Feijenoord tilt niet zwaar aan de kwestie met Ajax Kritiek van bondsraad KNZB op samenstelling proefploeg Mexico Telstar heeft de gunst van voetbalpubliek hard nodig TELSTAR - F.C.TWENTE De opstellingen Pessoa schitterde in Jumping Amsterdam KIEBOOM VAN PRAAG Mul voor zes duels geschorst Badmintonderby met spanning Altig en Renz in Dortmund op kop Clement voor twee wedstrijden geschorst Benvenuti bleef Europees kampioen Cesarewitch op Duindigt lange ren C. KERDEL: fouten in de communicatie 11 ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 Ach, als je langer voorzitter bent dan vind je zo'n geval niet zo erg, Jaap Verschil Sportpark Schoonenberg - IJmuiden JEUGD TOT 15 JAAR VRIJE TOEGANG - TOETERS MEENEMEN I Jan Dassen (Van onze sportredactie) „Ach het is toch eigenlijk maar gevonden geld" en „we hadden nog een appeltje te schillen" mompelde nonchalant Feijenoords voorzitter Cor Kie- boom gistermiddag in Rotterdam. Hij gaf op een persconferentie Feijen oords lezing van de problemen, die gerezen zijn over het eventuele ver plaatsen van de competitiewedstrijd AjaxFeijenoord van zondag 13 naar zaterdag 12 november en van het Ajax-terrein naar het Olympisch stadion. Feijenoord wilde dat niet, of Ajax zou de Rotterdamse concurrent 25.000 (uiteindelijk bestemd voor een goed doel) en 10.000 (om de antipathie van de spelers tegen het Olympisch stadion te overwinnen) moeten be talen. Eisen, die we best wat minder zwaar hadden willen maken", meende Kieboom. Feijenoord hield bij dat alles rekening met het idee, dat Ajax in alle stilte ook een t.v.-uitzending voorbereidde en van de opbrengst daarvan, alsmede van het hogere entreegeld best iets kon afdragen. Dat noemde Feijenoords voorzitter Kieboom in een jongens-onder-elkaar-stijl („ach Jaap, als je dit wat langer doet, dan til je aan zo'n geval niet zo zwaar") het gevonden geld. Het appeltje, dat Feijenoord nog meende te moeten schillen had betrekking op twee voorgaande duels tussen de Nederlandse (topclubs, waarbij verdeling van t.v. gelden ook moeilijkheden had op geleverd. Kieboom wilde de kwestie Ajax-Feije- noord niet overschatten, voelde integen deel meer voor bagatelliseren van het ge val en benadrukte „we zijn even goeie vrienden". Hij gaf toe de bedragen van ƒ25.000 en 10.000 te hebben gevraagd aan Ajax, waarvan de voorzitter Van Praag gastvrijheid genoot op de perscon ferentie. Maar pas nadat de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, Jos Coler, in de zaak was gemengd. Ajax wist toen al, aldus benadrukte Feije- noord-manager Guus Brox, op zijn beurt, dat Feijenoord-spelers bezwaren hadden tegen het Olympisch Stadion. „We hebben met de jongens gesproken, ze voelen zich er nu eenmaal niet thuis. Dat geeft een psychische belasting." Voor 10.000 was die psychische belasting wellicht van hun schouders gegleden werd echter de indruk in het Feijenoord-bestuur toen Coler pro beerde te helpen. De spelers van Feije noord lazen overigens pas gisteren dat er voor hen 10.000 was gevraagd. Zij wis ten daar niets van. En ach, die 10.000 kon Ajax wel missen en die 25.000 toch ook wel, meende het Feijenoord-bestuur. Toen Ajax-voorzitter Van Praag daarvan echter vernam waren de problemen in de wereld. „We hebben niet aan een t.v.-uit zending gedacht, als het zover was geko men, dan hadden we heus wel contact met Feijenoord gezocht over de verdeling. Dat was vorig jaar ook zo, toen was er „Kan een club zo maar een contract afsluiten met de t.v., teneinde een uit zending van een thuiswedstrijd moge lijk te maken", was een vraag, die gisteren tijdens Feijenoords persconfe rentie aan KNV B-bestuurder Coler werd gesteld. Coler gaf het be schroomd toe. „De tegenpartij hoeft er niet in betrokken te worden. Maar Feijenoord en Ajax hebben eerder al bewezen in ieder geval tot een bepaal de vorm van overleg te komen. Ik wou maar, dat Feijenoord had doorge zet na de vorige keer bij de arbitrage commissie in beroep te zijn gegaan tegen de verdeling van 33 percent (stadion), 33 percent (Ajax) 33 per cent Feijenoordnadat het dacht een mondelinge overeenkomst te heb ben voor 50 percent (Ajax) 50 percent (Feijenoord) te hebben. Maar Feije noord trok juist enkele weken geleden deze zaak terug, die was ingediend na de wedstrijd Ajax-Feijenoord aan het eind van vorig seizoen. Had Feije noord doorgezet, dan was er een uit spraak gekomen. Overigens komt in het nieuwe reglement betaald voetbal over verdeling van t.v.-inkomsten een regeling". (Van onze sportredactie) De strafcommissie van de KNVB heeft Dries Mul voor zes wedstrijden geschorst. Mul dankt dat aan het slaan van zijn te genstander Maslo in de wedstrijd RCH- Zaanstreek, zondag in Heemstede. Mul, die voor Zaanstreek speelt, ontkende bij de behandeling van deze voetbal-straf zaak Maslo te hebben geslagen. Maslo zei zeker te weten, dat Mul hem tegen zijn buik geslagen had maar niet of dit al dan niet opzettelijk was gebeurd, na dat zij een duel hadden gestreden. De strafcommissie van de KNVB strafte Mul, mede gelet op zijn straflijst, echter toch met zes wedstrijden. Ys van de opbrengst van de t.v.-uitzending 15.000) voor het Olympisch stadion, Ys voor Feijenoord en een derde voor Ajax." Maar Feijenoord dacht wel aan de t.v.- uitzending en ook aan de geschiedenis sen, die zich vorig seizoen afspeelden. Eerst voor FeijenoordAjax, toen de Am sterdamse club (lees trainer Michels) niet op zaterdagmiddag wilde spelen en een t.v.-uitzending uit Rotterdam daardoor tor pedeerde, omdat de KNVB voor zondagse wedstrijden nu eenmaal geen toestem ming geeft. Later voor, maar vooral na AjaxFeijenoord, toen Brox een afspraak dacht te hebben op fifity-fifty basis, maar Ajax vasthield aan Ys, V» en >/j, zoals ove rigens eerder Feijenoord had voorgesteld voor de wedstrijd in Rotterdam. Blijft het feit, dat Feijenoord nu di rect aan een t.v.-uitzending dacht en de opbrengst daarvan, terwijl er in de ge sprekken tussen Van Praag en Kieboom met geen woord over is gerept. Het even tuele misverstand zou echter in de con tacten tussen Coler en Kieboom kunnen liggen, want verklaarde KNVB-bestuurder Coler vroeger voorzitter van Sparta „over t.v. is niet gerept" en zei Kieboom, „nou dan heb ik mijn boodschap zeker niet goed gedaan Jos of je hebt het niet oegrepen". Het nam niet weg, dat Jaap van Praag door Kieboom herhaaldelijk vriendelijk toegesproken als de jonge collega, die na wat meer ervaring minder zwaar zou til len aan dergelijke zaken als thans vreemde handelingen in het beleid van Feijenoord bleef zien. „Als je zegt, mijn spelers kunnen niet tegen dat stadion. Goed, akkoord. Maar als je zegt geef me 10.000 gulden, dan verdwijnen de bezwa ren wel. Nee, dat begrijp ik niet. En als we 25.000 aan liefdadige instellingen wil len geven kunnen we dat zelf wel. Ove rigens we betalen die 35.000 in geen 35.000 jaar. We spelen in de Meer. Daar kunnen we 40.000 toeschouwers minder ontvangen en dat betekent, dat we er heel wat meer bij inschieten dan 35.000. Zowel Van Praag als Kieboom waren er daarna van overtuigd, dat oud zeer tus sen beide clubs nu maar niet meer moest bestaan. (Van onze badmintonmedewerker) In zaal Wolters aan de Jansstraat in Haarlem verdedigt Haarlem zondag te gen Duin wij ck de leiding van de badmin- tonhoofdklasse. Duinwij ck moet aantre den zonder Imre Rietveld, die nog in In dia vertoeft en de landskampioenen gaan dan ook een zeer moeilijke strijd tege moet. Agnes Geene zal voor Haarlem zonder twijfel haar single winnen en ook het damesdubbel zal een Haarlem-over winning opleveren. Bij de heren zal de balans waarschijnlijk naar Duinwijck overslaan. Men mag een bijzonder span nende strijd verwachten. Duinwijck 2 kan in Tilburg met een goed resultaat tegen Ragazzi de club een dienst bewijzen, maar reëel achten we deze kans niet. Velsen gaat op bezoek bij de tweede ploeg van De Kortenaer en zal met een zege huiswaarts keren. In de badminton- hal ontvangt Duinwijck 3 het Haagse Drop Shot en Duinwijck 4 is gastheer van Stoka. De stand in de zesdaagse van Dort mund zag er vanmorgen als volgt uit: 1. Rudi Altig-Renz (Did) 45 punten, 2. Post-Pfenninger (Ned-Zwits) 30 pnt, op één ronde, 3. Kemper-Oldenburg (Did) 110 pnt., 4. Bugdahl-Sercu (Dld-Belg) 45 pnt., 5. Lykke-Rudolph (Den-Dld) 24 pnt. De bondsraad van de KNZB heeft het bestuur laten weten dat de raad ontstemd is over de houding van het bestuur inzake de samenstelling van de ploeg die zich op het ogenblik onder leiding van prof. B. Biersteker in Mexico bevindt. Het be stuur had moeten weigeren, zo meent de raad, zwemsters mee te laten gaan zonder coach. Die coach en enkele andere thuisgebleven collega's kunnen hun teleurstel ling over de gemiste kans om in Mexico ervaring op te doen, daar buitenlandse collega's te spreken en „aan den lijve te voelen" wat een verblijf op grote hoogte is, nauwelijks verbergen. Vooral niet, nu zij via kranten en radio horen hoe twee coaches, die wel mee mochten de heren Muis (kano) en Middelink (wielrennen) vertellen over hun bevindingen, waaruit blijkt dat zij meer kunnen doen dan alleen „proefkonijn" spelen voor professor Biersteker. Vooral het meegaan van Erica Terpstra naar Mexico als „secretaresse" en leidster van de zwemsters steekt die coaches, die menen dat zij voor hun sport nuttiger werk daar in Mexico hadden kunnen doen dan de uitgezwommen Erica, die in geen enkele bond een belangrijke functie vervult. Begaat het N.O.C. nu niet de fout, dat men de wetenschappelijke kant van de voorbereiding overwaardeert, misschien in de blijde roes dat men nu eindelijk eens een research onder leiding van een buitengewoon kundige professor dat staat buiten kijf heeft kunnen orga niseren. Als men al anderhalve ton beschikbaar stelt, zo meenden die coaches, voor die wetenschappelijke expeditie een scha kel in de totale voorbereiding hoeveel moet dan de rest, als men naar rede lijke verhoudingen streeft, wel niet gaan kosten. Moet men dan de trainingsmoge lijkheden hier niet enorm uitbreiden om a/iviH vvt ;os iiw £nhf'; •tfnsr.IHS sleT (Van onze sportredactie) De overwinning van Telstar op Go Ahead verleden week heeft de Velsena- ren naast veel vreugde ook iets minder prettigs opgeleverd. De officiële waar schuwing die Clement in die wedstrijd opliep, komt hem op een schorsing van twee weken te staan. De gevaarlijke linksbuiten zal zondag op Schoonenberg dus niet van de partij zijn tegen FC Twen te. Haarlem krijgt tegen Hilversum de kans zich te revancheren voor de wat te leurstellende prestatie van vorige zondag. Zowel RCH als EDO hebben zware uit wedstrijden voor de boeg. De Heemstede naren trekken naar Volendam en EDO maakt de verre reis naar Helmondia'55. Telstar ziet de wedstrijd van zondag tegen FC Twente met vertrouwen tege moet, zonder de bezoekers te onderschat ten. De Twentenaren hebben zich na een zwakke start goed hersteld en verover den zich een comfortabele positie in de middenmoot van de mag] ijst. De plaats die de Velsenaren in de rangschikking in nemen is daarentegen allerminst veilig te noemen, al ziet men de toekomst na de overwinning van verleden week, optimis tisch in. Trainer De Visser hoopt echter dat het publiek zijn pupillen meer zal steunen dan tot nu toe het geval was. „Het publiek wil iedere wedstrijd uitste kend voetbal zien en dat kan natuurlijk niet altijd. Ik weet dat mijn jongens iede re keer alles geven. Misschien dat de spe lers als zij meer steun van het publiek kregen nog beter gingen voetballen. De toeschouwers mopperen te gauw en laten Telstar te snel in de steek". De wedstrijd van zondag zal aantonen of het Velser publiek deze opmerkingen van de Telstar trainer ter harte zal nemen. FC Twente verschijnt in de volgende opstelling: War- ringa, Hilgerink, De Vries, Hoomans en Drost Ter Beek en Bronkers Ten Donkelaar, Ter Mors, Pahlplatz en Jeu- ring. Bij RCH verdween Mussche (rugklachten) uit het elftal. Van Wooning keert terug in de achterhoede en De Goede (weer hersteld) in de voorhoede. Volendam. dat er na twee nederlagen op gebrand is weer eens de volle winst in de wacht te slepen, treedt op volle sterkte aan. Klaas Plat en Jan Bond zijn weer in de ploeg terug ge keerd ten koste van Hoogland en Sier. ADVERTENTIE ZONDAG 23 OKTOBER 2.30 UUR ere-divisie: Telstar: Stuy - Bakker, André, Kort en Van Essen - Koopman en Van Eg- mond - Van Wijk, Cleeren, Bond en RCH: Van der Meeren - Croes, Van Wooning, Koning en Pirovano - Fransz en Maslo - Hendriks, De Goede,, Strijks, en Meyer. Haarlem: Paternotte - Wentink, Kos ter, Peters en De Boer - Smit en Kruyer - Peijs, Hoeben, Couperus en Van Haaren. EDO: Amama - Van der Zon, Dis- selköter, Witkamp en De Looze - Spiers en Van der Putten - Hup, Bosdijk, Koene en Koek. Het zal voor RCH niet meevallen zich te gen een geladen Volendam staande te houden. De opstelling van de wijdbroeken is als volgt: Tuijp, Karregat, Jaap Jonk, Jan Jonk en Zwarthoed-Kras en Plat- Bond, Pelk, Tol en Mtihren. Haarlem is door het gelijke spel tegen Excelsior weer iets verder op de koplopers achter ge raakt. Het is voor de roodbroeken nu zaak om de achterstand van drie punten niet groter te laten worden. In ieder geval is de kans op de volle winst deze week vol op aanwezig. Tegenstander Hilversum bengelt ergens in de staart van de ranglijst en heeft nog weinig indrukwekkende prestaties ge boekt. De volgende spelers komen tegen Haarlem in het veld: Van Maren, Van Moorst, Eldendijk, V.d, Berg en Wis- kie Jansen en Van Eikeren De Zeeuw, Rootert, De Nooy en Westbroek. EDO staat zondag wellicht voor de zwaarste opgave. Helmondia speelde op eigen terrein zijn beste wedstrijden en EDO is juist uit niet op zijn sterkst. Mis schien dat de Haarlemmers nu aan kun nen tonen dat zij ook in uitwedstrijden in staat zijn de volle winst binnen te halen. Helmondia maakt zijn opstelling pas later bekend. De Engelse miss Coakes eindigde I springconcours dat door Pessoa als beste dame in het internationaal I werd gewonnen. In het gebouw van Coca Cola in Amsterdam zijn gisteravond de prestatieprijzen uitgereikt voor het afgelopen honkbalseizoen. De win naars van die prijzen temidden van de honkbalknuppels, die bestemd \\jjt. 3££or de hoofdklasseclubs als belomng voor 'Tiet aantal geslagen homeruns: Arindell (meeste home runs), Dom (op een na beste wer per), Beidschat (beste werper), John (beste slagman) en Richardson (meest waardevolle speler) (v.l.n.r.). De Italiaan Nino Benvenuti behield vrij dagavond in Rome zijn titel van Euro pees kampioen in het middengewicht. De 72,5 kg wegende Italiaan versloeg zijn uitdager de Fransman Pascal di Bene detto (74 kg) door opgave in de tiende ronde. (Van onze paardesportmedewerker) De Cesarewitch, die zondagmiddag op de ren baan Duindigt wordt gelopen is met zijn 3600 meter lange afstand de langste ren in ons land. Indien de dit seizoen nog ongeslagen Jolly Jinks S. aan de start komt zal hij door deze afstand en als drager van het topgewicht van 65 kilo gram waarschijnlijk voor het eerst moeten laten zien wat hij echt in zijn mars heeft, temeer daar hij tegenover enkele grote stayers komt te staan. De driejarige dravers hebben in de Stayers- prijs eveneens een zware, maar vette kluif, waar voor vele gegadigden in dit volkomen open nummer zijn te vinden. De tips: DUINDIGT, zondag 23 oktober 1966 DRAVERIJEN 1. Artiste-prijs: 1. Stal Hofdijk (Excellent Narciso, Due Narciso); 2. Ella Marieza; 3. Esta Kinley; outsider: Edel Signal. 2. Belle Bay-prijs: 1. Benjamin; 2. David v. d. Lente; 3. Dumas Z.; outsider: Diamantvink S. 4. Blue Bell-prijs: 1. Emir Harvester; 2. Eugeen Z.; 3. Esmeraud; outsider: Europa. RENNEN 3. Hollandse Handicap: 1. Indian Cress; 2. Spirit; 3. Contessa; outsider: Solpa. 6. Cesarewitch: 1. Stal De Bloemert (White foot S., Jolly Jinks S.); 2. Cambronne; 3. Man- gano; outsider: Kandy. die investering van anderhalve ton waar te maken. De Nederlandse coaches, die in andere delen van de wereld zien, hoe gemakke lijk, doeltreffend en verantwoord dokto ren meehelpen om een man of een vrouw naar een optimale sportprestatie te lei den, staan hier trappelend van ongeduld te wachten op het moment dat begelei dende artsen hun witte jassen uittrek ken om in een zwembroekje langs de bassinrand te lopen, of in een trainings pak op de sportvelden te verschijnen. Zij willen de „medische begeleiders" uit hun met ethiek en geheimhouding gepantserde spreekkamers sleuren naar de plaatsen waar zij de trainers hard, keihard werken aan de voorberei ding van de nationale sterren voor grote internationale sportevenementen, om daar tot een frisse, open, doeltreffende samen werking te komen. Is het voor een trainer, die maan den vaak jarenlang gezwoegd heeft om een atlete favoriete te maken voor een Europese medaille, geen enorme dreun als hij vlak voor de beslissende race elke kans verloren ziet gaan, ge woon omdat dat meisjeeheen vrouw is? Vooral als hij weet, dat zo iets in andere landen mits de datum waarop een vrouw een bijzondere presta tie moet verrichten lang genoeg van te voren bekend is al vele jaren geen probleem meer is. De medische begeleiding van sport staat in ons land nog in de kinderschoe nen, is dan de algemene kreet. Maar, zo zeggen de coaches nerveus, niemand zal aan die „kinderen" de schuld geven als onze jongens en meisjes bij volgen de grote internationale wedstrijden („Me xico") weer niet aan de in hun gestelde verwachtingen voldoen. ff) ff „De teleurstelling, die enkele thuisge bleven coaches moeilijk meer verbergen kunnen nu er berichten over de proef ploeg, prestaties van deelnemers aan wedstrijden in Mexico, naar ons land ko men, kan ik best begrijpen", zegt de heer C. Kerdel, vice-voorzitter van het Neder land Olympisch Comité (NOC). „Het pleit voor die trainers, dat zij hun ongeduld nauwelijks kunnen bedwingen om aan de slag te gaan voor de Olympische Spelen van '68. Ik verheel niet dat de communi catie tussen wetenschap en sport nog niet is zoals die trainers en het NOC trou wens ook die zouden wensen. Maar in dit geval meen ik toch te moeten zeggen dat de teleurstelling van die enthousias te sportieve mensen voor een belangrijk deel te wijten moet zijn aan de commu nicatie tussen de bondsbesturen en hen". „Prof. Biersteker heeft ons verzocht de bonden te vragen sportmensen aan te wijzen die zij geschikt en in staat acht ten om deel te nemen aan zijn lange en intensieve voorstudie en aan de uitzen ding naar Mexico. Het hoeft geen betoog dat daarbij de sporttechnische voorberei ding voor wereld- en of Europese kam pioenschappen die dit jaar gehouden zijn, niet geschaad mocht worden. Daarom konden de meeste prominente sportfigu- ren niet geselecteerd worden, omdat zij de tijd voor de langdurige, intensieve en veel energie vragende proeven van pro fessor Biersteker, die hij maandenlang voor zijn vertrek naar Mexico wilde ne men, niet konden missen tijdens hun trai ning voor die W.K. of E.K. Het lijkt me voor de hand liggen, dat ook de coaches die voor die internationale wedstrijden hard met hun pupillen moesten zwoegen, niet steeds beschikbaar waren voor de professor. Met de harde nuchterheid van de wetenschapsman selecteerde hij uit de meest geschikte sporten de meest ge schikte beoefenaren. Meest geschikt voor zijn proeven wel te verstaan. Ik moet al leen helpers mee hebben, proefkonijnen, zuurstofverbruikers. Dat zuurstofverbruik is een van de grootste problemen bij het leveren van prestaties op grote hoogte". Het eerste internationale springconcours tijdens Jumping Amsterdam in de RAI is gisteravond een jacht tegen de wijzers van de klok geworden, die ging over tien hindernissen waarbij drie dubbelsprongen, welke tot een maximale hoogte van 1.40 meter waren opgebouwd. In deze jacht naar tijdwinst werden door de beste rui ters de grootste risico's genomen. Het werd voor enkelen verlies, zoals voor on ze landgenoot Anton Ebben en de Brit Harvey Smith, die met hun schimmels Prins Ajax en Seahawk op dezelfde hin dernis een fout maakten. Eén was er ech ter die onfeilbaar door het parkoers snel de en bovendien in de snelste tijd: de Europese kampioen Nelson Pessoa, op al eveneens een schimmel, Cangaceiro. Hij werd daarmee winnaar en onttroonde de jonge vaderlandse ruiter Lance Huet. De uitslagen luiden verder: internatio naal springconcours (501 meter lang par cours met elf hindernissen 14 spron gen 1. Pessoa (Braz.) Congaceiro 51.4 sec., 2. Schockmöhle (W.-Dld.) Pesgoa 56.2, 3. Lance Huet (Ned.) Medrano 59.5, 4. Broom (Gr.Brit.) Bess 607, 5. mej. Coakes (G.B.) Stroller 61.5, Het tweede internationale springcon cours om de Cemstoprijs werd gewonnen door de Duitser Peter Schmidt. 18 com binaties bleven over voor een barrage over een parkoers van 262 meter, met een toegestane rijtijd van 45 sec., 6 hindernis sen, 8 sprongen met een hoogte van 1.50 meter. De uitslag: 1. Schmidt (W.-Dld.) Mono die 0.28.8, 2. Hayes (Ierland) Doneraille 0.30.5, 3. Schridde (W.-Dld. (Kamarad 31.1, 4. Broom (G.B.) Mister Softy 31.9, 5. Schockemöhle (W.-Dld.) Athlet 35.3. 6. Winkler (W.-Dld.) Phebus 35.4, 7. Josje Ernst (Ned.) Blacky, 8. Janine Charron (Belg.) Jerdy 37.2.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11