VAN DAG TOT DAG De V.S. wenst Zuidwest-Afrika onder toezicht Ver. Naties Minister Muller: „Ons land zal krachtig verzet bieden' Johann Mauer op leugen betrapt Dood van Hammarskjöld in Kongo opnieuw onderzocht Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. PREMIE SPAARPLAN Trekken thuis Twee Nobelprijzen vandaag bekend Wenen heeft nieuwe ondergrondse I I ram nn DONDERDAG 13 OKTOBER 1966 Twee „Thunderbirds" in de VS verongelukt Proces in Wenen Zaal uit Brandt dineert met Russische ambassadeur in Oost-Duitsland STOCKHOLM De omstandig heden, waaronder de Zweedse secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammarskjöld, op 17 sep tember 1961 in Kongo om het leven is gekomen, zullen het onderwerp zijn van een nieuwe onderzoeking. Ka pitein Bengs-Ake Bengs, een Zweedse luchtmachtofficier, die zelf in die tijd dienst deed in Kongo, en al persoon lijk een onderzoek heeft ingesteld naar de gebeurtenissen bij het vlieg tuigongeluk, zal in samenwerking met het Zweedse ministerie van Jus titie trachten de raadsels die nog steeds bestaan op te lossen. Tijdbom Wie Waarom? Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke steun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel? Over maximaal f 500,jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie i6 altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le vensverzekeringmaatschappij, Spaarbanken. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT I 1/ I links, dat de besluiten en handelingen van de nu aan het bewind zijnde ministers er herhaaldelijk in strijd mee moeten zijn. D» kiezers zullen deze winter voortdurend De discussie in de Tweede Kamer heefl ontworpen theorie toetsen aan de prak- duidelijk aangetóond waar de grens tus- en ^an p.v.d.A.-ministers (als die sen politiek fatsoen en onfatsoen loopt. I aan{)lijven) confronteren met het mooie Dat de heer Koekoek zijn politieke op- pr0grarnma. Wordt dit nog roder, dan zal komst te danken heeft aan ontevreden- tegenstelling tot het beleid van deze re- heid was bekend. Dat hij zelf de politiek I gerjng fnuikend worden: het programma denkt te kunnen bedrijven met een reeks za^ aj vermoord zijn, voordat het bij de ongehoorde verdachtmakingen die alleen I verk;ezjngen van het volgend jaar dienst gedekt worden door de parlementaire kan doen onschendbaarheid is nu ook bekend. Het Qok inzake de buitenlandse politiek im- is te hopen dat ontevreden kiezers daar- mers zjjn (je verlangens al radicaal ge- mee in het vervolg rekening zullen hou- I noeg £)e <joor „nieuw links" geëiste er- den. kenning van de Oostduitse DDR is verwor- De beschuldigingen van de heer Koe- pen Maar van West-Duitsland wordt er- koek zijn vooral daarom beneden elk Penning gevraagd van de Poolse west denkbaar peil omdat hij de aanval op grens (de Oder-Neisse-lijn) en het afzien een partijgenoot, aan wie ieder besef over van beschikking over kernwapens zijn verkeerde houding in de oorlog ont- Gestreefd zou zelfs moeten worden naar breekt, denkt te kunnen pareren door in uitsluiting van Portugal uit de NAVO. Van het wilde weg onbewezen en onbewijsba- Amerikanen wordt erkenning verlangd re beschuldigingen te uiten. Hij probeert van jje vietcong als strijdende partij, zaken te vergelijken die niet te verge- waarmee over vrede moet worden onder lijken zijn. Hoewel hij de heer Adams handeld. Andere concessies aan links zijn: tot het allerlaatste moment de hand boven beperking van de vloot, een diensttijd van het hoofd heeft gehouden doet hij nu net twaalf maanden en „loon" voor soldaten, alsof niet hij, maar de andere partijen Wat kan er nu op basis van dit pro- boter op het hoofd hebben. Bovendien gramma gebeuren? Het is denkbaar dat speculeert hij er op dat van iedere be- toeloop van radicalen uit andere kringen schuldiging bij het publiek altijd wel iets Lje geleden verliezen compenseert. Maar blijft hangen. Deze zaak, die voor het ^an zai bet moeilijk zijn partners te overgrote deel bestaat uit politieke klets- vinden om een regering te vormen, die en roddelpraat, zou bijna komisch aan- begint zulke wensen te verwerkelijken. De doen, ware het niet dat de heer Koekoek partijvoorzitter dr. Tans heeft dinsdag nog in zijn optreden juist die mentaliteit gezegd dat hij „voortzetting van de hui. toont die zijn partijgenoot Adams mder- dige coalitie de enige mogelijkheid achtte tijd in de verkeerde gelederen bracht, voor het voeren van een progressief be- Het is een winstpunt dat onze parle- leid". Maar kan men dat doel bereiken mentaire democratie gisteren duidelijk I met dit linkse programma? met deze mentaliteit heeft afgerekend. Houdt de leiding er aan vast, dan is Daarmee is een goede barrière gelegd te- het waarschijnlijk, dat de partij voorlopig gen een soort heksen jacht naar foute Ne- wel in de oppositie zal moeten gaan. Dit derlanders. Met zijn eigen woorden, „be- ZOu best heilzaam kunnen zijn voor ons wijs het maar eens" heeft de Boerenleider politieke bestel, dat al te zeer een con tenslotte zijn trekken thuisgekregen. Het bestuur van de Partij van de Ar- structieve oppositie heeft gemist. Te veel gingen de grote partijen op elkaar gelij ken. De P.v.d.A. kan wellicht ook een ver splintering aan de linkerzijde voorkomen. Maar het buitengewone congres in novem- beid heeft ,het sein op rood" gezet: het ber zal zich ervan bewust moeten zijn, dat heeft een „basisprogramma" ontworpen, aanvaarding van het ontwerp een wen- dat wordt voorgelegd aan het buitenge- dlnS kan betekenen in de historie der par- wone congres van 11 en 12 november en «J, die tot nu toe aan zoveel gematigde dat tegemoet komt aan degenen die „een regeringen heeft deelgenomen ruk naar links" wensen. Men moet het twijfelachtig achten of de leiding uit I eigen initiatief zulk een stap zou hebben gedaan, als zij daartoe niet „van onder op" was aangezet. Zou zij zelf voorop I zijn gegaan, dan had men van een ver-1 LAS VEGAS (Reuter) Twee Ameri- alle delen van de VS is opgetreden. NEW YORK, (Reuter). De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg heeft gisteren in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties gezegd dat Zuid-Afrika het recht heeft verspeeld, Zuidwest- Afrika te besturen omdat het zijn verplichtingen onder het mandaat van de Volkenbond niet is nagekomen. De VS zouden gaarne zitting nemen in een VN-commissie voor Zuidwest- Afrika, die „zeer duidelijke en uitge breide volmachten zou moeten heb ben". Zuid-Afrika heeft niet alleen nagelaten het materiële en geestelijke welzijn van de bevolking te bevorderen, waartoe het krachtens het mandaat verplicht was, het is zelfs zover gegaan het gebied het af schuwelijke stelsel van rassenscheiding op te leggen dat bekend staat als apart heid", aldus Goldberg. De Zuidafrikaanse minister van Bui. tenlandse Zaken, dr. Hilgard Muller, waarschuwde op zijn beurt de Algemene Vergadering dat zijn land krachtig en vastberaden verzet zou bieden tegen elke poging van de V.N. om Zuidwest-Afrika zelf een bestuur op te leggen. De toe spraak van Muller vormde de duidelijk ste reactie van de Zuidafrikaanse rege ring tot dusver op de pogingen van Afri kaanse en andere landen om het man daat te laten eindigen en de V.N. het be- Zuidwest-Afrika zou trachten over te ne men. Over de mate van verzet, die dan verwacht kan worden, behoeft geen twij fel te bestaan. Hij appelleerde aan „de beste eigenschappen en instincten van al le leden van deze organisatie, de V.N. niet te veranderen in een instrument van agressie en geen vredelievend medelid te bedreigen dat naar beste vermogen, on der omstandigheden van enorme inge- stuur over het gebied te laten overnemen. Muller dacht dat hij niet nader hoefde uit te weiden over de houding van zijn land in het geval, de V.N. de macht in rassing kunnen spreken. Nu zijn vujwe hjaanse stuntvliegers zijn gisteren ;n de alle nieuwigheden ons bekend uit e kuurt van de Amerikaanse plaats Las voorstellen en plannen van anderen. yegas om ^et ieven gekomen toen hun De fractieleider drs. Neder orst iee toestellen tijdens een oefening met elkaar dinsdag in de Kamei deemoe ïg gezeg -n bo^sjng kwamen en neerstortten. Zij „dat een groot deel van de rezers e maakten deel uit van het vier leden tel- geloof in de tegenwomdige partijen ree iencje stuntteam „Thunderbirds", dat i verloren". Hij was bererd „afstand te doen van historisch gegroeide partijstruc turen" en met andere partijen te overwe gen, welke hervormingen toegepast kun nen worden „nu onze samenleving door brede groepen in ons volk niet meer als democratisch wordt ervaren". Hij noem de zelfs de provo's jongelieden „die het onbehagen uitdrukken, dat bij een veel grotere groep leeft". Het was toen al dui delijk, dat P.v.d.A. het vertrouwen had verloren in haar eigen, tot nu toe gevolg de koers Het ligt voor de hand dat een aantal vrij algemene verlangens van de linker zijde nu tot uitdrukking zijn gekomen, zo als seksuele voorlichting op de scholen, bevordering van geboortebeperking, voor rang van openbaar vervoer boven parti culiere auto's, gezonder stadslucht; en voor de studenten en hun ouders: streven naar integrale vergoeding van studiekos ten. De eerste radicalen (geen socialis ten) die in het pamflet D-66 met vernieu wingspogingen kwamen, herkennen in het nieuwe P.v.d.A.-programma enkele van hun wensen, die zijn genoemd als onder werpen van studie: een gekozen burge meester, die ook als hoofd der politie verantwoordelijk zal zijn jegens de raad; nauwer banden tussen kiezers en Kamerlid; het recht van demonstratie, De partij zal tevens ijveren voor kies recht op 18-jarige leeftijd en invoering van een parlement, bestaande uit één Kamer. Maar in haar eigen rijen hééft zij te doen met een oppositie, die zich „nieuw links" noemt en die het boekje „Tien over rood" heeft gepubliceerd. In ver scheidene opzichten lopen haar wensen parallel met die van 44 vooraanstaande „bezwaarden". „Nieuw links" heeft de nadruk gelegd op grotere gelijkheid van inkomens en aangedrongen op een een traal geleide politiek betreffende lonen, salarissen, winsten, dividenden enzovoort. Verder op socialisatie van de grond, de bodemschatten en de banken. Zeer hoge successierechten zouden de erfenissen moeten beperken. Kamerleden zouden hun daden behoren te verantwoorden je gens de kiezers en ambtelijke stukken openbaar moeten maken. Als klap op de vuurpijl: proclamatie van dé republiek na koningin Juliana! Dit had ongeveer het programma van de rode SDAP kunnen zijn in haar meest ra dicale periode. En geen wonder dat het partijbestuur daaraan maar op beschei den wijze tegemoet komt. Over de repu bliek zwijgt zij. Haar ontwerp is al zo WENEN (AFP) In het in Wenen ge voerde proces tegen de gebroeders Mauer heeft de president van het Hof woensdag Johann Mauer kunnen betrappen op een onwaarheid. Deze verdachte ontkende dat hij had deelgenomen aan het bijeendrij- ven van de joden van de Poolse stad Sta- nislav, voordat deze mensen zonder vorm van proces werden doodgescho ten. De president las daarop een schriftelijke verklaring van de verdachte voor, waarin deze bij het vooronderzoek had gezegd dat zij „de huizen hadlaen doorzocht om de jo den er uit te hal«n" De twee broers ontkennen aan het do den van de joden te hebben deelgenomen Een belastende verklaring van een jood se vrouw die aan het bloedbad was ont komen, moest volgens Wilhelm Mauer worden gezien in het raam van ,de sa menzwering van de joden van de gehele wereld" tegen zijn broer en hem. Ook dergelijke verklaringen van vroege re S.S.-kameraden wees hij als onwaar af. De president merkte toen op dat er dan blijkbaar „sprake was van een samenzwe ring tussen de joodse getuigen en hun vroegere beulen". wikkeldheid, bezig is met de taak van het nastreven der hoge idealen waarvoor deze organisatie is opgericht. Drijf dat lid niet in een positie waarin werkelijke sa menwerking onmogeleijk kan worden." Afrikaanse afgevaardigden hadden de zaal verlaten, toen de Zuidafrikaanse mi nister naar het spreekgestoelte ging. V.N.-waarnemers hebben uit de rede de conclusie getrokken, dat Zuid-Afrika be reid is zijn toevlucht te nemen tot wapen geweld om de V.N. uit Zuidwest-Afrika te houden. Volgende week wordt het debat voort gezet. Mogelijk zal er dan worden ge stemd over de resolutie van 54 landen, waarin beëindiging van het volkenbonds mandaat over Zuidwest-Afrika geëist wordt. WEST-BERLIJN (DPA) De socia listische burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft woensdagavond voor het eerst sinds de bouw van de muur ruim vijf jaar geleden een be zoek aan het oostelijke stadsdeel ge bracht. Met zijn vrouw Ruth was hij de gast van de Russische ambassadeur Abrassimov, die hem voor een diner had uitgenodigd. De perschef van het Westberlijnse stadsbestuur deelde mee, dat de Weste lijke geallieerden en de autoriteiten in Bonn „natuurlijk tijdig op de hoogte wa ren gesteld". Hij herinnerde er aan, dat de Russische ambassadeur „de contacten met de drie ambassadeurs van de Weste lijke mogendheden verzorgt, als het gaat om kwesties die verband houden met de besluiten van de vier mogendheden inza ke geheel Duitsland". Op 29 september jl. had Brandt met ambassadeur Abrassimov een gesprek van tien minuten op een receptie ter ge legenheid van een optreden van de Rus sische dirigent Kyril Kondrasjin met het Berlijns Philharmonisch Orkest. Ook in juli had de burgemeester met de ambas sadeur een onderhoud onder vier ogen, op een ontvangst van de Zweedse consul- generaal in West-Berlijn. STOCKHOLM (AP) Vandaag begint de jaarlijkse bekroning van geleerden en schrijvers door de Zweedse Nobelstichting met het bekend maken van de prijswin naars voor fysiologie en geneeskunde. De voortekenen wijzen er op dat Ame rikaanse kandidaten dit jaar de gelukki gen in deze categorieën zullen zijn. Alle vijf de Nobelprijzen die voor 1966 in Stock holm en Oslo de prijs voor de vrede) worden toegekend belopen ongeveer 200.000. (Van onze correspondent) WENEN De Oostenrijkse hoofdstad is een nieuwe en snelle verkeersverbin ding rijker geworden door de opening van het eerste traject van de nieuwe me tro. Dit traject is voorlopig nog slechts twee kilometer lang en loopt ongeveer tussen de volksopera en de Mariahilfer- strasse. De tussenstations vertonen een kostbare bekleding van marmer, ele gante kleine winkels, etalages en vooral roltrappen. Dit eerste stuk is een echte metro, die onder de binnenstad doorloopt, maar blijft voorlopig een klein gedeelte van een veel groter plan waarin metroverbin dingen naar alle richtingen zijn opgeno men. De aanleg van het nu opengestelde traject heeft drie jaar geduurd en kostte ongeveer vijftig miljoen gulden. De opening van het eerste traject bete kent niet alleen een ontlasting van het verkeer maar tevens een radicale poging om in groot verband de verkeerschaos tegen te gaan. (Van onze correspondent) Hammarskjöld reisde op 17 september 1961 van Leopoldstad naar Ndola in Noord-Rhodesië, waar hij zou proberen tot overeenstemming te komen met Moise Tsjombe, toen president van Katanga. Het toestel stortte neer bij het vliegveld van Ndola, waarbij alle twaalf passa giers om het leven kwamen. Acht van hen hadden de Zweedse nationaliteit en waren in dienst van de Verenigde Naties. Aanvankelijk werden kogelgaten in de romp van het toestel als oorzaak van het ongeluk aangegeven. Het vliegtuig zou neergeschoten zijn door Tsjombes huur lingen. Later bleek dat het kaliber over eenkwam met dat van de munitie aan boord, die tijdens de brand na het neer storten geëxplodeerd was. Het vermoeden werd toen gehoord dat er een tijdbom aan boord van het toestel zou zijn gesmokkeld op het vliegveld van Leopoldstad, maar ook dit bericht kon ontzenuwd worden. Sindsdien hebben in Zweden de vreemd ste verhalen de ronde gedaan. In november 1961 werden vragen ge steld in het Zweedse parlement. Men be sloot toen al een jurist als waarnemer naar de plaats van het ongeluk te sturen. In Ndola onderzocht een commissie uit Rhodesië de gebeurtenissen en deed in februari 1962 een lijvig rapport verschij nen waarin men als oorzaak de mense lijke factor aangaf: de Zweedse piloot zou niet voldoende met de situatie ter plaatse bekend zijn geweest en zou bij de lan dingsronde de hoogte en afstand verkeerd hebben geschat. Dit onderzoekingsresultaat werd aan Zweedse zijde nooit geaccepteerd. Premier Erlander verklaarde toen al: „Er zijn nog steeds teveel punten onduidelijk bij dit ongeluk, en dientengevolge kunnen wij het resultaat van het onderzoek niet als bevredigend beschouwen". De onderzoekingen zullen zich nu voor namelijk op het volgende concentreren: wie gaf order een vliegroute te nemen die zeer ongebruikelijk was, en te vens een grote omweg? Namelijk van Leopoldstad via het meer van Tangan- jika naar Ndola. Waarom was er niemand op de hoogte van de voorgenomen vlucht, zelfs niet de vliegleiding van het district? Na de start van het vliegveld van Leo poldstad heeft men geen radio-con tact met het toestel gehad. Waarom werkte de radio niet, zoals de onderzoekings-commissie in Rho desië beweert. Geschiedde dit met opzet? In de wrakstukken van het toestel werd het handboek van de piloot gevonden, dat kaarten bevat over alle landingsbanen ^n vliegvelden in het desbetreffende gebied maar de kaart van het vliegveld van Ndola ontbrak. Daaraan was het volgens de Rhodesiaanse commissie te wijten, dat de piloot bij het landen te laag vloog en het toestel in aanraking kwam met de boomtoppen, waarna het neerstortte. Luchtmacht kapitein Bengs-Ake Bengs hoopt in samenwerking met het minis terie van Justitie binnenkort het ant woord op deze en vele andere vragen te kunnen geven, waarbij dan eindelijk zo hoopt men de waarheid van deze zaak aan het licht zal komen. ADVERTENTIE 0<T> 6"^ Per deelnemer maximaal f 250,— Per deelnemer spaarpremie maximaal f 50,—. Advertenties. Het Lenin-stadion zat woensdag voor het eerst vol adverten ties en dan nog wel voor firma's in het Westen. Dit was gedaan ter gelegen heid van de voetbalwedstrijd tussen Moskou Torpedo en Internazionale Mi laan. V.N.-lid. De Verenigde Naties heeft be kend gemaakt, dat Lesotho, dat vier oktober onafhankelijk werd, officieel een aanvrage om het lidmaatschap van de volkenorganisatie heeft ingediend. Orkaan. De orkaan Inez heeft in de Cu baanse provincie Oriente 1500 huizen vernield en 7000 zwaar beschadigd. Protest. Het Joodse Wereldcongres heeft woensdag bij de Oostenrijkse am bassadeur in Londen geprotesteerd te gen de vrijspraak van ex-SS'er Franz Novak, Eichmann's voornaamste trans portofficier. Zuivering. Ondanks bezwaren van frac tieleiders in het Braziliaanse congres heeft president Humberto Branco Cas tillo woensdag zes Braziliaanse leden van het Congres weggezuiverd. De be trokkenen zijn hun politieke rechten ont nomen. Ontwapening. Pakistan en Turkije willen dat er algemene ontwapening komt on der doeltreffend internationaal toezicht. Dit blijkt uit een communiqué, woens dag in Karatsji uitgegeven na afloop van een officieel bezoek van president Cevdet Sunay van Turkije aan Pakistan Kosmonaute. De eerste en totnutoe enige ruimtevaarster ter wereld, Valentina Nikolajeva Teresjkova, vliegt vandaag naar Brussel om deel te nemen aan een Russisch-Belgisch vriendschaps- feest. De astronaute zal misschien ook naar Luxemburg gaan. Droogte. De provincie Kwantoeng in Chi na, een gebied met veertig miljoen in woners, is getroffen door een ongeken de droogte. Een aantal rivieren is ge heel opgedroogd. Ongeveer vijf miljoen mensen proberen de gevolgen van de droogte te bestrijden. AOW in V.S. President Johnson heeft in Baltimore verklaard, dat hij in het ka der van zijn streven om de Amerika nen met vaste inkomens die direct wor den geconfronteerd met de gevolgen van de inflatie te helpen, in januari een wetsvoorstel zal indienen bij het Con gres om de uitkeringen ingevolge de wet op het ouderdomspensioen 1968, met tenminste tien percent te verhogen. I I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3