Standpunt AR-Kamerfractie is nog onduidelijk HET WEER Pontveer op de Maas bij Lith omgeslagen Alle Boeren in Haarlems raad zitten nu voor de Noodraad Van der Molen moest wel weg Hoge Canadese officier op weg naar Europa Nederland gaf royaal voor vluchtelingen Bij collecte omgekomen n ij man Formateur polst prof. De Quay voor post in kabinet-Zij lstra morris UST T roepenuitbreiding van VS in Vietnam Twee slachtoffers Bloedige anti-Amerikaanse betoging Bankrover durfde niet... Voor modieuze dames- en teenerkleding 51e JAARGANG NUMMER 301 DINSDAG 25 OKTOBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Geruchten in Manilla: Kinderboekenweek pagina SER-adviezen pagina 19 Verkoop sterke drank loopt terug pagina 19 KRANT DEZE IH Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3, 9, 13 Uit stad en omgeving5, 7 In de vishal en op zee7 Radio en tv 15 Kunst15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Ferdinand18 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Topsy 20 Sport 21 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Opklaringen Minister Samkalden: ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME SNACKBAR BLAAUW Het woord is aan Executie van Duitsers SU EDE - NAPPAJASJES LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Kabinetsformateur Schmelzer lijkt te werken aan de vor ming van een extra-parlementair kabinet met prof. Zijlstra als premier en prof. De Quay als vice-premier. Prof. De Quay werd daartoe van morgen door de formateur ontvangen in diens kantoor in de Haagse Alexanderstraat. In politieke kringen bestaat de indruk dat prof. Zijlstra, die gisteren met de formateur confe reerde, zich positief tegenover de ideeën van drs. Schmelzer heeft op gesteld. MANILLA (AFP) Op de topconfe rentie in Manilla is van betrouwbare zij de vernomen dat de komende maanden belangrijke Amerikaanse versterkingen aan mensen en materieel anar Vietnam zullen worden gezonden. In bevoegde Amerikaanse kringen zou men de vrees hebben geuit dat de Noord- vietnamezen een offensief in het gebied van de gedemilitariseerde zone voorbe reiden. De aanval zou worden ingezet vóór in de Verenigde Staten verkiezingen worden gehouden. Men zou op de eerste dag van de conferentie hebben gewezen op het gevaar dat wordt gevormd door de aanwezigheid van drie Noordvietna- mese divisies bij de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Amerikaanse militaire specialisten zou den er voorts de nadruk op hebben ge legd dat Zuid-Vietnam over nagenoeg geen reserves meer beschikt die onder de wapenen kunnen worden geroepen. Zo snel mogelijk zenden van een maximum aan versterkingen door de bondgenoten van Zuid-Vietnam zou hoogst welkom worden geacht. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Hoe echter de Anti-Revolutionaire Twee de Kamerfractie, waarvan zeker niet al le leden drs. Schmelzer ter wille zijn, over dit alles denkt, is niet duidelijk ge worden. Terwijl prof. Zijlstra gistermid dag winkelde in Amsterdam was de A.R.- fractie in Utrecht bijeen. Fractievoorzit ter Roolvink legde na vier uur vergade ren een zeer sumiere verklaring af, waar in hij namens de fractie het vertrouwen uitsprak in de door prof. Zijlstra te vol gen gedragslijn. De A.R.-fractieleider voegde hieraan toe dat hieruit niet mocht worden afgeleid dat de fractie nu ook zon der meer met de vorming van een kabi net-Zijlstra akkoord zou gaan. „Daar voor ontbreken nog teveel gegevens", al dus de heer Roolvink, die verklaarde dat met prof. Zijlstra geen contact was geweest. De heer Roolvink liet weten geen reden te hebben om aan te nemen dat onder de A.R.-ministers niet het zelfde vertrouwen ten opzichte van prof. Zijlstra zou bestaan." De mededeling van de Anti-Revolutio naire fractieleider, is in politieke krin gen in Den Haag ontvangen als een wei nig concrete verklaring, waarmee de A.R.-fractie nog alle kanten op kan. Op goede gronden wordt namelijk aangeno men dat de verdeelde fractie zich hoog uit zal neerleggen bij de vorming van een duidelijk extra-parlementair kabinet, waarin A.R.-ministers noch A.R.-Twee- de Kamerleden opgenomen worden. Bo vendien zal het kabinet aan de motie- Schmelzer, waarin zowel lagere uitgaven als een betere dekking werd geëist, voor bij moeten gaan. De A.R.-fractie, die wel bevreesd is voor een ongedekt begrotings tekort, blijft zich namelijk tegen een ver laging van het uitgavenniveau verzetten. Dat blijkt nog eens duidelijk uit de ver klaring van gistermiddag. Eén van de eerste problemen, waarmee Vanmorgen om negen uur is de veer pont tussen Lith en Alphen midden op de Maas omgeslagen. De 70-jarige veer man A. de Blank en de 17-jarige Th. de Bijl, bijrijder op een brouwerijauto, zijn verdronken. Er stonden op de pont twee auto's, één van een brouwerij en een zandauto. De chauffeurs van beide voertuigen hebben zich kunnen redden, evenals vier andere personen, die op de pont stonden. Over de oorzaak van het ongeluk nog niets met zekerheid bekend. Gedacht wordt aan kabelbreuk. Ook kan de sterke stroom op de Maas een rol gespeeld hebben. Korte tijd na het ongeluk arriveerden kikvorsmannen van de brandweer uit 's-Hertogenbosch. Zij hebben geruime tijd op de rivierbodem gezocht naar de licha men van de beide slachtoffers, die echter vermoedelijk door de sterke stroom zijn meegesleurd. Daar de pont en de twee vrachtauto's in de vaargeul gezonken zijn, is het scheepvaartverkeer ter plaatse gestremd Er zijn maatregelen genomen om de pont en de auto's zo spoedig mogelijk te lich ten. prof. Zijlstra te maken zou krijgen is dus, dat de K.V.P. de uitgavenkant van de ingediende begroting niet kan laten rus ten, terwijl de A.R. alleen maar de dek king wil verbeteren door bijvoorbeeld de voorgestelde verhoging van de omzetbe lasting per 1 januari 1968 met een half jaar te vervroegen. Mede om deze reden is het daarom nog de vraag of de poging van drs. Schmelzer, met de A.R. een kabinet te vormen, zal lukken. Overigens is het nog steeds niet duide lijk waarom drs. Schemlzer zijn heil in eerste instantie bij de Anti-Revolutionairen heeft gezocht en niet bij V.V.D. en C.H.U., die mede voor de val van het kabinet- Cals verantwoordelijk zijn. Het verhaal gaat dat drs. Schmelzer aanvankelijk de heer Roolvink voor zijn motie had weten te vinden (het zou zelfs in de bedoeling hebben gelegen dat de heer Roolvink de motie zou indienen), maar dat deze in zijn fractie op tegenstand stuitte waar door hij zijn toezeggingen niet gestand kon doen. In A.R.-kringen voert men echter aan dat er voor drs. Schmelzer geen enkele aanleiding bestaat om bij zijn formatiepoging te rekenen op de steun van de Anti-Revolutionairen. Intussen meent men in politieke kringen te weten dat prof. De Quay, gesteld dat de formatiepoging slaagt, als vice-pre mier en als minister van Overzeese Rijksdelen zal optreden. Zijn naam wordt ook genoemd voor Economische Zaken, een belangrijke portefeuille in het nieuwe kabinet. Voor Financiën wordt niet alleen aan prof. Zijlstra maar ook aan dr. W. H. van den Berghe gedacht, die staats secretaris van Financiën was in het laat ste ministerie-Drees en de kabinetten-De Quay en Marijnen. Dr. Van den Berghe een belastingspecialist, die een be langrijk aandeel heeft gehad in de mo dernisering van ons belastingstelsel. Voor hotel Manilla, de tijdelijke residentie van president Johnson op de Phïlippijnen, is het gisteravond tot bloedige onlusten gekomen tus sen betogende studenten en de po litie, die met geweerkolven op de menigte insloeg. Vijf betogers werden gewond. (Zie ook pagina 3). De vijf leden van de Boerenpartij in de Haarlemse gemeenteraad zijn uit de partij getreden. Ze behouden hun plaats in de raad als vertegenwoordigers van de Noordraad. In dezen volgen ze de door hun fractievoorzitter, de heer F. Schre- gardus sr. uitgezette lijn. Over deze gang van zaken heeft de heer Schregardus contact gehad met de fractievoorzitters van de andere partijen in de Haarlemse raad, die zich met deze gang van zaken konden verenigen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen wer den alle vijf de kandidaten van de boe renpartij gekozen. Het zijn de heren Schregardus, Budde, Daudey, Koperberg en Kuipers. De Boerenpartij werd in Haarlem de derde partij na de P.v.d.A, en de K.V.P. Ze bezette vijf zetels in de raad evenals de V.V.D. en de Prot Chr. Groepering. Op de kandidatenlijst van de Boeren partij in Haarlem komen nu geen kandi daten meer voor. Dit betekent dat wan neer de heer Koekoek alsnog een van de zittende leden zou kunnen bewegen zijn zetel beschikbaar te stellen er in de Haarlemse raad een open plaats zou ontstaan. Voor een verslag van de oprichtings vergadering van de Noodraad in Holland sche Rading zie pagina 2. ADVERTENTIE Bij het verlaten van de tent kwam de koninklijke familie een enorm gebloemd spaarvarken tegen, dat sprakeloos maar veelzeggend bij de uitgang stond. Koningin Juliana klopte het vriendelijk op de rug met de mededeling, dat zij haar bijdrage al in de collectebus van mr. Van Thiel had gestopt. (Van onze correspondent) NIJMEGEN „Het was geen keuze, maar het nemen van een verantwoorde lijkheid". Dat zei de demissionaire minis ter van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, gisteravond op een bijeenkomst in Nij megen over het ontslag van de Amster damse hoofdcommissaris van politie, de heer Van der Molen. Prof. Samkalden voegde er aan toe, dat door het heenzenden van de politie chef, de bestuursorganisatie in de hoofd stad, het minst werd verstoord. Zou bur gemeester Van Hall zijn ontslagen, dan was het functioneren van die organisatie in het gedrang gekomen zijn. Voorts zei prof. Samkalden, dat het ont slag van de heer Van der Molen deel uit maakt van het door de commissie-En- schedé ingestelde onderzoek naar aanlei ding van de onlusten in Amsterdam. „De opheldering die velen zoeken, vinden we straks in het rapport van de commissie", aldus de demissionaire bewindsman, die van mening zei te zijn, dat het manco aan relatie tussen mr. Van Hall en de heer Van der Molen niet langer mocht bestaan, en dat de Kamer in deze ontslag-affaire in het begin op een verkeerd spoor was. Ronduit gaf prof. Samkalden toe, met verwondering het optreden van de Haag se politie op Prinsjesdag te hebben gadege slagen. Dat schreef hij toe aan „vreem delingen uit Amsterdam". „De Haagse po litie is mentaal niet getraind op dergelij ke situaties. Waarom wordt het Neder lands el'ftal wel zo getraind en de politie niet?" Een hoge officier van het Canadese le ger is naar Europa gezonden om een on derzoek in te stellen naar de beschuldi gingen, volgens welke Canadese militai ren betrokken zouden zijn geweest bij de terechtstelling in Amsterdam op 13 mei 1945 vijf dagen na het einde van de oorlog in Europa van twee leden van de Duitse marine. De Canadese minister van defensie, Paul Hellyer, die dit maandagavond in het La gerhuis in Ottawa bekendmaakte, zei dat er geen bewijzen zijn gevonden voor de bewering dat Canadese militairen iets te maken hebben gehad met de executie. Eerder hadden drie voormalige officie ren van een regiment uit Vancouver ver klaard dat het Canadese leger de execu tie van de twee Duitsers had gesanctio neerd. Gisteren berichtten we dat de com mandant van de Canadezen dit eveneens heeft toegegeven. De kwestie werd vorige maand aan de orde gesteld door het veel gelezen West- duitse weekblad „Der Spiegel". De be trokken leden van de Kriegsmarine waren de 28-jarige Rainer Beek en de 20-jarige Bruno Dorfer, van wie de eerste al in 1944 zijn onderdeel had verlaten en de an dere pas enkele dagen voor het einde van de oorlog. Nadat de Canadese minister van defensie enkele weken geleden had mee gedeeld, dat er geen Canadese militairen bij betrokken waren, publiceerden wij vo rige week het verhaal van een ooggetui ge die uitdrukkelijk meedeelde, dat de Canadezen er wel bij betrokken waren. Er is gisteren in Nederland royaal geld gegeven voor de Tibetaanse vluchtelin gen. In Amsterdam hebben ongeveer vijf tienhonderd mensen gecollecteerd. Reeds om tien uur, een uur nadat de actie was begonnen, werden op het hoofdkantoor van de spaarbank Stad Amsterdam de eerste volle bussen binnengebracht. Er was zeer veel papieren geld gegeven, zodat de bus sen niet zwaar waren. Dezelfde ervaringen had men in Den Haag, waar even na elf uur alle collecte bussen al op het hoofdpostkantoor waren geleegd. Eén collectant haalde een envelop uit zijn zak, die hij had gekregen, toen hij op een adres aanbelde. De envelop was te dik om in de bus te worden ge propt: er bleken twaalf briefjes van 25 in te zitten. In de grote tent van Boltini in de pa leistuin van Soestdijk werd een program ma gegeven, dat zeer veel Nederlanders op de televisie hebben gezien, en dat on der meer werd bijgewoond door de konin gin en prins Bernhard en de demissionaire minister-president mr. Cals. De voorzit ter van het comité vluchtelingenhulp, mr. F. J. F. M. van Thiel, collecteerde zelf bij de leden van de koninklijke familie. De uitslag van de huis-aan-huiscollecte wordt morgenavond meegedeeld, half no vember zal de totale opbrengst bekend zijn. De staatssecretaris van Financiën heeft bekendgemaakt dat op loon voor overwerk dat ten bate van de actie voor 21 novem ber wordt verricht, geen loonbelasting, in komstenbelastingen en premie AOW-AW wordt geheven. Ook zal geen schenkings recht op schenkingen worden geheven. Een inwoner van Amstelveen belde gisteren de politie op om te waarschu wen dat er een bestelauto tegen een paaltje was gereden. Toen de politie per auto arriveerde vond zij wel de auto maar niet de bestuurder. De agenten ontdekten dat er allerlei mankementen aan de auto waren en dat de nummerplaat aan de achterzijde ontbrak. De politiemannen stelden zich verdekt op en even later kwam er een man die in de auto stapte en er mee wegreed. De agenten achter haalden hem en kwamen tot de ontdekking dat hij, waarschijnlijk met een afgebran de kurk, een snorretje op zijn bovenlip had getekend. In een weekendtas, die naast hem stond, zat een groot speel goedpistool. Dat was voor de agenten aanleiding hem mee naar het bureau te nemen. Toen hij daar voor zijn vreemde snor geen redelijke verklaring kon geven werd hij aan een diepgaand verhoor onder worpen. Toen bekende hij, de bedoeling te hebben gehad een roofoverval te ple gen op het bijkantoor van de Raiffeisen- bank in Amstelveen. Hij was er zelfs twee keer binnen geweest, maar op het laatste moment was hem de moed in de schoenen gezonken. Omdat hij geen enkel strafbaar feit had gepleegd en ook de poging daartoe niet had uitgevoerd heeft de politie hem weggestuurd met het advies zijn auto in goede staat te brengen. ADVERTENTIE De 46-jarige mevrouw G. M. J. Berk hout-Gordijn uit Schipluiden is gister avond door een locaalgoederentrein aangereden en om het leven gekomen, toen zij bij boerderijen langs de Schip- luidervaart in haar woonplaats aan het collecteren was voor de vluchtelingen- actie. Meverouw Berkhout had haar brom fiets even neergezet tussen de bielsen van de spoorbaan van het lokale goe derentreintje. Toen zij van de boerde rij, waar zij om geld voor de vluchte- lingenactie gevraagd had, terugkeerde en haar bromfiets wilde meenemen, werd zij door de uit de richting Den Hoorn naderende trein aangereden. Zij was op slag dood. ADVERTENTIE SPAARNE 34, HAARLEM - TEL. 15758 ADVERTENTIE EVEN GAUW IV, een broodje BLAAUW! j Belegde broodjes - di- JÉ verse soepen (ook per liter) - kroketten - gehakt - fricandellen - kip aan 't hs spit enz. WIJK AAN ZEEËRWEG 31 - Tel. 5717 3ir James Barry: Voor het kind lijkt de volwassene een dissonant in de melodie des levens. Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit noordelijke richtingen, later veranderlijk. Van nacht op enkele plaatsen mist en kans op nachtvorst. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15352 L-Jdsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam ADVERTENTIE - DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1