Regering blijft op haar standpunt staan Verhoging omzetbelasting op 1 januari 1968 wordt gehandhaafd HET WEER Israel klaagt bij de VN Zuid-Vietnam overspoeld met luxegoederen uit VS Weer geval van polio Mariniers in niemandsland morris Werkspoor stakers worden normaal doorbetaald BOVENS" BESTE BOILER U ST Moorman houdt CPN buiten defensiecommissie Tweede Velser tunnel onder Noordzeekanaal NA V O-noodgrot in de Eifel Critiek van Marijnen op Zeehavennota AR evangelische volkspartij DAALDEROP-TIEL Herman Mulder 51e JAARGANG NUMMER 291 DONDERDAG 13 OKTOBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-6 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 8 Kunst15 Radio en tv 15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Topsy 23, 26 Ferdinand24 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Veel bewolking Het woord is aan Vietnam In Kootwijkerbroek REGENKLEDING Belegde broodjes Diverse soepen BLAAUW Oefening Fallex '66 Vragen njjeuwsjr. mUMWöfiN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Deining in de Kamer. De heer Koe koek heeft het spreekgestoelte juist verlaten. De heer Zegering Hadders en de heer Toxopeus kijken strak voor zich. Voor hen is de heer Koe koek lucht (Van ome parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Dit kabinet is niet in strijd met de wens van de kiezers tot stand gekomen. De regeringsver klaring kreeg de steun van meer dan tweederde van de Kamer. Zolang de meerderheid dit vertrouwen hand haaft is het de plicht van het kabinet met zijn beleid voort te gaan", aldus minister-president Cals vanmorgen in de Tweede Kamer. Mr. Cals wees erop, dat eritiek op het financiële beleid van dit kabinet eritiek op het hele team is. „We vormen een hecht team, wat er ook over gezegd en gefantaseerd mag worden", aldus de mi nister-president. „Ik heb de afgelopen maanden wel eens moeite gehad om te zwijgen en het verheugt ons thans in staat te zijn verantwoording af te leggen, want er is onrust, onzekerheid en onbe hagen geweest. Er is in brede kringen een vertrouwenscrisis." Mr. Cals, die vanmorgen met veel na druk aan de verdediging van het rege ringsbeleid begon, stelde de eis dat, als het vertrouwen wordt opgezegd, dit duidelijk moet worden opgezegd. Speculeren op meningsverschillen binnen het kabinet is in strijd met de democratische regels. Overigens zal de regering de eritiek na tuurlijk serieus nemen. De minister-pre sident wees erop dat het kabinet de af gelopen anderhalf jaar erg hard heeft ge werkt. Het overgrote deel van de punten, die in de regeringsverklaring werden ge noemd, is al uitgevoerd of bij het parle ment in de vorm van wetsontwerpen in gediend. De regering zal vasthouden aan het voorstel de verhoging van de omzetbelas ting op 1 januari in werking te doen tre den. Zij meent dat het staatsrechtelijk geen bedenkingen ontmoet dat die datum nu reeds wordt vastgesteld. Mr. Cals zei dat de begroting 1967 een alleszins aanvaardbaar beeld geeft met enkele „eenmalige" elementen. Het ka binet heeft dan ook als essentieel onder deel van het dekkingsplan de vervanging in 1968 van dit tijdelijk door een blij vend element gepresenteerd. De regering houdt vast aan het voor stel de verhoging van de omzetbelasting op 1 januari 1968 in werking te doen tre den. Zij meent dat het staatsrechtelijk geen bedenkingen ontmoet dat die datum nu reeds wordt vastgesteld. De minister president mr. Cals zei dit vanmorgen In zijn antwoord op de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer naar aan leiding van de vraag, of het staatsrech telijk niet zuiverder is dat het toekomsti ge kabinet en de toekomstige Kamer daarover beslissen. De premier ontkende dat de regering te ver is gegaan in haar uitgaven. Hij hield de Kamer voor, dat in de jaren 1960 tot en met 1963 de gemiddel de toeneming van de rijksuitgaven en van het nationaal inkomen 8% percent bedroeg. Voor 1964 en 1965 waren de ge middelde cijfers respectievelijk 18 en 14 percent. In 1966 bedraagt de stijging van de uitgaven 12,5 percent en die van het nationale inkomen 11,5 percent. Op basis van de ontwerpbegroting 1967 lonen de uitgaven niet verder uit op het natio nale inkomen, respectievelijk met bijna 8 en bijna 8% percent. „Men zou ons dus eerder een niet waar maken van een programmapunt dan een onverantwoorde uitgavenverhoging kun nen verwijten" zei mr. Cals. Hij wees er op dat de begroting 1967 een alleszins aanvaardbaar beeld geeft maar met enkele „eenmalige" elemen ten. Het kabinet erkent dit ten volle, maar heeft dan ook als essentieel onder deel van het dekkingsplan de vervanging in 1968 van dit tijdelijke door een blij vend element gepresenteerd. Mr. Cals benadrukte vanmorgen dat het de regering grote ernst is met het evenwichtherstel. De regering wil uit drukkelijk voorkomen dat via een te stringent beleid de uitgangspunten van het kabinetsbeleid in gevaar zouden ko men. Hij uitte er zijn waardering voor dat „in ieder geval" de vijf grote partijen hebben ingestemd met de mening van het kabinet, dat het tempo van de loonstij ging moet achter blijven bij dat van de laatste jaren. Mr. Cals noemde meer evenwichtige verhoudingen op de arbeidsmarkt wense lijk, maar een ontspanning met duidelij ke werkloosheid bepaald onwenselijk. „Het kabinet wil bewust de smalle weg volgen van een hoog niveau van produk- tie en werkgelegenheid en voldoende ar beidsvoorzieningen, met vermijding eens deels van overbesteding en een snelle in flatie en andersdeels van stagnatie en werkloosheid". Hij ontkende dat de economische ont wikkeling een in veel opzichten ongunstig verloop zou vertonen. De gemiddelde groei van het bruto nationaal produkt bedraagt ruim vijf percent per jaar, zei de premier. Ondanks pessimistische ge luiden uit het bedrijfsleven vertonen de investeringen feitelijk toch nog een snel le ontwikkeling. Hij deelde verder mee dat het kabinet het door de SER uitgebracht advies over het systeem van loonvorming thans in Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige, in het Wadden gebied af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Sir Henry Taylor: De meeste grote mannen sterven aan een indigestie van zichzelf. NEW YORK (Reuter en AP) Israel heeft om een spoedzitting van de Ver enigde Naties gevraagd. Aan de grenzen tussen Israel en de Arabische staten is de spanning de afgelopen dagen namelijk sterk gestegen. Gisteren hebben Jordaanse en Is raëlische grenspatrouilles een hevig vuur gevecht gevoerd. Na twee uur kon de In ternationale Bestandscommissie van de VN hieraan een einde maken. Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard dat zijn land een tweede front tegen Is rael zal moeten openen, als het tot een treffen tussen Israel en Syrië komt. Vol gens Israel raakte een Israëlische pa trouille bij vergissing over de Jordaanse grens. Syrië heeft scherp gereageerd op klachten van Israel, dat saboteurs vorige week verscheidene aanslagen op Isra ëlisch gebied hebben uitgevoerd. Het af gelopen weekeinde kwamen vier Isra ëlische militairen om het leven, nadat zij op een mijn waren gereden. In Jeruzalem werden een aantal burgers gewond door explosies. studie heeft. Zo spoedig mogelijk zal bij de Kamer een ontwerp van wet tot rege ling van het minimum-inkomen worden ingediend. Over de Vietnamkwestie zei mr. Cals dat de Nederlandse regering voorstand ster is van een hernieuwde stopzetting van de bombardementen indien er aan wijzingen zijn dat Hanoi zich bereid zal verklaren het verzet tegen onvoorwaarde lijke onderhandelingen op te geven en te praten over een regeling van de toekomst van Zuid-Vietnam. Mr Cals zei dat het kabinet de opvat ting van de heren Schmelzer en Neder- horst deelt dat de intreding van de Chi nese Volksrepubliek in de V.N. moet wor den bevorderd, hoe groot de principiële en praktische bezwaren daarvan ook mo gen zijn. Het vraagstuk van de Chinese lastech- WASHINGTON (Reuter) - Sinds 1955 is voor zes miljard gulden aan economi sche hulp verleend aan Zuid-Vietnam, zon der voldoende toezicht en beheer. Hier door zijn corruptie, speculatie en inflatie aangewakkerd. Dat zegt een subcommis sie van het Amerikaanse congres in een zojuist verschenen rapport. Ongeveer zeventig percent van de niet- militaire hulp aan Zuid-Vietnam bestaat uit consumptiegoederen. Er is niet ge vraagd, of die wel nodig waren, of ze voor verkeerde doeleinden zouden worden ge bruikt, waarschijnlijk zouden worden ge hamsterd- Veel ervan bestond uit luxe goederen. Pas nadat de subcommissie met haar onderzoek begon is hierin verbetering gekomen. Volgens het rapport „puilen de markten in Saigon uit van een grote sortering Amerikaanse goederen, waaronder luxe In het Julianaziekenhuis te Ede is een negenjarig meisje opgenomen, dat moge lijk aan polio lijdt. Het meisje bezoekt de Rehobothschool van de gereformeerde ge meente te Kootwijkerbroek. Het geval is nog niet aangemeld bij de provinciale in spectie van de volksgezondhied. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer heeft gisteren een sub-commissie ingesteld. Daarmee is de C.P.N, die sinds vorige week deel uitmaakt van de vaste Kamer commissie wat Defensie betreft min of meer buitenspel gezet. Volgens de heer Moorman (K.V.P.), voorzitter van de vaste commissie voor Defensie bestaat er allang behoefte aan sub-commissies. Grote gezelschappen als de vaste commissie's lenen zich min der voor vertrouwelijke gesprekken met de minister, zo zei hij. Daarom heeft het nieuwe reglement van orde ook de mogelijkheid tot het instellen van sub commissies ingesteld. De toelating van communisten tot de vaste kamercommis- sie's was volgens de heer Moorman de laatste aanleiding om tot instelling van een sub-commissie over te gaan. dingen uit de postorder-bedrijven. „Din gen die tijdelijk niet in de winkels te krij gen zijn, kan men bijna altijd in de „post order-laan" een straat in Saigon, kopen. Pas aangekomen postordergoederen zijn dikwijls al op straat te koop, voordat zij in de winkelvoorraad zijn opgenomen. Vietnam kost de Amerikaanse betalings balans jaarlijks 2,67 miljard gulden. Het rapport stelt dat er in feite drie oorlogen in Vietnam gevoerd worden: een militaire, een politieke en een economi sche. Zonder een overwinning op econo misch gebied zou succes op de twee an dere gebieden nutteloos zijn. nici blijft de voortdurende aandacht van de regering houden. Er bestaat geregeld contact met de vertegenwoordiging van de Chinese volksrepubliek om tot een op lossing te komen, aldus de premier. Daar een oplossing zal moeten worden gezocht in het kader van het Nederlandse recht bestaat er wat deze technici betreft geen behoefte aan de goede diensten of be middeling van derden. Premier Cals deelde de Kamer mee dat de regering besloten heeft op zeer korte termijn machtiging te verlenen tot onder tekening van het internationale verdrag inzake de uitbanning van elke vorm van rassendiscriminatie. Mr. Cals zei ook dat de regering een aantal ontwerpen van wet voorbereidt, die beogen de sociale positie van de werk nemer in verband met ontslag te verster ken. Premier Cals sprak de hoop uit, dat de SER op korte termijn in staat zal zijn advies uit te brengen over de wettelijke bepalingen met betrekking tot de werk staking. Hij deelde verder mee, dat Nederland een beroep op de Sovjet-Unie heeft ge daan om in het conflict te bemiddelen. De regering heeft voorts aangedrongen om het opnieuw bijeen roepen van de Geneefse conferentie. Het college van B. en W. van Vel- sen vraagt aan de gemeenteraad een krediet van 15.000,welk bedrag zal worden aangewend voor een voor studie van de plannen, om onder het Noordzeekanaal een tweede tunnel aan te leggen. Dit verzoek, dat op pag. 5 uitvoerig wordt omschreven, zal op de eerstvolgende raadsvergadering in behandeling worden genomen. Amerikaanse mariniers zijn zojuist uit een helikopter gesprongen. Ze hebben opdracht het gebied van de Vietcong te zuiveren. Die plaatste op land. (Telefoto). het veld punjistokken om landingen van hefschroefvliegtuigen te belet ten. Vermoeide, angstige mannen in de aanval in een vreemd, vijandig ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Veieloan (020) 22 36 94 Amsterdam ADVERTENTIE WIJK AAN ZEEËRWEG 31 IJMUIDEN-OOST - TEL. 5717 Het personeel van Werkspoor in Utrecht, dat gisteren vrijwel niet heeft gewerkt, krijgt de niet-gewerk- te uren normaal doorbetaald. Dit heeft de directie van Werkspoor des gevraagd meegedeeld. Er waren ar beiders, die zich gisteravond nogal ongerust maakten over de gevolgen van de tijdelijke werkonderbreking, die zij niet als een staking gekwalifi ceerd wensten te zien. Hoewel het dreigende ontslag onderwerp van ge sprek onder het 2200 man tellende personeel bleef is er in de middag toch zo goed en zo kwaad als het ging gewerkt. Ook de avondploeg ging normaal aan het werk. De Werkspoor-arbeiders zijn vol iof over het resolute optreden van de vakorganisaties. Zij menen dat het daar aan te danken is, dat de Werkspoor- direc tie de ontslagaanvragen heeft opgeschort tot het resultaat bekend is van het mor gen te voeren overleg tussen de vakbon den en de VMF-directie. Ongeveer 140 Spanjaarden hebben giste ren Werkspoor in Utrecht hun ontsiag aangaboden. Hun vier vertegenwoordigers zeiden dat zij dit als vreemdelingen deden (Van onze correspondent) BONN In het kader van de NAVO oefening „Fallex '66", die gisteren is be gonnen, zullen afgevaardigden van de Westduitse Bondsdag en Bondsraad en eni ge ministers enkele dagen in een grot op een geheim gehouden plaats in de Eifel doorbrengen. Aan deze „opsluiting" zou den onder meer de ministers van Buiten landse Zaken Schroder, van Binnenlandse Zaken, Lücke en van Verdediging. Von Hassel deelnemen. In de gespeelde chaos hebben in de Eifelgrot de Bondsdag-afgevaardigden Ernst Benda (CDU) en Gerhard Jahn (SDP) het heft in handen. Zij leiden het „nood-parlement" dat uit zestig naar de grot gezonden afgevaardigden bestaat. Eén van de in die grot verblijvende ministers zou nood-kanselier zijn, en daarbij tevens opperbevelhebber van land- zee- en lucht strijdkrachten. Mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van Rijnmond, heeft gisteren critiek geleverd op de Zeehavennota van de regering. „Het stuk houdt zich bijna uitsluitend bezig met nationale gegevens, waarna beleidsconclusies worden getrokken voor de afzonderlijke gebieden". Mr. Marijnen zei dit bij de opening van de Climax Mo lybdenum Fabriek in Rozenburg. De Anti-Revolutionaire Partij gaat in de nabije toekomst als ondertitel de naam „evangelische volkspartij" voeren, als het bestuursbesluit daartoe door de par tij wordt goedgekeurd. Partijvoorzitter dr W. P. Berghuis heeft dit te Eindho ven bekend gemaakt in de diesrede, die hij in het academisch genootschap hield voor de Societas Studiosorum Eindho viensis. uit solidariteit met de 197 Nederlandse werknemers die op de ontslaglij st van Werkspoor staan. De directie heeft de mededeling van de Spanjaarden voorlopig voor kennisgeving aangenomen. De bui tenlanders bij Werkspoor zijn namelijk gebonden aan een contract dat in de meeste gevallen is afgesloten voor een tijd van één jaar. De betrokken Spanjaar den werken niet alleen op de afdelingen rollend materieel en de gieterij, waarin de ontslagen moeten vallen, maar ver spreid over het gehele bedrijf. Eerder op de dag hadden ongeveer hon derd jonge Nederlandse vaklieden aange kondigd, dat zij zelf ontslag zullen nemen als de nieuwe onderhandelingen tussen de directie en de vakbonden niet tot een be- vreidigend resultaat leiden. Inmiddels heeft het Tweede-Kamerlid Van Lier (P.v.d.A.) van staatssecretaris De Meijer schriftelijk de verzekering ge vraagd, dat voor de werknemers van Werkspoor geen ontslagvergunningen zul len worden afgegeven voor zover de werk gever weigert rekening te houden met de redelijke wensen van de werknemers vertegenwoordigers. Ook wil hij weten of het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid toch heeft ingestemd met de afvloeiingsregeling, waarover de N.V. Werkspoor met de vakorganisaties geen overeenstemming heeft kunnen bereiken. ADVERTENTIE ELEKTRISCHE BOILERS ADVERTENTIE Kampervest 51UTel! 21101 Haarlem ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1