Velsen maakt zich gereed om de gladheid te bestrijden Verenigingsnieuws uit de IJmond Onzekerheid groeit in de bloembollenhandel Hoogovenpersoneel sprak over de nieuwe CAO Drukte bij reinigings- en plantsoenendienst Laatste controle van materiaal vindt nu plaats Joegoslaaf bij botsing in Haarlem verongelukt Diefstal in Casa Nostra" te Beverwijk Diskwalificatie costte DEM-meisjes eerste plaats Dynamo ten onder tegen Kennemers Ontwikkeling in EEG-verband nog duistere zaak J eugdhonkbalteam op eerste plaats Groenteprijzen op de Beverwijkse veiling Timmerman door hijs getroffen Wonderbaarlijke nacht, Karei en Striptease, voor scholieren Gemeentebibliotheek Velsen ff DINSDAG 18 OKTOBER 1966 HË Beverwijk Helikopter haalde zieke kapitein van de „Contessa" Volleybal in IJmond J» :«f t Expositie Rie van Goor v.* "*4 m In de garage van de gemeentelijke rei- nigings- en plantsoenendienst aan de Vel- serduinweg in Velsen werkt men alweer wegen begaanbaar blijven. Sneeuwschui vers en sneeuwploegen, de vrachtauto's, de sneeuwfrais en de mobiele laadschop, zij worden na in het voorjaar reeds on der handen te zijn genomen nu in ge reedheid gebracht om straks zudra het druk aan de apparatuur, welke er in de komende wintermaanden zorg voor moet dragen, dat bij sneeuw, hagel, ijzel de nodig is, te kunnen uitrukken. Direkt na de afgelopen wintermaanden, in het vroege voorjaar dus, is al dit ma teriaal de garage ingegaan om van roest te worden ontdaan. Is alles schoongespo- ten, dan gaat het in het vet. Tot het na jaar. Dan wordt alles nog eens nagelo pen, want de roest gaat ook onder het vet door. Dan wordt alles definitief in gereedheid gebracht opdat men kan uitrij den, zodra de alarmbellen rinkelen bij de personeelsleden thuis. Dit ijs- en sneeuwvrij houden van de wegen in de gemeente Velsen ressorteert onder de gemeentelijke reinigings- en plantsoenendienst. Het is een belangrijk onderdeel van de zeer omvangrijke taak, welke op de schouders van deze dienst rust. En het is ook absoluut niet de aan genaamste. Immers, bij nacht en ontij, moet men op pad om niet alleen de wegen berijd- /VWWWWI/WVVWVWVWWWWWWVWWWVWWW A/IAAflAAAAAAAIWUWWWUtA/WWWWIAAAAAAAAAAAAAAA/WWWt DINSDAG 18 OKTOBER Stichting Muziekschool Velsen, 19.30 u.: Gemeentelijk Vergaderlokaal Van Diepen straat te Velsen-noord, voorlichtings avond. Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. IJmuiden- oost, 20 u. Petrazaal, Spaarnestraat, bij eenkomst. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19-21.30 uur. WOENSDAG 19 OKTOBER Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 uur: Openbare gemeenteraadsvergadering. Het Braambos, Zeeweg 264, IJmuiden-O., 20 u.: Dr. A. L. Constandse spreekt over het wereldgebeuren voor Volksuniversiteit en Mij tot Nut van 't Algemeen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 u. en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 u.; filiaal gemeentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10-12 en 14.30-17.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Ban jaertstraat 13: 14-17 uur. Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Velser Zwem Vereniging, Velserbad, Bri- niostraat, IJmuiden: van 19.30-20.15 uur zwemtraining tot 16 jaar; van 20.15-21 uur zwemtraining vanaf 16 jaar; van 21-21.30 uur polotraining of wedstrijden. Cultureel Centrum, 20 u.: Bijeenkomst Vrouwenbond N.V.V. DINSDAG 18 OKTOBER De Opgang, 20 uur: Lezing met films door de heer P. M. de Groot, voor Smal filmclub IJmond Dubbel Acht. Vrouwenbeweging, Ned. Kath. Vakver bond, afd. Beverwijk: Excursie naar de Luycks fabrieken te Diemen, vertrek om 13 uur vanaf Stationsplein. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Toneellessen voor jongeren vanaf 16 jaar door Toneelgroep Perine. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 20.15-21.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21.30 uur. WOENSDAG 19 OKTOBER Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Cursus bloemenschikken voor beginners door St. v. Huish. en Gezinsverzorging. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 20 uur: Jaarvergadering Adelbertvereniging. Gebouw Wijkerbaan, Kennedyplein, 20 u.: Instuif N.V.V.-Jongerencontact. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 u., 10-11.30 u. (dameszwem- men), 12-13.45, 14-15, 15-15.30, 16-17.15 en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 en 15-18 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 14-17 uur. baar te maken, maar ook omzich zelf nog veel meer arbeid te bezorgen. Immers, men gooit zand met pekel op de straten, welke rommel naderhand weer moet worden weggehaald, als de sneeuw of het ijs weg zijn. Bovendien bezorgt dit bestrijdingsmateriaal tegen gladheid ook nog nadeel aan de voertuigen, want het werkt corrosie in de hand. De dienst'is zodaniggevormd, dat de personeelsleden wij schreven het al in de aanhef via een alarmbel gewaar schuwd worden. Zij wonen vlakbij het be drijf, zijn er dus snel. De eerste routes zijn aldus gevormd, dat het personeel van het Staatsvissersha- venbedrijf, dat midden in de nacht begint te werken, de minste hinder ondervindt. Maandagmiddag om ongeveer half vijf is een auto met drie Joegoslaven op de Amsterdamsevaart in Haarlem in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende auto, waardoor een der Joegoslaven om het leven is gekomen. De drie mannen waren sinds juni in ons land. Zij wonen in Zandvoort en zijn werkzaam bij een bandenfabriek in Amsterdam. Achter het stuur zat een 27-jarige Joego slaaf, die volgens de politie drank zou hebben gebruikt. De man reed aanvanke lijk rechts, maar later slingerde de auto over de middenbaan naar uiterst links. Uit de richting Amsterdam naderde een auto, bestuurd door een 58-jarige Haar lemmer. Een botsing volgde, waarbij de naast de bestuurder van de eerste auto zittende 23-jarige Dobrin Georgiev uit Pirot om het leven kwam. De bestuurder liep zelf een hersenschudding op. Hij is in het Groote oof St. Elisabeth's Gasthuis in Haarlem opgenomen. De Haarlemmer kreeg enige snij wonden in het gezicht. De achter in de auto zittende Joegoslaaf liep geen letsel op. Uit het gebouw „Casa Nostra" aan de Dr. Schuitstraat te Beverwijk is in de nacht van zondag op maandag bijna 600 gestolen. Dit geld lag in twee geld kistjes opgeborgen in een stalen kast. Het geld was door de obers geïnd door can- tineverkoop. In het gebouw, dat door de Peregrinusstichting wordt geëxploiteerd, zijn geen aanwijzingen gevonden die op inbraak duiden. „Casa Nostra" is een centrum waar buitenlandse gastarbeiders een gezellig tehuis vinden. Een Engels hefschroefvliegtuig heeft ter hoogte van Strumble Head (North- Pembrokeshire) de kapitein van de Neder landse kustvaarder „Contessa" gehaald en overgebracht naar een ziekenhuis in Ha verfordwest. Het schip had om medische assistentie verzocht nadat de kapitein door een hartaanval was getroffen. Bij stormachtige wind werd de gezag voerder van de „Contessa" op een bran card aan boord van de helikopter gehesen. Zijn toestand werd maandagavond goed ge noemd, In gelid opgesteld staan de Velsen- se zandstrooiers onder een afdak. Gereed om uit te rukken. Op de voorgrond een van de twee rijwiel padstrooiers. Daarna, maar dan ook onmiddellijk daar na, gaat men ervoor zorgen, dat de ploe gen van Hoogovens geen of weinig moei te hebben om van en naar het werk te gaan. Eerst worden de doorgaande wegen ge nomen, daarna de toevoerwegen naar de hoofdwegen. Ook de brandweer en de on- gevallendienst moeten vrijwel ongehinderd met uitsluiting van hier en daar een glad stukje weg alle punten in de ge meente kunnen bereiken. Voor dat alles worden ingezet zes we genstrooiers, twee rijwielpadstrooiers en zo nodig zes ploegen. Daarnaast is er een sneeuwfrais voor volgestoven weggedeel ten en een mobiele laadschop, welke er voor zorgt, dat de vrachtwagens nooit te lang behoeven te wachten om geladen te worden. Bij normale gladheid gorden dan tien man ingezet. Bij erge ijzel is dat anders. Dan is er groot alarm, alhoewel ijzel een moeilijk te bestrijden natuurprodukt is. Ijzelt het flink, dan is het juist gestrooi de weggedeelte alweer na tien minuten spiegelglad. Maar niettemin wordt door gezet. Als regel gebruikt men sneeuw ver mengd met zout, gewoon keukenzout en als het bijzonder nodig is. het dure cal- eiumchloride. Opgeslagen liggen 300 ku bieke meter gemengd zand en zout. Daar naast is er zo'n 200 ton gewoon keuken zout. Het calcium-chloride wordt met na me gebruikt om de putten en putdeksels sneeuw en ijsvrij te houden. Aan de gemeentelijke dienst zal het van de winter dus niet liggen, als er glad heidsperikelen zijn. Men is paraat. Be langrijk is hierbij echter ook, dat de bur gerij paraat is en bij sneeuwval weet, wat er volgens de algemene plaatselijke poli tieverordening voorgeschreven staat: en dat is, dat men ervoor dient te zorgen, dat de trottoirs voor een groot deel be gaanbaar zijn. Een ieder moet dus een pad voor zijn woning of winkel sneeuw en ijsvrij houden. Verstandig is het daar bij tevoren al een paar pakken keuken zout in een plastic zak voor dit doel op te slaan. Van belang is het tevens te weten, dat men de sneeuw niet mag schuiven, schep pen of bezemen in de gootrand. In de eerste plaats maakt dit de rijweg smal ler, maar het belemmert bij dooi ook de afvoer van smeltwater. Sneeuw en ijs van de trottoirs dus tot op de rand van het trottoir deponeren. De ervaring leert ove rigens, dat de bejaarde bewoners hierbij veel hulp van omwonenden ondervinden mogen. (Van een medewerker) Met een meisjes- en jongensploeg heeft de atletiekvereniging D.E.M. in Vlaar- dingen deel genomen aan de interdis- triktsfinale tussen de beste jeugdploegen van Zuid-Holland. Noord-Holland en het distrikt Groningen-Drente van de K.N.A. De beide Beverwijkse ploegen kwamen in het zeer sterke milieu tot een serie fraaie resultaten. De meisjes hebben aan getoond over de sterkste meisjescompe- titieploeg van ons land te beschikken. Gedurende de gehele wedstrijd had DEM de leiding met ruime voorsprong op Zaanland. Helaas moest de estafetteploeg op de 4 x 80 m. worden gediskwalifi ceerd, hetgeen te veel punten kostte voor de overwinning. Voor de jongens- ploeg was de tegenstand te sterk, waar door zij op de vijfde en laatste plaats eindigde. In deze laatste baanwedstrijd sneuvelde overigens nog een DEM-club- record. Theo Hïlle, die zijn serie 000 m. won, wist zijn clubrecord op dit num mer met 0,3 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 26,2 sec. Bij de meisjes kwam het van de zeven nummers vier maal tot een fraaie DEM- zege. Marietje Valkenberg won net ver springen met een uitstekende sprong van 5,17 m. Henny Zwart liep een bijzonder snelle 100 m. in 12,4 sec., waarmede zij het clubrecord evenaarde. Henny Oort huis won het kogelstoten met 12,88 m. en het discuswerpen met 36,58 m. Van Eindstanden, meisjes: 1. Zaanland 9346 p., 2. DEM 8852 p., 3. Bataven 8720 p., 4. Holland Leiden 8549 p., 5. Brunhil de 80002 p. Jongens: 1. Holland L. 12184 p., 2. Pro Patria 11687 p., 3. Nurmi 11342 p. 4. Zaanland 10901 p., 5. D.E.M. 9710 p. (Van onze volleybalmedewerker) In de eerste klasse dames werd maar één wedstrijd gespeeld. Dynamo trad aan tegen Kennemers 2. De nieuwelingen uit Castricum gingen roemloos ten onder te gen de geroutineerde reserves uit Bever wijk: 0-3 (2-15, 10-15, 1-15). In de tweede klas heren won Kennemers 1 van Kenne mers 2: 3-1 (15-5, 15-4, 4-15, 15-10). De dames tweede klassers kwamen voor het eerst binnen de lijnen. Het voor naamste duel was dat tussen Schorpioen 1 en Smash 1. Het was een eigenaardige wedstrijd, waar nu eens de een dan weer de ander naar grote setverliezen werd gespeeld: 2-2 (3-15, 15-4, 15-11, 5-15). De overige uitslagen waren: Typhoon 3 Typhoon 2 1-3, Typhoon 4-Typhoon 5 3-1, Schorpioen 3-Schorpioen 4 2-2, ODTN 2- Schorpioen 2 2-2, VCK 2-DEM 1 0-3, Da mes: VCK 2-Dynamo 2 2-2, Kennemers 3- Typhoon 3 3-0. Vooral de sneeuwploegen hebben het 't hardst te verduren, wanneer zij in aanraking komen met onder de sneeuwlaag verborgen obstakels. Grondig herstel en controle is hier dus noodzakelijk. (Van onze medewerker bloembollen cultuur) Vorige week in de bloembollenvei- ling in Lisse een beraad plaats over wat er met het bloembollenvak zal moeten ge beuren. Het beraad lag hoofdzakelijk in handen van de raad der wijzen van de bloembollenstam. Een beslissing is niet genomen, het advies, waar dat ook zal worden uitgebracht schijnt vaag te zijn. Men wacht echter met smart op een duidelijke uitspraak, vooral van het Pro- duktschap voor Siergewassen, dat lang zamerhand het kleme beetje goodwill ook al aan het verspelen is door eindeloos te praten en niets te doen om onzekerheden op te heffen. De grote vraag is, waarop en waarmede we moeten rekenen bij het op stellen van het verkoop- en inkooppro gramma voor het volgend jaar. De moeilijkheden bij het verkopen van bloembollen is, dat men de huid verkoopt, voordat men zelfs weet of er een beer Het Nederlands jeugdhonkbalteam heeft het internationale toernooi in Italië gewonnen. Bevredigend was het slot niet want de finale tussen het Nederlandse team en de Italiaanse jeugdformatie moest worden afgelast, omdat zich een enorm onweer boven Rome ontlastte. Ne derland werd nu winaar omdat de cijfers van de twee gespeelde wedstrijden <na zeven innings) bepaald beter waren dan die van de Italiaanse A-ploeg. Nederland won met 22-0 van West Duitsland en 9-0 van Italië B. De A-Italia^ nen versloegen de westduitsers met 9-1 (na in de zevende innings met 2-3 achter te hebben gestaan). De eindstand was 1 Nederland, 2. Italië A, 3. Italië B, 4 West-Duitsland. De beste werper van het toernooi was de Nederlander Jan Adri aans, de beste slagman Boudewijn Maat Op de groeteveiling in Beverwijk waren de prijzen als volgt: andijvie 8-22, bloem kool 20-55, spinazie 30-95, sla 8-20, bos peen 15-36, waspeen 12-26, witlof 100-127, tomaten 33-81, komkommer 12-56, prei 15-28, uien 24-34, rodekool 12-22, groene- kool 9-17, spruiten 62-110, knollen 12-27 winterpeen 6-27, sperziebonen 75-165. De onlangs van kracht geworden nieu we Hoogoven CAO blijkt bij het nader persoonlijk bekend maken aan het perso neel ten aanzien van de bij de „integra tie" betrokken functie-indelingen nog tal van vraagpunten op te leveren, zo schrijft ons het bestuur van de Algemene vereni ging van Hoogovenpersoneel. Over het algemeen is de „integratie" op zich zelf zeer goed ontvangen, doch ten aanzien van de zg. „inschaling" van de functies blijkt nog veel misverstand te bestaan. Tal van details zijn niet duide- Maandagmiddag omstreeks half vier moest een 34-jarige beton-timmerman naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden wor den overgebracht, omdat hij klaagde over inwendige pijnen. Een en ander als gevolg van een ongeval, dat hem kort daarvoor was overkomen. De timmerman was namelijk werkzaam op de zesde bouwlaag van de in aanbouw zijnde flats aan het eind van de Orion weg, waar hij door een slingerende bak met be ton werd getroffen. Deze bak, met een ge wicht van ongeveer 3.000 kg, werd door een bouwkraan aan een kabel naar een hoogte van 21 m opgehesen, waar de harde zuidwesten wind vat kreeg op de hijs, zo dat deze begon te slingeren. De timmerman werd door de bak in de linkerzij geraakt. lijk uit de verf gekomen en geven aan leiding tot vragen waarop niet direct antwoord gegeven kon worden. Voor een deel zal deze onvoldoende in formatie terug te brengen zijn op de ge heimhouding tijdens de CAO-onderhande lingen (twee derde van het Hoogovenper soneel is niet aangesloten bij de contrac terende vakbonden) maar voor een groot deel is dit terug te brengen op het te kort aan „Voorbereidingstijd", waardoor thans nog tal van detailpunten moeten worden uitgewerkt, aldus het bestuur. Verwacht wordt echter dat de „inde lingoperatie" op 1 januari 1967 haar be slag zal hebben, ook al zullen ook daar na nog correcties of rechtzettingen nodig en mogelijk zijn. Voor de Algemene Vereniging van Hoogovenpersoneel was de huidige situa tie aanleiding om een speciale „voorlich tingsavond" te beleggen om de leden in de gelegenheid te stellen met hun vragen naar voren te komen. Hiervan is druk ge bruikt gemaakt. Een vijftigtal vragen werd op deze avond nader geformuleerd en voorgelegd aan het hoofd van de af deling bezoldigingen van Hoogovens, dat op deze avond aanwezig was om de vra gen te beantwoorden. Hierdoor werden veel onzekerheden op gelost. De vereniging was dan ook tevre den over deze voorlichtingsavond, die duidelijk in een behoefte voorzag- Speciaal werd gewezen op de mogelijkheden om bij verschil van opvatting tot oplossing te komen en op de mogelijk nog te forme ren „klachten-commissie" op het bedrijf zelf. In de vergadering werd besloten te ijveren voor een zo breed mogelijke sa menstelling van deze commissie, waar in alle personeelsgroeperingen vertegen woordigd behoren te zijn. Voor de leerlingen der derde klas en hoger van het voortgezet lager, uitge breid lager, nijverheids- en middelbaar onderwijs in de gemeente Velsen wordt vrijdag 21 oktober in de stadsschouw burg te IJmuiden een toneelvoorstelling gegeven door Toneelgroep Studio. Er zullen drie eenacters van Slowomir Mrozek worden opgevoerd, namelijk: Een wonderbaarlijke nacht, Karei en Striptease. Aanvang 20 uur. In Galerie de Kastanjeloot, aan de Wüs telaan (32) in Santpoort-zuid, wordt vrij dag 21 oktober om acht uur 's avonds een expositie van tekeningen en aquarel len, die vervaardigd zijn door Rie van Goor, geopend. De opening zal geschie den door de heer Bert Hanenburg. Daar na zal de tentoonstelling, die tot 14 no vember duurt, dagelijks van 10 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur geopend zijn; op zondagen is de expositie alleen van 13 tot 17 uur open. komt. In normale jaren kopen de expor teurs nu al bollen, te leveren in juli- augustus van het volgend jaar. Men is druk doende met het planten er van. Als de prijzen tot één januari voor die voor verkochte bollen aardig zijn dan kan men heel wat kopen en in het buitenland zijn prijzen daarop baseren. Sinds 1932 probeert men de bloembol lencultuur te regelen. Een moeilijk kar wei, want men weet nooit wat er uit de grond komt. Zeker was, dat men de laag ste binnenlandse prijs kreeg opgelegd en ook de laagste prijs voor het buitenland. Buitenlanders willen namelijk niet in het voorjaar bollen van een dubbeltje kopen, die in het najaar door een overvloedige oogst een cent kosten. Dat was mooi gere geld. Een exporteur kocht met de wetenschap dat als hij overschotten had, de Stichting Surplusfonds de bollen opkocht en uitbe taalde tegen de binnenlandse minimum prijs minus de administratiekosten. Hij wist ook, dat zijn collega's langs dezelfde lijnen dachten. Diezelfde expor teur weet nu niets. Hij weet alleen, dat iedereen net zoveel tulpen mag telen als hij wil. Iedereen loopt nu te verkondigen, dat er veel, minder zullen worden opge plant, omdat niemand een cent heeft ver diend. Er is veel plantgoed ingeleverd en vermalen, dat niet aan alle eisen voldeed, maar voordien werd opgeplant en er is veel zift tien geëxporteerd. Deze zift tien is de „leverbare maat" voor het volgend jaar. Hoeveel plantgoed van tulpen is er ingeleverd en hoeveel zift tien, lees dus verkoopbare handelsbollen, zullen niet worden opgeplant in Nederland? Het wordt nu wel zeer moeilijk om de waarde te bepalen. Is men pessimist dan verwacht men voor het volgend jaar wei nig tulpen. Maar allesoverschaduwend is de onzekerheid van de ontwikkelingen in EEG-verband. Men weet, dat op 1 januari de afnemers in de partnerlanden kleine maten moeten kunnen kopen zonder dat er ergens een minimumexportprijs is vast gesteld. Maar komt er ook geen binnen landse minimumprijs? Blijft men de over schotten opkopen of moet straks iedere kweker en exporteur zijn overschotten zelf kwijt zien te raken. Wat dit voor een ravage kan veroorzaken is van voor 1932 welbekend. Bij een overproduktie van slechts enkele procenten klapt de gehele markt in elkaar, omdat iedereen tegen el ke prijs wil gaan verkopen. In die tijd stap te tachtig tot negentig percent van de ex porteurs op trein of boot en verkocht voor fancyprijzen de bloembollen m het bui tenland. De afnemers voelden zich geno- men, want ze hadden al veel duurdere bollen in huis. Gaat dat nu weer gebeuren? Wordt er een manier gevonden om de buitenlanders en de Nederlanders tevreden te stellen. Nederlanders willen wel een beetje be scherming en zeker als wel minimumprij zen voor landen buiten de EEG blijven gelden. Het is begrijpelijk, dat veel kwe kers en exporteurs nu wel eens een be slissing willen zien. Het trieste is, dat ze niet weten waar ze moeten zijn om hun visie te geven. Voordien was het allemaal prettig geregeld. Het Produktschap was de top en daar had men wel enige invloed. Maar sinds het schap wordt overschaduwd door Brussel en onze regering bijna niets kan bereiken voor dit vrij kleine onder deel van de Landbouw, gelooft men niet meer in de kracht van zijn_ organisaties. Velen zien nog maar één oplossing. Knoeien met hele en halve maatregelen in EEG-landen geeft niets. Eerst alles los en dan maar weer gaan opbouwen. Wie meekomt zal het redden en wie zijn maat regelen niet goed treft zal afvallen. Hele maal geen dwaas standpunt, want zelfs nu, na vierendertig jaar geleide economie, staken grote en kleine kwekers de strijd om het bestaan. De kosten worden te hoog en de prijzen te laag, doordat de natuurlij ke selectie van de bedrijven vele jaren heeft gestagneerd. De sterken betaalden voor de zwakken, waardoor de sterken weinig armslag hadden en de zwakken niet op tijd stierven. Nu komt alles in eens. In het bestuur van het Produktschap praat men verder en besluit laat. Geeft de Europese Sommissie straks de grote klap op tafel? De onzekerheid groeit. Zo n stemming is nog nooit een goede basis ge weest voor het opbouwen van een handel. De nieuwe aanwinsten van de Ge meente-Bibliotheek Velsen zijn de volgen de boeken: Nederlandse ën vertaalde romans en novellen: Andrzejewski, Daar komt hij, springend over de bergen; Beekman, He melrijk zonder heiligen; Beheim-Sschwarz- bach, De Luistervink; Christie, In hotel Bertram; Coenen, Zondagsrust; Coo ke, Duel met de dood; Couperus, Xer xes; Depauw, Opdracht in Guernika; Doer- ner. Mannenzaal; Ferguson, Het bloed en de haaien; Ferres. De overwonnenen; Hoorn, Moeder Maaike; Kirst, Opstand tegen Hitier; Liepman, Kareltje; Lon don, Moord op bestelling; Manzoni, De verloofden; Rutke, De nesthond; Schnitz- ler, Casanova's terugkeer; Schöler, Bar bara; Simenon, Voortvluchtig; McCarthy, Eerste persoon meervoud; Nabokov; Len te in Fialta; Vries, Doodskoppen en kaal koppen. Buitenlandse romans: Habe. Die Mis sion; Lang, Paradies aus zweiter Hand; Catto, I have friends in heaven; Faulk ner, The sound and the fury; Gardner, The D. A. breaks a seal; Harrison, Bill, the Galatic hero; Seton, Avalon; Borel, L'Adoration; Pinget, Quelqu'un; Joubert, Meulenhof se mense. Studieboeken: Bochenski, Wegen van wijsgerig denken; Buskes, Karl Barth; Algra, Het wonder van de 19e eeuw; Saai, Het boerengezin in Nederland; Cante, De linkse traditie in Europa; Eggink, De ge schiedenis van het Nederlandse gevange niswezen; Vos, Pantservoertuigen II dln.; Schenk, Jeugdboek en school; Slade, Een inleiding tot kindertoneelspel; De hoof- sche wellevendheid en loffelijke welgema nierdheid; De wetenschappelijke onder zoeker; de Jong, Vogels, binnendijks en buitengaats; Coolhaas, Wedstrijdzeilen op zee; Sluijs, Softball; Meyers, Werkvor men; Oosten en Verheyden, Elektrische toestellen in de huishouding; Gallico, Zachtjes miauwend; Hinlopen, Auto elek tronica; Dirksen, Leerboek elektronica II dln.; Gaade's stijlehboek; Sonneveld, Een avond met Wim Sonneveld; Simons, Tussen pen en papier; Fontaine, Honderd en een der fraaiste fabels; Sesam we reldgeschiedenis dl. I t-m VI; Duyzings, Mafia; Carletti, Reis om de wereld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5