Kief: Russische verleden vlak naast communistische heden Duizendjarige historie te vinden in vele monumenten r L I Blij dat mammie OLIE stookt lie is veilig] Acht miljoen dollars wachten op nog onbekende Wiebe Vos Frankrijk noch Marokko wensen breuk om Bar ka Koppelbazen op dubbele sterkte Van nu af aan heet li;m Plannen voor een pijpleiding Gent-T erneuzen ft pi Olie, daar kan je binnen niet buiten Brief van Tante Aukje99 in V.S. Frans-Russische autotransacties op grote schaal Twee van de vier zeekoeien voor Artis dood Hassan zoekt naar nieuwe oplossing f.1.15 DINSDAG 18 OKTOBER 1966 7 ZO BOEIEND IS ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Cultureel centrum De rivier Twaalf-mijlszone voor de visserij in VS ingesteld Dubbele S Bostik 1 in extra grote tube met handige uitsmeerdop. Geen lijm meer aan uw vingers. (Van onze correspondent) MOSKOU. „De reis brengt ons naar de hoofdstad van soevereine re publiek Oekraine en later naar Pol tava en Charkov", vertelt de ambte naar van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken de groep in Moskou geaccrediteerde journalisten die klaar staan voor een „pers-reis". Wijzend op het feit dat de Oekraine lid is van de Verenigde Naties, legt hij zó sterk de nadruk op het woord „soevereiniteit" dat men even de nei ging heeft in de pas te kijken of soms een speciaal inreisvisum is aange bracht. De formaliteiten hebben ech ter al plaats gehad: de „operatie-Oe- kraine" kan beginnen. Zij begint met de voor Russische trei nen gebruikelijke minutieuze stiptheid op het „station Kief" in Moskou. Van de on geveer honderdvijftig in Moskou werkende buitenlandse journalisten neemt een twin tigtal aan de reis deel. Dat is niet vreemd, want Kief ligt naar Russische maatsta ven vrij dicht bij Moskou. Velen heb ben de stad dan ook al eens gezien. Bo vendien gaat het om een nogal dure on derneming, want de staat nodigt wel uit, maar de geïnviteerden betalen voor ieder onderdeel van het programma. Als men geluk heeft, wordt echter het een en ander geboden. De gehele trein be staat uit slaapwagons met afdelingen voor vier bedden. En hoewel of moet men juist zeggen: omdat de Sovjet-Unie een hoogst moralistisch land is, kan men de van-horen-zeggen al bekende belevenis hebben zich plotseling in één afdeling te bevinden met onbekende vrouwelijke ka meraden of dames. Op het staatsburger schap wordt in dit geval niet gelet. De enige vrouwelijke collega die de reis mee maakt, krijgt drie heren als gezelschap voor de nacht. Aan degenen die minder geluk hebben, deelt een trein-stewardess, in haar witte kiel eerder de indruk makend een ver pleegster te zijn, nachtlectuur uit. Wat zij aanbiedt, is gratis. Niettemin wordt er weinig gebruik van gemaakt. Onder de vele Russische en buitenlandse titels be ADVERTENTIE DEZE WEEK Er zijn drie zaken die vrouwen nooit zullen begrijpen. En dat zijn: Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. De nieuwste rage uit Amerika: sieraden van oud papier. Er wordt goud aan verdiendI Wie zijn eigenlijk de bandie ten in de gangsteroorlog in Vietnam, die dit jaar al meer dan 3000 Amerikanen het le ven kostte? Kunst langs de Amsterdamse grachten. Verzet tegen op-art en pop-art. Draaiboek van het huwelijks drama van Johnny Halliday: de rampspoed die te voorzien was. In de wereld van de Islam leeft meer dan een kwart miljard men sen als slaven. Het verborgen ge laat van de vrouw die niets mag. Hoe de arme oude tijger in de tank in Engeland volkomen ver slagen werd door een gewel dige campagne van de concur renten. Er worden elk jaar nog 27 28 van de 100 jongemensen af gekeurd voor de Militaire Dienst, waarvan de helft op S: (gebrek aan) geestelijke stabiliteit. Kan men zich laten afkeuren? Er staat natuurlijk nog véél meer in. Spanning en ontspanning. Voortreffelijke kleurenplateneen geestige omslag (zowel voor als achter!) pagina's actualiteiten die u in de kranten niet zag Losse nummers 55 cent! Ver standige mensen sturen een prentbriefkaart metun naam en adres aan Panorama-Haarlem en abonneren zich. Dan kost Pano rama slechts 45 cent per week. vinden zich tal van ideologische slaappil len. Op een daarvan slapen wij rustig in. Tien uur achtereen reizen wij, voordat ochtends het ongeveer achthonderd kilo meter van Moskou gelegen Kief wordt be reikt. De stewardess serveert nog een maal thee, waarvoor niets behoeft te wor den betaald zolang men ze ongezoet drinkt. En lan is het zover: Kief, hoofdstad van de Oekrainse socialistische Sovjet-repu bliek, groet ons. Op het station wacht een heer van de persafdeling van het Oekrainse ministerie van Buitenlandse Zaken ons op. Hij zal ons begeleiden tijdens de reis van een week. Voor de actuele facetten is zijn mi nisterie, voor de overige echter het staatsreisbureau Intourist verantwoorde lijk. De dagen in de stad-der-zeven-heuvels Kief, waar gemoedelijk en in volle breedte de Dnjepr dwars doorheen stroomt, wor den een tocht tussen verleden en heden. In geen stad is namelijk de band tus sen het Russische verleden en het com munistische heden zo stevig als in Kief. Het duizendjarige verleden openbaart zich in architectonisch grandioze monumenten, die Kief de wieg van de Russische cul tuur tot een van de meest bezienswaar dige Russische steden maakt. Tegelijker tijd heeft Kief allerminst de allure van een wereldstad, zoals Moskou en Lenin grad dat hebben. Ondanks de 1,3 miljoen inw iners maakt het leven in de stad be paald geen koortsachtige indruk. Is het de zuidelijk aandoende inslag, die aan bij voorbeeld Boekarest doet denken, of zijn het de 150 parken, welke meer dan de helft van het oppervlak van de stad be slaan, die Kief zijn bijzondere atmosfeer bezorgen? Slechts in de Kreschtschatik, het koop' en uitgaanscentrum, dat met de Gorki- straat in Moskou en de Leningradse News- kiprospekt concurreert, bruist het groot steedse leven. Onder de 42 percent van de bebouwde kom, die in de tweede wereld oorlog werd verwoest, bevond zich de ge hele Kreschtschatik. Intussen is niet al leen zij in nieuwe vorm herleefd, maar zijn alle oorlogswonden in de stad reeds lang genezen. De wederopbouw heeft zich in verschillende etappes voltrokken, zon der het totale beeld van Kief werkelijk te verstoren: Stalinistische suikerbakkersstijl, Kroesjtsjevistische zakelijkheid en daar, waar de Kreschtschatik uitloopt op de Ki rovstraat, het westers-modern aandoend hotel „Dnjepr" leveren samen een monu mentale eenheid. Enkele honderden meters van de Kretschtschatik verwijderd, aan het plein van Bogdan Chmelinicki, onder wiens lei ding zich de Oekrainse aansluiting bij Rusland voltrok, ligt 't. historisch-culture- le centrum niet alleen van Kief, maar van het gehele oude Rusland: de Sophiakerk, Kief was al de „moeder der Russische steden" geworden nadat vorst Oleg in 882 op zijn tocht uit Novgorod de toen reeds lang bestaande stad tot het centrum van zijn nieuwe rijk had gemaakt, waarin alle Oostslavische stammen waren onderge bracht. Tot de inval der tartaren :u 1240 bleef Kief de hoofdstad van het Russische rijk. Maar voordat de stad tot politieke onbeduidendheid werd gedegradeerd, liet Jaroslav de Wijze uit dankbaarheid voor een gewonnen slag tegen de Petschenegen in 1037 die beroemde Sophia-kerk bouwen Sinds 1926 is de kerk een museum, dat dagelijks door duizenden wordt bezocht. Zo mogelijk nog meer aandacht geniet een andere historische plaats, het Lavra klooster. Dit kolossale komplex, in de middeleeuwen het centrum van een feoda le samenleving van 56.000 mensen, werd pas onder Catherina de Grote geseculari seerd en het klooster zelf werd na de communistische staatsgreep opgeheven en staatseigendom. Zijn magische aantrek kingskracht op de bevolking dankte het klooster vooral aan de in de heuvels boven de Dnjepr liggende grotten, die een mum mificerende werking hebben. De hier opge baarde mummies zijn lange tijd als won deren beschouwd en trokken eens tiendui zenden pelgrims. In het kloostergebouw is nu een klein atheïstisch museum onderge bracht, waar de mummificerende werking van de grotten wetenschappelijk wordt verklaard. Hier ook wordt de niet meer aanwezige monniken hebzucht en gierig heid verweten en toont men de bezoekers een reusachtig wandkleed, waarop de gro ten van de Russische litteratuur Poesj- kin, Nekrassov, Tolstoj in de grotten zijn afgebeeld. „Zo heeft de orthodoxe kerk de Russische intelligentsia gezien", verklaart de gids. Overal verdringt zich het nieuwsgierige publiek, verrast door en onder de indruk van de duizendjarige pracht. Ook nu nog vertegenwoordigt Kief de eerste fase van de Russische staatwording zo indringend, dat daardoor zelfs het levende heden van de stad enigszins op de achtergrond kan raken. De Oekrainse hoofdstad kan men zich niet voorstellen zonder de rivier de Dnjepr, in grootte na Wolga en Donau ie derde rivier van Europa. Door die rivier, eens de voornaamste waterweg naar Byzantium kreeg de stad haar betekenis. In de stroom van de Dnjepr heeft vorst Wladimir, wiens standbeeld zich nog boven de heuvels ver heft, zich laten dopen, om vervolgens voor het gehele Russische volk het orthodoxe geloof te laten prediken. Fungeerde de bre> de waterstroom eens als bescherming van de stad aan de oostelijke flank, hij is meer en meer een integrerend bestanddeel van de stad geworden sinds Kief ook aan de andere zijde van de rivier zijn wijken ging bouwen. Drie bruggen in de oorlog alle ver nield verbinden de beide delen van de stad. Ver in het zuiden de spoorbrug, noordelijk de metro en in het midden de verkaersbrug, waarover onze Intoer'st-bus de nieuwe stadswijk Darnica binnenrijdt. Het is een kolossale woonwijk, met hoge woonblokken, modem en aardig om te zien. Zij zijn al geruime tijd bewoond, al is de aanleg der straten ver bij de wo ningbouw achter gebleven en moeten bus sen en vrachtwagens complete slaloms uit voeren om diepe gaten en greppels te ver mijden. Darnica is Kiefs nieuwe industriecen trum. Er wonen 200.000 mensen, een vier de van het aantal inwoners dat de stad in het begin van de oorlog telde. Darnica is een van de meest gigantische, maar ook moderne nieuwbouwprojecten die ik tot dusver in de Sovjet-Unie heb gezien. Niet alleen het doelloos monumentale van de stalinistische bouwstijl, maar ook de eentonigheid van de Kroesjtsjevistische snelbouwperiode" is hier overwonnen. Een stadsbeeld in Kief. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Amerikaanse petro- leum-maatschappij zou plannen hebben voor het bouwen van een grote raffina derij in de buurt van Gent. Daartoe zou een pijpleiding worden aangelegd langs het kanaal van Gent naar Terneuzen. In de haven van laatstgenoemde stad zouden de tankers kunnen lossen. Het voordeel boven Antwerpen is dat de Schelde, waar nogal eens tankers aan de grond geraken, dan kan worden vermeden. Volgens het Belgische dagblad „Le Peu- ple" levert de financiering van het Ame rikaanse project geen bezwaar op, omdat die uit eigen middelen zou geschieden. ADVERTENTIE Een kind kan U de waarheid vertellen. Wij - de oliehandel in Haarlem en Omstreken - willen graag de grote waarde van olie onder Uw aandacht brengen. Daarom deze publicatie. Het is goed om NU te beseffen waarom oliewarmte zo voortreffelijk is. I Olie is veilig Geen andere brandstof is zo betrouwbaar. Olie kan U nooit verrassen. Rustig idee No. 1. Olie is goedkoop De prijs is de laatste 10 jaar nauwelijks toegenomen. Van andere brandstof? Vraag het aan niet-oliestokers. Rustig financieel idee No. 2. Olie is zuinig Rekent U maar eens uit wat U een heel seizoen gulle olie- warmte kost. Rustig (econo misch) idee No. 3. Olie - nog beter dan aardgas Olie is er altijd, 's Morgens, 's middags, 's avonds, 's nachts. Olie laat U nooit in de steek. Oók niet tijdens piekuren. En... de Oliehandel van Haar lem en Omstreken staat dag en nacht voor U klaar! Rustig (efficiënt) idee No. 4. Leveranciers zijn herkenbaar aan dit ol -vignet. Een garan tie voor kwaliteit-service-vei ligheid. FPublicatievanl de Oliehandel I in Haarlem! en Omstreken. I (Van onze correspondent) GRONINGEN Welke Wiebe Vos uit de stad Groningen heeft in Amerika een tante Aukje wonen? Hij maakt namelijk kans betrokken te zijn bij een erfenis van een slordige acht miljoen dollar. Dat valt op te maken uit de brief die de heer Wiecher Vos, lijsterbeslaan 33 in Gronin gen, dezer dagen heeft ontvangen. De brief is kennelijk niet voor hem bestemd PARIJS (Reuter) Op de Russische ambassade in Parijs is zaterdag, na acht tien maanden van onderhandelingen, een overeenkomst gesloten, die onder meer voorziet in de levering door de Franse staats-automobielenmaatschappij „Re nault" van uitrusting en het verschaffen van technische kennis voor het verhogen der produktie van de Russische „Mosk- vitsj"-auto's van 82.000 per jaar nu tot 200.000 in 1970. Renault krijgt hiervoor een bedrag van 180 miljoen gulden. De Sovjetrussische regeringsmissie, die de onderhandelingen voerde, heeft ook een overeenkomst gesloten met de parti culiere automobielmaatschappij „Peu geot", die eveneens op wetenschappelijk en technisch autogebied met de Russen gaat samenwerken. „Renault" deelde mede ook een over eenkomst met Hongarije te hebben ge sloten, die voorziet in de levering, tot 1970, van tienduizend personenwagens aan Hongarije. Volgende maand worden de eerste vijfhonderd Renaults naar Hon garije uitgevoerd. De Russische regeringsafvaardiging heeft ook een overeenkomst ter waarde van 1.300.000 gulden met een Franse maatschappij getekend. Deze gaat in Tasjkent flatgebouwen neerzetten, die te gen aardbevingen bestand zijn. Een zware storm, waarin het ms. „Ar chimedes", van Suriname op weg naar Nederland, de afgelopen dagen ten noor den van de Azoren is terechtgekomen, is fataal geworden voor twee van de vier zeekoeien voor Artis. Door de zeer zware storm konden de dieren niet langer in het water van hun met schuimrubber en plastic afgezette en waterdichte kisten blijven. Zij werden in hangmatten in de kisten vastgebonden en met het oog op uitdrogen van de huid, geregeld natge houden. Voor de twee kleinste zeekoeien heeft dit echter niet mogen baten. (Van onze correspondent) PARIJS. In Marokko worden nieuwe tekenen van nervositeit ge signaleerd met het oog op het vol gende bedrijf in het proces Ben Barka. De Marokkaanse minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Oufkir, zal daarin als voornaamste beschuldigde fungeren. Zoals men weet wordt Oufkir er door de Fransen van be schuldigd dat hij Ben Barka, zijn po litieke doodsvijand, niet alleen heeft laten ontvoeren, maar ook persoonlijk op Frans grondgebied, heeft ver moord. Alle pogingen van officiële Franse zijde de Marokkaanse koning Hassan II na de misdaad te bewegen zich van zijn minister te ontdoen, hebben schipbreuk geleden. In Parijs heeft men de indruk dat Ouf kir steviger in het zadel zit dan ooit te voren en dat eerder hij de jonge vorst in zijn greep houdt. De Franse regering moet aanvankelijk bereid zijn geweest de hele affaire-Ben Barka in de doofpot te stoppen, indien in Rabat Oufkir van het politieke toneel zou verdwijnen. Die trans actie stuitte af op onwil van de Marok kaanse koning en indirect uiteraard van Oufkir zelf. Beide partijen zitten nu niettemin met de voortzetting van het proces in hun maag. Voortzetting zal bijna onvermijde lijk tot een formele breuk tussen de twee landen moeten leiden. Aan Marokkaanse zijde staat dan de aanzienlijke financiële bijstand op het spel, die Frankrijk zijn voormalige protectoraat nog altijd biedt en Parijs is, zeker niet ten onrechte, be vreesd dat bij zo'n breuk de tienduizenden Fransen die in Marokko wonen, dat land zullen moeten verlaten. Met het oog op dat dubbele gevaar over weegt de koning van Marokko nu aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag de Hassan II van Marokko vraag voor te leggen of Frankrijk wel het recht heeft, zelfs bij verstek, een proces tegen de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken te voeren. Has san II heeft dezer dagen de bekende Fran se advocaat en oud-minister Pierre July bij zich geroepen, die veelvuldig in inter nationale processen als pleiter is opge treden. Dat hij uitgerekend een Franse jurist om dit advies heeft gevraagd lijkt de niet onduidelijke bedoeling te hebben Parijs nogmaals te doen begrijpen, dat hij, Hassan, van zijn kant alles wil doen om een uitweg uit de naderende mi- passe te vinden. Daarij zouden beide par tijen hun gezicht toch nog (een beetjel kunnen redden. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft een wet getekend waarbij een visserijzone van twaalf mijl langs de Amerikaanse kust wordt ingesteld. Tot dusver hielden de V.S. zich aan een drie- mijlszone en zij weigerden de aanspraken van andere landen, die een bredere zone instelden, te erkennen. Sommige Amerikaanse vissers waren tegen uitbreiding omdat zij meer beper kingen van de zijde van andere landen vreesden. want hij bezit op de hele wereld geen tante Aukje. Maar voor wie is het aan lokkelijke schrijven dan wel bedoeld? Vraagt hij zich af. Op 29 september rolde de wat geheim zinnige brief uit Wyoming in Michigan, U.S.A. bij de heer Wiecher Vos in da brievenbus. Het adres dat op de enve loppe stond luidde: mr. Wiebe Vos. Gro ningen, Nederland, met daaronder de mededeling dat de postbode het verder maar uit moest zoeken. De P.T.T. bezorgde hem tenslotte op Lijsterbeslaan 33, maar daar woont Wie cher Vos en niet Wiebe. De heer Vos, die geen familie in Amerika heeft, ging onmiddellijk zoeken naar de Wiebe Vos voor wie de brief bestemd was, maar zonder resultaat. In de brief, die begint met „lieve neef en nicht", vertelt tante Aukje dat er op de Amerikaanse t.v. steeds oproepen zijn voor een W. en een H. Voss, die in aan merking zouden komen voor een erfenis van acht miljoen dollar. Weliswaar Voss met dubbele „g" maar volgens tante Aukje heeft haar familie in Groningen vroeger ook Voss geheten. Haar eigen zoon William komt niet in aanmerking, en daarom schrijft ze nu de Nederlandse tak van Wiebe. Ze vraagt om het samen met zijn vrouw, die volgens de brief An neke heet, het eens uit te zoeken. De ontvanger van de brief, de heer Wiecher Vos, is er van overtuigd zelf niet in aanmerking te komen voor een deel van de erfenis van George Nicholas Voss, die op 3 april van dit jaar in San Bemarkno, Californië is overleden op 82-jarige leeftijd. Maar welke Wiebe Vos dan eventueel wel? (Van onze corespondent) DEN HAAG Na een periode van enige aarzeling hebben de koppelbazen hun ac tiviteiten in de metaalindustrie in het ge bied van Hoek van Holland tot Gorinchem met volle kracht hernomen. Volgens wel ingelichte kringen waren zij in het derde kwartaal van dit jaar op dubbele sterkte aanwezig vergeleken bij dezelfde periode van vorig jaar. Waar blijft de overheid hier? Wat is er geworden van de wet op de uitleenbedrijven? Dit alarm slaat de NW-metaalvakbond ANBM in zijn orgaan de „Metaalkoerier". De ANMB voorziet door het optreden van de koppelbazen spanningen in de metaal sector, met name in het gebied rondom Dordrecht en de Botlek-Europoort. Waarom, vraagt de bond, streeft de metaalindustrie niet liever naar de vor ming van een „pool", zoals in de Rotter damse havens? Het is beter dat de bedrij ven elkaar waar nodig arbeidskrachten lenen via een bonafide uitleencentrale, waarbij ook de vakbeweging op het punt van arbeidsvoorwaarden een vinger in de pap heeft, dan dat de „duizendpoten" weer een overheersende rol gaan spelen. ADVERTENTIE Bostik 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7