Tegenstelling in Westduitse coalitie spitst zich toe Liberalen dreigen uit de regering te zullen treden Loena-12 cirkelt om de maan Manilla-top niet meer dan weinig subtiel vlagvertoon w ZIE PAGINA: 5-7-9-11-13-15-17-19-21 -28 Akkertjes Van dag tot dag Opnieuw onderzeeër in Zweedse wateren Ex-SS'ers staan terecht in Stuttgart Ky's redevoering bleek Amerikaanse bloemlezing te zijn Toezicht mogelijk op kernreactoren 3 telegrammen WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 Brand op Amerikaans vliegkampschip W erkformules Boot gemist Blijspel Frankrijk en Euratom liggen overhoop Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! Op de conferentie van Manilla hebben president Johnson en zijn bondgenoten aangeboden, hun troepen terug te trekken uit Zuid-Vietnam. De voorwaarde is ech ter dat Noord-Vietnam ook zijn eenheden („militaire en subversieve strijdkrach ten") terughaalt uit Zuid-Vietnam. Het lijkt erg logisch en bemoedigend. In wer kelijkheid echter is er niets veranderd in het Amerikaanse standpunt en naar men mag aannemen ook niet in de houding van Noord-Vietnam. En in de komende maanden zullen weer „belangrijke Ame rikaanse versterkingen aan manschappen en materiaal" Vietnam binnenkomen. Wat is namelijk het geval? De Ameri kaanse stelling is dat Noord-Vietnam de agressor is en rode troepen naar het zui den heeft gestuurd. In Hanoi (het noor den) betoogt men, dat het overgrote deel van de leden van de Vietcong in het zui den is geboren en getogen en daar een burgeroorlog is begonnen. Zou de guer rilla sinds 1960 zijn gevoerd door vreem de infiltranten, en zou de meerderheid der bevolking van het zuiden volkomen vijandig zijn geweest aan de rebellen, dan zou de opstand tegen de regering in Saigon het zuiden) in de kiem zijn ge smoord. En Noord-Vietnam, dat de zui delijke opstand wel steunt, ontkent ver antwoordelijk te zijn voor de „subversie ve" elementen in het zuiden. De regering van het noorden zegt dus, dat zij niets kan terugtrekken. Hoewel zij stellig wel enige tienduizenden mannen kan terugroepen, moet men aannemen dat aldus inderdaad de burgeroorlog in het zuiden nog niet eindigt. Maar voor Johnson horen alle rode Vietnamezen thuis in het noorden, ook al zijn zij in het zuiden geboren. Zolang zij nog vech ten wordt Noord-Vietnam gebombar deerd. De impasse is niet doorbroken. De oorlog zal dus met grotere felheid worden voortgezet. Degenen die om me delijden vragen voor de burgerbevolking, getroffen door luchtaanvallen, brandbom men en kogelregens, vonden geen gehoor. Er worden nochtans veel meer burgers gedood dan soldaten. En in Zuid-Vietnam vindt men slechts één arts op 30.000 in woners. Het verschil in opvatting over de aard van de oorlog bood aan het zwaar getroffen volk geen verlichting van zijn lijden. (Van onze correspondent) BONN. Sinds enige dagen is een marathon van besprekingen tussen de ueide coalitiepartners CDU/CSU en FDP aan de gang, die ernstige ge varen voor het voortbestaan van de regering-Erhard in zich bergt. De be sprekingen gaan over de begroting voor het jaar 1967, die een tekort van ruim vier miljard te zien geeft. De strijd gaat over de vraag hoe dit te kort moet worden gedekt. De CDU- CSU is er vóór om als laatste redmid del de directe belastingen te ver bogen, of de indirecte belastingen, en men denkt daarbij aan hogere hef fingen op rookartikelen en drank. De FDP van vice-kanselier Erich Mende verzet zich tot iedere prfjs tegen de belastingverhoging in welke vorm dan ook. De liberalen zijn van mening dat het gat in de begroting moet worden wegge werkt door middel van besparingen op departementen. „Wanneer de CDU/CSU niet bereid is de liberalen in deze eis te volgen, dan treden de liberalen uit de re gering", zo verzekerde Erich Mende de laatste dagen om het hardst. Hij deed dit trouwens al enige weken geleden, maar toen viel het niemand op. Het viel toen niemand op, omdat in deze periode nog andere ergernissen de FDP ertoe brachten ermee te dreigen een eigen weg te gaan. Het zijn juist deze ergernissen die een nog belangrijker rol spelen dan de budgetaire problemen van het ogenblik. In Bonn neemt men dan ook algemeen aan, dat de kwestie van de eventuele belastingverhoging de druppel is die de emmer doet overlopen, Kan in ons land een regeringre geren? Natuurlijk behoeft zij dat op een groot aantal gebieden niet te doen: daar mag zij de burgers vrijheid laten. Maar voor het optreden van de politie is zij toch wel verantwoordelijk. Nu heeft ech ter minister Samkalden (demissionair) in Nijmegen onthuld, dat het kabinet soms ook met de handen in het haar zit. Mag men hem geloven, dan heeft de regering destijds in Amsterdam maar „het klein ste kwaad" gekozen. Zij had na een reeks van wanordelijkheden de keuze om de burgemeester te ontslaan of de hoofd commissaris van politie. Zij stuurde de politie-chef maar weg, want „dan werd de bestuursorganisatie in de hoofdstad het minst verstoord." Zo'n uitdrukking wekt niet de indruk dat er allereerst recht gedaan is. Over het optreden van de Haagse po litie op Prinsjesdag had de minister zichzelf „verwonderd". Het ging er Am sterdams toe. Maar de Haagse politie „was mentaal niet getraind op zulke si tuaties" en dus raakte zij blijkbaar over stuur. Er is tenminste hard geslagen Aardig was de vergelijking met het Ne derlands elftal, dat wel „mentaal ge traind" wordt. Hoe het echter zij, de po litie was psychologisch niet tegen de si tuatie opgewassen. De burgemeester is verantwoordelijk voor het optreden der politie. Hij is een ambtenaar van de staat en als chef van de politie niet verantwoordelijk jegens de gemeenteraad, maar jegens de regering. Deze kan echter blijkbaar ook niet ver antwoordelijk worden gesteld. Zij „ver wondert zich". Is het dan niet beter het vaststellen van de richtlijnen voor de plaatselijke politie in handen te leggen van de gemeenteraad? Die kan, naar ge lang van de lokale omstandigheden, re gelen formuleren, de burgemeester in strueren, ook omtrent „mentale trai ning". Men moet het voordeel daarvan niet onderschatten. Een politie, die weet dat de gemeenteraad achter haar staat, en die daarmee één is, behoeft niet nerveus te worden. Zij kan zeker zijn van de gteun der meerderheid van de inwoners van een gemeente en zij heeft houvast aan haar richtlijnen. Bovendien: ook de bur gers willen wel graag een „oom agent". VyyVVUVtftHWWWWWWWMWMWWWMWWWWWWMWWI SAIGON (AP) Bij een brand aan boord van het Amerikaanse vliegkamp- schip Oriskany van de zevende vloot zijn vanochtend 33 mensen omgekomen. Drie mensen liepen verwondingen op. Dat heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. De brand brak uit in de han gar van het schip dat in de Golf van Tom kin kruist. STOCKHOLM (Reuter) Hef schroef - vliegtuigen van de Zweedse marine heb ben dinsdag ter waarschuwing dieptebom men afgeworpen bij een onderzeeër van onbekende nationaliteit die de Zweedse territoriale wateren was binnengevaren. Het is de vijfde maal deze maand dat dit gebeurd is. Een Zweedse mijnenveger had de onderzeeër maandagavond ter hoogte van Lysekil waargenomen. De on derzeeër werd dinsdagochtend vroeg weer gezien. of de gerede aanleiding voor de FDP om een eind aan het samengaan met de CDU/CSU te maken. Eerst was er het vraaggesprek van de vice-voorzitter van de sociaal-democrati sche oppositiepartij, Herbert Wehner, waarin deze aandrong op vanuit rege ringsstandpunt onconventionele midde len om de toenadering tot de DDR te be vorderen. Wehner sprak over de moge lijkheid van een „Duitse bond" en van een „economische gemeenschap", termen die hij als „werkformules" betitelde. Maar Wehners initiatieven verwekten weer eens zó'n hysterische reactie bij de CDU/CSU, dat het de in dit opzicht even zeer als de SPD vooruitstrevende FDP duidelijk werd hoe ver ze op dit kardina le probleem van de CDU/CSU af staat Ook op andere punten is er een neiging tot overeenstemming tussen FDP en SPD. Zo bij voorbeeld op het gebied van een nucleair deelgenootschap binnen de NAVO. Evenals de sociaal-democraten willen de liberalen slechts medezeggen schap in de planning binnen het zoge naamde McNamara-comité, en niet als de CDU/CSU ook een „fysiek" deelge nootschap in het kernwapen. Evenals de SPD is de FDP voor snel lere verbetering van de betrekkingen met Oost-Europa. Kortgeleden kwam een Westduitse handelsmissie in Moskou tot de conclusie dat de bondsrepubliek in dit deel varï Europa de boot gemist heeft, dank zij allerhand beperkende bepalingen uit de tijd van de oude oorlog. Tegelij kertijd keerde staatssecretaris Carstens van het ministerie van Buitenlandse Za- MANCHESTER (Reuter) Het Russi sche ruimteschip Loena-12 is dinsdagavond om 21.47 uur in een baan om de maan gekomen. Dat heeft het observatorium Jodrell Bank meegedeeld. De Loena-12, die zaterdag gelanceerd werd, zal wel licht als, eerste Russische maansatelliet close up-opnamen van het maanoppervlak maken. Er zijn nog geen bijzonderheden bekendgemaakt over de experimenten die zullen worden Verricht. ken uit Parijs terug met de mededeling, dat de Duitslandpolitiek van het Westen niet meer dezelfde is als die welke in Bonn wordt gevoerd. En terwijl de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie naar toe nadering zoeken, versterkt DDR's Walter Ulbricht, niet zonder succes zijn pogin gen om in de wereld erkenning te vinden. Ook als de koortsachtige besprekingen tussen de CDU/CSU en FDP-fracties over de begroting niet tot een breuk zou den leiden, dan is de oplossing nog niet gevonden. De breuk schijnt onvermijde lijk. En openlijk wordt al hardop ge dacht over een coalitie van de sociaal-de mocraten met de liberalen. Voor kort heeft Erich Mende voor het eerst een dergelijke coalitie openlijk niet tot de on mogelijkheden gerekend. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het resultaat van de Manilla-conferentie, hoewel zoals te ver wachten was verre van overweldigend, bracht twee nieuwe elementen in het moeizame diplomatieke pionnenspel over Vietnam. In de eerste plaats werd voor het eerst een termijn genoemd voor de terugtrekking van de geallieerde troepen uit Zuid-Vietnam, namelijk uiterlijk zes maanden nadat dé Noordvietnamese com munisten hun troepen uit Zuid-Vietnam zullen hebben teruggetrokken, hun infil traties zullen hebben gestaakt en zodoend de omvang van de strijd hebben doen te ruglopen. In de tweede plaats heeft de Zuidviet- namese regering aangekondigd in geval van vrede heel soepel te zijn bij het in de Zuidvietnamese samenleving herintegre ren van communisten, die op hun dwaal wegen zijn teruggekomen, terwijl „reis toelagen" in het verschiet liggen voor die communisten, die rood willen blijven en dan naar Noord-Vietnam zullen worden afgevoerd. Van Washington uit gezien is het moei lijk de hele Manilla-conferentie met haar formele redevoeringen, haar garnering van diners, bals en uitstapjes in gekoelde luxe bussen, als iets anders te beschou wen dan een weinig subtiel vlagvertoon. Nu en dan had het geheel, tenminste zo als het in de Verenigde Staten overkwam via radio, televisie en pers, zelfs iets van een ongewilde klucht. De man, die in Manilla het best leek te begrijpen dat Amerikanen soms vreem de vogels zijn, die er grote prijs op stellen dat men aan hun idealistisch gefluit mee doet, hoever verwijderd van de realiteit dit ook mag zijn, was de Zuidvietnamese premier Cao Ky. Op ernstige toon sprak de in Saigons nachtclubs overbekende „captain moonlight" namelijk een rede uit, waarin woorden als pacificatie en so ciale revolutie voorkwamen (volgens praktisch alle waarnemers gebeurt er op beide terreinen in Zuid-Vietnam vrijwel niets) en waarin hij zonder blikken oï blo zen verklaarde voor democratie te ijveren en tegen dictaturen (ook militaire) te zijn. Amerikaanse journalisten in Manilla, die zich herinnerden dat Ky's regime een militaire dictatuur is met een geheim po litieapparaat dat nog kort geleden een on der-minister in de kerkers wierp, en dat bij de recente niet meer te vermij- dén verkiezingen neutralisten en commu nisten buiten sloot en bedreigde, vroegen zich af waar Ky dat allemaal vandaan haalde. Het antwoord op die vraag was de be kroning van het blijspel van Manilla: Ky bleek zijn medewerkers recente redevoe ringen van president Johnson en andere prominente Amerikanen te hebben laten uitkammen op „idealistische fraseologie" en daaruit had hij zijn geoliede rede ge put. ADVERTENTIE goud in Haarlem briljanten in Haarlem verloven in Haarlem Omega in Haarlem Siebel in Haarlem BRUSSEL (ANP) In de Europese ministerraad, die woensdag en donder dag onder voorzitterschap van minister Luns in Brussel vergadert, zullen nieuwe moeilijkheden aan de orde komen, die tussen Frankrijk en de Commissie van de Europese Gemeenschap voor kern energie zijn gerezen. Het conflict betreft de wijze van finan ciering van via de Euratom-commissie in de Verenigde Staten voor de Gemeen schap aangekocht plutonium. Voor een waarde van 21 miljoen dollar is daarvan bestemd voor een Franse reactor voor kernenergie, gebouwd als onderdeel van het gemeenschappelijke programma van de zes. Frankrijk heeft echter geweigerd deze som ter beschikking te stellen van de Euratom-commissie en voorgesteld de transactie met gesloten beurzen te ver richten. WASHINGTON (AP) In Washington wordt het Pools-Tsjechische aanbod, in ternationale inspectie op de kernreacto ren in deze landen toe te laten, van het grootste belang geacht. Dit vorige maand op een conferentie in Wenen van het Internationale Kernenergie Bureau inge diende voorstel, is de eerste wijziging van de communistische opvatting, dat zulke inspectie verkapte spionage is. In Stuttgart is het proces begonnen tegen vijftien voormalige SS'ers die ervan worden beschuldigd in Polen vele joden en dwangarbeiders te hebben vermoord. Van links naar rechts in de beklaagdenbank: Fox, Ulmer, Heinisch, Inquart en Ko- lonko. (Telefoto). ADVERTENTIE J Karate. Een twintigjarige karate expert die heeft bekend een man in drie se conden met zeven karateslagen te heb ben gedood, is dinsdag in Londen schuldig bevonden aan moord en tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Das. De ambtenaren van de provincie Zuid-Katanga moeten voortaan op hun werk een das dragen. „Het personeel moet in diensttijd altijd waardig ge kleed zijn," aldus de verklaring van het provinciaal bestuur. Begroting. De Franse Nationale vergade ring heeft dinsdagavond de defensiebe groting voor 1967 goedgekeurd, hieron der valt een bedrag van rond 200 mil joen gulden voor het gemeenschappe lijke Frans-Britse project dat voorziet in de bouw van het opleidings- en tak- tische ondersteuningsvliegtuig Jaguar. Aanhouding. De Braziliaanse autoriteiten hebben het Russische vrachtschip Sret- zen, dat in Santos sojameel had ge laden en op weg was naar Cuba, ge dwongen de haven van Salvador binnen te lopen en daar zijn lading te lossen. Neusbeen. Prins Charles, de zeventienja rige Britse troonopvolger, heeft bij een partijtje rugby op de velden van zijn school zijn neusbeentje gebroken. Haren. De Zweedse militaire ombudsman heeft bepaald dat recruten voortaan lang haar mogen hebben. Haren en baarden moeten goed verzorgd zijn. Arrestatiebevel. De justitie in Bern heeft een internationaal arrestatiebevel uit gevaardigd tegen de Zwitserse, uit de Jura afkomstige, separatist Jean Hen- nin, die in Frankrijk politiek asiel heeft gevraagd. Trein. Een uit Saarbrücken komende snel trein is dinsdag op het station van Ha- bollenbach, bij Idar-Oberstein in de Rijnpalts, op een aantal passagiers inge reden, die een juist aangekomen ande re trein te vroeg verlieten. Er zijn vier mensen gedood. Regen. Na de onophoudelijke regenval van de laatste tien dagen stijgt het wa ter in de grote rivieren van West-Frank rijk onrustbarend. De Loire, Mayen- ne Sarthe en Orne zijn op verschillende plaatsen buiten hun oevers getreden. Euthanasie. Een 84-jarige man in Chicago heeft zijn invalide vrouw maandag ge dood, waarna hij de politie waarschuw de en vertelde dat het slechtoffer onge neeslijk ziek was. De man is in hechte nis genomen. Er is nog geen aanklacht tegen hem ingediend. De politie onder zoekt welke ziekte de vrouw had.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3