en Blakes ontsnapping gaf deining in het Lagerhuis Wendy Pfeiffer is terecht Voor de kenner een begrip voor u een openbaring ECHTER TIE PANDA EN DE MEESTER'ETER AMMETJE FOK AVONTUREN VAN DONALD DUCK -s uw matras 09 Britse gevangenissen zijn verouderd Speelzaal dicht in Denekamp Rotterdam moet ruim 1 miljard in havens stoppen Parkeerverbod in Rome overwogen NKV-voorzitter in Zaandam bedankt voor KVP Winkeliers gedupeerd door valse cheques lekker lopen lekker lopen Haarlems matrassenhuis Tpeze can? EEN echt I POLITIE-PI-STOOL1 WWm wmm DINSDAG 2 5 OKTOBER 1966 17 Ons vervolgverhaal Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsari Rumoer Tot en met 1972 Huizing Huizing onbegrensde fotografische mogelijkheden E EXAKTA A EXA lib 280.- EXAKTA 415.- EXA la 165.- ÜP ft-j-rir e* <*Wr (Uf tav m -q 4 Charles (147) Het leek hem iets ongelooflijks, iets uit een dwaze droom, dat zij ooit bevend in zijn armen had gele gen en zich aan hem had vastge klampt om troost en hulp en dat hij haar had liefgehad. Je kon haar niet liefhebben. Er was iets in haar dat het onmogelijk maakte. Hij dacht aan haar woorden over Simon. Hèm was zij dankbaar. Waarom? Omdat hij gezorgd had, dat zij geld bezat in Amerika, omdat hij dat blijkbaar zo goed had belegd of gebruikt voor haar, dat de verplet terende belastingen na de oorlog haar niet hadden kapotgemaakt, zoals zo- velen. Simon was makelaar, na de oorlog had zij zaken samen met hem gedaan. Dat was de band. Ze had met Zeiler moeten trouwen, dacht hij, ze pasten prachtig samen. Geld verdienen, zaken doen in de grond was er niets anders wat haar interes seerde. Maar toen hij in bed lag dacht hij, ir een van de plotselinge, scherpe opwellingen van zelfkennis, dat hij zulke dingen dacht over haar, om zijn schuldgevoel te onderdrukken, dat hij haar in de steek had gelaten vanavond. Zij zou dat niet hebben gedaan. Dat was het, wat je soms opstandig maakte en bitter en on rechtvaardig: dat zij altijd degene was, die gelijk had, die juist handel de. Zoals zij ook juist had gehandeld na de oorlog, toen ze hem eerlijk zei, wat hij voor haar had betekend en niet betekend. In de grond moest je haar dankbaar zijn. Maar het is soms moeilijk, als je iemand altijd dankbaar moet zijn. Ik heb je niet nodig. Ze had hem niet nodig en eigenlijk ook Chris niet en Marjolein niet, of wie dan ook. Daarom was ze zo alleen. Daarom liét je haar alleen, als je alleen al uit dankbaarheid. Zijn gedachten waren in een kring rondgegaan. Ja. hij had moeten blijven vanavond. Niet om haar, want ze had hem niet werkelijk no dig en Kees niet en niemand, maar om zichzelf. Omdat hij het nu ver rot vond, dat hij was uitgegaan, ge zellig met een aardige vrouw eten en dansen. Neen, het was niet gezel lig geweest- Hij had zelf de avond bedorven. Waarom was het leven niet wat eenvoudiger? Waarom zat je altijd in de knoop, hoe dan ook? Waarom, waarom was je, zoals je was? Twee maanden later kreeg Anne- marie Renierse weer een beroerte en stierf. Charlotte zat bij haar. De oude vrouw was heel rustig. Het eni ge wat zij er nog met moeite uit bracht was: „Mademoiselle zorg voor „Ik zal goed voor haar zorgen" zei Charlotte. De oude vrouw glimlachte een beet je en even later was zij ingeslapen en werd niet meer wakker. Charlotte liet Mademoiselle in het rusthuis, ze zei troostend: „U hoeft nergens zorgen over te hebben, niet zolang ik leef en ook niet als ik eer der mocht sterven. En kom maar el ke zaterdag bij me eten, dat is ge- Charlotte „De arme, oude ziel" zei ze tegen Alex. „Met mijn moeder heeft zij haar enige vriendin verloren". Hij zweeg. Zijn antipathie tegen Mademoiselle nam toe, elke keer, dat hij haar ontmoette en kwam tot een climax, toen hij haar eens hoor de praten met Annie over hem en Charlotte. Hij zei woedend tegen Charlotte: „Die twee spraken over me alsof ik een soort gigolo ben". „Wat kan het je schelen". „Het kan me niets schelen! Ver domme, ik werk voor mijn salaris of niet? Maar al je vrienden kijken me scheef aan. Zelfs Kees denkt er iets van. En Simon Zeiler. je wilt toch zeker niet ontkennen, dat hij me niet kan uitstaan?" „Zo erg is het niet. Hij is nu een maal een hpel ander man dan jij en ook zoveel ouder. Dat is alles". Maar zij wist, dat het niet waar was. Simon geloofde niet, wat zove- len geloofden: dat zij een dwaze vrouw was, verliefd op een veel jon gere man, die daar misbruik van maakte, omdat zij een rijke vrouw was. Neen, dat geloofde hij niet. Hij ergerde zich alleen over de praatjes en misschien voelde hij, dat er toch een band was, die hij niet kon be grijpen. Wat deed het er toe? Hoe kon je verwachten, dat iemand je begreep, als je zelf besefte, dat je niets be greep van de mensen? Ze waren haar allen zo onverschillig, de mensen, zelfs haar oude vrienden. Er was nog maar één ding, dat belangrijk was: beletten dat alles wat zij bezat, na haar dood in handen zou komen van Marjolein. Zij wist nu, dat ze snel moest handelen. Op aandringen van haar huisarts had zij een specia list geraadpleegd. Ze wilde, dat hij haar ronduit de waarheid zou zeggen en hij had het gedaan. Zij kon het niet geloven. „Ik heb die pijn zo dikwijls gehad, van kind af aan", had zij gezegd, „het is psychisch, niet fysiek. Ik ben altijd ijzersterk geweest". „Maar u weet toch wel, hoe sterk psychische dingen kunnen inwerken op het fysieke?" had de specialist gezegd. „Er is zoiets als de druppel die uiteindelijk een steen uitholt. Zorgen verdriet, kunnen dezelfde uit werking hebben. Maar als u mij niet gelooft, gaat u dan nog eens naar een ander". Zij was naar een ander gegaan. Niet uit vrees, maar om zeker te zijn. Het was tenslotte belangrijk om te weten, of zij werkelijk nog maar weinig tijd had om alles te re gelen. Nu had zij het tenslotte aanvaard, zonder ontroering of vrees. Het was eenvoudig een factor, waarmee zij rekening moest houden: de tijd drong Enkele jaren misschien. maar het konden ook dagen zijn. Soms ver baasde zij zichzelf, dat ze zo koud en onbewogen kon denken. (Wordt vervolgd.) LONDEN. Er heerste maandag- I Negentiende eeuws avond in het Britse Lagerhuis groot rumoer tijdens de interpellatie door de conservatieve leider Quintin Hogg I over de ontsnapping van de tot 42 jaar gevangenisstraf veroordeelde dubbel-1 spion George Blake. De ernst van de situatie in de Brit-1 gevangenissen wordt nog onder streept, doordat 36 uur na Blake's vlucht drie andere mannen, die korte straffen uitzaten voor gewone mis daden, uit de Londense gevangenis van Wandsworth wisten uit te breken. Jaarlijks ontsnappen er in Groot-1 Brittannië ongeveer honderd gedeti- uit: „Als het aan mij ligt, zou ik de ?PP°~ 1 sitieleider eruit smijten Deze uitbar- se zellig". (Van onze correspondent) In 1962 waren er in Groot-Brittannië 249 ontsnappingen uit gevangenissen, in 1963 344, in 1964 477, in 1965 507 en gedurende de eerste helft van dit jaar reeds 242. Uit Wormwood Scrubs zijn dit jaar al zes gevangenen ont snapt. Tot de sensationeelste gevallen behoorden de ontsnappingen van twee leden van de bende, die de grote trein- roof uitvoerde, namelijk Charles V/ilson in augustus 1964 uit de gevangenis Win- son Green in Birmingham en Ronald Biggs in 1965 uit Wandsworth. Dit enorme aantal behoeft geen verwonde ring te wekken, omdat de 19de-eeuwse gebouwen waarin de gevangenen zijn opgesloten, ten enenmale ongeschikt zijn voor moderne beveiliging. neerden. De onmiddellijke reactie van de Britse regering is dat zij heeft besloten tot in stelling van een onafhankelijk onderzoek naar de veiligheid in de gevangenissen door een commissie onder leiding van lord Mountbatten, voormalig chef van de Britse defensiestaf en een oom van prins Philip. Voor Blake, die vijf jaar van zijn straf had uitgezeten en die bij goed gedrag nog 23 jaar voor de boeg had (omdat in Groot-Brittannië normaal 1/3 deel van de straf wordt kwijtgescholden) golden speciale restricties. Zo mocht hij geen bezoekers ontvangen zonder de aanwezig heid van een bewaker. De oppositie achtte achtte het besluit om een algemeen onderzoek in te stellen niet goed genoeg, omdat Blake een spe ciaal geval van nationale en internationa le betekenis is, zodat een speciaal onder zoek naar zijn ontsnapping diende te wor den ingesteld. Minister Jenkins antwoord de dat dit inderdaad zal geschieden, maar als onderdeel van het algemene onder zoek. Er ontstond rumoer in de stampvolle zaal toen Labour de conservatieven ervan beschuldigde politieke munt uit Blake's ontsnapping te willen slaan. Labour's fractieleider, de veteraan Emanuel Shin- well, die ondanks zijn 82 jaar nog altijd een vitale kemphaan is, wond zich zó op dat hij door de „speaker" (voorzitter) tot de orde moest worden geroepen. Shinwell had het 13-jarige conservatieve bewind verantwoordelijk gesteld voor de toestan den in de gevangenissen en riep woedend sting werd door de Tories met veront waardigd gebrul beantwoord. Maar dit alles was een gebruikelijke Lagerhuis- comedie. Want van de integere Shinwell, die iedereen mag, kan men veel verdra gen. De „speaker" weigerde een onmiddel lijk debat toe te staan over een door Hogg namens de oppositie ingediende mo tie, waarin critiek op het gevangenisbe- leid van de regering en de voorgestelde aanpak van het onderzoek werd uitge oef end. Het roulette-balletje dat sinds 3 oktober in hotel Blokhuis in Denekamp draaide is stilgelegd op last van de officier van Jus titie. De rijkspolitie deed onder zijn lei ding een inval in de zaal van het hotel, waar toen slechts enkele spelers en vijf croupiers aanwezig waren. Tegen de or ganisator van het spel, tevens voorzitter van een sociëteit, is proces-verbaal opge maakt, evenals tegen de vijf croupiers en tegen veertien spelers en speelsters. Een roulettetafel, fiches en enkele honder den guldens speelgeld werden in beslag genomen. ADELAIDE (Australië) (AP) De po litie van Adelaide heeft meegedeeld, dat de negenjarige Wendy Jane Pfeiffer leeft. Ze is gevonden dwalend door de bossen, ongeveer dertien kilometer van de boer derij van haar ouders. Wendy werd sedert zondagmiddag ver mist. Ze ging met haar hond wandelen. De hond keerde zonder haar terug. On middellijk werd op grote schaal naar haar gezocht. Een 22-jarige man werd beschuldigd van moord, nadat hij tegenover een gees- lijke „bekend" had dat hij haar ver moord had. De geestelijke waarschuwde onmiddellijk de politie. De man had ge zegd dat hij het lijk van Wendy begra ven had. Hij lachte toen het niet gevon den werd. (Van onze correspondent) Van nu tot en met 1972 zal Rotterdam 1.1 miljard moeten investeren in zijn havenuitbreidingen en de aanleg van in dustrie-terreinen langs de Nieuwe Wa terweg en op de Maasvlakte. Om te voor komen, dat gedurende een aantal jaren niet aan de vraag naar nieuwe terreinen zal kunnen worden voldaan, zal er dus jaarlijks gemiddeld een bedrag van rond 160 miljoen dienen te worden geïnves teerd. Vertraging in deze investeringen zal ernstige gevolgen hebben, niet alleen voor de internationale positie van de ha ven, maar ook voor de rentabiliteit van de reeds door de gemeente gedane inves teringen, aldus staat te lezen in het zo juist verschenen jaarverslag van het ge meentelijk havenbedrijf over 1965. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem, Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem, Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura ROME (AP) De stadsverkeerscom- missie van Rome heeft vanavond gead viseerd, in de hele stad in de ochtend uren een parkeerverbod af te kondigen en alle automobilisten daarmee te dwin gen met de bus naar hun werk te gaan. De commissie verklaarde dat dit een drastische maatregel was, maar ook de enige manier om een eind te maken aan de onafzienbare verkeersopstoppingen die dagelijks ontstaan als 650.000 automobi listen naar hun werk gaan. De heer E. P. Clijnk, voorzitter van de afdeling Zaandam van het N.K.V., heeft bedankt als lid van de K.V.P. Reden is „de houding van de K.V.P. rond de kabinetscrisis". De heer Clijnk, die dit jaar wegens het bereiken van de leeftijdsgrens aftrad als Statenlid, heeft 31 jaar zitting gehad in de Provinciale Staten van Noord-Holland als afgevaar digde van de K.V.P. Vorige week zijn bij enkele Amster damse winkeliers travelerscheques aan geboden, die vals bleken te zijn. Twee kledingmagazijnen zijn daarvoor gedu peerd. De aanbieders zijn twee mannen van een donker type, die redelijk goed Engels spreken. Zij bieden cheques aan van honderd dollar, afgegeven door de „Continental Bank" of de „North-Ameri- ca Bank". Deze banken bestaan niet. ADVERTENTIE ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie 10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. E X A K T A v.a v.a v.a. Imp.: Firma Dr. K. Heynderickx-Hugo de Grootstraat 9-Den Haag 39. Tsjiao Tai heeft een olielamp aan- I gestoken en de lijkschouwer bij Rechter Tie binnengeroepen. De lijkschouwer Wang maakt een buiging en wacht be leefd tot de Rechter het woord tot hem richt. „En, meneer Wang''" zegt Rechter Tie, „ik hoop dat u enkele mysteries voor ons kunt ontraadselen. Wat hebt u ont- I dekt?" „Uw vermoeden ivas juist, edel achtbare", antwoordt Wang. „In de I maag van beide lijken heb ik sporen ge vonden van een sterk verdovend middel, bereid uit alruinwortel". „Dus de dichter Meng en de onbekende boef zijn hoogst waarschijnlijk door dezelfde persoon ver moord!" zegt Rechter Tie opgewonden. Meng was verdoofd toen hem een mes door het hart werd gestoken en daarom keek hij zo vredig. En de moordenaar nam het wijnkopje mee omdat er nog spo ren van het verdovend middel in zaten. Hebt u nog meer ontdekt, meneer Wang?" „Weinig edelachtbare" zegt de lijkschou wer. „De onbekende schurk is gedood door middel van slagen met een grote steen, die de moordenaar waarschijnlijk ergens had opgeraapt, toen zijn slachtoffer ver doofd op de grond was gevallen. De sla gen hebben het gezicht onherkenbaar ver minkt, maar een kleine lichamelijke bij zonderheid kan u misschien helpen om uit te vinden wie hij is. Het slachtoffer had een oud litteken in de vorm van een ster op zijn rechterdijbeen. Het dateert waar schijnlijk uit zijn kindertijd en het it hoogst onwaarschijnlijk dat er twee men sen met precies zo'n litteken zouden rond lopen". 13. Jollipop droeg Hapwap de keuken binnen en zette hem daar op een stoeltje, terwijl Panda bezorgd zijn bewegingen volgde. „Ik hoorde helemaal geen „Hik zei laatstgenoemde. „Ik hoorde alleen Hapwap maar „Slok" doen!" „Meneer Panda" sprak Jollipop indruk wekkend, terwijl hij zich in zijn volle lengte oprichtte. „Mogen wij u er op wijzen dat het gehad „Slok" be tekent dat men iets inslikt. Terwijl het geluid „Hik" duidt op ontsnappende lucht. Het verschil is wellicht te gering voor de ongeoefende luisteraar, maar ik weet waar ik over praat!" „En tóch deed Hapwap „Slik" zei Panda eigenwijs. „En bovendien is zijn speelgoed beertje reeg! Hoe kan dat nou?" „Wel verbaasd mompelde de huisknecht. „U hebt gelijk! Het speel- dingetje is geheel verdwerten! Waar heb je het gelaten, Hapwap je? Vertel het oompje Jolli-jollie eens?" De kleine keek even zwijgend naar de bediende stak toen zijn armen uit en riep met een schorre stem: „Mama, mama, smek, mmMama!" KMK, HIER «EB EEN) PRACHTIG AUTOMA-y TISCH PISTOOL. NEE X óJl /PAT IS {SUET'S VOOR V Mil 1 'dit is de nieuwste" WEL PUUE, MAAR 0>J- V TniLincff tpbc e KAN IK OOK NIET REN ,u UMi-fVrSK/ 660. Onderzoekend keek de zeerob Brammetje Fok aan. „Denk jij soms ook, I dat ;/c leugens vertel." Bram haastte zich dat te ontkennen. „Natuurlijk niet, wij zeelui liegen I nooit", zei hij met grote nadruk. ..Maar het klinkt wel vreemd natuurliik eieren, die achter een schipbreukeling aanlopen." Toch was het zo, zei de zeerob. „Ik heb het zelf door de kijker gezien." „Hoe zagen ze er precies uit?" vroeg Bram. „Ze leken eigenlijk een beetje op een pinguin", sprak de zeerob. „Daarom heb ik ze ook eiermannetjes genoemd. Wacht, ik zal er een voor je maken." Op verzoek van de zeerob bestelde Bram een hardgekookt ei en met behulp van wat papier begon de zeerob een we zentje te knutselen. Hij deed het zo han dig, dat dit vast niet de eerste was. Bram keek belangstellend toe. „Zie je zó zagen die kereltjes er uit", zei de zeerob. „Geen armen, geen handen, griezeltjes. Ik ben er zeker van, dat zij een paar van mijn vrienden in hun macht hebben. Maar niemand ge looft me en niemand wil er heenvaren. En alle kinderen lachen me uit

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17