Prinses Christina bruidsmeisje bij het huwelijk van prinses Margriet Uw kennissen noemen u evenwichtig. U steekt er graag een pijp bij op. Zijn we er ver naast als denken ét u coopvaert rookt? coopvaett Agenda voor Haarlem en de IJmond Formateur Schmelzer studeert 11111 „Politiek onafhankelijk bureau nodig voor de voorlichting" en bondig W - Enige vooruitgang bij gesprekken over Chinezen Ambtenaren schilderen gemeente gebouw döuwf. Egberts Doden in het verkeer Mepper op rode brommer" actief Opklaringen ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 2 y» - 1. 3 wrnmrnmm. 'mm. Wmmr, Prof. De Graaf op congres over democratie: Belediging voor nieuw Boerenraadslid lllllllfiPS ?!,::;:p8É|| Haarlem V eisend J muiden Beverwijk ƒ99— Als bruidsmeisjes bij het huwelijk van prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven zullen optreden prinses Christine, jonkvrouwe C. C. V. baronesse Bentinck en mejuffrouw F. M. Brandsma. Jonk vrouwe Bentinck dochter van de burge meester van Soest, heeft van de lagere school af samen met prinses Margriet op school gezeten en een jaar met haar aan de universiteit van Montpellier gestudeerd. Zij was in Leiden de huisgenote van de prinses. Mejuffrouw F. M. Brandsma, ge- MÉ0Ï (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Formateur Schmelzer heeft ook gisteren de dag doorgebracht met studeren. H(j ontving geen bezoekers en zai ook vandaag geen bezoekers ontvangen. Drs. Schmelzer werkt aan de hand van de stukken die hij eerder deze week van premier Cals ontving. Na de ochtendver gadering van de ministerraad (die ook als de ministers demissionair zijn iedere vrij dag bijeenkomt) heeft de minister-presi dent de formateur nog nieuwe gegevens gestuurd. De eerste gegevens waren van mr. Cals zelf afkomstig. De nieuwe gege vens zijn te beschouwen als aanvullingen en verduidelijkingen van de ministerraad. De crisis was gisteren al weer een week oud, de formateur was vier dagen aan het werk. Over zijn plannen bestaat officieel nog geen enkele duidelijkheid. Onofficieel wordt vrij algemeen aangenomen dat po gingen om een soort romp-kabinet van ka tholieke en anti-revolutionaire ministers te formeren volledig kansloos zijn. Een extraparlementair kabinet (te vor men zonder afspraken met de fractievoor zitters) heeft meer kans, maar zal onvol doende regeerkracht tonen omdat hert; de brandende vraagstukken niet, of onvol doende zal kunnen oplossen. Zo'n kabinet zal als voornaamste taak hebben de Kamer te ontbinden en de verkiezingen te ver vroegen. Daarom houden vele waarnemers het erop dat het kabinet-Cals tenslotte wel weer zal terugkeren. Als de verkiezingen worden vervroegd kunnen de begrotings problemen voor het jaar 1968 waarover het grootste deel van de ruzie ging na de verkiezingen door een nieuw kabinet worden aangepakt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Hoewel de besprekingen met Chinese diplomaten over de kwestie van de acht hier verblijvende lastechnici nog steeds geen definitief resultaat heb ben opgeleverd, zijn de standpunten elkaar toch enigszins genaderd. Naar verluidt hebben de Chinezen inmiddels ingestemd met een ondervraging van de afgevaar digden naar het congres in Delft. Zij zijn ook bereid de delegatie-leden stuk voor stuk te doen verhoren naar aanleiding van de dood van een hunner, maar blijven vasthouden aan de eis dat bij deze ge sprekken een Chinese functionaris aan wezig zal zijn. Nederland kan daarmee, zo wordt gezegd, niet instemmen. Intussen is op het ministerie van Bui tenlandse Zaken enige ongerustheid ont staan over het uitblijven van vertrek- visa voor de gezinnen van de Nederlandse diplomaten Verhoeven en Fokkema in Pe king. Ambassaderaad Fokkema en kanse lier Verhoeven willen hun vrouwen en kinderen laten terugkeren naar Nederland omdat, met de uitwijzing van de nonnen- onderwijzeressen, de mogelijkheid van goed schoolonderricht niet meer bestaat. Buitenlandse Zaken meent dat voorals nog van een enigszins verontrustende vertraging moet worden gesproken en dat het nog te vroeg is om over eventuele tegenmaatregelen te spreken. Kabinetsformateur Schmelzer heeft het niet gemakkelijk.'Hij heeft vele gesprekken gevoerd en daarna vele stukken bestudeerd. Maar niemand gelooft dat hij al een afgeronde op lossing heeft voor de kabinetscrisis. Daarom heeft drs. Schmelzer maar weer naar zijn beproefde middel ge grepen: het maken van een strand wandeling. Bij zijn vorige poging, na de val van het kabinet-Marijnen, heeft hij veel voetstappen op zand en basalt gedrukt. Het uiteindelijke resultaat was toen, dat hij een man als aanstaande premier naar voren schoof, die hij nu heeft laten vallen: mr. Cals. Wat er nu uit de bus zal komen is nog onduidelijk. Maar1 de kans is groot, dat de vette kluif, die Wim Kan hem vorige week toe schreef, hem nu toch wel zwaar op de maag ligt. boren op 6 februari 1943 in Groningen, was gedurende drie jaar huisgenote van prinses Margriet. Bruidsjonkers zijn mr. F. A. Bierman, mr. J. O. L. baron van Boetzelaer en mr. Ph. Houben. Mr. Bierman was klasgenoot van de heer Van Vollenhoven op het Rot terdams Montessori-lyceum en studiege noot in Leiden (rechten). Mr. baron van Boetzelaer, studiegenoot van de heer Van Vollenhoven (eveneens rechten) zat te zamen met de heer Van Vollenhoven in het bestuur van het Leids studentencorps. Mr. Houben, is zoon van de oud-commis saris der koningin in de provincie Lim burg. Als bruidskinderen treden op Coosje van der Hoeven (drie jaar) kleindochter van de particulier secretaris van de konin gin en jonkheer Arnoud Jan de Beaufort (zes jaar) van 1950-1953 was zijn moeder mevrouw De Beaufort-jonkvrouwe Sickin- ghe gouvernante van de prinsessen. Wegens de snelle groei van de ge meente Veldhoven was het gemeente bestuur genoodzaakt een houten nood gebouw te kopen om daarin enkele afdelingen van de gemeentesecretarie onder te brengen. Op dit gebouw van 47 bij 7 meter moest om financiële redenen 50 mille worden bezuinigd, waardoor de vloerbedek king en het schilderwerk achterwege moesten blijven. Om dit te voorkomen hebben ruim 50 gemeenteambtenaren spontaan besloten in hun vrije tijd het gebouw van binnen en buiten te ver ven, mits verf en ander materiaal door de gemeente beschikbaar worden ge steld en deskundige leiding van Bouw en Woningtoezicht aanwezig is. Het werk wordt nu vrijwillig op vrije za terdagen door verschillende ploegen uitgevoerd. Op deze wijze wordt 6.000 gulden arbeidsloon uitgespaard en ge zorgd voor een prettiger werksfeer voor de gemeenteambtenaren. ADVERTENTIE f.1,25 WMM. iintnKnU De verkiezingsreclame in ons land gaat steeds meer ljjken op commerciële recla me. Zoals de commerciële excessen zijn tegen te gaan door een sterke consumen tenbond, heeft ons volk ook behoefte aan objectieve voorlichting door een politiek onafhankelijk bureau. Die voorlichting dient in de plaats te komen van het thans averechts werkende „opinieonderzoek". Tot deze gedachte kwam gisteravond prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de ethiek aan de rijksuiniversiteit te Utrecht, als inleider bij het congres over democra tie, dat in Nijmegen wordt gehouden op initiatief van het Piusconvict. Angst voor openbaarheid noemde prof. De Graaf funest voor de democratie, doch hij signaleerde dat deze toch steeds op nieuw ontstaat, vooral rondom het leger, grote maatschappijen, de democratie, de BVD en de buitenlandse politiek. Prof. K. van Isacker S. J. uit Antwerpen, die het marxisme en fascisme behandelde, noemde in zijn redevoering het marxisme een reactie op de burgerlijke interpretatie van de democratie. Maar deze reactie is zelf een miskenning geworden van de waarachtige democratie. Het facisme, dak onder een..- of andefe naam een diepgaande invloed heeft gehad in praktisch alle democratische staten, was steeds een reactie op het verloren gaan van het geloof in de democratie als waarborg voor de stoffelijke en geeste lijke waarden van de gemeenschap. Jon geren gaan dan iets verwachten van een „nieuwe orde", een regime waarin par tijen en pressie-groepen geen beslissende rol meer kunnen spelen en de uitvoerende macht krachtig en persoonlijk is. De 50-jarige heer. H. Beukers in Utrecht heeft bij de politie aangifte gedaan van belediging. Hij heeft een anonieme brief kaart ontvangen waarop „Smerige oud- NSB'er" stond. De heer Beukers wordt donderdag be ëdigd als raadslid voor de Boerenpartij in Utrecht. Hij volgt de heer J. D. Seve- riens op, die onlangs eigener beweging is afgetreden in verband met zijn oorlogs verleden. Op de Grubbenvorsterweg onder de ge meente Sevenum is het achtjarig meisje Petra Zanders door een personenauto ge schept. Zij was op slag dood. Bij het oversteken van rijksweg 43 te Drachten is een inwoner van die plaats, de .,£2-jarige grondwerker W. van der Meer, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. De man, die op weg was haar zijn woning, stak met zijn fiets aan de hand de drukke autoweg over zonder voldoende op het verkeer te letten. De hond van het slachtoffer, die naast hem liep, werd bij de botsing eveneens gedood. Op de Geldropse weg ter hoogte van de D.A.F.-fabrieken is gisteravond om zeven uur de 23-jarige motorrijder A. J. van Grootel uit Geldrop vermoedelijk bij een inhaalmanoevre in botsing met een tege moetkomende vrachtauto gekomen. De man werd zwaar gewond. Enkele uren later is hij in het Sint Josepziekenhuis te Eindhoven overleden. De twintigjarige dienstplichtige soldaat L. H. Post uit Rotterdam is om het leven gekomen bij het lossen van een partij jerrycans in Ermelo. Hij raakte bekneld tussen een zware vrachtauto en een muur. Op de Boxtelse weg te Vught is ter hoogte van de Glorieuxlaan de 35-jarige G. van Gerwen uit Valkenswaard, toen hij te voet deze weg overstak, door een uit de richting Den Bosch naderende auto aangereden. Hij werd in de midden berm geslingerd en was vrijwel op slag dood. Eredoctor Aan de Indonesische hoog leraar prof. dr. mr. T. S. G. Mulia is gistermiddag een eredoctoraat in de fa culteit der godsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit in Amsterdam verleend. De plechtigheid had plaats in een open bare zitting in de Westerkerk ter gele genheid van de 86ste dies natalis van de universiteit. Een drankje of ik sla. De politie in Em- men heeft twee jongelui gearresteerd, die nogal rigoureus te werk gingen wanneer aan hun wensen geen gevolg werd gegeven. In verscheidene etablis sementen eisten zij van de bezoekers een gratis consumptie op straffe van een fiks pak slaag. Diverse mensen, die het verzoek negeerden, zijn op de ze wijze door de twee jongens afge tuigd. ADVERTENTIE VEZENO N V ZAANDAM-STATIONSSTRAAT 83 -TEL. 674 51 77 De wijken „Oog in Al" en Kanalen eiland in Utrecht worden al enkele maan den onveilig gemaakt door een man die bij de politie bekend staat als „De mep per op de rode bromfiets". De man met de brommer heeft al zeven keer vrou wen en meisjes lastig gevallen en mis handeld. 1 Deze maal reed hij op de Beneluxlaan, waar hij bij het passeren de achttienja rige fietsende studente L. B. J. Karthaus sloeg. Het meisje moest in het Ooglijders- gasthuis worden opgenomen. Het K.N.M.I. deelt mee: Terwijl de ten noorden van Schotland gelegen depressie zich in noordelijke rich ting verwijdert, is boven de westelijke alpen 'een1 gebied van hoge luchtdruk orlt- staan. Dit neemt iets in betekenis toe en verplaatst zich langzaam naar het oostnoordoosten. Samenhangend hiermee neemt in onze omgeving de onstabili teit van de atmosfeer die gisteren plaat selijk tot zware buien, soms met on weer en hagel, aanleiding gaf, af. Er zul len morgen dan ook geen buien meer voorkomen. In de golf van Biskaye bevindt zich echter een front, dat in noordelijke rich ting opdringt. Het wordt voorafgegaan door een smalle regenzone en de kans is aanwezig, dat deze later op de dag het zuiden van ons land bereikt. Afgezien hiervan worden opklaringen verwacht, maar in de nacht en ochtend zal plaatse lijk mist voorkomen. WERKRAPPORTEN Stadsschouwburg, vandaag 20 u: Toneel groep Theater met „Spoken" van Ibsen. gaat niet door. Maandag en dinsdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Tchin Tchin" van Frangois Billetdoux. Regie: Walter Kous. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Help", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag ook 14 en 16.30 u.: „Kat op een heet zinken dak", 18 j. Lldo, 14 en 20 u.: „De laatsten der Chey- ennes", 14 j.; zaterdag 23.30 u.: „Het mys terie van het Zwarte Museum", 18 j.; zon dag 11 u.: „Mondo Cane 2", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 en zondag ook 16.15 u.: „Gescheurd gordijn", 18 j. Minerva, vandaag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u.: „Sjors en Sjimmle en de go rilla", a.l.; vandaag en zondag 19 en 21.30 u. en van maandag af 20.15 u.: „Thunderball", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Agent 077, Operatie in Tan- ger", 18 j.; zondag 11 u.: „Flying Clipper Ahoy", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De man met het rode masker", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zweedse meisjes in Parijs", 18 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Een les in liefde", 18 j. Zondag 11 u.: „Uit Holly woods lachfabriek", a.l.; zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. en maandag 14.15, 19 en 21.15 u.: „De maagdenbron", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Expo sitie „Boek en Papier". Tot 30 oktober. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. GaJerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van wandkleden van Bodil BlokkerVeggerby en plastieken van Wim Jonker. Van 12 tot 17 uur (ook op zondagen). Tot 30 oktober. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks, behalve dins dag, van 10 tot 20 uur expositie van werk van Hartlib-Rex. Tot 5 november. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober expositie van tekeningen en aquarellen van Jan Loots. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16); Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Expositie van etsen van Rembrandt. Artificia (Binnenweg, Heemstede): Ex positie van monotypes en schilderijen van Eduard Heymans. Óp werkdagen van 9.30 tot 18 uur. Tot 1 november. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Tot 13 no vember. Woonhuis Jacobus van Looy (KL Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Waagtaveerne, vandaag 21 uur: Cobi Schreijer met haar internationaal program ma. Gasten: Janine en Nico Knapper; zon dag 21 u.Hootenanny-avond. Poppentheater Meriijn, zondag 14.30 u.: „De Chinese Draak". ZATERDAG 22 OKTOBER City, 19 en 21 uur: „Slaaf van zijn drif ten". Stadsschouwburg, 20 u.: „Strangers in the night". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aquarellen en te keningen van Rie van Goor. De tentoon stelling duurt tot 14 november en is dage lijks open van 10 tot 18 uur en 's avonds (behalve zondag) van 19-21 uur; zondag van 13 tot 17 uur. ZONDAG 23 OKTOBER City, 14.30 u.: „Brenno de vijand van Rome"; 19 en 21.15 u.: „Slaaf van zijn driften". Stadsschouwburg, 15 u.: „Abbott en Costello als waaghalzen"; 20 u.: „Stran gers in the night". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32 20 u.: Expositie aquarellen en tekeningen van Rie van Goor. De tentoonstelling duurt tot 14 november en is zondag van 13 tot 17 uur open MAANDAG 24 OKTOBER Heden geen filmvoorstelling in de bioscopen. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, 20 u.: Opening expositie aquarellen en te keningen van Rie van Goor. De tentoon stelling duurt tot 14 november en is dage lijks open van 10 tot 18 uur en 's avonds (behalve zondag) van 19-21 uur; zondag van 13 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. „Ver- ZATERDAG 22 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: boden sex"; 23.30 uur: „Susanne". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De geheim agent met de stalen vuisten". W.B. Theater, 20 u.: „Hercules tegen de Moloch". ZONDAG 23 OKTOBER Kennemer Theater, 14.15 uur: „Stan Laurel en Oliver Hardy als stieren vechters"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Ver boden sex". Luxor Theater, 14.15 uur: „Wet van het zwaard"; 16.30 uur- „Invasie op Ambush- baai"; 19 en 21.15 u.: „Invasie op Ambush- Baai". W.B. Theater, 14.30 uur: ,,'n Snor, 'n stokje, 'n bolhoed", 16.30 uur: Hercules te gen de Moloch"; 20 uur: „Ik zoek vergel ding". MAANDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ver boden sex". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Invasie op Ambush-Baai" W.B. Theater, 20 uur: „Ik zoek vergel ding". Stadskantoor: Tentoonstelling moderne religieuze kunst, geopend van 9-12.30 uur; 13.30-17.30 uur. Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie schilderijen en gouaches door Henk Willemse, geopend van 9-12.30 en 13.30- 18 uur. ADVERTENTIE INDUS Doublé herenhorloge Centrale secondewijzer Z Automatisch met kalender Waterdicht •w» Speciale aanbieding Maximum en minimum- w a fi temperaturen binnen- en buitenland wind- rich ti max. temp. min. temp. Den Helder licht bew. W 15 13 Ypenburg mist WZW 14 10 Vlissingen half bew. ZW 14 10 Eelde half bew. ZW 14 7 De Bilt half bew. zzw 15 9 Twente geh. bew. WZW 12 8 Eindhoven licht bew. zzw 15 8 Z.-Limburg zw. bew. zzw 14 9 Helsinki motregen ozo 10 8 Stockholm mist windst. 11 4 Dslo regen ono 11 8 Kopenhagen regen zw 12 9 Aberdeen licht bew. w 15 7 Londen zw. bew. windst. 15 7 Amsterdam zw. bew. zw 15 10 Brussel zw. bew. zzw 14 8 Luxemburg mist z 12 8 Parijs zw. bew. zo 15 7 3ordeaux mist zzo 17 14 Grenoble half bew. windst. 18 7 Nice half bew. nnw 21 12 Berlijn geh. bew. w 13 9 Erankfort mist windst. 14 6 München half bew. zw 14 7 Zürich mist windst. 14 5 Denève zw. bew. windst. 17 5 Locarno onbewolkt zw 17 4 Wenen onbewolkt w 16 8 tnnsbruck zw. bew. windst. 16 5 Belgrado zw. bew. nw 22 12 Athene zw. bew. nno 27 19 Rome onbewolkt ono 23 12 Barcelona half bew. nnw 23 13 Vladrid licht bew. windst. 20 8 Mallorca onbewolkt windst. 24 13 Lissabon onbewolkt ono 21 15 Zondag 23 oktober Zon op 7.18 uur; onder 17.30 uu>-. Maan op 16.12 uur; onder 0.14 uur. Maandag 24 oktober Zon op 7.20 uur; onder 17.28 uur. Maan op 16.26 uur; onder 1.27 uur. Maanstanden Volle maan 29 oktober 11.01 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 oktober Hoog water 10.02 uur en 22.42 uur. Laag water 5.15 uur en 17.44 uur. Zondag 23 oktober Hoog water 11.32 uur en uur. Laag water 6.43 uur en 19.18 uur. Maandag 24 oktober Hoog water 0.11 uur en 12.49 uur. Laag water 8.18 uur en 20.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2