Afgraving van het kruiteiland draait nu op volle toeren w Een sprookje wordt waar... PAS HIERVOOR OP! .4 NeoSllvlKrin Voor vlotter scheepvaartverkeer tussen Waterweg en Oude Maas Pers niet welkom bij discussie-avond van P.v.d.A. Koningin gaat per helikopter naar Rotterdam Links geluid in de A.R.P. Stropersdrama opgelost Tweede ogenprikker aangehouden 17 lm» J UWE LI ERS WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Een spectaculair karwei is in volle gang: de afgraving van het kruiteiland, dat bij de split sing van de Oude Maas en de Nieuwe Waterweg de uiterste punt vormt van de Vondelingenplaat. Dit eiland, dat een oppervlakte heeft van 800 a 700 bij 300 meter moet verdwijnen, om dat het een sta-in-de-weg is voor de scheepvaart op de Waterweg en de Oude Maas in beide richtingen. Kanonlopen als meerpalen Omvangrijk karwei Vijf dagen cel voor boze voetballer - - JjifmËÈÊÊ^Ê^ Briljant, de edelste der edelstenen, is een begerenswaardig bezit. Wilt u van nabij (en op uw gemak) zien hoe prachtig gouden sieraden met briljant kunnen 2ijn? Komt u dan eens kijken bij SIEBEL. Een verrukkelijke collectie ligt voor u klaar. En vraagt u alles wat u weten wilt: SIEBEL licht u graag volledig in. En de prijs? De collectie is zó uitgebreid dat de briljanten ring of broche naar uw hart altijd betaal baar is. De naam Siebel staat borg voor een klasse-sieraad uit één van de beste Europese ateliers. U kunt er op vertrouwen dat elk juweel zijn geld waard is. HAARLEM-GROTE HOUTSTRAAT 63 - AMSTERDAM - KALVERSTRA AT 123-DEN HAAG-LANGE POTEN 11 - ROTTERDAM - STADHUISPLEIN 24,26 - COOLSING EL 50 Gedurende de laatste jaren was het een vredig plekje grond met grienden, welgeteld veertien bomen en een planten groei, die enigszins afweek van de plan tengroei in de naaste omgeving. Nog voor kort stond er een gebouwtje voor functionarissen, die verantwoordelijk wa ren voor de goede gang van zaken bij het lossen van springstoffen. Momenteel is men met grijpers bezig het eiland af te graven. Daarna zullen baggermachines er hun werk doen om het water een diepte van tien meter te ge ven. Het eilandje is in de jaren 1921. 1922 ontstaan door het graven van de westgeul, waardoor een betere verbinding tussen beide rivieren tot stand kwam. Voordien vormde het één geheel met het eiland Rozenburg. In 1942 werd het door annexa tie bij Rotterdam gevoegd. Het kreeg de naam „Kruiteiland". Logisch, dat velen bij die naam denken aan een eiland, waar in vroeger eeuwen veel kruit moet zijn verschoten, te meer daar er op het eiland een aantal kanonlopen ligt. En toch.op het eiland is nooit één schot gelost. De naam heeft dan ook een andere oor zaak. In vroeger jaren, zelfs tot kort vóór de tweede wereldoorlog, kwamen tal van schepen de Waterweg binnen, die wa ren geladen met springstoffen, voorname lijk dynamiet, bestemd voor mijnen in binnen- en buitenland. Het was verboden hiermee de Rotterdamse havens binnen te komen. Het eiland diende als losplaats van deze gevaarlijke stoffen, die daarna verder werden vervoerd. De kanonlopen hebben er slechts dienst gedaan als meerpalen of bolders. Ver sterkt door muurtjes van stenen en ba saltkeien werden de lopen rechtop in de grond geplaatst. Een steviger meerpaal had men zich niet kunnen denken, want niet één schip heeft ooit de kans gehad één der twaalf bolders, met elk een ge wicht van 2% ton, van hun plaats te krij gen. Een paar van deze meer dan twee meter lange kanonlopen, staan nog langs de oever op hun oorspronkelijke plaats. De yest is reeds „gerooid". Enkele liggen hier en daar verspreid langs de vroegere buskruithaven", die nu bijna geheel ge vuld is met opgestuwd drijfhout. Nu de kanonlopen weer horizontaal zijn komen te liggen is duidelijk te zien, dat ze bestaan uit een bronzen binnenloop ge vat in een ijzeren mantel. In de binnen loop bevinden zich geleiders, waaruit des kundigen hebben afgeleid, dat met deze kanonnen granaten werden afgevuurd en nimmer zware massieve ronde kogels, zoals die in de 17e eeuw werden ge bruikt. Waarschijnlijke dateren ze uit de napoleontische tijd. Om hun historische waarde heeft men er van de zijde van het maritiem mu seum al belangstelling voor getoond. Als gast van de heer A. Vlasblom technisch ambtenaar van de Rijkswater staat, zijn we in de gelegenheid geweest te wandelen en te waden door zand, bag ger, water, stofwolken en hoog gras om het omvangrijke karwei, waarmee min stens anderhalf jaar gemoeid is, in ogen schouw te nemen. Momenteel is men er druk bezig met grijpers het eiland tot het waterniveau af te graven. Daarna gaan de aannemers het plateau uitbaggeren tot een diepte van tien meter. Inmiddels vordert de aanleg van een nieuwe rivierglooiïng, die wordt opge bouwd uit de reeds op het terrein aan- wijzige bergen mijnsteen en grint. Medio oktober begint het baggerwerk en nog voor het eind van dit jaar zal er niet veel meer van de puntige driehoek te zien zijn. Men verwacht dat de nieu we bocht aan het eind van het volgend jaar voor de scheepvaart zal worden vrij gegeven. (Van onze correspondent) Vijf dagen onvoorwaardelijke gevan genisstraf was gisteren de uitspraak te gen de 25-jarige uit Enschede G. W. T van de Almelose politierechter. De man had op zondag 22 mei tijdens de voet balwedstrijd R.K.L.S.V.-Geel Zwart in Enschede een speler van R.K.L.S.V. een kaakfractuur geslagen. Deze moest 6 weken rust houden. De straf was be doeld can de spelverruwing tegen te gaan, motiveerde de polittierechter het zware vonnis. Ruzie op voetbalvelden Een der twaalf kanonlopen, die waarschijnlijk een plaats zal krijgen in een onzer musea. Voor een discussieavond in Heerenveen tussen de heren drs. G. M. Nederhorst, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A., en Han Lammers. een der samenstellers van „10 over rood" waarvoor leden van de P.v.d.A. per adver tentie waren uitgenodigd, bestond maan dagavond een flinke belangstelling. Even voor de aanvang werd de aanwezige jour nalisten evenwel er op gewezen, dat het verboden was een verslag van het gespro kene te publiceren. Hierop verliet de pers de zaal. De koningin zal vrijdag bij haar be zoek aan Rotterdam, als het weer het toelaat, gebruik maken van een helikop ter. Zij arriveert om kwart over tien op de luchthaven, waar zij door burgemees ter Thomassen wordt verwelkomd. Zij zal vervolgens met de burgemeester een tocht maken over het Waterweggebied naar de Europoort. In het „Eurocen trum" wordt de vorstin een overzicht ge geven van de recente ontwikkelingen in het westelijk havengebied. Daarna volgt weer een vlucht per helikopter over de Maasvlakte, Rotterdams nieuwste haven gebied dat nog op het water veroverd moet worden. 's Middags maakt de koningin een boot tocht door Eemhaven en Prinses Beatrix haven, waarna een rondrit volgt over de terreinen van vier havenbedrijven. De helikopter brengt de koningin vervolgens naar Rotterdam-Zuid, vanwaar zij per helikopter of per auto naar Soestdijk zal terugkeren. Het A.R.-Tweede Kamerlid drs. J Boersma, economisch adviseur van het Chr. Nationaal Vakverbond, heeft in een vergadering van de A.R.-kiesvereniging in Leiden gezegd, dat als de A.R.P. wil meebouwen aan een verandering van de tegenwoordige maatschappij zij er niet aan ontkomt zich politiek rekenschap te geven van de koers die zij gaat varen „Als wij dan nagaan met welke van de niet-confessionele partijen die sociaal- economische koers nagestreefd kan wor den, dan moet het mij van het hart dat ons programma meer aanknopingspunten heeft met de Partij van de Arbeid dan met de V.V.D. Ook de A.R.P. is histo risch gezien sociaal vooruitstrevend aldus drs. Boersma, die met kracht de opvatting van de hand wees dat de schuld voor de huidige inflatie op het kabinet- Cals moet worden geschoven. NUENEN Na meer dan vijf weken heeft de rijkspolitie in oostelijk Noord Brabant het stropersdrama van Nuenen opgelost. Daar werd in de nacht na don derdag 14 september de 25-jarige jachtop ziener J. Helzdingen uit Nuenen in een jachtterrein neergeschoten. In een zieken huis in Helmond trachten artsen de jonge man nog steeds voor volledige invalid! teit te sparen. Drie mannen stroopten in die nacht met lichtbakken naar wild. Eén van hen heeft nu tegenover de politie van Mierlo bekend op Helzdingen te hebben gescho ten, toen ze door hem bij het stropen werden betrapt. Voorlopig zijn de drie Mierlonaren in Mierlo ingesloten. ADVERTENTIE Eerst komt "roos... dan volgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kuntu verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM N EO-SI LVI KRI N Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrinl de biologische haarvoeding Voor dagelijkse haarverzor- ging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het gemakkelijk kappen. De Haagse politie heeft in de residen tie een 36-jarige grondwerker uit Delft aangehouden. De man heeft bekend op 7 oktober een achttienjarig meisje in de Cornelis Patijnstraat op de hoek van de Boomsluiterskade met de vingers in de ogen te hebben gestoken. Het meisje liep daarbij zo ernstig oogletsel op, dat bij haar een oog moest worden weggenomen. De ogenprikker kon gearresteerd wor den dankzij medewerking van de Haagse bevolking. Na publikatie kwamen op het bureau van de Haagse politie heel veel tips binnen, die alle werden uitgezocht. Een van de tipsleidde tot de arrestatie van de Delftenaar. ADVERTENTIE briljanten in Haarlem Chatonring. Afhanke lijk van de grootte van de briljant van 95,— tot 5.000,— en hoger. Rivière-ring. Briljanten van toenemende groot te vormen samen een betoverende composi tie. Vanaf f 180, Princessering. Drie briljanten krijgen in deze juweienring extra luister door 20 kleine briljantjes. 895, Satiné-ring. Met 4 bril janten. In ontwerp en uitvoering ontdekt u de hand van de meester- goudsmid. f 390, Parelring met briljant. Een oesterparel van koele schoonheid, ge flankeerd door 2 vurige briljanten. f 254, Entouragering. 25 bril janten veroorzaken een vuurwerk van glans en gloed. Een trots bezit. f 1420,— Moderne gesatineerde gouden broche, stijlvol Broche in geel en wit goud, rijk met briljantjes Elegante gouden broche met I kleine briljanten, versierd met een kleine briljant. f 139.- ingelegd. Klassieke vormgeving. f 875.- een juweel om met trots te dragen. f 203.-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17