Eerste Kamer akkoord met fusie der Europese commissies Hoop op beter perspectief voor Europese eenheid nessen „Glaasje op? Meer bussen!" zegt Verbond Veilig Verkeer 2 f Agenda voor Haarlem en de IJmond Kort en bondig^) Dnessen WITTE KRUIS Nederlander in Oostenrijk veroordeeld Doden in het verkeer Sprekershoek in Vondelpark Kelner wilde zijn moeder verbranden Voor vluchtelingen Explosie vernielt cafetaria FIJN- GEEN PIJN Niet gevaccineerde kinderen krijgen huisbezoek Oordeel van C.P.N. over kabinetscrisis V en D veroordeeld Vredesprijs voor Visser 't Hooft Nog kans op buien WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 2 'S MAANDAGS GESLOTEN FANTASIE COLLIERS JV Hoofdpijnkiespijn bestrijdt u radikaal met aktieve Witte Kruis poeders U ziet het leven weer van de zonnige kant. Witte Kruis maakt u vlot weer fit. ook in tabletten en cachets Haarlem \elsen-lJ muiden Beverwijk TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! Verlovings- RINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Schoorvoetend is de Eerste Kamer akkoord gegaan met een fusie van de drie Europese Com missies voor de Kolen- en Staalge meenschap, Euratom en de E.E.G. tot één uitvoerend orgaan. Die fusie is een Nederlands initiatief, dat vijf jaar geleden door minister Luns is ge nomen. Zij is met de goedkeuring van de Eerste Kamer door Nederland als laatste van de betrokken landen aan vaard. Het voorstel, dat destijds als progres sief was toegejuicht, is danig door de tijd achterhaald. De senatoren staken dat niet onder stoelen of banken. Daar kwam nog bij dat zij er niet gelukkig mee waren dat het voorstel door een de missionaire minister moet worden uitge- ADVERTENTIE Spiegeltje.spiegeltje aan de wand. Leuke modellen met ge slepen facet of gladde rand, met houten- skai- of rococolijst. Onmis baar bij uw kapstok in hal, gang of vestibule. Zo'n spiegel kan ech? een welkom St. Nico- laas-geschenk zijn, waar het hele gezin en uw gasten veel plezier aan beleven. Zeer ruime keus vindt u bij: eubelen Sadcrt 1049 BOOT TIL. 12047 /Gierstraat* V 32-54-50/ HAARLCM Een Amsterdamse vrachtwagenchauf feur is door een rechtbank in Innsbruck bij verstek veroordeeld tot drie en een halve maand gevangenisstraf wegens het in gevaar brengen van mensenlevens. Bijna twee jaar geleden, op 3 december 1964 gleed een door hem bestuurde vrachtwagen van de weg over de Bren- nerpas. De bijrijder Gerardus Waasdorp kwam daarbij om het leven. De 77-jarige J. D. van Ameijde uit Driebergen is, toen hij per rijwiel de Hoofdstraat (voorrangsweg) overstak, aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. Drie weken nadat hij bij een verkeers ongeval ernstig was verwond is in een ziekenhuis te Dordrecht overleden de 68-jarige H. van Teeffelen uit Zwijn- drecht. In het Sint Liduinaziekenhuis in Apel doorn is overleden de 73-jarige jeer J. Wesselius, die vorige week maandag ernstig gewond werd bij een verkeers ongeluk. Hij kwam toen op de Kerklaan in Apeldoorn onder een autobus. In De Blesse, gemeente Weststelling werf is de 58-jarige mevrouw Loopstra- Bij ker uit Dokkum op slag omgekomen, toen de personenauto, waarin zij zat, ach ter op een geparkeerde vrachtwagen botste. ADVERTENTIE JUWELIER Prachtig goudsmeed werk. Gevlochten goud of schakelmodellen, p Ook kunstzinnig bezet met edelstenen. ""N. BARTEIJORISSTRAAT i UHAA8UM ,/ft voerd. Mr. Burger (P.v.d.A.) drong er daarom op aan de behandeling aan te houden. De heer Van der Spek (P.S.P.) maakte er zelfs een voorstel van. Het argument van minister Luns, die het onderwerp vandaag in Brussel als voorzitter van de Europese Ministerraad ter sprake zal brengefi, dat uitstel zijn positie zou verzwakken, gaf tenslotte de doorslag, 's Ministers toezegging dat hij bekrachtiging van het verdrag aan zijn ambtsopvolger zou overlaten brak de laatste tegenstand. Dat de aangesloten landen het verdrag ondanks de moeilijkheden bij de Europe se integratie toch hadden ondertekend was volgens mr. Burger te danken aan de omstandigheid, dat men altijd in het oog had gehouden ondanks de politie ke bezwaren dat de ïusie de doelma tigheid en de bestuurskracht van de uit voerende organen zou vergroten. Op de achtergrond stond de gedachte dat uit de Economische Unie een politieke een heid zou groeien. „Daarom rest ons wei nig anders dan deze stuntelige weg te gaan," zei mr. Burger, „Het is een po ver geheel, maar het minst onredelijke dat bereikt kan worden." Ook de heren Baas (V.V.D.), Berghuis (A.R.) en Van Hulst (C.H.U.) zagen voorlopig weinig perspectief voor de Euro pese eenheid. Maar in de hoop dat de fusie van de commissies misschien kan bijdragen tot verbetering van de situa tie gaven zij hun goedkeuring. Er ontstond enige hilariteit toen minis ter Luns zich bij de beantwoording van de opmerkingen van de heren Van Hulst en Steenkamp versprak en zich tot „de geachte afgevaardigde Hulskamp" wend de. De hilariteit nam nog toe toen minis ter Luns opmerkte, dat het produkt van dezelfde naam een uitstekend produkt is. Hij bood zijn excuses aan voor zijn „ver spreking". In de vaste commissie voor de buiten landse politiek heeft de Eerste Kamer geen C.P.N.-vertegenwoordiger opgeno men. Wel werd de C.P.N.-afgevaardigde in de senaat, de heer IJmkers, opgeno men in de commissies voor Financiën en voor Verkeer en Waterstaat. Vertegen woordigers van de vijf grote partijen, van de P.S.P. en van de Boerenpartij werden wel opgenomen in de genoemde commis sies en in de vaste commissie voor Eco nomische Aangelegenheden en die voor aangelegenheden Suriname en de Neder landse Antillen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben besloten de noordkant van het Vondelpark bij het Leidsebosje in te richten als „speakerscorner". Dit is gisteren meegedeeld door de wethouder voor sport- en jeugdzaken, de heer A. A. Verheij. De heer Verheij zei dat binnenkort op het stadhuis het Prinsenhof een „Prinsenhof-conferentie" gehouden zal worden, die bedoeld is om de jeugd meer inspraak te geven in het beleid van het gemeentebestuur op het gebied van jeugd- vraagstukken. Verder zei wethouder Verheij dat in overleg met een aantal provo's wordt bekeken of dezen he* gebouw van de vrije gemeente aan de Weteringschans kunnen gaan gebruiken voor hun tegen woordig binnenshuis gehouden zaterdagse happenings. (Van onze correspondent) UTRECHT. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de directies van de open bare vervoersbedrijven in Nederland ge vraagd om met de komende kerstdagen en bij de jaarwisseling het openbare ver voer in de nachtelijke uren te verrui men. Het: „Glaasje op? Laat u rijden!", waarmee het verbond verleden jaar zo veel succes gehad heeft, moet daaruit een extra ondersteuning putten. In zijn'jaarrede kondigde &T'Kort hals een aantal nieuwe activiteiten aan om de verkeersveiligheid op te voeren. Zeven televisiefilmpjes zullen het publiek informeren over de nieuwe verkeersre gels die 1 januari van kracht worden. In samenwerking met de A.N.W.B. is een verkeerspocket voorbereid met een populaire „vertaling" van die regels. De kernthema-acties 1967 hebben be trekking op aanpassing van snelheid, op het vrijhouden van kruisingen en op ver lichting. In het voorjaar volgt een nieuwe actie „zwarte zes" op de autowegen. Minister Suurhoff deelde mee dat er maatregelen zullen worden getroffen om De officier van justitie bij de recht bank te Maastricht, mr. P. van Mierlo, heeft twee jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering ge vorderd tegen een 23-jarige restaurant kelner uit Amstenrade, die had gepro beerd zijn moeder te verbranden. de ernst van ongevallen bij de beginpun ten van beveiligingsconstructies langs de wegen te beperken. Rijkswaterstaat heeft advies ingewonnen bij de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersvei ligheid en zal richtlijnen uitvaardigen. Ongeveer honderd vrijwilligers heb ben gisteravond met behulp van een groot aantal geldtel- en sorteer- machines in het gebouw van de spaarbank voor de stad Amsterdam de opbrengst geteld van de bliksem- collecte ten behoeve van de vluchte lingenhulp 1966. Het geld kwam met emmers tegelijk binnen. De actie heeft in Amsterdam f 196.800 opge bracht. In Den Haag was de op brengst f 343.001,34. De collecte in de tent van Boltini heeft f 11.173,08 opgebracht. (Van onze correspondent) GRONINGEN Een hevige explosie, die binnen een seconde een einde maakte aan het bestaan van een anderhalf jaar oude cafetaria, heeft vannacht heel Nieuw-Amsterdam (Drente) uit bed ge bracht. Omstreeks één uur ontplofte in de keuken van cafetaria „Handy" aan de Vaartzuidzijde een hoeveelheid gas. De kracht van de explosie was zo groot, dat de cafetaria geheel werd verwoest en een naast gelegen kruidenierswinkel zwaar werd beschadigd. ADVERTENTIE Ljo JiA (Van onze correspondent) DEN HAAG De gezinnen, waarvan de kinderen tijdens de massale vaccinatie tegen de dreigende poliobesmetting geen suikerklontje of injectie hebben gekregen, krijgen thans huisbezoek. Daartoe zijn enige artsen, wijkverpleegsters en dis trictsverpleegsters aangesteld, die zullen trachten met een persoonlijk gesprek de ouders alsnog te bewegen hun kinderen te laten vaccineren. Aldus de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid Bartels op vragen van het commu nistische Kamerlid mevrouw Van Omme ren-Averink. Het partijbestuur van de Communisti sche Partij Nederland heeft de kabinets crisis en de daardoor intstane politieke si tuatie besproken. Blijkens een eommuni qué is het partijbestuur van mening, dat de kabinetscrisis door de grote monopo lies en de kapitaalmagnaten is geforceerd met het doel de regeringspolitiek een ruk naar rechts te geven. „Het offensief van rechts moet nu met kracht worden teruggeslagen", aldus het communiqué.„Nederland moet naar Links", zo wordt verder gezegd. Onder de huidige omstandigheden acht de C.P.N. het uit schrijven van vervroegde verkiezingen noodzakelijk. Bij de komende .verkiezingen is de Inzet, aldus het communiqué, bijzonder groot. Gestreefd moet worden naar een vrije loonpolifiek, naar verlaging van de prij zen, naar een verbreking door Nederland van de betrekkingen met het „Mario nettenbewind in Saigon" en naar een verlaging van de defensie-uitgaven. Aan gedrongen wordt op een verhoogde belas ting op buitensporig hoge inkomens en winsten. Een verhoging van de omzetbe lasting wordt van de hand gewezen. De Hoge Raad der Nederlanden heeft het beroep in cassatie van Vroom en Dreesmann te Amsterdam in de zaak tegen het „vrijdagvoordeel" verworpen. Volgens het arrest van de Hoge Raad heeft het gerechtshof te Amsterdam V. en D. op 12 april terecht veroordeeld wegens overtreding van de uitverkopenwet. Het hof veroordeelde de onderneming tot een boete van tien gulden wegens plaatsing van een „vrijdagvoordeeladver- tentie" op 9 juli 1965. Eerder had de econo mische politierechter te Amsterdam V. en D. vrijgesproken. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Concert door de Vereniging „Jeugdkoor Inter Nos". Donderdag 20 u.: Concert door de Arbeiders Zangvereniging „De stem des volks" o.l.v. Dick Dekker. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Help", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Boeing Boeing", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Kat op een heet zinken dak", 18 j. Van don derdag af 19 en 21.15 u.: „Cartouche", 14 j. Lido, vandaag 14 en 20 u.: „De laatsten der Cheyennes", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De spion met het kanten broekje", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Gescheurd gordijn", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Thunder- ball", 14 j. Van donderdag af 20.15 u.: „De verknipte melkboer", aj. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Agent 077, Operatie in Tanger", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „00 sex, onze agente in de Oriënt", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zweedse meisjes in Parijs", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De wraak van Ivanhoe", a.l. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „De grote stilte", 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „The loved one", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Expo sitie „Boek en Papier". Tot 30 oktober. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van wandkleden van Bodil BlokkerVeggerby en plastieken van Wim Jonker. Van 12 tot 17 uur (ook op zondagen). Tot 30 oktober. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113): Bootzaal' „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks, behalve dins dag, van 10 tot 20 uur expositie van werk van Hartlib-Rex. Tot 5 november. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober expositie van tekeningen en aquarellen van Jan Loots. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Expositie van etsen van Rembrandt. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Tot 13 no vember. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN A. H. Gerhardmulo (Raaks), vandaag 20 u.: „Piraparana" door Niels Halberts- ma (Volksuniversiteit). |li sf! WOENSDAG 26 OKTOBER City, 20 „From here to eternity". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aquarellen en te keningen van Rie van Goor. De tentoon stelling duurt tot 14 november en is dage lijks open van 10 tot 18 uur en 's avonds (behalve zondag) van 19-21 uur; zondag van 13 tot 17 uur. DONDERDAG 27 OKTOBER City, 20 u.: „From here to eternity". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, als woensdag. WOENSDAG 26 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ver boden sex". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Invasie op Ambush-Baai". DONDERDAG 27 OKTOBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ara besque". Stadskantoor: Tentoonstelling moderne religieuze kunst, geopend van 9-12.30 en 13.30-17.30 uur. Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie schilderijen en gouaches door Henk Willemse, geopend van 9-12.30 en 13.30- 18 uur. Dr. W. A. Visser 't Hooft heeft een „Family of man"-prijs van uitmuntend heid gekregen voor zijn vredeswerk. De andere winnaars van deze prijzen van uitmuntendheid waren: President Johnson voor zijn krachtig en creatief leiderschap. Laurence Gandar van de Rand Daily Mail te Johannesburg voor zijn arbeid op het gebied van de inter-menselijke communicatie. Acharya Vinoba Bhave van India voor de menselijke betrekkingen. Dr. Howard A. Rusk (VS) voor zijn we tenschappelijke werk. Edward Steichen voor kunst. John W. Gardner, Amerikaans minister voor volksgezondheid, onderwijs en socia le zaken, voor onderwijs. ADVERTENTIE Doodslag. Een 28-jarige Zuidafrikaanse matroos, die eind augustus in de Rot terdamse haven een 26-jarige landge noot met een mes heeft doodgestoken, is door de rechtbank in Rotterdam we gens doodslag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee en een half jaar. Oderscheiding. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd H. E. Hen- drix, wonende te Parijs, lid van de raad van bestuur van Van Leer's vatenfa- brieken N.V. te Amsterdam. Dam naar Ameland. Provinciale Staten van Friesland hebben z>ch met 42 tegen 8 stemmen verenigd met een voorstel van Gedeputeerde Staten voor de aanleg van een verkeersdam van de vaste wal van Friesland naar Ameland. Aan brandwonden overleden. De 71-jari- ge mevrouw A. van Luijn in Utrecht is overleden aan de brandwonden dis zij bij een brandje in haar woning op liep. Zij kwam te dicht bij een bran dende petroleumkachel, waardoor haar kleren vlam vatten. Hoogleraar. Prof mr. N. E. H. van Es- veld, van 1953 tot 1958 als buitenge woon hoogleraar en sedertdien als ge woon hoogleraar in het arbeidsrecht, sociaal recht en sociaalpolitieke ver houdingen aan de Nederlandse economi sche hogeschool te Rotterdam werk zaam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in het sociaal recht. ADVERTENTIE HORLC Fantastische modellen van klassiek tot mo dem. Ook in fantasie t een rijk assortiment. BARTEIJORISSTRAAT 1 HAARLEM f V*A/WWWW«AAAA«V»IAAA<WWWWWWWlAA/MVWWIimiWWWWyUM> Het K.N.M.I. deelt mee: Aan de langdurige regenval in West en Noord-Frankrijk, België en Zuid-Lim burg is een einde gekomen. De met de regenval samenhangende depressie trok van de Golf van Biscaye naar Noord- Italië. In verband hiermee namen de opklaringen in ons land toe, zodat er in de afgelopen nacht een flinke tempera tuurdaling optrad. De vliegvelden Deelen en Soesterberg meldden een minimum temperatuur van -1 c. Op verschillende plaatsen is nachtvorst voorgekomen. Op het noordelijke deel van de Noordzee bevond zich vanochtend een depressie die in zuidelijke richting trok. Vermoede lijk blijft deze depressie boven zee, zo dat er in hoofdzaak voor de kustprovin cies enkele buien worden verwacht. In het binnenland moet rekening worden ge houden met nachtvorst. De middagtem- peraturen zullen morgen dezelfde zijn als vandaag of iets lager. WEERRA PPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland a E SS Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. mist mist licht bew. nno n nno nno nnw 12 13 12 12 12 windst. 11 n 11 n 9 SB BS 9 5 6 2 1 -0 2 4 Helsinki zw. bew. w 6 -2 Stockholm licht bew. windst. 6 -4 Oslo zw. bew. windst. 7 -3 Kopenhagen licht bew. 0 9 4 Aberdeen licht bew. w 3 Londen onbewolkt wnw 4 Amsterdam zw. bew. windst. 13 4 Brussel onbewolkt nno 10 5 Parijs geh. bew. n 9 7 Bordeaux motregen nnw 16 9 Grenoble regen nnw 17 11 Nice regen nnw 21 14 Berlijn regen nno 11 8 Frankfort motregen nno 8 8 München mist 0 20 12 Zürich geh. bew. n 17 8 Genève geh. bew. zzw 17 12 Locamo regen windst. 15 12 Wenen geh. bew. zw 14 10 Innsbruck licht bew. windst. 17 5 Belgrado regen z 25 16 Athene licht bew. windst. 26 19 Rome zw. bew. z 24 19 Barcelona' zw. bew. w 14 Madrid licht bew. w 15 8 Mallorca licht bew. w 25 17 Lissabon onbewolkt wnw 18 Donderdag 27 oktober Zon op 7.25 uur; onder 17.22 uur. Maan op 17.00 uur; onder 4.58 uur. Maanstanden Volle maan 29 oktober 11.01 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 oktober Hoog water 2.02 uur en 14.21 uur. Laag water 10.03 uur en 22.13 uur. Donderdag 27 oktober Hoog water 2.36 uur en 14.52 uur. Laag water 10.38 uur en 22.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2