Fiscus houdt taai vast aan de gulden-is gulden-regel Publiek minder gerust op ontwikkeling van onze economie REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN TRIUMPH DEALER Geldontwaa rdi ng en nog wat Verlenging snelweg vergt onteigening NIPO-onderzoek wijst uit: Smelterij voor aluminiumafval in Hardenberg Vrijheidsstraf voor Ambonnezen 15 De verlovingsringen? Siebel natuurlijk. Wacht nou even. Waarom Siebel? Nou gewoon. Omdat je bij Siebel op je gemak kunt passen en meten. Je voelt je er tenminste vrij. En vanzelf omdat er zoveel ringen zijn om uit te kiezen. De mooiste die er zijn. Daarom WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 Gezonde logica Moeilijk Slachtoffers Onmiddellijke verlichting van HARRY OOMEN Kruit drooghouden JUWELIERS Mn v| HAARLEM - GROTE HOUTSTRAAT 63 - AMSTERDAM - KAL VERSTRAAT 123 - DEN HAAG - LANGE POTEN 11 - ROTTERDAM - STADHUISPLEIN 24/26 - COOLSINGEL 50 (Van onze belastingmedewerker) Al eerder hebben we het gehad over het feit, dat activa, welke in een bedrijf ge bezigd worden, in prijs konden stijgen, zodat hun werkelijke waarde hoger was dan de balanswaarde. We zeiden toen, dat naast te ruime afschrijvingen de algeme ne prijsstijging hiervan de oorzaak was, maar dat de fiscus zich van dit laatste niets aantrok. Wel zijn er deskundigen, die menen in bepaalde wetsvoorschriften een stap in een andere richting te zien, maar het is aan gerechte twijfel onder hevig, of dit inderdaad zo is. Dat zich er niets van aantrekken door de belas tingadministratie blijkt uit het feit, dat als een bedrijf een bedrijfsmiddel verkoopt, de winst gewoon berekend wordt alsof er geen prijsstijging, geen geldontwaarding was. Er is op alle mogelijke manieren be pleit, dat de fiscus dit standpunt zou ver laten en wel met de geldontwaarding zou rekenen, door een gedeelte van de winst, bij verkoop van een bedrijfsmiddel ont staan, onbelast te laten. Om een voor beeld te noemen: Een machine heeft bij aanschaffing nieuw 10.000 gekost. Zij is versleten en laten we voor het gemak maar aannemen niets meer waard. Zij is ook geheel afgeschreven, wat in het bestaande systeem dus zeggen wil, dat er 10.000 op is afgeschreven. Maar nu blijkt een gelijksoortige nieuwe machine niet 10.000 maar 15.000 te kosten. Het bedrijf heeft dus door afschrijving op de oude machine 10.000 vrij gekregen en moet de resterende 5.000 ergens anders vandaan halen. Zoals gezegd is er op velerlei wijze voor gepleit, dat de fiscus met de voortduren de prijsstijging rekening zou houden. Dat kan gebeuren doordat de belastingadmi nistratie zou goedkeuren, dat niet langer zou worden afgeschreven op de prijs, die de machine heeft gekost. Deze prijs wordt dan aangeduid als de kostprijs en, omdat hij in het verleden in de histo rie vast ligt als de historische kost prijs. In ons voorbeeld is de bewuste ma chine dus naar de historische kostprijs geheel afgeschreven. Het zou natuurlijk ook anders kunnen. De fiscus zou er ge noegen mee kunnen nemen, dat niet af geschreven werd, naar wat de machine gekost heeft, maar naar wat zij zou kos ten, als zij vervangen moet worden. Men noemt dit algemeen afschrijven naar de vervangingswaarde. Om nogmaals tot de machine terug te keren: er zou dus niet 10.000 maar 15.000 op mogen worden afgeschreven. Het bedrijf zou dan op het moment, dat vervanging nodig werd, precies het benodigde bedrag bij elkaar hebben Er ligt aan het verlangen, af te schrij ven naar vervangingswaarde zonder twij fel een gezonde economische logica ten grondslag, en wel deze, dat als een ma chine versleten is, eigenlijk uit de af schrijving een nieuwe van gelijke capa citeit gekocht moet kunnen worden, wil het bedrijf gelijk blijven. Is het uit af schrijving verkregen bedrag daarvoor niet toereikend, dan is het bedrijf eigenlijk achteruit geboerd, want het heeft de slij tage niet kunnen goed maken. Het is, wat zijn installatie betreft, niet dezelfde ge bleven, omdat bij de afschrijving en bij gevolg bij de winstbepaling alleen is ge keken naar de cijfers in hun nominale waarde en niet naar de zaken zel'f, naai de substantie, die achter de cijfers staat. Men spreekt dan ook over en breekt een lans voor een substantiële winstbepaling; een winstbepaling, die zorgt, dat het be drijf substantieel gelijk blijft wat uitrus ting met bedrijfsmiddelen betreft, hoe hoog de prijzen tijdens het gebruik ook mogen zijn opgelopen. We hebben in het bovenstaande niet ge praat over machines of andere bedrijfs middelen, die vervangen moeten worden, voor zij versleten zijn in verband met de technische vooruitgang. We hebben datge- daan om het betoog niet te ingewikkeld te maken en omdat de strekking van het ge heel er niet door verandert. De techni sche vooruitgang kan alleen een grond voor versnelde afschrijving opleveren, maar daar gaat het hier niet om. We willen bepaald niet zeggen, dat er voor afschrijving naar vervangingswaarde niets te zeggen zou zijn. Bedrijfsecono misch gezien is er zelfs veel voor te zeg gen. We willen alleen aangeven hoe het komt, dat de fiscus er toch niet van weten wil. Hiervoor zijn voor de fiscus, laten we liever zeggen voor de overheid, verschil lende redenen. Was dat niet zo, dan zou niet zo taai aan de gulden-is-gulden-regel vastgehouden worden. Daar is in de eerste plaats de techni sche moeilijkheid- Hoe zou de belastingad ministratie ooit kunnen nagaan, wat de vervangingswaarde is van alle mogelijke machines, inventarissen, huizen, loodsen, schuren en wat al niet, dat in een bedrijf gebruikt kan worden? Een ware lawine van gegevens zou voortdurend over de belastinginspecties uitgestort moeten wor den om bij te kunnen blijven en een ook maar enigszins effectieve controle te kun nen uitoefenen. Thans is dat niet nodig. Als men weet, wat een bedrijfsmiddel ge kost heeft, weet men ook, wat er hoog stens op kan worden afgeschreven in de periode, dat het dienst doet. Een tweede bezwaar ligt, dunkt ons, in de konsequentie van het systeem. Want we leven nu al jaren in een periode van steeds stijgende prijzen, maar wat als die nog eens zouden gaan dalen? Stel nu eens, dat een machine 10.000 gekost heeft, maar dat een nieuwe niet 15.000 maar nog slechts ƒ8.000 kost? Moet de belas tingadministratie dan ook stop zeggen, als er 8.000 is afgeschreven? Het zou bij de betrokken belastingbetaler zeker weinig enthousiasme ontmoeten. En toch zou het ongetwijfeld de konsequentie van het sys teem zijn: vervangingswaarde is nu een maal vervangingswaarde, onverschillig of dit nu plezierig of onplezierig uitvalt. Het lijdt evenwel geen twijfel, dat de roep om afschrijving naar de vervangings waarde nauw verbonden is met de voort gaande geldontwaarding en met de me ning, dat deze nog langere tijd zal voort duren. Het is te hopen, dat dit niet het geval zal zijn. Naar onze mening is echter met dit al les de voornaamste factor nog niet aange roerd. Die voornaamste factor schuilt in de eis van een rechtvaardige lastenverde ling. Het is nl. bedrijfseconomisch wel te verdedigen, om afschrijving naar vervan gingswaarde toe te staan, maar dit is nu eenmaal niet het enige gezichtspunt, dat bij belastingheffing in aanmerking wordt genomen. Een bedrijf is niet los te den ken van zijn eigenaar of eigenaars. Dat kunnen de aandeelhouders zijn van een naamloze vennootschap of de firmanten van een firma of de eigenaar van een éénmanszaak. Zij zijn eigenaars van het bedrijf. Als de overheid een maatregel neemt, die het bedrijf ten goede komt, profiteren zij ervan. Dat de maatregel economisch verantwoord is, doet hieraan niets af. Men versta ons goed: op zichzelf is dit geen bezwaar. Waarom zou het een be zwaar zijn, dat een bepaalde groep indi viduen van een overheidsmaatregel pro fiteert? Dat komt heus wel meer voor. Er is echter één voorwaarde bij en die is de ze, dat alle mensen, die in dezelfde om standigheden verkeren, ook gelijk behan deld worden. En dat kan niet. Want van de prijsstijgingen, die het gevolg zijn van de voortdurende geldontwaarding, zijn ve le kategorieën het slachtoffer. Men denke aan hen, die hun geld belegd hebben in lang lopende vorderingen, zoals hypothe ken, of die het op de spaarbank hebben of het gestoken hebben in staatsobligaties. Of aan hen, die voor hun oude dag een lijfrente hebben gesloten. Zij worden alle geschaad door de geldontwa-5- dat er voor hen speciale maatregelen wor- ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat 1' thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. De rijkswaterstaat heeft de onteigening aanhangig gemaakt voor de verlenging van de autosnelweg Maastricht-Eindho ven van de aansluiting op de rijksweg Weert-Roermond nabij de Kelperbrug tot een punt over de Zuid Willemsvaart te Nederweert. Dit nieuwe ongeveer zes kilometer lange traject van de E 9-weg moet de flessehals die de traverse door Weert vooral door het oponthoud aan de stadsbrug vormt, ontlasten en zal in 1969 gereed komen. ADVERTENTIE voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 den genomen. Er is en naar wij menen van hooggeleerde zijde wel eens voor een algemene maatregel ten aanzien van de geldontwaarding gepleit. Gedacht kan worden aan een soort goudclausule. Wij menen echter, dat dit een bijzonder com plex en bijna niet te hanteren voorschrift zou worden, afgezien van de bezwaren, die er weer aan kleven. Maar als dit zo is, is het begrijpelijk dat de overheid ervoor terugdeinst om voor bedrijven een speciale tegemoetko ming te maken op dit punt. Veel beter zou zijn, als ons hele volk ervan doordrongen zou zijn. dat aan de voortdurende geldontwaarding een einde behoort te komen. Daar zou zonder enige twijfel ook ons hele volk bij gebaat zijn. Blykbaar is het publiek steeds minder gerust op de economische ontwikkelingen in ons land. Afgaan de op de uitslag van een door het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie (NIPO) zijn er steeds meer mensen, die meenden dat het in de komende twaalf maanden in economisch opzicht niet zo goed zal gaan. Van de ondervraagden wast 55 percent van oordeel dat het min der goed zal gaan. Drie maanden te voren gaf maar 47 percent van de ondervraagden een dergelijk oordeel. Hoezeer de mening veranderd is blijkt als men ziet naar de uitslag van een soortgelijke enquête, die in december 1964 werd gehouden. Toen was er maar 18 percent van de ondervraagden die de zaak niet zo rooskleurig inzagen. Des tijds was 64 percent van oordeel dat het goed zou gaan, in juli waren er nog 35 percent optimisten en einde september niet meer dan 30 percent. Opvallend is het dat er meer mensen zijn die een oordeel durven uit te spre ken dat bij voorgaande enquêtes. In september had 15 percent geen oordeel. In juli waagde 18 percent zich niet aan een uitspraak. Dat percentage was gelijk aan de uitkomst van december 1964. Volgens het publiek wordt het steeds minder aantrekkelijk om geld te beleg gen of om het in een bedrijf te steken Meer dan de helft der ondervraagden, 55 percent, vond het beter om te wachten tegen 45 percent in juli en 14 percent in juni 1963. Op laatstgenoemd tijdstip werden de beleggingskansen door 62 percent der on dervraagden gunstig geoordeeld. In juli van dit jaar kwam nog maar 32 percent tot een dergelijke uitspraak en in sep tember was het percentage slechts 27. Hierbij viel het op dat er meer mensen waren die een oordeel gaven. Slechts 18 percent had in september geen oordeel tegen 23 percent in juli 1966 en 24 per cent in juni 1963. Toenemende werkloosheid wordt door 72 percent van het publiek tegemoet ge zien tegen 40 percent in juli en 21 per cent in december 1964. Daarmee zijn de bordjes verhangen, want in december 1964 meende 64 percent der geënquêteer de volledige werkgelegenheid te mogen voorspellen. In juli van dit jaar zag 48 percent de werkgelegenheid nog roos kleurig in, doch nu is nog slechts 21 per cent van gedachte dat er geen sprake van grote werkloosheid zal zijn. Geen oordeel werd nu uitgesproken door 21 per cent tegen 12 percent in juli en 15 per cent in december 1964. Met een maatschappelijk kapifaal van een miljoen gulden is opgericht de N.V. Metaalindustrie Hardenberg te Harden berg. De nieuwe N.V. zal zich in de eerste plaats bezighouden met het omsmelten en legeren van aluininiumafvallen tot voor de gieterij bestemde blokmetalen. Alle geplaatste aandelen 207.000» zijn eigendom van de vier oprichters: drie Duitsers en een Nederlander ir. A .Swarts. Desgevraagd deelde deze ons mee dat de metaalindustrie Hardenberg één van de weinige Nederlandse bedrijven is die zich met de produktie van blokmetaal uit aluminiumafval bezighouden. „Per jaar wordt er naar Duitsland en België circa 8000 a 9000 ton aluminiumafval geëxpor teerd, terwijl voor het maken van blok metalen weer circa 4000 a 5000 ton door Nederlandse bedrijven wordt terugge kocht." April'maart 1967 zal de fabriek waar schijnlijk gereedkomen. Voor een begin van de werkzaamheden heeft men circa 15 man personeel nodig Het bedrijf zal voor meer dan de helft (50 a 70 pet.) op de export zijn gericht. De eerste investe ring voor het op poten zetten van de fabriek zal een bedrag vergen van circa 600.000. De produktie zal circa 200 ton per maand bedragen, aldus ir. Swarts. De rechtbank in Den Haag heeft van morgen de twaalf Ambonezen, die brand hebben gesticht in de Indonesische am bassade in Den Haag, tot vrijheidsstraf fen veroordeeld. De twee jongens, die nog geen vijftien jaar waren, kregen twee maanden tucht huis. De drie strafrechtelijk minderjari gen en de overige zeven verdachten wer den veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. ADVERTENTIE tu W.1 O urf 1 Model Claudia in 6 breedten v.a. f. 110,- per paar 2 Model Klassiek in 9 breedten v.a. f. 85,- p.p. 3 Model Romance Combinatie van geel en wit goud f 185,- p.p. 4 Claudia met 3 briljanten in 4 modellen van f. 245,- tot f. 335,- Bijpassende herenring f 84,- 5 Model 123 in 4 breedten vanaf f. 108,- 6 Model 8892 f. 213,- p.p. 7 Anjer juweel met 3 briljanten f. 153,- Bijpassende herenring f. 64,- 8 Anjer juweel met 5 briljanten f. 205,- Bijpassende herenring f. 64,- jfc jJ: ïjc ïjc ï|c 4- Afhankelijk van de maat kunnen de prijzen enigszins afwijken. Uw ringen worden terwijl u wacht zonder kosten gegraveerd, met keuze uit drie verschillende lettertypen. •b vU J/ U/ WD vD Oy vG «J. dy /h V V w w 4* 4* »T" Siebel geeft u op uw ringen uw leven lang service en garantie. 1 CONSTANT CONSTANT

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15