Begrotingstekort wegwerken door hogere grondbelasting Vooral salariskosten zijn bijzonder sterk gestegen Vertraging in wegenaanleg 7 bij hondeweer Vï©GOGO katjesdrop „Prijzen in Nederland blijven stijgen" schoonheid in colliers Gedeputeerde Staten van Noord-Holland menen: Vuilnisbelten moeten weg Zes maanden voor dood door schuld Twee streekplannen in concept bijna klaar EXAMENS IJsselmeerpolders bij Noord-Holland WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 21 Economie Samenwerking Nota's in voorbereiding over ruimtelijke ordening KWALITEITSDROP EEG-commissie Het is een feest de verrukkelijke collectiegouden colliers bij Siebel te bekijken. U vindt er colliers van f75,- tot f2.000,- en heel veel daartussen in: de keuzemogelijkheid is verrassend groot. En het is niet eens vanwege de collectie alléén dat een bezoek aan Siebel zo prettig is. Bij Siebel voelt u zich thuis, in een rustige, gast vrije omgeving kunt u op uw gemak de collectie bekijken; kunt u colliers passen. En u vraagt alles wat u weten wilt. Want Siebel wil, dat u straks thuis komt met de overtuiging helemaal geslaagd te zijn. De naam Siebel staat borg voor een klasse-sieraad uit één van de beste Europese ateliers. U kunt er op vertrouwen dat elk collier zijn geld waard is. JUWELIERS HAARLEM. GROTE HOUTSTRAAT 63-AMSTERDAM - K ALVERSTRAAT 123-DEN HAAG-LANGE POTEN „-ROTTERDAM-STADHUISPLEIN 24/26 - COOLS,NGEL 50 neer deze liberalisatie ingevoerd kan wor den. De begroting van de provincie Noord-Holland voor volgend jaar vertoont een tekort van bijna anderhalf miljoen gulden, dat slechts gedeeltelijk kan worden gedekt door het verhogen van de opcenten op de grondbelasting tot het maximaal toelaatbare. Het dan nog resterende bedrag van ongeveer een half miljoen gulden kan worden goedgemaakt door een bijdrage uit de reserve. De uitgaven voor 1967 worden geraamd op f 38.742.262. Dit is bijna 6'A miljoen gulden meer dan over 1966. Als men van dit bedrag echter de rente voor opgenomen kasgeld aftrekt blijft toch nog een stijging over van ruim vier miljoen gulden of bijna 13 percent. Een van de oorzaken van deze stijging is de toeneming van de salariskosten en wat daarmee samenhangt met ruim anderhalf miljoen gulden, aldus delen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in de toelichting op de begroting mee. Behalve de normale stijgingen zijn op de ze hogere uitgaven ook nog van grote in vloed de hogere uitkering van ruim 1.870.000 aan het provinciaal wegenfonds tot dekking van het nadelige saldo, een verhoging van de bijdragen ten behoeve van de maatschappelijke steun en voor zorg met ongeveer 200.000, een verho ging van de bijdragen voor culturele doeleinden met ongeveer 400.000, een grotere bijdrage voor de recreatie van ruim ƒ200.000 en een hoger bedrag voor onvoorziene uitgaven van ongeveer 100.000 Deze stijging van de gewone uitgaven met meer dan vier miljoen gulden kon niet geheel worden gedekt door de ver hoogde raming van de inkomsten. Ook het verlagen van de uitgaven kon niet zo ver gaan, dat hierdoor een sluitende be groting kon worden verkregen. Er bleef een ongedekt tekort van bijna anderhalf miljoen gulden. Om dit toch gedekt te krijgen hebben Gedeputeerde Staten be sloten de opcenten op de grondbelasting tot het maximaal toelaatbare te verho gen. Deze verhoging gaat op 1 januari volgend jaar in en zal een bedrag van bijna een miljoen gulden opbrengen. sloten een commissie in te stellen die het college over de stand van zaken zal informeren en over en weer contacten zal onderhouden. In deze commissie zul len negen leden van Provinciale Staten worden benoemd. In het hoofdstuk volkshuisvesting wordt als verwachting uitgesproken, dat de rea lisering van het gehele jaarprogramma voor de woningbouw geen moeilijkheden zal opleveren wat de premie- en onge subsidieerde bouw betreft. Ten aanzien van de bouw van woningwetwoningen be staat er grote onzekerheid of alle plannen wel kunnen voldoen aan de door de mi nister gestelde normen. Hierdoor is het geven van een progno se niet goed mogelijk. Voor de kop van Noord-Holland is het mogelijk dat een grotere vrijheid op het gebied van het bouw-, huur- en woonruimtebeleid zal worden ingevoerd. In overleg met minister en gemeentebesturen wordt bekeken wan- Over de gemeentelijke indeling en de bestuursvormen wordt in de toelichting op de begroting als standpunt uitgespro ken, dat het provinciale bestuur een coör dinerende en stimulerende taak heeft, die een breed overleg met de gemeente besturen noodzakelijk maakt. Er ontwik kelt zich een tendens naar grotere be- stuurseenheden, waarvoor in verschillende gevallen door de gemeentebesturen zelf het initiatief is genomen. Gedeputeerde Staten, die schrijven hier over zeer verheugd te zijn, hebben be- Vuilnisbelten zullen in Noord-Holland langzaam maar zeker gaan verdwijnen. Nog slechts bij hoge uitzondering zal het provinciaal bestuur toestemming geven tot het storten van huis-, straat- en be drijfsafval op dergelijke belten en dan nog slechts in landelijke gemeenten. Ge deputeerde Staten van Noord-Holland wensen dat overgeschakeld wordt op mo derne verwerkingsmethoden. De Hinderwet geeft het provinciaal be stuur echter niet voldoende bevoegdhe den ten aanzien van voorschriften op dit gebied. Gedeputeerde Staten hebben daar om aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd te bevorde ren dat de wet aangepast wordt, zodat maatregelen wel mogelijk zijn. „Ofschoon de feitelijke verschillen tus sen de economische ontwikkeling van het noordelijke en zuidelijk deel van de pro vincie nog steeds groot zijn, gaat de eco nomische integratie van beide delen zich steeds meer als een belang van de ge hele provincie aftekenen," aldus schrij ven Gedeputeerde Staten in het hoofdstuk economische aangelegenheden. De indu strialisatie van de oevers van het Noord zeekanaal zal door de beperkte ruimtelij ke mogelijkheden niet gepaard kunnen gaan met een sterke kwantitatieve ex pansie van de werkgelegenheid zonder af breuk te doen aan de ruimtelijke struc tuur van het gebied, aldus schrijven Ge deputeerde Staten, die eraan toevoegen dat bovendien het reële gevaar dreigt dat dezelfde beperkingen ten aanzien van de ruimtelijke mogelijkheden aan de econo mische ontwikkeling in en rondom het Noordzeekanaal gebied, ernstige belemme ringen in de weg gaan leggen en zelfs tot een abrupt einde van deze ontwik keling zouden kunnen voeren. Daarom wil het provinciaal bestuur in het gebied boven het Noordzeekanaal een aantal industriële vestigingsplaatsen tot ontwikkeling brengen die een volwaardig alternatief kunnen bieden voor een be langrijk deel van de activiteiten die nu nog op het zuiden zijn gericht. De Amsterdamse rechtbank heeft een negentienjarige fabrieksarbeider wegens het veroorzaken van een dodelijke aan rijding veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden waarvan twee voorwaardelijk en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie had negen maanden waarvan drie voorwaardelijk en vijf jaar ont zegging geeist. Hoewel het daar verboden was haalde de jongeman op 20 juni op de Zuider zeeweg in Amsterdam een auto in. Door dat hij bij deze manoeuvre met zijn wa gen gedeeltelijk op de linkerweghelft te recht kwam, raakte hij in botsing met twee tegenliggers. Hierbij kwam de be stuurder van een busje om het leven en werden verscheidene andere inzitten den gewond. De jongeman was na de aanrijding in paniek naar huis gevlucht en had zijn moeder gevraagd de politie te bellen. Het dagelijks bestur van de provincie Noord-Holland kampt met aanzienlijke problemen ten aanzien van de wegenaan leg. Door beperking van de overheids uitgaven zijn namelijk verscheidene pro jecten vertraagd, terwijl het een nog niet beantwoorde vraag is of en zo ja hoeveel kapitaalmiddelen in de komende tijd be schikbaar zullen komen. Hierdoor is het bijzonder moeilijk een urgentieschema op te stellen. Desondanks zijn Gedeputeerde Staten van mening dat de urgente werken toch maar besteks- klaar moeten worden gemaakt, zodat ze direct beschikbaar zijn als de geldmidde len worden verruimd. Ook zal onder ogen moeten worden ge zien zo delen Gedeputeerde Staten in de begroting 1967 mee in hoeverre de pro vincie ten aanzien van niet-planwegen fi nancieel de helpende hand moet bieden. Ter overbrugging van de periode, waarin nog niet op het nieuwe wegenfinancie ringssysteem is overgegaan, is voor vol gend jaar een bedrag van 700.000 ge raamd voor aanleg c.q. verbetering van tertiaire en quartaire wegen. Het streekplan voor het Noordzeekanaal- gebied en het herziene streekplan voor Zuid-Kennemerland zijn in concept bijna gereed. Ze zullen binnenkort ter visie ge legd worden, waarna ze aan de raden van de betrokken gemeenten worden voorge legd. Deze twee streekplannen krijgen bij Gedeputeerde Staten voorrang boven andere, omdat ze het meest urgent wor den geacht. Bovendien zal bij het vast stellen van de plannen voor de kop van Noordholland rekening met deze streek plannen worden gehouden. Dit hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in de begroting voor 1967 meegedeeld. Over de ruimtelijke ordening in de pro vincie hebben Gedeputeerde Staten on langs een brochure „Drie miljoen Noord- Hollanders" uitgegeven. De daarin neer gelegde uitgangspunten worden nader uit gewerkt en zullen in enkele nota s^ wor den verwerkt. Een van deze nota s zal zich bezig houden met de uitbreiding van de bebouwingskernen. In een andere nota wordt aandacht geschonken aan de open luchtrecreatie. Ook aan het verkeer zal aandacht worden besteed. Gedeputeerde Staten schrijven verheugd te zijn over het feit dat de rijksoverheid in de tweede regeringsnota over de ruim telijke ordening in hoofdlijnen eenzelfde beleid voor staat als het provinciale be stuur. „Wil een op de voorgestelde ontwik keling gericht beleid werkelijk slagen, dan zal door rijk, provincie en gemeenten in samenwerking met particuliere organisa ties een veelomvattend regionaal ontwik kelingsbeleid moeten worden gevoerd waarin de nodige financiële middelen be schikbaar moeten komen," aldus Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. ADVERTENTIE Utrecht. Doctoraal muziekwetenschap: E. M. Verhulst (Scherpenzeel). Doctoraal sociale geografie: E. J. ter Meulen (En schede). Doctoraal klassieke letteren: J. C. Janssen (Driebergen). Arts-examen: Mej. J. D. van der Giesen (Woerden). Tandarts-examen: M. A.J. Eijkman (Zeist), M J. van den Heuvel (Utrecht), J. H. Kraal (Leerdam). J. J. M. Mackenbach Vught), A. R. Riedeman (Utrecht), J. R. Ziesel (Utrecht). Doctoraal geneeskunde: Jhr J D. C. H. Graswinckel (Rotterdam), N V. M. Mutsaerts (Tilburg), M. Schreu- der (Utrecht), mej. A. A. van der Maas (Woerden). Apothekers-examen: W. F. Hoogstraten (Utrecht). Doctoraal dierge neeskunde: C. I. M. M. Achten (Vlijmen), D. M. J. van Beek (Beekbergen), E. J. M. H. Bissctioff (Simpelveld), F. Bijleveld (Dordrecht), Tj. Cuperus (Wolvega), W. van Dijk (Utrecht), G. Eikelenboom (Utrecht), L. Elving (Meppel), J. F. A. Heitkamp (Zwollerkerspel), G. C. M. Jansen (Gilze), E. J. Jedema (De Bilt), J. P. Koopman (Dieren),R. van der Lende (Utrecht), M. Levison (Utrecht), O. Ples- ser (Utrecht), W. Pons (Bergambacht), H. H Poppinga (Groningen), E. Sekeles (Utrecht), J. Stoel (Kampen), W. Strijk (Westerbork), H. Verburg (Mijdrecht), H H van Neerbos (Jutphaas), G. van Dom melen (Esbeek), mej. W. Boersma (Aduard- Gr.). Doctoraal tandheelkunde: J. van Baal (Doorn), J. de Kruyf (Leerdam), P. van Nes (Utrecht), C. J. Qua (Amster dam), L. J. van Baaien (Zeist), H C. van Luyn (Utrecht), C. J. .Moorrees (Den Haag), H. Tideman (Laren), A. A. H. Veldhuis (Utrecht), A. A. J. Bast (Slie- drecht), W. O. R. de Jager (Eindhoven) A. S. van Oosten (Voorburg), C. H. Pa Gedeputeerde Staten van Noordholland menen dat de nieuwe IJsselmeerpolders Markerwaard en Zuid-Flevoland bij de provincie Noord-Holland moeten worden gevoegd, omdat deze provincie belang bij beide polders heeft. Met name Zuid-Flevo land moet in de toekomst dienen om een gedeelte van de bevolking van Amsterdam en Het Gooi op te vangen, dat niet op het oude land gehuisvest zal kunnen wor den. Deze belangen willen Gedeputeerde Staten in het overleg met de minister van binnenlandse zaken naar voren brengen. Het standpunt van de provincie Noord- Holland wordt in een nota neergelegd meijer (Enschede), H. W. Casteren van Cattenburgh (Haarlem), mej. D. Jezeer (Hilversum), mevrouw L. K. Jansen-Oei (Utrecht). Nijmegen. Doctoraal examen in de rechts geleerdheid: P. F. E. J. Janssen (Maastr.). Doctoraal examen Germaanse taal- en let terkunde Duits: J. M. H. Manders (Schayk). Doctoraal examen geschiedenis: M. M. L. de Rijcke (Aardenburg). Artsexamen: H. C. M. van Heesch (Tilburg) en P. E. V. Schuurs (Wychen). Gepromoveerd tot doc tor in de godgeleerdheid op proefschrift ge titeld: „Die Grundlegung der Ethik in der Theologie Karl Barths", pater J. L. M. van Dijk O.P. Promotor was prof. dr. H. P. A. Cornelissen. Amsterdam (V.U.)- Bevorderd tot arts: W. A. Nelis (Amsterdam), R. Visser (Pur- merend), J. C. van der Zwan (Zwollerker spel). Doctoraal economie: G. T P. Bosma (Amsterdam), J. van Efferink (Bunnik) en H. Jansen (Arphem). Het jongste kwartaaloverzicht van de E.E.G.-commissie over de conjuncturele ontwikkeling in de gemeenschap, dat gis teren is vrijgegeven voor publikatie, noemt de vooruitzichten voor Nederland in de komende maanden voor het volgend jaar niet zodanig, dat een relatieve sta bilisering van de kosten per eenheid pro- dukt en de prijzen tegemoet mag worden gezien. De stijging van de investeringsuitgaven zou nog kunnen verminderen maar het ziet er naar uit dat de expansie van de consumptieve bestedingen slechts een be trekkelijk geringe vertraging zal onder gaan, temeer daar de spanningen op de arbeidsmarkt waarschijnlijk zullen aan houden, aldus dit overzicht. De produktie zal volgend jaar niet zo sterk kunnen toenemen als in 1966. Enige verbetering van de lopende rekening van de betalingsbalans is mogelijk, maar de prijzen zullen vermoedelijk een verder» stijging ondergaan, met name onder in vloed van de slechts weinig in betekenis afnemende opwaartse beweging van de produktiekosten. ADVERTENTIE goud in Haarlem TrTTUHë TI Naar voren breder uitlopend collier bestaande uit precisieus verbonden Een "^aTnif iek ÜwerM Ewnakalïe andere coUiers met'veüfge sluï- ElTstaafje heeft een nauwkeurig aangepaste lengte, schakels. De onderlinge speling is zodanig, dat Wj^hrt dragen de be- fijnd elegante valüng om dehals wordt bereikt, f 748,- Feestelijk collier van kunstzinnig bewerkte staafjes (boomschorseffect). - - - - zodat een bijzonder koorlijkheid van dit model het volle accent krijgt, f 438,-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21