Budels gemeentebestuur komt en gaat met de regelmaat van een klok .EXTRA Esso „Voor Cals, stem Schmelzer" POSTSPAARBANK RENTE TOT r HOE IS HET ONTSTAAN J PTT Gelukkig is zeggen de er geen wachtgeld dorpelingen ervan Vloot van Liberia groeide het hardst Van tv-kijkers zag drie percent val van kabinet Boete voor grove schuld aan dood van kind Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! RUIMTEVAART WANDKAART Wrange grap van gevallen premier wordt nu door iedereen begrepen EDELHOUT-VLOEREN ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 Belediging en roddel VLOERBEDEKKING Eentonig voor ieder die belangstelt 4 in ruimtevaart en maanreizen slechts éT ^3 ct Fraaie kleurenkaart (63x95 cm!) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. Tijdelijk bij de Esso dealers die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen A nalyse Kans Vastgelopen Dit woord: ACHTERDOCHT BELOFTE Dit woord: Dit woord: TEUTEN Dit woord: BEDISSELEN Teleurstelling (Van onze correspondent) BUDEL. Democratie heeft in het Noordbrabantse dorpje Budel weinig le venskansen meer. Dorpspolitieke ruzies hebben een ordelijk en democratisch be stuur van de uit drie kerkdorpen bestaan de gemeenschap onmogelijk gemaakt. Bur gemeester Dercx van Budel overweegt als de politieke vrede niet spoedig in het dorp weerkeert Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant voor te stellen een regeringscommissaris te benoemen. Zo'n voorstel houdt tevens in, de hele raad van Budel, die sinds september aan het be wind is, naar huis te zenden. Voor de tweede maal sinds de wettelijk vastgestelde „wethoudersverkiezingsdag" de eerste dinsdag in september is het wethoudersduo in Budel het vertrouwen van de raad kwijt. De raad liet hun dat door een motie van wantrouwen tijdens de vergadering op maandag 17 oktober weten. Op' maandag 31 oktober komt de raad opnieuw bijeen. Tot zolang hebben dorpsschilder-wethou der A. Glaudemans en de wethouder-fa brieksarbeider L. v. d. Steen nog de tijd om vrijwillig heen te gaan. De raad wacht die ontslagaanvragen af, met de ontslag besluiten krachtens artikel 87a van de ge meentewet al in de hand. Minister Thorbecke heeft dit soort be- stuurcrises in 1851 wellicht nog niet voor zien. In 1948 gaf het college van wethou ders in Finsterwolde aanleiding de ge meentewet zo te herzien, dat de raad de wethouders naar huis kan sturen, als de raadsleden het vertrouwen in de wethou ders hebben verloren. Het ziet er dus naar uit, dat er op 31 oktober in Budel in ieder geval twee nieuwe wethouders gekozen zullen moeten worden. Behalve de vier, die sinds 6 september nu al aan het bewind zijn geweest en de oppositieleider-raadslid-kruidenier A. van Gils uit het kerkdorp Schoot, zijn er geen raadsleden meer bereid zich in de voorste linies van de dorpspolitiek te be geven. Intussen zegt de helft van de Budelers: „Gelukkig is er in Budel geen pensioen- of wachtgeldregeling voor wethouders", en zeggen anderen: „Was zo'n regeling er maar wel, dan zouden de raadsleden wel wat voorzichtiger met hun vertrouwen omspringen". In 320 spiksplinternieuwe woningen ver leent de gemeente Budel al een jaar gast vrijheid aan 1300 niet-ingezetenen. Dat zijn de officieren en onderofficieren van de vaste staf van een Duits opleidingsre giment in de legerplaats Budel, met hun gezinnen. Zij zijn willoos overgeleverd aan een bestuur, dat komt en gaat met de regelmaat van een kalender. Burgemeester Dercx van Budel schaamt zich nu voor zijn Duitse gasten. De huidige hestuurcrisis in Budel is ontstaan, nadat is uitgelekt dat wethouder A. Glaudemans in een B. en W.-vergade- ring in juli hij is al negen jaar wethou der in Budel zich laatdunkend heeft uitgelaten over het ambtenarenkorps in de gemeente. Raadslid A. van Gils tot september ook wethouder heeft de raad zelfs ver teld, dat Glaudemans het gezin van hoofd onderwijzersinds september ook raads lid, zijn kandidatuur was in juli al be kend A. Jansen in Budel een „fokstal heeft genoemd in aie vergadering. Hoofd onderwijzer Jansen heeft zeven kinderen. Burgemeester Dercx en secretaris Hoogen- bosch kunnen zich die uitlating niet her inneren. „Als zo'n uitdrukking gebezigd zou zijn, was ons die wel bijgebleven", zeggen zij eenparig. „Ik durf wel met zekerheid té zeggen, dat dat woord in die vergade- ADVERTENTIE Het Is vrijwel voor iedereen«een zéér moei lijke zaak om een beslissing te nemen, welke soort, kleur en kwaliteit men zal kiezen voor woon-, slaapka mers, gang, trap, keuken, badkamer, winkel, kantoor, café. enz. enz.; om in 't geheel een passend en verantwoord effect te verkrijgen. Onze VLOER-SPECIALISTEN staan er borg voor dat in ALLE gevallen de juiste vloer bedekking op de juiste plaats komt. Vele duizenden cliënten hebben aan ons hun vertrouwen geschonken. Ook u kunt van onze enorme ervaring pro fiteren. ZIJLSTRAAT 96 - HAARLEM TELEFOON 0 2500 - 20340 - 55111 LONDEN (Reuter) Uit jaarlijkse cij fers van Lloyd's register of shipping blijkt dat Liberia en Japan het grootste aandeel hebben gehad in de toeneming van de koopvaardijvloten ter wereld met achttien miljoen ton in de afgelopen twee jaar. De grootste stijging heeft Liberia voor zijn rekening. De Liberiaanse vloot groeide namelijk in twee jaar tijds met zes miljoen ton tot 20,6 miljoen ton, waar mee het land de op twee na grootste koopvaardijvloot ter wereld heeft en de grootste tankschepenvloot. Het aantal personen, dat op donderdag 13 oktober na half twaalf 's avonds ten minste 'n gedeelte volgde van de televisie reportage van de kamerdebatten die leid den tot de val van het kabinet Cals, be droeg ruim een miljoen, ongeveer zestien percent van alle personen van vijftien jaar en ouder, die thuis televisie hebben. Na de pauze van middernacht tot kwart voor één (beraad kabinet)) bedroeg het aantal kijkers acht percent en na de lange onderbreking van 2.40-3.30 uur (beraad KVP) werd de reportage gevolgd door vier percent. Ongeveer drie percent, of ruim tweehonderdduizend personen, was rond half vijf getuige van de val van het kabinet. Deze gegevens zijn ontleend aan een speciaal onderzoek dat hiernaar door In- tomart in opdracht van NRU en NTS is ingesteld. ring door wethouder Glaudemans niet is gebruikt", zegt de secretaris. Met Glaude mans werd ook wethouder L. van der Steen en passant maar heengestuurd. De raad verweet hem, dat hij zich niet aan zijn toezegging de hoogste functie in de raad te zullen weigeren, heeft gehouden. Afspraak is afspraak, redeneert de raad van Budel. Om dezelfde reden werd op 13 september immers in Budel ook al wet houder-herbergier J. Bakens op 6 sep tember gekozen het vertrouwen van de raad opgezegd. Die opzegging gold toen en passant een reden is daar nooit duidelijk voor aangevoerd ook wet houder Glaudemans, die op 6 september zijn negenjarige wethoudersperiode bij de gratie van de meerderheid van de raad prolongeerde. Diezelfde meerderheid stem de hem dus een week later weg. En het was weer diezelfde meerderheid, die hem op 26 september terugriep in het college, het college. Het lijkt eentonig, maar weer diezelfde meerderheid wil hem nu weer weg heb ben. Budel wacht af, wat die meerderheid over veertien dagen wil. Het is natuurlijk alleen maar dorpsroddel, die'zegt dat oud wethouder Van Gils achter de schermen van het bestuur vecht voor een persoon lijke politieke eer. De oud-wethouder Van Gils zegt: „Ik ben vier jaar wethouder geweest. Natuurlijk ambieer ik die be stuurszetel weer". Waarom er dan zoveel wantrouwen is tegen democratisch gekozen gemeentebe stuurders? „Daar hoeft niet meer over ge praat te worden", praat de kruidenier er maar wat om heen. „Ik ben altijd goede vrienden geweest met wethouder Glaude mans. Maar toen hij het gezin van Jansen een fokstal noemde, werd die vriendschap de pas afgesneden. Ook de woorden huichelaar en leugenaar heeft hij over andere raadsleden gebruikt. Dat zijn fei ten". Om die feiten is in een gemeente van 8000 inwoners en 1300 buitenlandse gas ten de democratie om hals gebracht. Het gerechtshof te Arnhem heeft 250 gulden boete opgelegd aan een 48 jarige fruitkweker-fabrieksarbeider uit Deest, aan wiens schuld het te wijten zou zijn dat op 13 augustus 1965 de zeven jarige Willem Sengers het leven liet doordat het knaapje in aanraking kwam met door de man gespannen schrikdraad. De rechtbank te Arnhem had bij de ver dachte grove schuld aanwezig geacht en hem veroordeeld tot een maand gevange nisstraf. De procureur-generaal bij het gerechtshof had een maand hechtenis ge- eist. ADVERTENTIE STOP'N TIJGER IN UW TANK! (Door onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Voor Cals, stem Schmelzer". Deze wrange grap van onze demissionaire minister-presi dent zou een paar weken geleden door bijna niemand zijn begrepen. Nu wel. Mr. Cals is in een paar dagen de politieke martelaar geworden, in de steek gelaten door zijn eigen partij met fractievoorzitter drs. N,orbert Schmelzer voorop. Het is een beeld dat aanspreekt helemaal goed is het niet. Jozef Maria Laurens Theo Cals (52 jaar) is een man, die de afgelopen jaren hoog en ook heel laag in de politieke markt heeft gelegen. Zijn marktwaarde is variabel zoals hij zelf een man van uitersten is. Geestig en agressief, inne mend en rancuneus, vooruitziend en na- ief dat zijn zo de bijvoeglijke naam woorden die samen het kader vormen voor een portret van mr. Cals. ADVERTENTIE 5° Cals is als politicus opgegroeid in een tijdperk van steeds onbarmhartiger pu bliciteit. Dat heeft zijn loopbaan voor een belangrijk deel gevormd. Kwinksla gen, ijdelheden, sympathieën en antipa thieën, die vroeger binnen de veilige be slotenheid van het Binnenhof bleven, wor den nu in woord en beeld rondgeseind tot in alle uithoeken van ons land. Jozef Cals heeft daar gebruik van ge maakt. Deze romantische bloemrijke Limburger heeft de schijnwerpers ge zocht tot zijn eigen voordeel én nadeel. Dat begon al bij het binnenloodsen van de mammoet, die hem ondanks zijn saai heid en onbegrijpelijkheid grote roem bracht. Wie hem goed kende geloofde geen moment dat mr. Cals in 1963 na zijn aftreden als minister de rust van het Kamerlidmaatschap zocht. Hij wachtte met nauwelijks bedwongen ongeduld op een nieuwe grotere kans. Intussen trok hij de aandacht met zijn lezingen over de fouten van ons staatsbe stel. Zijn analyse was knap, zijn oplos sing bleef vaag. In die jaren, van september 1963 tot maart 1965, moet zijn bewondering zijn gegroeid voor Vondeling - toen nog een briljant oppositieleider, die met een ver bluffende helderheid de fouten van de te genstander ontleedde maar ook vaag bleef in zijn oplossingen. De Fries en de Limburger uitersten die elkaar raken. Appelscha en Roermond mogen dan ver uit elkaar liggen, het zijn beide plaatsen in randgewesten waar de afstand tot het verstedelijkte Holland groot is. De folklo re is er nog, de streekcultuur bestaat er nog. Er leven -romantische mensen. Op de miezerige vrijdagavond van de 26ste februari 1965 kwam de kans. Het kabinet Marijnen zakte in elkaar en met een meesterlijke zet schoof fractieleider Schmelzer de linkse pion naar voren. Cals, de pion die een veldheer wilde worden. Na een aanloop van nog geen ander halve maand vol rumoerige publiciteit was het doel bereikt. Natuurlijk was het Cals, die als eerste formateur per heli kopter naar Soestdijk vloog. De vlieger helm misstond hem, maar bracht hem wel op alle voorpagina's. Natuurlijk moest hij zelf de man zijn die de losweg neerge schreven zin in een dagbladcommentaar voor het hele forum van de politieke journalistiek in Nederland nog eens moest herhalen: „Ze noemen ons het kabinet van de sterke mannen". Zoals vaker werd ook deze uitspraak verbasterd. De oppositiepers maakte er „zware jongens" van en deed net of Cals zelf dit etiket op zijn kabinet had geplakt. Mr. J. M. L. T. Cals Op 14 april 1965 stonden de papieren van de kersverse premier torenhoog. Ne derland zou veranderen en Cals zou de voornaamste architect zijn. Een Neder landse Kennedy en een Nederlandse „New frontier". Bijna. Het fascinerende vergezicht op de toe komst deed hem het heden vergeten. Dat was het heden met een stagnerende eco nomie en een koningshuis dat de nationa le sympathie op de proef stelde. De ver wikkelingen met het koningshuis deed hem de sympathie van „links" verliezen. Het waren de psychologische blunders en de plompverloren beslissingen waar Ne- derhorst onlangs nog op doelde. De stagnerende economie deed de rest. Het grote plan voor de toekomst liep vast in het heden. Bij zijn eigen partij, altijd al verdeeld over de financieel-economi- sche politiek, groeide het wantrouwen. Vorig jaar wilde Cals nog wel zijn huis werk overmaken door te bezuinigen op de begroting. Dit jaar liet hij zijn toekomst beeld niet nog verder aantasten. Alles of niets. Het is de stelregel van een man die het veilige midden ontloopt. Cals is als politicus volwassen gewor den in een tijdperk van politieke stroom versnellingen. Het is ondenkbaar dat deze roomse Limburger, die de K.V.P. hielp oprichten, in een andere partij zou zijn opgegroeid. En toch zit hij nu in de ver keerde partij. Er kan nu alleen maar duidelijkheid in onze politiek worden ge bracht als Cals de verkiezingen ingaat met een eigen lijst. Maar wie verloochent zijn eigen politieke afkomst? In het Middelnederlands bestond het werkwoord achterdenken dat beteken de: zich in gedachten verdiepen, over denken, nadenken. Verder kende men het zelfstandige naamwoord achter denken dat oorspronkelijk betekende: het nadenken over bedreven zonden en vandaar: inkeer, berouw. Marieken van Nimwegen, die zeven jaar met de duivel leefde, zegt in het gelijknamige stuk: „Ic crijghe achterdencken en berou." Het moderne Nederlands kent deze woorden niet meer, maar heeft achterdocht in een speciale betekenis bewaard. Oorspronkelijk verstond men er onder: het nadenken; daarna: be zorgdheid voor de toekomst of voor iets kwaads dat men verwacht en thans: ongunstig vermoeden omtrent iemands bedoelingen en dus: verdenking, arg waan. Belofte en het vroegere, thans ge heel uit de taal verdwenen b e 1 o f zijn beide gevormd van het werkwoord beloven, dat natuurlijk een samen stelling van loven is. Dit loven be tekende van oudsher: zich tot iets ver binden. Dezelfde betekenis als belofte heeft gelofte; het laatste woord is even wel plechtiger en heeft betrekking op geestelijke zaken, in het bijzonder op de intrede in een geestelijke orde. De term het land van belofte vindt men in de oorspronkelijke be tekenis in de brief van Paulus aan de Hebreen, wie men daaronder ook moet verstaan. In Hebr. 11 9 staat: Door 't geloove is Abraham een inwoonder ge weest in het lant der belofte. Thans wordt de uitdrukking gebruikt voor een land waar men meent gemakkelijk in overvloed te kunnen leven. Het werkwoord teuten betekent zo wel: talmen, treuzelen, dralen, niet voortmaken als: zeuren, zaniken, klet sen, babbelen. In andere geschriften en dialectisch komen ook de vormen teuteren en teutelen voor. Misschien is er samenhang met het bijvoeglijk naamwoord teut dat betekent: suf, dronken. Maar Hooft gebruikt teuteren voor: sidderen, verschrikt zijn en in het Middelnederlands kende men de zegswijze: enen ten oren tuyten voor: iemand aan de oren malen, iemand aan het hoofd zaniken. Nog kennen wij: de oren tuiten mij voor: ik word er doof van. Misschien is dit tuiten onder invloed van leuteren tot teuten geworden? Het zou kunnen. Er zijn twee woorden dissel in het Nederlands. Het ene betekent dissel boom, het andere duidt een timmer manswerktuig aan, een bepaald soort bijl. Van dit laatste is het werkwoord bedisselen afgeleid, dat dus letter lijk betekent: met de bijl bewerken, glad maken. In toepassing op personen werd het vroeger gebruikt voor: be dillen, betuttelen; in toepassing op zaken voor: besnoeien, beperken. Deze betekenissen treft men in het heden daagse Nederlands niet meer aan. Wij gebruiken het werkwoord thans nog uit sluitend in de betekenis: iets bered deren, iets geheel in orde brengen. Het is waarschijnlijk dat de twee woorden dissel: boom, paal en: bijl iets met elkaar te maken hebben. Men kan denken aan een met een bijl be werkte, gladgemaakte boomstam. De traditionele band tussen Katholieke Volkspartij en katholieke kerk is bijn verdwenen.' De emancipatie van het ka tholieke volksdeel heeft de band overbo dig gemaakt, verstandige politici en de kerk zelf hebben de verandering bege leid. Tijdens De Quay en Marijnen bleef het verschijnsel 'verborgen, maar tijdens het geprononceerde bewind van Cals moest het aan de dag treden. Hij heeft de ontwikkeling verhaast door iets van zijn partij te willen waartoe zij van nature niet in staat is. „Voor Cals, stem Schmelzer". Het is alleen nog maar een wrange grap. De veldheer heeft zijn eigen leger in de verwarring geleid. De troepen zijn aan het muiten geslagen. Cals heeft de uiterste consequentie van zijn eigen beleid, houding en gedrag niet genomen. Nog niet? Als de KVP zijn rechtervleugel afstoot zal Cals nog een grote toekomst hebben. Als dat niet ge beurt kan men hem vroeg of laat in een ander kamp zien opduiken. Een kamp dat hij misschien zelf opricht. „Zo gaat dat. Als je weggaat word je pas gewaardeerd". De diepe teleurstel ling is uit elk woord te lezen. Vrijdag morgen vroeg toen het kabinet nog maar net gevallen was leken deze woorden wat overdreven. Maar het gevallen kabinet was de eerste van een rij dominosteenen. Mertens en Gielen zijn de volgende en de rij kan nog langer worden. De demissionaire minister-president heeft in een paar dagen tijds een pres tige opgebouwd dat groter is dan ooit te voren. Door bijna niets te zeggen, door de verraden held te zijn in een drama tisch spektakelstuk vol schurken. Het is een rol die de romanticus past. Het is een ervaring die elke politicus moet doormaken. Voor Jozef Maria Laurens Theo Cal» komt deze ervaring nog vroeg genoeg.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7