgerlijke vlak". NEW YORK (AP) Het liberalisme ef fent in Zuid-Afrika de weg voor de com munisten. Dat heeft de Zuidafrikaanse pre- I mier Vorster verklaard in een interview in Newsweek. „Iedere Liberaal is niet noodzakelijker wijs een communist, maar in dit land zijn de Liberalen wegbereiders voor de com munisten. Het is bekend dat tientallen le den van de Liberale Partij betrokken wa- ren bij sabotagedaden en hand in hand met kanselier Erhard s „Kanzleramt dl. Al- de communisten tegen de regering gewerkl bert Pfitzer, zal zijn nieuwe functie hoogst- hebben" verklaarde Vorster. waarschijnlijk niet kunnen aanvaarden. Nog steeds heeft bondspresident Lübke zijn benoeming niet bekrachtigd. De jurist is in zijn studietijd lid geweest van de „Zwar- BERN (SDA) Zondag zestien oktober ss„ en van de NSDap wordt in Zwitserland een volksstemming Kanselier Erhard, die al van Pfitzer zou gehouden over twee zaken. De ongeveer hebben afgezien, heeft het oog laten vallen 1,6 miljoen kiesgerechtigde mannen moe- een oube en vertrouwde medewerker, ten zich dan uitspreken over een voorstel Hohmann Dje heeft al lang een leidende van de regering over het verlenen van positie op het bureau van de kanselier, politieke rechten aan Zwitsers die in het zqu aJs staatssecretaris onder Pfitzer buitenland wonen en over een voorstel Kanzleramt hebben moeten werken, tot belastingverhoging op alcoholische doch zal nu vermoedelijk „opschuiven". dranken. LILLE (AFP) Een grote Franse po litiemacht en veel militairen zijn vannacht een drijfjacht begonnen op zes leeuwen die uit hun kooi zijn ontsnapt nadat een wagen van een circuskaravaan op de auto weg van Lille naar Parijs was omgeslagen. De autoweg is voor verkeer gesloten in de omgeving van het bos van Phalempin bij Lille. Tegen de ochtend werd één van de ko- I ningen der wildernis neergeschoten toen hij een politieman aanviel. Men slaagde erin een andere leeuw te vangen en terug I te brengen naar zijn gevangenis. ADVERTENTIE Veelzijdig in z'n toepassingen, vlot in zijn dienstbetoon. Junkers gasgeisers zorgen voor (regelbaar) warm water in keuken, werkplaats, bij-keuken ...en metéén! Verwacht u anders van Junkers (al 86 jaar gespe cialiseerd in keukengeisers, badgeisers, cv-geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)? mmw Hotel. Hotel Ruhl, één van de beroemd ste etablissementen aan de Rivièra, is gesloten. Het zal gesloopt worden en plaats maken voor een ultramodern ho tel. Grondverschuiving. Vijftien mensen zijn om het leven gekomen en een aantal werd gewond door een grondverschui ving die zich bij het Colombiaanse dorp Pava, waar boeren clandestien naar smaragden zoeken, heeft voorge daan. Tijger. Een tijger, die al enige tijd de inwoners van Kalzer, een dorp ten noorden van New Delhi, terroriseert, heeft zes kinderen gedood. Parachutist. Leslie L. Irvin, de man die in april 1919 op 24-jarige leeftijd voor het eerst een vrije val per parachute maakte, is maandag op 71-jarige leef tijd overleden. Reuk. Het Amerikaanse leger in Vietnam neemt binnenkort een elektronisch ap paraat in gebruik, dat verborgen vijan den kan „ruiken". Aanblijven. De 77-jarige kardinaal Spell- man zal op verzoek van paus Paulus voorlopig aanblijven als aartsbisschop van New York. Onlangs verzocht het Vaticaan de bisschoppen boven de 75 in emeritaat te gaan. Gevecht. In Glasgow zijn maandagavond burgers slaags geraakt met een stuk of veertig matrozen van twee Westduitse torpedobootjargers die een beleedheids- bezoek aan de stad brengen. Drie ma trozen en twee burgers worden ver volgd voor ordeverstoring. Treinongeluk. Een sneltrein is maandag uit de rails gelopen bij Bombay waar door negen passagiers om het leven zijn gekomen en 120 werden gewond. Lerarenstaking. Ongeveer 1.200 academi sch gevormde leraren aan middelbare scholen en universiteiten in de belang rijkste Zweedse onderwijscentra zijn vanochtend in staking gegaan, nadat de salarisonderhandelingen waren afge broken. Erfenis. Een Amerikaanse vrouw die tot voor kort geen idee had dat zij door haar ouders geadopteerd was, heeft bericht gekregen dat zij de enige erf gename is van een nalatenschap van 1.6 miljoen dollar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3