Veel grote taken voor nieuwe inspecteur van rijkspolitie Kolonel De Gast nieuwe generaalover het korps President van Uruguay staakte enkele dagen 'n ster matras de ruiiter Denemarken en Canada willen nog wat wachten JHHRSV Corruptieschandaal ontdekt in Oostenrijkse bouwwereld Van nu af aan heet lijm HAZEWIND Verhuizing NAVO-raad naar Brussel Britse regering krijgt vertrouwen Proces in Duitsland tegen ex-SS'ers Staat leed voor miljoenen schade mode bewuste mannen dragen Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel DINSDAG 25 OKTOBER 1966 13 99 HAZEWIND: modeaangevend in Regen-en Sportkleding van kreukherstellend "JeJUenka ^^^^^voo^eren^Jongen^iD<inderen^^^^^ URUGUAY 4 Voorbeelden Stakingen Ontwikkeling Nieuwbouw Snelheid Grotere animo m In IJmuiden verkrijgbaar bij Woninginrichting MARKTPLEIN 30 Kerkelijk nieuws over 'n béste geiser gesproken... 1 J18:i jij I j UijUniHi -h' (Van onze correspondent) WENEN. Bij de bouw van de Europa-brug in Tirol en tal van an dere publieke werken hebben ver scheidene Oostenrijkse bouwonder nemingen ambtenaren voor grote be- de nieuwe Engelse superlijm voor al uw karweitjes Bostik 1 lijmt hout op glas, glas op staal, op plastic, op hardboard, op papier.... op alles I Bostikl met de handige uitsmeerdop. Met het platte vlak van deze dop smeert u de lijm uit. dragen omgekocht. Het totaal aan steekpenningen zou in de vijf miljoen gulden lopen. In acht van de negen provincies van Oostenrijk heeft de justitie tot nu toe eenendertig men sen gearresteerd. Het zijn vooral top functionarissen van grote aannemers firma's die zich op hoog- en diepbouw en de aanleg van autowegen hebben gespecialiseerd. Zij hebben aan rijks- en provinciale ambtenaren steekpen ningen gegeven. I DEN HAAG Midden in een perinde van diepgaande veranderingen en dras tische modernisering heeft kolonel W. de Gast het bewind over de rijkspolitie in nu op dit werk is gezet, kort voor de leeftijd van zestig jaar waarop hij anders met pensioen zou zijn gegaan, maar die voor de algemeen inspecteur volgens de politiewet niet onwrikbaar hoeft te gelden. Een nadere beslissing daarover is aan de minister voorbehouden. ADVERTENTIE REGENKLEDING ons land overgenomen van algemeen in specteur J. Gerritsen. Sedert 1 oktober is de thans 58-jarige Leidenaar geen dirige rend officier der rijkspolitie le klasse en territoriaal inspecteur in het ressort s Gravenhage meer, maar algemeen in specteur en wordt hij binnen het korps aangesproken als generaal. Een langdurige carrière bij de politie bracht hem aan de top. Op 1 augustus 1930 begonnen bij de gemeentepolitie van Leeuwarden, waar hij per 1 februari 1931 werd aangesteld als adjunct-inspecteur verhuisde hij in 1932 naar Leiden, welke stad hij sedertdien trouw is gebleven. Op 1 januari 1935 werd hij er bevorderd tot inspecteur. Pas in 1946 ging hij, na een korte sta ge in de rang van commissaris bij de procureur-generaal, fungerend directeur van politie te Den Haag, over naar het korps rijkspolitie als commandant van het district Winschoten. Per 1 maart 1948 volgde zijn indeling bij de staf van de al gemeen inspecteur, wederom in Den Haag, gevolgd in 1952 tot zijn voorlaatste func tie. Terecht aarzelt hij niet zijn voldoening uit te spreken over de mooie kroon, die AMERIKA 11 ARGENlINIF BRAIHIE URUGUAY Artigas Union Isla Cabelt Rivera tU 4/1 t/C Salto ïacuarembó Paysandu Gregotio R/"0 NeSl> Treinta y-Tres Durazno Florida ColoniadelsN Sac^ramen Santa Lucia Paloma - Maldonado==: Buenos Aires ^^=WONTEVIDEO 7*9 ATLANTlSCHE£OCEAAN - Hoofdstad Spoorlijn Rivier (Van onze Correspondent) MONTEVIDEO Al waaien uit Ar gentinië en Brazilië totalitaire winden, in de tussen die beide grote rijken gelegen bufferstaat Uruguay blijft de democratie volgens de regelen der kunst marcheren. De negenkoppige Staatsraad gevormd naar het voorbeeld van de Zwitserse Bondsraad heeft door tegenstellingen binnen zijn „meerderheid" bewezen niet tot regeren in staat te zijn. Dus legden de twee „traditionele" par tijen („blanco's=de witten en „Colora do's" de joden) en de links-radicale „FIDEL" (bevrijdingsbeweging) gelijktij dig drie ontwerpen voor een grondwets herziening op tafel. Geen van die ont werpen maakt echter kans om door een referendum dat volgende maand tege lijk met algemene verkiezingen zal wor den gehouden aangenomen te worden, hoewel alle drie de terugkeer naar het eenmans-presidentschap tot onderwerp hebben. De hervormingsgezinde groepen van beide traditionele partijen hebben daar voor een oplossing gevonden. Zij zijn het eens geworden over een „overkoepelend ontwerp", waarvoor zestig percent van de parlementariërs heeft gestemd, zodat aanneming vrijwel zeker is. De linkerzijde wier versplinterde krach ten samengevoegd nauwelijks negen per cent van het kiezerskorps omvatten, zag zich echter weer eens door de traditionele partijen, die de „status quo" verdedigen, overspeeld. Dus riep zij op tot een alge mene staking tegen het „conservatieve en tegen de belangen der arbeiders gerichte'' ontwerp: autobussen en treinen reden niet. Scholen, banken en bioscopen wa ren gesloten, de meeste fabrieken en de haven lagen plat. En alleen in Uruquay is het mogelijk dat dan de minister van Arbeid, Ubillos, die tot een regeringspartij maar bovendien tot de anti-hervormingsgezinde groep be hoort, verklaart persoonlijk met de sta king in te stemmen. Wie in Urugauy's hoofdstad Montevi deo woont, raakt aan gebeurtenissen van dit soort gewend. Men kampt hier met problemen, die alleen door het diepge wortelde democratische bewustzijn en de vertrouwdheid met het ongewone niet tot een explosie leiden. De vleesvoorziening stokt. De arbeiders van de „Frigorifico Nacional" hebben het bedrijf „bezet". Het kan zijn produk tie niet handhaven, omdat de staat aan het bedrijf een schuld van 203 miljoen pe- *os heeft. De produktie van het elektriciteitbe drijf is niet voldoende. Eerst schakelt men van zeven tot acht uur 's avonds ADVERTENTIE de stroom uit, maar dat geeft te weinig Er brandt op dat moment geen enkele electrische oven, electrische licht is even min nog nodig- Dus wordt de stroomle- vering willekeurig en zonder aankondi ging onderbroken. Men zit zonder licht zonder radio en zonder T.V. in het don- k6r> Alleen het gasbedrijf is in particuliere handen. Het is eigendom van een Britse maatschappij die al lang vergeefs probeert het aan de staat te verkopen. Het ver liest 25 miljoen pesos per jaar, omdat de regering weigert in te stemmen met ta riefsverhoudingen. Het dreigement dat nog slechts enkele uren per dag gas zal worden geleverd, kan elk moment worden uitgevoerd. Overigens stijgen hier in het algemeen tarieven, lonen en prijzen voortdurend De prijzen, die in het eerste halfjaar van 1966 met 36 percent omhoog gingen, ga lopperen voorop. Afwisselend staken daarom staatsambtenaren, plaatselijke ambtenaren, bankemployés, verkeersbe- ambten, textiel- en metaalarbeiders. Een incident van formaat deed zich in augustus voor, toen de president van de Staatsraad, Alberto Heber, na een conflict in de regering, woedend uitriep: „ik treed af." Hij deed dat niet, maar ging naar huis en vertelde via de radio en t.v. dat hij niet meer naar het regerings gebouw zou komen. Nu voorziet de omstreden grondwet wel in regelingen voor het geval een presi dent sterft, of wegens zwakke gezond heid verlof neemt, maar zij kent geen bepaling voor het geval een president boos is en thuis blijft. Gelukkig waren in die dagen, na het verliezen van de wed strijden in het wereldvoetbaltoernooi, de regeringszaken toch niet zo dringend dat een onderbreking van vijf dagen kwaad kon! Generaal De Gast realiseert zich dat zijn nieuwe post niet gemakkelijk zal zijn. Sedert de tweede wereldoorlog al, maar in het bijzonder sedert de inwerking tre ding van de nieuwe politiewet van 1958, verkeert de rijkspolitie in een proces van grootscheepse modernisering. Het voertuigenpark is enorm uitgebreid de witte Porsches en de witte bromfietsen deden hun intrede, de dienst luchtvaart kreeg de beschikking over twee vliegtui gen, de interne verbindingsmogelijkheden werden versneld en verbeterd, de vloot van de rijkspolitie te water werd nage noeg geheel vernieuwd, radar, radio-tele- fonie en „marifoon" (mobilofoon op sche pen) gaven ook de rijkspolitie aansluiting bij de techniek van de twintigste eeuw. Niet alle wensen op deze gebieden zijn echter vervuld en het zal mede de taak van de nieuwbenoemde generaal zijn, de ontwikkeling verder te leiden. Voor de in terne communicatie bijvoorbeeld is het korps afgestapt van het systeem van één centrale post, waarover alle berichten moesten worden uitgewisseld. In ieder district wordt nu een onbeman de relaiszender opgesteld in een aantal districten werkt hij al die de bericht geving binnen dat district op snelle en ef ficiënte wijze waarborgt. Voor de contac ten met de 65 schepen, de elf gemotori seerde sloepen en de zestien speedboten van de rijkspolitie te water, wordt naast de bestaande radio-telefonieapparatuur de reeds genoemde „marifoon" ingevoerd. Deze vinding biedt het voordeel, dat de scheepsbemanning rechtstreeks contact kan opnemen met alle abonné's van het normale PTT-telefoonnet in het hele land Op het gebied van de nieuwbouw zal de eerste en voornaamste taak van de al gemeen inspecteur liggen in het realise ren van de centrale post voor de sectie bijzondere verkeerstaken in Driebergen. Voorbereidingen hiertoe zijn al getrof fen, maar de bestedingsbeperking van de rijksoverheid heeft weer tot vertraging geleid. Als de post klaar is kunnen de witte Porsches hun inderdaad zeer oude thuisbasis in de Haagse oude Alexander- kazeme verlaten en worden ze in hun su persnelle jacht over de rijksautowegen vanuit Driebergen geleid. Ook de dienst luchtvaart is nog lang niet aan het eind van haar groei. Vol gend jaar verhuist ze op Schiphol naar het nieuwe areaal, misschien krijgt ze in een verdere toekomst helikopters. Voor de twee vleugelvliegtuigen ontstaat steeds meer werk in de verkeerssurveillance bo ven de grote autowegen en zelfs worden ze wel gebruikt voor de opsporing van personen, zoals nog onlangs in de weilan den bij Nootdorp is gebeurd toen een vluchtende jongeman zich door over hek ken en sloten te springen onbereikbaar dacht te maken voor de justitiële arm, die tegenwoordig duidelijk niet alleen maar sterk, maar ook heel erg lang is. „In de afgelopen dertig jaar", zegt ge neraal De Gast, „is het werk van de po litie en daarmee het beeld van dit korps sterk veranderd. De criminaliteit is van een heel andere orde geworden. Door de openstelling van de grenzen en de massa le motorisering is Nederland opgenomen in het werkterrein van internationaal ope rerende bendes. Zij slaan snel hun slag en verdwijnen weer. Wij moeten daar snelheid tegenover stellen niet alleen op de weg, maar ook in ons communicatie net. De veldwachter van vroeger bestaat niet meer, al blijf ik zeggen dat onze postcommandant in de kleinere plaat sen, die iedereen kent en door iedereen gekend wordt als basis voor ons werk onontbeerlijk is. Hij is alleen veel beter opgeleid dan vroeger. Hij kent en be heerst onze technische hulpmiddelen theorie en praktijk. Hij is veel meer op genomen in het grote geheel en hij weet dat". Naar de mening van de inspecteur-ge neraal is dat één van de redenen, dat de animo om bij het korps in dienst te gaan de laatst» tijd weer iets groter is dan vroeger. Jonge, gezonde mannen met ULO-opleiding zien wel iets in dit getech nocratiseerde bedrijf met zijn talloze mo gelijkheden. Niettemin bestaat er op een totaal van 6600 man nog altijd een te kort van rond duizend, ondanks het feit dat de minister van Defensie voor drie lichtingen heeft goed gevonden, dat de ADVERTENTIE Kolonel De Gast dienstplicht mag vervallen voor wie in opleiding bij de rijkspolitie gaat. Tekorten aan de ene kant, steeds meer werk aan de andere, het is maar één aspect van de problemen waarvoor de nieuwe commandant zich gesteld ziet, Bijstandverleningen aan gemeentelijke korpsen kwamen altijd al voor, bij de T.T. in Assen bijvoorbeeld, maar de maandenlange inzet van honderden per soneelsleden in Amsterdam spreidt een zware druk over heel het korps. Daarte genover staat de steeds groeiende drei ging van organieke inkrimpingen als ge volge van de schaalvergroting van de Ne derlandse gemeenten. Door samenvoeging passeren kleinere plaatsen de inwonersgrens van 25.000, die hen recht geeft op een eigen gemeentelijk politiekorps. Organiek valt zo'n gebied dan voor de rijkspolitie af en de minister zou kunnen besluiten tot vermindering op papier van het toegestane perso neelsbestand. In de praktijk valt het tot dusver nog wel mee, maar de afstand tussen organieke en feitelijke sterkte wordt in de verkeerde richting toch steeds kleiner. Het doet generaal De Gast goed. dat er uit deze ontwikkeling ook een licht puntje te puren valt. „Als in een bepaal de groep een stukje van ons werkgebied naar de gemeente overgaat, heeft het personeel in dat gebied de keus: over gaan naar de gemeentepolitie of bij ons blijven met een andere standplaats. Vijf enzeventig percent blijft dan bij ons. Dat zegt, dunkt me, toch wel iets voor de goede sfeer in de rijkspolitie". (Van onze corespondent) PARIJS Van de veertien orthodoxe leden van de Noordatlantische Verdrags organisatie zijn er nu twaalf tot het in zicht gekomen, dat de permanente NAVO- raad beter vandaag dan morgen Parijs als zetel voor Brussel kan verwisselen. De landen, die de meeste spoed achter de verhuizing willen zetten zijn: de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en tenslotte vooral Nederland. Aanvankelijk hadden vijftien ministers dus het voltallige ge zelschap, Frankrijk inbegrepen het voornemen in september een definitieve beslissing te nemen. Het beraad is toen niet doorgegaan. In Parijs acht men het waarschijnlijk, dat de beslissing zal vallen in december, wanneer de ministers zich weer rond de groene tafel voor hun politieke en militai re „jaar-revue" zullen zetten. Met de Amerikaanse staatssecretaris, Dean Rusk zijn er nog verschillende bewindslieden, die bitter weinig voelen onder de huidige politieke omstandigheden elkander in Pa rijs te blijven ontmoeten. Het zijft echter niet alleen gevoels overwegingen, die bij dit onbehagen een rol spelen. Bijna dagelijks maken tiental len hogere en lagere militairen hun op wachting bij de politieke permanente raad, om met de ambassadeurs aller lei kwesties te bespreken. Als de SHAPE naar België vertrokken is, zou dat over leg derhalve meer tijd in beslag nemen Doch veel ernstiger is nog, dat voor eventuele perioden van internationale po litieke spanningen, de permanente raad, die het leidende orgaan in de NAVO is, van de Franse regering nog geen enkele garantie heeft ontvangen, dal die noodza kelijke contacten met de militaire staven dan altijd voortgang zouden kunnen vin den. En aangezien de NAVO, zoals de Nederlandse vertegenwoordiger in de raad, dr Boon, zich eens heeft uitgedrukt, tenslotte voor het „slechte weer" is op gericht, ligt het voor de hand, dat deze onzekerheid het bestaansrecht van de or ganisatie nu zelf dreigt te ondermijnen. De zogeheten „standing-group", waarin vroeger de VS en Groot-Brittannië met Frankrijk verenigd waren en die in Washington zetelde, is opgeheven. Voor LONDEN (AFP) Met 328 tegen 234 stemmen heeft het Britse Lagerhuis maandagavond zijn vertrouwen geschon ken aan de regering-Wilson. De stemming werd gehouden na afloop van een debat over de werkloosheid, dat door de con servatieve oppositie was uitgelokt. Con servatieve afgevaardigden oefenden felle critiek uit op de economische politiek van de regering, speciaal op het versoberings program. dat lichaam komt nu een geïntegreerde militaire staf der veertien landen in de plaats, die aan SHAPE in Casteau bij Brussel zal worden toegevoegd. Volgens Nederland is er dus alle reden ook de permanente raad over te brengen naar Brussel, dat dan de werkelijke Atlan tische hoofdstad van Europa zal zijn ge worden. De argumenten van de Canadezen en de Denen, die de beslissing nu nog tegen houden om dat zij de laatste banden met Frankrijk vooral nu niet willen verbreken acht men bij de andere delegaties niet zo sterk. Frankrijk heeft al toegezegd zijn vaste vertegenwoordiger in de permanen te raad te zullen handhaven, zodat alle contacten kunnen blijven bestaan. STUTTGART (Reuter) Vandaag be gon in Stuttgart een proces tegen 16 ex- SS'ers en voormalige leden van de Ge stapo, die in de oorlog zouden hebben deelgenomen aan moord op 160.000 Pool se joden. De zestien verdachten hebben gewerkt op het hoofdkwartier van de Gestapo en het slavenkamp bij Lvov. Er zullen meer dan 140 getuigen worden opgeroepen uit de VS, Israel, Canada, Polen, Oostenrijk, Frankrijk en Australië. De slavenarbei ders moesten werken tot ze er uitgeput bij neervielen. Daarna werden zij ver moord. Ook werden joden uit het gebied van Lvov in goederentreinen geladen, die naar het dodenkamp Belzec reden. In Belzec, Sobibor en Treblinka waren drie grote concentratiekampen waar naar schatting IV2 miljoen joden zijn uitge roeid bij de uitvoering van de „operatie Reinhardt". Men meent dat het proces minstens een jaar zal duren. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus) C. Vos te Gouda. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. D. de Roos) C. Goeman te Utrecht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Verrassende mogelijkheden met Junkers badgeisers. En: verrassend véélBetrouwbaar, regelbaar, vlug, véél warm water. En wat een naém: Junkersl (met 86 jaar ervaring in keuken geisers, badgeisers, cv-geisers, geisers, geisers, geisers...) 1 1 I i ii J J S ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bostik 1 Geen lijm meer aan uw vinger». Aangezien alle wegen- en bouwprojec ten onder de competentie vallen van het ministerie van Publieke Werken, heeft het hoofd voor de wegenaanleg op dit depar tement, Seidl, zijn functie ter beschik king gesteld en gevraagd om tegen hem een disciplinair proces aanhangig te ma ken. Bij de inschrijvingen van grote bouw ondernemingen kregen niet die firma's da opdracht die het voordeligste aanbod in dienden, maar de maatschappijen dia ambtenaren steekpenningen hadden ge geven. Een ander aspect van het schandaal is dat de firma's niet alleen de orders heb ben gekregen maar bovendien veel ho gere kosten hebben berekend dan nodig waren. Bij lagere ambtenaren liep de hoogte van de steekpenningen tussen 300 en 450 gulden, bij hogere ambtenaren ze ker tot 3000 gulden. Er zijn echter ook gevallen bekend waarin bepaalde ambte naren maandelijks een salaris kregen van de aannemers-firma's. Andere ambtenaren kregen huizen of bungalows aangeboden. Tien van de aangeklaagden hebben be kend dat zij wel een jaar of vijf steek penningen hebben gegeven: dit werd als zogenaamde reclame-onkosten beschouwd. Tegenover deze „kleine" corruptie staat echter grote corruptie, die daarin bestaat dat vooral bij de wegenaanleg veel te hoge rekeningen werden ingediend en betaald. In één geval is een verschil ont dekt tussen drie en vijfeneenhalf miljoen schilling. Door deze grote corruptie die al jarenlang duurt, heeft de Oostenrijkse staat een schade opgelopen die honderd- veertig miljoen gulden zou bedragen. Van de ambtenaren die onder verden king staan dat zij steekpenningen hebben aangenomen, is tot nu toe nog niemand gearresteerd, maar de politie weet wie de verdachten zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13