Fractie van de Boerenpartij in Amsterdam is gehalveerd Agenda voor Haarlem en de IJmond OMEGA VAN NIEL bondig 'microfineti' DRAKACEL en Koekoek in Naaldwijk: Lidmaatschap van de NSB voor ons de grens Neergestorte Argonaut was „North Star"- mysterievliegtuig Mr. Marijnen in Tweede Kamer benoemd Verzending van zeepost Aanklacht tegen Drents statenlid van Boerenpartij Tweedracht binnen P.v.d.A. Hilversum Twee weken voor scholier na dodelijk ongeluk Vrijheidsstraf voor mishandeling Doden in het verkeer Smokkel in een lijkwagen Prinselijk bezoek Twee gewonden bij ontploffing in Eindhoven van Want:'ASPR0'isnu Onstabiel weer helpt u nu uw pl|n af! DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 2 zo'n schemer-sluimer.... ...daar lig je in voor je 't weet op zo'n trage winteravond. Wie moe is slaapt overal. Alleenhoe wordt men wakker? Goed, de slaap is over. Maar is men uitgerust? Welnee. Dat is men pas na een nacht op een Drakacel matras. Kort nieuws I oorburg Enschede ,NSB-grens' Internationale oplichter gearresteerd Haarlem KERKELIJK NIEUWS f elsen-IJmuiden Beverwijk 30xfijner samengesteld. Dat betekent. nög snellere opname in het lichaam nög sneller herstel s (Van onze correspondent) AMSTERDAM De fractievoorzitters ▼an de V.V.D. en de C.P.N. in de Amster damse gemeenteraad, mr. J. de Wilde en de heer L. Seegers, hebben in een gistermiddag gehouden vergadering aan gekondigd de leden van de fractie van de Boerenpartij te zullen negeren. Ook de overige fractievoorzitters staken hun afwijzend oordeel over de Boerenparti, en haar vertegenwoordigers in de raad niet onder stoelen of banken. Directie aanleiding was een debat over een verklaring van mevrouw A. Baank- Meijer en de heer J. Verschoof dat zij hun lidmaatschap van de Boerenpartij hebben opgezegd. Hun besluit om als on- afhankelijken in de raad zitting te blij ven houden, waardoor de sterkte van de Boerenpartij fractie van vier op twee is gebracht, werd door de raad met instem ming begroet. In een korte verklaring, die door de De DC-4 van het type Argonaut, die vorige week volgeladen met wapens bij een noodlanding in Kameroen in stukken is gebroken, blijkt het beruchte „North Star" mysterie- vliegtuig te zijn, dat vo rig jaar tien maanden lang op Schiphol «an de ketting heeft gelegen. De ruim veertigjarige in Duitsland ge boren Amerikaanse piloot en avonturier H. A. Warton, die volgens persbureau- berichten uit Afrika bij de noodlanding gewond is geraakt, is niemand anders dan de man, die op zondag 19 december 1965 permissie kreeg om met dit toestel een proefvlucht boven Nederland uit te voeren en daarvan gebruik maakte om de machine zonder vergunning naar Ge- nève te vliegen. Tot lid van de Tweede Kamer voor de KVP in de vacature-De Kort is benoemd verklaard mr V. G. M. Marijnen, thans voorzitter van de Rijnmondraad. Of ex- minister-president Marijnen zijn hernieuw de benoeming aanneemt is niet bekend. De wedde van de voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond is met terug werkende kracht tot 1 januari 1966 ge steld op 5.680 gulden per maand, inclu sief huurcompensatie. De wedde van de voorzitter was 5.144 gulden exclusief huurcompensatie. In de vacature P. C. Elfferich is tot A. R. lid van de Tweede Kamer be noemd de heer J. de Hoogh te Leidschen- dam. In deze vacature werd eerder be noemd verklaard de heer J. Smallenbroek die echter bedankte. ADVERTENTIE De „harde" matras r3H met alle comfort van een „zachte". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Naviero" (25-10) en ms „Cap San Antonio (28-10); Australië: ms „Oriana" (24-10); Brazilië: ms „Ken- nemerland" (25-10) en ms „Cap San An tonio" (28-10); Canada: ms „Broriver" (26-10); Chili: ms „Ares" (23-10); Indo nesië: ms „Hoechst" (23-10); Ned. Antil len: ms „Ladon" (25-10); Nieuw-Zeeland: ms „Oriana" (24-10); Suriname: ms „Ar chimedes" (25-10); Verenigde Staten: ms „Mormacargo" (24-10) en ms „Gaaster- dijk" (26-10); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Pendennis Castle" (23- 10) en ms „Algol" (26-10). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Burgemeester. De heer M. Soetendal, burgemeester van Genemuiden, is be noemd tot burgemeester van Papen- drecht. De heer Soetendal is gerefor meerd en 1Ï<S van de A.R.P, heer Verschoof werd voorgelezen, gaven hij een mevrouw Baank als reden voor hun uittreden uit de Boerenpartij onder meer. dat het hoofdbestuur van deze par tij willens en wetens met de democratie spot. Mevrouw Baank voegde hieraan toe het haar ex-fractievoorzitter, de heer N. Verlaan, ernstig te verwijten dat hij als lid van het hoofdbestuur van de Boe renpartij de facistische tendensen in de ze partij niet bestreden heeft. De heer Verlaan, door P.v.d.A.-fractie voorzitter drs. Ed van Thijn als een van de meest onbeschaamde representanten van de Boerenpartij gekenschetst, rea geerde op deze verklaring met een aan tal door honende interrupties doorspekte opmerkingen, waarin hij de Boerenpartij vergeleken bij een karavaan. „De ka ravaan gaat voort, de zieken en zwakken laten wij achter", zei hij. Een door de heer Van 't Schip (CPN) aangevraagde schorsing van de vergade ring leidde hierna tot een namens alle fracties door de heer Van Thijn afgelegde verklaring. Hierin betuigde men zijn in stemming met het aanblijven van de ex B.P.'ers als raadslid en zei men „in ver band met de betoogtrant van de heer Ver laan die iedere discussie on vrucht baar maakt" geen prijs op een verder debat te stellen. De heer J. Roodenburg, die met de heer Verlaan de Boerenpartijfractie vormt, kreeg na de verhitte discussies een hartaanval. Hij werd ter plaatse be handeld door dokter J. Hoekstra, die voor de CPN zitting in de raad heeft. Daarna moest hij door de G.G. en G.D. naar zijn woning worden overgebracht. De fractievoorzitter van de Boerenpar tij in de gemeenteraad van Voorburg heeft zich gisteravond in de raadsverga dering gedistantieerd van de Boerenpar tij. De heer A. P. C. Jansen zal wel als onafhankelijk raadslid zijn zetel blijven bekleden. De heer A. J. Lasscher, voorzitter van de Boerenpartij van de afdeling Ensche de, heeft gisteravond voor die functie be dankt, nadat in een matig bezochte le denvergadering een motie van hem om Het lid van Gedeputeerde Staten van Drente de heer G. M. Lambers heeft een aanklacht ingediend tegen de heer K. Hartman, die voor de Boerenpartij lid is van Provinciale Staten van Drente. De heer Lambers voelt zich door het staten lid aangetast in zijn eer en goede naam door publikaties in „De Vrije Boer" het partijorgaan van de Boerenpartij. De heer Hartman schrijft daarin, dat de heer Lambers tot de W.A. heeft be hoord en met het zwarte hemd en de kop pelriem heeft gelopen. Vorige week heeft de heer Lambers deze bewering reeds te gengesproken en in strijd met de waar heid genoemd. De heer Lambers geeft van eind 1937 tot begin 1938 lid te zijn geweest van de N.S.B. onder druk van de toenmalige omstandigheden in de land bouw. Maar toen hij inzag dat het de verkeerde kant opging heeft hij bedankt als lid. zich achter de noodraad te scharen met vrijwel algemene stemmen was verwor pen. Hij verliet de vergadering, die hem tevens afstootte als leider van de raads fractie van de B.P., die in Enschede vier man telt. Hij heeft in beraad gehouden of hij voor het raadslidmaatschap zal be danken. In een te Naaldwijk gehouden verga dering der afdelingen Westland van de Boerenpartij heeft de heer H. Koekoek gezegd dat de noodraad, nu ir. Adams uit de Kamer is, zich terug zou kunnen trekken. Evenwel zouden de grote poli tieke partijen hun invloed op die nood raad doen gelden om het voortbestaan ervan te bestendigen. „Onze grens of iemand in de bezettings tijd politiek fout is geweest ligt in de vraag of hij lid vap de NSB was", aldus voorts de heer Koekoek, die vrees bij de politieke partijen zag dat de Boeren partij bij de komende verkiezingen met vijftien zetels in de Kamer zal komen. Op een vergadering van de afdeling Hil versum der P.v.d.A. zijn twee stromingen aan het licht getreden, waarvan de ene gevormd bleek door de bestuursleden Jan Nagel en F. B. Schoute en verdere aan hangers van „tien over rood" en de an dere door hoofdzakelijk mensen uit de om roepwereld, met name de heren Broeksz, Rengelink en Kooy. De onenigheid mondde uit in een aantal moties waarin eerstgenoemde groep de andere onder meer van conservatisme be schuldigde. De moties leidden op hun beurt tot het uittreden van beide genoem de bestuursleden. Beiden blijven lid van de partij, waarvan de heer Jan Nagel lan delijk bestuurder is. De Amsterdamse rechtbank heeft een 19-jarige scholier wegens het veroorza ken van een dodelijk verkeersongeluk veroordeeld tot twee weken hechtenis en drie jaar ontzegging der rijbevoegdheid. De jongeman wilde op de Middenweg in Amsterdam met zijn wagen een file au to's passeren die naar zijn smaak te langzaam reed. Met een snelheid van 70 km, raakte bij een stoeprand waardoor hij de macht over het stuur verloor en een op een vluchtheuvel staande, rqan aanreed. Deze overleed later aan zijrr kwetsuren. „De verdachten hebben een ware ter reur uitgeoefend en hun slachtoffers op beestachtige en sadistische wijze afgeran seld". Dit zei gistermiddag de officier van justitie bij de Amsterdamse politierechter in zijn requisitoir tegen twee ex-matrozen van het K.N.S.M.-schip „Charis". Zij hadden in de nacht van 26 op 27 .anuari twee mede-opvarenden in hun hutten zodanig geschopt en geslagen, dat dezen geruime tijd hun werk niet hadden kunnen verrichten. De politierechter veroordeelde hen na een eis van drie maanden resp. zes weken, tot een gevangenisstraf van twee maanden en een maand. In Adorp (Gr.) is de 68-jarige me vrouw T. Bruins uit Groningen door een personenauto aangereden. Zij was op slag dood. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het tienjarige wielrijdstertje B. P. Leit- plager op het Haarlemmermeercircuit in Amsterdam onder de wielen van een vrachtauto gekomen. Het meisje werd do delijk gewond. Op de rijksweg 31 te Middensmilde is de 45-jarige heer L. A. de Haan te Am stelveen door onopgehelderde oorzaak met zijn auto op een stilstaande goed ver lichte en geparkeerde vrachtauto gere den. Hij werd zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Assen en is aldaar overleden. Te Venray is bij het achteruitzetten van een vrachtwagen beladen met zand de 20-jarige opzichter van de Grontmij. P, Breuer uit Wessem onder deze vrachtwa- en geraakt. De yerwondingen waren- van iert aard dat het slachtoffer ter plaatse overleed. Op de Pieter Stuyvesantweg te Leeuw arden is gistermiddag het twee-jarige dochtertje Vivian Astrid van de familie Gaes door een vrachtauto overreden. Zij werd ernstig gewond overgebracht naar het diaconessenhuis waar zij in de loop van de avond is overleden. De Franse douane in Biarritz heeft een Nederlandse lijkwagen, die uit Span je terugkeerde, aangehouden aan de grens. De wagen bleek vol te zitten met flessen gesmokkelde drank. De Neder landse chauffeur en zijn bijrijder zijn gearresteerd. De wagen had het lichaam van een Spanjaard, die onlangs in Nederland was overleden, naar zijn vaderland gebracht- Prinses Beatrix en prins Claus hebben een vergadering bijgewoond van de raad van advies van de Stichting Zilveren Jeugdcentra te Vddel. De foto toont hoe het prin selijk paar na de vergadering de nachtverblijven bezocht. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Bij een ontploffing in de Eindhovense zuivelfabriek zijn de der tigjarige metaallasser R. van Looy en de 49-jarige loonadministrateur Th. van de Gevel ernstig gewond. Ze zijn in het ziekenhuis opgenomen. De ontploffing'veroorzaakte een enorme ravage in de fabriek, die voor geheel Zuid oost-Brabant een centrum van melkont- vangs-t is. De melkontvangsthal werd ver- niëlcf, de gëbouwen uit hun voegen gelicht. De schade bedraagt naar schatting twee miljoen gulden. De stagnatie in het bedrijf bij ontvangst en verwerking van de melk zal moeten worden opgevangen door de zuivelfabrie ken van Bladel in St. Oedenrode en Beek en Donk. Een 28-jarige man uit het Westduitse Helmstedt is door de Haagse politie ge arresteerd. Hij wordt ervan verdacht sa men met een Italiaan van de zomer in Den Haag enkele winkeliers te hebben opgelicht. Ook de politie uit andere steden van ons land, alsmede de justitie in Frank rijk, Italië en België koesteren grote be langstelling voor de aangehouden Duitser, die ervan verdacht wordt alleen al in ons land oplichtingen te hebben gepleegd voor enkele tienduizenden guldens. De Italiaan is, voor zover de Haagse politie bekend is nog niet aangehouden. Stadsschouwburg, vandaag 20 uur: Nederlandse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf" van Edward Albee. Regie: Henk Rigters. Vrijdag 20 u.: To neelgroep Ensemble met „De koopman van Venetië" van William Shakespeare. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: Bert Brugmans Poppentheater met „Porgy and Bess" van George Gershwin. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Help", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Kat op een heet zinken dak", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „De laatsten der Cheyennes", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Gescheurd gordijn", 14 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstel ling. Van vrijdag af 20.15 u.: „Thunder- ball", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Agent 007, Operatie Tanger", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De man met het rode masker", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het zevende zegel", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Een les in liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland G. Veld- jesgraaf te Nederhemert te Waddinx- veen (3e _pred.pl.) Th. van 't Veld te Den Bommel te Tricht J. van 't Kruis te Baardwijk en Drunen te Rotterdam- Zuidwij k J. Ewoldt te Bennekom. Aangenomen naar Suameer J. Haanstra te Opende (Gr.). uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Expo sitie „Boek en Papier". Tot 30 oktober. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van wandtapijten van Bodil Blokker-Veg- gerby. Op werkdagen van 12 tot 17 uur. Tot 30 oktober. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113) Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks, behalve dins dag, van 10 tot 20 uur expositie van werk van Hartlib-Rex. Tot 5 november. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober expositie van tekeningen en aquarellen van Jan Loots. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16); Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Expositie van etsen van Rembrandt. Artificia (Binnenweg, Heemstede): Ex positie van monotypes en schilderijen van Eduard Heymans. Op werkdagen van 9.30 tot 18 uur. Tot 1 november. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 lot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Tot 13 no vember. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Waagtaveerne, vrijdag 21 uur: Cobi Schreijer met haar internationaal pro gramma. Gasten: Janine en Nico Knapper. DONDERDAG 20 OKTOBER City, 20 u.: „Trottoirs van Chicago". Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur in de Stadsschouwburg Velsen, toneelvoor stelling door het Nieuw Rotterdams Toneel. Opgevoerd wordt „Zuster George moet sterven". VRIJDAG 21 OKTOBER City, 20 u.: „Slaaf van zijn driften". Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotter dams Toneel met: „Zuster George moet sterven". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, 20 u.: Opening expositie aquarellen en te keningen van Rie van Goor. De tentoon stelling duurt tot 14 november en is dage lijks open van 10 tot 18 uur en 's avonds (behalve zondag) van 19-21 uur; zondag van 13 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 20 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ver boden sex". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De geheim agent met de stalen vuisten". Stadskantoor: Tentoonstelling moderne religieuze kunst, geopend van 19.30-22 uur. VRIJDAG 21 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ver boden sex". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De geheim agent met de stalen vuisten". W.B. Theater, 20 u.: „Hercules tegen de Moloch". Stadskantoor: Tentoonstelling moderne religieuze kunst, geopend van 9.00-12.30, 13.30-17.30 en 19.30-22.00 uur. Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie van schilderijen en gouaches, ver vaardigd door Henk Willemse; te bezich tigen van 9-12.30 en 13.30-18 uur. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Telef. 10371 Speciaalzaak sinds 1883. Burgemeester. Tot burgemeester van Heusden is benoemd de heer G. M. Scholten uit Borne. De heer Scholten (32 jaar) is sinds 1962 wethouder der gemeente Bome. Hij is r.k. en lid van de K.V.P. Prof. van Bruggen. De generale synode van de gereformeerde kerken vrijge maakt heeft tot hoogleraar in de vaca ture aan de theologische hogeschool te Kampen, ontstaan door de ontslagname om gezondheidsredenen van prof dr. H. J. Jager, benoemd ds. J. van Bruggen te Daarlerveen. Ontwikkelingshulp De Nederlandse mi nister zonder portefeuille Th. Bot heeft de algemene vergadering van de Ver enigde Naties voorgesteld te komen tot de instelling van een handvest voor de ontwikkeling, waarin de rechten en verplichtingen moeten worden neerge legd van alle landen op het gebied van internationale ontwikkelingshulp. Mr. Cals komt niet. Minister-president Cals heeft de organisatoren van het op 21 en 22 oktober in Nijmegen te hou den congres over de democratie mede gedeeld, dat hij afziet van zijn spreek beurt, omdat hij vreest dat zijn ge dachten over de democratie zouden worden uitgelegd als een reactie op d« gebeurtenissen van vorige week. In zijn plaats spreekt nu prof. mr. J. F. Glas tra van Loon, die onlangs het denk beeld opperde om de minister-president rechtstreeks door het Nederlandse volk te laten kiezen. ADVERTENTIE Het K.N.M.I. deelt mee: De kern van een depressie die al dagenlang het weer in West-Europa beïnvloedt, is nu boven Noord-Schotland aangekomen en neemt geleidelijk in betekenis af. Langs het front van deze depressie, dat zich van Zuid-Noorwegen over Denemar ken en Duitsland naar Noordoost-Italië uitstrekt, is v*» veel regen gevallen. Een kleine storing, die van de oceaan naar de Golf van Biscaye kwam, bracht vanmor gen regen in Zuidwest-Frankrijk. Deze storing zal waarschijnlijk over het Alpen gebied naar Duitsland gaan. Uitlopers van het bijbehorende regengebied kunnen van nacht over het zuidoosten van ons land trekken. De wind zal daarbij verder afne men en morgen ruimen naar zuidwest tot west. De lucht blijft onstabiel zodat mor gen plaatselijk enkele buien kunnen voor komen. In de temperatuur komt maar weinig verandering. WERKRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. zw. bew. geh. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen motregen geh. bew. geh. bew. regenbui licht bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist mist licht bew. half bew. zw. bew. licnt bew. onbewolkt zw. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. regen W f- c -c ■- O ïu Z ZZW ZZW Z Z z z ZZW ono ono ono o zzo zzo z z ZZW ZZW z windst. nnw z ZZW zw windst. windst. windst. verand. windst. zzo nnw windst. nnw z windst. zw 15 16 16 15 15 16 15 15 10 10 11 13 14 15 15 16 11 16 16 14 18 17 15 15 11 11 13 19 20 24 26 24 20 16 22 19 d £2 9 10 11 8 9 10 8 10 7 8 9 10 10 7 9 9 7 10 9 7 10 12 9 7 6 6 3 10 7 12 18 16 10 8 11 15 Vrijdag 21 oktober Zon op 7.14 uur; onder 17.34 uur. Maan op 15.29 uur; onder 23.01 uur. Maanstanden Eerste kwartier 21 oktober 6.35 uur Volle maan 29 oktober 11.01 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 oktober Hoog water 7.44 uur en 20.05 uur. Laag water 3.19 uur en 15.42 uur. Vrijdag 21 oktober Hoog water 8.44 uur en 21.16 uur. Laag water 4.10 uur en 16.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2