Professor Biersteker: met „proefploeg" op Schiphol teruggekeerd Geen problemen in Mexico Vlaggen blijven wapperen tijdens Olympische Spelen Trainers toto-tips m Quicksilver S neemt afscheid Revanche der Grote Prijzen zondag passend afscheid van grote draver jij Voorlopig rapport in november uit John Surtees gaat voor Honda rijden Herly ronde verder voor Europa Cup La Gantoise en Burnley een ronde verder Vier ADO-spelers bij Jong Oranje Inhaalprogramma in zaterdagvoetbal Ajax-FC Köln trok weinig publiek Valerengen bijna uitgeschakeld Sparta en Servette spelen op 9 en 16 november HPC moest zege in laatste minuut prijsgeven yy WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 26 SÜÉfÉs ff Veertien medailles Ademhaling Rudi Altig en Renz leiden in Dortmund J aarheursstedenvoetbal Intertoto Bax Eindhovenvoor vijf duels aan de kant Staat van dienst Aanhang van Feijenoord krijgt geen kaartjes voor duel bij Ajax Voetbal in Engeland Sport in het kort Nel Bos, Riny Wagtmans en Janny van Eyck-Vos (v.l.n.r.). (Van onze sportredacteur) „Wat mij betreft zijn er in Mexico geen grote problemen. De grenzen van het prestatievermogen van sportmensen in Mexico liggen veel hoger, veel gunstiger dan vermoed". Dit is een uitspraak, ontleend aan de optimistische visie van profes sor Biersteker, de leider van de medische studiegroep, die met medewerkers, sports- lieden en officials vanochtend op Schiphol terugkeerde na een verblijf van enkele weken in Mexico. Met de gebruinde en van Zuidamerikaanse hoeden voorziene groep kwamen uit de DC 8 grote containers met bloed, tijdens de voor-Olympische Spelen van de Nederlandse deelnemers afgenomen. Want dit kwam duidelijk tot uiting: het onderzoek om de Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen in 1968 medisch gezien zo goed mogelijk naar Mexico te laten vertrekken, is nog niet geëindigd. Er zullen nog heel wat proeven en onderzoekingen (zoals van het bloed) moeten worden gedaan, alvorens een definitief rapport van de werkgroep- Biersteker in december-januari aan het NOC kan worden aangeboden. Een voor lopig rapport wordt eind november verwacht. De van gezondheid en plezier stralende groep op Schiphol leverde een goed be wijs voor de stellingen van professor Biersteker, die met zijn woorden de angstpsychose, die er heeft bestaan voor deelname aan de Olympische Spelen in Mexico in verband met de hoge ligging, volledig heeft weggevaagd. Het is ieder een medici, atleten en coaches enorm meegevallen. De Nederlandse vertegenwoordiging bij de voor-Olympische Spelen keerde met veertien medailles terug, behaald door elf mensen. „En die prestaties", aldus pro fessor Biersteker, „werden behSald, ter wijl men door het medische onderzoek zwaarder dan normaal was belast. On danks alle alarmerende berichten, die te voren waren verspreid, bleek de conditie in Mexico goed te kunnen bewaard en nog verbeterd te kunnen worden. Alle zware inspanningen zijn zonder problemen op gevangen." „Wij kunnen ook niet zeggen, dat er een bepaalde termijn van voorbereiding, van acclimatisatie voorgeschreven kan worden. Voor de één zal dat drie weken zijn, voor de ander een week. Het zou bij voorbeeld zinvol kunnen zijn eerst de kanovaarders en later pas de schoonsprin- gers te laten vertrekken". Dokter Bierste ker wees er in dit verband op, dat de wielrenner Fed or den Hertog onmiddellijk na zijn aankomst in Mexico City (hij ar riveerde, toen de rest van de ploeg al geacclimatiseerd was) voortreffelijke prestaties leverde op grote hoogte (3000 meter). „Er zijn natuurlijk wel bepaalde moei lijkheden. Zo zullen degenen, die inspan ningen moeten leveren, die boven de an derhalve a twee minuten liggen, meer John Surtees, achter wereldkampioen Jack Brabham tweede in het wereldkam pioenschap van autocoureurs in 1966, zal het volgens seizoen als rijder nummer één uitkomen voor de Japanse Hondafa- briek. In de laatste nacht van de wielerzes- daagse die in Dortmund wordt gehouden, is Peter Post met zijn koppelgenoot Fritz Pfenniger van de tweede naar de vierde plaats teruggevallen. Woensdagochtend in 128 uren waren 2.615,4 kilometer afge legd zag de stand er als volgt uit: 1. Rudi Altig-Renz (W.Dld.) 342 pnt., 2. Bugdahl-Sercu (W.Dld./Belg) 203 pnt., op één ronde: 3. Kemper-Oldenburg (W. Dld.) 393 pnt., 4. Post/Pfenniger (Ned./ Zwits.) 266 pnt., 5. Lykke-Rudolph (Den/ W.Dld.) 164 pnt. De overige koppels hadden drie of meer ronden achterstand. moejte mgt de ademhaling hebben dan de anderen, maar dat zijn bepaald geen on overkomelijke hindemissen." Professor Biersteker wilde bepaald ook niet zeggen, dat er geen wereldrecords zouden kunnen worden verbeterd tijdens de Olympische Spelen in Mexico. „Er zijn nu al beste tijden gemaakt door de deel nemers, ook door de Nederlanders. Kli matologisch is er nog een moeilijkheid, die echter goed op te vangen is: het is in Mexico droger en dus zullen de at leten op vochtgehalte gecontroleerd moe ten worden. Maar echt grote problemen: nee, beslist niet. Ik was," aldus profes sor Biersteker, „vóór ik vertrok ook zelf zeer sceptisch wat de wedstrijden betreft, maar er is geen reden tot enige angst." Chef d'équipe Kerdel sprak op Schiphol woorden van welkom en dank tot de ploeg. Op de luchthaven waren veel offi cials van diverse bonden en instanties aan wezig. (Van onze sportredactie) De Ierse basketbalkampioen Belfast heeft zich teruggetrokken uit het toernooi om de Europa Cup. De Nederlandse kam pioen Herly, die in de eerste ronde tegen Belfast had geloot, komt nu zonder te spelen een ronde verder. De tegenstander van Herly wordt dan de Joegoslavische kampioen Lubliana. Het Belgische La Gantoise heeft zich dinsdagavond in Bordeaux geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor clubs uit jaarbeurs steden. Het speelde met 0-0 gelijk tegen Bordeaux, na de eerste wedstrijd in Luik al met 1-0 te hebben gewonnen. Ook Burn ley plaatst* zich voor de achtste finales. De Engelsen versloegen op eigen terrein Lausanne met 5-0. In Zwitserland had Burnley al met 3-1 gewonnen. Napels won voorts in de eerste wedstrijd uit met 4-1 van Odense. Fc Barcelona^ klopte op eigen veld Dundee United met 2-1 en in Valencia versloeg de club van die naam Rode Ster Belgrado met 1-0. Kilmarnock won met 1-0 van FC Ant werp. Deze wedstrijd werd in België ge speeld. In Bern is dinsdagavond de loting ver richt voor de halve finales van de inter- toto-voetbalcompetitie. De winnaar van de ontmoetingen ADO-IFK Gothenburg zal uitkomen tegen die van de wedstrijden Inter Bratislava-Go Ahead. De tweede halve eindstrijd gaat tussen Zaglebie Sosnowicz (Polen), dat in in de kwart finales DWS uitschakelde, en Eintracht Frankfort, de club van Elek Schwartz. In de halve finales hebben ADO en Go Ahead beide één wedstrijd gespeeld. ADO won thuis met 1-0 van IFK en komt heden woensdag in Gothenburg voor de tweede maal tegen de Zweden uit. Go Ahead verloor in de uitwedstrijd met 3-0 van Inter Bratislava en speelt woensdag 9 november in Deventer zijn tweede wed strijd. De vlaggen zullen ook in de toekomst blijven wapperen tijdens de Olympische Spelen, dat verklaarde dinsdag de presi dent van het Internationaal Olympisch Comité, de 79-jarige Amerikaan Avery Brundage, na afloop van de IOC-verga- dering die in Mexico-City werd gehouden. „Wij blijven vasthouden aan het besluit van Madrid, om zoals tot dusver ge bruikelijk de vlaggen van de deelne mende landen te hijsen, terwijl bij de ceremonie protocolaire het volkslied zal weerklinken" aldus Brundage, die er aan toevoegde dat het voorstel om alle na tionale vlaggen door Olympische dundoe ken te vervangen, door het leidinggevend orgaan van het IOC met overgrote meer derheid werd afgewezen. In Grenoble en in Mexico zullen dus de vlaggen wapperen en de volksliederen in de Olympische Stadions klinken. Tijdens de zitting van het IOC-bestuur werden vele organisatorische problemen behandeld betreffende Grenoble en Mexi co, terwijl tevens voorbereidend' werk werd gedaan in verband met het komende IOC-congres in Teheran. Voorts was het presidium van mening, dat het aantal re gionale spelen, als de Aziatische, de Pan- Amerikaanse, of de Zuidafrikaanse zou den moeten worden verminderd, aange zien het onmogelijk is voor een amateur aan zoveel wedstrijden deel te nemen en eveneens zijn beroep uit te oefenen. Over de rassenkwestie werd duidelijk gesteld, dat het niet onmogelijk is dat op de ko mende spelen Zuid-Afrika weer zal deel nemen. In januari zal een bijzondere com- Voor Jong Oranje, dat zaterdag 5 no vember in Den Haag tegen het Tsjechi sche B-elftal in het veld komt, is van daag een centrale training in het KNVB- oefencentrum in Zeist. Hiervoor zijn uit genodigd: De Bree (NEC), Thie, Mans veld, Vos, Houwaart (allen ADO). Van Duivenbode (Ajax), Wamas (Go Ahead), Buitendijk (Sparta), Rejjnders (NAC), Ha- negem (Xerxes), Geurten (MVV), Klijn- jan (DFC), Jansen (Feijenoord), Rensen- brink (DWS) en Verdonk (PSV). Het UEFA-jeugdelftal speelt vandaag in Zeist een oefenwedstrijd tegen de Amersfoortse tweede divisieclub HVC. Uitgenodigd zijn: Heutink (PW), Bloem (DWS), Jansen (Sparta), Gerritsen (HVC), Van London (De Graafschap), Bond (Vo- lendam), Boskamp, Van Gelder (Feije noord), Gijzelaar (Sittardia), Van der Lei, Hoekema (Go Ahead), Bakker (Telstar), Peeters (Elinkwijk), Sarelse, Meuwissen (Blauw Wit), Aardoom (Velox), Weimar (ADO) en Mulders (FC Den Bosch). Voor het zondag amateurelftal, dat gisteren, met hetoog op de returnwed strijd tegen Engeland in het toernooi om de Europese»., beker voor amateurteam.* (zaterdag 19 november) in Zeist bijeen kwam, waren de volgende spelers uitgeno digd: De Quant (CW), Leusekamp, Schuurink, Postma (allen Quick'20), De Ridder, Salowane (beiden Vlissingen), Muijs. Vrijens (beiden MKC), Kivit, Heu- men (beiden De Spechten), Del Motto (Middelburg), Koren (UVS), Struver (Chevremont), Balkhoven (RFC), Ou wens (TOP) en Kamies (Emmen). De strafcommissie van de KNVB heeft een schorsing voor vijf wedstrijden op gelegd aan Bax de keeper van Eindhoven, omdat hij zich tijdens de wedstrijd R.B.C.-Eindhoven op 16 oktober schuldig heeft gemaakt aan het schoppen naar een tegenspeler, en omdat hij aanvanke lijk geweigerd heeft, zijn naam aan de scheidsrechter op te geven. Eenzelfde straf, ook wegens het trappen van een te genspeler tijdens de ontmoeting Hil versumWilhelmina op 16 oktober zal Westbroek (Hilversum) moeten onder gaan. Voor vier wedstrijden werden ge schorst: Krisp (M.V.V.) wegens bij her haling ruw spel tijdens de wedstrijd MVVXerxes en Reekers (Heracles), die zich tijdens het treffen Holland Sport- Heracles bij herhaling aan ruw en gevaar lijk spel heeft schuldig gemaakt. missie in Zuid-Afrika zelf de problemen onder de loep nemen. Er werd tevens van bestuurszijde op gewezen, dat in vele landen met de de finitie van het woord „amateur" nogal ruim werd omgesprongen. Het IOC wil zich dan ook sterker dan tevoren met het begrip amateur bemoeien en hiervoor strenge reglementen opstellen die voor alle landen gelden. Voor het zaterdagvoetbal is een be scheiden inhaalprogramma vastgesteld en daarbij komt van de clubs uit Haarlem en omgeving alleen de derdeklasser Zand- voortmeeuwen in het veld. De voetballers uit de badplaats moeten in Hoorn op be zoek bij hekkesluiter Zwaluwen'30 en kunnen met een overwinning de aanslui ting met de andere ploegen behouden. Als Zandvoortmeeuwen verliest dan komt het in de gevarenzone. In de vierde klas wordt alleen ABN- OSDO gespeeld. De thuisclub is de laatste tijd goed op dreef en kan met een zege naast SMS op de tweede plaats komen. OSDO staat samen met SAC op de laatste plaats. Het heeft echter twee wedstrij den minder gespeeld dan de „spoorman- nen" uit Haarlem. (Van onze sportredactie) Bestuurslid Gosen van Haarlem is ook na de toto's nummer 15 en 16 nog lijstaanvoerder in het klasse ment van de rubriek trainers-toto- tips. Gosen haalde twaalf punten binnen en zag alleen De Visser (Tel star) met 13 punten nader komen. De Vos van RCH bemachtigde twaalf punten en Klijn (EDO) tien punten. De totalen van de pooldeel- nemers zijn nu Gosen 104, De Vis ser 103, De Vos 100 en Klijn 97 punten. De prognoses voor zondag zijn (in de volgorde De Vos, Klijn, De Vis ser en Gosen): Go AheadAjax DOS—GVAV Willem IIFortuna PSV—ADO SittardiaXerxes MVV—NAC DWSTwente 1 Den BoschZaanstreek 1 Holland Sport—NEC 3 SVVDe Graafschap 1 VolewijckersDFC 2 HVC—Roda 1 1 ZFCHaarlem 2 3 3 2 1 2 2 2 3 3 3 2 13 1 1 1 3 3 3 1 1 1 1 3 2 Een aanval van Ajax (Keizer) op het doel van FC Köln. Nog voor het einde van het drafseizoen 1966 valt het doek voor de nu I7-jarige Quicksilver S. Zondagmiddag betreedt hij voor de laatste maal het strijdtoneel, waarop hij begon als een grasgroene en al te onstuimige dilettant en zal eindigen als één der grootste, zo niet de aller grootste vedette uit de geschiedenis van de Nederlandse drafsport. „Wij hebben met dit afscheid gewacht" zegt Wage naar tot wij een passende koers voor hem hadden en dat is de Revanche der Grote Prijzen, zondag op Mereveld". Geen afscheid dus met stille trom, waarvoor velen al gevreesd hadden, maar een afscheid van de baan in een sterk internationaal gezelschap, waarvoor de oude Quick in grootse vorm moet ste ken om aan dit heengaan ook nog de dat zij in 1958 bij de hengst voor de eer luister te kunnen verbinden van een bril- ste maal op hun entrainement wél die jante zege. Of dit hem gelukken zal is sluimerende eigenschappen tot ontwaken de grote vraag. Winst of verlies spelen wisten te brengen, en hem van een ver in dit geval geen rol, omdat zijn vertrek guisd paard tot een kampioen maakten, van de baan wordt gevierd te midden Wagenaar zelf heeft hiervoor nauwelijks van zijn oude en jonge concurrenten, die een verklaring. „Ik heb hem behandeld weinig scrupules zullen tonen voor de als al mijn overige paarden, maar met „grijze haren" van de AOWe'r en diens dit verschil dat ik voor hem een grote enorme staat van dienst. Strijdend tot hengstenruimte heb laten maken, waarin de laatste meter zal hij zich blijven ge- hij iedere dag naar hartelust kon doen ven ook deze laatste opgave in een zege en laten wat hij wilde. En dat is onze om te zetten om daarmee zijn totaal aan grote winnaar geweest." overwinningen op 142 te brengen. Het merkwaardige met Quicksilver S is Quicksilver S is alvorens hij de grote dan ook dat op een leeftijd, waarop zijn kampioen en wereldrecordhouder werd soortgenoten bij wijze van spreken op geen gemakkelijk paard geweest. Onstui- hun laatste benen 'lopen Quicksilver S mig, recalcitrant, vaak verzet plegend, steeds beter, taaier en sneller werd, kort- heeft hij zijn verscheidene trainers vele 0m zich ontwikkelde tot een allround hoofdbrekens gekost, hoofdbrekens om- paard dat niets te veel was. Lange, mid- dat hij bij vlagen wel zijn snelheid en den en korte afstanden, kleine en grote kracht kon tonen. Het is de grote verdien- banen, niets deerde hem, hij deed alles ste geweest van vader en zoon Wagenaar, in een trouw, die verbluffend was. Deze kolossale metamorfose bracht hem een kilometerrecord van 1 min., 18.1 sec., bezorgde hem drie kampioenschap pen van Nederland, viermaal de titel van Kampioen der Nederlandse Paarden, vijf maal winnaar van de Grote Prijs van Nederland en als grootste prestatie op 15-jarige leeftijd zijn zege in de Grote Prijs der Lage Landen, waarmee hij in één slag wereldvermaardheid verwierf. Bijna 500 maal verscheen hij in ons land aan de start en verslond in de courses dravende daarmee een afstand van on geveer elfhonderd kilometer, kilometers, die eigenaar/fokker Joh. Smit en de trainers Wagenaar geen windeieren leg den. Ruim 315.000 draafden zijn gouden benen bijeen, meer dan ooit enig ander paard in ons land. De staat van dienst van Quicksilver S: in 1961, 1962, 1963, 1964 en 1965 winnaar van de Grote Prijs van Ne derland. In 1962, 1964 en 1966 Kam pioen van Nederland. In 1962, 1963, 1965 en 1966 Kampioen der Neder landse Paarden. In 1962, 1963, 1964 en 1965 winnaar van de Gouden Zweep. In 1964 winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen. Record: 1 min. 18.1 sec. Gewonnen bedrag 315.839,Totaal aantal overwinningen: 141. Aantal starts in Nederland: 465. Afgelegde af stand in draverijen: 1.076.451 meter. MSV, de Montfoortse voetbalclub, zal niet veel profijt trekken van de ontmoe ting Ajax-FC Köln, die dinsdag voor slechts 9.500 toeschouwers in het Olympi sch stadion in Amsterdam werd ge speeld. MSV had de wedstrijd georgani seerd om van de opbrengst activiteiten van de club te kunnen financieren. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel 1-1. Beide doelpunten werden na rust ge scoor d. In de 49ste minuut werd het 0-1 door een doelpunt van Overath en in de 77ste minuut bracht Hulshoff via het been van Rumor de partijen op gelijke voet. Ajax, dat zonder de internationals Swart, Nu- ninga en Cruyff aantrad, was geheel ge lijkwaardig aan de Duitsers. De opstellingen waren: Ajax: Bals; Suurbier (Dikstaal), Pronk Suurendonk en Van Duyvenbode; Muller en Hulshoff; De Wolf (Weimer), Groot, Prins en Keizer. FC Köln: Soskic (Schumacher); Pott, We ber, Rumor en Hemmersbach, Flohe en Löhr, Magnusson, Jandrossek, Overath en Homig. (Van onze sportredactie) Het verzoek, dat de supportersclub van Feijenoord aan Ajax heeft gedaan om een aantal van 5.000 kaarten voor de wedstrijd tussen beide clubs op 13 november in Amsterdam, is afgewezen. Het bestuur van Ajax heeft laten weten, dat het de eigen aanhang eerst de kans wil geven voor het kopen van een kaartje. Zoals bekend wordt Ajax-Feijenoord gespeeld op het terrein van Ajax in de Meer, om dat Feijenoord niet akkoord ging met verplaatsing van de wedstrijd naar het Olympisch stadion, waar de wedstrijd dan zaterdagavond 12 november zou kunnen worden gespeeld. Althans niet wilde toe stemmen, tenzij Ajax een bedrag van 35.000 zou betalen aan de Rotterdamse club. Dat weigerde Ajax. Valerengen, de Noorse voetbalkam pioen, heeft dinsdagavond in het Oslose Bislet stadion in een wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker met 4-1 verloren van Lin- 'feld (Noord-Ierland). De eindstand was reeds bij de rust bereikt. De uitslagen van de wedstrijden, dins dagavond gespeeld voor de eerste divisie van de Engelse league, luiden: Southamp ton-Everton 1-3, Sunderland-Stoke City 2-1. De 25-jarige Haarlemmer Cees Smit (ex-Ajax), die de laatste jaren bij FC Zaanstreek speelde, heeft zich voor de komende transferperiode op de transfer- lijst laten plaatsen. (Van onze sportredactie) Sparta is met de Zitserse club Servet- te overeengekomen de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars op woensdag 9 november in Genève te spe len. De returnwedstrijd is op woensdag avond 16 november in het Feijenoord-sta- dion in Rotterdam. (Van onze zwemmedewerker) In de waterpolowedstrijd HPCZwem- lust heeft HPC in de laatste fase van de strijd genoegen moeten nemen met een ge lijkspel. De wedstrijd werd voor de cen trale wintercompetitie KNZB afdeling II heren in het Haarlems Sportfondsenbad ge speeld. Nadat een doelpunt van Ruud Prins door de scheidsrechter was afgekeurd, kwam HPC spoedig voor het Zwemlust- doel terug. Prins scoorde toen wel regle mentair. Steenbrink werkte echter een Zwemlust-aanval goed af, 1-1. Wederom verschenen de Zwemlust-voorwaartsen voor het HPC-doel. Een rush van Bonte koe leverde HPC 2-1 op Ook na het wisse len bleef HPC de Zwemlust-defensie onder druk zetten, hetgeen wederom resulteerde in een doelpunt van Johan Bontekoe, 3-1. Kaptein verkleinde de achterstand. In de laatste periode kreeg Zwemlust de kans om met een strafworp gelijk te maken, maar de schutter toonde zich de strafworp niet waardig en schoot naast. Vlak voor het eindsignaal belandde de bal, na een schot van Sandwijk. toch in het HPC-doel. Eindstand dus 3-3. Het was de tweed* wedstrijd van HPC, dat nu één punt heeft. Voor de vierde klasse van de kringcom petitie bonden de reserves van Haarlem en VZV de strijd aan. De gastheren zege vierden met 5-3. VOETBAL. De Rotterdamse arbiter Piet Roomer zal op woensdag 2 november in het Wembley-stadion in Londen de inter land voetbalwedstrijd EngelandTsjecho- slowakije leiden. Hij zal worden geassis teerd door de Schiedamse grensrechter K. Brouwer en diens collega W. Schalks uit Leiden. WIELRENNEN. Aan de „Toekomst-zes daagse" van Madrid zal voor ons land worden deelgenomen door het amateur koppel Leo DuindamChris Kipping. BOKSEN. De Japanner Masahiko fighting"-Harada, wereldkampioen ban- tamgewicht, zegevierde dinsdag op punten over de Columbiaan Antonio Herrera, in een gevecht waarin de titel niet op het spel stond. VOETBAL. In de gisteren gehouden al gemene vergadering van aandeelhouders van Stadion Feijenoord N.V. is de heer J. G. M. Nass bij acclamatie benoemd tot commissaris in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer dr. ir. L. G. Versteege. In de daarna gehouden verga dering van commissarissen is de heer Nass benoemd tot voorzitter van dit college.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 26