Johnson benoemde vele nieuwe topmannen op State Department Inventieve Ball vervangen door Nicholas Katzenbach K?.Ü.Domp« Uw eigen favoriete Omega-horloge Bus in Oostenrijk door trein gegrepen Industrieproduktie verder gestegen Taxichauffeur uit Bochum overviel zichzelf Critiek op Mao van Rode Gardisten ANVWP contra NTM I JUWELIERS vt WOENSDAG 26 OKTOBER 196 6 13 Organisator Ou Crf* s f. Omega-horloges zijn beroemd over de hele wereld. Om hun topprecisieen om hun vormgeving. Een Omega geeft prestige. Als u wilt praten over de aantrek kelijke eigenschappen van elke Omega op zich (en dat terwijl u de modellen voor u ziet), bent u van harte welkom bij Siebel. In een gastvrije omgeving kunt u op uw gemak de grootste Omega-collectie van ons land bekijken. Dat is de beste manier om uw eigen favoriete Omega-horloge te ont dekken: bij Siebel kijken naar Ome ga en praten over Omega. HAARLEM-GROTE HOUTSTRAAT 63-AMSTERDAM - KALVERSTRAAT 123-DEN HAAG-LANGE POTEN II-ROTTERDAM-STADHUISPLEIN 24/26-COOLSINGEL 50 (Van onze correspondent) WASHINGTON De zakelijke hallen, waarin Amerika's buitenlandse politiek wordt gesmeed helaas niet altijd wan neer het ijzer heet is heeft in de ho gere regionen een hele nieuwe bezetting Dean Rusk nog altijd de leider van de werkplaats, maar rondom en onder hem ziet men alleen maar nieuwe gezichten. Hun dragers: Nicholas Katzenbach, Eu gene Rostov. Foy Kohier, Robert Bo wie, Henry Owen. Nicholas Katzenbach, tot voor kort mi nister van Justitie, is de nieuwe onder minister voor Buitenlandse Zaken. Hij kwam in de plaats van George Ball, die na bijna zes jaar in het ministerie er naar snakte terug te gaan naar zijn oude be roep van advocaat en financier. Ball was een belangrijk man in het State Department. Zijn briljante geest, zin voor humor en onafhankelijkheid van oordeel maakten hem, veel meer dan de conventionele Dean Rusk die een voor liefde lijkt te hebben voor het schuife len op al lang betreden paden, tot de belangrijkste denker van het ministerie. Wat het beleid in Vietnam betreft was bekend dat Ball vergaande bedenkingen had en pleitte tegen het bombarderen van Noord-Vietnam en de constante mi litaire uitbreiding van de oorlog. Ten aanzien van Europa had Ball ook uitge sproken ideeën. Atlantische samenwer king met een verenigd West-Europa was daarvan de pijler. Katzenbach brengt een aantal kwali teiten mee naar zijn nieuwe baan, die hem van Ball drastisch onderscheiden. Katzenbach is namelijk primair een uit stekende organisator met een groot ta lent voor het overbruggen van tegenstel lingen. Een ideeënman op het terrein der buitenlandse politiek, zoals zijn voor ganger is, lijkt hij bepaald niet te zijn, ook al was hij jaren geleden een tijd lang hoogleraar in de internationale be trekkingen. De benoeming van de talentvolle Kat zenbach als onderminister op buitenland se zaken lijkt daarom vooral bedoeld om aan de ene kant Rusk's positie als uitstippelaar van het beleid te verster ken en aan de andere kant om de criti ci uit progressieve hoek met dit beleid te verzoenen. Katzenbach staat namelijk op uitste kende voet met vele progressieven en zijn vriendschap met senator Robert Kenne dy is bekend. Als tweede onderminister heeft presi dent Johnson professor Eugene Rostov, benoemd, hoogleraar aan de Yale uni versiteit, wiens broer Walt Rostov de voornaamste adviseur voor buitenland se politiek in het Witte Huis is. De twee Rostovs zetten hiermee de traditie voort van de broers Bundy, van wie McGeorge jaren lang ook Witte Huis-adviseur voor buitenlandse politiek was terwijl William als hoofd van de afdeling Verre Oosten op het State Department een belangrijke stem was in de hoofdkwestie van het huidige internationale beleid: Vietnam. De Rostovs hebben echter wel een iet wat andere achtergrond dan de uit een oude, prominente Bostonse familie stam mende Bundys. Zij zijn opgegroeid in een links socialistisch milieu vandaar hun respectieve voornamen: Eugene Vic tor Debs naar de leider van de socialisti sche partij, waarvan de huidige Ameri kaanse communistische partij zich in 1907 afsplitste, en Walt Whitman naar de uto pische dichter en hebben daar volgens velen in Washington het complex van over gehouden te willen bewijzen flink anti-communistisch te zijn. Hoe dit ook zij, beide Rostovs zijn uit gesproken voorstanders van het Vietnam- beleid, dat zij zien als een tegenhouden van communistisch Chinese expansie, van een scherp anti-linkse koers in Zuid-Ame- rika, zoals gedemonstreerd door de inter ventie in de Dominicaanse republiek, en van nauwe Atlantische militaire banden. De nieuwe Rostov, Eugene, gaat echter door voor een verzoener wat De Gaulle betreft. Hij zou geloven, zo kan men in Washington horen, dat met meer tact en begrip er wel zaken te doen zouden zijn met de eigenzinnige Franse president. Foy Kohier, tot nu toe Amerikaans am bassadeur in Moskou, heeft de vierde po sitie op Buitenlandse Zaken gekregen. Zijn benoeming kenmerkt president Johnson's belangstelling voor toenadering tot de Russen, want Kohier is een expo nent van een dergelijk beleid, dat in 1963 zijn hoogtepunt beleefde met de onderte kening van het kernstopverdrag. Een even belangrijk advocaat van toenade ring, Llewellyn Thompson, volgt Kohier op als ambassadeur in de Russische hoofdstad. Een man met enigszins andere oriën tatie is Robert Bowie, die de ondoorzich tige betrekkingen van raadadviseur van Buitenlandse Zaken heeft gekregen. Bo wie is de „vader" van de inmiddels door president Johnson in de ijskast opgebor gen multilaterale kernstrijdmacht (MLF) en zijn hart klopt meer voor de NAVO, geïntegreerde bewapening van het Wes ten en gelijkstelling van de Duitse Bonds republiek waar hij jaren lang onder generaal Lucius Clay en hoge commis saris McCloy werkte dan voor ver zoening met Moskou of Parijs. Bowie, nu 56 jaar en tot voor kort do cent in Harvard, was van 1953 tot 1957 ook werkzaam op Washington's State De partment, als hoofd van de Policy Plan ning Staff onder minister John Foster Dulles. De leiding van de afdeling der plannen makers, tot voorkort toevertrouwd aan Walt Rostov, is toegevallen aan Henry Owen, een bijzonder sympathieke Euro pees georiënteerde ambtenaar, die even wel ook bekend staat als een voorstander van de multilaterale kernmacht en voor wie Atlantische cohesie belangrijker lijkt dan ontspanning tussen Oost en West. Maakt men de rekening op dan lijken de nieuwe benoemingen even zo vele aan wijzingen dat president Johnson de hui dige internationale koers der Verenigde Staten -vyil voortzetten en er geen behoef te aan heeft het beleid door frisse ogen nieuw te laten bekijken. Door het ver trek van George Ball kan men zelfs zeg gen dat de huidige ploeg gestroomlijnder is geworden. De drie oude hoofdlijnen van Amerika's politiek: het tegenhouden van communis tische agressie, waar Washington die maar ziet, het uitbouwen van een Atlan tische gemeenschap en tenslotte: het voor zichtig aftasten van mogelijkheden tot ontspanning met de Russen vormen ze ker ook de basis van het politieke denken der nieuw benoemde figuren. De nadruk bij de meesten van hen lijkt op de eerste twee punten te liggen, maar dat hoeft natuurlijk niet in te hou den dat als Moskou serieuze belangstel ling toont voor toenadering deze geen prominentere plaats in het beleid zou kun nen krijgen. GRAZ(AFP) In de Oostenrijkse provincie Stiermarken is dinsdag vroeg een autobus van de spoorwegen die per soneel vervoerde, op een bewaakte over weg waarvan de bomen open waren ge grepen door een goederentrein. Van de 35 inzittenden van de bus kwamen er zes om het leven. De overigen werden ge wond. De meesten ernstig. De overweg wachter is aangehouden. De Nederlandse industriële produktie is in augustus van dit jaar wederom hoger geweest dan vorig jaar, zo blijkt uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het indexcijfer van de gemid delde dagproduktie in de industrie, exclu sief de bouwnijverheid (1958 100) is voor augustus berekend op 162. Dit is 15 pun ten hoger dan in augustus 1965 en 11 pun ten hoger dan in juli van dit jaar. Gecor rigeerd voor seizoenbeweging kwam het cijfer uit op 176 (v.j. 160 en v.m. 167). George v. d. Sluis heeft de lessen van zijn leermeester wel bijzonder goed ter harte genomen. George kocht vrijdag zijn eerste hengel en zondag ving hij onder het wakend oog van Rein Mijdema (rechts) in het Breukelerveen een kolossale snoek (125 cm, 30 pond). Beiden zijn lid van de club van 100. ADVERTENTIE BONN. Een taxi-chauffeur in Bochum „overviel zichzelf" en riep om hulp. De schuld van de zogenaamde misdaad gaf hij drie Turkse arbeiders, die net zijn au to hadden verlaten en die vijftig DM had den betaald. De chauffeur hoopte met zijn acteertalent hun geld zelf in de zak te kunnen steken. De chauffeur was kennelijk geïnspi reerd door een reeks moorden op taxi chauffeurs in de Bondsrepubliek, waarvan de laatste kortgeleden plaatsvond, in het zelfde gebied dat de simulant met zijn auto doorkruist. Nadat de Turken zijn wagen hadden verlaten, was de chauffeur op de voor bank gaan liggen en had zijn eigen das een paar maal om zijn hals aangetrok ken, zodat op de huid striemen ontston den die op wurgen konden duiden. Een paar maal keek de man nog in het spie geltje, om te zien of het resultaat aan de verwachtingen voldeed. Daarna be gon hij uit alle macht om hulp te roe pen. Voorbijgangers die „te hulp" scho ten, speldde hij op de mouw dat drie Tur ken hem met messen hadden bedreigd en zijn geld hadden afgepakt. Tien uur lang lag de ingebeelde zieke in een ziekenhuis om er van een „shock" bij te komen. De Turken waren inmid dels opgespoord en onder verhoor geno men. De chauffeur bekende pas, toen de drie Turken overtuigend hadden kunnen aantonen dat de man een oplichter was. PEKING (Reuter) In minstens een geval hebben Rode Gardisten critiek ge oefend op partijleider Mao Tse Toeng. Dat blijkt uit een maandag in Peking ver schenen nummer vSn het Engelstalige blad „Brief uit China". Dit blad wordt geredigeerd door de tachtigjarige Ameri kaanse journaliste Anne Louise Strong. Zij schrijft dat niemand in China im muun is voor de acties van de Rode Wachters. „Het land wordt met miljoenen aanplakbiljetten overstroomd. Het is niet teveel gezegd wanneer het aantal Rode Gardisten dat door China reist op tien miljoen wordt geschat," aldus het blad. Het hoofdbestuur van de categorale Algemene Nederlandse vereniging van Werknemers in het personenvervoer (A.N.V.W.P.) heeft haar leden geadvi seerd geen stem uit te brengen voor da verkiezing van de nieuwe ondernemings raad van de N.V. Nederlandse Tramweg Maatschappij (N.T.M.) in Heerenveen. De A.N.V.W.P. werd niet toegelaten tot de kandidaatstelling. ADVERTENTIE jrhïs labflo" it. t n ->W i^iibUDb.ïii li in Haarlem Cl Omega-Ladymatic. Een dames-hor- loge dat zich automatisch opwindt. Een verrukking voor het oog. In plaats van glas beschermt een gefacetteerde met de hand geslepen saffier het uurwerk. Gou den kast, gouden armband. Vanaf f775,-; Cl Omega-Classic. De Omega-collectie dames- horloges is één van de meest ge varieerde ter wereld, leder model is van blijvende schoonheid. Omega-horloges zijn antlmagnetisch en shockproof. Dit model in goud f 275,In edelstaal f 165, O Omega-briljantenhorloge Een vierkant witgouden horloge bezet met 32 briljanten en met een gevlochten witgouden arm band. De ontwerpen van de prachtige bril janten Omega-horloges komen voor reke ning van de bekwaamste Juwelen-kunste naars. Een briljanten Omega-horloge is het mooiste geschenk dat een vrouw zich kan wensen, f 2450,% O Omega Golden Link is de nieuwste creatie uit het Omega ontwerpcentrum in Genève. De hoogst modieuze schakelarm band vormt een bijzonder fraai geheel met het horloge. De Golden Link is gemaakt voor de meest verwende vrouw. Dit model met gouden wijzerplaat f1080,-.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13