P. v. d. A. pleit in ontwerp-program voor herziening van kiesstelsel 5 PONTIAC Veel professorale critiek in Rotterdam op de Nota over Ruimtelijke Ordening Eerste bijbeluitgave voor geestelijk gehandicapten Noodweer in Rome a P. v. d. A.-voorzitter dr. Tans juicht „Tien over rood" toe Voedsel in de wereld wordt schaarser Pontiac Dealer De Boer EYRAN Pleidooi voor diensttijdverkorting dè jas GRONINGEN l&Uetüuv In hoger beroep lagere straf Dit was eens het horloge van koning Lodewijk N^ipoleon. Het is duizenden guldens waard. Prins Claus voor eerst aanwezig KAMPERMAN if'JS IPs. DONDERDAG 13 OKTOBER 1966 9 Slankmakend en perfect-select gesneden. Uiterst comfortabel. Een meesterwerk van snit en stof. Democratie Kostendekking Buitenland Toch loopt de Pontiac, die u nu kunt kopen beter. En er is een soort, dat Lodewijk Napoleon zeker niet kon ko pen, al had hij er zijn koninkrijk voor gegeven: de Pontiac Automatic. En als u het allernieuwste wilt, kiest u dan de koning van de automatische horloges: de Pontiac Bilomatic. Het horloge met kogellager, waardoor het spreekwoord: Pontiac tijd - juiste tijd nóg meer voor u gaat betekenen. PONTIAC TIJD -JUISTE TIJD IjsJ BILOMATIC JAN GEYLVOET Jr. HAARLEM Doelstraat 35 - Telefoon (0 2500) 13538 Wij presenteren u onze bontcollectie 1966-1967 KENNEMERLAAN 60 - IJMUIDEN - TEL. 4938 PONTIAC-DEALER TE BEVERWIJK: KONINGSTRAAT 22 Afschaffing van de Karei Doorman en de kruisers, terwijl men tegen de aanschaf van atoom-onderzeeërs is. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het nieuwe basis-programma „Socialistisch be stek 1967" van de Partij van de Ar beid is verschenen. Het zal als uit gangspunt dienen voor de discussies op het partijcongres dat in november wordt gehouden, en waar het socialis tisch programma voor de verkiezin gen 1967 zijn definitieve lijn zal krij gen. „Een actuele opstelling in de politieke strijd", zo betitelen de samenstellers hun rapport. Die actuele opstelling betekent onder meer dat de kiesgerechtigde leeftijd zou moeten worden verlaagd tot achttien jaar nu 21 jaar en dat het kiesstel sel zou moeten worden herzien om te ko men tot een beter contact tussen kiezer en gekozenen. Het tweekamerstelsel zou moeten worden afgeschaft. Daarnaast pleit men voor een verho ging van de successiebelasting en een wettelijk minimumloon op 21-jarige leef tijd. Ook wil de P.v.d.A. de rechten en vrij heden van de burgers opnieuw bezien, speciaal waar het gaat om het recht van staking en demonstratie. Wat de PBO betreft zegt het rapport dat deze moet worden gesaneerd. .De, aanvankelijke verwachtingen zijn veelal C hltlü niet vervuld. Enkele grote schappen en de SER functioneren redelijk, de rest moet worden samengevoegd en ontbon den",. ADVERTENTIE '5 Geleidelijke vermindering van de diensttijd tot twaalf maanden en ver dere vervanging van dienstplichtigen door technische specialisten. De P.v.d.A. is voor versterking van de democratische gedachte in de gemeenten. De burgers moeten nauwer bij het ge meentebestuur worden betrokken, terwijl men ook voorstelt een studie te maken van de wenselijkheid van een burgemees tersverkiezing. „In elk geval dient de ge meenteraad in de burgemeeste«i>enoe- ming betroken te worden". Ook is men voorstander van de ver antwoordingsplicht van de burgervader over zijn politiebeleid. Het programma ijvert voor een in elke gemeente of groep van gemeenten aan te stellen sociaal raadsman, tot wie iedere Nederlander zich kan wenden. In het onderwijs streven de rapporteurs naar het bevorderen van onderwijsexpe rimenten, het snel beginnen van nieuwe schooltypen, naar schoolgemeenschappen en invoering van seksuele voorlichting in de leerprogramma's. De structuur en or ganisatie van het wetenschappelijk on derwijs dienen volgens het programma ingrijpend te worden herzien: „financiële belemmeringen tot het volgen van onder wijs zijn onduldbaar". Boven de leerplichtige leeftijd dienen er studiebeurzen te komen voor minder draagkrachtigen, terwijl voor volwassen studenten grotere financiële onafhankelijk heid ten opzichte van de ouders dient te komen. Uiteindelijk moet dit resulteren in een integrale studiekostenvergoeding, met toezicht op de studieresultaten. Het rapport wil de woningbouw op hoog peil handhaven en vraagt prioriteit voor het openbaar vervoer. Daarnaast wil men een zo groot mogelijke verkeersveilig heid. „Het toenemen van de bevolking schaadt de leefbaarheid", aldus het pro gram. Er is daarom openheid nodig rond de seksualiteit en gezinsplanning, waarbij de voorlichtingsinstellingen beter moeten worden gesubsidieerd. Tenslotte wil men ook ijveren voor een vooruitziend ruimte lijk beleid en bijzondere aandacht voor de noordelijke provincies. De regering die na de verkiezingen optreedt dient volgens het rapport de de partementale indeling en coördinatie zeer critisch te bezien. De schatkist moet ex tra middelen krijgen door de automati sche extra-belastingstijging (die voort vloeit uit de stijging van het reële na tionale inkomen) geheel aan de schatkist ten goede te laten komen. Ook moet de belasting in de vermogenssfeer aanzienlijk worden verhoogd. Ons land dient een zo groot mogelijk deel van de baten uit de winning van bodemschatten aan de over heid te laten toevloeien. Op het stuk van de internationale ver houdingen pleit men voor ontspanning tussen Oost en West. Enkele andere pun-1 ten zijn: Geen verdere verspreiding van kern wapens. Geen medebezit van kernwapens door kernwapenloze landen binnen de NAVO. Spanje niet in en Portugal uit de NAVO. Ook is het program voor dè toelating van de volksrepubliek China tot de Ver enigde Naties en de Veiligheidsraad Wat Vietnam betreft wil men de stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet- nam, erkenning van het nationale bevrij dingsfront en onderhandelingen zonder voorafgaande voorwaarden. Het basisprogramma wil de post voor de ontwikkelingshulp verhogen tot één percent van het nationale inkomen en streven naar verdere verhogingen in de toekomst. Men is tegenstander van het koloniale beleid van Portugal in Angola, Mozambique en Portugees Guinee en acht het noodzakelijk dat Nederland het internationaal verdrag over de uitbanning van alle vormen van rassendiscriminatie ten spoedigste ratificeert. (Van onze correspondent) ROME In de laatste dagen wordt Ro me geteisterd door zware onweders en re genbuien. Tijdens een zwaar onweer in de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Ro me enkele daken ingestort. In een stadje, in de onmiddellijke omgeving van Rome, het plaatsje Rocca di Papa, is een gedeelte van de domkerk ingestort, 's morgens even na acht uur, toen juist een mis werd op gedragen. De ongeveer zestig gelovigen konden tijdig de kerk verlaten, toen een steunpilaar in de kerk begon te kraken. Het Haagse gerechtshof heeft een 25 jarige opperman uit Rotterdam veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens mishandeling van zijn vrouw, Verdachte had op 12 oktober van het vo rig jaar tijdens een ruzie met zijn vrouw haar de keel dicht geknepen, doch haar voordat ernstig letsel was toegebracht weer losgelaten. De rechtbank te Rotter dam had hem tot 3% jaar veroordeeld ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van de Partij van de Arbeid staat geheel open voor stromingen, die van onderop komen. „Ik vind het een fijn boekje. Hoe meer discussie in de partij, hoe beter". Dat zegt de voorzitter van de partij, dr. Tans, over „Tien over rood", de uitdaging van acht jonge, zich nieuw links noemende, socia listen aan de PvdA. De positieve benadering van dr. Tans sluit critiek op onderdelen van het boekje niet uit. De tien programmapunten samen zijn volgens hem eerder goed voor een isolement dan voor samenwerking met andere partijen, welke in dit land onont beerlijk is om regeringsverantwoordelijk heid te kunnen dragen. Sommige wensen, zoals inkomenspolitiek, zullen reeds te vinden zijn in het nieuwe partijprogram ma, dat in discussie zal komen op het congres, dat de PvdA in november gaat houden. Volgens dr. Tans zou de partij, door er kenning van de DDR te eisen, zich vol strekt isoleren. Politiek even irreëel vindt de partijvoorzitter de verlangde keuze tussen Portugal of Nederland als lid van de NAVO. Portugal is nu eenmaal lid van de verdragsorganisatie en een dergelijke eis betekent niets meer of minder dan een uittreden van ons land. Die prijs is dr. Tans te hoog. Ook het vragen om de republiek na het koningschap van Juliana acht hij een on haalbare kaart. Het onderwerp wordt door hem boeiend genoeg geacht voor een dis cussie binnen de partij, maar hij zou het niet willen opnemen in een partijprogram ma. De voorzitter van de PvdA wil uit het nieuwe partijprogramma, dat een jaar of tien dienst moet doen, een verkiezings program lichten, dat voor de komende vier jaar kan gelden. In een minimum program, dat in ieder geval dient te wor den gerealiseerd zoals de Amsterdamse fractieleider drs. Ed van Thijn dat wil «iet hij niet veel. „Als alle partijen met een dergelijk program zouden komen, valt er niet mëer W onderhandelen en krijg je nooit een re- Dr. J. G. H. Tans gering in dit land", zo is zijn commen taar. Als de kiezer niet weet wat hem te wachten staat, ligt dat volgens dr. Tans eerder aan de weigering van de confes sionele partijen om zich voor samenwer king met de een of andere partij uit te spreken, dan in het feit dat een verkie zingsprogram misschien ter wille van de coalitie niet geheel kan worden uitge voerd. Dr. Tans ziet in een voortzetting van de huidige regeringscombinatie de enige mo gelijkheid voor het voeren van een pro gressief beleid. Hij vindt de beslissing van de partijraad om met een enkele lijst trekker in zee te gaan (drs. Den Uyl) toe te juichen, ondanks het feit dat het partij bestuur aanvankelijk met het voorstel kwam om met vier lijsttrekkers uit te komen. Voordeel van het besluit is volgens dr. Tans dat de zaken duidelijker kunnen worden gesteld en dat de partij meer ge zicht krijgt. Nadeel is dat de partij in feite is overgeleverd aan één man, die politiek beschouwd niets anders kan zijn dan premier of fractieleider. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een knap stuk werk, vond ieder die gisteren in het Rotterdam se Rijnhotel iets te zeggen had over de tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland. Maar verpakt in een hoffe lijk woord van waardering stortte de Leidse hoogleraar Polak aan het slot een koude douche uit over de leden van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, die in een vijf uur durende bespreking de nota aan een critische beschouwing hadden onder worpen, met in hun gezelschap prins Claus, die hier de eerste openbare stap op het glibberige pad van de planologie zette. Prof. Polak liet eigenlijk geen woord I van de nota heel. de nota legt de uit voering van de ruimtelijke ordening in handen van de lagere corporaties, net op het moment dat de ministers, die de nota mede ondertekend hebben, het die lagere corporaties onmogelijk maken iets van de vele aanbevelingen in de praktijk te bren gen. Prof. Polak vond het jammer dat de nota geen alternatieve oplossingen geeft Dan had de burgerij kunnen meefilosofe- ren en dan was er ook een beter begrip mogelijk geweest over de zaken waarom het gaat en welke offers ervoor gebracht moeten worden. Over die offers zei professor Polak: „Ik vraag me af of de burgerij wel be reid is zoveel van zijn inkomsten af te staan om al die voorzieningen tot het jaar tweeduizend te treffen. Alleen de drink watervoorziening vergt al een investering van acht miljard gulden. Het bezwaar van deze tweede nota is dat de planologen de economische overwegingen er veel te weinig bij betrokken hebben." Tot slot gaf hij de raad: „Sticht een instituut, dat vrij staat van de regering en waarin een aantal deskundigen een eigen visie voor de toekomst ontwikkelt, die te genover de regeringsplannen kan worden gesteld. Ook de woorden van professor Van Emden waren vol twijfel: „Van ons wordt in de toekomst eer> grote mate van zelf beperking gevraagd," zei hij tijdens de discussie. Maar hoe is dat te rijmen met het vasthouden aan vrijheid? Nu al is voor velen de grens van het aanvaardbare overschreden. De professorale woorden waren een re actie op de inleidingen van niet minder dan vijf deskundigen, die hun mening In de nieuwe NBG-uitgave hebben de engelen geen vleugels. Ds. Schoch onthulde dat de stemmen in de com missie over het vleugelprobleem had den gestaakt. De doorslag had een Schrifttekst gegeven, dat je onwetend engelen kunt herbergen. „Bij engelen met vleugels is dat niet mogelijk", zgi ds. Schoch. over de nota gaven. Mr. H. W. Bloemers, commissaries der koningin in Gel derland, toetste de nota op de bestuurlij ke uitvoerbaarheid- Het bestuur is thans te ingewikkeld, meent hij, het laat geen ruimte voor slagvaardigheid en bestuurs kracht. Prof. dr. W. Steigenga, hoogleraar in de planologie en demografie aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam be treurde het dat de nota geen alternatie ven stelt. Hij hekelde de in de planologie onuitroeibare gewoonte uit te gaan van vergelijkende jaartallen. Veel waardevol ler is een studie naar de mogelijkheden waarin in de toekomst in ons land meer dan twintig miljoen mensen kunnen leven. Prof. Ir. W. D. Bruijn, buitengewoon hoogleraar in de stedenbouw aan de T.H. te Delft, gaf de raad geld noch moeite te sparen, om een top-intellect van verschillende origine bijeen te bren gen om de vraagstukken te bestuderen. Dr. J- H. Lamberts, arts te Rotter dam, pleitte voor propaganda voor ge- boortenbeperking, en ander uiterste een actieve propaganda voor crematie, omdat de kerkhoven te grote ruimten zullen gaan vergen. Mr. A. Kleijn, burgemeester van Mep- pel en buitengewoon hoogleraar in be stuurswetenschappen aan de economische hogeschool in Rotterdam besprak de be- stuursproblemen. (Van onze redacteur geestelijke leven) Na de bijbel in braille voor blinden en de bijbel op geluidsband heeft het Neder lands Bijbelgenootschap ook een bijbeluit gave voor geestelijk gehandicapten liet licht doen zien. Een commissie van deskundigen is er onder leiding van ds. M. L. W. Schoch in geslaagd een uitgave van de kerst boodschap te verzorgen, die voor de be doelde categorie de mogelijkheid bevat iets van het kerstevangelie te verstaan. De nieuwe uitgave bestaat uit twee de len. In een boekje wordt in twaalf teke ningen het kerstverhaal uitgebeeld. Te kenaar De Kort heeft de tekeningen zo eenvoudig mogelijk gehouden. De figuren staan altijd naast en nooit achter elkaar en zij hebben steeds dezelfde kleding om de herkenning zo gemakkelijk mogelijk te maken. De teksten zijn ook in eenvoudige taal geschreven, met zeer korte zinnen, die' steeds in de tegenwoordige tijd zijn ge steld. Bij het boekje, dat in samenwerking met de r.-k. stichting Docete tot stand is ADVERTENTIE gekomen, behoort een grammofoonplaat, waarop het kerstevangelie met dezelfde woorden wordt verteld als in het boekje. De plaat bevat veel kerstmuziek, een korte overdenking en een uitgewerkte vertelling van het kerstgebeuren, die steeds door kinderzang wordt onderbro ken. Helaas ontbreekt de tekst van de gezongen liederen. Wellicht is deze alsnog bij de platen te leveren. De plaat kwam tot stand in samenwer king "met de stichting Audiovisuele dienst van de oecumenische raad van kerken. Het geheel is voor kinderen ook uitste kend bruikbaar. Gisteren is het eerste exemplaar door ds. Schoch overhandigd aan de voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap, ds. J. H. Sillevis Smitt, die zei dat de commissie dit resultaat had kunnen boe ken door een combinatie van kunde, een heid en bewogenheid. „Deze uitgave is een bijdrage tot het ene werk, dat God op aarde wil doen: de mens waarachtig mens maken", zo zei ds. Sillevis Smitt. Utrecht. De heer J. W. Broer uit Utrecht promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op 't proefschrift „Een dubbele betaspectro- meter" (Het verval van 192 ir en 153 gd.) Bestaande uit Persianer, Nertz en Nertz artikelen, Bisam, Bever, Nutria, Otter, Zeehond en Veulen. Ruime parkeergelegenheid. Bontspecialisten Wagenweg 11Haarlem,Tfn 12924 Lid Stichting Bontwaarborg. ROME (Reuter) De internationale voedseltoestand is slechter dan ooit sinds de laatste wereldoorlog. Dat staat in het jaarlijkse verslag van de FAO, de VN- organisatie voor voedsel en landbouw. In 1965/66 was de produktie van voe dingsmiddelen niet beter dan het jaar tevoren. De wereldbevolking nam met 70 miljoen toe. De voedselproduktie per per soon nam met vijf percent af in de ont wikkelingsgebieden van Afrika, Latijns- Amerika en het Verre Oosten. Zij nam met vier percent toe in Noord-Amerika en met minder dan één percent in West- Europa. In Oost-Europa en de Sovjet- Unie is zij iets afgenomen. Over de oogstvooruitzichten van dit jaar is het rapport niet optimistisch. In Europa en de Sovjet-Unie is door te veel regen minder tarwe gezaaid. De tarwe oogst in Amerika zal naar verwachting zeven percent minder zijn dan vorig jaar. India, Pakistan en China hebben met droogte te kampen gehad. Het laat zich aanzien dat ook in Noordwest-Afrika en verscheidene landen in het Midden Oos ten minder tarwe zal worden binnenge haald door te weinig regen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9