A.R. niet in kabinet dat de uitgaven wil verlagen Er staan voor drs. Schmelzer nog twee wegen open T elefoniste schiet kelner neer HET WEER Tsafendas wordt niet berecht Morgen kunt u mooier zijn morris NTS-sport nieuwe stijl wankelt VS gaan door met chemische oorlogsvoering in Vietnam Aanvaring op de Oostzee Korter werken bij Krupp Verlies KLM weggewerkt weekend-systeem VELSEN N.v. U ST SCHERK EERSTE OPZET VAN FORMATEUR MISLUKT Man bijna in kunstgebit gestikt Protest van Laos Russen lanceren 130ste Kosmos Aandelenemissie Spuiterij Uitdeukerij en it\terfa$l\ioi\$ t Plaatwerkerij 51e JAARGANG NUMMER 297 DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9 Kennemer Kruimels 5 In de vishal en op zee9 Langs sluizen en havens9 Topsy10 Ferdinand10 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Radio en tv 17 Kunst17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers IS Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Morgen ook zon Duidelijke taal van mr. Biesheuvel Wat nu? REGENKLEDING Het woord is aan N WASHINGTON (AP en AFP) De Verenigde Staten gaan verder met het gebruik van chemische middelen om oerwouden en rijstvelden in Viet nam „uit te dunnen". Het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft be vestigd, dat nog steeds vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht worden gebruikt om op deze manier de tegen stander van voedsel te beroven. Vanavond première Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Kennemerlaan 36 IJmuiden mode voor heren IJmuider Courant (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Reeds na één dag formeren staat drs. Schmelzer voor een groot probleem: de Anti-revolutionairen willen niet meedoen aan een interimkabinet dat de uitgaven gaat verlagen. Dat stond gisteravond wel vast na een televisietoespraak van de demissionaire A.R.-bewindsman mr, Biesheuvel. Hij liet duidelijk weten dat er met de A.R.P. over verlaging van de uitgaven niet te praten zou zjjn. Door deze uitspraak van de belang rijkste politieke figuur van de A.R.P. lijkt de eerste opzet van formateur Schmelzer getorpedeerd. Als hij toegeeft aan het A.R.-standpunt komt hij in conflict met zijn eigen motie waarin wèl wordt aangedrongen op uit- gavenverlaging. De verwantschap en de zakelijke benadering tussen de K.V.P. en de A.R.P. blijken heel wat geringer te zijn dan de formateur eer gisteravond zelf nog dacht. De gebeurtenissen van gisteren deden al vermoeden dat de A.R. minder mede werking zou verlenen dan aanvankelijk werd vermoed. Fractieleider Roolvink, die persoonlijk wel wat leek te zien in de plannen van de formateur, hield gisteren voortdurend contact met de partijgenoten die er heel wat minder voor voelen. Voor dat hij gistermiddag zijn bespreking had met de formateur, sprak hij op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken met de drie Anti-revolutionaire ministers in het kabinet-Cals: mr. Biesheuvel, prof. Die penhorst en prof. Verdam. Na het ge sprek met drs. Schmelzer vergaderde hij langdurig met drie Anti-revolutionaire fractiegenoten. Persoonlijke manoeu vreerruimte scheen de A.R.-fractieleider niet te hebben. Van zijn eigen K.V.P. heeft formateur Schmelzer voorlopig niet veel moeilijkhe den te verwachten. Zijn plaatsvervanger als fractieleider, de heer C. J. van der Ploeg, die gisteren na een haastige trein reis uit Straatsburg om half twaalf bij de formateur arriveerde, zei na afloop (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 25-jarige kelner J. J. M. Dingen is vannacht op een zol derkamer aan de Mathenesserdijk in Rot terdam getroffen door enkele schoten. De politie werd gealarmeerd door een 21-ja- rige telefoniste die opbelde vanuit een telefooncel. Zij vertelde de politie, dat zij zonder enige reden de bij haar inwonende man had neergeschoten. Het vuurwapen is in beslag genomen. De telefoniste is ge arresteerd en haar slachtoffer is naar een ziekenhuis overgebracht. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Vanavond en vannacht voorname lijk in het zuidoosten van het land enige regen. Morgen opklaringen, maar ook enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. van het twee uur durende gesprek „dat hij de formatiepoging met optimisme volgde." Dat zijn fractie op korte termijn bijeen zou moeten komen leek hem hele maal niet nodig. „Er is geen enkele aan leiding". zei de heer van der Ploeg. Het K.V.P.-partijbestuur heeft zich in tussen achter het optreden van de K.V.P.- Kamerfractie gesteld met 29 tegen 3 stemmen en 2 onthoudingen. Die tegen stemmers waren N.K.V.-voorzitter Mer- tens, K.R.Ö.-voorzitter mr. Van Doom, en dr. Dreesmann, lid van de Katholie ke Werkgeversvereniging. „Er zal echter nog met hen worden gepraat", zei partij voorzitter Aalberse. Mr. Biesheuvel, die in zijn televisietoe spraak als A.R.-politicus en niet als de missionair minister commentaar leverde op de kabinetscrisis en die verklaarde „dat de val van het kabinet is veroor zaakt door degenen die de motie hebben ingediend", liet uitkomen dat de A.R.P. het kabinet-Cals wel wil, de meerderheid van de K.V.P., niet. De onzekerheid over het Anti-revolutionaire standpunt, die fractie leider Roolvink had geschapen, is daarmee verdwenen. Mr. Biesheuvel gaf toe dat het dekkings- plan voor de komende begroting een po litiek compromis is, waarover te praten valt. Maar de hoogte van het uitgaven- peil kan niet in discussie komen zei hij nadrukkelijk. Hij toonde zich verheugd over de eens gezindheid waarmee de fractie, de A.R.- ministers en het A.R.-partijconvent ver laging van de uitgaven hebben afgewezen. „Onze fractie is gelukkig niet gezwicht voor het modewoord temporiseren", aldus mr. Biesheuvel. „Wij moeten wat be treft het uitgavenpeil eerlijk zijn; er moet veel geld uitgegeven worden. Eerlijkheid in de politiek brengt ook mee dat men duidelijk is". Nu de straffe houding van de A.R.P. de weg naar een confessioneel minder heidskabinet lijkt te hebben afgesneden, kan drs. Schmelzer nog twee kanten uit. Hij kan proberen met de voorstemmers van zijn motie, de C.H.U. en de V.V.D., zaken te doen. De bereidheid bij deze partijen om de K.V.P. vlak voor de ver kiezingen uit de nesten te halen is echter klein. Ook de K.V.P. zelf zal er weinig voor voelen om zich zonder adempauze in de armen van de oppositie te werpen. Drs. Schmelzer kan ook proberen een kabinet te vormen dat geen bindingen met het parlement heeft; een extra-par lementair kabinet, bestaande uit politiek min of meer onafhankelijke deskundigen. De dag die de formateur uittrekt voor de studie van de dringende zaken zou daarop wel, kunnen wijzen. De formatie van een extra-parlementair kabinet is meestal een zeer langdurige zaak. De bereidwillige en onafhankelijke deskundi gen liggen in Nederland niet voor het opscheppen. Als drs. Schmelzer deze weg volgt zal er van vervroeging van de ver kiezingen niet veel terechtkomen. Dan zou echter wel de K.V.P. de tijd krijgen om de scheur in de eigen gelederen te lij men. De kabinetsformateur zal vandaag geen besprekingen voeren. Hij heeft een over zicht ontvangen van de actuele proble men zoals deze door het demissionaire kabinet worden gezien. In dit stuk wor den ook de financiële consequenties opge somd als bepaalde beslissingen niet wor den uitgevoerd. Het overzicht is ingedeeld volgens de departementen en omvat rond 20 pagina's. Drs. Schmelzer zal dit stuk vandaag bestuderen. KAAPSTAD (AP) De 48-jarige Di- mitro Tsafendas, die zes september de Zuidafrikaanse premier Hendrik Ver woerd in het parlement doodstak, is door de rechtbank in Kaapstad ontoerekenings vatbaar verklaard. Hij zal niet verder berecht worden, omdat hij niet in staat wordt geacht zich te verdedigen. Tsafen das zal „ter beschikking van de presi dent" gevangen worden gehouden. Rechter Andries Beyers maakte zijn beslissing bekend op de vierde dag van het proces na twee door de aanklager op geroepen medische deskundigen gehoord te hebben. Tsafendas heeft een intelligenti-quo- tiënt van 125. Door zijn ziekte schizo frenie heeft hij echter „ernstige ka rakterstoomissen". Tsafendas' ziektebeeld wordt minder opvallend genoemd dan in sommige gevallen omdat „iemand met zijn grote intelligentie zijn schizofrenie in bedwang kan houden". ADVERTENTIE Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotïon. Scherk verwijdert stof en make up, dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee.., begin morgen met Scherk! In flacons v.a. f2,95. Gebruik ook Scherk crèmes (tubes f3.' en 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5.40). v - XI Jl De fractieleider van de A.R., de heer B. Roolvink, trekt bij kabinets formateur Schmelzer aan de bel. ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 151SX Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam S Geen voetbal op Monitor (Van onze correspondent) HILVERSUM De N.T.S. zal voortaan weer filmploegen voor het zondagsport journaal naar voetbalwedstrijden moeten zenden omdat de P.T.T. op zondag geen personeel voor straalverbindingen meer beschikbaar heeft. Dat betekent minder kwaliteit van beelden minder zekerheid dat de flitsen op tijd zullen klaar zijn. Bo vendien wordt het nu moeilijk voor de N.T.S. om met langere verslagen te ko men, zoals dat de drie laatste zondagen het geval is geweest. Het zondagmiddagprogramma zal nu ook geen flitsen van sportwedstrijden meer kunnen uitzenden, omdat deze rechtstreeks via de straalverbinding werden opgevan gen. „Wij zullen ons best doen", aldus de N.T.S. „Om het zondag nog zoveel mo gelijk te versieren met films. Maar men moet bedenken dat een wedstrijd, als bij voorbeeld NACDWS in Breda pas om kwart voor vier afgelopen is. Dan is de film pas tegen zessen in Hilversum en dan moet alles nog ontwikkeld en klaarge maakt worden. Het zat de vraag zijn of we het redden". Anonymus Liefde is blind, vriendschap sluit de ogen. Dokter redde hem met zakmes De in de Prinses Margrietkazerne te Wezep gelegerde sergeant eerste klasse Koelewijn is gisteren bijna gestikt in een stuk kunstgebit. Zijn gebit brak, en hij schrok daar zo van, dat hij een der brok ken inslikte. Het stuk bleef hem in de luchtpijp zit ten en de sergeant raakte zo in ademnood dat hij in elkaar zakte. De jonge officier van gezondheid J. Dijkstra, die toevallig in hetzelfde lokaal aanwezig was, had geen tijd om zijn instrumententas te ha len. Hij vroeg een zakmes en maakte daarmee ijlings in de keel van het slacht offer een opening, waardoor het naar bin- nengeschoven stuk gebit kon worden verwijderd. De sergeant werd daarna naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle over gebracht, terwijl de dokter de bloeding zo veel mogelijk stelpte. Hij maakt het thans naar omstandigheden goed. Vorige maand protesteerden 22 geleer den, onder wie zeven Nobelprijswinnaars tegen het gebruik van chemische midde len. In een brief aan president Johnson verklaarde deze groep dat het gebruik van welk chemisch middel ook, de weg vrij maakt voor gevaarlijker soorten. De Amerikaanse regering blijkt zich niet aan deze brief gestoord te hebben. De besproeiingen zijn zelfs uitgebreid tot de westkant van het Zuidvietname- se deel van de tien kilometer brede gede militariseerde strook tussen Zuid- en Noord-Vietnam. Sinds januari 1965 is 1,6 miljoen hec tare oerwoud en akkers besproeid met ,niet-giftige chemicaliën," zoals de V.S. iit noemen. De procommunistische stroming in Laos heeft de Verenigde Staten ervan beschul digd vele ouden van dagen, vrouwen en kinderen gedood te hebben bij luchtaan vallen op dichtbevolkte Laotiaanse gebie den. De beschuldiging is vervat in een pro test aan Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie, voorzitters van de Geneefse confe rentie. Volgens het protest hebben sinds september Amerikaanse vliegtuigen uit Thailand en Zuid-Vietnam de Laotiaanse provincies Sam Neua, Xieng Choang en Loeang Prabang gebombardeerd en be schoten. De 43-jarige Britse regisseur Karei Reisz kwam gisteren op Schiphol aan in verband met zijn nieuwe film „Morgan, laat je eens nakijken", die vanavond in het Leidsepleintheat.er te Amsterdam zijn Nederlandse première beleeft. De heer Reisz is in gezelschap van zijn vrouw, de actrice Betsy Blair. TRELLEBORG (DPA) Het Duitse motorschip „Jürgen Drews" was van ochtend op de Oostzee ten zuiden van de Zweedse plaats Smygehuk zinkend na een aanvaring met het Israëlische schip „Galila". De bemanning van het West- duitse schip is door het Israëlische schip aan boord genomen. De aanvaring geschiedde in dichte mist. RHEINHAUSEN (AFP) De fabrieken van het Krupp-concern te Rheinhausen zullen de werktijd van 8200 werknemers, d.w.z. meer dan 2/3 van het personeel, verkorten. De directie heeft verklaard dat deze maatregel is genomen als gevolg van de vermindering van orders in de ijzer en staalindustrie. MOSKOU (Tass) De Sovjet-Unie heeft vandaag weer een kunstmatige aardsatelliet gelanceerd, de „Kosmos-130' Tevoren hadden geruchten gecirculeerd dat er in de loop van vandaag mogelijk een spectaculair Russisch ruimte-expe riment zou worden uitgevoerd op de ba sis van Baikonoer, waarheen de leiders van een aantal communistische landen, die deze week in Moskou vergaderden, waren vertrokken. ADVERTENTIE Hnrlotjer-Juwelier st 51 Tel. 21101 aarlem De KLM-directie neemt als vast staand aan, dat in het kwartaal per 30 september jl. de winst minstens 48 miljoen heeft bedragen. Door dit fraaie resultaat en door de eerder in dit boekjaar behaalde winsten is het gehele verliessaldo weggewerkt. Een en ander is gisteravond laat meege deeld door mr. A. H. van Gelder, hoofd van het KLM-stafhureau tijdens een persconferentie. De KLM acht nu de tijd rijp om het eigen vermogen door een aandelenemissie te versterken. Daarom wordt overgegaan tot de uitgifte van ongeveer 50 miljoen nominaal gewone aandelen tegen de prijs van 200,per aandeel van 100,no minaal. Vier aandelen geven hierbij recht op inschrijving op één nieuw aandeel, De staat zal gebruik maken van het aan zijn bezit van aandelen verbonden voor keursrecht en derhalve inschrijven op 25 miljoen, waardoor haar aandeel in het KLM kapitaal gehandhaafd blijft op 50.5 percent. Voor meer nieuws over de gang van zaken bij de KLM verwijzen wij naar pagina 23. ADVERTENTIE fleXa ADVERTENTIE ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166 ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1