Bouw van oud-katholieke kerk IJmuiden begint spoedig in een STERK STAALTJE 22.25 bender De nieuwe TAUNUS ZWIER LAKENQARNITUREN Voormalig kousenatelier wordt Gemeente Werkplaats Tweehonderdduizend ton cement meer uit de molens van IJmuiden Burgerlijke stand van Velsen 15 Tevens restauratie Engelm unduskerk Voor minder valide werkkrachten in Velsen Gemeentevergadering oud-katholieke kerk in de IJmond Havenberichten Afdeling Beverwijk van P.v.d.A. besprak socialistisch bestek m Brandweer in Beverwijk oefende Opnieuw vernielingen in rubberfabriek Bloedproef voor automobilist GARAGE BOEMERANG TELEVISIE DINSDAG 2 5 OKTOBER 1966 5 Restauratieplan 15 jaar 12 M en 15 M staan thans bij ons voor U klaar Kort nieuws De oud-kaiholieke kerk in de IJmond zal binnen afzienbare tijd beginnen met het verwezenlijken van het plan een nieuw kerkgebouw te bouwen aan de Wil genstraat in Umuiden. Het is een uit 1964 daterend plan, waaraan in verband met de stijging van de bouwkosten sinds dien, enige verandering aangebracht moest worden, daar het toen geraamde eind cijfer van ƒ500.000,- anders ruimschoots zou worden overschreden. Dit is bekend gemaakt tijdens een ge meentevergadering van de parochies H. Engelmundus en H. Adelbertus waar pas toor J. C. M. Ketnan de plannen ont vouwde. De stijging van de bouwprijzen noopte tot beperking en dus wijziging van de bestaande plannen. De opzet van het nieuwe kerkelijk centrum is thans dus kleiner geworden, dan men aanvankelijk voornemens was te realiseren. De kerk van deze nieuwbouw, die op een verdieping boven vergader- en ande re kerkelijke ruimten zal komen, zal nu meer een vergrote kapel worden, die in- plaats van de vroegere bezetting met 240 plaatsen ongeveer 120 plaatsen zal krij gen, die nog kunnen worden aangevuld. De architect ir. Kruger is er van uit gegaan, dat de financiering wegens de be scheidener omvang, geholpen kan worden door woningbouw op de bouwplaats in het verlengde van de huidige woonbebou wing aan de Wilgenstraat. Het plan is om naast een pastorie nog drie woningen te plaatsen, waarvan op de begane grond drie woningen voor alleenstaanden en daarboven drie maisonnettes. De ingang van de kerkruimte, die via een brede trap te bereiken is komt aan de Sparrenstraat, waar zich ook de toe gang zal bevinden naar een vergaderzaal, een kantine en een leringruimte, die di rect in verbinding staan met de naastge legen pastorie. Het hoogste punt van de kerk komt op ruim tien meter boven de grond en de eenvoudige toren zal ruim 16 meter hoog worden. De muur van het kerkcomplex aan de Sparrenstraat zal van een ge bogen constructie zijn met slechts drie hoogopgaande vensters boven de ingang, terwijl voor de toren evenzeer door drie vensters het vrije licht kan binnenkomen op de altaarruimte van de binnenplaats. Voorts werd tijdens de gemeentever gadering bekendheid gegeven aan de res tauratieplannen voor de Engelmundus- kerk aan de Wilhelminakade. Het betreft plannen voor het herstel en de modernise ring van het bijna zestig jaar oude en grote gebouw. De reeds lange tijd ver wachte geluidsinstallatie, die thans wordt beproefd, nadert haar voltooiing. Aan kerk dak en nieuwe elektrische leidingen is de laatste hand gelegd. De thans zeer ver ouderde gasverwarming zal worden om geschakeld in aardgasgebruik ten be hoeve van heteluchtverwarming, waar voor de opdracht inmiddels is verstrekt en de kosten van ongeveer 40.000 kun nen worden gedekt. Het principebesluit is genomen om vol gend jaar een partiële restauratie van de Engelmunduskerk te beginnen met een modernisering van het interieur. Voor de eerste fase ligt eèn opdracht gereed en wel tot wijziging van het priesterkoor, dat een totale verandering zal ondergaan en meer. afgestemd wordt op een meer di rect contact tussen priester en gelovigen. Elk volgend jaar zal opnieuw worden be zien welk kerkdeel uit de gewone mid delen kan worden gefinancieerd om her stel en modernisering verder door te voe ren, waarbij de ingangpartij evenzeer tot een van de meest urgente wijzigingen gaat behoren. De tekening van het nieuwe kerke lijke centrum, dat de Oud-Katho lieke kerk in de IJmond gaat stich ten aan de Wilgenstraat in IJmuiden. Het terrein aan de Wilgenstraat waar het nieuwe gebouw van de Oud-Katholieke kerk gerealiseerd zal worden. ADVERTENTIE Prachtige met origineel Zwitsers ga lon bestikt. Sterk Twents graslinnen met goedkeu ringszegel. 1 persoons «a 150x250 jK VH 1 sloop IWifcU 2 persoons 180x250 2 slopen TEXTIEL EN WONINGINRICHTING Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Er is een begin gemaakt met de ver bouwing van het bedrijfsgebouw in de Kalverstraat te IJmuiden, waar tot voor kort een kousenatelier in was gevestigd, ten einde hierin de Gemeente Werkplaats te kunnen onderbrengen. Het gebouw werd eind 1965 door de ge meente aangekocht met als doel op korte termijn een oplossing te bereiken voor de huisvesting van de werkplaats voor lichamelijk minder-valide arbeidskrach ten. De huidige vestiging van deze werk plaats in een voormalig schoolgebouw aan de President Krügerstraat voldoet reeds lang niet meer aan de eisen, die daaraan moeten worden gesteld. Het lag in de bedoeling, dat de gemeen te Velsen in samenwerking met de ge meenten Beverwijk, Heemskerk, Castri- cum en Uitgeest, waar ook behoefte be staat aan een goed geoutilleerde werk plaats voor minder-validen, een geheel nieuw gebouw zou stichten op het indus trieterrein in Velsen (noord). Dit plan was op zijn beurt weer in de plaats ge komen van het oorspronkelijke voorne men van Velsen om een nieuwe werk plaats te bouwen op het industrieterrein in IJmuiden. Aan het realiseren van een nieuwbouwplan zijn evenwel bezwaren verbonden, te weten de lange tijdsduur, gepaard aan het verkrijgen van de beno digde rijksgoedkeuring en de steeds stij gende bouwkosten tijdens die wachtperio- de. De vestiging van de werkplaats in het gebouw Kalverstraat biedt voor deze periode een goede oplossing. Om het gebouw voor zijn nieuwe be stemming geschikt te maken wordt de huidige grote zaal van ongeveer 1650 vier kanten meter door in hoofdzaak houten wanden, opgetrokken op een stenen borst wering en voorzien van glaspanelen, ver deeld in verschillende ruimten. De vloe ren worden voorzien van een nieuwe as- faltdekvloer, electrische installatie en cen trale verwarming zullen aan de nieuwe in deling worden aangepast. De verbouwing kan wellicht nog vóór het begin van 1967 gereed komen. Voor de afdelingen van de gemeente werk plaats zoals boekbinderij, offset-druk kerij, metaalbewerking, levensmiddelen- pakkerij, arbeidsrevalidatie komen dan moderne ruime werkplaatsen beschikbaar. Bovendien is er nog voldoende mogelijk heid voor het onderbrengen van de beno digde dienstruimten, als kantoren, kanti ne, garderobe e.d. Onder directie van Openbare Werken wordt de verbouwing, welke werd voor bereid in nauw overleg met de directeur van Sociale Zaken en met de bedrijfslei ding van de gemeente werkplaats, uitge voerd door aannemer Holleman uit Sant poort. ADVERTENTIE ONZE ZAAK BESTAAT Wie voor f 35.— of hoger koopt krijgt een waarde vol geschenk. LAATSTE WEEK •ren- longen» kleding ftroettraet 17.-19 Beee» wt|fc Maandagmiddag arriveerde ln de der de rijksbinnenhaven van Hoogovens de achtste cementmolen voor Cemij N.V. De molen, bijna vijftien en een halve me ter lang, ruim vier meter breed en met een gewicht van ruim tachtig ton, zal om streeks april 1967 in gebruik worden ge nomen. De jaarcapaciteit bedraagt ca. 330.00 ton hoogovencement. De jaarcapa citeit van Cemij zal echter voorlopig met 200.000 ton toenemen, daar de volle dige capaciteit van de nieuwe molen eerst benut kan worden na investeringen in an der bedrijfsonderdelen. ADVERTENTIE Vraagt prospektus en proefrit bij official Ford-Dealer Bloemstraat 34 Telefoon 4208 De lidmaten van de oud-katholieke kerk in de IJmond hebben onder leiding van pastoor A. J. Glazemaker in de zaal van de Petrakerk aan de Spaamestraat te IJmuiden een gemeentevergadering ge houden. Pastoor J. C. M. Keman behan delde het onderwerp „Onze kerk in de IJ mond", zoals dat is neergelegd in het zo genaamde IJmond-rapport 1966. Dit rap port kan worden beschouwd als een vi sitekaartje en documentatie in de Neder landse oud-katholieke kerk. Uit dit rap port valt af te leiden, dat er door de kerkbesturen van de H. Engelmundus en H. Adelbertus veel werk is verzet. In het wijkwerk van beide parochies komt meer tekening. Er werden goede contacten gelegd, terwijl het bejaarden- werk veel waardering en meer begrip krijgt. Het jeugdwerk in de IJmond kan nog worden opgevoerd. In dat verband werd het ideaal genoemd om een jeugd leider aan te trekken. In beide parochies wordt eveneens overwogen een college van collectanten in het leven te roepen. Waarschijnlijk kan binnenkort de benoe ming van een koorleider voor het kerk koor tegemoet worden gezien. Het oud- katholieke verenigingsgebouw wordt nu tijdelijk beheerd door het echtpaar P. C. Tol Jaczn. Dit echtpaar kwam in de plaats van de conciërge A. Wijker, die zijn meer dan 20-jarige arbeid beloond zag met geschenken en een bedrag onder couvert. De samenwerking in het gebied Ken- nemerland waaronder ook de oud-ka tholieke parochie van de H. Agnes te Eg- mond aan Zee heeft ertoe geleid dat de 3 kerkbesturen op 28 november aan de oud-katholieke synode te Utrecht een belangrijk voorstel zullen doen inzake de kerkelijke huwelijksinzegening of -inwij ding. De pastorale zorg in het gebied Kennemerland waar 43 percent van de Nederlandse oud-katholieken wonen wordt erg bemoeilijkt door een tekort aan geestelijke leiders. De benoeming van een vierde geestelijke zou al heel wat verlichting brengen. Maandag aangekomen te IJmuiden: Schelde- borg. van Riga; Zaanborg. Alholmen; Duiven- drecht, Baie Comeau; Hannes Lunstedt, Stock holm; Viris, Lulea, IJmuiden; Fourah Bay, Dakar; Function, Londen; Lisa, Nynashamn Delphina. Wabana; Caltex Gorinchem; Emden Taurus. Delfzijl; Helen. Noordzee, IJmuiden Achilles, Porto Plata: Edda. Rotterdam; Frede- rico Ferrer, Rotterdam; Batavier, Kopmans- holmen; Jomfruland, Rotterdam, Velsen; Zaan- stroom. Rotterdam; John Kruse, Helsingfors' Anglobell, Rotterdam; Ammon, Paramaribo Atlas. Rotterdam. Maandag vertrokken te IJmuiden: Stefan J. naar Ranskaer; Stella Maris. Hamburg; Canada Londen; Meppel, Great Yarmouth, IJmuiden' Realta, Londen; Gitte Pedersen, Odense, IJmui den; Helen, Londen; Plover, Felixtowe; Luise Emilie, Stade; Ermland, Solvesborg, IJmuiden' Mare Liberum, Dagenham; Gunda, Antwerpen Netherlands Coast, Rotterdam; North King, Port Etiënne; West Riding, Goole: Waverstroom, Par; Ivoorkust, Hamburg; Geeststroom, Boston, Zaandam. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Libertas Rotterdam; Simba, Antwerpen; Adriana, Rotter dam; Belos, Sundsvall, Velsen; Biri, Delfzijl. Dinsdag vertrokken te IJmuiden: Noord, naar Sundsvall: Giessenkerk, Rotterdam; Castor. Lon den; Centurity. Leith: Hoegh Benin, Porsgrunn Helen, Londen. IJmuiden; Pergo, Londen; Fran- cesca, Monrovia. BEVALLEN; C. A. WoltersMooijer, d., Woonwagenkamp, Velsen-Z.; C. Wielinga Costers, d., Dirk Hartoghstraat 7, IJmui den; S. G. Tasde Groot, z., P. C. Boutens- straat 86, Haarlem; A. J. KremerSpijk, Schulpweg 58, Velsen-N.; M. J. Halma Oldenburg, d., Cypressenstraat 40, IJmui den; H. Borst—Essenberg, z., Ruysdaelstr. 27, IJmuiden; N. C. ZwenneBakker, z., IJsselstraat 38 bv., IJmuiden; A. H. Pop pende Rijke, d., Vergierdeweg 73, Haar lem. ONDERTROUWD: H. A. Keizer, Jan Lievenstraat 68 hs., Amsterdam en I. La- man, Scheldestraat 49, IJmuiden; G. H. G. Lammers, P. C. Hooftlaan 60, Driehuis en H. G. C. M. Wajon, Eenhoomstraat 95, IJmuiden, t.a. Santpoort, J. T. Cremerlaan; W. Kok, Van Leeuwenstraat 79, IJmuiden en A. Prins, Planetenweg 284. IJmuiden, .a. IJmuiden, De la Reijstraat 8; C. Dekker Kwekerslaan 9, Santpoort en I. de Vries, Kwekerslaan 9, Santpoort; P. H. Schaap, Van Nieuwkoopstraat 11, IJmuiden en P. C. de Vries, Burgemeester Rambonnetlaan 57, IJmuiden; G. J. ten Have, Orionweg 107 IJmuiden en C. W. Smith, Van Ostade- straat 79, IJmuiden; J. P. Eijman, Van Die penstraat 16, Velsen-N. en A. G. M. Swin- kels, Van Diepenstraat 16, Velsen-N.; J. H. Peereboom, Hagelingerweg 109, Santpoort en W. S. van den Haak, Duinvlietstraat 72, Velsen-N., t.a. Alkmaar, Terborchlaan 89; C. Stam, Waalstraat 106, IJmuiden en C. C. Zwart, Uranusstraat 22, IJmuiden, t.a. Be verwijk, Laan van Blois 30; C. A. Blok, Evertsenstraat 31, IJmuiden en J. L. van Oosterhout, President Steijnstraat 68, IJ muiden, t.a. IJmuiden, President Steijn straat 68; F. Dikstaal, Kanaalstraat 39 rd., IJmuiden en J. v. d. Oever, Velserduinweg 244, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Velserduin weg 244; M. L. van Wijk, Schoolstraat 13, IJmuiden en M. A. L. v. d. Berghe, IJmui- derstraatweg 10a, IJmuiden, t.a. IJmuiden, IJmuiderstraatweg 10a; D. Menzel, Van Wassenaerstraat 7, IJmuiden en W. van der Plas, Graafschapstraat 71, Haarlem, t.a. IJ muiden, Helmstraat 9; W. A. Kokkelkoren, Sumatrastraat 3, Heemstede en M. J. M. Schoorl, Hofgeesterweg 25, Santpoort, t.a. Santpoort, Hofgeesterweg 3; H. v. d. Veen, Voltastraat 12, IJmuiden en P. L. Aergelo, Lindenstraat 30, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Kennemerlaan 97; M. Muijs, Handelstraat 6, Heemskerk en G. J. Schol, Napierstraat 7, IJmuiden, t.a. Heemskerk, Handelstraat 6; J. J. Schotvanger, Wijk aan Zeeërweg 7 IJmuiden en S. Plugge, Acaciastraat 15 IJmuiden, t.a. IJmuiden, Grahamstraat 194 J. A. Pet, Thorbeckelaan 34, Velsen-Z. en E. J. M. Loenen, Santpoorterstraat 14, Him; J. Veuger, Postbus 54, Hoogeveen en M Sijbranda, Plein 1945, nr. 36, IJmuiden A. Knol, Rozenlaan 83b, Rotterdam en A Enthoven, Rijksweg 346, Santpoort; T. J A. Hazenberg, Zeestraat 70, Beverwijk en G. E. Vogel, Planetenweg 312, IJmuiden, t.a. Beverwijk, Zeestraat 72. GETROUWD; N. J. Molenaar—E. Otter, Haarlem, Caninefatenstraat 10; B. van LeeuwenM. H. H. Janssen, Noordschar- woude, Handelskade 4; T. van Slooten E. C. Hofman, IJmuiden, Lange Nieuwstr, 532; R. H. IJpmaG. J. Goes, IJmuiden, Grahamstraat 192; P. J. M. JanssenM. A M. Kortekaas, Wormer, Florastraat 81; A. J. VoetC. M. Dbondt, Amsterdam, Knol lendamstraat 36 III; G. Lemoine—-O. L. Smidt, Velsen, Woonwagenkamp; J. Cau- moE. M. Ockers, IJmuiden, IJmuider straatweg 100 rd.; F. van der PolJ. Boot, Velsen-N., Westerwijkstraat 8; H. Jaspers R. J. Hartgers, IJmuiden, Eemstraat 23; G. P. van den Heuvel—J. v. d. Zwet Slote- maker, IJmuiden, IJmuiderstraatweg 40; G. J. PhilippoH. Prins, IJmuiden, Van Speijkstraat 23; A. de KroesW. T. M. Vlaming, Bodegraven, Ambachtshof 39; A. MantjeW. Veentjer, IJmuiden, Dinkel- straat 22. OVERLEDEN: H. Oukes, 80 j., echtge noot van L. G. Smits, Popelstraat 18, IJ muiden; J. Verschoor, 77 j., echtgenoot van G. J. Kaspers, De Ruij terstraat 84, IJmui den; IJ. Reitsma, 84 j., weduwnaar van C. M. M. Tabernal, Stationsweg 86, Velsen-Z.; E. Smit, 86 j., weduwe van A. H. Kocx, Vel serduinweg 268, IJmuiden; K. Webbe, 83 j., weduwe van L. van der Horst, Van Wasse naerstraat 40, IJmuiden. ADVERTENTIE Benzine-, diesel- en motorolieverkoop Doorsmeren - tectyleren Ook voor plaatschades uw adres REINIER CLAESZENSTRAAT (hoek Wjjk aan Zeeërweg) Telefoon 4650 De afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid heeft maandagavond haar jaarvergadering gehouden. Het aantal le den is ten opzichte van vorig jaar iets kleiner geworden. Het voorstel van het bestuur om dit col lege van negen op zeven leden terug te brengen kreeg niet de instemming van de vergadering. De heren Visser en Zalm be dankten voor een bestuursfunctie. Het be stuur is thans als volgt samengesteld Voorzitter is de heer B. Buitenhuis; secre taris is de heer H. Wildschut; de heer De Haan is penningmeester; bestuursle den zijn mevrouw W. Albrecht- De Korte, mevrouw De Winter en de heren Menist, Klompmaker, Gentenaar en Glas. Zeer uitvoerig is daarna het „Socialis tisch bestek 1967 besproken. Dit be stek was echter reeds voor de val van het kabinet Cals verschenen. Op het par tijcongres, dat op 11 en 12 november in Rotterdam zal worden gehouden, zul len de heren B. Bruinenberg en Numan de aMeling Beverwijk vertegenwoordigen De Beverwij kse brandweer rukte maandagavond met alle beschikbare ma teriaal en manschappen uit voor een vrij groot opgezette oefening in het gebouw Polypreen aan de Havenstraat. Uitgegaan werd van een felle brand in het hart van de benedenverdieping, welke van alle zijden diende te worden ingeslo ten. Met twee lage druk en één hogedruk nevelspuit werd de strijd tegen het ver meende vuur aangebonden. Drie stralen van de brandweerauto bij open water, drie stralen vanaf een brandkraan, drie stralen vanaf de nevelspuit en een straal via de ladderwagen naar het dak vorm den het wapen van de vrijwillige brand weer. Tevoren was bij de eerste inzet met behulp van de nevelspuit gebruik ge maakt van de persluchtapparatuur, daar de werkelijkheid jaren geleden heeft ge leerd, dat een brand in dit bedrijf met een enorme rookontwikkeling gepaard gaat. Nadat deze half-droge oefening in het gebouw werd uiteraard niet gespoten tot een goed einde was gebracht, hebben de brandweerlieden zich in het fabrieks gebouw verzameld en kennis genomen van de preventieve maatregelen. De oefening stond onder leiding van de commandant de heer J. Bleeker, alsmede van de heren Y. Schinning, H. Nooi en A. Coppens. Poging tot vergiftiging. Een 33-jarige huisvrouw is door de rechtbank in Rot terdam wegens poging tot doodslag (vergiftiging) van haar man, een 36- jarige spoorwegbeambte, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden en ter beschikking stelling van de regering. In de rubberfabriek in Velsen-Noord zijn opnieuw vernielingen geconstateerd, welke tijdens het afgelopen weekeinde moeten zijn aangericht. Uit de aangetrof- fwn sporen kon worden afgeleid, dat de daders waarschijnlijk weer onder de jeugd moeten worden gezocht. Voor zover kon worden nagegaan werd niets vermist. ADVERTENTIE REPUTATIE DOOR RECOflMANO&Tlf BREE5TRRR f 107 Maandagavond werd om negen uur op het hoofdbureau van politie te Velsen door twee automobilisten gemeld, dat op de Amsterdamseweg ter hoogte van de brug over zijkanaal F door de bestuur der van een personenauto de bermbevei liging was geraakt, waarna hij zijn weg slingerend had voortgezet. Beide automo bilisten waren direct een achtervolging begonnen, doch in IJmuiden-Oost waren zij het spoor bijster geraakt. Na een door de politie onmiddellijk in gesteld onderzoek werd voor een adres in IJmuiden-Oost een personenauto ont dekt, welke aan de rechterzijde licht was beschadigd. De bestuurder daarvan, een 61-jarige Amsterdammer kon worden aan gehouden om naar het hoofdbureau te worden overgebracht, waar hem een bloed proef werd afgenomen. Vervolgens is hij naar huis gezonden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5