Belastingen gaan de aangiften achteraf controleren Koekoek wil noodraad Erhard ontsnapt op nippertje aan rebellie van de CSU In Provinciehuis te Haarlem „Bestuursbunker" moet leven op gang houden van oorlog de rui iter in tijd NKV stelt zich achter kabinet Leerindustrie Ooievaar „Hipper wenst verweer tegen dumping Machinist vergat een station Voor rokers met een eigen stijl overwintert in Brabant Kerkelijk nieuws Hij is vrij om te kiezen uit kleuren, beel den, situaties een filmregisseur betrapt de realiteit steeds opnieuw, goochelt altijd an ders met schone illusies. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Examens In IJmuiden verkrijgbaar bij Woninginrichting MARKTPLEIN 30 Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. En efficiënt. (4-0) En stabiel-in-prijs - want u betaalt voor olie nauwelijks meer dan 10 jaar terug. (5-0) En onafhankelijk - want u heeft uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon de brandstof kiezen die u het veiligstvindt? ADVERTENTIE In afwachting van verdere automa tisering van de belastingaangifte-ver- werking heeft de staatssecretaris voor financiën, dr. Hoefnagels, een regeling ontworpen waarbij de aan slagen niet meer voor elk jaar alle maal (vooraf) worden nagegaan maar per belastingplichtige steeds over een aantal jaren tegelijk (ach t e r a f). De normale groei van het aanslagrege- lend werk kan bij deze werkwijze enkele jaren worden opgevangen zonder uitbrei ding van het belastingapparaat, aldus dr. Hoefnagels in zijn memorie van ant woord met betrekking tot de wijziging van de wet op de inkomstenbelasting 1964 en van de wet op de loonbelasting 1964. Bij de voorgestelde regeling wordt er van uitgegaan dat de aangiften, zoals die zijn gedaan, juist zijn. Het is de bedoeling de aanslagen en beschikkingen inzake het niet-vaststellen van een aanslag van een speciaal kenmerk te voorzien als zij zijn vastgesteld of genomen zonder controle Het kabinet gaat een moeilijke week tegemoet. Men spreekt, aldus „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, al over een kabi netscrisis alsof het lot van deze regering reeds beslist is. Het NKV voegt hieraan toe, dat echter nergens een alternatief wordt aangegeven. Misschien, zo zegt het, wordt heel in het- geheim in contacten tussen enkele po litici van wel en niet aan de regering deelnemende partijen iets voorbereid Maar dat lijkt het NKV meer op conspi ratie dan op constructief zoeken naar een alternatief. Het N.K.V. stelt prijs op continuering van dit kabinet op dit moment, aldus „Ruim Zicht", als men het anders wil moet men duidelijk weten dat men ook de verantwoordelijkheid op zich neemt voor een aantal belangrijke zaken, zoals de loonpolitiek voor 1967. van de aangifte. Hierdoor zal alle twijfel over het wel of niet gecontroleerd zijn van de aangifte zijn uitgesloten. De nieuw voorgestelde werkwijze is geenszins uitsluitend bestemd voor een voudige loonposten, maar aangezien de nieuwe werkwijze in de praktijk nog ge- heel beproefd moet worden wordt met de eenvoudige loonposten begonnen. Een schatting van het aantal gevallen, ten aanzien waarvan de nieuwe werkwijze voor het eerst zal worden toegepast, kan nog niet worden gedaan. De nieuwe werkwijze zal echter zo snel mogelijk worden toegepast op alle gedane aangiften, derhalve ook op die waarin winst uit onderneming is begrepen, aldus de staatssecretaris in zijn antwoord. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Erhard is ter nauwernood aan een rebellie in eigen ge lederen tegen zijn regeringsbeleid ont snapt, toen dezer dagen in de CSU de Beierse zusterpartij van de CDU werd aangedrongen op het aftreden van alle vijf CSU-ministers in het kabinet. Zondag is een partijdag van de CSU in München gehouden. Dat was het sein voor de opening van de verkiezingscampagne voor de landverkiezingen in Beieren, die twintig november zou worden gehouden. Toen de zestig leden van het bestuur van de CSU zaterdag vergaderden, bleken naast vele anderen ook de Beierse minister-president Alfonds Goppel en de bondsdagafgevaardigde (en Gaullist) baron von und zu Guttenberg tot de voor standers van het aftreden van de CSU- ministers, onder wie die van Justitie (Jager), voor Landbouw (Höcherl) en het Bondsvermogen (Dollinger) te beho ren. Het doel van deze rebellie was een vergaande reconstructie van de regering af te dwingen waarover nu al geruime tijd gesproken wordt, maar die kanselier Erhard niet wenst. De voorzitter van de CSU, en vroegere minister van Defensie, Franz Jozef Strauss, stond neutraal tegenover het plan Dat het nog tot een compromis kwam, was aan de minister voor het Bondsvermogen, Dollinger, te danken. Hij haalde zijn medebestuurders ertoe over nog eens af te wachten hoe de situ atie in Bonn zich zal ontwikkelen. Ook de fractievoorzitter van de CDU/CSU in de bondsdag, Rainer Barzel, mengde zich in de conversatie met de veelzeggende op merking: „De 20ste november de dag van de landdagverkiezingen zullen ve- j le dingen duidelijker zijn. Ik denk dat u mij wel begrijpt. Barzel wees er daardoor op, dat men de uitbarsting van de crisis rond kanse lier Erhard die het vertrouwen van zijn aanhangers voor een groot deel is kwijt geraakt, probeert uit te stellen tot na de landdagverkiezingen, om niet al te zeer aan het daglicht te laten treden hoe ge spleten de CDU/CSU over vele uiterst belangrijke problemen op het ogenblik is. Op zes november worden landdagverkie zingen in Hessen gehouden. Ook een ultimatum aan de bondskanse lier, om zijn politiek binnen zes maan den te veranderen, werd ten slotte niet doorgezet. Voorzitter Strauss stond tegen over het ultimatum niet fundamenteel af wijzend, maar tijden»zijn grote rede ver- klaarde de Beierse sterke man tegenover Erhard op snijdende toon: „Wij willen u helpen, zodat wat u wilt en dat wat u kunt ook in politiek realiteit wordt om gezet Kanselier Erhard maakte in zijn rede op de CSU-partijdag een vermoeide en geresigneerde indruk. Met matte stem, weinig applaus oogstend, zei Erhard: „Wij monden weer in normale verhoudingen uit" De schuld aan politieke moeilijkhe- den gaf hij aan de sociaal-democratische oppositie, 'die probeert een „paniek te zaaien", die „het karakter heeft van een poging onze partij te gronde te richten en die daarmee een aanslag pleegt op de basis voor ons staatsbestel". Erhards stemming kan door de erva ringen in München niet verbeterd zijn. Het is altijd nog beter openlijk scherpe critiek te horen dan door de partijvrien den goedmoedig op de schouder te wor- I den geklopt met de belofte dat althans voorlopig niemand iets tegen je zal on dernemen. In een radiotoespraak heeft de Boeren leider Koekoek gezegd de heren van de noodraad ten spoedigste uit de partij te zullen stoten. „Deze mensen komen niet gauw genoeg naar hun zin in de partij omhoog. Daar om proberen ze het op deze manier," zo zei hij. De heer Koekoek deed een beroep op de boerenstemmers om, als zij een boerenpartij lid kennen dat in de oorlog lid van de N.S.B. is geweest, dit aan het se cretariaat te melden: „Wij zullen ze dan onmiddellijk uit de partij stoten," aldus de heer Koekoek, die daarmee wilde aanto nen dat de boerenpartij geen toevluchts oord is voor figuren met een dubieus ver- leden. De provinciale besturen van de Boeren partij van Gelderland en Overijssel heb ben het hoofdbestuur van de Boerenpartij verzocht de leden van de zogenoemde noodraad terstond te royeren als lid van de Boerenpartij. De besturen zijn van oordeel dat de leden van de noodraad trachten ondermijnende acties te voeren tegen het op democratische wijze gekozen hoofdbestuur. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oost-Flevoland (wijk (toez.) D Verhoef te Mitlum; bij de Ge stichtsgemeente Zon en Schild (Amers foort) (2e pred.) A. O. Zijlstra te Amers- foort. Aangenomen naar Nunspeet (4e pred. pl.) L. Doppenberg te Wilsum Geref. Kerken Beroepen te Murmerwoude A. v. Zuy len te Exmorra; te Vianen E. Groenen berg te Oppenhuizen: te Den Haag-West (vac. W. v. d. Linden) J. C. v. Veen te Maarssen. Bedankt voor Voorschoten (vac. K Smit) G. Rang te Haarlem-Zuid Geref. Gemeenten Tweetal te Oud-Beijerland P. v. d. Bijl t* Rotterdam-Zuid en H. v. Gilst te Tricht Beroepen te Slikkerveer L. Huisman te Vlaardingen; te Clifton (USA) A. Els- hout te Scheveningen, die voor dit be roep bedankte. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar 's-Gravenzande 3e pred. pl.) B. Duisterhof te Aagtekerke, die bedankte voor Aalsmeer, Nieuwendijk en voor Woerden. Bedankt voor Giessen-Oudekerk L. Doorn kand. te Huizen (N.H.). De voorzitter van het Bedrijfschap voor de Lederindustrie, de heer J. A. Middel huis, wenst geen directe ondersteuning van de overheid voor de leerindustrie. Dit heeft hij gisteren in een vergadering van het bedrijfschap meegedeeld. Hij zag echter wel mogelijkheden tot indirecte steun. Zo wenst hij een „gedegen ver weer" tegen wat hij noemde de dumping import van leer, handschoenen en schoe nen. Deze produkten worden Nederland binnengebracht tegen prijzen, waarvoor de Nederlandse fabrikant nog niet zijn grondstoffen kan kopen. De heer Middelhuis constateerde voorts, dat er vooruitgang is in de Nederlandse leerindustrie, al zijn er ook grote proble^ men, zoals dat van de stijgende huiden prijzen, die nu 60 a 70 percent hoger zijn dan in 1964. De sanering in de lederin dustrie gaat nog steeds voort, zo merkte de heer Middelhuis verder op. Van de 144 bedrijven, die er in 1955 waren, zijn er thans nog 115 over. De personeelsbe zetting liep in hetzelfde tijdvak terug van 4896 tot 3256 man, maar de produktie heeft hieronder niet geleden. Zeventig reizigers in de trein Amster- dam-Amersfoort, die van plan waren om uit te stappen in Bussum-Zuid (17.45 uur), zijn tegen hun wil „meegevoerd" naai Hilversum, doordat de machinist van de trein vergat te stoppen. Het station Bussum-Zuid bestaat nog maar enkele maanden en is vooral be stemd voor forenzen uit Het Gooi, die er hun auto kunnen parkeren om dan per trein verder te reizen naar Amsterdam. De door de spoorwegen bij de opening van dit station beloofde tijdwinst kwam vanavond wel even in de verdrukking, al I konden de reizigers dank zij het feit dat er na hun aankomst in Hilversum dade lijk een trein in tegenovergestelde rich ting vertrok, maar twaalf minuten later dan anders weer in hun auto's stappen. EEN LAU RENS PRODU KT Golden Fiction V' - -im* (Van onze correspondent) DUSSEN Flipper, een dit jaar in het Brabantse Dussen geboren ooievaar, is de enige langpoot die niet zal overwinteren in het zonnige zuiden. Flipper, die het le venslicht aanschouwde in het druk be zochte nest op het fraaie kasteel-raadhuis, is kort na zijn geboorte tijdens een storm op straat gevallen, waarbij hij zijn lange stelten verwondde. De heer W. Leyenaar verzorgde de ooievaar temidden van zijn fazanten, krielkippen, duiven, pauwen, ganzen en eenden. Omdat de overigens al aardig herstelde Flipper nog niet in staat is op eigen wieken de trek naar het zuiden te maken, heeft de heer Leyenaar met toe stemming van de vogelbescherming be sloten het gastvrije onderdak in het land van Heusden en Altena voorlopig met een winter te verlengen. rt- AMSTERDAM (Gem. Un.) De heer E. S. Nieuwendijk is gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „De invloed van calcium op de mechanische activiteit van het geïsoleer de rattehart". Promotor was prof. dr. D. Durrer. Amsterdam. (Gem. Un.). Kandidaats 2 medicijnen: F. M. Boon Driehuis-Vel- sen), J. I. M. Braam (Haarlem), H. J. Cats (Overveen), T. H. Hose (Zandvoort), A. R. van der Wateren (Haarlem), R. H. Wiggers (Overveen). (Verbeterde op gave)-. Amsterdam. Doctoraal sociale weten schappen: mevrouw L. H. C. Kolthoff- Tan en R. Wetselaar (Amsterdam). Doc toraal psychologie: mej. N. van Dantzig, mevrouw M. B. Priemus-Noach en H. R. Sarphati (Amsterdam). ADVERTENTIE ni/rm riM OA Maandagmiddag heeft de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, tijdens een bijeenkomst in de Statenzaal van het Provinciehuis in Hr.arlem het provinciaal centrum voor de civiele verdediging officieel in gebruik gesteld. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem en leden van Provinciale Staten en van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. Na de opening hield de chef van de staf voor de civiele verdediging van het ministerie van Algemene Zaken, generaal-ma.ioor b.d. E. R. d'Engelbronner een inleiding over de civiele verdediging in Nederland. Zoals wij zaterdag reeds meldden, is het centrum gevestigd in een ondergrondse bunker onder het Provinciehuis. In geval van oorlog kunnen de commissaris der koningin en zijn staf zich in het centrum terug trekken om de bestuurlijke leiding over de provincie voort te zetten en te coördineren, om het maatschappelijke en economische leven zoveel mogelijk nor maal verder te laten functioneren. De commissaris der koningin sprak tij dens de opening van het centrum de hoop uit, dat het nooit voor iets anders dan oefeningen zou worden gebruikt. Schert send zei mr. Kranenburg dat de „be- stuursbunker" zolang als hij bestaat in elk geval al een bijzonder nuttige functie heeft; hij „draagt" namelijk een deel der administratie van het provinciale bestuur. Voor de snelle wijze waarop de bunker tot stand is gekomen dankte de commissaris der koningin onder meer rijksinstanties, bouwcommissie, ontwer pers en uitvoerders van het centrum. In zijn rede stelde de heer E. R. d'En gelbronner dat alleen al uit humanitair» overwegingen een land verplicht is maat regelen te treffen voor de civiele verde diging. „Er zijn situaties denkbaar waarin velerlei civiele verdedigingsmaatregelen tot uitvoering kunnen komen. Dit zou bij voorbeeld mogelijk zijn in perioden van zeer grote politieke en militaire spannin gen, waarbij de grenzen tussen oorlog en vrede vervagen. Strijdkrachten worden dan gemobiliseerd en beschermingsorga nisaties worden in paraatheid gebracht. De aanvoer van goederen en levensmid delen zou onder dergelijke omstandig heden gestagneerd kunnen worden en prioriteiten zouden gesteld moeten wor den voor distributie en produktie". aldu» de heer d'Engelbronner. Hij wees op de mogelijkheden dat on derdelen van civiele verdediging in vre destijd, met name bij rampen, zouden kunnen worden ingezet. Opgeslagen oor- logsvoorraden zoals medicijnen, hospi taalbedden, noodvoedsel en materiaal voor de reparatie van bruggen zouden in der gelijke situaties kunnen worden gebruikt. „Civiele verdediging moet wel in alle landen ter wereld tekort schieten wan neer zich een onverkorte nucleaire oor log zou voordoen waarin alle beschikba re middelen voor een totale verwoesting worden aangewend", aldus de heer d'Fn- gelbronnen. Hij meende echter dat d« kans groot is dat als gevolg van de we derzijdse angst voor zelfvernieting na juist die uiterste middelen niet in voll» kracht zullen worden ingezet. ADVERTENTIE PUBIIKATIE VAN DE STICHTING VOORLICHTINGSCENTRUM OLIESTOOK, RIOUWSTRAAT 53. DEN HAAG. niniia«i i OI1C9 dat is 6611 rustig idee

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7