Utrechtse politie wil van de werkloze buitenlanders af Levenslang geëist tegen SS-ers Frenzel en Wolf De Zweedse student, misdeeld kind van een welvaartsstaat Uw eigen favoriete Omega-horloge Arbeidsbureau houdt deur al dicht ABDIJSIROOP Rechter gaat naar ziel zoeken Lauwerszee in juni '69 dicht Op Sobibor-proces herinneringen aan februari-op stand JUWELIERS WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 19 Als andere middelen gefaald hebben, neem dan het middel waarop nog zelden vergeefs een beroep is gedaan 's werelds beste hoestsiroop (Van onze correspondent) HAGEN. In het Sobibor-proces in Hagen (Westfalen) is levenslange tuchthuisstraf geëist tegen Karl Fren zel uit Göttingen en Franz Wolf uit Heidelberg. Tegen de overige negen beklaagden varieerden de eisen van drie tot acht jaar tuchthuisstraf. ,7o reageert Temptation Baan erbij Wie bij SIEBEL binnenkomt (welkom) is op bezoek bij de grootste Omega specialist in Nederland. Dat is niet zomaar vanzelf gekomen. SIEBEL heeft zich door de jaren heen gespecia liseerd in wat goed is en mooi en waardevol. Zo is een collectie ontstaan waarin Omega bij uitstek thuishoort. Omega-horloges worden in de hele wereld geroemd. Om hun topprecisie èn om hun model. Komt u eens kijken naar de zeer uitgebreide Omega-collec tie van SIEBEL. In een plezierige om geving kunt u rustig uw keus maken. HAARLEM - GROTE HOUTSTRAAT 63 - AMSTERDAM - K ALVERSTRAAT 123 - DEN HAAGLANGE POTEN 11 - ROTTERDAM - STADHUISPLEIN 24/26 - COOLSINGEL 50 Op het ogenblik beperkt de Utrechtse vreemdelingenpolitie zich bij het over de grens zetten van buitenlanders tot de nieuwkomers, mensen die hier voor het eerst werk zoeken en geen vergun ning hebben (tot nu toe ruim zeventig). Maar als het aantal werklozen blijft toenemen, zal de politie ook overgaan tot het terugsturen van buitenlanders die hier wel volgens de regels zijn in geschreven en hebben gewerkt, maar zijn ontslagen, ook al hebben zij recht op de werkloosheidsuitkering waarvoor zij gedurende de tijd dat zij loon ont vingen premie hebben betaald. Het arbeidsbureau houdt de deur dicht voor nieuwe buitenlanders. Zij worden naar hun land teruggestuurd. Meestal gé- beurt dat per vliegtuig, om te voorko men dat zij, als ze op de trein worden gezet, in België of Frankrijk uitstappen. Het gaat hier om arbeiders, meestal Marokkanen, die langs „kruip- en sluip wegen" onze grens zijn overgekomen en die niet kunnen aantonen dat ze eerder in een ander Europees land hebben ge werkt, waarheen ze in dat geval terugge stuurd zouden kunnen worden. De poli tie wil het probleem dan niet afschui ven op de buurlanden en laat de arbei ders rechtstreeks naar hun geboorteland vliegen. Als de werkloosheid toeneemt en er voor werkloos geworden buitenlanders binnen afzienbare termijn geen uitzicht op ander werk is, kan men naar de me ning van hoofdinspecteur Tj. P. de Vries van de Utrechtse vreemdelingendienst moeilijk tolereren dat ze soms zelfs al nadat ze maar zes weken hebben ge werkt hier eindeloos uitkeringen blij ven ontvangen. Hij zegt dat men er bi; het ministerie van Justitie ook zo over denkt. Overigens gaat het hem niet om het met de werkloosheidsuitkeringen gemoei de bedrag: de arbeiders hebben er pre mie voor betaald en dus hebben ze er waarschijnlijk recht op, ook al zijn de desbetreffende wetten voor Nederlanders gemaakt en heeft men bij het opstellen van de bepalingen waarschijnlijk nooit gedacht aan de consequenties die ze met betrekking tot de gastarbeiders kun nen hebben. ,Wat mij betreft krijgen ze dat geld in Marokko", aldus hoofdinspecteur De Vries. De politie wil echter wel voor komen, dat op de duur enkele honderden werkloze buitenlanders in de stad rond hangen, terwijl hun leefomstandigheden daar niet op zijn berekend. Zij gebruiken hun pensions meestal alleen om er te slaper, en er zou een onhoudbare toe stand ontstaan als twintig mannen zich de hele dag op één kamertje zaten te vervelen. „We moeten realistisch blij ven", aldus de hoofdinspecteur. Mr. L. S- J. Buis, directeur van de stichting bijstand buitenlandse werk nemers in Utrecht, heeft nogal wat be zwaren tegen de plannen van de hoofd inspecteur, al was het alleen maar uit ADVERTENTIE puur menselijke overwegingen. Hij vindt, dat de aangekondigde maatregel te rigou reus is en bovendien alleen op veronder stellingen berust, namelijk op de ge dachte, dat de werkloze buitenlanders zullen gaan „zwalken" en de openbare orde zullen verstoren. Hij zou het logischer vinden, als ze pas werden uitgewezen nadat ze overtre dingen hadden begaan. Ook de heer Buis heeft zich met het ministerie van Justi tie in verbinding gesteld, maar er bestaan geen richtlijnen voor een al of niet poli tieel optreden tegen werkloze buitenlan ders. De stichting zal de buitenlanders, die rechtop een WW-uitkering hebben, adviseren tegen een eventuele uitwijzing in beroep te gaan. Mr. Buis zei, dat hij redenen heeft om aan te nemen dat zo'n beroep een gunstige beslissing uit z lokken voor de betrokkene. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE PHOENIX (ARIZONA) (AP) Een rechter in Arizona zal in maart 1967 acht tien dagen besteden aan een gerechtelijk onderzoek naar de vraag of de mens een ziel heeft. Er zijn reeds acht groeperin gen en instellingen op neurologisch, psy chiatrisch en parapsychologisch gebied die bereid zijn aan te tonen dat een ziel wel degelijk bestaat. De inzet van het proces is een erfenis van meer dan 200.000 dollar, 720.000 gul den, nagelaten door de in 1951 overleden goudzoeker James Kidd. In zijn testa ment heeft hij geschreven dat zijn erfe nis zal gaan naar die persoon of groep die wetenschappelijk bewijst dat het men selijk lichaam een ziel herbergt, die het lichaam bij het overlijden verlaat. Kidd was vrijgezel en had geen erfgenamen. Op maandag 10 juni 1969, zal wanneer alles volgens plan verloopt, de inpolde ring van de Lauwerszee een feit zijn. Op die dag wordt de laatste van de 25 cais sons, die nodig zijn om het negenhoderd meter brede sluitgat te dichten, afgezon ken. Dit heeft ir. C. van der Burgt van Rijkswaterstaat gezegd op de noordelijke contactdag van de Nederlandse vereni ging voor bitumineuse werken, die in Gieten werd gehouden. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. De Zweedse student heeft het niet gemakkelijk. Dat komt des te duidelijker aan het licht wanneer elders in Nederland dus nu de universitaire opleiding in discussie is. Het socialistische Zweden is bepaald een stiefvader voor zijn studenten, die een ongelijke strijd strijden met de economie. Volgens de Zweedse spaarbankvereniging heeft een student negen- a tienduizend kroon een Zweedse kroon is 69 cent per stu diejaar nodig voor zijn levensonderhoud en zijn studiekosten. De studietoelage die de staat geeft het studieloon dat men niet behoeft terug te betalen is 1750 kronen per jaar. Van het bedrag dat men nodig heeft (circa 6.500) neemt de staat dus 1200 voor zijn rekening. Voort is er de mogelijkheid een lening te sluiten, tot een maximaal bedrag van 7.500 kro nen per jaar. Deze lening, die afhanke lijk is van de studieresultaten, is „in dex gekoppeld", om te voorkomen dat de student er een inflatoir voordeeltje aan heeft, zoals dat in Nederland met de renteloze voorschotten het geval is. Uitvoerig stond de openbare aanklager dr. Neuberger stil bij het lot van de 34 000 Nederlandse joden, die in het con centratiekamp Sobibor om het leven kwamen. Hij schilderde de geschiedenis van het jodendom in Nederland en wees er op dat in 1632 in Nederland de Portu gese jood Spinoza geboren werd, die gro te invloed op Goethe heeft gehad. Dr. Neuberger schilderde eveneens het voorval op 26 november 1940 aan de uni versiteit van Leiden, waar de rector- magnificus prof. Cleveringa, in het open baar protesteerde tegen het ontslag door de Duitsers van de beroemde Leidse ju rist, prof. Meijers. leidde als SS-oberscharführer de arbeids commando's. Wolf had het oppertoezicht bij de ontkleding van de slachtoffers, voor zij in de gaskamers verdwenen. De belangrijkste beklaagde in het pro ces, de 53-jarige portier Kurt Bolender, pleegde vorige week zelfmoord in zijn cel. Hij werd ervan beschuldigd 360 slachtoffers te hebben vermoord en te hebben meegewerkt aan de moord op 84.000 andere. De bekende beul van Sobibor. Erich Bauer en de SS-opzichter Hubert Gomers- ki werden al eerder tot levenslang ver oordeeld. Dr. Neuberger bracht de februari opstand van 1941 in herinnering, waarbij 2.000 arbeiders protesteerden tegen het af sluiten van de Jordaan en het wegvoeren van de medeburgers. Naar zijn opvatting was dit de eerste en de enige staking die ooit in een bezet gebied had plaatsgevon den. Hij concludeerde: „Zo reageert een democratisch volk op de bedreiging van zijn medeburgers". Vervolgens ging de mede-aanklager uit voerig in op de toestanden zoals zij in Sobibor hebben bestaan en waarvan op het ogenblik in de rechtzaal in Hagen de beide beklaagden Frenzel en Wolf de be- 1 -1 ,1 n r<r\„ .noot franvol ADVERTENTIE De cocktail „Temptation" won in 1954 de Eerste Prijs op het Nationaal Cocktail Con cours. Als u een extra lekkere cocktail wilt proeven, moet u „Temptation" eens pro beren. i/i glas Pimpeltjens likeur. lU glas Cognac Gautier en V» glas Citroensap of Lemon Squash. Goed schudden of roeren. Elke goed-gesorteerde slijter heeft niet al leen hele en halve flessen, maar ook maatjes flesjes Pimpeltjens Likeur en Cognac Gau tier. Voor heel weinig geld geniet u van een vermaarde cocktail. Aangezien de doorsnee-student in Zwe den er niets voor voelt om op deze ma nier aan het einde van de studietijd met een schuld te zitten die enkele tienduizen den bedraagt, blijft er slechts één moge lijkheid over een baantje erbij nemen Van de, in totaal 30.000 aan de universi teit van Stockholm ingeschreven studen ten, heeft meer dan 75 percent een neven- baan. Dit heeft een uitermate slechte invloed op de studieresultaten en leidt tot enorme doorstromingsmoeilijkheden aan de uni versiteiten. Het college van curatoren en hoogleraren heeft kort geleden, om de doorstroming te bevorderen een verscherp te vorm van numerus clausus uitgevaar digd, die inhoudt dat wie de vastgestelde studietijden voor het behalen van een ten tamen of examen niet aanhoudt, onmiddel lijk de mogelijkheid tot verder studeren ontnomen moet worden. Het gevolg hiervan was dat enkele hoog leraren, onder wie professor Donner, die aan de universiteit van Uppsala Engels doceerde, hun toga aan de kapstok hingen en verklaarden dat het onder de gegeven omstandigheden onmogelijk is volwaardige studie-resultaten te bereiken. Natuurlijk zijn er altijd equilibristen te vinden die zich in evenwicht houden op het slappe koord van de studentenecono mie en die bijvoorbeeld aan 5000 kronen genoeg hebben, die nooit een boek kopen, maar alles via een bibliotheek lenen. Boe ken zijn in Zweden ongeveer vijf maal duurder dan in Nederland. Die lange ge zonde wandelingen maken, naar de colle ges en instituten inplaats van de onder grondse of de bus te nemen. Die het geluk hebben goedkoop te wonen, in een stad waar de huren van de gemeubileer de kamers door de enorme vraag tot astronomische hoogten gestegen zijn. Prij zen van 100 tot 300 voor één gemeubi leerde kamer zijn vrij normaal in Stock holm, waar men ook nog van geluk mag spreken, indien men er überhaupt in slaagt een kamer te bemachtigen. Er zijn 250 studentenflats in heel Stock holm, op 30.000 ingeschrevenen aan de universiteit. Na de huur is voedsel een belangrijke post op het budget, een post die in de meeste gevallen als een soort van harmo- nika gehanteerd wordt en de buffer vormt die de financiële klappen opvangt. Vol gens de statistieken is een bedrag van 2500 tot 3000 kronen normaal en genoeg voor tien studiemaanden, waarbij men niet dient te vergeten dat Stockholm sta tistisch gezien de hoogste voedselprijs ter wereld heeft. De economische dwangpositie waarin de meeste studenten zich bevinden vormt volgens de universiteits-psychiater een enorme morele pressie. De numerus clau sus, voortdurende geldzorgen en het ge ringe contact dat erdoor in de hand wordt gewerkt, zijn er volgens hem de schuld van dat er een duidelijk stijgende lijn is te constateren waar het gevallen van zelf moord, drank- en narcoticamisbruik be treft. De voortdurende angst een bepaald tentamen niet te halen en daardoor de studie te moeten staken, leidt in vele gevallen tot depressies en tot pogingen om aan de harde werkelijkheid te ontko men door drank of bedwelmende midde len. De zelfmoordfrequentie onder de stu denten is het dubbele van die der niet- studerende leeftijdsgroep. De wachttijd voor een psychiatrisch consult is thans minimaal een maand. Hetzelfde geldt voor de beide artsen die verantwoordelijk zijn voor het lichamelijke welzijn van de rond 30.000 studenten. Wachttijd voor een af spraak spreekuur is een ongekend be grip, lang geleden door artsengebrek naar het vreemde-woordenboek verwezen bedraagt momenteel twee maanden, terwijl de wachttijd van de enige tand arts zes maanden bedraagt. Wordt men geconfronteerd met de voor de Zweedse studenten geldende sociale voorzieningen op medisch gebied, dan vraagt men zich met verwondering af hoe' het mogelijk is dat Zweden nog zolang als „oversocialized" beschouwd wordt. Medicamenten die een bedrag van drie kronen te boven gaan, moet men vrijwel alle zelf voor vijftig percent betalen. Men heeft in Zweden moeten constate ren dat de tegenwoordige gang van zaken een uiterst nadelige invloed heeft op het studieverloop. En tevens dat de economie van „het student" naast verstandelijke vermogens een van de grote factoren is wanneer het erom gaat een acade mische scholing met succes ten einde te brengen. ADVERTENTIE Omega in Haarlem O De Omega-Constellation „Mille-Dol- lar" is het summum In de horlogewereld. Zeer chique model met zware gouden armband en gouden wijzerplaat. Chrono meter met certificaat, waarop de vermel ding „Uitzonderlijk goede resultaten", de hoogste onderscheiding die het officiële Zwitserse Instituut kan geven. Automatisch, waterdicht met datumaanwij zing f2,350,*» O Omega-Seamaster de Ville. Een uur werk van uitzonderlijke klasse in een zeer ranke waterdichte kast. Dit horloge kan men altijd dragen: bij sport, bij het werk of bij een avondje uit. In edelstaal vanaf f180,-, in goud op staal vanaf f225,-, in goud vanaf f525,-, ook met automatische opwinding en datumaanwijzing. O Omega-Constellation. Elke Constel lation is een nauwkeurige chronometer met certificaat. Automatische opwinding. Water dicht. Met datumaanwijzing. Edelstaal f 370,- goud op staal f 460,goud f 925, O Omega-Seamaster, natuurlijk met de beroemde Omega-precisie. Keiharde smashes bij het tennissen of heftige tril lingen bij het waterskiën hinderen het uur werk niet. Waterproof tot op 60 meter diepte. Prijzen vanaf 140,—%

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19