Nieuw kantoor voor rijkshavendienst binnen een half jaar voltooid Accommodatie en veiligheid in ruime mate opgevoerd Verenigingsnieuws uit de IJmond I 1 Velsense schooljeugd zag modern toneel SIMCA1300L Meeste amateurclubs uit de IJmond spelen uitwedstrijden TAXI 6200 Plt&MB SI Ouders in Zeewijk worden voorgelicht Raad Heemskerk vergadert op a.s. donderdag Studio99 met drie ééti-acters Expositie werken Rie van Goor in „De Kastanjeloot" Volop najaarsgroente op Beverwijkse veiling Havenberichten Jl| r** 2 LEERLINGEN ELEKTRO-MONTEUR Fa, DE VILDER C. J. RADEMAKERS ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 5 »|i|d i H-y- V elsen-lJ muiden Beverwijk Bomvrije kelder er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Jan van Dam n 'MtmiliiM U ffls? De bouw van het nieuwe havenkantoor dat thans bij de sluizen van IJmuiden verrijst, verkeert inmiddels in een zodanig vergevorderd stadium, dat men hoopt dit moderne complex omstreeks het voorjaar van 1967 in gebruik te kunnen nemen. Deze werkzaamheden mogen worden gezien als een onderdeel van de uitbreiding van de havenaccommodatie, omdat hierbij onder meer rekening is gehouden met het schutprobleem en de waterverziltirfg. Ook zal dan voortaan de gehele havendienst zijn ge centraliseerd, terwijl het personeel thans nog in verschillende gebouwen is ondergebracht. Voorts wordt het kantoor voorzien van de modernste apparatuur, dat zowel de doorvaartsnelheid als de veiligheid van de pas serende schepen verhoogt. Zoals op de foto duidelijk kan worden fUWUWWWIAAMMIAMMfWWWWIAAMUWVVVVWWUWVWUVWVVV ZATERDAG 22 OKTOBER Toneelvereniging Advendo, 20 u.: Patro naatsgebouw te IJmuiden: toneelvoorstel ling; opgevoerd wordt „Beau Rivage". Kerkgebouw ,,'t Braambos", Zeeweg, IJmuiden-Oost, 19 u.: Verkoopavond Vrij zinnig Hervormde Handwerkkring. Zaal Weyman, Santpoort, 20 u.: Dans avond met muziek van „The Scamps". MAANDAG 24 OKTOBER Vanavond: van kwart voor negen af komt men uw bijdrage afhalen ten behoe ve van de vluchtelingen. Zeewijkschool, 20 u.: Ouderavond voor de gezamelijke scholen in Zeewijk (IJmui den.) Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingscentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraat- weg 77, 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Sant poort „SpaarnbergWüstelaan (ook voor r.k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Velsen- Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; ITitieenpost IJmuiden-West, paro chiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. MAANDAG 24 OKTOBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, 20 u.: Concert door Noordzeekoor „The Seaside Singers" uit Noordwijk en kunstzwemmen door zwemvereniging „De Meeuwen" uit Amsterdam, t.b.v. zwemclub voor minder valide kinderen, georganiseerd door Lions Club Beverwijk. ZONDAG 23 OKTOBER Waterleidingduinen, P.W.N.: Padden stoelen- excursie voor leden van B.G.V. „Turnlust". 1 ZATERDAG 22 OKTOBER Statenhuis, Velserweg. 20 uur: Cursus autotechniek, docent K B. J. Heigel, door personeelsvereniging „De Gieteling". Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 uur: „Filmcursus voor beginners, docent Ad. Bakker, georg. door Smalfilmclub IJmond Dubbel Acht, m.m.v. de Bev. Soc. Cult. Raad. De Wijkerbaan, Huishoudelijke leden vergadering van de P.v.d.A. Sportfondsenbad. Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur, 18.30-19.45 uur en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur en 19-21.30 uur. Gezamelijke filialen: Oosterwijk, Am- stelstraat 44. geopend van 14-17 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, geopend van 19-21 uur. waargenomen, is men met de bouw ge vorderd tot de ronde commandotoren, van waaruit de gehele ingenieuze appara tuur kan worden bediend. Deze bestaat in de eerste plaats uit een groot plateau met een lengte van drie meter, waar alle havenwerken, zoals pieren, sluizen, vuur torens en bakens nauwkeurig op staan aangegeven. Dit plateau is bijzonder ver nuftig uit losse onderdelen samengesteld, zodat eventuele wijzigingen in de haven werken ook onmiddellijk op dit bord kun nen worden geregistreerd. Daarbij zullen alle lichten doormiddel van „verklik kers" te controleren zijn, zodat de dienst doende sluismeester met een blik kan overzien of alle bakens nog functioneren. Bovendien wordt nog de bouw van een radarinstallatie overwogen, zodat het scheepsverkeer tot en vanaf de haven mond kan worden begeleid. Wanneer nu om de een of andere reden een der lichten is uitgevallen, kan hij van deze commandotoren uit onmiddellijk de noodverlichting in werking stellen, on verschillig of deze stagnatie zich op drie meter afstand heeft voorgedaan, dan wel op de kop van de pier, welke afstand ongeveer drieëntwintighonderd meter be draagt. Tot zolang is men hier nog af hankelijk van de waarschuwing van een oplettende loods of andere zeeman, die zo vriendelijk is de storing te komen mel den. Daarbij biedt de commandotoren een maximum aan veiligheid in gevallen van rampen of oorlog. Zo wordt de toren voorzien van een drukvrije ruimte, zodat de verantwoordelijke functionaris, na zich eerst in een speciale kleding te heb ben gestoken, bij fall out voldoende tijd wordt geboden om de sluizen te bedienen en andere handelingen te verrichten, welke onder deze omstandigheden nood zakelijk zijn. Daarna kan hij zich naar de bomvrije schuilkelder begeven, die van voldoende voedsel en slaapplaatsen is voorzien om achttien personen gedu rende enige weken onder te brengen. Uiteraard zal het gebouw ook van een lift worden voorzien en blijft men de normale radio- en telefooncontacten on derhouden. Als men weet dat door de ha vendienst dagelijks bijna duizend tele foongesprekken worden gevoerd, zal het duidelijk zijn dat een gerieflijker en mo derner onderkomen voor het personeel geen overbodige luxe kan worden ge noemd. Ook de rijkshavenmeester zal dan over een eigen bureauruimte kunnen be schikken, waar hij zijn gasten en bezoe ker op een representatiever wijze kan ontvangen, dan nu nog mogelijk is. Het is dus volkomen begrijpelijk dat door de havendienst met verlangen naai1 de offi ciële opening wordt uitgezien. Op maandag 24 oktober zal in het ka der van een voorgenomen hechtere sa menwerking tussen de oudercommissies van de scholen in Zeewijk (IJmuiden) een gezamenlijke ouderavond worden ge houden voor de ouders van de leerlingen van deze scholen. De oudercommissies hebben gemeend door grotere samenwerking tot bepaalde „exclusieve" ouderavonden te kunnen ko men, die voor elke school afzonderlijk fi nancieel niet haalbaar zijn. In dit ka der zal in de hal van de Zeewijkschool een film- en lezingavond worden gehou den met als onderwerp „De kinderlokker" Deze film behandelt op indringende wij ze, de manier, waarop gestoorde mensen kinderen weten mee te krijgen om tot ongeoorloofde en voor de kinderen funes te daden te komen. Het is daarom nauwe lijks mogelijk zich te verplaatsen in de mentaliteit van deze individuen, waardoor ouders geen raad weten over de wijze waarop zij het kind moeten waarschuwen, Juist deze film en deze lezing geven een indicatie hoe kinderen hierover dier te Worden Voorgelicht, zb menen tie or; nisatoreri. Er zal nog een tweede film worden vertoond met als titel „Sex en Tieners". Deze film van de N.V.S.H. gaat op deze voorlichtingsavond in première voor de ouders van de scholen in Zee wijk. Na de filmvertoning zal ruimschoots gelegenheid zijn vragen te stellen over deze onderwerpen. De plaatselijke afde ling van de N.V.S.H. zal aanwezig zijn om'de ouders in de gelegenheid te stel len verantwoorde lectuur te kopen. De gezamenlijke oudercommissies me nen met deze film- en lezingavond een positieve 'bijdrage te geven in de voor ouders zo moeilijke en belangrijke opvoed kundige taak, namelijk verantwoorde voorlichting aan het kind. Verdere inlichtingen over deze avond kunnen worden ingewonnen bij de secre taris van de oudercommissie van de Zee wijkschool, de heer J. Stam, Siriusstraat 16, Tel. 7712. ADVERTENTIE GEVRAAGD Velserduinweg 173, IJmuiden-O. Telefoon 4402 ADVERTENTIE GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG en NACHT De raad van de gemeente Heemskerk komt op donderdag 27 oktober weer in vergadering bijeen. Burgemeester en wet houders vragen de raad o.a. een krediet van 67.509 beschikbaar te stellen door de aanleg van een centrale verwarming installatie in de openbare lagere school „De Zilvermeeuw". Een bedrag van 4.807 heeft het college nodig om de speelplaats van de hulplokalen aan de Maerten van Heemskerckstraat te verbe teren. De raad moet zich ook uitspreken over verhoging van de precariorechten. Bij de nieuwe verordening is o.a. aandacht be steed aan de benzinepompen. Tot nu toe was het niet mogelijk om van pompen welke op eigen grond stonden, doch op gemeentegrond de auto's van brandstof voorzagen, een recht te heffen. Het college acht het noodzakelijk het aantal opcenten op de personele belasting met 100 tot 250 te verhogen. Deze verho ging betekent een meeropbrengst van rond 80.000 per belastingjaar. Het col lege wil deze verhoging met ingang van het belastingjaar 1967/1968 laten ingaan. B. en W. delen tenslotte mee, dat de plannen gereed zijn gekomen om aan de Jan Ligthartstraat 192 woningwetwonin- met 32 ingebouwde garages te bouwen Dit bouwplan omvat 4 bouwblokken. Van deze woningen bevatten 32 woningen elk 2 slaapkamers en 160 elk 3 slaapkamers. De huizen worden centraal verwarmd. De totale stichtingskosten bedragen 7.871.878,92. De huurprijzen worden res pectievelijk op 28,25 en 31,95 per week geraamd, exclusief gebruik van lift c.v. en brandstofkosten. DE COMMISSIE „Culturele Vorming Schooljeugd Velsen" verdient alle (waardering voor haar ijverig streven, het theaterbezoek bij de rijpere schooljeugd te stimuleren en op deze wijze zijn reeds vele honderden leer lingen in staat gesteld een aantal goede toneelvoorstellingen bij te wonen. Het mag echter worden betwijfeld of het verstandig is geweest ook de toneelgroep „Studio" voor een dergelijke schoolvoorstelling te inviteren, want zoals bekend legt dit gezelschap zich de laatste jaren vrijwel uit sluitend toe op modern-experimenteel en dikwijls zelfs absurd toneel. Deze voorstellingen worden in het Amsterdamse theater „De Brakke Grond" voornamelijk bezocht door een apart publiek, dat zich met op rechte of geveinsde belangstelling gaarne van de moderne stro mingen bij het toneel op de hoogte houdt. VRIJDAGAVOND WERDEN door dit gezschap in de Velsense Stadsschouw burg door bemiddeling van de reeds ge noemde commissie drie één-acters ge speeld van de jonge Poolse journalist, te kenaar en toneelschrijver Slawomir Mro- zek, welke korte stukken „Striptease". „Een wonderbaarlijke nacht" en „Karei" eveneens tot het genre bleken te beho ren, waar het répertoire van dit gezel schap gewoonlijk uit wordt samengesteld. Ook Mrozek schenkt immers nauwelijk enige aandacht aan een vorm van intrige en hij legt zich aldus toe om met behulp van flitsende dialogen een reeks met sym boliek geladen situaties te scheppen. De aandachtige en goedwillende toeschouwer wordt hierdoor gedwongen spel en dialoog intens te blijven volgen, waarbij hij zich voortdurend moet inspannen om te trach ten de verborgen bedoelingen van de auteur verstandelijk te begrijpen. DIT IS WEL uitzonderlijk moeilijk bij de één-acter „Karei", waar men met een bevreemding de burleske handelingen ga deslaat van een grootvader en zijn klein zoon, die het spreekuur van een oogarts komen bezoeken. De oude baas verlangt namelijk een bril, opdat hij beter een mysterieuze Karei zal kunnen onderschei den, die hij om de een of andere even raadselachtige wijze naar het leven staat. Deze doktersvisite heeft een reeks bur leske situaties ten gevolge, van de dolle jacht op een vlieg tot het neerknallen van een binnentredende figuur, maar hoewel Lou Landré, Bram van der Vlugt en Piet Brandenburg het stukje in een bewonderenswaardig tempo hebben ge- ADVERTENTIE Pittige esprit. De ruimste wagen in de klasse prachtige konstruktie, lage prijs! Dealer voor Gem. Velsen v/h „Kennemer Garage" N.V. Kennemerlaan 224-226. IJmuiden tel 02550-4324/6238 Eersteklasser V "VB die zondag zijn score op 50 percent bracht door een geflat teerde zege op het onderaanstaande Hil- legom, krijgt zondag de zware uitwed strijd tegen runner-up AFC te spelen. Koploper DEM moet in de tweede klasse een uitwedstrijd tegen ETO spelen, ter wijl De Kennemers-Stormvogels eveneens een aantrekkelijke wedstrijd zal worden in deze afdeling. In de derde klasse gaat het nog steeds ongeslagen VSV op be zoek bij St. Pancratius, terwijl Velsen, Beverwijk en ADO'20 eveneens uitwed strijden op het programma hebben staan. In de vierde klasse C ontvangt koploper IEV Halfweg en de ploeg uit Velsen- Noord krijgt het bijzonder zwaar. In de eerste klasse A is in het eerste gedeelte van de competitie evenals vorige jaren weer sprake van een dui delijk Amsterdams overwicht. Dit seizoen weert vooral DGG zich bijzonder goed: na zes wedstrijden is DCG nog steeds ongeslagen en er werd zelfs nog geen punt verspeeld. Dat deze resultaten niet ge flatteerd zijn, blijkt duidelijk uit het prachtige doelsaldo. DCG wordt op de tweede plaats gevolgd door AFC dat ech ter een achterstand heeft van vier pun ten. VVB gaat zondagmiddag op bezoek bij AFC en gaat daar een zware middag tegemoet. In Buitenveldert kwamen de Breesapers nog niet tot goede resultaten. Er bestaat echter niet zo veel krachts verschil, al beschikken de Amsterdam mers over de betere techniek. VVB komt zondag met een gewijzigd elftal in het veld: Stet verhuisde naar het midden veld, terwijl Jaap Doornbos zijn rentree maakt om in de aanval te gaan opereren. Het nog steeds ongeslagen DEM gaat zondagmiddag naar Hoofddorp om tegen ETO te spelen in de wetenschap dat con current ZVV daar de vorige 'week met de grootste moeite een 1-2 zege kon behalen. Een gewaarschuwde ploeg telt voor twee en daarom geloven wij dan ook niet dat DEM zijn ongeslagen record in Hoofd dorp kwijt zal raken. De Kennemers en Stormvogels vertoeven in dezelfde afde ling in de onderste regionen en ontmoeten elkaar zondagmiddag in het sportpark Adrichem. Een gelijkspel lijkt de meest waarschijnlijke uitslag. VSV speelt uit tegen St. Pancratius en de Velsenoorders kunnen aan de Schip- holweg in Badhoevedorp hun ongeslagen record behouden. St. Pancratius speelde drie wedstrijden meer dan VSV en be haalde evenveel punten! Beverwijk dat zondag verraste door een zege op ADO'20 gaat op bezoek bij Zandvoortmeeuwen en of de Wijkers erin zullen slagen de hui dige lijstaanvoerders een of twee punten afhandig te maken, lijkt onwaarschijn lijk. Velsen krijgt in HBC een bekende tegenstander, maar dat is geen reden voor optimisme. ADO'20 moet in de uit wedstrijd tegen KW in staat zijn om de volle winst te bemachtigen. In de vierde klasse C speelt koploper IEV thuis tegen Halfweg en na zware strijd moet IEV de overwinning veilig kunnen stellen. Kinheim gaat naar Onze Gezellen en zal daar minstens moeten ge lijk spelen om niet te veel achter te ge raken. Wijk aan Zee krijgt bezoek van de uitstekend debuterende DSS-ploeg en mag tevreden zijn met een gelijkspel. ADVERTENTIE DAG en NACHT Tourritten en zittend ziekenvervoer RIJNSTRAAT 91 - IJMUIDEN-O. Telefoon 6200-6285 ADVERTENTIE sanart de kunmt- mjverheidt- afdeUng van WONINGINRICHTING BEVERWIJK In het intieme expositiezaaltje van Ga lerie De Kastanjeloot aan de Wüstelaan te Santpoort-Zuid worden tot 14 november tekeningen en aquarellen, vervaardigd door de Amsterdamse schilderes Rie van Goor, tentoongesteld. De opening van deze expositie geschied de vrijdagavond door Bert Hanenburg, die op een elektronisch orgel enkele muziek werkjes ten gehore bracht, waarvoor hij door de talrijke aanwezigen rijkelijk met applaus werd beloond. Rie van Goor is in deze omgeving niet onbekend; twee jaar geleden exposeerde zij in (inmiddels afgebroken) „Bloemen- heuvel" te Bloemendaal; haar werken hebben ook in de wandelgangen van de stadsschouwburg te Haarlem gehangen, Tegelijk met de expositie in de Kastanje loot heeft zij nog enkele olieverfschil derijen op de groepsexpositie van de ver eniging „Kunst Zij ons Doel" welke ge houden wordt in Huis van Looy te Haar lem. De tentoonstelling in de Kastanjeloot is dagelijks geopend van 10 tot 18 uur, zon dags van 13 tot 17 uur, en elke avond van zeven tot negen uur. Op zondagavond is de Galerie gesloten. Tot 14 november kun nen belangstellenden voor deze expositie in de Kastanjeloot terecht. Wim de Haas in een scène uit „Striptease", een van de drie één- akters, die vrijdagavond door de toneelgroep „Studio" als school voorstelling in de Velsense Stads schouwburg werden opgevoerd. speeld, is uw recensent toch geneigd zich aan de zijde van Ko van Dijk te scharen, die eens in een interview te kennen gaf: „Voor mij hoeft het allemaal niet, ik be grijp er toch geen snars van!" DAARTEGENOVER IS „Een wonder baarlijke nacht" waarlijk virtuoos ge schreven. In deze één-acter worden twee ingenieurs op zakenreis in een hotelka mer bijeen gebracht en hun aanschou welijk gemaakte droom is voor de auteur aanleiding geweest tot een reeks - sprankelende dialogen, waarbij men met de beide collega's gaat twijfelen aan het „zijn" en het „bestaan". Dit stukje werd eveneens vlot gespeeld door Ad Noyons en Ad van Gessel, die door Marielle Fiolet als een irreële verschijning werden geassisteerd. Na de pauze traden Frans Vorstman en Wim de Haas nog op in Striptease", waarmee een voorstelling «verd afgerond, welke door het overwegend jeugdige publiek stellig niet onwelwillend werd bekeken. Maar het blijft de vraag of de leerlingen door dergelijke stukken tot een herhaald schouwburgbezoek wor den bewogen, hetgeen wellicht met „De koopman van Venetië" of „De dood van de handelsreiziger" wel het geval zou zijn geweest. Op de Beverwijkse groenteveiling zjjn nu alle najaarsprodukten in ruime mate vertegenwoordigd. Er zjjn zelfs aardbeien, die deze week van 75 cent tot 1,10 per doosje kostten. Andijvie is bijzonder goedkoop; er was even een opleving, toen er 22 cent per kilo werd betaald, maar in doorsnee was 15 cent voldoende. Sla is nog niet duur; boven de twee dub beltjes werd geen krop verkocht. De aanvoer van spinazie neemt snel af: voor een kilo moest 80 cent worden neerge teld. Ook de aanvoer van peen wordt minder; bospeen bracht het echter niet verder dan 42 cent per bos, terwijl waspeen hoogstens drie dubbeltjes per kilo haalde. Bloemkool is goedkoop, maar de beste „zessen" kostten 47 cent per stuk, hetgeen de producent toch geen reden tot klagen geeft. De prijzen voor tomaten springen om hoog: de export gaf vrijdag 1,07 per kilo. Witlof hield zich vrij goed op rond de gulden per kilo. Er waren deze week nog restanten bonen, die tot 2,25 per kilo kwamen. De noteringen: aardbeien 75-100, bloem kool 15-43, andijvie 8-15, spinazie 28-76, sla 6-16, bospeen 15-42, waspeen 12-28, tomaten 33-107, prei 14-32, witlof 85-108, spruiten 45-118, selderijknollen 10-27, rode kool 7-21, groenekool 8-15, uien 24-34, sperziebonen 100-180, snijbonen 85-225, pronkbonen 82-112. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Palamedes, Antwerpen; Kennemerland, Cabadello; Eildon, Newhaven; Equator, Londen; Rijnstroom, Sho- reham; Centurity, Thames; Wolanda, Londen, Zaandam; Arran, Leith; Orecrest, Port Talbot; Canada, Londen; Kwiek, Huil, IJmuiden; Martha Friesecke, Poole; Francesca, Monrovia; Geest- stroom Sunderland, Zaandam; Hermann Helene, Oskarshamn; Start, Rotterdam; Cantick Head, Londen. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Kunda, Poo le, IJmuiden; Lauwersborg, Simrisham, IJmui den; Rita Holst, Norrkoping; Oranjefontein, Southampton; Oranje Nassau, Southampton; Sto- raas, Rotterdam; Eos, Tripolis; J. K. Hamm, Antwerpen; Santa Helena, Rotterdam, Velsen; Birdwood, Hartlepool; Jan's, Londen; Bieber- stein, Le Havre; Nerlandia, Gothenburg; Water land, Tenerife; Simonskerk, Bremen; Delfinus, Stavanger; Norfolk Trader, Londen; Mercur, Stavanger; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Geest- dijk, Boston, Zaandam; Navigare, Goole; Bolt, Herejoe; Nore, Felixstowe; Hayling, Southamp ton; Arran Firth, Plymouth; Gitana, Fowey; Nautilus. Antwerpen, Zaandam. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Castor, Rotterdam; Sloughi, Hamburg; Giessenkerk, Ant werpen. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Luminence, Londen; Scarcity, Londen; Dependeance, Lon den; Eva Winther, Bilbao, IJmuiden; Equator, Londen; Jean Quiton, Hamburg; Catharinapolder, Leith. Unden, Gothenburg, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5