en Koelkasten, elektrische dekens, centrifuges en plastic krijgen inlichtingen-bon Info-etiket zegt wat voor produkt consument heeft PANDA EN DE MEESTER ETER POLLE, PELLI EN PINGO Clochards geven Rotterdam nogal wat problemen RECHTER TIE KAMMETJE FOK V Politiebromfiets met radio Veel geld in de havens verdienen m Ons vervolgverhaal lekker lopen lekker lopen DINSDAG 18 OKTOBER 1966 11 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsari Geen garantie Huizing een beetje VIU66ER, PINöo! mi Huizing (141) De andere dagen dacht zij aan de kleine jongen, bij alles wat zij deed, riep elk ogenblik, dat zij met hem had doorgebracht, weer in zich op, hoorde zijn gebabbel, zag zijn lieve glimlach, de glimlach van Charles. Het was of zij jonger werd. Alex merkte het op. Hij zag, hoe zij weer lachte en dat haar ogen warm waren en stralend. Zij sliep zelfs goed, alsof de gedachte aan het ogenblik, waar op zij Erik weer bij zich zou hebben, haar tot rust wiegde. Zij vertelde hem verhaaltjes, als hij naar bed was gebracht en zat lang bij hem, dronk het beeld in van dat slapende gezichtje. Zij had dagenlang zo kun nen zitten en naar hem kijken, in verzonken aandacht. Chris wist, dat het kind nu elke week bij haar was. Hij zei: „Ik dacht wel, dat jullie elkaar weer beter zouden begrijpen, als je eens rustig samen sprak." „O ja", zei ze, „wij begrijpen el kaar nu héél goed." „Marjo heeft haar fouten", zei Chris. Hij zweeg even en zei toen zacht: „Ik heb veel liggen denken. Ik weet wel, dat ze erg kon overdrijven. Maar ik moest wel haar partij kie zen, niet?" „Ja", zei ze. „Jij hebt zeker ook wel vergissin gen begaan in je leven." „Ja, veel te veel." „En dan heb je geprobeerd, er op een of andere manier goed onderuit te komen, niet?" „Ja." „Laten we aannemen, dat ik een vergissing heb begaan", zei hij lang zaam. „Maar nu ben ik getrouwd en we hebben het kind, dus ik moet er iets goeds van maken. Wees wat ge duldig, probeer het zo te houden met Marjo, ook als ik terug ben." „Ja", zei ze, „ik beloof het." Zij durfde hem niet aanzien. De lente kwam en op een dag. toen zij hem bezocht, vertelde hij haar dat hij besloten had tot de operatie. „Het schijnt, dat mijn hart niet erg stérk is", zei Hij, „dat er een risico bestaat, ik bedoel, een ernsti ger risico dan er altijd aan verbon den is. Maar ik heb lang nagedacht. Ik moet het wagen. Voor Marjo. Ze is nog jong, mams. Ik mag haar niet opschepen met een man, die misschien jarenlang ziek ligt. Als mij iets overkomt, dan kan ze haar leven nog opnieuw beginnen. Ze kan hertrouwen. Natuurlijk zal ze dat eerst zelf niet willen, niet geloven het zal misschien lang duren, voor ze er everheen komt, maar op een dag Hij sloot even de ogen. Zijn mond trilde. Toen sloeg hij de ogen op, keek haar aan en zei: „Als ze ooit hertrouwt, let dan een beetje op, ik bedoel. als Erik een stiefvader krijgt ik weet wel, dat Marjo niet iemand zou ne men, als ze niet wist dat hij goed zou zijn voor het kind, maar je weet hoe het gaat. Er komen andere kin deren en een stiefkind wordt dan Charles Charlotte wel'es achteruit gezet begrijp je". „Ja", zei ze. „Maar je moet niet denken aan sterven, Chris". „Daar moet ik wel aan denken", zei hij en glimlachte ernstig. „Het kan gebeuren en ik heb besloten het erop te wagen. Om Marjo. Je moet inzien, dat het niet eerlijk zou zijn tegenover haar als ik haar leVen be dierf." Zij zweeg. Wat kan ik zeggen? dacht zij. Ik kan hem niet smeken: wacht nog, probeer het nog zonder operatie, terwille van mij. Hij doet niets terwille van mij. Hij denkt misschien zelfs, dat ik het me niet zo erg zou aantrekken. Als ik zou huilen en jammeren zou ik het alleen zwaarder voor hem maken. Drie weken later werd Chris geope reerd. Het was de eerste maal, dat Charlotte samen met Marjolein naar het sanatorium ging. Zij had haar afgehaald in de auto en wachtte met haar, tot alles was afgelopen. De operatie moest in twee gedeelten worden uitgevoerd met een tussen poos van twee weken. Dit eerste ge deelte verliep goed, er was geen re den tot ongerustheid. Charlotte bracht Marjolein naar huis. Zij had den nauwelijks met elkaar gespro ken. Sinds die avond, toen Charlotte onverwacht bij haar was gekomen, hadden zij alleen het hoognodige met elkaar bepraat. Marjolein zat in elkaar gedoken. Charlotte dacht, voor het éérst met een opwelling van medelijden, die haar bitterheid even verdrong, dat zij eruit zag als Peter, toen hij was weggelopen en na we ken terugkeerde, doodziek en vol wonden, zodat de dierenarts haar had aangeraden, hem te laten afma ken. Half dood al, met pootjes die hem nauwelijks nog konden dragen, had hij zich naar huis gesleept. Zij streelde zijn haveloze kopje, terwijl hij de injectie kreeg. Er zijn men sen ook zo, dacht zij. Om me te troosten over Peter heb ik een ande re poes genomen en hem ook Peter genoemd. Maar een andere Marjo lein kan ik niet meer nemen. Er zal nu altijd alleen déze zijn, gehavend en bezoedeld. Chris was vol moed .en. Troop. Hij sprak luchtig over de operatie. „Hetwas wel rot, daf je piet bui ten kennis kon worden gemaakt niet zo leuk, als je weet, hoe ze je verminken maar wat doet het er toe? Ik ben geen mooie vrouw, ik boef nooit een décolleté te dragen." De dag voordat de tweede operatie zou gebeuren, werd Charlotte aange grepen door een uitzinnige angst. Zij was ditmaal niet bij machte de onrust te verbergen, die haar belet te, een ogenblik stil te zitten. Alex sloeg haar" gade. Hij merkte, dat ze 'zich met iets vergiste en dat het haar niet kon schelen. Na het avondeten zei hij: „Ik blijf wat hier, als je wilt". Ze was hem dankbaar, vooral om dat hij niets zei, stil zat te lezen, geen opmerking maakte, dat zij zo rusteloos rondliep. Na een tijd werd zij kalmer. Ze ging zitten en trachtte een krant te lezen. Tegen twaalven ging Alex naar boven. (Wordt vervolgd.) DEN HAAG. Binnenkort zal in de winkels plastic eetgerei en opberg- gerei voor etenswaren verschijnen met het etiket „produktie-informa- tie". Eind van het jaar of begin vol gend jaar komt dit etiket ook op koel kasten, elektrische dekens en centri fuges. Daarna zullen ongetwijfeld nog vele artikelen volgen door de activiteiten van de Stichting voor In formatieve Etikettering, waarin in dustrie-, handel- en consumentenor ganisaties samenwerken om tot een betere voorlichting van de koper te komen. Die voorlichting geeft het INFO-etiket, zodat ieder, al is het maar voor wat betreft een beperkt aantal eigenschappen, kan zien wat hy koopt. Voorbeeld: het zojuist gereedgekomen en reeds door enkele importeurs en han delsfirma's voor toepassing geaccepteer de Info-etiket voor plastic eetgerei. Daar op kan men de temperatuurbestendig- heid, de reinigingsmogelijkheden en de mate van kleurvastheid zien. Staat er op zo'n etiket, om maar wat te noemen „gebruikstemperatuur van 10 graden Cel sius tot 100 graden Celsius", dan bete kent dit dat de plastic schaal waarbij het behoort niet in de koelkast kan, want dan breekt de schaal door de kou, maar dat hij wel veilig onder de warme kraan kan worden afgewassen. Zo zou de mededeling „neemt kleur stoffen op" bijvoorbeeld kunnen beteke nen dat rode bieten in de schaal moei lijk of niet te verwijderen vlekken kun nen achterlaten. Sommige dingen, waarover de klant ook wel iets zou willen weten, staan nog niet op het Info-etiket, omdat daar nog geen meetmethoden voor bestaan. Zoals op het belangrijke punt van geur- en smaakgifte door plastic eetgerei. Het Info-etiket is géén garantie voor de goede kwaliteit van het artikel, waar aan het is gehecht. Het somt enkel en uitsluitend een aantal gebruikseigenschap pen ervan op. De Stichting informatieve etikettering keurt de artikelen niet. Er is dus ook geen sprake van dat een ar- ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem, Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura ^yy/\/g\A^MyUMWA/MtlWWWIAAA/WWW\AAAWW\AAAAA/VA/WWUVAAAIWWWWWWSAAAAAAftAAA/WWWWWWWW\A, I 7. Jollipop nam de zak met geld over van Panda en ging Hobbeldonk binnen. „Het kleutertje heeft een. eh.eigenaardigge gelaatsuitdrukking!" sprak hij over zijn schouder tot Panda. „En hoe zei u ook weer dat de naam was?" „Hapwap" zei Panda. „En we moe ten voor hem zorgen, totdat hij wei-opgevoed is!" „Een verantwoordelijke taak, die zeer wel in onze standen past!" verklaarde de bediende goedkeurend, terwijl hij Hapwap overnam en voorzichtig in bed stopte. „We zul len beginnen met het jonkje wat te laten slapen. De reis zal hem vermoeid hebben. In de tussentijd kunnen we dan wat gruwel bereiden en op de juiste tempera tuur brengen. De juiste voeding is uiterst belangrijk in deze prille jaren. Makkelijk verteerbare kost die makkelijk het maagje in glijdt.Ik kan daar niet genoeg de nadruk op vestigen, meneer Panda!" Met die woorden sloot hij de deur van de logeerkamer, Hapwap tevreden achterlatend. IKK4N NIET MEER, MAT, ME tOS, rK0M 70CH,X NEE, IK BEN 20 MOE Q pfMfio I n v HIER HEB JE JE 00P6 VUNDER5TRIK4E WEER, PIN60 - DIE STA/TT JE TOCH VEEL BETER i DIE ARME PIN60 26SLEURT HEM OVERAL NAARTOE ,,<Pfc©PIB l°,0& 2235-N. CWfKJJjjGïNj tikel met het Info-etiket per se beter zou zijn dan een artikel zonder etiket. De ko per wordt er alleen wat beter over inge licht. Zo zal op de nogal eens omstreden elek trische dekens ook niet komen te staan wie de beste is en welke niet. Prof mr. M. Polak, voorzitter van de INFO- stichting, heeft ons alleen verzekerd dat werkelijk onveilige artikelen bij voorbeel het INFO-etiket niet zullen krijgen. Het INFO-etiket voor plastic eetgerei is voor Nederland het begin van een vorm van ob jectieve consumentenvoorlichting, die met name in de Scandinavische landen reeds jarenlang zijn nut bewijst. Alle begin is echter moeilijk en daarom moeten wij de consument waarschuwen voor wat betreft In Amsterdam-West surveilleert de po litie met bromfietsen die zijn uitgerust met een portofoon, zodat zij direct con tact met het politiebureau kunnen onder houden. De actieradius van deze kleine portofoons is ongeveer 10 km. INFO alleen te kijken naar het etiket op het artikel zelf dat hij wil kopen. Een aantal huishoudelijke organisaties heeft namelijk, met de mogelijk minder overwogen medewerking van de INFO- stichting, een folder het licht doen zien die nogal verwarrend werkt. Daarin wor den de algemene eigenschappen van een ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem, Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura aantal plasticsoorten genoemd alsof die op bepaalde artikelen zouden slaan. Daarom deze richtlijn in geval van twijfel bij de koper: die folder is er naast, alleen wat op het etiket staat is juist. De dood van Nicolaas van der Harst in de cabine van een vrachtauto bij het Rotterdamse Centraal Station, veroorzaakt door een aan het' zwer ven geraakte jongen van 17 jaar heeft weer de aandacht gericht op de groep clochards in de grootste havenstad van de wereld. Er zijn er naar schat ting meer dan 100. Eerder dit jaar, eind april, werd de papierophaler Ba rend Nijboer, ook een zwerver, na een In Wenen is het proces begonnen tegen de broers John en William Mauer. Ze worden beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op jo den tijdens de tweede wereldoorlog onder het nazi-regime. De Mauers staan voor de tweede keer terecht. (Telefoto). val van een balkon, waar hy een slaapplaats zocht, stervend op straat gevonden. In januari trof men op de parkeerplaats achter het Groothan delsgebouw het lyk van een andere zwerver, de 32-jarige P. Rijnaards aan; hij was doodgevroren in een autowrak. In berichten over ongelukken in de haven staat; achter de namen geregeld „zonder vaste woon- of verblijfplaats". De clochards laten zich aanwerven voor ondankbare en niet ongevaarlijke klusjes in het Rotterdamse havengebied. Tien tallen guldens levert hun een halve dag of een nacht werken op. Vuil werk zoals het schoonmaken van tanks in zee schepen. Hel geld wordt prompt omgezet in drank. De Rotterdammers zien de zwer vers soms wankelend al uit de bus komen die hen uit de havens terug brengt naar hun omgeving, de ruimten achter de grote gebouwen rond het Centraal Station. Eén van hun verzamelpunten is achter het Bouwcentrum: in een winkeltje in de ze oude buurt kopen zij alcohol, die snel en zwijgend worden genuttigd. Dan zoe ken zij onderdak voor de nacht: een bal kon zoals de papierophaler Barend Nij boer of een cabine van een verlaten vrachtauto zoals de 17-jarige, die deze week een medezwerver dood stak die hem in zijn toevluchtsoord te na kwam. Andere slaapplaatsen zijn: huizen in aanbouw, bouwketen of de grasperken rond het Kruisplein. Het Centraal Station is het middelpunt van hun bestaan. In groepjes staan ze hier te wachten op een ronselaar, die werk heeft in de haven. Uren later worden ze op de zelfde plaats weer afgezet. De Rotterdamse havenclochards leven apart, geschuwd door anderen, die in de omgeving van het Centraal Station aan het werk zijn. Wisselreiniger J. Jaspers van de Rotterdamse tram, die dinsdag morgen de dood gestoken man in de vrachtwagen ontdekte, kent veel van hen. 's Morgens scharrelden zij uit de cabine van de verlaten vrachtwagen op drie me ter van zijn schaftkeet. Contact was er niet. Pogingen daartoe werden door de wisselschoonmakers en de lijnwerkers af geweerd: „Ze zijn bang voor deze mannen op de rand van de samenleving". Het ver schijnsel havenclochards Iaat wellicht meer dan iets anders zien, dat Rotterdam een wereldstad is, een stad waar eenza men in anonimiteit kunnen ondergaan. 33. Tsjiao Tai rijdt snel terug vaar de stad en nadert al gauw de Westelijke stadspoort. Het grootste deel van zijn op dracht zit er cl op. Hij moet nu alleen nog de vader ondervragen van Meng Lan's huisjongen, de tuinman Hoe. Deze woont vlak naast de poort, en zodra Tsjiao Tai onder de poort doorgereden is, besluit hij bij een oude man op een bankje te informeren waar hij tuinman Hoe kan vinden. Hij stijgt af en stelt zijn vraag aan de oude man, die zich laat koesteren door de morgenzon. „De tuinman Hoe? Waar hebt U die voor nodig?" vraagt de oude, die Tsjiao Tai met zijn slimme oog jes aandachtig opneemt. „Ik moet hem enkele vragen stellen over zijn zoon", zegt Tsjiao Tai. „Zijn zoon is huisjongen bij de vermoorde dwhter Meng. Gaat u dan maar zitten, want de tuinman Hoe ben ik zelf", zegt de oude. „Wilt u misschien een kop thee gebruiken?" „Nee, daar heb ik geen tijd voor", zegt Tsjiao Tai, „maar vertelt u mij eens, is uw zoon d» gehele afgelopen nacht thuis geweest „Ik ben tenminste driemaal wakker ge worden van zijn gesnurk", zegt Hoe, „maar ik begrijp dat v hier bent gekomen om iets te horen, en ik weet toevallig iets dat u stellig belang zal inboezemen. Mijn zoon is erg zwijgzaam van aard, maar ik geloof dat ik het u beter kan vertel len." 654 Het zou misschien slecht met de baron zijn afgelopen, als de menigte niet plotseling was tegengehouden door spook-Brammetje. Aan het einde van de slotbrug zweefde hij dreigend rond. „Driewerf halt, gijlieden", bulderde hij hen toe. „Ziet gij niet, wat gij hebt aan gericht? Beseft gij niet, dat gij met uwe doedelzakken bureiigerucht maaktet? Zo als onder zijn muziek, zo leed de baron onder de uwe. En gij deed niets om hem liefde voor de doedelzak bij te brengen." „Hoe zouden we dat kunnen?" waagde de waard het te vragen. „Hij houdt er nu eenmaal niet van.daar doe je niets aan". „Misschien weet ik een oplossing," zei Bram.en er volgde een lange bespre king. Het resultaat was tenslotte, dat men nederig de baron naderde, die de be woners met een stuurs gezicht afwachtte. „Heer baron," zei MacDoodle, „ivilt u ons de eer aandoen in de jury van ons Doedelzak-Festival plaats te nemen?"

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11