Op ontslaglij st van Werkspoor 100 man met 25 dienstjaren Directie wil niet praten over voorstellen van de bonden Ontslagen opgeschort HET WEER Statenleden steunen Koekoek Zes leeuwen verkozen een korte vrijheid Tweede tunnel onder Schelde in 1968 klaar morris RENAÜIT Regering ondervindt storm van critiek Rede van drs. Schmelzer leek oorlogsverklaring I Boek tot 5,- in de vrije verkoop In Noord-Holland Jeugd ontketende rel in Elspeet Rotterdammer bekent moord op zwerver Schiphol had last van mist Recherche vond 125 brenguns in Haarlems pakhuis LAATSTE NIEUWS 51e JAARGANG NUMMER 290 WOENSDAG 12 OKTOBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJ All IDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landre Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Voorstel van uitgevers Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Achtergrond: V.S.Vietnam 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving5,7, .9 Kennemer Kruimels 7 In de vishal en op zee-9 Topsy9 Radio en tv 15 Kunst15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Ferdinand18 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 1® Sport 21 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Opklaringen Het woord is aan Afkomstig van Domeinen in Soesterberg LAMSVACHT JASJES Belegde broodjes Diverse soepen BLAAUW Velserbeek N.V. SPD-plan voor toenadering tot DDR pagina 3 In 1967 regionale televisie in Kop van Noord-Holland pagina 7 IJmuider Courant (Van onze correspondent) UTRECHT. De directie van Werkspoor Utrecht zal circa twee honderd ontslagaanvragen indienen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De onderhandelingen tussen Werk spoor-directie en de vakbonden over een afvloeiingsregeling zijn dinsdag mislukt. De vakbonden noemen het een ontstellende zaak dat de ontslag- lijst van 197 man de namen bevat van honderd mannen met 25 of meer dienstjaren en verwijten de directie van Werkspoor gebrek aan sociaal in zicht op dit punt. „Met deze zaak heeft de directie van Werkspoor het vertrouwen van de vakorganisaties verspeeld", aldus een woordvoerder. „Dit ontslag is tweemaal erger dan dat in 1958 toen 1200 werknemers ontslagen werden. Hier is selectief ontslagen en schoonmaak gehouden onder de dekmantel van het uitblij ven van N.S.-orders." De directie van Werkspoor heeft dins dag na het beëindigen van de bespre kingen een kort communiqué uitgegeven waarin zij onder andere stelt dat de door haar ontworpen afvloeiingsregeling uitgaat boven de wettelijke regelingen. Een na dere toelichting en omschrijving waren tot vanmorgen niet te krijgen. Na het langdurig beraad van zaterdag was het overleg tussen Werkspoor en de vertegenwoordigers van de vakbonden dinsdagmiddag maar kort. Vorige week hebben de vakorganisaties een afvloei ingsregeling voorgesteld, waarbij met na me de 55-jarigen en ouderen niet verwe zen werden naar de wachtgeld- en werk loosheidvoorzieningen, maar een salaris garantie zouden krijgen van honderd per cent tot hun 65ste jaar. Daarover werd geen overeenstemming bereikt. Dinsdagmiddag wenste de directeur van Werkspoor over het vakbondsvoorstel niet te praten. „Als wij niet bereid waren de werkspoorregeling te aanvaarden kon het gesprek als geëindigd beschouwd wor den", aldus de heer A. Groeneveld, dis trictsbestuurder van de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond na afloop. Bijzonder schrijnend en onbegrijpelijk noemen de vakbonden het dat een direc tie die sinds jaar en dag zegt een sociaal beleid te willen voeren het werknemers met zoveel dienstjaren durft aandoen ontslagen te worden. Op de ontslaglijst komt een 64-jarige baas voor met vijftig dienstjaren. Zeven hebben 45 tot 49 dienstjaren, dertien hebben er 40 tot 44 twaalf komen op 35 tot 39, zesentwintig op 30 tot 34 en 41 op 25 tot 29 dienstjaren. Gerekend per leeftijd bevat de ontslag- lijst de namen van 134 mannen tussen 55 en 64 jaar. Waar in het verleden inkrimpingsrege lingen getroffen zijn, probeerden slecht- staande ondernemingen hun werknemers Bij het ter berse gaan van deze editie heeft de directie van de Verenigde Ma chine Fabrieken Stork-Werkspoor mede gedeeld, dat vrijdag een gesprek zal plaatsvinden tussen de hoofdbesturen van de werknemersorganisaties en de VMF- directie over de ontslagen bij Werkspoor in Utrecht. In afwachting hiervan zullen tot dat moment geen maatregelen worden genomen met betrekking tot de situatie bij werkspoor in Utrecht. Dit betekent dat de ontslagaanvragen zijn opgeschort De Koninklijke Nederlandse Uitgevers bond heeft besloten dat een ieder die als detaillist is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel in het vervolg boeken tot 5,- vrij kan verkopen. Per 1 oktober 1967 wordt dat bedrag 5.50 en per 1 ok tober 1968 6,50. Wanneer ook de leden van de Nederlandse Boekverkopersbond hieraan hun fiat geven zal de nieuwe re geling per 1 november 1966 in werking kunnen treden. Volgens de voorzitter, de heer F. J Stenfert Kroese, is deze belangrijke libe ralisering van de handel in het laaggeprijs de boek een noodzaak voor de uitgevers zich aan te passen aan de moderne eco nomische en maatschappelijke ontwikke lingen. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdag avond, opgemaakt tg 11.15 uur: Wolkenvelden, maar ook opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige zuidoos telijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Charlie Chaplin heeft bij een val in een filmstudio zijn enkel gebro ken. Nadat de enkel in een zieken huis in het gips was gezet werd de 77-jarige acteur-regisseur naar zijn hotel in Londen gebracht. Hij zal zes tot acht weken in het gips moeten blijven. tegemoet te komen, aldus de vakbonden. Hier gebeurt het tegendeel en voert Werk spoor als onderdeel van een krachtig concern (de Verenigde Mdtorenfabrie- ken) een sanering uit in de indirecte sec tor, waarbij de niet weerbaren het zwaarst getroffen worden. De vakbonden leggen er de nadruk op dat het in de eerste plaats om het mense lijk aspect gaat. „Met geld is nooit goed te maken wat het een man aandoet als hij vlak voor zijn pensioen nog ontslagen wordt". In een aantal gevallen blijkt er na de wettelijk voorgeschreven opzegter mijn nog twee maanden over voor de man aan zijn pensioen toe is. Zoiets is een mo rele klap. (Voor een vervolg zie pagina economie). De Statenleden en het provinciaal be stuur van de Boerenpartij in Noord-Hol- lnd hebben het hoofdbestuur van de Boe renpartij een telegram gezonden, waar in zij unaniem hun ongeschokt vertrou wen in het hoofdbestuur uitspreken. Zij verzoeken dringend om verwijdering van de leden van de noodraad. Al eerder hadden de provinciale bestu ren in Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Gelderland en Overijssel zich in deze geest uitgelaten. (Van onze correspondent) ELSPEET Verbijsterend is anno 1966 de situatie en de stemming in het anders zo vredige Noordveluwse vakantiedorp Elspeet. Enkele honderden - voor het overgrote deel minderjarige jongens van de rond 3.000 inwoners tellende be volking hebben gisteravond een forse rel ontketend. Bij gebrek aan de verwachte opponenten de geruchten wilden dat provo's een demonstratietocht zouden hou den werden journalisten, fotgrafen en tv-mensen belegerd. Deze hadden zelfs de krachtdadige hulp van twaalf rijkspolitie mannen nodig om ontzet te worden. De schade bleef beperkt tot een vrij ernstig beschadigde auto, een bijna ont voerde verslaggever en links en rechts wat blauwe plekken. Bij gebrek aan pro vo's heeft de zich duidelijk vervelende groep jongeren zich met veel elan op een der journalisten gestort, die na een fikse aframmeling in een gereed staande vracht wagen onder luid gejoel werd afgevoerd. De ontvoerder, kennelijk geschrokken van wat hij van plan was te ondernemen, liet zijn slachtoffer echter nauwelijks vijfhon derd meter verder al weer los. „Ga dat café maar in, daar ben je veiliger", voegde hij het slachtoffer taktisch toe. Diens col lega's hadden zich ongeveer tegelijkertijd al even taktisch teruggetrokken. Een zeventienjarige jongen uit Rot terdam heeft bekend een 52-jarige man te hebben gedood, wiens lijk 's middags in de cabine van een vrachtauto op de parkeerplaats bij het Kruisplein is aangetroffen. Als motief noemde hij dat het slacht offer in de bewuste nacht handtas telijk zou zijn geworden, toen zij samen in de cabine van de vracht wagen de nacht doorbrachten. Tij dens de ruzie die daardoor ontstond heeft de jeugdige Rotterdammer tussen drie en vier uur zijn slacht offer met een dolkmes in het hoofd gestoken. De foto toont de auto, waarin het slachtoffer werd ge vonden. BRUSSEL (ANP) Reeds in juli 1968 I hoopt men de tweede Scheldetunnel in Antwerpen in gebruik te kunnen nemen. Tot dusverre werd er rekening mee ge houden dat de tunnel pas tegen eind 1968 gereed zou komen. De tunnel vormt een schakel in de E-3-weg, de Europese verbinding tussen Stockholm en Lissabon. Ze zal bestaan uit twee doorgangen met drie Baanvak ken voor motorvoertuigen, een doorgang voor fietsers en motoren en een door-1 gang met een dubbele spoorbaan. De plaatselijk zeer dichte mist, die van morgen vroeg over het land hing, heeft het verkeer op het land, te water en in de lucht moeilijkheden bezorgd. Op Schip hol was het luchtverkeer volkomen lam gelegd. Tot ongeveer kwart over negen was het zicht zo slecht, dat het voor de vliegtuigen onmogelijk was te landen. Geen enkele machine kon Schiphol ver laten. Tegen half tien begon de mist wat op te trekken, en konden de lijnmachines alsnog worden klaargemaakt voor het vertrek. George Eliot: Het is te hopen dat er altijd mensen zullen zijn die het schone zien in alle daagse dingen. In een pakhuis in Haarlem zijn gister middag 125 brenguns door de rijksrecher che in beslag genomen. De wapens zijn afkomstig van de Domeinen in Soester berg, die de nog vrijwel nieuwe brenguns heeft verkocht omdat ze verouderd waren. Ze waren voor schieten ongeschikt ge maakt, maar konden nog wel gebruikt worden als bedreigingswapens. Volgens ile Vuurwapenwet is het verkopen van dergelijke wapens verboden, evenals het I in bezit hebben zonder vergunning. De 125 brenguns maakten deel uit van een voorraad van 500 die de Haarlemse handelaar in Soesterberg had gekocht. De rest van de wapens is opgeslagen in een magazijn in Utrecht. Ook deze zullen in beslag worden genomen. Vorige week werden op het Waterlooplein in Amster dam een tiental brenguns door de politie in beslag genomen. ADVERTENTIE Voetenschommels. Als uw man thuis komt van zijn werk legt hij dan ook zijn benen heer lijk ontspannen op uw stoelen of tafel? Geef hem dan zo'n practische voeten schommel. Uw stoelen en tafel blijven heel en uw man in z'n nopjes. In stof 20.—; in skai 22.50. Ook haardbankjes voor dit doel, in stof v.a. 13.50. Ruime keus vindt u bij eubelen Sedert 1649 Gierstraat 's Maandags gesloten ADVERTENTIE ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 - Amsterdam WIJK AAN ZEEËRWEG 31 IJMUIDEN-OOST - TEL. 5717 ADVERTENTIE HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 Zes circusleeuwen kozen de vrijheid, toen de auto waarin zij werden ver voerd in de buurt van de Franse stad Lille botste tegen een tankauto. Ze verdwenen in een bos. Een grootscheepse opsporingsactie kostte vijf leeuwen snel de herwonnen vrijheid. Een leeuw viel een politie man aan en moest die daad met het leven bekopen. De politieman schoot hem dood. (Telefoto). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Cals heeft gisteren weinig goeds te horen gekregen over de begroting 1967. Niet alleen de op positie maar ook de regeringsgezinde fracties richtten op deze eerste dag van het grote debat over de regeringspoli- tiek forse verwijten en critiek tot de mi nistersploeg. De katholieke en anti-revo lutionaire bezwaren richtten zich vooral tegen het financieel-economische beleid. Die van de socialisten hadden vooral be trekking op de psychologische beleidsfou ten. Hun woordvoerder, drs. Nederhorst, was de enige die zich tenslotte vrij dui delijk achter het regeringsbeleid stelde. De critiek van de katholieke fractie voorzitter drs. Schmelzer is stellig het hardste aangekomen Velen klonk zijn rede, later nog eens dunnetjes overge daan door de financiële specialist van de K.V.P., drs. Notenboom, als een oorlogs verklaring in de oren. Of het dat ook zal zijn zal blijken als de regering ant woordt. Drs. Schmelzer kwam tot dezelfde con clusie als de liberale woordvoerders Toxo- peus en Witteveen: dat minister Vonde ling in zijn begroting niet voldoende dek king heeft voor het dienstjaar 1968. Er blijft een gat over van een kleine 700 mil joen, ook na de invoering van de verho ging van de omzetbelasting op 1 januari 1968. Als de regering niet alsnog met forse bezuinigingen komt zullen er op die datum nog meer nieuwe lastenverzwarin gen nodig zijn. Drs. Schmelzer vond dat de begroting veel te optimistisch is. Hij maakt geen de gelijke indruk en geeft geen blijk van een visie op de toekomst. Het loslaten van de structurele stijgingsnorm kan leiden tot geldontwaarding en werkloosheid. Volgens zijn fractiegenoot drs. Noten boom heeft minister Vondeling in zijn be rekening geen rekening gehouden met het inhalen van de verlaging van de uitgaven voor de defensie, met de uitgaven voor de sociale verzekeringen, met de autono me begrotingsstijging en met het inhalen van het dekkingstekort op de begroting 1967. Al met al vormen deze posten een extra uitgave van bijna 700 miljoen voor het dienstjaar 1968. De critiek van de anti-revolutionaire woordvoerder Roolvink was wat minder. Hij vond dat het kabinet geen besef had getoond voor de onmogelijkheid om open bare en particuliere bestedingen tegelij- lijkertijd te laten stijgen. Ook achtte hij de vooruitzichten voor de industriële in vesteringen niet gunstig. Maar hij gaf ook toe dat minister Vondeling zijn best heeft gedaan om in de begroting 1967 zo veel mogelijk te bezuinigen. Er is een duidelijk plafond gelegd. Twijfel bleek hij te hebben over de loonontwikkeling. Als over dit onderwerp niet meer duidelijkheid komt is de begro ting niet te beoordelen, aldus de heer Roolvink. Zijn grootste bezwaren richtten zich tegen het feit dat het kabinet nu al door een reeks maatregelen de volgende begroting en daarmee ook de kabinets formatie van 1967 zwaar belast. Hij acht te het daarom beter als reeds in 1967 een deel van de voor 1 januari 1968 voorge stelde verhoging van de omzetbelasting zou ingaan. Hij liet weten dat zijn fractie zich dan ook het recht voorbehoudt om hiertoe met eigen voorstellen te komen. (Vervolg op pagina 2)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1