NA 46 JAAR VAREN. Sleepbootkapitein A. Broek gaat Bureau Wijsmuller verlaten Zaterdag afscheid en tevens feest voor drie jubilarissen Schorpioen bedwong debutant Smash 2 met veel moeite (2-2) Sluit kachel niet af Stookseizoen eist weer veel doden KOLEND vergiftiging* Juwelenroof voor gerechtshof in Amsterdam Vroeger was het een „sport" Verkoopster door vrachtauto aangereden DRIE INBRAKEN IN IJMUIDEN Tanker met record diepgang naar zee „Prins der Nederlanden" - nu nog in Lissabon - komt naar Amsterdam Getuige opgeroepen m i Fraai herstel van Tonny Sijbrands Bliksemactie voor vluchtelingen ook in Beverwijk Botsing op de Haringkade Veel slachtoffert kolendionjVl 1 van '5 i DINSDAG 11 OKTOBER 1966 Veel spanning bij volleybal in IJmotid Geen sjouwtjes meer 1 door fcofundmtti» Anr.n? rv/Vnï?\3 Een van de meest markante figuren uit het IJmuidense havengebied, de sleepbootkapitein A. Broek, heeft de brug van de sleepboten van N.V. Bureau Wijsmuller vaarwel gezegd. Hij heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en zal zaterdag 15 oktober op een receptie in Hotel Royal te l.lmuiden afscheid nemen van het Wijsmuller-personeel en verder van allen, waarmee hij in zijn 46-jarige loopbaan te maken heeft gehad. Kapitein Broek heeft in zijn zeemans loopbaan duizenden assistenties uitgevoerd van schepen, die IJmuiden binnenliepen of verlieten. Grote bekendheid kreeg hij vooral bij vele tientallen bergingen in het Noordzeegebied, die hij als kapitein op de „Titan" of „Simson" onder de slechtste weersomstandigheden had uit te voeren. „Ik had graag de vijftig jaar volgemaakt", zegt hij er van, „maar er zijn nu eenmaal wetten. Ik heb wel gezegd op kantoor, dat als ze nog eens een run-reisje van een paar maanden voor me hebben, dan mogen ze me roepen. Ik ga meteen mee. Want het is wat om de hele dag thuis te zitten en maar wat met de hond te wandelen". Voor het gerechtshof in Amsterdam heeft maandag een 34-jarige hoekhoudei uit Beverwijk terechtgestaan, die had ge meend zich in één klap uit zijn moeilijke financiële positie te bevrijden door op 1 maart van dit jaar met een vriend hon derd ringen uit een etalage van een ju welier te stelen. De waarde hiervan be droeg 12.000. De verdachte had met een tegel, die hij uit het trottoir had losgemaakt een gat in de etalageruit gegooid. Vervolgens had hij twee plateaus met ringen uit de etalage weggenomen en was met zijn buit in de gereedstaande auto van zijn vriend ge stapt. Samen waren ze daarna weggere den. Over wat er daarna met de ringen is gebeurd, liepen de verklaringen van de verdachte nogal uiteen. Aanvankelijk had hij tegenover de rechtercommissaris verklaard dat hij op een gegeven mo ment uit de auto was gestapt zonder de ringen mee te nemen. Daarna had hij gezegd de ringen in het water gegooid te hebben. Hierop kwam hij ter zitting te rug. De procureur-generaal sprak van een misdadigersmentaliteit bij deze verdach te. Hij had weinig hoop op reclassering en eiste een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van voorar rest. Het hof zal arrest wijzen op 24 oktober KAPITEIN A. BROEK moelijk afscheid van de zee I eveneens varend op de havensleepboten te IJmuiden. Het jubileum van de heren Zeegers en Krijger is van recente da tum respectievelijk van 25 augustus en 1 oktober. De heer Roeper jubileerde al op 1 juli 1965 een feit, waaraan wij destijds al aandacht besteedden. Daar dit eerder niet mogelijk was, wordt hij thans Maandagmorgen omstreeks half twaalf reed een 18-jarige verkoopster uit IJmui den -Oost op haar bromfiets op de Zee weg gelijk op met een vrachtauto, welke door een 31-jarige chauffeur uit IJmuiden Op 28 december 1919 is hij bij de N.V. Bureau Wijsmuller in dienst gekomen. Ook voor die tijd had kok-matroos Broek, deze jtui(jigjng betrokken zoals hij bij Wijsmuller werd aangeno- men, al gevaren. Bij de „Vischploeg" De heer Zeegers heeft in de eerste tijd I wTrVbesluurd^beze "raatstë"begon "de voer hij op de sleepbootjes „Gloria en bij Wijsmuller vele sleepreizen naar tal bromfietser in te halen, zonder haar even- „Noordwijk", die fel concurreerden tegen van bestemmingen in verschillende we- wgl geheel te passeren en toen hij bij de sleepboten van de combinatie van relddelen gemaakt. Hij kwam op 25 augus- vletterlieden en tegen de sleepboten van tus 1924 in dienst te Vlaardingen als lichtmatroos. Daarvoor had hij reeds vier jaar lang op loggers ter visserij geva ren. Op 11-jarige leeftijd ging hij het zee gat al uit. Zurmühlen. Laatstgenoemde sleepdienst liquideerde in 1919 en de maatschappij ging met een deel van haar schepen over in handen van Wijsmuller. Op de „Achilles" zette kok-matroos Broek de eerste stappen in het tegenwoor dige IJmuidense zeesleepvaart- en ber gingsbedrijf. Anderhalf jaar was hij de Velserduinweg naar rechts wilde af slaan, liet hij de doorgang voor de ver koopster niet vrij. De achterzijde van de vrachtauto kwam daardoor in aanraking met dc voorzijde van de bromfiets, waar bij de bestuurster ten val werd gebracht De jaren na 1945 hebben voor bern het I wer(j door de ongevallendienst met een meemaken van tal van bergingen bete kend. Hij voer eerst op de „Amsterdam daarna op de „Noord-Holland" tot 1950. C. ZEEGERS 11 jaar oud varen! dienst, toen hij reeds als stuurman op de Als gevolg van een ongeval raakte hij havensleepboten kwam te varen. Met de- daarna meer en meer aan de wal gebon- ze boten, zoals de oude stoomsleepboten ,jenj zodat de heer Zeegers sinds die tijd „Nestor", „Hector" en „Stentor" werd jn bet magazijn werkzaam is. Telkenmale tot de oorlogsjaren alle werk in de was bjj echter weer buitenslands in actie haven van IJmuiden verricht, terwijl ook om |e helpen een schip vlot te brengen sleepreisjes in de Europese wateren en jjij js daarna opnieuw geruime tijd bergingen werden uitgevoerd. Bij de geweest. En sinds zijn herstel is hij meeste van de honderden bergingen, die nu we€r dagelijks in het kantoor van het Wijsmuller tussen 1919 en 1966 heeft uit- magazijn aan de Bik en Arnoldkade aan gevoerd is kapitein Broek dan ook betrok- de slag. Thuis bewaart hij tal van foto's ken geweest: de „Huftero", de „Pro- van beroemde bergingen in zijn albums mus", de „Frameggen" van de Honds- bossche Zeewering, de „Katingo" van het 1^1. 1 Bergense strand, de „Breezand van de I JOn JOÏl^ bC^OUHCn Franse kust, de „Helemar H" van de Een geboren en getogen IJmuidenaar I onder de drie jubilarissen is Jan Krijger, die sinds 1 oktober 1926 onafgebroken onder de BW-vlag heeft gevaren. Ook vóór die tijd heeft de heer Krijger I gevaren. „Ik was elf jaar, toen ik op de „Cyclop" van Zurmühlen kwam te varen en meteen de eerste berging meemaakte. Dat was van de „Disido" in IJmuiden. En kort daarna gingen we al in zee om een Britse kruiser, de ..Prince George" te bergen. Die was bij Petten voor anker I gelegd door twee Engelse sleepboten, die geen bunkers meer hadden." „We hebben nog geprobeerd het anker I linker onderbeenfractuur naar het Anto niusziekenhuis overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. (Van een medewerker) De volleybalstrijd in de afdeling IJmond is vrijdagavond weer losgebrand. In de heren eerste klas, waar de kracht van de teams niet veel uiteenloopt ging het er direct al spannend aan toe. Nieuweling Smash 2 nam het op tegen Schorpioen 1. Het was een gelijkopgaande strijd met veel spannende momenten. De eerste set ging naar Schorpioen (12-15), maar Smash 2 kwam kranig terug en met veel goed opgezette aanvallen wist het Schorpioen volledig terug te dringen. (15-7) Deze set had zeker iets te veel van de spelers gevergd, want Schorpioen won de derde set met ruim verschil (9-15). De laatste set moest Smash winnen om toch nog een puntje in de wacht te slepen. Beide teams zetten alles op alles. Na een zeer spannende slotfase was het Smash, dat deze set naar zich toe haalde (15-13). (2-2). Ook VCK 1 en Tyfoon 3 gaven elkaar geen haarbreed toe, al leek het er in het begin op, dat VCK een gemakkelijke overwinning zou behalen. Werd het in de eerste set 15-4, de tweede set won het ook nog met ruim verschil 15-10. Dit vond het uit veel bekende oud-IJmond- spelers bestaande, team van Tyfoon toch te gek en met veel moeite sleepte het de derde set uit het vuur (14-16). Dit gaf de spelers extra stimulans en met veel bravour schreven ze ook de vierde set op hun debet 5-15 (2-2) De derde wedstrijd in deze klas was het minst interessant. Odin 1 liep zeer ge makkelijk over het Castricumse Dynamo 1. Met groot vertoon van macht werd het 3-0 (15-3, 15-7, 15-8). Bij de dames eerste klassers had VCK 1 niet veel moeite met DEM 2. Alleen de derde set moesten ze Bij de Velsense politie zijn enkele in braken aangegeven, welke tijdens het af gelopen weekeinde moeten zijn gepleegd. Zo heeft men zich via een gebroken ven sterruit toegang verschaft tot een rubber fabriek in Velsen-Noord, waar de daders ongeveer zesduizend rubberhandschoenen 1 uit handen geven 1-3 (11-15, 7-15, 15-,i door elkaar gooiden. Voorts werd ingebroken in het kantoor van de kalkzandsteenfabriek, waar men eveneens na vernieling van een ruit was binnengekomen. Voor zover kon worden nagegaan wordt hier niets vermist. 5-15). Odin 1, dat dit seizoen veel aan kracht heeft ingeboet ging roemloos ten onder tegen Tyfoon 1 0-3 (3-15, 8-15, 8-15) De uitslagen tweede klas heren waren; DEM 1 Smash 3 2-2 (15-3, 11-15, 9-15, 15-9) Kennemers 2 ODIN 2 0-3 (0-15, Tenslptte werd een ongewenst bezoek 2-15) Tyfoon 5 Schorpioen 3 3-0 gebracht aan een loods bij de Strandweg waar twee kisten met timmergerei werden opengebroken. Enkele stukken gereed schap werden in de omgeving van de loods teruggevonden. Achterhoek in woord en beeld. Voor de leden van „De Gieteling", de perso neelsvereniging van Hoogovens IJmuiden, heeft gisteravond in de oude raadzaal van Huize Scheybeeck in Beverwijk de heer G. W. A. Boerkoel verteld over de kaste len in de Achterhoek. Spreker illustreerde zijn boeiend verhaal met beelden uit het schilderachtige gebied van de Oude IJssel, Linge en Berkel. De Gietelingen gaan zaterdag zelf een kijkje nemen in de Achterhoek. Ierse rotsenkust, de „Nyon" van de rot sen in Schotland. „En", zegt hij, „vergeet de Ketty niet, die Noorse houtboot. Die sleepten we halfgezonken de IJmuidensd* haven bin nen. We moesten tegen 'm in gaan lig gen om de gang er uit te halen. We heb ben 'm de Bijleggershaven ingesleept". De laatste berging, waarbij kapitein A Broek was betrokken, was de „Santa Ky- riaki" begin van dit jaar op het IJmui dense strand. „Fijn, dat ik die nog heb meegemaakt. Zo'n schip in negen weken van het strand af te krijgen is toch een mooie prestatie. Daar was je vroeger een half jaar mee bezig". J. KRIJGER 40 jaar sleepvaart Met een diepgang van bijna 38 voet is gistermiddag het diepstbeladen schip van Amsterdam uit sedert de ingebruikneming van het Noordzeekanaal via de IJmuider Noordersluis de Noordzee opgevaren. Het was de Noorse tanker „Jalinga", die in Amsterdam ruwe olie had geladen. De scheepvaartregeling van de rijks havendienst dirigeerde de Noor door de zuidelijke doorgang van de Hembrug; dit was anders dan normaal, maar veiliger omdat deze doorgang dieper is dan de ge bruikelijke noordelijke doorvaart. De schepen die uit Amsterdam naar zee vertrekken zijn doorgaans niet diep ge laden als zij deze overslaghaven verlaten. Sinds 1945 toen hij als kapitein op de los te krijgen, maar in het slechte weer voormalige stoomsleepboot „Hector" dreef dat ding op de dammen bij Petten, kwam, heeft hij als gezagvoerder geva- Hij is er wrak geslagen 1 ren op vrijwel alle te IJmuiden gestatio- Na die eerste kennismaking vande - neerde sleepboten van Wijsmuller. „Het harige Jan Krijger met de sleepboten, be- zijn tijden geweest" zegt hij van zijn 46 ja- sloot hij het wat verder op te z°ake. j ren sleepdienst en daarmee doelt hij vooral monsterde op de Groninger Clara in op die tijd. toen de sleepboten van de toen "muldet9 als messboy voor een reis naai bestaande sleepdiensten in IJmuiden nog Newcastle, maar liep weg in A P I naar zee gingen om hun diensten aan omdat hij meer slaag dan eten kieeg. voor IJmuiden bestemde schepen aan te °P z.Bj1 twaalfde jaar was uj 111 ana- bieden. „Een sport was het in die tijd. da, Griekenland en Amerika. In de Ver- Je waagde van alles om een boot te as- emgde Staten beviel het hem goed en j sisteren. Tegenwoordig gaat men alleen verdient er M nog steeds zijn^bijnaam van de sleepbootsteiger, wanneer een bin- Het passagiersschip „Prins der Neder landen" van de K.N.S.M. in Amsterdam, dat bij de Azoren lek gestoten was. waar na het door de zeesleepboot „Utrecht naar Lissabon werd gebracht, zal waarschijnlijk volgende week naar de thuishaven worden gesleept. De „Prins der Nederlanden" lost haar lading in Lissabon en ondergaat daar een tweede noodreparatie, welke noodzakelijk wordt geacht alvorens het schip naar IJmuiden en Amsterdam wordt gesleept. De toestand van de dame uit IJmuiden die zondagmiddag op de Kanaaldijk door een Turkse arbeider op de bromfiets werd aangereden en ten gevolge daarvan in het Academisch ziekenhuis in Leiden ter ver pleging moest worden opgenomen, is nog steeds ernstig. In verband daarmee ver zoekt de Velsense verkeerspolitie de on geveer 17-jarige Nederlandse jongeman die van het ongeluk getuige was, omdat hij zich in gezelschap van de Turk be vond, zich op het hoofdbureau van poli tie te melden. nenkomend of vertrekkend zeeschip van e voren sleepboten heeft besteld". aan: „De Yank", want bijna drie jaar I lang bleef hij in de Amerikaanse landen om op de tanker „A. T. Badford" te va ren. Via Montreal en Hamburg keerde hij naar IJmuiden terug om toen in 1926 op 20-jarige leeftijd in vaste dienst bij Wijsmuller te treden op de sleepboot Voor kapitein Broek zullen het van nu I „Cycloop" bij kapitein Hannes de Graaf af geen „sjouwtjes" meer zijn, zoals hij hjn bet zjjn sindsdien vooral IJmuiden en met zijn collega's van de sleepvloot de I (je Noordzee geweest, waar Jan Krijger bergingen noemt. Nadat hij in februari wisselend als matroos, stuurman en boots- 1965 ziek was geworden, heeft hij het na man zjjn werkterrein heeft gehad, zijn herstel op doktersadvies kalmaan moeten doen. Sindsdien hebben zijn jon gere collega's het haven- stations- en bergingswerk op de „Titan" en „Sim son" overgenomen. Hij volgt hun ver richtingen nauwlettend door nog zoveel mogelijk een wandeling langs de haven te maken. De tijd van „werken in een ko kende zee", van „in de zee op sto men" en „een paar klappen erbij" is voor kapitein Broek voorbij. Hoe zijn di-1 rectie, zijn collega's en zijn beman ningsleden hem altijd hebben gewaar-1 deerd, zal hij zaterdag ongetwijfeld in Royal" te horen krijgen. Dezelfde dag waarop kapitein Broek af scheid nam herdenken bij Wijsmuller drie - 1 Nauwelijks is het stookseizoen aangebro- familie werden gevonden. Voor een aan- praktisch de gehele dag in een en het- personen het feit, dat zij 40 jaar bij de men kan praktiscli elke dag in zienlijke groep komt die hulp echter te zelfde vertrek huizen. N.V. Bureau Wijsmuller in dienst zijn. dp lezen dat ergens in Ne(ierland laat. Met name onder de alleenstaanden Het zijn de heer C. Zeegers, Kanaalstraat jemand het siachtoffer is van kolendamp, en bejaarden vallen doden tengevolge van ReilkloOS c.q. koolmonoxyde. Voor veel van de kolendamp of koolmonoxyde. Dit probleem slachtoffers heeft zo'n vergiftiging ge- speelt ook in de IJmond, waar de zieken- £)e aanwezigheid van koolmonoxyde lukkig geen blijvende nadelige gevol- huizen te Velsen, Beverwijk en Heems- be{ gevaarlijkst, omdat dit gas reukloos is gen. Meestal danken zij hun leven kerk regelmatig patiënten met dergelijke jn tegenstelling tot kolendamp. Een plot- aan het feit, dat ze nog op het nippertje vergiftigingsverschijnselen krijgen te be- seling opkomende hoofdpijn, een gevoel kans zagen in de frisse buitenlucht te ko- handelen. van moeheid, slaap of misselijkheid kun- (15-4, 15-13, 15-9) Schorpioen 4 VCK 2 0-3 (1-15, 11-15, 5-15 Schorpioen 2 Ty foon 4 1-3 (15-11, 13-15, 11-15, 8-15) (Van onze dammedewerker) In de negende ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland is Ton Sybrands er in geslaagd W. v. d. Sluis te kloppen, welk resultaat hem op een gedeelde eerste plaats van de ranglijst bracht. De belangstelling voor het treffen tus sen beide cracks was groot. Velen volgden het fijne combinatiespel van Sybrands op zakdambordjes. W. v. d. Sluis kreeg geen moment rust en moest tenslotte de partij gewonnen geven. Ook de jeugdige J. de Ruyter leverde een fraaie prestatie door P. v. Heerde tot overgave te dwingen. W. de Jong kwam tot winst tegen W. Veen- stra waardoor hij weer aansluiting kreeg bij de leiders. J. de Boer, de laatste we ken minder goed op dreef, schijnt zijn inzinking te boven te zijn Hij won van Ch. Schelfaut. B. Dukel kwam remise overeen met A. Grooteman. R Palmer en J. Verhey kwamen bij een inhaalpar- tij tot een puntenverdeling. V. Morseld en W. Veenstra kwamen bij hun achterstal lige partij ook tot remise. Het gedrang om de leiding is sterk toegenomen. Met nog 4 ronden te spelen zijn er nog verschil lende spelers, die een kans hebben. Mo menteel berust de leiding bij W. v. d. Sluis en Ton Sybrands, met elk 12 uit 9. W. de Jong, W. de Ruyter en De Jong delen de derde, vierde en vijfde plaats op de ranglijst met elk 11 uit 9. J. H. Beeke bezet met 10 uit 8 de vijfde plaats. Dukel heeft 8 punten. Zaterdag 15 en zondag 16 oktober wordt het toernooi in Uitgeest voortgezet. Dukel en De Jong zullen el kaar in de 10de ronde bekampen. Zondag staat het treffen van Sybrands en De Ruyter op het rooster. Aan de Europese bliksemactie ten bate I van de hulp aan vluchtelingen wordt ook in Beverwijk aandacht besteed. Evenal» in duizenden andere plaatsen gaan hon derden mensen daar maandagavond 24 oktober op stap om geld in te zamelen. Dat zal gebeuren, nadat zowel voor de televisie als voor de radio aandacht aan het vluchtelingenprobleem is besteed. Die uitzendingen beginnen om 20.20 uur I en durén dertig minuten. Om de actie die van 9 tot 10 uur 's avonds duurt zo goed mogelijk te laten verlopen, doet het organiserend comité een beroep op honderden vrijwilligers. In totaal zijn er 400 personen nodig, onder wie 20 contact personen. Het comité, dat het actiebureau j in Huize Scheybeeck zal inrichten, heeft de hoofden van scholen, besturen en lei- I ders van verenigingen en andere geïn teresseerden om medewerking gevraagd. I Het bestuur van het comité wordt ge vormd door mevr. E. Meijer-Steyveri van Orselen en de heren A. B. M. Blank- water, dr. K. H. Groen Smit, J. H. Mul ler en Th. Reijnders. 80 te IJmuiden, die jarenlang de zeeen heeft bevaren en bij vele bergingen in actie is geweest, en die thans werk zaam is in het magazijn: voorts de heer J. Krijger, Bakkerstraat 33 te IJmuiden, die op de havensleepboten vaart en ten slotte eerste werktuigkundige T. Roeper, I men of bijtijds door buren, vrienden of nen symptomen zijn voor de aanwezigheid Achteraf blijkt meestal dat de oorzaak van giftig gas. Eventueje slachtoffers van alle ellende een slecht functionerende moeten dan met de meeste spoed in de schoorsteen is geweest. Het komt evenwel buitenlucht worden gebracht. Indien be- Op het kruispunt Haringkade-Trawler- Dokweg in IJmuiden zijn maandagmid dag omstreeks vijf uur een V.W.-busj» en een vrachtauto, respectievelijk be stuurd door een 53-jarige chauffeur uit Katwijk en een 22-jarige chauffeur uit IJmuiden-West met elkaar in botsing ge komen. Het V.W.-busje reed op de Traw lerkade en de vrachtauto op de Haring kade, beide in oostelijke richting en bij het naderen van het kruispunt werd de chauffeur van het busje even afgeleid, rang te verlenen. Hierdoor ontstond een botsing, waarbij het busje kantelde en op zijn zijde bleef liggen. Twee inzitten den daarvan werden door de ongevallen- dienst voor nader onderzoek naar het An- toniusziekenhuis overgebracht, maar zij konden later naar hun woning terugkeren. ook voor, dat de fout bij de kachel zelf wusteloosheid optreedt moet kunstmatige zodat hij verzuimde de vrachtauto voor- moet worden gezocht. Of de rookkanalen ademhaling worden toegepast, eveneens van haard of convector zaten potdicht, óf in de buitenlucht. Uiteraard is een dok- men had de verwarmingsbron te veel af- ter of de G.G.D. dan al gewaarschuwd, gesloten. Deze laatste oorzaak is momen teel veelvuldig aan de orde vanwege de Ten overvloede vermelden wij nog, dat geringe temperatuurverschillen buiten. Er een rookkanaal elk jaar door de schoor- is dan bitter weinig trek in de schoor- steenveger moet worden schoongemaakt, steen. In deze tijd van het jaar moet er Een jaarlijks terugkerende preventieve daarom voor worden gezorgd, dat de maatregel is bovendien de onderhouds- kachel niet „dood" ligt. De vlammetjes beurt van kachel, haard of convector. moeten duidelijk zichtbaar zijn, terwijl Evenals bij een schoorsteen moet er ook het bovendien aanbeveling verdient goed bij dit karwei een deskundige aan te pas te ventileren. Met het openzetten van een komen. Het zelf prutsen aan een kachel raam of deur kan vaak een ramp worden kan rampzalige gevolgen hebben. Schakel voorkomen. Vooral voor de bejaarden is daarom de kachelsmid in voor dit deskun- goede ventilatie belangrijk, omdat zij dig werk. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5