vervelend maagzuur? de binnenstad In Amerika keert de terug naar Nederland kan lering uit de ontwikkeling trekken bevolking Bormann nog in leven Tornado slaat toe in Belmond DavitamonlO Elke dag. HAZEWIND neem natmr-grijze Leidse BP-raadsleden achter de noodraad NVV-jongeren in Marineman beloond voor moedige reddingspoging conferentie over hulpverlening Majoor Schmidt vraagt revisie van zijn vonnis mode bewuste mannen dragen DINSDAG 18 OKTOBER 1966 6 ADVERTENTIE Kerkelijk nieuws Hazewind - kleding UWtrtCl Croiset 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT Parallellen Onvervangbaar Woonflats Toneelspeler en TV-acteur Jules Ir. Wiesenthal onthult Kort nieuws erzoek aan Djakarta l ot in het hart Samenwerking België schaft treinvervoer van postduiven niet af Kinderpostzegels Antillen HAZEWIND: modeaangevend in Regen- en Soortkleding van kreukherstellend lëllenka. voor Heren, Jongens en Kinderen. A De laatste jaren is er een beweging in omgekeerde richting te constateren. De city met zijn concentratie van diensten (op het gebied van gemeentelijke en cul turele instellingen, distributie en banken) kan, gevoegd met de bijzondere sfeer, wel ke een goede binnenstad eigen is, niet wor den gemist. Welke les zit hierin voor Ne derland? Kan de fase van verpaupering van de city met de daarop volgende, mil joenen verslindende, heropbouw niet wor den overgeslagen? Het probleem van de binnenstad heeft in Nederland velen aanleiding gegeven de vinger waarschuwend op te heffen. Men kan zeggen dat bij de gezagsdragers, op welk niveau dan ook, de belangstelling voor het behoud van de city sterk leeft, maar dat behoudens enkele uitzonderingen deze belangstelling zich nog niet overal heeft geconcretiseerd. Daarbij dient te worden bedacht dat de ontwikkeling zich snel tempo voltrekt. Twee factoren, die Amerika niet kent, zijn van betekenis in Nederland: Vele Nederlandse binnensteden hebben historische waarden huizen uit vroe ger eeuwen, trapgevels, grachten, sin gels, eeuwenoude straat-tracés waar mee een sterke binding blijft bestaan. In Amerika heeft het negerprobleem de dood van de binnenstad geaccentu eerd. Toen de blanke burgerij uit de Stop met slikken van middelen die u geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. lil Wees goed voor uzelf en uw maag) Norac is 'n NORIT produkt Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Delft A. Kooy te Emmen. Tweetal te Groningen-N. (vac. L. L. v. d. Vliet) A. N. Hendriks te Ommen en dr. C. Trimp te Voorburg. Beroepen te Alblasserdam-Nieuw-Lek- kerland A. C. Haitsma te Heerde te Ber- gentheim (2e pred.pl.) M. Heemskerk te Ze venbergen. Bedankt voor IJsselmuiden-Graf horst W. Wieringa te Zuidbroek-Veendam; -voor Edmonton H. J. Nijenhuis te Bunschoten- Spakenburg. Beroepen te Drogeham M. Heemskerk te Zevenbergen te Winschoten M. Brandes te Meppel. Bedankt voor Barendrecht K. B. Holwer- da te Zalk en Veecaten. Tweetal te Wezep L. W. G. Blokhuis te Zuidhom en C. Bijl te Hoogezand-Sappe- meer. Examens. Aan de Theologische Hoge school te Kampen slaagde voor het can- didaatsexamen de heer J. Kranenburg te Kampen. Geref. Kerken Beroepen te Tiel P. v. d. Veen te Roosen daal te Arnhem A. Hofman te Zeist. Examens. Aan de Theologische Hooge- school te Kampen slaagden voor het kandi daatsexamen de heren J. W. Post te Leeuwarden en L. D. Th. Steenstra te Lem mer. Beroepen te Landsmeer J. Baaijens te Leimuiden; -te 's-Gravenzande (vac. J. v. d. Klauw) G. de Zeeuw te Den Helder. Aangenomen naar Alteveer J. R. Dijkema kand. te Hattum, die bedankte voor As- peren, Hoogsmilde, Oosterzee en voor Westeremden. Bedankt voor Vlissingen B. G. Valk te Heerenveen. Beroepen te Utrecht-Noord als missio nair predikant voor Tantjong Karan (Z.- Sumatra) E. Hoogerwerf te Schoondijke te Leek W. J. de Ruiter te Harkema-Op- einde te Wormerveer J. Goldschmeding te Dussen. Beroepen te Opende (Gr.) A. A. Oos terbrink te Varsseveld. Beroepen te Geldermalsen N. Schel haas te Oostwoldt (OLd.); - te Dordrecht (vac. A. J. Jelsma) A. Asselt te Dokkum; - te Lemmer A. Segger te Middelstum. Aangenomen naar Apelscha A. K. Koe man te Kolhom; - naar Utrecht-N. als missionair-predikant voor Zuid-Sumatra E. Hoogerwerf te Schoondijke. Geref. Gemeenten Tweetal te Slikkerveer A. Elshout te Scheveningen en L. Huisman te Vlaardin- gen. Beroepen te Groningen A. W. Verhoef te Barneveld. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nieuw-Vennep D. H. Bies- ma te Lisse en J. P. Geels te Haarlem- Centrum. Beroepen te Urk P. den Butter te Go- rinehem; - te Westzaan D. v. Wilsum te Dedemsvaart. VERKRIJGBAAR BIJ GEN. CRONJÊSTRAAT 38—44 RAPPOORT Binnen afzienbare tijd zal een rap port verschijnen van de ervaringen, die een Nederlandse delegatie heeft opge daan bij een studie van het probleem van de Amerikaanse binnenstad. Staatssecretaris Bakker heeft indertijd het initiatief genomen tot het onder nemen van deze studiereis. Het gezel schap bestond uit personen, die be stuurlijk, ambtelijk en organisatorisch bij de problemen van de toekomstige ontwikkeling van de binnenstad in Ne derland en het stedelijk gebied zijn be trokken. Tot hen behoorde de voorzit ter van de koninklijke Ned. Midden standsbond, de heer P. G. van der Weele, in zijn kwaliteit van vertegen woordiger van het Nederlandse mid den- en kleinbedrijf. In een gesprek met een onzer redacteuren vertelt hij in bijgaand artikel van zijn ervaringen. (Van onze corespondent) DEN HAAG In de jaren dertig, toen het Amerikaanse gezin gemoto riseerd werd, zag men dit verschijnsel: de mensen trokken uit de city weg en vestigden zich aan de rand van de stad. Daarmee begon een proces, dat leidde tot volledige bloedarmoede van de binnenstad in vele Amerikaanse steden. Want met de bewoners ging een stuk koopkracht weg. Het winkel centrum aan de rand van de stad begon zijn kans te krijgen, temeer omdat men er voor paste tjjd te verknoeien in de verkeerswildernis in de city. De leegloop van de binnenstad nam droeve vormen aan. LEIDEN In de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft de fractievoorzitter van de Boerenpartij, de heer C. Koppen, medegedeeld dat hij en zijn twee fractiegenoten zich hebben ge distantieerd van het B.P.-hoofdbestuur en zich hebben geschaard achter de noodraad ADVERTENTIE binnenstad vertrok, vestigden zich daar hoewel dit niet in alle gemeenten het geval is negers, omdat deze huizen minder huur gingen doen. Voor vele blanken was het wonen in de binnen stad, waar zich steeds meer negers ves tigden, naar hun mening niet zo aan trekkelijk meer. Voor het overige zijn er duidelijk paral lellen met bijvoorbeeld ons land. Daarom wordt in Nederland aangedrongen op ver- keersordende maatregelen, die voor de op lossing van het probleem binnenstad van grote betekenis zijn. Utrecht krijgt in het plan Hoog Catharijne een nieuwe city, waar het verkeer van alle kanten kan toe stromen en worden 'opgevangen, via par keerplaatsen en parkeergarages. In Twente, waar ir. H. M. Goudappel de drie grote steden adviseert, wil men algemene ver- keers- en vervoersplannen opstellen, waar bij uiteraard rekening wordt gehouden met het toekomstige band-stadverkeer. Wat de city's betreft luidt het parool: vermijd de dood van de binnenstad. De heer P. J. van der Weele, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, die heeft deelgenomen aan een studiereis naar de Verenigde Staten, zei dat de winkelcentra, die aan de rand van de Amerikaanse steden zijn gevestigd, niet de functie van binnenstad kunnen vervul len, hoe breed zij ook zijn opgezet. De sfeer van de city, het conglomeraat van diensten dat men er aantreft, de variatie en diepgang van het artikelenpakket dat er wordt geboden, alsmede de specialisatie, welke de binnenstad kenmerken, treft men in het shopping centre slechts in geringe mate aan. In Amerika wil men dan ook terug naar het hart van de stad. Het proces van de trek naar buiten en naar de rand van de stad schjjnt z(jn eindfase te hebben be reikt. In vele steden wordt het centrum met de grond gelijk gemaakt en verrijst een nieuwe city. De heer Van der Weele heeft het nieuwe centrum nog nergens in voltooide staat ge zien, met uitzondering van de dubbelstad Urbana Champaign, waar in de nieuwe city een volledig overdekt, ommuurd win kelcentrum tot stand is gekomen, dat in deze stad van ruim honderdduizend inwo ners op uitstekende wijze zijn functie ver vult. Het leefbare centrum staat algemeen bij deze reconstructie op de voorgrond. Niet alleen worden de grote gemeente lijke voorzieningen en het distributiebedrijf (de detailhandel) naar het centrum ge trokken, maar bovendien verrijzen er fraaie woonflats met ruimte voor het par keren. Er wordt alles gedaan om weer le ven in de binnenstad te brengen, in de eerste plaats dus mensen. Aan hun vesti ging hecht men grote waarde. Maar dit betekent tevens dat die men sen ruimte krijgen voor hun vervoermid delen. Daarom houdt de reconstructie van de city de aanleg van parkeergarages en ADVERTENTIE Wenen (Reuter) Ir. Simon Wiesen thal, het hoofd van het documentatiecen trum in Wenen dat vele ontvluchte Duitse oorlogsmisdadigers op het spoor is ge komen, heeft maandag verklaard over afdoende bewijzen te beschikken, dat Martin Bormann in elk geval een jaar ge leden nog in leven was. Hij was toen in Zuid-Amerika. Sindsdien heeft men in Wenen geen nieuwe gegevens over Bor- mann's verblijfplaats ontvangen. Bormann, eens de rechterhand van Hitier, verdween in de laatste dagen van de oorlog. Aanvankelijk werd aangeno men, dat hij was omgekomen, maar la ter is herhaaldelijk gemeld dat' hij nog in leven zou zijn. Ir. Wiesenthal wilde geen bijzonderheden meedelen met het oog op de publikatie van zijn boek „de moor denaars onder ons" in maart. Een tornado heeft zaterdag de Amerikaanse stad Belmond getrof fen. Zes inwoners van het stadje verloren daarbij het leven. De ra vage die werd aangericht was on voorstelbaar. Ze beloopt miljoenen dollars. (Telefoto). parkeerterreinen in. De laatste dienen niet zo groot te zijn, dat er weer een bus moet worden ingeschakeld om hen naar het za kencentrum te brengen. En wat die soms als grote kantoren gecamoufleerde par keergarages betreft merkte de heer Van der Weele op, dat de ervaring in Amerika hem heeft geleerd, dat men daar alleen van parkeergarages gebruik maakt als men geen gaatje op straat heeft kunnen vinden. Er is nog een belangrijk verschil met Nederland. In Amerika loopt de highway (de grote autosnelweg) tot in het hart van de stad. In Nederland houdt de autoweg op bij de rand van de stad of nog wat ver der daarvan verwijderd. Via drukke stra ten dient men daarna het centrum te be reiken, tenminste, als men daarin slaagt. In Amerika rijdt men dus, om de bin nenstad te bereiken, over een stuk city heen. In Nederland bestaan daarentegen, aldus de heer Van der Weele, nogal bezwa ren omdat men vreest dat de omgeving van die autoweg ten dode zou zijn opgeschre ven. Dit is in de V.S. niet het geval. Onder deze autoweg worden namelijk winkels gebouwd. De pilaren, waartegen men in Nederland zoveel bezwaar heeft, ziet men dan niet. Dit maakt de zaak ongelooflijk interessant, aldus onze zegsman. De Ame rikanen staan voor niets, als het op organi seren aankomt. De snelweg, die naar het hart van Chi cago leidt, telt twaalf rijbanen. Als 's och tends de enorme stroom auto's naar de stad rijdt verlegt men de middenberm dat gaat automatisch zodat het verkeer van negen rijbanen gebruik kan maken in plaats van zes. Tegen de avond wordt de middenberm ten behoeve van het massale uitgaande verkeer opnieuw verlegd. Vele snelwegen kennen tolheffing. Men is van oordeel dat hij, die niet van deze weg gebruik maakt, er ook niet voor be hoeft te betalen. De heer Van der Weele acht het nood zakelijk dat nu de waarde van de binnen stad allerwagen wordt erkend, er in een vroeg stadium zeer nauwe samenwerking moet zijn met allen die daarbij zijn betrok ken. Men mag deze voor een stad zo be langrijke zaak niet aan zijn lot overlaten. Zoveel mogelijk dient te worden voorko men dat het midden- en kleinbedrijf „in de vernieling" gaat, want dit is voor het op peil houden van de binnenstad van beteke nis, terwijl het shopping centre, dat met zijn smalle assortimentsbasis in wezen een verarming betekent, een bedreiging bete kent. Met een functioneel goed opgebouwd centrum, dat leefbaar is voor de (gemo toriseerde) mens is iedere stad gebaat. Gro te aandacht voor het behoud van het cen trum kan op later tijdstip het uitgeven van astronomische bedragen voorkomen. Dat blijkt uit het voorbeeld van de Verenigde Staten. „Al had het N.V.V. critiek op onderde len van het beleid van het kabinet-Cals, toch was dat beleid in zijn geheel accep tabel, want het was op de toekomst ge richt, dat wil zeggen op uw toekomst"; aldus de algemeen secretaris van het N.V.V; de heer B. van Loen in de in Amsterdam gehouden conferentie van het N.V.V.-jongerencontact, een overkoepe lend lichaam dat zich speciaal bezig houdt met de 100.000 in het N.V.V. geor ganiseerde jongeren onder de 25 jaar. De conferentie stond in het teken van de hulp aan de onderontwikkelde gebie den. De voorzitter van de conferentie, de heer Henk Vos uit Hoogezand, deelde mede dat een werkgroep uit het N.V.V., waarvan het jongerencontact deel uit maakt, opdracht heeft concrete voorstel len te doen voor een vorm van buiten landse hulpverlening voor deze vakcen trale. Deze hulpverlening zal gericht moeten zijn op het terrein van de ar beid. In deze werkgroep zullen ook des kundigen op het gebied van de buiten landse hulpverlening mede werken zoals de NOVIB en de nationale raad van ad vies inzake ontwikkelingshulp. Het Belgische Verkeersbureau heeft officieel berichten tegengesproken, dat het vervoer van postduiven door de Bel gische spoorwegen op zaterdagen en zon dagen zou worden afgeschaft. Het aantal goederentreinen in de weekeinden is wel iswaar aangepast aan het verminderde vervoersaanbod, maar er is volgens het verkeersbureau geen sprake van dat er een eind komt aan het vervoer van post duiven. Op 15 november 1966 zal de postad ministratie van de Nederlandse Antillen een serie van vier kinderzegels met toe slag uitgeven. Als thema voor de serie ontworpen door de Antilliaanse kunste naar Oscar Ravelo Nadal te Willemstad, Curacao, werd gekozen ..Werkende jeugd". Waarden en voorstellingen zijn als volgt: 6 3 cent koken; 10+5 cent kindervorzorgen; 20 10 cent bankwerken en 25 11 cent strijken. De prijs ^an de serie is 1,80 (Nederlands geld). Als bij zondere tekst is op de zegels vermeld „Voor het kind". De zegels zullen ver krijgbaar zijn tot en met 14 februari 1967. Majoor b.d. H. C. J. G. Schmidt heeft het Indonesische hooggerechtshof revisie gevraagd van het vonnis, waarin hij aanvankelijk tot levenslang en later tot vijf jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Nu de politieke constellatie van Indo nesië zich wijzigt heeft hij hoop dat het vonnis zal worden herzien. De heer Schmidt woont nu in Rijswijk. Schmidt en Jungschlager waren tien jaar geleden de hoofdfiguren in enkele grote politieke processen in Djakarta. Zij werden beschuldigd van samenzweringen tegen Indonesië. Junschlager overleed voordat een vonnis tegen hem kon wor den uitgesproken. De heer Schmidt, een van de laatste KNIL-officieren in actieve dienst, werd in oktober 1956 tot levens lang veroordeeld. Drie jaar later veranderde de appèl- raad de straf in vijf jaar, de tijd die hij had doorgebracht in Indonesische gevan genissen. De heer Schmidt heeft ook een verzoek gericht aan generaal Soeharto. Hij vraagt teruggave van zijn schilderij „Balinees met haan" van Strasser, dat zich than» in Soekarno's kunstverzameling bevindt. Een in Bandoeng wonende Nederlandse, mej. L. M. Trail, heeft kostbare antiqui teiten teruggekregen, die jarenlang de villa in Bogor van éen van Soekarno'» vrouwen hebben gesierd. De antiquiteiten waren destijds ver duisterd door een Chinese pleegzoon van mej. Trail. De Nederlandse had een pro ces tegen de pleegzoon verloren en door het verlies van haar eigendommen was zij gedwongen te verhuizen naar een te huis voor onbemiddelde ouden van da gen. De kostbaarheden waren op verzoek van de vrouw van Soekarno door de ju stitie aan haar „uitgeleend". Onlangs be paalde de rechtbank in Bandoeng dat de 364 waardevolle stukken, waaronder zes honderd jaar oude vazen, kruiken en een adelaar uit het tijdperk van de mingdy- nastie, aan de rechtmatige eigenares moesten worden teruggegeven. Ziekenhuiscommissie. De staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft drs. D. Roemers te Badhoe vedorp benoemd tot voorzitter van de ziekenhuiscommissie. De commissie heeft tot taak de minister te adviseren omtrent vraagstukken betreffende de bouw van inrichtingen voor gezond heidszorg. ADVERTENTIE De commandant der zeemacht heeft een tevredenheidsbetuiging en een grati ficatie van 300,- toegekend aan korpo raal-machinist C. Nielen. Op 7 oktober heeft deze met ernstig gevaar voor eigen leven getracht het laatste bemanningslid van de gekapseisde en snel zinkende HD 6, „Neeltje Cornelis" te redden. Nadat de eerste poging was mislukt, ondernam hij hoewel het schip snel zinkende was, een tweede poging, waarbij het hem ge lukte het bemanningslid uit de stuurhut te halen. Helaas bleek de bevrijde man toen reeds te zijn overleden. ADVERTENTIE REGENKLEDING

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6