Onderzoek Ben Barka-proces zal weer opnieuw beginnen Belangrijke verdachte uit Marokko Dmili meldde zich m Zweedse lerarenstaking breidt zich uit door uitsluiting aan U, die een sigaret zonder filter wilt Autorit nachtmerrie voor lijfwacht PI Fa. B. ENGELENBERG Van dag tot dag J Grensincident eist vier mensenlevens Nieuwe droogte in India Niet parkeren, niet werken Twee gezinnen door mijnenveld naar Westen gevlucht Kardinaal Beran kreeg brood en zout Vien leider in Saigon als Ky in Manilla is Bm-(ü Vaticaans weekblad waarschuwt voor ontwikkeling in Duitsland Li en telegrammen tel eg DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 3 (Van onze correspondent)' PARIJS. Majoor Dlimi, de as sistent van de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Oufkir, heeft zich, na gedurende een teel etmaal 'schuilevinkje met de Franse autoriteiten te hebben ge speeld, dan toch eindelijk in Parijs gemeld. Terwijl hij gistermiddag in elegant grijs kostuum en met een glimlach om de lippen door persfoto grafen die hem hadden herkend, of schoon Dlimi zijn Chaplin-snorretje had afgeschoren, onder vuur werd genomen, schoof een Parijse politie- 'unctionaris de boeien rond de polsen van deze 37-jarige chef van de Ma rokkaanse veiligheidsdienst. Blokkeren Opruiming van olifanten v 0 1936 - Rothmans of Pall Mali brengt de eerste King Size sigaret ter wereld uit. Nu, dertig jaar later, heeft de King Size de 'ouderwetse kleine' sigaret bij de kwaliteits rokers van zijn plaats gedrongen. Pall Mali Export stijgt, en stijgt nog steeds, en het snelst, overal. Want Pall Mali Export is King Size en boordevol met de allerbeste, rijkste, zongerijpte amerikaanse tabakken - rook met plezier, rook Pall Mali Export! Pall Mali Export - Wereldbekend aroma Johnson in Australië WELLINGTON (Reuter en AFP) De autorit die president Johnson van daag door de Nieuwzeelandse hoofd stad Wellington maakte is een nacht merrie geworden voor degenen die voor zijn veiligheid moesten zorgen. De open auto werd enkele malen door een enthousiaste menigte tegengehou den en de president moest vele han den drukken. Af en toe richtte John son door een luidspreker enkele woor den van dank tot de duizenden langs de route. OFFIClëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN OLIE- en WATER - AFSCHEIDERS Twee leden van de gemeenteraad van Amsterdam, gekozen onder de vanen van de Boerenpartij, hebben leider Koekoek de rug toegekeerd. Maar zij zijn blijven xitten, nadat de raad zich daarvóór had verklaard. Ons lijkt dit een democratische procedure. De raad overwoog terecht, dat deze twee leden het programma, waarop zij waren gekozen, geenszins hadden ver loochend. Maar de partijleiding had na de verkiezingen een beeld van de partij geschapen, dat in strijd was met het oor spronkelijke „image". De kiezers hadden zich ongeveer deze idee van Koekoeks beweging gevormd: in economische kwes ties oud-liberaal, dus tegen staatsin menging; in de politiek conservatief en koningsgezind; en verder vooral gekant tegen „rood", tegen modernismen, tegen „de nieuwe tijd", tegen alles en nog wat. Maar nadat Koekoek zo lang zijn eigen „geestelijke raadsman", ir. Adams, had verdedigd ondanks diens politieke ver leden; nadat hij achteloos had gezegd „niets te hebben tegen oud-NSB'ers"; na dat hij zich een kleine dictator had ge toond in eigen kringtoen was het beeld van de partij veranderd. En de kiezers hadden er dus recht op, dat hun afgevaardigden bleven en Koekoek ver loochenden. Intussen is het interessant te consta teren, dat men daarmee redeneert in overeenstemming met een districten systeem, waarbij de kiezers niet zozeer op een partij stemmen, als wel op een man of vrouw, die niet gebonden behoeft te zijn aan een landelijke organisatie. Het schijnt wel dat wij steeds meer gaan in de richting van dit ..stelsel, want in verscheidene programma's wordt het weer aanbevolen. De banden tussen kiezers en gekozenen zijn dan namelijk nauwer dan tussen de afgevaardigden en him partij. Nu het partijwezen de laatste dagen zo veel kritiek opwekt worden de kansen van het districtensysteem weer beter. TEL AVIV (Reuter) Een Israëlische grenspatrouille heeft woensdagmiddag bij de grens met Libanon drie gewa pende Arabieren doodgeschoten en een vierde verwond en gevangengenomen. Een lid van de patrouille is dodelijk ge wond. Men vermoedt dat de Arabieren wilden spioneren. Waarnemers van de VN hebben aan bei de kanten van de Syrisch-Israëlische grens een onderzoek ingesteld naar troe penconcentraties en wapens. NEW DELHI (Reuter) Mevrouw In dira Gandhi, eerste-minister van India, heeft gezegd dat de droogte voor het tweede achtereenvolgende jaar in ver scheidene delen van het land ontbering veroorzaakt. De algemene voedselsituatie zal, wanneer over enkele weken de oogst binnen is, evenwel beter zijn dan vorig aar. In een radiotoespraak zei mevrouw Gandhi, dat men zich gelukkig mag prij zen met minimale ellende door de moei lijkste periode heen te zijn gekomen. Honderdtien miljoen mensen waren op rantsoen gesteld, zeven miljoen moeders, kinderen en ouden van dagen hadden voedsel via het noodprogram ontvangen, drie miljoen mensen waren bij werken voor voorlichting van de hongersnood ingezet. „Het spijt mij, dat hierover zo weinig is gezegd", aldus de premier. BRIGHTON (AP) Vier treinbe stuurders in Brighton zijn vanochtend naar huis gegaan, omdat zij hun auto's bij het treindepot niet konden parke ren. Een woordvoerder voor de Britse spoorwegen kon niet zeggen welke maatregelen tegen de mannen zullen worden genomen. Later is meegedeeld dat zeven trei nen van Brighton naar Londen en nog vier lokale treinen uitgevallen zijn door het „gewijzigde dienstrooster". MUNCHEN (AP) Twee echtparen met hun zes kinderen en een grootmoe der zijn uit Oost-Duitsland naar het Wes ten gevlucht. Dat is door de Beierse poli tie meegedeeld. De kinderen varieerden in leeftijd van 1 tot 12 jaar. De twee jongste kinderen kregen slaaptabletten in en werden in rugzakken over de grens gedragen. Het was 's nachts mistig. De vluchte lingen kropen over een mijnenveld over planken. Als ze aan het einde van een plank kwamen, werd voorzichtig een tweede plank uitgeschoven om na te gaan of er mijnen lagen. Na het mijnenveld baanden de mannen zich een weg door de prikkeldraadversperringen, die niet onder stroom stonden. „Wij moesten de planken acht maal voor ons uitschuiven" aldus een hunner. „Wij konden eerst niet geloven dat wij in het Westen waren en kropen nog twee kilometer over de grond. De spanning was ondragelijk". Hij werd, in gezelschap van zijn advo caat, onmiddellijk voor de substituut van de president der rechtbank geleid, die hem de lange lijst van beschuldigingen voorlas. Een loodzware lijst, want volgens deze akte van geschuldiging is Dlimi de man geweest, die in opdracht van zijn hoogste chef generaal Oufkir, de ontvoe ring van en de moord op Ben Barka zou hebben georganiseerd en uitgevoerd. In de rechtszaal was de temperatuur op dat moment tot ver boven de koortshitte gestegen. Gisteravond had het vonnis over de zes aanwezige verdachten moeten wor den geveld, maar des middags wist nog niemand of het proces na zes weken en 31 zittingen die eindpaal nu wel of niet bereiken zou. Toen het bericht van Dlimi's arrestatie in de rechtszaal doordrong, on derbrak advocaat Tixier Vignancour on middellijk het pleidooi waarmee hij, zon der al te veel hoop, het lot van de dubbel spion Lopez moest zien te redden. Het proces is nu voor onbepaalde tijd verdaagd. De verzoeken van de advoca ten, hun cliënten in voorlopige vrijheid te stellen, werden aanvankelijk van de hand gewezen. Later in de avond werden de journalist Bernier en de politie-inspecteur Voitot echter toch voorlopig op vrije voe ten gesteld. Hoe lang het intermezzo zal duren, is nog niet bij benadering te zeggen. Het is wel zeker, dat Dlimi niet naar Parijs is gekomen om uit pure liefde voor de waar heid slechts een onschuldige duit in het zakje van Frankrijks „vrouwe justitia" te doen. Men mag hem eerder het voornemen toeschrijven in opdracht van Oufkir en van de Marokkaanse koning, nu geen mid del ongebruikt te zullen laten om de Franse justitiële machine juist zo grondig mogelijk te blokkeren. En de inmiddels tot luitenant-kolonel bevorderde Dmili heeft verschillende middelen tot zijn be schikking. Tussen Rabat en Parijs is een gerechtelijke conventie getekent die een proces tegen minister Oufkir en zijn me dewerkers onmogelijk maakt. Dlimi zou nu persoonlijk naar Parijs kunnen zijn ge komen om bij de hoogste Franse instantie, het hof van cassatie, een eis in die rich ting in te dienen. Vanmorgen werd in Parijs gevreesd dat het Hof wel verplicht zal zijn de eis in behandeling te nemen. Een behandeling, waarmee zeker twee maanden en misschien nog veel langere tijd gemoeid zou zijn. NAIROBI (AFP) In augustus zijn op last van de regering van Kenia drie honderd olifanten afgeschoten in een van de belangrijkste wildreservaten van het land. In een rapport wordt gezegd dat deze maatregel tot doel heeft, het aantal oli fanten te beperken in streken waar de WWW;' §L;,w_ (Van onze correspondent) STOCKHOLM. - Doordat de CAO-com- missie in Zweden er niet in is geslaagd, met bij de Vakbond voor Academici aange sloten leraren tot overeenstemming te komen over de collectieve arbeidsover eenkomst voor dit jaar. heeft men nu besloten over te gaan tot uitsluiting van alle bij de vakbond aangesloten leraren. De bond op haar beurt verklaarde, dat van maandag 24 oktober af alle acade mische vakbondsleden aan de staking zul len deelnemen, gedurende drie dagen. Alle scholen, lagere en middelbare, gymnasia en vakscholen, universiteiten en avond scholen zullen door de staking getroffen worden, die 20.800 leraren omvat en on geveer 36.000 staatsambtenaren. Ook de rijksbanken, de politie, alle mi nisteries, universiteiten en het perso neel van de verschillende inrichtingen zullen door de staking getroffen worden. Premier Tage Erlander verklaarde in een interview, dat de regering niet van driinoD +Pr>7.i 1 Hp stakillÊf te lang zou duren. De economische zaken in aanmerking genomen zal de staking niet langer kunnen duren dan drie of vier weken. De kosten bedragen ongeveer vijf tig miljoen kronen (ruim 34 miljoen gulden) per maand. De mogelijkheid bestaat dat de Zweedse vakbond economisch gesteund zal worden door de Deense en Noorse vakbonden, het geen door mondelinge overeenkomst mo gelijk is, waardoor de staking verlengd zal worden. De 500.000 scholieren en studenten, die verstoken zullen zijn van onderwijs wor den aangespoord zoveel mogelijk over te gaan tot zelfstudie, waarbij inderhaast gedrukte studie-handleidingen hulpmoe ten bieden. De schooluitzendingen van de televisie zijn enorm uitgebreid, evenals schoolra dio-uitzendingen. In de scholen zijn de leerlingen heer en meester. Aanvankelijk waren het de ouders van de leerlingen die zich beschikbaar stelden om het on derwijs gaande te houden, maar de vak bond heeft daar een einde aan gemaakt. De aartsbisschop van Praag, kardi naal Beran, woont sinds enige jaren „in ballingschap" in Rome. Hij reis de dezer dagen naar Londen. Daar werd de 78-jarige kerkvorst op het vliegveld verwelkomd door een vrouw in het traditionele Tsjechische kostuum. Ze bood hem brood en zout aan. SAIGON (AP) Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft bekendge maakt, dat één van de zeven ministers, die hun ontslag hebben ingediend, de re gering zal leiden terwijl Ky de volgende week de conferentie in Manilla zal bijwo nen. Op een persconferentie deelde Ky mede dat hij de regering zal achterlaten in de handen van vice-premier Ngoejen Loeoe Vien, een van de zeven afgetreden minis ters. Enkele van de zeven afgetreden mi nisters zaten op het podium toen Ky sprak. Bij het begin van de persconferen tie verklaarde de premier niet recht streeks of de ontslagen al dan niet waren aanvaard. Zeker twee ministers hebben geweigerd hun ontslag uit het oorlogska binet ongedaan te maken. ADVERTENTIE Pal) Hall 20 Pall Mali Export f 1.50 TS tO" Met enige vertraging kwam Johnson bij het parlementsgebouw aan, waar hij de leden van het Nieuwzeelandse kabinet ont moette. President Keith Holyoake zei later dat hij met de president gesproken had over de initiatieven die mogelijk uit de conferentie van Manilla voort zullen ko men en die „naar wij allen hopen zullen VATICAANSTAD (Reuter) Het Va ticaanse weekblad „Osservatore della Do- menica" schrijft dat op het ogenblik met Duitsland dezelfde fouten worden gemaakt als die welke leidden tot de tweede we reldoorlog. „De politieke toestand waarin de Duitsers zich al meer dan twintig jaar bevinden vormt de gunstigste voedings bodem voor de groei en ontwikkeling van het nationalisme", aldus het blad in een hoofdartikel. Met de verdeling van Duitsland ont aarden de natuurlijke en gewettigde na tionale gevoelens. Pogingen van mensen met verantwoordelijheidsgevoel om dat tegen te houden worden teniet gedaan. Op «en veel groter schaal worden opnieuw de fouten gemaakt die tussen 1919 en 1932 in Duitsland de instinctieve reactie van aaneensluiting opwekten. Wij weten allen waar dat toe leiddemet andere woor den, het Duitse vraagstuk verergert op zorgwekkende wijze", aldus het blad. „De verdeling van Duitsland en het feit dat nu een generatie opgroeit die geen weet heeft van de oorlog hadden zulke verontrustende incidenten tot gevolg als het applaus dat de oorlogsmisdadigers Baldur von Schirach en Albert Speer kregen bij het verlaten van de gevange nis. Jury's spreken onmiskenbare misda digers vrij omdat zij misdaden begingen op bevel of omdat ze een eed hadden af gelegd. Alsof een eed, op zichzelf een ADVERTENTIE Ooclstraat 59 Haarlem Tel. 15252 religieuze daad, bindender is dan de men selijke of goddelijke wetten. Werktuigen van bruut geweld komen bijeen om herinneringen op te halen aan „de goede oude tijd" en de bedrijvers van terreurdaden die niet zonder bloed vergieten in Alto Adige (Zuid-Tirol) zijn gepleegd, hebben aanmoediging ge kregen en zelfs meer dan dat", zo besluit het Vaticaanse blad. leiden tot beëindiging van de vijandelijk heden in Vietnam". Korte tijd later aan een lunch verklaarde Holyoake in een toespraak dat Johnsons bezoek aan Nieuw-Zeeland symbolisch is voor „het voortdurend groeiende begrip tussen onze landen", die nu nog meer ver bonden zijn door de oorlog in Vietnam. President Johnson is inmiddels in Can berra aangekomen. In Adelaide zijn acht pacifisten allen studenten voor de duur van Johnsons bezoek aan Australië in hongerstaking gegaan. Ze hebben, uitge rust met slaapzakken en dekens, zich ge- installeerd op de trappen van het parle mentsgebouw. President Johnson herinnerde in Wel lington eraan dat de communisten getracht hebben zich in de zaken van Maleisië te mengen, maar dat zij daaruit zijn verdre ven. Nu vallen zij Vietnam aan. „Het is tragisch, aldus Johnson, dat deze bloedige terreuroorlog moet worden gevoerd voor dat Azië geheel vrij zal zijn, maar vrije mensen kunnen niets anders doen dan zich tegen agressie keren. Terwijl de strijd voortgaat werken wij met onze bondgeno ten aan de fundering van een nieuw Viet nam en trachten wij door onderhandelin gen aan deze wrede oorlog een eind te maken". De Philippijnen hebben de V.S. verzocht de bombardementen op Noord-Vietnam te staken voor de duur van de top-conferentie die over enkele dagen in Manilla begint. Volgens een krant in Manilla zijn Hoeks (Philippijnse communistische rebellen) de hoofdstad binnengedrongen met het plan, president Johnson en de Zuidvietnamese premier, generaal Ky, te vermoorden. Doodstraf 171 van de 630 leden van het Britse Parlement hebben een motie ondertekend, waarin wordt aangedron gen op wederinvoering van de dood straf voor moord op politiemannen en gevangenbewaarders. Traangas De Newyorkse politie heeft woensdag traangas gebruikt om een man uit te roken uit een flat van vijf ver diepingen, waarin hij zich had ver schanst. Hij werd gezocht verdacht van de moord op een vrouw en een twee jarig jongetje. Kernproef Gezaghebbende Amerikaan se kringen melden dat de Chinezen een volgende kernproef, hun vierde, voorbe reiden. Men kon niet zeggen wanneer de ontploffing zal plaatsvinden. Miskukking De lancering van een twee de Spaanse Skua-raket is woensdag mislukt. De raket stortte enkel ogen blikken na de lancering van de basis Campo de Arenosillo in de provincie Huelva neer. De mislukking is te wijten aan een fout in het verbindingssysteem. Terreur Portugese strijdkrachten heb ben in een aantal plaatsen van Portu gees Guinee verleden week negentien terroristen gedood. Bij deze acties is één Portugese soldaat gesneuveld. Veiligheidsraad De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zal 31 ok tober de vijf niet-permanente leden van de Veiligheidsraad kiezen. Verwacht wordt dat Canada, Nieuw-Zeeland zal opvolgen, Denemarken Nederland, Bra zilië Uruguai en Etiopië Oeganda. Voor de zetel van Jordanië zijn drie kandida ten, India, Pakistan en Syrië. Molestatie Jonge negers, die ontevre den waren over het peil van het onder wijs op scholen voor gekleurden in Oak land hebben woensdag de leraren van een middelbare school aangevallen. Vijf leraren werden gewond. De politie verrichtte negentien arrestaties. De school is gesloten. Ravage Op het station Austerlitz in Parijs heeft vannacht een op hol ge slagen elektrische locomotief een grote ravage aangericht. De motorwagen kwam door onbekende oorzaak op gang, reed naar buiten, botste na bijna twee kilometer op het station tegen een stoot- blok, schoot nog een eind door, daarbij een kantoortje rammend, en kwam ten slotte tot stilstand tegen de restauratie. Handgemeen Een aantal Spanjaarden die met het Britse schip Organia uit Australië naar Spanje terugkeerden, dachten in Gibraltar dat ze al in Spanje waren. Zij begonnen „leve Spanje" te roepen, uiting gevend aan hun vreugde oer het weerzien met het moederland. Tweehonderd inwoners van Gibraltar konden dat niet op zich laten zitten en gingen hen te lijf. De politie heeft een eind aan het handgemeen gemaakt. Drie mensen werden gewond. Toerisme Driehonderd afgevaardigden van toeristenbureaus uit vijftig landen zullen deelnemen aan een conferentie die volgende week in Moskou begint en uitbreiding van de samenwerking tus sen de Sovjet-Unie en de andere landen op toeristisch gebied tot doel heeft.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3