Economisch directeur Provinciale Ziekenhuizen neemt afscheid Binnenkort oprichting van nationale ziekenhuisraad met economisch H. Ver Lor en van Themaat - oud-burgemeester Veisen - in Z.-Afrika overleden gewoon er over Meer controle op pensions voor buitenlanders Materiële schade bij Santpoort WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 11 Samenwerking In Rotterdam *1 HERENMODE MET EEN APART KARAKTER Waarom is het zo'n gelukkige gedachte juist bij Siebel uw gouden armband te kiezen? Natuurlijk, in de eerste plaats om de uitgebreide en verrukkelijke collectie. Maar ook omdat die collectie op uw gemak kunt bekijken. Omdat u bij Siebel ge woon kunt praten over goud. Omdat u er zich thuis voelt. Zo wordt het kiezen van uw eigen gouden armband een feestelijk gebeuren. En de prijs? De collectie is zó uitgebreid dat een gouden armband naar uw hart altijd betaalbaar is. De naam Siebel staat borg voor een klas se-sieraad uit één van de beste Europese ateliers. U kunt er op vertrouwen dat elke armband zijn geld waard is. i JUWELIERS HAARLEM - GROTE HOUTSTRAAT 63 - AMSTERDAM - KALVERSTRAAT 123 - DEN HAAG - LANGE POTEN 11 - ROTTERDAM - STADHUISPLEIN 24/26 - COOLSINGEL 50 Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd neemt de economisch directeur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noord-Holland (Santpoort, Bakkum en Medemblik), de heer J. A. Valk, afscheid in de intieme kring van de staf en het zie kenhuispersoneel. Hedenmiddag is hem in het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem een receptie aangeboden, waarop hy af scheid nam van het Provinciaal bestuur, alsmede van allerlei functionarissen, waar mede hy in de Nederlandse ziekenhuiswe reld te maken heeft gehad. De heer Valk werd op 31 oktober 1901 geboren. Na enige jaren op een bankin stelling te hebben gewerkt, trad hij op 1 maart 1929 als administrateur in dienst van het toen nieuw gebouwde Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag. In 1935 werd hij benoemd tot administratuer van de Psychiatrische inrichtingen Endegeest, Voorgeest en Jelgersma-kliniek te Oegst- geest. Op 16 oktober 1951 kwam hij in dienst bij de provincie Noord-Holland, namelijk als administrateur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Op 1 oktober 1954 werd hij adjunct-directeur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noord-Hol land en op 1 oktober 1955 economisch directeur. De heer Valk heeft zich steeds bijzon der geïnteresseerd voor de bedrijfsecono mische zijde van het ziekenhuis. Zo was hij gedurende vijfentwintig jaar bestuurs lid van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuiseconomen, waarvan vele jaren als voorzitter. Van zijn hand verscheen in 1950 het boekwerk „Ziekenhuizen; orga nisatie en administratie", hetwelk het eerste boek op dit terrein was en waar in voor het eerst uitvoerige gegevens over de omvang van het Nederlandse zieken huiswezen werden gepubliceerd. Ook werk te de heer Valk mede aan een rapport over het verkrijgen van voor bedrijfsver- gelijking geschikte exploitatiecijfers. Hij is voorts voorzitter van de com missie van beheer en redactie van het maandblad „Het Ziekenhuiswezen", be stuurslid van de Vereniging van psychi atrische Inrichtingen in Nederland, lid van de Beheerscommissie van het Insti tuut voor Ziekenhuiseconomie, bestuurs lid van het Seminarium voor practische gezondheidszorg te Utrecht, alsmede lid van verscheidene studiecommissies. Als hoogtepunt van zyn arbeid op het terrein van het ziekenhuiswezen ziet de heer Valk van de Stichting „Het Neder landse Ziekenhuiswezen" in 1947 en die van het Instituut voor ziekenhuiseconomie in 1963. Weliswaar zijn in deze instellin gen tot nu toe nog slechts alle niet-rooms- katholieke ziekenhuizen gebundeld, doch de samenwerking met de overeenkomsti ge rooms-katholieke organisaties wordt wordt steeds nauwer, zo zegt hy, en bin nenkort mag de oprichting van een Nati- 99 onale Ziekenhuisraad met een gezamen lijk economisch bureau tegemoet gezien worden. Niet alleen de nog steeds toene mende kosten van de volksgezondheid en vooral die van het ziekenhuiswezen no pen tot zulk een samenwerking, ook de ontwikkelingsproblemen van het zieken huiswezen als zodanig dwingen daartoe. Het bedrijfseconomisch aspect heeft in de leiding van de ziekenhuizen, mede door de intrede van academisch gevormde economen, een steeds groter plaats gekre gen. Wel is het ziekenhuis een medische „werkplaats" genoemd, doch het beheer van die „werkplaats" is een zaak waar voor technische kennis van hetgeen daar geschiedt zeker geen eerste vereiste is. Deze waarheid heeft het bedrijfsleven, dat voor zijn bestaan moet vechten, reeds lang ontdekt, doch in de ziekenhuizen is zij nog niet voor ieder duidelijk. De af wezigheid van de strijd om het bestaan (concurrentie) is ongetwijfeld een ernsti ge belemmering voor de efficiency in de ziekenhuiswereld. De laatste jaren gaan hoe langer hoe meer de algemene beheers- en ontwikke lingsproblemen de aandacht vragen. He laas heeft deze gang van zaken, aldus de heer Valk, tot gevolg dat vele bestuur ders niet meer tegen hun bestuurstaak zijn opgewassen. Het orde brengen in de van ouds individualistisch ingestelde zieken huiswereld en de op een lappendeken ge lijkende zorg voor de-volksgezondheid ei sen voortdurend belangstelling en veel ken nis van zaken. Toch geschieden er onder de drang van de economische noodzaak belangrijke dingen, zoals de samenwerking van ziekenhuizen op plaatselijk niveau. Hoewel het aantal bedden in de alge mene ziekenhuizen van 1945 enorm toe nam, in de psychiatrische inrichtingen bleef dit aantal vrijwel constant. De oor zaak daarvan was ondermeer onzeker heid over de te volgen weg. Langzamer hand komt er meer tekening in de inzich ten. Zo staan ondermeer de opening van poliklinieken en dagziekenhuizen voor de deur en is deze hier en daar zelfs al ter hand genomen. Belangrijk is daarbij de grote activiteit die van de geneeskundige zondheid uitgaat. De heer Valk, die van gereformeerden huize is en wiens verdiensten voor het ziekenhuiswezen in 1960 werden erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, is ook nog op andere terreinen als die van het ziekenhuiswezen werkzaam. Zo is hij onder meer penning meester van de Christelijke Prins Bern- hard hbs in IJmuiden, terwijl hij ook ac tief deelneemt aan het kerkelijk leven van zijn woonplaats. „Zowel met de geneesheer-directeur van het Provinciaal ziekenhuis in Santpoort, dokter J. C. Noordzij als met de genees heer-directeur van het provinciaal zieken huis „Duin en Bosch" in Bakkum, me vrouw J. A. Buiter-Kloosterman, alsmede met staf en personeel van beide zieken huizen, heb ik steeds in goede harmonie samengewerkt," zegt de heer Valk ten slotte. B en W van Rotterdam willen een be ter toezicht op pensions voor buitenland se arbeiders. Zij hebben daarom de raad voorgesteld kamerverhuurbedrijven die aan acht of meer personen huisvesting bieden onder de werking van de loge mentenverordening te brengen. Dit bete kent dat dan eisen van veiligheid en hygiëne worden gesteld. B en W zeggen in de toelichting bij het voorstel dat de huisvesting van bui tenlandse arbeidskrachten in Rotterdam evenais in vele andere steden zorgen baart en in sommige gevallen de toets van ci- tiek niet kan doorstaan. Ingrijpen is tot nu toe vrijwel niet mogelijk, omdat ka merverhuurbedrijven, kosthuizen en pen sions alleen onder de logementenveror dening vallen, als er passanten verblij ven. De voortdurende toeneming van het aantal buitenlandse arbeiders maakt het gewenst deze beperkende bepaling te la ten vervallen, aldus B en W van Rot terdam. Zij delen mee dat er in Rotterdam nu veertig a vijftig kamerverhuurbedrijven voor gastarbeiders zijn. In Stellenbosch (Zuid-Afrika) is zater- was een tijd van moeilijke arbeidsconflic- dag 22 oktober overleden de oud-burge meester van Velsen rar. dr. H. Ver Lo- ren van Themaat. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad te Kaapstad. De heer Ver Loren van Themaat was van juni 1910 tot mei 1920 burgemeester van Velsen. Tijdens zijn burgemeester schap werd tot de stichting van een ijzer en staal producerende industrie in IJmuiden besloten; in 1918 werd de Ko-i ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. opgericht. De industriële expansie en de groei van zijn oude gemeente heeft hij van verre, in Zuid-Afrika, waar hij na zijn pensio nering ging wonen, mee mogen maken tot zijn overlijden op 92-jarige leeftijd. In Velsen loopt langs het sportpark Schoonenberg en het park Velserbeek de Ver Loren van Themaatlaan. Met deze straatnaam is de herinnering geëerd aan een oud-burgemeester van Velsen. Velsen was zijn vroegere eerste burger niet vergeten, toen hij op 27 januari 1964 te Stellenbosch zijn negentigste verjaar dag vierde: het gemeentebestuur zond hem een gelukwens, vergezeld van een foto boekje over het „hedendaagse Velsen". De oud-burgemeester beantwoordde deze attentie en uit zijn brief bleek hoezeer hij met Velsens wel en wee meeleefde. In 1960 bracht hij een kort bezoek aan zijn oude gemeente. Er was wel het een en ander veranderd: hij herkende Velser- oord niet meer; zijn vroeger huis was door de Duitsers verwoest; er was een tunnel diep onder het Noordzeekanaal ge komen, voor motorvervoer en spoorweg. Toen hij op 46-jarige leeftijd naar Zuid Afrika vertrok, was dit een terugkeer tot een oude liefde. In 1899 was hij al als jong jurist naar Zuid-Afrika gegaan om daar een actief aandeel te nemen in de strijd van de Boeren tegen de Engelsen. Hij deed dit omdat zoals hij in zijn boek „Twee jaren, in den Boerenoorlog" schrijft „het niet aanging, wanneer men zoals ik van plan was na afloop van de studie daar een betrekking te zoeken, nu rustig in Leiden door te studeren in staatswetenschappen, om, wanneer de strijd achter de rug was, mede de vruch ten van de overwinning te plukken Twee jaar lang streed hij mee. In Nederland teruggekeerd werd hij, na een jaar werkzaam te zijn geweest op de Provinciale Griffie van Zuid-Holland, benoemd tot burgemeester van de kleine Groningse gemeente Raflo. Tijdens dit burgemeesterschap heeft hij zijn studie voortgezet, die zou worden bekroond met een hoogleraarschap in Zuid-Afrika. Maar voor het zo ver was, kwamen er nog tien jaren van burgemeesterschap in Velsen. Tien veelbewogen jaren, waarin de bevolking van Velsen groeide van 18.000 tot 28.000 inwoners; waarin een vierjarige wereldkrijg werd uitgevochten die al bleef ons land er buiten in de jonge havenplaats en visserij centrum zeker niet onopgemerkt voorbij ging. Het ten, van het aanvankelijk geheel stil lig gen en later ongekend opbloeien, van d# visserij, terwijl geheel nieuwe ontwikke lingen zich aankondigden. ADVERTENTIE Dinsdagmiddag is op de westelijke rij baan van de rijksweg Haarlem-Velsen ter hoogte van het benzinestation te Sant poort een personenauto, bestuurd door een 38-jarige huisvrouw uit Haarlem in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen uit Hazerswoude. Beide auto's reden in zuidelijke richting, waar bij de chauffeuse de vrachtauto aan de linkerzijde wilde passeren. Op dit ogen blik week de 20-jarige bestuurder daar van eveneens naar links, omdat hij uit week voor een voor hem rijdende bestel auto. Door deze manoeuvre kwam de aanhangwagen in aanraking met de per sonenauto, waardoor deze laatste slipte, vervolgens in de berm reed en daarna een slag in de rondte maakte. De aanhang wagen werd licht, doch de personenauto zwaar beschadigd. De bestuurster kwam met de schrik vrij. 's Avonds om kwart over acht was er op ongeveer dezelfde plaats sprake van een tweede verkeersongeval, maar dan aan de andere zijde van de weg. Hier reed een 48-jarige garagehouder uit Ber gen, die achter zijn personenauto een zogenoemde „ambulancewagen" had ge koppeld, waarmee defecte auto's wor den vervoerd. Waarschijnlijk ten gevolge van het leeglopen van een band van deze wagen, begon het voertuig te slippen om vervolgens een schaarbeweging te maken. Bij het afremmen door de be stuurder kantelde de ambulance, waar door de vervoerde auto van deze wagen afviel en met het dak op het wegdek terecht kwam. Deze auto liep aanzienlij ke schade op. ADVERTENTIE goud in v i- jini'üHU Zware breedvallende band met In geel goud uitgevoerd klaverbladmotief, harmonieus afgewisseld met prachtig bewerkte espenbladen In rose goud f730,- Closed-for-ever banden, schakelbanden en al of niet bewerkte elavenbanden in vele uitvoeringen. In prijzen, uiteenlopend van f 85,- tot f 800,- en hoger Uiterst verfijnde band van gevlochten goud, onder broken door zes vertikale witgouden zettingen In elk waarvan vier briljantjes flonkeren f1325,- Strakke en gedistingeerde armband uitgevoerd in geel goud, fraai gelapideerde schakels. Evenals alle andere banden met een veilige sluitingf 365-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11