Initiatief van vice-voorzitter Wehner SPD-plangemeenschappelijke markt tussen Bonn en DDR Hanoi humaan voor piloten OAS-top gaat confereren Geldvervoer per vleeswagon Schietpartij in Chicago Vietnam: het Amerikaanse standpunt Van dag tot dag Pools-Russische besprekingen in Moskou nóg helpt u nu sneller van uw pijn af! Spaak definitief uit de politiek amm WOENSDAG OKTOBER 1966 Vier conciliedecreten vandaag van kracht Noordkoreaans schip tot zinken gebracht Defensie-ministerie VS): Niets doen Astronaut Conrad ziet vliegtuigbotsing SPD betreurt bloemen mrnmrn Want: 'ASPRO' is nu ■microfinedi Dezelfde zuivere 'ASPRO'-tabletjes, maar nu -microfined'. Door een nieuwe bewerkingsmethode 30 x fijn_er samengesteld. Zie hoeveel sneller ('en microscopisch fijnmicrofined'ASPRO in water uiteenvalt daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nog sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep 2 'ASPRO'5 Utfazt«teek fit! „Het Vietnamese conflict is in de eerste plaats een Aziatische aange legenheid, die met z'n tragiek en leed het zwaarst drukt op de volken die er rechtstreeks bij betrokken zijn. Maar de terugslag ervan is in de gehele wereld te merken. Een niet gering gedeelte van de inspanningen van vele landen, het mijne inbegrepen, wordt erdoor onttrokken aan dringende opbouwende taken. Het vormt zoals de secretaris-generaal in zijn verklaring van 1 september gezegd heeft „een bron van ernstige bezorgdheid en het zal onvermijdelijk tot nog grotere ongerust heid aanleiding geven, niet alleen bij de onmiddellijk betrokkenen en de grote wereldmachten, maar ook bij andere leden van de wereldorga nisatie". Mijn regering blijft vastbesloten alle terughoudendheid in acht te nemen om de oorlog te beperken en geen middel onbeproefd te laten om het conflict zo snel mogelijk te beëindigen." Doelstellingen Strijdig Hinderpalen Al op de eerste dag van de algemene politieke en financiële beschouwingen is vrij duidelijk gebleken wat er aan de hand is: het kabinet loopt groot pevaar te vallen, maar nog niet meteen. De for se critiek van de KVP'ers Schmelzer en Notenboom in navolging van de liberalen Toxopeus en Witteveen tegen de begro ting lieten horen lijkt moeilijk te ontze nuwen. Het zal wel een welles-nietes-dis- cussie worden over de vraag of er in de begroting voor het dienstjaar 1968 wel of geen gat zit van ongeveer 700 miljoen. Be langrijker dan de vraag wie er gelijk heeft is de constatering dat de KVP haar bezwaar zo zwaar en zelfs twee voudig heeft gebracht. Van deze stelling is politiek bezien nauwelijks een terug tocht mogelijk. De ontknoping komt waarschijnlijk er gens in november als de Kamer gaat pra ten over de verhoging van de omzetbelas ting per 1 januari 1968. Dan komt na melijk de vraag of de dekking voor 1968 groot genoeg is opnieuw in discussie. Wie de dekking te klein acht kan daarin ver betering brengen door de ingangsdatum van de belastingverhoging naar voren te schuiven. De A.R.-fractievoorzitter Rool- vink heeft daar al duidelijk op gezin speeld. Uiterst waarschijnlijk is dat ver vroeging van de ingangsdatum bij de so cialisten op grote, zo niet doorslaggeven de bezwaren zal stuiten. De kans dat de ingangsdatum dan samenvalt met de druk op de lonen ten gevolge van de huurverhoging en de premieverhoging van de sociale verzekeringen is groot. Er is natuurlijk nog een andere moge lijkheid: dat het kabinet net als vorig jaar zijn huiswerk weer gaat overmaken en zich ernstig gaat bezighouden met nog weer nieuwe bezuinigingen. Maar in de ontwerpbegroting 1967 is al zoveel ge hakt dat heel wat bewindslieden waar schijnlijk niet bereid zullen zijn nog meer posten weg te strepen. (Van onze correspondent) MOSKOU. In Moskou zijn de poli tieke gesprekken begonnen tussen een Poolse delegatie, onder leiding van partij secretaris Gomoelka en premier Cyran- kiewicz en vooraanstaande Russische autoriteiten, onder wie Brezjnev, premier Kosygin en partij-ideoloog Soeslof. Toen de Poolse gasten maandagochtend op het vliegveld van Moskou werden ontvangen, kreeg men al indirect een aanwijzing dat de Polen bereid zijn de Russische pogin gen om tot een gemeenschappelijke anti- Chinese actie te komen, zullen steunen. Tijdens die ontvangst werd van Russi sche zijde over de bedoeling van de be sprekingen niet gerept, maar Gomoelka deed minder mysterieus. Hij wees op de betekenis van de komende contacten, waarbij hij sterk de nadruk legde op de economische samenwerking. Voorts zei hie dat eenheid en solidariteit in de com munistische beweging noodzakelijk zijn in het belang van de wereldvrede. De houding van de Polen speelt, naast die van Roemenen en Joegoslaven, in zo verre een grote rol, dat Warschau lange tijd niets heeft willen weten van een openlijke anti-Chinese politiek. I Vóór het huidige bezoek dat een week zal duren hadden de Polen hun reser ve al laten varen, zoals is gebleken uit een hoofdartikel in het Poolse partijblad Tribuna Ludu. De veranderde houding was in dat artikel gemotiveerd met de redenering dat de Chinezen alle voorstel len om tot versterking van het anti-im perialistische front in Vietnam te komen, van de hand hebben afgewezen. Naast de veelbesproken plannen voor een Europees veiligheidsverdrag staat de kwestie van de eenheid in de communis tische beweging de laatste tijd in het middelpunt van de Moskouse politiek. In zekere zin worden de vele contacten, die hierover de laatste tijd zijn geweest tus sen de Russische en Oosteuropese com- munistische partijen, thans bekroond door het bezoek van de Polen. ROME (DPA) Vier concilie-decreten zijn vandaag van kracht geworden, tege lijk met de uitvoeringsbesluiten. Het zi]n de decreten over het ambt van de bis schoppen, over ambt en leven van de priesters, over de vernieuwing van het ordeleven en over de missie. Daarmee worden de institutionele hervormingen 'van kracht, zoals het voorschrift over de benoeming van bisschoppen, de gewone leeftijd van aftreden, de oprichting van priesterraden in de diocesen en de andere verhouding tussen bisschoppen en kloos terorden. Nieuw is het recht van voorstel bij de benoeming van een bisschop, dat de bisschoppenconferenties hebben verkre gen. Dit is pas nu in de uitvoeringsbe sluiten vermeld. SEOEL (Reuter) Een torpedoboot ja ger van de Zuidkoreaanse marine heeft gisteren aan de oostkust van Korea een Noordkoreaans „snel spionageschip" in een vuurgevecht tot zinken gebracht. Er was drie en een half uur jacht gemaakt op het naar schatting 35 ton metende Noordkoreaanse schip. Een Zuidkoreaan se officier werd bij hst vuurgevecht ge wond. BONN, (DPA en AP). Herbert Wehner, vice-voorzitter van de socia listische partij in West-Duitsland heeft voorgesteld een gemeenschap pelijke markt in te stellen tussen WASHINGTON (AP en Reuter) De Verenigde Staten hebben aanwijzingen ontvangen waaruit blijkt dat de Ameri kaanse piloten die in Noord-Vietnam ge vangen zitten goed worden behandeld. Amerikaanse instanties die zich bezig houden met het krijgsgevangenenpro- bleem, hebben in vraaggesprekken ver klaard dat deze inlichtingen bemoedi gend worden geacht. Men zou in de Verenigde Staten gaarne de mogelijkheid hebben om inspectie uit te oefenen. Een van de gevolgen van de luchtoorlog boven Noord-Vietnam is dat lijsten met vermiste of vermoedelijk ge vangen genomen piloten groeien, zodat steeds meer vrouwen en ouders in angst zitten. Men wilde deze nieuwe inlichtingen eerst niet bekend maken, maar is er ten slotte toch overgegaan om de fami lies van de piloten wat op te beuren. Van de kant van het Amerikaanse ministerie van Defensie wordt vernomen dat er blijkbaar geen sprake is van hersenspoe lingen of martelingen in Noord-Vietnam. Volgens het Noordvietnamese persbu reau is het aantal boven Noord-Vietnam neergehaalde Amerikaanse vliegtuigen gisteren gestegen tot 1492. West- en Oost-Duitsland als stap naar hereniging van de beide delen van Duitsland. In een vraaggesprek in het tijdschrift „Deutsches Panorama" noemde hij dit een mogelijkheid om het Duitse vraagstuk over het dode punt heen te helpen. „De verant woordelijkheid van de vier mogend heden mag voor ons geen voorwendsel zijn om niets te doen. De initiatieven moeten van Duitse kant uitgaan aldus Wehner. In Christen-democratische kringen in Bonn noemde men zijn plan „bevreem dend." De ook in de regering vertegen woordigde Vrije Democraten spraken van een „ernstig voorstel." Volgens Wehner zou de beoogde eco nomische gemeenschap geleidelijk tot stand moeten worden gebracht. Als be langrijkste punten noemde hij beëindiging van de „onnatuurlijke toestand op valu- tagebied, tostandkoming van een langlo pend akkoord betreffende de energievoor ziening en de opbouw van een gemeen schappelijk kredietstelsel." Wehner zei dat men zijn voorstel moest beschouwen als een voorbereiding voor een vredescon'ferentie, die een zaak voor de vier voormalige bezettende mogendhe den zou zijn. Een regeling van het vraag stuk van de Europese veiligheid buiten Duitsland om, achtte hij onmogelijk. „Een herenigd Duitsland hoort thuis in een stelsel van een verbonden Europa," aldus de sociaal-democratische leider. stel in de Bondsdag ter sprake te brengen. Naar aanleiding van deze critiek ver klaarde Wehner, die voorzitter is van de Bondsdagcommissie voor aangelegenhe den betreffende geheel Duitsland, dat het de C.D.U. en de daarmee verbonden Beierse C.S.U. kennelijk niet gaat om de zaak ,maar om een polemiek. De sociaal-democratische voorman be tichtte de Bondsdagfractie van de CDU- CSU er van, dat zij eenstemmig haar bevreemding uitspreekt over een plan, dat zij duidelijk in het geheel niet kent. Tenslotte gaf hij als zijn mening te ken nen, dat men met niets doen geen poli tiek bedrijft en dat men met een derge lijke houding de autoriteiten in Oost- Berlijn het meest in de kaart speelt. WASHINGTON (AP) De Organisa tie voor Amerikaanse Staten-OAS-is on verwacht aan de voorbereiding van een topconferentie van de staten van het wes telijk halfrond begonnen. Het doel van de topconferentie zal zijn meer vaart te geven aan de Alliantie voor Vooruitgang door een snelle econo mische integratie van Latijns Amerika. Datum en plaats voor de conferentie zijn nog niet vastgesteld. MADRID (AP) De Amerikaanse astro naut Charles Conrad is dinsdag getuige geweest van een botsing tussen een vlieg tuig en een vrachtauto. Hierbij werd een man gedood. Er waren verscheidene ge wonden. Conrad woont het ruimtevaartcongres in Madrid bij. Hij was op weg naar het Amerikaanse-Spaanse volgstation voor ra ketten in Robledo de Chavela. Een licht oefenvliegtuigje botste tegen de vracht auto vlak bij de plaats waar Conrad reed Het gezelschap was snel op de plaats van het ongeluk en verleende eerste hulp BILLINGHAM (Reuter) Arbeiders hebben dinsdagavond in een vleeswagon van de spoorwegen in Billingham zakken zilveren munten ter waarde van 150.000 gulden gevonden. Zij ontdekten daarmee de manier waarop na de grote trein- roof van 1963 geld wordt vervoerd. De munten waren door een bank in Shef field verzonden naar een bank in Bradford De wagon was op een zijspoor gezet. „Hoogst ongelukkig", was het commen taar van de Britse spoorwegen. WEST-BERLIJN (DPA) De socia listische fractie in de Westberlijnse Se naat heeft gisteren een verklaring uitge geven, waarin wordt betreurd, dat burge meester Brandt onlangs bloemen heeft ge stuurd aan de dochter van de voormali ge minister van Bewapening onder Hit- Ier, Albert Speer. Brandt gaf als motief voor zijn bloe menhulde op, dat hij bewondering had voor de wijze waarop de dochter van Speer steeds had geijverd voor de vrij lating van haar vader uit de gevangenis van Spandau. ADVERTENTIE In een eerste reactie verklaarde men in regeringskringen, dat het plan van Wehner de machthebbers in Oost-Duits- land in hun aanspraken stijft. De christen- democratische fractie besloot het voor (Van onze redactie buitenland) Zo begon Arthur J. Goldberg, Ame rikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties 22 september zijn uiteenzetting van het Amerikaanse standpunt over de worsteling in Vietnam. Zijn toe spraak vervolgend zei hij: „De belangrijkste feiten van het Vietnamees geschil kunnen in het kort worden weergegeven. Vietnam wordt od het ogenblik nog steeds in tweeën gedeeld door de demarcatielijn lie in Genève in 1954 overeengekomen is. Aan weerszijden van deze lijn liggen Noord- en Zuid-Vietnam. Hoezeer dit ook een voorlopig karakter draagt, hangende een beslissing over vreedza me hereniging van Vietnam op basis van zelfbeschikking, het zijn niettemin politieke realiteiten in de internationa le wereld. Het akkoord van Genève, dat de de marcatielijn vaststelde, is zo strikt in het afwijzen van het gebruik van ge weld dat het iedere militaire inmen ging van de r.ne zijde in aangelegenhe den van de andere verbiedt; het ver biedt zelfs gewone burgers de gedemi litariseerde zone te overschrijden. In 1962 werd ook militaire infiltratie via Laos verboden. Niettemin, ondanks deze verbodsbepalingen, staat Zuid- Vietnam al verscheidene jaren bloot aan een aanval van troepen die vanuit het noorden geleid en bevoorraad wor den en die versterkt worden door gere gelde troepeneenheden op net ogen blik een zeventiental geïdentificeerde regimenten van het Noordvietna mese leger. Duidelijk zit bij deze aanval de bedoeling voor het Zuidviet- namese volk een stelsel op te dringen dat het niet langs vreedzame weg heeft verkozen. volgens deze resolutie als volgens het Handvest zelf moet zeer zeker zon der enig voorbehoud van toepassing zijn op internationale demarcatielij nen die zijn vastgesteld bij plechtige internationale verdragen. Dit is niet alleen in Vietnam het geval, maar in alle verdeelde staten waar het gebruik van geweld tussen de delen verstrek kende gevolgen kan hebben. Daarbij komt dat plechtige internationale ver dragen, en met name de akkoorden van Genève, het gebruik van geweld als middel om zulk een land te hereni gen met zoveel woorden verbieden. In verband met de pogingen om met geweld de toestand in Vietnam te veranderen, en de verstrekkende im plicaties hiervan elders ter wereld, hebben de Verenigde Staten en andere landen aan het verzoek van Zuid-Viet nam om militaire hulp gehoor gegeven. vest van de Verenigde Naties allen toekent; wij geloven dat tot de hereniging van Vietnam besloten moet wor den door vrije keuze van de volke ren van Noord en Zuid, zonder in menging van buitenaf. De resulta ten van deze keuze zijn wij be reid zonder voorbehoud te steunen. Wij kennen het standpunt dat Hanoi hierover herhaaldelijk kenbaar heeft gemaakt zeer goed. Maar geen enkel geschil kan opgelost worden zonder con tacten, besprekingen of onderhandelin gen. Wij zijn nu bereid, en wij zijn dat al heel lang, om zonder enige vooraf gaande voorwaarden te onderhandelen. Wij zijn bereid om de vier punten van Hanoi te bespreken, en tevens alle punten die andere partijen eventueel aan de orde wensen te stellen. Wij zijn bereid te onderhandelen over een schik king op basis van strikte naleving der Ik moge er met nadruk op wijzen dat deze handelwijze van Noord-Viet nam niet alleen in strijd is met het Handvest der Verenigde Naties, maar ook met wat is neergelegd in resolu tie 2131 van de Algemene Vergade ring, die iongstleden december een stemmig werd aangenomen onder de ti tel: „Verklaring over de ontoelaat- heid van inmenging in de binnenland se aangelegenheden van staten en over de bescherming van hun onafhanke lijkheid en soevereiniteit". Er staat onder andere in: „Geen staat mag on dermijnende, terroristische of gewa pende activiteiten gericht op het ge welddadig omverwerpen van een ande re staat organiseren, steunen, aanwak keren, financieren, uitlokken of toela ten, noch zich mengen in twisten in een andere staat". Moeilijk zou men een beknoptere omschrijving kunnen geven van wat Noord-Vietnam nu al jarenlang in Zuid-Vietnam doet. Het verbod op het gebruik van ge weld en gezagsondermijning zowel Onze doelstellingen bij deze hulpver lening zijn strikt beperkt. Wij voeren geen „heilige oorlog" tegen het communisme; wij streven niet naar Amerikaan se heerschappij of een Amerikaan se „invloedssfeer" in Azië; wij wensen geen permanente mili taire bases, geen permanente troe penlegering, geen permanente ver bonden, geen permanente Ameri kaanse „aanwezigheid" van welke aard ook in Zuid-Vielnam; wij trachten niet Zuid-Viet.n ïm een bepaalde politieke aansluiting op te dringen; wij zijn er niet op uit de Noord vietnamese regering omver te werpen; wij wensen het vasteland van China geen enkele schade te berokkenen noch enige rechtmatige belangen van dat land te bedreigen; wij verlangen niet dat Noord-Viet nam zich onvoorwaardelijk over geeft, noch dat het afstand doet van iets dat aan Noord-Vietnam rechtmatig toebehoort; evenmin trachten wij enig deel van net Zuidvietnamese volk te verhinde ren op vreedzame wijze zijn aan deel te leveren in de toekomst van dat land. Onze positieve doelstellingen zijn: wij streven naar een politieke, niet naar een militaire beslechting van dit geschil. Dit houdt tevens in dat wij de gedachte afwijzen dat Noord-Vietnam wèl het recht zou hebben een militaire oplossing af te dwingen; S wij willen het volk van Zuid-Viet nam verzekeren van netzelfde recht op zelfbeschikking om hun eigen politieke lot te bepalen, zon der enige dwang dat het Hand- Arthur J. Goldberg Geneefse akkoorden van 1954 en 1962, zoals ook werd geëist in het commu niqué van de onlangs in Boekarest ge houden conferentie van het Pact van Warschau. Een heropening van de Ge neefse conferentie zal onze volledige steun hebben, evenals een Aziatische conferentie, of welk ander algemeen aanvaardbaar forum ook. Wij hebben tevens overwogen of het gebrek aan overeenstemming over de vredesdoeleinden de enige belemme ring vormt voor het beginnen van on derhandelingen. Wij zijn ons ervan be wust dat sommigen ook andere hinder palen zien. Ik wil in verband hiermee drie voorstellen doen: Ten eerste vormen, naar verluidt, de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam een dergelijke hinder paal. Ik moge u eraan herinneren dat er geen bombardementen hebben plaatsgevonden op Noord-Vietnam ge durende de vijf jaren waarin een steeds groter wordende infiltratie vanuit Noord-Vietnam plaatsvond waarin zich geen Amerikaanse gevechtstroe pen in Vietnam bevonden en waar in krachtige pogingen in het werk zijn gesteld om een vreedzame regeling te treffen. Laa ik u er verder aan her inneren dat wij al twee maal eerder onze luchtaanvallen gestaakt hebben, eenmaal gedurende 37 dagen, zonder dat de tegenpartij daar iets tegenover heeft gesteld door vermindering van zijn oorlogsactiviteiten en zonder dat men daar van enige bereidheid tot on derhandelen heeft blijk gegeven. Ik kan u zeggen dat niettemin de Ver enigde Staten nogmaals bereid zijn om de eerste stap te doen. Wij zijn bereid om de stopzetting van alle bombarde menten op Noord-Vietnam te bevelen zodra we onderhands of anderszins de verzekering krijgen dat deze stap terstond zal beantwoord worden met een gelijkwaardige, doeltreffende vermindering van oorlogsactiviteit door de andere zijde. Wij dringen er daarom op aan dat aan de regering in Hanoi de volgende vraag gesteld wordt, waarop men ons onderhands of openbaar antwoord kan geven; Zou zij, in bet belang van de vrede, en in antwoord op een voorafgaande stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam, bereid zijn overeenkomstige en tijdige maat regelen te nemen om haar militaire ac tiviteiten tegen Zuid-Vietnam te ver minderen of te beëindigen? Een tweede hinderpaal vormt, naar verluidt, de Noordvietnamese overtui ging of vrees dat de Verenigde Staten van plan zijn een permanente militai re aanwezigheid in Zuid-Vietnam te handhaven. Zulk een vrees is onge grond. De Verenigde Staten zijn bereid en gereed hun troepen terug te trek ken wanneer anderen dat ook doen, opdat de vrede in Zuid-Vietnam her steld kan worden. Zij zijn voorstanders van het inschakelen van een interna tionaal apparaat van de Verenigde Naties of van andere lichamen om een doeltreffende controle op de terug trekking te verzekeren. Wij dringen er derhalve op aan dat aan Hanoi ook de volgende vraag gesteld wordt: Zou Noord-Vietnam bereid zijn een tijdschema te aanvaarden voor het onder toezicht en etappegewijs uit Vietnam terugtrekken van alle buiten landse troepen, die van Noord-Viet nam zowel als die van de Verenigde Staten en andere landen die Zuid-Viet nam steunen' Als een derde hinderpaal wordt ge noemd onenigheid over de positie van de Vietcong bij de onderhandelingen. Ons standpunt daarover is weergege ven door president Johnson, die duide lijk heeft gemaakt dat van onze kant deze kwestie geen „onoverkomelijk pro bleem" behoeft te zijn. Wij vragen de gezagsdragers in Hanoi te overwegen of dit punt niet eerder een denkbeel dige dan een werkelijke hinderpaal vormt voor onderhandelingen. Wij doen deze voorstellen in het be lang van de vrede in Zuidoost-Azië. Er zijn misschien nog andere voorstel len. Wij nemen geen onbuigzaam standpunt in en hebben dat nooit ge daan. Maar wij geloven vast dat, welke aanpak uiteindelijk ook succes heeft, die er niet een zal zijn welke de gang van zaken in Vietnam zonder meer ver oordeelt, en één partij vraagt op ie houden, terwijl de andere wordt aan gemoedigd. Zo'n houding kan alleen de vrede die wij allen wensen verder vertragen. De enige uitvoerbare for mule voor een regeling zal er een zijn die een rechtvaardige behartiging waarborgt van de belangen van alle be trokken partijen", aldus Goldberg. CHICAGO (AFP/Reuter) Een vijf tienjarige negerjongen en een politie agent zijn dinsdagavond in een negerwijk van Chicago gewond, toen een bende jon gelui het vuur op hen opende. Er zijn veertig arrestaties verricht. De politie was de jongen te hulp geko men toen deze werd aangevallen door een jeugdbende die zich „Mighty Blackstone Rangers" noemt. De politieman werd ge raakt, toen hij in een patrouilleauto zat. Nadat versterkingen waren aangeko men, verjoeg de politie de bende. (Van onze correspondent) BRUSSEL „Ik heb me definitief te ruggetrokken uit het politieke leven. De gedachte dat ik misschien zou kunnen mislukken in een omgeving waarin ik heb uitgeblonken, heeft me de laatste tijd zeer beziggehouden. Ik hoop mijn leven te kunnen eindigen in een aangeuaame luiheid". Aldus Paul-Henri Spaak, jarenlang Bel gisch minister van Buitenlandse Zaken op een bijeenkomst in het Brusselse pers huis. De Belgische journalisten hielden daar ten ontvangst te zijner ere. Zij wil den hem huldigen, omdat hij gedurende zijn politieke loopbaan steeds zulke goede relaties met hen had onderhouden, en ook omdat hij in het begin van zijn car rière journalist v/as geweest en thans ge regeld artikelen in Europese organen pu bliceert, waarin hij zijn oordeel geeft over actuele vraagstukken. Starfighter. Een Belgische Starfighter is bij Geel in de provincie Antwerpen neergestort. De piloot kwam om het leven. Zwarte markt. In Egypte zijn geïmpor teerde onderdelen en werktuigen ter waarde van vele miljoenen guldens op de zwarte markt terechtgekomen. Ze zijn er voor het drievoudige van de normale prijs verkocht. Ras. Groot-Brittannië heeft, als 35ste land, de internationale conventie tot uitbanning van alle vormen van rassen discriminatie ondertekend. Echtscheiding. Een nieuw decreet van de Roemeense staatsraad maakt de ont binding van huwelijken moeilijker. Echtscheiding zal alleen nog in bijzon dere gevallen worden toegestaan in Roe menië. Communisten. De Egyptische politie heeft dinsdag zestien mensen verhoord die ervan worden beschuldigd commu nist te zijn. Ze zijn het afgelopen week einde bij een razzia gearresteerd. Euratom. De begrotingscommissie van het Europese parlement heeft haar goed keuring gehecht aan een extra toewij zing van twee miljoen dollar voor on derzoekingswerk voor de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie. Nieuw wapen. Voorjaar 1967 zal men op Kaap Kennedy beginnen met proefne mingen met een geheel nieuwgeleid projectiel, dat zo licht is dat één man het kan dragen. Het is krachtig genoeg om tanks te vernietigen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. Traangas. Oostduitse grenswachters-, heb ben traangasbommen geworpen naar een Westberlijnse tv-ploeg die probeer de foto's te nemen bij een grenspost waar kort geleden vijf Oost-Duitsers naar het Westen vluchtten in een ge pantserde bulldozer. Niemand werd ge wond.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3