Schoolgrenzen in Velsen door gemeenteraad gehandhaafd NORIT 2495 22 Na zes jaar wachten eindelijk lokalen voor r.-k. meisjes-ulo Van nu af aan heet lijm Ziekenhuizen in Haarlem gaan samenwerken 95 De heer Witte: Vertegenwoordigt deze gemeenteraad 70.000 inwoners? Arbeider gewond bij het werk in IJmuiden Verkeersongevallen met bromfietsen Begrafenis van het echtpaar Valkenier in Hilversum Gymzalen-nood blijft groot in Beverwijk 7 UIT DE ZAKENWERELD DONDERDAG 2 0 OKTOBER 196 6 Wie een medicijnkastje heeft, zet er Norit in Snoep verstandig eet 'n appel .NIEUWS. NIEUW REISBUREAU IN IJMUIDEN Snoep verstandig eet 'n appel Standenschool Snoep verstandig eet 'n appel Voor de BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK Pollepel Kopstoot Vrijspraak De glasheldere kit, die alles muurvast aan elkaar lijmt. In extra grote tube. Aan het slot van de woensdagavond gehouden vergadering van de Vel- sense gemeenteraad moest het de heer Witte (K.V.P.) toch even van het hart, dat hij zojuist soms moeilijk had kunnen geloven lid te zijn van een bestuurscollege, dat een gemeente van ruim zeventigduizend inwoners vertegenwoordigt. Hij doelde hiermee kennelijk op het toen pas beëindigde onderwijsdebat, dat ruim tweeëneenhalf uur had geduurd, mede omdat enkele leden zich dikwijls op een meer dan uitputtende wijze in allerlei kleine details hadden verdiept. Het betrof hier de kwestie over de zo genoemde „gunstleerkrachten" voor de Jan Campert-, de Adolf van Nassau- en de Zeewijkschool, waarover het college van B. en W. van de betrokken ouders een aantal adressen had ontvangen. Naar aanleiding daarvan had het college de raad door middel van een gemeenteblad voorgesteld, deze adressen ter afdoening in zijn handen te stellen. ADVERTENTIE Norit is een vertrouwd middel bij maag- en darmstoornissen. Bovendien kan Norit levens reddend zijn bij vergiftigings- gevallen. Het hoort in elk medicijnkastje thuis. Norit behoudt zijn heilzame kracht. Vraag Norit aan Uw apotheker of drogist. Op de oude plaats van de kleine vuur toren in IJmuiden wordt momenteel de fundering verwijderd. Woensdagmiddag was daar een 34-jarige shovel-machinist bezig een groot brok steen met zijn sho vel onder druk te zetten terwijl een 29 jarige Zaandammer trachtte met een pneumatische boor een steen te splijten, Toen dit gelukte schoot de shovel door De Zaandammer kon niet tijdig genoeg weg komen en raakte bekneld tussen de onderkant van de shovel en het brok steen. Met een gebroken linker kuitbeen en een gekneusde knie moest hij naar het Antoniusziekenhuis worden overge bracht. Op het moment dat de voorzitter, bur gemeester mr. J. C. Bührmann dit punt aan de orde stelde, vroegen vertegen woordigers van alle zes fracties het woord en toen de ruime meerderheid van de raad zich eindelijk om elf uur achter dit voorstel schaarde, was er urenlang uit voerig en soms met een taaie vasthou dendheid over dit onderwerp gedebat teerd. Zelfs moest de vergadering nog even worden geschorst, om de leden in de gelegenheid te stellen zich te beraden over een door de heer Schotman namens de V.V.D. ingediende motie, waarin werd voorgesteld de verordening in te trekken, waarmee enige jaren ge leden door de raad bepaalde schoolgren zen werden vastgesteld. Deze motie ver oorzaakte bij de P.S.P. nog een kleine splitsing, omdat de heer J o 11 i e zich in tegenstelling tot mevrouw Hoe k-F een t r a en de heer Buist, van dit voor stel wenste te distantiëren. Ook bij de andere fracties vond de mo tie geen genade. De heer Kruismar (C.P.N.) achtte de verordening juist en noodzakelijk; de heer Algra (Prot. Chr.) was ervan overtuigd dat hierdoor de vrije schoolkeuze niet in gevaar wordt gebracht; drs. Eoessing (P.v.d.A.) meldde zich als tegenstander omdat hij objectieve maatstaven wenste te hante ren en voorts bestond er bij de heer oil ie (P.S.P.evenmin als bij de gehele K.V.P.-fractie enige behoefte zich achter deze motie te scharen, zoals door de heer Witte kon worden meegedeeld Vooral mevrouw Hoe k-F eenstri (P.S.P.) en mevrouw Van H e e 1-M on- ti j n (V.V.D.) verloren zich in detail kritiek, zowel op het onderwijsbeleid van het college als op het betreffende ge meenteblad, dat door mevrouw Hoek uitgebreid, maar oppervlakkig werd ge noemd. Deze spreekster zou dan ook de voorkeur aan een uitvoerige nota hebben gegeven. De verdediging van wethouder D e Boer was even spits en boeiend als ai- tijd en hij wees er aldus op, dat het col lege met dit uitvoerige gemeenteblad de raad meer heeft gegeven, dan waar men eigenlijk recht op heeft. En in plaats van het college er nu op je wijzen hoe wel dient te worden gehandeld, wat spreker ADVERTENTIE VAN DE IJMOND Hoewel het vakantieseizoen 1966 nog maar nauwelijks is beëindigd, bereiden de meeste reisbureaus zich al weer in tensief voor op het nieuwe seizoen, ten einde het steeds toenemend aantal reis lustigen een geslaagde vakantie te be zorgen. Hierbij behoort ook het reisbu reau en touringcarbedrijf ,,Trio Tours' te Haalrem, waarvan de directeur, de heer A. L. van Eerde onlangs het in IJmuiden gevestigde reisbureau „IJmond Tours" heeft overgenomen, met de be doeling dit hier verder te exploiteren. De zaak is gevestigd aan de Frans Naerebout- straat en alvorens het bureau maandag 24 oktober voor het publiek open te stel len, heeft het pand eerst een grondige verbouwing ondergaan. Aldus werden ex- en interieur opge fleurd met licht gekleurde cipolino strips welk sierlijk materiaal het midden houdt tussen leisteen en marmer. Voorts werd het bureau waar de reislustigen moeten worden ontvangen - voorzien van een stemmige aankleding, onder meer bestaan de uit wanden van Decowall-teak en pa rana-schroten. Op deze wijze werd een aantrekkelijke sfeer verkregen, ook al omdat men het interieur verder van smaakvol meubilair en een moderne ver lichting heeft voorzien. „IJmond Tours" heeft voor het komen de seizoen reeds diverse reizen in voor bereiding, waaronder een drie- of vier weekse trip naar Turkije, „Safari's" ge noemd, omdat hierbij een zestal landen met een caravan-bus zal worden be zocht. Een moderne manier van reizen, waarbij de vakantiegangers zoveel moge lijk comfort zal worden geboden. ADVERTENTIE Wethouder H. de Boer: „Geen standenschool!" onder de huidige omstandigheden als een mogelijkheid beschouwde, verloren som mige leden zich in een soort algemene be schouwingen. „Dit onaangename woord moet er dan maar eens uit", meende de wethouder en hij vestigde er de aandacht op dat een vrije schoolkeuze niet altijd een vrije keuze van het gebouw behoeft in te hou den. Want spreker kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat er bij vele ouders een zekere behoefte bestaat de Jan Cam- pertschool als een „standenschool" te be schouwen. Om deze en andere reden wees hij de kritiek uit de raad dan ook zon der meer af. Mede als gevolg van dit betoog, kreeg de door de V.V.D. ingediende motie „geen voet aan de grond", zoals dit heet en toen later het gemeenteblad in stem ming werd gebracht, verleende de gehe le raad met uitzondering van de vier leden van de V.V.D. plus mevrouw Hoe k-F eenstra het college de gevraagde volmacht de adressen af te doen. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) In Haarlem is opgericht de Stichting Samenwerkende Haarlemse Ziekenhuizen. In deze stichting zijn de vier Haarlemse ziekenhuizen opgenomen: Het Grote Gast huis, het Diaconessenhuis, het ziekenhuis St. Joannes de Deo en de Mariastichting. De stichting is een primeur in Neder land. Alleen in Eindhoven en Enschede bestaan pas enigszins vergelijkbare vor men van samenwerking. Vooral wat het verdelen van specialistische taken over de vier ziekenhuizen betreft biedt de orga nisatievorm vele mogelijkheden. De bedoeling is onder meer dat nieuwe en veelal zeer dure apparaten die aangeschaft dienen te worden slechts in één ziekenhuis worden .geïnstalleerd, maar door de vier ziekenhuizen worden ge bruikt. Het ziekenhuis waarin de appara tuur is opgenomen, krijgt zo de functie van specialistisch centrum, dat ook over een concentratie van specialistische krach ten zal beschikken De patiënten zullen door deze opzet nog beter kunnen worden geholpen en de zie kenhuizen kunnen veel goedkoper werken dan voorheen toen ieder alleen voor zich werkte en investeerde. De snelle ontwik keling van de medische wetenschap vergt namelijk het uiterste op financieel gebied van de ziekenhuizen om bij te blijven. Ook zal de stichting een centrale apo theek ten dienste van de vier ziekenhui zen bouwen en beheren. De apotheek komt op het terrein van het nieuwe Groote Gasthuis in Schalkwijk. Een poliklinisch revalidatiecentrum zal door de stichting worden gebouwd op het terrein van het sanatorium Brederodeduin in Bloemendaal en zal eveneens door de stichting worden beheerd. Op de Middensluisweg in IJmuiden zocht een 65-jarige Haarlemse automobi list naar een goed visplaatsje, waar hij tevens zijn auto kon parkeren. Nabij de post van Radio Scheveningen meende hi, zulk een plekje te hebben gevonden en stopte teneinde een zijweggetje in te rij den. Een achter de auto rijdende bromfiet ser, een 30-jarige autobusbestuurder woonachtig in IJmuiden had hierop niet gerekend en reed in volle vaart tegen de achterzijde van de personenauto. Gewond viel de man op het wegdek. Met een ga pende hoofdwond en schaafwonden aan het gelaat is hij in het Antoniuszieken huis in IJmuiden opgenomen. Een 58-jarige bromfietsster uit Santpoort is op het kruispunt Lange Nieuwstraat- Velserduinweg aangereden door een per sonenauto bestuurd door een 25-jarige mönteur uit IJmuiden-Oost. Zij liep een verwonding op aan het rechterbeen en eni ge kneuzingen. Na door de ongevallen- dienst ter plaatse te zijn behandeld kon zij naar haar woning terugkeren. ADVERTENTIE tumrTuTi Het allernieuwste van Saint Germain des Pres tassen met extra brede 4-delige soufflé. In lekker soepel pampas en in 4 kleuren lak. Met binnenvak. Haarlem Grote Houtstraat 1 68 - Hilversum Kerkstraat 18. Amsterdam Kalverstraat 165 - Nieuwendijk 95 - van Woustraat 71 Bos en Lommerweg 365 - Ferd. Bolstraat 54 - de Clercqstraat 28 1e van Swindenstraat 115-117. Apeldoorn: Hoofdstraat 144 Een 23-jarige koppensneller, die enkele maanden geleden uit een inrichting was ontvlucht, heeft woensdag voor de Haar lemse politierechter terecht gestaan, om dat hij begin augustus een pak. vest, stropdas en overhemd uit een herenmode zaak in Haarlem zou hebben meegenomen zonder evenwel te betalen. De koppensneller, die allesbehalve goed- gekleed de zaak was binnengelopen had tegen de verkoper een groot verhaal op gehangen. Zo had hij verteld dat hij schiet - meester was bij een maatschappij, die bij Lelden proefboringen deed. Voorts zou hij in Londen wonen en bij de seismologische activiteiten betrokken zijn. De zich als schietmeester uitgevende koppensneller bestelde voor meer dan 5000 aan kle ding en vroeg, toen hij bemerkte dat zijn overhemd niet meer zo schoon was, of hij alvast wat van de nieuwe kleding mocht aantrekken. De verkoper, die ken nelijk door het verhaal en de bestelling geïmponeerd was, stemde toe. De „schiet meester" vertrok tot in de puntjes ge kleed zonder te betalen en liet niets meet van zich horen. Na ongeveer drie dagen bracht de verkoper de recherche op de hoogte. De man bleek ter beschik king te zijn gesteld van de regering. De politierechter veroordeelde de koppen sneller tot een maand gevangenisstraf. De officier van Justitie had drie maanden geëist. Op de begraafplaats Zuiderhof te Hilver sum werden de heer en mevrouw Valke nier-Van Croonenborg, die vorige week bij een verkeersongeval in Heemstede om het leven waren gekomen, begraven. Er was grote belangstelling voor de teraarde bestelling, onder meer uit IJmuiden, waar het echtpaar vroeger heeft gewoond. De heer Valkenier is geruime tijd direc teur van het tehuis voor zeelieden in Rot terdam geweest. Ds. M. de Wit, schip- perspredikant, leidde in de aula de rouw dienst en dankte voor de arbeid die de overleden heer Valkenier ten behoeve van de schippers heeft verricht. Namens de ge nerale deputaten voor de geestelijke ver zorging van zeevarenden ter koopvaardij getuigde ds. K. S. G. Zijlstra uit Rotter dam van de stuwende kracht die uitging van de heer Valkenier. Voor het Leger des Heils bracht een officier uit Rotter dam dank namens die afdeling. Na de le zing van de geloofsbelijdenis dankte de oudste zoon voor het betoonde medeleven. Na zes jaar is het dan zover, dat de r.k. meisjes ulo „Sancta Maria" aan de Grebbestraat in Beverwijk de reeds zo lang noodzakelijke uitbreiding kan ver wezenlijken. In 1960 namelijk kwam het schoolbestuur tot de conclusie, dat deze school in verband met de toename van het leerlingenaantal met twee lokalen uitgebreid moest worden. Vanaf toen tot nu heeft het geduurd voor aleer de houw- vergunnung afkwam. Naast de school wordt nu een gebouw opgetrokken, waarin op de begane grond een natuurkundelokaal wordt gevestigd en daarboven een leslokaal. Omstreeks Pa sen hoopt men de beide lokalen te kun nen betrekken. Tezelfdertijd is ook een aanvraag in gediend voor een gymnastieklokaal te bouwen op een terrein naast de school ge legen. Deze aanvraag is echter afgewe zen, hetgeen een grote teleurstelling was. Al jaren namelijk kampt men op deze meis jes-ulo met een tekort aan gym-onderwijs. De gymzalen in Beverwijk zijn overbe last omdat meerdere scholen er gebruik van maken. Het hoofd der school, de heer H. See- sink, vraagt zich af wat er moet -gebeu ren, wanneer te zijner tijd de Mammoet wet afkomt, waarin een lesrooster is op genomen. Daarin staat voorgeschreven, dat 21 2/3 uur gymnastiekles per week moet worden gegeven. Op dit ogenblik is het maximum mogelijke uren 13. Te meer wordt deze gang van zaken be treurd, omdat men de gymzaal zo mooi had kunnen exploiteren samen met de nabij gelegen Noorderschool aan de Gro te Houtweg. De leerlingen van die school gaan in wandelclubverband naar de gymzaal aan het Moensplein, hetgeen on geveer een kwartier lopen is. Een kwar tier heen en een kwartier terug betekent, dat er van de eigenlijke gymles niet veel overblijft. Zouden de beide scholen samen een gymzaal tot hun beschikking hebben, dan waren de problemen opgelost. De uitbreiding van de r.-k. meisjes ulo „Sancta Maria" waarop men zes jaar heeft moeten wachten. GEBOREN: Ilse L„ d. van M. Huizinga en G. P. Buis; Theodora M. A\, d. van G. C. Stam en W. C. C. Jansens; Wilhelmus, z van C. Weststrate en A. van Rijssen; René z. van A. J. M. Ransijn en B. J. M. H. Nooij ONDERTROUWD: T. Vogel en J. M. Blanken; J. J. Spanjaardt en A. Hoek; A. van Veen en H. M. T. Mostertman. GETROUWD: P. J. Blok en P. J. Huis man; H. J. Welp en A. de Kruijl; A. H. M. Pol en C. M. Hilbers. OVERLEDEN: J. C. de Wit, 76 j.; A. Muijs, 73 j.; J. de Wilt, 67 j. „Schei uit! Anders maak je nog onge lukken," hadden getuigen tot een 38-jarige vrouw uit Heemstede geroepen, die haar zoontje in de zomer op een dag met een ijzeren pollepel had geslagen. De vrouw was boos op haar zoontje geworden, om dat hij niet thuis zou hebben willen ko men om af te wassen. Al slaande en schoppende nam zijn moeder hem mee naar binnen. „Als hij het morgen wéér doet", zo had de vrouw geroepen, „dan krijgt hij met een eind hout met spijkers." De officier van Justitie vond het optreden van de moeder een ernstig geval van kindermis handeling. „Zoals de verdachte tekeer is gegaan, gaat alle perken te buiten", zo zei hij. Conform de eis veroordeelde de politie rechter de verdachte tot een week voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 75. Tot tien dagen onvoorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeelde bij verstek de politierechter een 28-jarige bouwvakarbei der uit Amsterdam, die een voetganger op een oversteekplaats in Zandvoort zou hebben mishandeld. Omdat de bouwvak ker met zijn auto voor de voetganger had moeten stoppen, had hij hem uitgeschol den, was uit zijn auto gekomen en had de ander enige kopstoten verkocht. Deze viel min of meer bedwelmd en uit zijn neus bloedend op straat. De officier van Justitie vond dat het elkaar mishandelen van weggebruikers steeds meer voorkomt en had drie weken onvoorwaardelijk geëist. Een 41-jarige caféhouder uit Haarlem moest terechtstaan, omdat hij op 28 juni op de Zeeweg in Bloemendaal onder in vloed zou hebben gereden. De man werd aangehouden, aangezien een van de ach terlichten van zijn sportwagen stuk was. De politie-agent, die bij hem een drank lucht rook, vond dat de caféhouder nogal stuntelig uit zijn lage wagen was geko men. Steunend op de auto was hij naar de achterzijde gelopen. De politieman meende dat de café-eigenaar niet meer erg goed ter been was, maar bij nader onderzoek bleek daar niets van. Met foto's toonde de raadsman van de verdachte aan dat men uit lage sportauto's soms met moeite moet uitstappen. De officier eiste tegen de Haarlemmer twee weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter sprak de verdachte vrij. ADVERTENTIE 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7