van dag tot dag j j Ex-minister Soebandrio wacht in Djakarta op zijn vonnis President Johnson: „Wij wensen een stabiel Azië" voor een goede fL wijn moet u bij de r Vele gratieverzoeken zijn nog altijd onbeantwoord Rassenprotest in Grenada kijk, en zo heeft delana nog veel meer moois! Aanzien van Erhard is nu Bondskanselier diep gezonken Vijf doden bij ontploffing in Mechelen Verbittering in Aberfan Verschuiving Storm en regen in Italiaanse Riviera Spandoeken naar Hanoi dragen Spanje sluit grens met Gibraltar Koning Hassan bezoekt Moskou telegrammen DINSDAG 2 5 OKTOBER 1966 Cultuurstelsel «ir «c nr de grote gebreide kindermode Vo\ Niemand wil minister Westrick opvolgen Schoten In New Delhi, de hoofdstad van India, J hebben de regeringsleiders van India, Egypte en Joegoslavië vergaderd. Het verbaast niet dat mevrouw Gandhi, Nas ser en Tito hebben aangedrongen op be- eindiging van de oorlog in Vietnam. Zij stellen voor dat de Amerikanen hun bombardementen staken op Noord-Viet- nam om een klimaat te scheppen, dat „vrede door overleg" mogelijk maakt. Bij de onderhandelingen daarover zou den de Amerikanen bereid moeten zijn, (Van onze correspondent) DJAKARTA. In de steek gelaten, ook door de Indonesische president wiens rechterhand hij vroeger was, ADVERTENTIE ook met de Vietcong te praten om tot wacht in Djakarta dr. Soebandrio op een staken van het vuren te komen. De het vonnis dat over hem zal worden drie staatslieden hebben alle „niet-gebon- uitgesproken. Wanneer de rechters den landen" aangespoord, hun krachten zich aansluiten bij de eis van de open- te bundelen en hun gezamenlijke gewichl bare aanklager en de voormalige mi- in de weegschaal te werpen om in Zuid- nister van Buitenlandse Zaken ter oost-Azië de strijdende partijen rond de dood veroordelen, blijft hem nog conferentietafel te verenigen. slechts de mogelijkheid over een be- Het is een edel streven. Maar de drie roep te doen op de man die hem in Delhi vertegenwoordigde landen heb- dagenlang vanaf een schilderij aan ben veel minder gezag dan voorheen. In de wand achter zijn rechters als „big het verleden golden Nehroe, Nasser en brother" heeft aangestaard. Men her- Tito als de erkende woordvoerders van innert zich dat president Soekarno, een onafhankelijke derde macht tussen toen indertijd studenten het verwijde- de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in ren van Soebandrio van hem ver- voornamelijk bestaande uit gewezen langden, in goed Nederlands zei: „Ben bevrijde afhankelijke gebieden. Sinds je bedonderd, ik laat mijn ministers jaren echter hebben de drie genoemde er niet uitkieperen". Hij noemde mi landen van twee wallen gegeten en steun nister Soebandrio in die tijd „de aanvaard, zowel van Moskou als van knapste minister van Buitenlandse Washington. Hoewel zij inzake Vietnam Zaken, voor wie de Nekolim staan te dichter staan bij het Russische dan bij het j bibberen" Amerikaanse standpunt kan men ze moei lijk anti-Amerikaans noemen. Wel zijn zij anti-Chinees. De Chinezen haten Tito en noemen hem een afvallige communist. Zij vinden India een lakei van de Ameri kanen. En in Nasser zien zij de verte genwoordiger van een burgerlijk regime. De drie staatslieden in Delhi hebben hun afkeer van Peking dan ook niet on der stoelen of banken gestoken. In de zo genaamde derde wereld zijn er echter met name in Afrika genoeg regeringen die inzake Vietnam het Chinese en anti- Amerikaanse standpunt huldigen. Hun woordvoerder is Boumedienne van Alge rije, die bij zijn laatste bezoek aan Bel grado weigerde de anti-Chinese lijn van Tito te volgen. Volgens hem valt er in Vietnam niets te onderhandelen: de Ame rikanen moeten zich terugtrekken, zon der meer. Dan valt in Saigon natuurlijk generaal Ky, maar dat is een zaak, die de Vietnamezen aangaat en niet de Ame rikanen, zo betoogde hij. Voorzover het Vietnam aangaat heeft China trouwens meer aanhangers dan men had vermoed, vooral in Azië. De felle demonstraties van Manilla hebben het weer aangetoond. Er is zelfs in Mos kou vrees ontstaan, dat Noord-Vietnam weieens genoodzaakt zou kunnen worden zich van de Sovjet-Unie af te wenden en zich in de armen van Peking te werpen indien de Amerikanen hun bombarde menten niet staken. Wie dan de rode Vietnamezen wil verdedigen, moet zich in feite naast China scharen, tenminste in Azië. Maar reeds nu is Peking een splijt zwam in „de derde wereld", die als „blok" niet meer bestaat. Zo verandert alles. Eens waren de niet- gebonden landen nog vereend in hun af keer van het kolonialisme. Maar afge zien van de Portugese gebieden in Afrika bestaat dit niet meer. De jonge staten hebben alle hun eigen nationale zorgen en belangen. Eens golden India, Egypte en Joegoslavië als de topleiders van de neutrale landen. Nu zijn hun conferentieGrENADA (MISSISSIPPI) (AP), en hun oproepen bijna onopgemerkt voor- rencje negers meest kinderen in de leer- bijgegaan. I rende negers msst kinderen in leer ülichtige leeftijd gearresteerd toen zij CCCCXCCCXCXSCCCSXCCCXCCXCSCXCCCXCCC: weigerden halt te houden bij de versper ringen rondom de geïntegreerde scholen Vandaag zou in Djakarta het vonnis worden geveld over oud-minister van Bui tenlandse Zaken Soebandrio. De laatste dagen hebben echter hardnekkige geruch ten de ronde gedaan dat er nog geen von nis zal komen, omdatnamelijk het hof zijn uitspraak eerst zou moeten voorleggen aan generaal Soeharto. De publieke opinie volgens redacteuren van het studenten dagblad „KAMI" omgeslagen in het voor deel van de beklaagde (tegen wie de dood straf is geëist), vooral door de knappe verdediging van de advocaat mr. Jap. Er moet rekening mee worden ge houden dat de oud-minister zich met een gratieverzoek tot de president zal dienen te richten. Het is met derge- Nu moet er ernstig rekening mee wor den gehouden dat de oud-minister zich met een gratieverzoek tot de president zal dienen te richten. Het is met derge lijke verzoeken tot dusver vreemd toege gaan. Die van de ex-overste Oentoeng en van de communistische vakbondslei der Njono zijn nog altijd niet beantwoord. Het advies van de Hoge Raad zou in bei de gevallen afwijzend zijn geweest. Het afwijzen van het gratieverzoek, inge diend door de Zuidmolukse leider Soe- mokil, is in april gevolgd door diens te rechtstelling. Maar de Mig-piloot Maukar, die indertijd het paleis in Djarkarta be schoot, wacht al enige jaren in een ge vangenis op een antwoord op zijn gratie verzoek. In feite staat in de persoon van Soe bandrio het regime der honderd minis ters (door een studentenleider het „cul tuurstelsel" genoemd) terecht. Het is dan ook een bij uitstek politiek proces gewor den, waarover juristen de wenkbrauwen fronsen. Het instituut voor de verdedi ging van de rechten van de mens, heeft zich indertijd ingespannen voor de vrij- Ih maakte een Zeer Oude verGissing Ik nam altijd de goedkoopste Zeer Oude Genever omdat ik niet wist dat ik al voor 12,05 per kruik de echte oude historische Bols kon krijgen, zowel in glas als in koelhoudend steen. Als je één keer die volle, zachte Bols kwaliteit geproefd hebt, dan weet je voor goed: niets is Zo Onweerstaanbaar als "Eiken dag een glaasje N A-V-i ADVERTENTIE I van Grenada. De mars werd gehouden ter onderstre I ping van klachten, dat negerleerlingen op twee vroegere „blanke" scholen het leven moeilijk gemaakt was en mishan deld zouden zijn. Deze klacht is door de I onderwijsautoriteiten juist genoemd Alle arrestanten van vijftien jaar en louder zijn in afwachting van een ver hoor ingesloten. Onder hen bevinden zich tien leiders van de burgerrechtenbewe ging en 91 ouders of leerlingen. lating van de grote groep politieke gevan genen van het vorige regime (en nu een van die oud-gevangenen, de voormalige Nederlander Hadji J. C. Princen, als vice- voorzitter heeft), contact opgenomen met mr. Jap, één van de verdedigers in het proces-Soebandrio. Aan mr. Jap. die zelf ook lid is van het instituut, heeft men de vraag gesteld of naar zijn me ning bij het proces sprake is geweest van schending van de fundamentele menselij ke rechten. Men gelooft in Djarkarta dat een duidelijke uitspraak van de advocaat van invloed zou kunnen zijn op het von nis. Teleurstellend voor velen is het feit dat tot dusver geen van de processen voor het bijzondere gerechtshof, de Mahmi- loeb, heeft beantwoord aan de hoogge spannen verwachtingen, met name om trent de rol die president Soekarno heeft gespeeld in de 30 september-beweging. Redacteuren van het studentenblad Kami" hebben deze zaak onlangs bespro ken met het zogenaamde „Mahmiloeb- team", geleid door de president van de rechtbank. Zij hebben ondermeer ge vraagd of het mogelijk zou zijn, wanneer er voldoende indicaties bestaan. het staatshoofd voor het bijzondere hof te dragen. Het antwoord luidde dat de Ma- miloeb zich baseerde op het principe van gelijkheid voor de wet en dat iedere staatsburger dus ook de president zou kunnen worden gedagvaard. Ge vraagd of nu al kon worden vastgesteld of de president bij de 30 september-bewe ging betrokken is geweest, antwoordde de auditeur, overste Doermawel: „Pas als het proces-Soebandrio is geëindigd, kan worden gezegd of president Soekarno al dan niet bij een misdrijf tegen de staatsveiligheid betrokken is geweest". GENUA (AP). De Italiaanse Riviè ra is maandagavond geteisterd door stormen en een zware regenval. In vele steden stonden tal van straten blank. Van vele gebouwen liepen de kelders on der. Het verkeer raakte vaak volkomen in de knoop. Bij Ventimiglia is een verkeersbrug over de Nervia ingestort. Door de wolk breuken verzakten langs de autosnelweg van Genua naar Milaan bermen. Men vreesde aardverschuivingen en legde het verkeer in noordelijke richting om. Bij Albenga kwam het verkeer over de kustweg tot stilstand. De inwoners van de streek Imperia waadden tot de knie en in het water. Daar zijn tal van hui zen ondergelopen. De voormalige minister van Bui tenlandse Zaken van Indonesië, dr. Soebandrio, tussen zijn rechters. ADVERTENTIE Stoeisterk wollen truitje, met nylon versterkt. I n rood, groen, wit en blauw. Maat 92 t/m 116, prijs f. 12,95 - f. 15,95. 100% nylon Helanca broek met leuke knoopjes. Licht bruin-wit, zwart-wit en bleu wit geblokt. Maat 86 t/m 104, prijs f. 13,95 - f. 16,25. "Deze Delana broeken zijn vervaardigd uit "Enkalott' garens. Vraag grote, frisse kleurenfolder aan uw leveranner ol aan Delana^Dedemsvaart^ MANILLA (Reuter en AP). Vandaag eindigt in Manilla, de hoofd stad van de Philippijnen, de conferen tie van de Verenigde Staten en hun Aziatische bondgenoten. Verwacht wordt dat in het slotcommuniqué de nadruk zal worden gelegd op de vast beslotenheid om door te vechten tot aan de „agressie in Vietnam" een ein de is gekomen. President Johnson zei gisteren er zeker van te zijn dat er vrede zal komen als ge volg van eenheid en vastberadenheid on der de geallieerden, hetzij door middel van een vredesconferentie, hetzij door een beslissing van de aanvallers de agres sie te staken. Als dit gebeurt zal de hand die de conferentie van Manilla uit strekt een hand van verzoening zijn. Een eerste vereiste, aldus Johnson, is echter vastberadenheid van de geallieer- /Uj (hij is de vakman die u deskundig kan adviseren) (Van onze correspondent) BONN Hoezeer het aanzien van bonds- I kanselier Erhard gezonken is, blijkt wel uit het feit dat vjjf weken na het aftreden van diens rechterhand en vertrouwde, mi nister Westrick, nog steeds geen opvolger is gevonden. Minister Westrick leidde het bureau van de kanselier. Voorts was hg in deze functie de naaste raadgever van de kanselier. Westrick trad af, omdat hij uit de rijen van de C.D.U. verantwoordelijk was gesteld voor de debaclen van kanselier Erhard en zijn ministers. Na deze beschuldiging van de zijde der C.D.U. had kanselier Erhard zijn vertrouweling niet in bescherming ge nomen. Na vijf weken van polsen blijkt, dat nie mand van de door Erhard aangezochte kan didaten zin heeft, het zinkende regerings schip op een geprononceerde positie te be klimmen. De enige kandidaat, die wel had toegestemd, moest deze toezegging weer intrekken, toen bekend werd dat hij jaren- lang lid van de N.S.D.A.P. was geweest. Het ging hier om de directeur van de Bondsraad, Albert Fitzner. De eerste die kanselier Erhard als op volger van Westrick had aangezocht, was professor Hallstein geweest. Deze had er echter de voorkeur aan gegeven de zaak van de E.E.G. te blijven dienen. Daarop werkte de kanselier een aantal staatssecre tarissen af, die allen weigerden. Nu zou hij van plan zijn het met de C.D.U.-afge vaardigden in de bondsdag te gaan pro beren. Door de onrustbarende rij van afzeggin gen zakt het prestige van de kanselier nog meer. Het is bijna onvoorstelbaar, dat nie mand bereid is een zo invloedrijke positie te bekleden. Wanhopig hebben al vijf bondsministers gepoogd minister Westrick ertoe te brengen, op zijn besluit tot aftre den terug te komen. Zij hoopten daarmee de Onrustbarende ontwikkeling een halt toe te roepen. Minister Westrick heeft ech ter laten weten, dat hij bij zijn besluit om heen te gaan zal blijven, zodra een opvol ger benoemd is. Maar de lijst van kandi daten voor de opvolging is langzamerhand uitgeput. den en loyaliteit ten aanzien van de aan gegane verplichtingen. Na afloop van de bijeenkomst gister avond gaf de woordvoerder van het Witte Huis, Bill Moyers, een samenvatting van Johnsons toespraak. Johnson had gezegd dat hij op zijn reis naar Manilla span doeken had gezien met opschriften als: We willen vrede" en „We haten de oor log". „Ik ook", had Johnson gezegd, maar hij had eraan toegevoegd dat de spandoeken aan de verkeerde persoon waren getoond. De dragers hadden ze naar Hanoi moeten brengen. Johnson zag de conferentie in Manilla als een bijeenkomst van vrienden die wisten een gezamenlijk belang te heb ben „een ordelijk en stabiel Azië en Stil- le-Oceaangebied. In Manilla is het gisteravond tot ern stige ongeregeldheden gekomen toen een duizendtal politiemannen en militairen gebruik maakte van de geweerkolven om 3000 studenten te verdrijven die erin wa ren geslaagd door de hekken voor hotel Manilla te breken, tot onder de vensters van de kamers waar president Johnson en zijn echtgenote verblijven. Er werd zelfs geschoten. Vijf demon stranten zouden zijn gewond. Ooggetui gen vertelden dat het bloed van de beto gers tegen geweerkolven en knuppels spatte. De demonstranten wisten zich enkele minuten in de tuin van hotel Ma nilla te handhaven, maar moesten toen tot buiten de hekken wijken. GIBRALTAR (Rtr) Spanje heeft maandagavond zijn grens met Gibraltar gesloten. Alleen voetgangers mogen nog de grens over. Spanjaarden die in Gi braltar werken mogen van bussen ge bruik maken. Toen de hekken werden ge sloten, zongen honderden inwoners van Gibraltar „God save the Queen". Protest. In Keulen hebben maandag dui zenden studerenden uren het verkeer stil gelegd door op de tramrails te gaan zitten. Hun actie was bedoeld als pro test tegen een verhoging met ruim vijf tig percent van de tram- en bustarie ven voor studerenden. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Bij een ontploffing in een fabriek in Mechelen zijn maandag vijf mensen gedood. Er zijn meer dan zeven tig gewonden. De fabriek produceert gra naten en auto-onderdelen. De ontploffing deed zich voor even na de middag in een der machines, waar automatisch de koppen van granaten en bommen worden gedompeld in een chemisch bad. Muren stortten in, ruiten werden versplinterd, daken van omliggende huizen werden af gerukt en auto's werden onder vallend puin bedolven. Een voorbijganger, vader van vier kin deren, werd gedood. In de fabriek wer ken ongeveer driehonderd arbeiders, on der wie vele Spanjaarden en Marokkanen. Twee van de vijf doden zijn buitenlan ders. De fabriek, die in een buitenwijk ligt, aan het kanaal naar Leuven, werd in de volksmond „bommenkot" genoemd. De Mechelse brandweer was na de ontploffing, waarvan de slag in wijde omtrek te horen was, spoedig ter plaatse. Nieuwe ontfloffmgen konden worden voorkomen. ABERFAN (AP) Ouders van de bij de ramp in Aberfan omgekomen kinde ren hebben tijdens de officiële lijkschou wing in de dorpsschool geroepen: „Ze hebben onze kinderen vermoord". Een man die zijn vrouw en twee zoontjes heeft verloren in de „zwarte gletsjer", zei te gen de lijkschouwer dat hij als doodsoor zaak genoteerd wilde zien: „Levend be graven door de nationale kolenraad". De nationale kolenraad is het beheersorgaan van de genationaliseerde Britse mijnen. Maandagmiddag waren de stoffelijke resten van 145 slachtoffers, onder wie ruim honderd kinderen, geborgen. Op negen na konden allen worden geïdentifi ceerd. Vandaag zullen in afzonderlijke plechtigheden 25 slachtoffers worden be graven en zes worden verast. Donder dag zal een gezamenlijke plechtigheid op de dorpsbegraafplaats worden gehouden, waarbij ongeveer zestig doden ter aarde zullen worden besteld. Naar schatting bevinden zich nog 49 kinderen onder de massa puin, stenen en modder in Aberfan. Onder degenen die uiting hadden gege ven aan hun medeleven, bevindt zich pre sident Podgorny van de Sovjet-Unie die een booschap van deelneming tot koningin Elizabeth richtte. (Van onze correspondent) MOSKOU Koning Hassan II van Ma rokko is maandag voor een vijfdaags staatsbezoek in Moskou aangekomen. Zijn reis, formeel de beantwoording van het bezoek dat de toenmalige Russische president Mikojan in 1962 aan Marokko bracht, zal vermoedelijk tot meer econo mische samenwerking tussen Moskou en Rabat leiden. In het gevolg van de Marokkaanse ko ning, die door president Podgorni en pre mier Kosygin werd verwelkomd, zijn on der andere de ministers van Handel, In dustrie en Financiën. In het voorjaar van 1965, toen de koning zijn bezoek aan Mos kou had zullen afleggen, heeft Rabat reeds de mogelijkheid gepeild van Russische hulp voor het Marokkaanse driejarenplan. Er heeft al een uitwisseling van groe pen technici plaatsgevonden, die over eventuele steun van Moskou bij de bouw van twee industrievestigingen en een stuwdam hebben onderhandeld. Inbrekersparadijs. In de city van New York zijn vorig jaar 50.106 inbraken gepleegd onder andere in pakhuizen, winkels en duizenden woningen. Overeenkomst. Volgens een maandag on dertekende overeenkomst zal China landbouw- en industriële deskundigen naar Somali sturen. Een soortgelijk, in 1963 gesloten akkoord is nimmer uit gevoerd. Verdachten. Vijftien Australiërs zijn maandag in staat van beschuldiging ge steld, omdat zij deelgenomen hebben aan betogingen tegen het bezoek van Johnson aan Sydney. Vier van de ver dachten hebben boeten gekregen. Tien beschuldigden hebben ontkend en zullen moeten terechtstaan. In Melbourne zijn drie studenten in staat van beschuldi ging gesteld. Mijnramp. Maandag heeft een ontplof fing plaats gehad in een kolenmijn in Columbia. Elf mijnwerkers zitten opge sloten. Vier mijnwerkers werden ge wond. Doop. Een Afrikaanse priester en zijn assistent zijn dezer dagen verdronken bij het dopen van een bekeerling in een rivier bij Bonnievale. De dopeling werd door toeschouwers gered. Scheepsramp. Ruim honderd mensen zijn maandag omgekomen, toen een ri vierboot ten noorden van Calcutta om sloeg en zonk. De slachtoffers waren op weg naar een hindoefeest

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3