In de Kop van Noord-Holland regionale televisie in 1967 Experiment dat zich over het hele land moet uitbreiden bender IJmuider Courant REVO BADDOEKEN weken IJmuider Courant IJ ifüfMM y VIJFENVEERTIG JAAR VOOR DE KLAS Mejuffrouw Rasmussens neemt afscheid van de Pieter Vermeulenschool Stëhuji Majak Iets van U bij? Culturele Raad wenst in rapport aan Ged. Staten: Slachthuis te Beverwijk krijgt groot parkeerterrein Latners tweede in Schagen ™1 Kwekers zitten niet stil in Kennemerland ||||ML^Q 1 I Bazar in IJmuiden WOENSDAG 12 OKTOBER 19 66 15 jaar! Tijdelijk meer regio's Nieuwe socialistische partij op komst veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving voor de prijs van 1 WEEK 90 cent. Naam Adres Gemeente Hl ERENMODE MET EEN APART KARAKTER 1 .minimin! Twee uur per week Afscheid Oecumene Wandelen met De Kennemer Jagers" girtAAAA/MSAAAAIWUWUI/IAA/IAftrt/VI/IAA/IAAAimAiVIIWMIIMUMIIIIUIIIIWUUMWIIMMMWMW Kennemer ADVERTENTIE ONZE ZAAK BESTAAT Wie voor 35.- of hoger koopt krijgt een waarde vol geschenk. joBceni kleding Ireeitrut 17 19 EVevnrwtyk Het gemeentebestuur van Beverwijk zal de raad voorstellen om het openbare slachthuis de beschikking over een groot parkeerterrein te geven. Voor dat doel moet een gedeelte van de Wijkermeerweg voorzover gelegen tussen de Parallel weg en rijksweg 9 aan het openbaar verkeer worden onttrokken. In hun toelichting merken burgemees ter en wethouders op, dat bedoelde ge deelte van de Wijkermeerweg reeds ge ruime tijd geen enkele betekenis meer heeft voor het doorgaande verkeer. In fei te is dit stuk weg het voorplein van het openbare slachthuis geworden. De bewo ners van de percelen 80, 82, 84 en 86 van de Wijkermeerweg kunnen ook na de ont trekking aan het openbare verkeer, de openbare weg bereiken. Het in gebruik te geven gedeelte zal door een hekwerk worden afgescheiden. (Van onze biljartmedewerker) Jan Lamers is er niet in geslaagd het in West-Friesland populaire Posthoorn- toernooi, georganiseerd door BV De Post hoorn uit Schagen, wederom op zijn naam te brengen. Hoewel zijn moyenne van 29,85, spelsoort: kader 57/2, het hoogste was van de zes deelnemers, moest hij ge noegen nemen met de gedeelde tweede plaats. (Van een onzer verslaggevers) De Culturele Raad Noord-Holland wil op zo kort mogelijke termijn komen tot regionale televisie in het gewest Noord- Holland. Bij wijze van proef zal begonnen moeten worden met uitzendingen voor het gebied ten noorden van Alkmaar. Dit is technisch mogelijk door gebruikmaking van de zender Wieringermeer, die over enkele maanden gereed komt. Deze regio nale zender, die bediend moet worden vanuit een eigen studio en door eigen mensen, moet de voorloper zijn van een regionaal televisienet in het hele land. De kosten worden geschat op ongeveer 700.000 aan investeringen en ruim een miljoen gulden aan jaarlijks terugkomen de lasten. Deze mening heeft de Culturele Raad Noord-Holland neergelegd in en rapport, dat aan Gedeputeerde Staten van deze provincie wordt aangeboden. Voor deze regionale televisie, die in het rapport wordt gedefinieerd als „een sa menstel van programma's oker onderwer pen uit de belangen- en belangstellings sfeer van de regio, gemaakt door spe cialisten verbonden met de regio, voor de bevolking in de regio", wordt gedacht aan een journalistieke aanpak. Vooral de actualiteit en de achtergrond hiervan moeten worden belicht. Het is niet de be doeling dat amusements- en culturele programma's worden uitgezonden. Uitdrukkelijk schrijven de samenstel lers van het rapport dat het vraagstuk van de regionale televisie niet van gewes telijke aard is, maar van nationale orde. Derhalve moeten de financiële middelen hiervoor uit het kijkgeld worden verkre gen. „Desnoods moet dit maar worden verhoogd, het is hier toch lager dan in welk land ook", aldus mr. H. van Ree, consulent-directeur van de raad tijdens een persconferentie. Om tot het rapport te komen heeft men zich op tal van plaatsen georiën teerd. De regionale televisie moet een veel groter gebied beslaan dan oorspron- De eindstand luidde: J. Broerse 5 1500 62 196 24,19 10 J. Lamers 5 1403 47 163 29,85 6 J. Peetoom 5 1036 42 148 24,66 6 P. Zondervan 5 1215 61 168 19.91 4 A. Mol 5 1085 58 92 18,70 4 Ph. Schmidt 5 716 62 74 11,54 0 Op 28, 29 en 30 oktober neemt Jan La mers deel aan het jaarlijkse invitatie- toernooi om de Centraal Cup in Harlin gen, de woonplaats van zijn .regelmatige tegenstander P. Zondervan. Er is een werkcomité in het leven ge roepen, dat de oprichting gaat voorberei den van een nieuwe socialistische partij in Nederland. Waarschijnlijk zal deze nieu we partij het volgend voorjaar deelnemen aan de Tweede-Kamerverkiezingen. Dit is medegedeeld door de heer J. K de Vries, secretaris van de afdeling Bre da van de Partij van de Arbeid, in een verklaring, die hij heeft uitgegeven in ver band met het feit, dat hij heeft bedankt als lid van de P.v.d.A. ADVERTENTIE Originele Amerikaanse snoezig bedrukt met rozen- dessin, 50 x 100 cm., nor male prijs 2.75. Nü bijzonder voordelig, slechts TEXTIEL EN WONINGINRICHTING Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Deze cheque is alleen geldig voor hen, die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd. BREESTRAAT-BEVERWIJK kelijk in het woord ligt besloten. Noord? Holland wordt derhalve in twee delen ge-1 splitst: het deel ten zuiden van de lijn Alkmaar-Hoorn (eventueel tijdelijk uit te splitsen in een groep Amsterdam en een groep Haarlem) en het deel boven deze lijn. Op den duur zal men tot één gewest Noord-Holland moeten komen. Dit betekent echter niet dat er voor elke I provincie een regionaal programma moet komen. Het is echt niet denkbeeldig dat een provincie in meer dan een regio moet worden verdeeld. Landelijk zijn de be sprekingen hierover in volle gang. Noord-1 Holland is dan ook niet de eerste die met een rapport komt. De Culturele Raden van Groningen, Friesland en Noord-Bra bant zijn al eerder met een soortgelijk I rapport verschenen en ook Amsterdam werpt zich op voor regionale televisie. In het rapport wordt een duidelijke ver gelijking getrokken tussen landelijke en I regionale pers enerzijds en tussen natio nale en streek-televisie anderzijds. Zoals een landelijk dagblad een lezer die veraf woont van de stad waarin de redactie werkt, niet volledig kan informeren over het samenleven in diens regio, zo kan de landelijke televisie geen volledige relatie leggen met het belevings- en gedragspa troon van de ontvangers. De samenstel-1 Iers willen de regionale pers dan ook een belangrijke plaats inruimen in hun idee. Over de programma-reeks „Van Ge-1 west tot Gewest" is het rapport allesbe halve te spreken. Uitdrukkelijk wordt vermeld dat dit slechts informatie geeft over een gewest en niet voor een ge west. Ook acht men het noodzakelijk dat deze informatie uit het gewest zelf komt. In de technische mogelijkheden heeft men zich niet te zeer verdiept, alhoewel ze in het rapport wel zijn aangeduid. Het gereedkomen van de zender Wieringer meer biedt een unieke kans. In de toe-1 komst zou men het derde net kunnen ge bruiken voor regionale televisie. De uit- I zendingen zouden bijvoorbeeld tussen zes en acht uur kunnen plaatsvinden maar moeten beslist niét samenvallen met het journaal of andere nieuwsru brieken. Men denkt aan twee uur per week, bijvoorbeeld verdeeld in twee pro gramma's van een half en een van een I uur. In het rapport wordt ervan uitgegaan I dat er een studio nodig is alsmede een reportagewagen met drie camera's en een ampex-apparaat. Dit vergt een inves tering van ongeveer 700.000. De pro grammastaf moet bestaan uit zeven per sonen, de technische staf uit vier came ramensen en een tiental technici. De re portagewagen, die eventueel door twee I regio's gebruikt zouden kunnen worden, vergt een bezetting van tien tot twaalf man extra. Met deze voorzieningen zijn jaarlijks ruim een miljoen gulden ge moeid. De reportagewagen kan bij be langrijke evenementen ook voor de NTS worden ingezet. Ook de reclame in de televisie komt in I het rapport even ter sprake. De opstellers menen dat hiervoor een plaats kan wor den ingeruimd. Het meest bevreemdend vinden ze echter dat de hoge kosten die samenhangen met het invoeren van kleu- j rentelevisie zonder meer worden aan vaard, terwijl de veel geringere kosten j van regionale televisie op tal van plaat sen op verzet stuiten. In de kantine van de bloemenveiling Ihet „Centrum" te Beverwijk kwamen de lieden van de Tuinbouw Studie Club voor het eerst in dit seizoen bijeen. De heer I J. Reerds, assistent bij de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst in Kennemerland, ver telde zijn gehoor uitgebreid over de bloementeelt in dit gebied. Hij consta teerde verheugd dat Kennemerland over een uitstekend geoutilleerde veiling te Beverwijk beschikt, die binnenkort na een I forse uitbreiding een nog groter achter land kan bedienen. Ook de kwekers zitten niet stil: aan steeds meer nieuwe teelten besteden zij aandacht. Behalve anjers, rozen, gerbe- ra's en fresia's worden ook steeds meer lelies en nerins aangevoerd. De heer Reerds wees de leden van de studieclub er bovendien op, dat er in deze streek ook een grotere afzet moge lijk is van perk- en potplanten. Hij wek te de kwekers tenslotte op hun kennis via tuinbouwonderwijs uit te breiden. Want] een goed bedrijf kan en moet geleid wor den door een goede ondernemer. Aldus de heer Reerds. De heer S. P. van der Peet eveneens aan" de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst verbonden vertelde over zijn bevindin gen met de bloembollenteelt in 't afgelopen jaar. Hij besteedde speciale aandacht aan de teelt van tulpen. Voorts bracht hij de grote drang van de kwekers ter sprake om zelf hun bollen in bloei te trekken. Over dit onderwerp werd breedvoerig van gedachten gewisseld. ADVERTENTIE Verleden jaar meldde zich aan het begin van het nieuwe schooljaar bij de Pieter Vermeulenschool aan de Gerard Doustraat in IJmuiden een jeugdige gegadigde voor de eerste klas, die voor deze hoogtijdag aan de hand van zijn moeder het lokaal werd binnengeleid. Om hem enigszins met de nieuwe en vreemde wereld welke hem stond te wachten te verzoenen, had zijn moeder hem ter geruststelling verteld dat hij hier door een bijzonder aardige juf zou worden ontvangen, die hem als onderwijzeres was aangewezen. Bij zijn thuiskomst informeel de de moeder naar zijn bevindingen, waarop het joch als zijn mening te kennen gaf: „Ja, ze was heel aardig, alleen is het geen juf, maar een oma!" Dit verhaal werd ons smakelijk lachend door de betrokken onderwij zeres, mejuffrouw W. Rasmussens na verteld, die hier aan toevoegde dat zij op dit ogenblik tot de conclusie kwam, dat, nu haar tijd was gekomen' om de school definitief te verlaten. Zij heeft deze gevolgtrekking door de daad laten volgen, zodat mejuffrouw Rasmussens deze week voor het laatst voor haar 'klas zal staan. Vrijdag 14 oktober neemt zfj aldus afscheid van haar leerlingen in de gym nastiekzaal van de school, waarna des avonds om acht uur in de kantine van het Velsense raadhuis een afscheidsre ceptie begint, waar elke oud-leerling, ouders van leerlingen en andere be- Dit voor ons raadselachtige kopje fungeerde in een Tsjechisch dagblad van enige weken geleden als blikvan ger voor een foto van de IJmuidense vuurtoren, waarvan het bijschrift als volgt luidde: „V holandském pristavu IJmuiden bu- dou stëhovat cely majak. Jde totiz o kulturni pamatku, jeden z nejstarsich majaku, v Nizozemi, a ponëvadz se bu- de cely pristav prestovovat, bude ma jak „bydlet" o 40 metra dale, na mistë, kieré je uz pripraveno". Dit knipsel werd ons toegezonden door mejuffrouw R. Moleman uit IJ muiden, die het op haar beurt weer had ontvangen van een Tsjechische dame uit de 100 km. van Praag gelegen stad Gottwalstov. Deze dames hebben el kaar ontmoet tijdens een vakantie in Bulgarije aan de kust van de Zwarte Zee, welke ontmoeting kennelijk aan leiding is geweest voor een correspon dentie. In een dezer brieven had de Tsjechische dame het reeds vermelde knipsel bij wijze van curiositeit bijge sloten, met de vermelding: „Ein Bild aus Ihren Hafen in unsere Zeitung". Wellicht om er even op te wijzen, dat ook IJmuiden ver buiten de landsgren zen een zekere bekendheid geniet. De directeur van het Tsjechoslowaaks Reisinformatiebureau was zo vriende lijk het bijschrift voor ons te vertalen: „Een vuurtoren verhuist In de Hollandse havenstad IJmuiden zal een vuurtoren worden verhuist. Het gaat hier namelijk om een cultureel monument, een van de oudste vuurto rens van Nederland en omdat de gehele haven wordt verbouwd, zal de vuurto ren zo'n 40 meter verderop „wonen" op een reeds hiervoor gereed gemaakte plaats". Zoals bekend is de vuurtoren inmid dels al verplaatst, maar wij vonden dit verre krantebericht toch te interessant om het onze lezers te onthouden. langstellenden van harte welkom zullen zijn. Mejuffrouw Rasmussens werd in Vel- sen-Noord geboren, waarbij zij als kind de voormalige christelijke school aan de Stationsweg in IJmuiden bezocht. Zon der het minste vermoeden, dat zij later op dezelfde school nog eens als onder wijzeres zou worden aangesteld. Want zij werd voor dit vak opgeleid aan de voormalige Da Costa-kweekschool aan de Zijlweg in Haarlem, waar mejuf frouw Rasmussens in 1921 het begeerde diploma verwierf. Haar eerste klas kreeg zij toegewezen in Nederhorst den Berg, maar haar voorkeur ging toch naar Velsen uit, zodat zij in 1922 gaarne een benoeming aan de christelijke school „Uw Konink rijk Kome" aan de Van Langeveldstraat in Velsen-Noord aanvaardde. Deze school bestaat al lang niet meer en het terrein is inmiddels bij de papierfabriek gerokken. Na vervolgens nog drieën eenhalf jaar bij de Da Costaschool eveneens in Velsen-Noord werkzaam te zijn geweest, keerde mejuffrouw Ras mussens in 1931 weer naar haar oude school aan de Stationsweg in IJmuiden terug, doch nu als onderwijzeres uiter aard. Hier ontmoette zij opnieuw het bekende schoolhoofd Pieter Vermeulen, de bijna legendarisch geworden Velse- naar, bij wie zij als kind nog in de klas had gezeten. Trouwens ook haar vader en moeder waren heel vroeger bij „meester Vermeulen" op school geweest. Mejuffrouw Rasmussens heeft hier buitengewoon plezierig gewerkt, tot tij dens de oorlog deze school op last van de bezetters moest worden afgebroken. Zij en haar collega's met hun leerlingen vonden echter een gastvrij onderdak bij de katholieke school aan de Zeeweg, een periode, waar zij eveneens de beste herinneringen aan bewaart. Want ook in die tijd bleek de oecu mene reeds wederzijds in praktijk te kunnen worden gebracht en de ver standhouding tussen katholieke en pro testantse onderwijzers is hier altijd voorbeeldig geweest. Mejuffrouw Ras mussens heeft op deze school haar zil veren jubileum nog gevierd en zij be waart nog steeds het geschenk plus ge dicht, dat haar toen door de zusters van de school werd overhandigd. Haar veertigjarig jubileum heeft zfj echter tot haar grote vreugde toch weer in de inmiddels gebouwde christelijke Pieter Vermeulenschool aan de Gerard Doustraat mogen vieren, bij welke ge legenheid haar grote verdiensten op het gebied van het onderwijs werden er kend door het uitreiken van de ere medaille in goud, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. Het opspelden van deze onderscheiding behoorde tot de eerste ambtsbezigheden in Velsen van burgemeester mr. J. C. Bührmann. Op deze school heeft mejuffrouw Ras mussens nu tevens de ruim vijfenveer tig jaar rond gemaakt, waarin zij en thousiast voor het christelijk onderwijs Mejuffrouw W. Rasmussens voor haar laatste klas werkzaam is geweest. En zij mag onge twijfeld met trots op de bereikte resul taten terugzien, want zij moet geduren de die lange tijd toch meer dan twee duizend kinderen de eerste beginselen van lezen, schrijven en rekenen hebben bijgebracht. Geen wonder dat vele kin deren, die zij eenmaal onder haar hoede heeft gehad inmiddels zijn getrouwd, en thans met vertrouwen en genegenheid hun kroost aan dezelfde „juf" hebben toevertrouwd. Aan de ene kant ziet mejuffrouw Ras mussens dit thans onherroepelijk nabij gekomen afscheid met een zekere wee moed tegemoet, doch daarnaast is zfj ervan overtuigd haar taak naar beste kunnen te hebben volbracht. Bovendien wacht haar thuis nog een gehele biblio theek, welke zy wegens gebrek aan tijd slechts gedeeltelijk heeft gelezen. Me juffrouw Rasmussens kan dan terugzien op een lange en eervolle loopbaan als onderwijzeres, waarbij zjj gelukkig meer lief dan leed heeft ondervonden, omdat zij haar kinderen altijd met liefde en begrip is tegemoet getreden. De er kentelijkheid welke zjj hiervoor ver wierf, zal haar ongetwijfeld vrijdag van vele zijden duidelijk worden gemaakt. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: een paar dameshandschoe nen, regenbroek, autoped, sportkous, vulpotlood, drie sleutels aan ring, ver zekeringsplaatjes van bromfietsen (MXN 689 en FPQ 746), springtouw, linker kinderschoentje, fietspompje, damespolshorloge, bril in étui, heren polshorloge, zwembroek met handdoek, poes, ijzerzaag, twee sleutels aan ring, vijf kleine sleutels aan ring, gympak, bedeltje, tas met regenbroek, beitel en schroevedraaier, zwart-wit kinder schoentje, regenkapje, portemonnee met inhoud voelmaat, fluit, jack, akten- tas met studieboeken, motorhand schoen, damesportemonnee met inhoud, bankbiljet, portemonnee met geld en twee foto's, aktentas, herenhorloge. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks te verkrijgen op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. n Door de IJmuidense wandelsportver eniging „De Kennemer Jagers" zijn voor zaterdag 15 en zondag 16 oktober enige wandeltochten in de omgeving van Velsen georganiseerd, waarvoor ook De Heerenduinen in de route zijn opgenomen. De afstanden zijn zaterdag 10 en 15 km en zondag 10, 15 en 25 km. Men kan voor deze wandeltochten in schrijven bij de heer W. Huijer, Spar renstraat 29 te IJmuiden. Zaterdag 15 oktober, des middags om drie uur, zal door ds. J. van den Berg in het Hervormd Wijkgebouw aan de Radarstraat in IJmuiden een bazar worden geopend, waarvan de opbrengst is bestemd voor restauratie en andere voorzieningen in het kerkgebouw. Deze bazar, welke vele uiteenlopende attrac ties bevat, zal tot des avonds elf uur zijn geopend. ^ItAAIWMMUMMUUilMMMUMIAAIMUMUMMUMVWIAAWJMUMMMUUMUMMUIAAIMMMWM^JUiAIWUilUIAIWMIAIVVWWMIAAAAAAIV^AilAil^AIM^iUI^IUWUWWMWMMWI

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7